آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز OSMO چیست؟ | آینده ارز OSMO

ارز OSMO چیست؟

ارز OSMO چیست؟، ارز دیجیتال OSMO یک توکن حاکمیتی برای پلتفرم Osmosis می باشد. که از این ارز صرفا بین افرادی که منابع خود را برای اهداف و موفقیت پلتفرم Osmosis به اشتراک گذاشتند، توزیع می شود. این افراد شامل توسعه دهندگان – تامین کننده های نقدیننگی و سپرده گذاران است.درکل تعداد این ارز ۱ ملیارد است که حدود ۱۰۰ میلیون آن زمان رونمایی و ورود پروژه به عرصه ارز های دیجیتال توزیع شده است. شما می توانید برای اطلاع از قیمت لحظه ای این ارز دیجیتال، جدول زیر را بررسی نمایید.

ارز دیجیتال OSMO چیست؟

ارز دیجیتال OSMO چیست؟
ارز دیجیتال OSMO چیست؟

ارز دیجیتال OSMO مربوط به پلتفرم ازموسیس می باشد. این ارز دیجیتال دارای ۳ وظیفه است:

 1. حاکمیت پروتکل
 2. تامین نقدینگی
 3. پرداخت کارمزد تراکنش ها

کاربرانی که ارز دیجیتال OSMO را هولد می کنند می توانند در زمینه های زیر حق رای داشته باشند:

 1. میزان پاداش
 2. تسهیلات استیکینگ
 3. کارمزد های شبکه
 4. تعیین استخر های نقدینگی دریافت کننده پاداش

پلتفرم ازموسیس برای افزودن توکن های جدید به چرخه گردش، از مدل توزیع عادلانه استفاده می کند. همچنین این پلتفرم به صورت کاملا مرتب و بروز از آپدیت ها و سرویس های خودش را معرفی می کند.


نگاه مختصری به توکن OSMO

نام اختصاری OSMO
نوع ارز coin
سایت رسمی osmosis.zone
بلاکچین اکسپلورر etherscan.io

polygonscan.com

mintscan.io

پیج های ارتباطی رسمی Telegram

medium

سورس کد https://github.com/osmosis-labs/osmosis
آدرس قرار داد هوشمند ۰x93A62Ccfcf1EfCB5f60317981F71ed6Fb39F4BA2

0x8C7a56F2F2fD97DA0f5b4FAde180Fa8DC3fbEa8D


پلتفرم ازموسیس Osmosis چیست؟

پلتفرم ازموسیس Osmosis چیست؟
پلتفرم ازموسیس Osmosis چیست؟

پلتفرم Osmosis نسل جدیدی از صرافی های غیر متمرکز است که مبتنی بر بازارساز خودکار AMM می باشد. از این پلتفرم در فوریه ۲۰۲۱ رونمایی شد. در پلتفرم Osmosis به توسعه دهندگان اجازه داده می شود تا AMM های سفارشی با استخر های نقدینگی بسیار قوی بسازند. بر این اساس که کاربران می توانند با پارامتر های منحصر به فرد خود، استخر های نقدینگی مربوط به این DEX را ایجاد کنند از این طریق شخصی سازی استخر های نقدینگی گسترده می شود.

به عنوان مثال کاربر می تواند استخر های نقدینگی را با نسبت های مختلف ایجاد کند. همانطور که شما کاربر عزیز اطلاع دارید در استخر های نقدینگی قبلی شما معمولا می توانستید دو توکن با نسبت برابر اضافه کنید.

پلتفرم Osmosis با استفاده از cosmos SDK ساخته شده است و همچنین از IBC (Inter-Blockchain Communication) یا همان قابلیت ارتباط بین بلاکچینی استفاده کرده است. قابلیت IBC کمک بسیار زیادی به Osmosis می کند بر این اساس که با کمک این IBC این پلتفرم می تواند به به کل اکوسیستم cosmos و بالای ۱۰ میلیارد دلار دارایی متصل شود.

پلتفرم Osmosis از سه بازار ساز AMM یونی سواپ-بالانسر و کرو فایننس ایده گرفته، و یکی از اهداف این پلتفرم متصل شدن به سایر اکوسیستم ها مثل اتریوم و …. است.


عملکرد پلتفرم ازموسیس چیست؟

عملکرد پلتفرم ازموسیس چیست؟
عملکرد پلتفرم ازموسیس چیست؟

بلاکچین ازموسیس بسیار انعطاف پذیر و قابل تعامل است به همین دلیل کاربران زیادی در بدو ورود این پلتفرم آن را شناختند. بلاکچین ازموسیس بدون پیش فروش یا جذب سرمایه در همان مرحله اول که مرحله ایده است، ۱۰۰ میلیون توکن جنسیس اولیه را بین افراد زیر توزیع کرد.

 1. تامین کننده ها ی نقدینگی
 2. توسعه دهندگان
 3. سپرده گذاران
 4. سایر مشارکت کنندگان

شایان ذکر است که در فراید توزیع حدود نیمی از توکن های جنسیس به ذخیره استراتژیک اختصاص یافت و نیمی دیگر به شرکت کنندگان Quadratic Fairdrop و باید به شما کاربر عزیز بگویم که ذخیره استراتژیک برای هماهنگی مشاوران کلیدی است. این را خود تیم ازموسیس اعلام کرده است. همچنین در ادامه درباره مدل توزیع Quadratic Fairdrop با شما صحبت می کنیم.

همچنین این پلتفرم زمان توزیع توکن خود یک سنجش داشت بر ای اینکه اطمینان حاصل نماید که افرادی که در ایردراپ صاحب این توکن شده اند در این پلتفرم مشارکت لازم را داشته باشند جهت این سنجش در ابتدا صرفا ۲۰ درصد از دارایی در اختیار کاربران قرار میداد و ما بقی را زمانی که افراد در شبکه مشارکت داشتند، آزاد می کرد.

همچنین صرفا به تمام کاربران یک محدودیت زمانی ۲ ماهه در نظر گرفته بود که باید در این ۲ ماه در این شبکه مشارکت داشته باشند تا بتوانند از این توکن ها استفاده کنند. در غیر اینصورت برای کاربرانی استفاده نکردند در طی ۴ ماه به صورت خطی دسترسی افراد به توکن ها محدود می شد تا اینکه به صفر می رسید. سپس ارز دیجیتال OSMO که کاربران استفاده نکردند مجدد به استخر جامعه منتقل می شود. که در ادامه استخر جامعه را برای شما شرح دادیم.

یک نکته بسیار مهم که درباره این پروژه باید به شما بگویم این است که، پروتکل ازموسیس برