آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز تتر گلد چیست؟ | آینده ارز تتر گلد

ارز تتر گلد XAUT چیست؟

ارز تتر گلد XAUT چیست؟، گسترش روز افزون تکنولوژی بلاکچین و ارز دیجیتال، باعث شده تقریبا تمامی دارایی ها به سمت ماهیت دیجیتالی شدن پیش بروند. برای مثال به جای استفاده از بایگانی های سنتی برای ثبت و دسته بندی مدارک می توان از Nft ها استفاده کرد.

دارایی های دیجیتالی هزینه حمل و نقل و نگهداری و همچنین خطرات از دست رفتن دارایی را کاهش می دهند. نمونه ای از این دارایی های دیجیتالی توکن هایی هستند که با پشتوانه طلا فعالیت می کنند. این توکن ها اگرچه ماهیت دیجیتالی دارند اما قیمت و ارزش خود را از طلا می گیرند.طلا همواره یک پناهگاه امن برای سرمایه گذاران بوده، به خصوص زمانی که رکود اقتصادی به وجود می آید. امروز باهم  پروژه تتر گلد Tether gold که توکنی با پشتوانه طلا را ارائه می دهد بررسی می کنیم.

ارز تتر گلد XauT چیست؟

ارز تتر گلد XauT چیست؟
ارز تتر گلد XauT چیست؟

قبل از هرچیزی لازم است با اصطلاح Peg آشنا شوید. “در دنیای کریپتو اگر یک کوین یا توکنی را معادل چیزی دیگری قرار دهند به آن Peg می گویند.”

برای مثال هر یک واحد بیت کوین در شبکه اتریوم که Wbtc نام دارد، معادل با یک واحد بیت کوین در شبکه خود بیت کوین است. این مثال نمونه ای از Peg شدن یک کریپتو با کریپتو دیگری است. گاهی این Peg شدن ها به وسیله یک معادل فیزیکی مانند دلار و یا طلا به وجود می آید. برای مثال شرکت تتر در ابتدای فعالیت خود عنوان کرد هر یک تتر معادل با یک دلار آمریکا است که هرکس با داشتن تتر و مراجعه به بانک های ذکر شده می توانست آن را نقد کند.

بعد از استیبل کوین تتر، شرکت تتر دومین توکن خود یعنی تتر گلد XauT را در سال ۲۰۲۰ ارائه داد. تتر گلدXauT یک توکن با پشتوانه طلا و هر یک واحد از این توکن برابر با یک انس طلا است. شرکت تتر برای تهیه این پشتوانه با شرکت TG Commodities Limited همکاری می کند و ذخیره طلای خود را در کشور سوئیس و با رعایت فاکتور های امنیتی بالا و ضد سرقت نگهداری می کند. دارندگان این توکن می توانند سریال موجود در هر شمش طلا را در وب سایت رسمی شرکت تتر جست و جو کنند و از شرایط طلای ذخیره شده ی خود با خبر باشند.

همچنین اگر کاربری قصد فروش داشته باشد علاوه بر فروش توکن خود می تواند با ارائه درخواست، طلای خود را در هر کجای کشور سوئیس به طور فیزیکی دریافت کند و یا می تواند از سایر کشور ها درخواست پول نقد کند و این شرکت پس از فروش توکن و کسر کارمزد، پول نقد را به حساب شخص مورد نظر واریز می کند.

اگر کاربری قصد دریافت طلا به صورت شمش فیزیکی را داشته باشد باید ۴۳۰ انس و یا توکن تتر گلد XauT را در اختیار داشته باشد. کمترین میزان خرید از این توکن ۵۰ عدد است. در نظر داشته باشید سرمایه گذاران برای نگهداری این طلا ها هیچ کارمزدی نمی پردازد اما هزینه درخواست هر تکرانش ۰.۲۵ درصد می باشد. این توکن ابتدا روی شبکه اتریوم قابل دسترس بود اما کمی بعد روی بلاکچین ترون هم در دسترس قرار گرفت.


نیم نگاهی به توکن تتر گلد Tether Gold

نام اختصاری XAUT
نوع ارز  Token
عرضه کل  ۲۴۶,۵۲۴
مقدار در گردش ۲۴۶,۵۲۴
وب سایت رسمی tether.to
بلاکچین اکسپلورر etherscan.io

ethplorer.io

پیج های ارتباطی رسمی twitter
آدرس قرارداد هوشمند  ۰x68749665FF8D2d112Fa859AA293F07A622782F38

ویژگی های تتر گلد Tether gold

ویژگی های تتر گلد Tether gold
ویژگی های تتر گلد Tether gold

در این بخش ویژگی های خوب و بد این پروژه را بررسی می کنیم.

“هزینه حمل و نقل”

با استفاده از طلای دیجیتال دیگر نیاز نیست سرمایه گذاران هزینه های زیادی بابت منتقل کردن طلا به مکان مورد نظر را بدهند و تنها با انجام یک تراکنش مالک طلا می شوند.

“سرمایه گذاری امن”

از سالیان بسیار دور تا به امروز، مردم از طلا برای ذخیره دارایی خود استفاده می کردند. امروز با افزایش چاپ پول و در نتیجه تورم، مردم باز هم طلا را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند، پس طلای دیجیتال می تواند جایگزین خوبی برای سهام ها و یا دلار در موارد ریسک گریزی باشد.

“استهلاک”

جا به جایی طلا به صورت فیزیکی در طول زمان باعث استهلاک این دارایی می شود و ممکن است در فرآیند حمل و نقل باعث خسارت شود اما طلای دیجیتال این مشکل را حل کرده است.

“هزینه نگهداری”

شرکت ها و موسسه های بزرگ برای نگهداری ذخیره طلای خود سالانه مقدار زیادی را هزینه می کنند تا دارایی خود را ایمن نگه دارند اما با استفاده از پلتفرم تتر گلد Tether gold هیچ هزینه ای از کاربران گرفته نمی شود.

“حذف واسطه”

با استفاده از دارایی های دیجیتالی، خریدار و فروشنده به صورت مستقیم معامله می کنند و هیچ نهاد متمرکزی به عنوان شخص سوم باعث افزایش کارمزد و هزینه ها نمی شود.

“پشتیبانی ۲۴ ساعته”

این پلتفرم دارای یک تیم پشتیبانی به صورت ۲۴ ساعته و هفت روز هفته برای پاسخ گویی به کاربران خود است.

“بخش پذیری”

با استفاده از دارایی های دیجیتال می توان یک دارایی را به چند قسمت کوچک تر تقسیم کرد. از مزیت این کار آن است که یک سرمایه گذار تا پیش از این در صورت نداشتن پول کافی برای خریداری یک شمش طلا نمی توانست در آن سرمایه گذاری کند اما اکنون می تواند نیمی از آن را خریداری کند.

تا اینجا موارد مفید این پلتفرم گفته شد در ادامه به نکات منفی آن می پردازیم.

“عدم شفافیت”

این پلتفرم هیچ مدرکی که ثابت کند چه مقدار طلا ذخیره کرده را ارائه نداده است.

“ضعف سرویس دهی”

فقط کسانی که در سوئیس مستقر هستند می توانند طلای خود را به صورت فیزیکی دریافت کنند. همچنین این پلتفرم به صورت کاملا واضح نام چند کشور از جمله ایران را در لیست کشور های تحت تحریم خود قرار داده است.

“سلب مسئولیت”

بنیاد Tether gold در وایت پیپر خود به طور واضح سلب مسئولیت از هر خطر احتمالی در سرمایه گذاری و نگهداری و همچنین پاسخگویی در هنگام بروز مشکلات کرده است.

به بیان ساده در صورت بروز هر مشکلی این شرکت موظف به پرداخت وجوه به مشتریان خود نخواهد بود.

“ثبات قیمتی”

با بررسی قیمتی توکن تتر گلد XauT متوجه شدیم که این توکن به طور صد درصدی هم قیمت طلا نیست. برای مثال در ۲۳ می ۲۰۲۲ قیمت طلای جهانی ۱۸۵۳.۳۷ دلار بوده است اما قیمت توکنXauT  در همان روز  ۱۸۴۹.۱۹ دلار بوده، این اتفاق بارها برای استیبل کوین تتر نیز افتاده است. به نظر می رسد این شرکت برای ثابت نگه داشتن قیمت ها با مشکل مواجه است.


امنیت پلتفرم تتر گلد Tether gold

امنیت پلتفرم تتر گلد Tether gold
امنیت پلتفرم تتر گلد Tether gold

در این بخش از نظر امنیتی این پروژه را بررسی می کنیم.

تیم این پلتفرم عنوان کرده که با استفاده از بلاکچین اتریوم توانسته امنیت را در پلتفرم خود تامین کند. اما مشکل بزرگ در تامین امنیت پلتفرم نیست، مشکل خود بنیاد تتر است!!

این شرکت در ابتدا با شعار هر یک تتر مساوی با یک دلار آمریکا است خیلی سریع بازار کریپتوها را متحول کرد اما بعد از گذشت مدتی گزارش های سالانه تتر مبنی بر شفافیت این شرکت منتشر نشد و بسیاری از کاربران و نهاد ها این شرکت را به خلق پول بدون پشتوانه متهم کرده اند. در همین راستا بانک مرکزی آمریکا و همچنین نهاد های قانونی، بارها بنیاد تتر را جریمه مالی کرده اند. تخمین زده می شود در حال حاظر در خوش بینانه ترین حالت ۶۰ درصد از تتر های موجود در بازار پشتوانه داشته باشند.

اما اکنون بعد از گذشت دو سال از راه اندازی طلای دیجیتالی این بنیاد هیچ مدرکی مبنی بر تایید ذخیره طلا در سوئیس و یا گزارش سالیانه در خصوص شفافیت تراکنش ها و خلق توکن ارائه نداده است. در نظر داشته باشید بنیاد تتر در هر شرایطی تسلط کامل به دارایی کاربران را دارد و در صورت صلاح دید این حق را به خود می دهد که دارایی های شما را نابود و یا ضبط  کند. از طرفی سابقه این شرکت نشان می دهد هیچ وقت در مقابل کاربران ایرانی موضع خوبی نداشته است.


کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال تتر گلد XAUT

کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال تتر گلد XAUT
کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال تتر گلد XAUT

با توجه به مطالبی که در قسمت های قبلی مقاله گفته شد می توان بیان نمود که تتر گلد XAUT یک استیبل کوین با پشتوانه طلا می باشد که هر یک واحد از این توکن برابر با یک انس طلا است. این توکن در سال ۲۰۲۰ توسط شرکت تتر ارائه شد. برای ذخیره سازی این استیبل کوین همانند سایر ارزهای دیجیتال از کیف پول ها استفاده می شود. کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری که در این قسمت از مقاله با آنها آشنا می شوید، همگی از رمز ارز تتر گلد پشتیبانی می کنند.

  • کیف پول سخت افزاری لجر Ledger

کیف پول لجر یکی از مشهورترین کیف پول های ارز دیجیتال است که از رمز ارزهای بسیاری همچون بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، بیت کوین کش و … پشتیبانی می کند. این کیف پول در دو مدل لجر نانو اس و لجر نانو ایکس به بازار رمز ارزها ارائه شده است.

  • کیف پول نرم افزاری تراست Trust

کیف پول نرم افزاری تراست یک کیف پول ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که می تواند گزینه مناسبی برای افراد و کاربران تازه وارد به حوزه رمز ارزها باشد. دسترسی به این کیف پول آسان و رایگان است.

  • کیف پول نرم افزاری سیف پل SafePal

کیف پول نرم افزاری سیف پل همانند دیگر کیف پول ها از طیف گسترده ای از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند. این کیف پول به راحتی بر روی تلفن همراه در دو نسخه اندروید و ios قابل نصب است.

  • کیف پول نرم افزاری اتمیک Atomic

کیف پول اتمیک نیز همانند کیف پول تراست و سیف پل یک کیف پول نرم افزاری می باشد که دارای قابلیت استیک ارزهای دیجیتال نیز هست. استفاده از این کیف پول آسان است و کاربران می توانند این کیف پول را هم بر روی سیستم های خود و هم بر روی تلفن همراه نصب نمایند.

  • کیف پول نرم افزاری متامسک MetaMask

کیف پول متامسک به عنوان یک کیف پول سازگار با توکن های اتریوم و توکن های مبتنی بر استاندارد ERC-20 شناخته می شود. این کیف پول به عنوان یک افزونه بر روی مرورگرهای کروم، فایرفاکس و … قابل استفاده است و راه اندازی آن کار بسیار ساده ای می باشد.


صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال تتر گلد XAUT

صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال تتر گلد XAUT
صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال تتر گلد XAUT

از صرافی های ارز دیجیتال افراد می توانند برای انجام عملیات خرید و فروش استفاده نمایند. برای استفاده از این صرافی ها نیاز است تا به ثبت نام و احراز هویت بپردازید. در این قسمت از مقاله ما به معرفی صرافی های خارجی خواهیم پرداخت که از رمز ارز تتر گلد پشتیبانی می کنند.

صرافی هایی همچون Bitfinex ،OKX ،Gate.io ،BigONE و Uniswap از استیبل کوین تتر گلد پشتیبانی می کنند و در این صرافی ها می توان این ارز دیجیتال را با جفت ارزهای USD، USDT و BTC مبادله کرد. لازم به ذکر است که شما کاربر عزیز می توانید در صورت پشتیبانی یکی از صرافی های ایرانی از ارز دیجیتال تتر گلد XAUT از آنها برای خرید و فروش رمز ارز استفاده نمایید.


نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال تتر گلد XAUT

نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال تتر گلد XAUT
نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال تتر گلد XAUT

برای خرید و فروش ارز دیجیتال تتر گلد XAUT می توانید از صرافی هایی که در قسمت قبلی مقاله نام بردیم، استفاده نمایید. برای خرید و فروش نیاز است در یکی از صرافی های پشتیبانی کننده ثبت نام و یا احراز هویت نمایید. البته ممکن است روند ثبت نام و یا احراز هویت کمی زمان بر باشد.

برای خرید و فروش علاوه بر صرافی ها می توانید از امکانات دیگری استفاده نمایید. برای مثال گزینه سواپ داخل کیف پول ها یکی از این موارد است که می توانید از آن برای تبدیل رمز ارزها به یکدیگر استفاده کنید. همچنین می توانید از امکاناتی همچون صرافی داخلی کیف پول برای انجام عملیات خرید و فروش استفاده نمایید.


آینده پروژه تتر گلد Tether gold

آینده پروژه تتر گلد Tether gold
آینده پروژه تتر گلد Tether gold

اگر چه بنیاد تتر یکی از بزرگترین شرکت های کریپتویی از نظر گردش مالی است و این امر می تواند تاثیر زیادی در موفقیت طلای دیجیتال آن داشته باشد اما شرکت های بزرگی مانند Pax نیز توکن هایی با پشتوانه طلا ارائه داده اند.

از طرفی عدم شفافیت بنیاد تتر و همچنین مشکلات قانونی این بنیاد و همچنین ظهور (CBDC) استیبل کوین بانک مرکزی ها و در نتیجه تحت فشار قرار گرفتن تتر، ممکن است بقای این شرکت را با خطر رو به رو کند. در صورتی که بانک مرکزی آمریکا و سایر قدرت های اقتصادی استیبل کوین خود را ارائه بدهند و شرکت تتر ورشکست شود، دارایی کاربران از بین می رود زیرا این شرکت به طور واضح اعلام کرده که دارایی کاربران را بیمه نمی کند.

به بیان ساده شرکت تتر نه قابل اعتماد است و نه آینده مشخصی دارد.


سخن پایانی

در این مقاله ما به معرفی رمز ارز تتر گلد XAUT پرداختیم. همانطور که بیان نمودیم تتر گلد یک استیبل کوین با پشتوانه طلا می باشد که هر واحد از آن برابر با یک انس طلا است. دارندگان این توکن قادر خواهند بود سریال موجود در هر شمش طلا را در وب سایت رسمی شرکت تتر جستجو نمایند و از شرایط طلای ذخیره شده ی خود آگاهی پیدا نمایند. برای ذخیره سازی این رمز ارز کاربران می توانند از کیف پول هایی همچون اتمیک، تراست، سیف پل، لجر و متامسک استفاده نمایند.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “ارز تتر گلد” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

تیم محتوا
تیم محتوا
محقق و علاقه مند به بلاکچین و ارزهای دیجیتال

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

معرفی صرافی های برتر خارجی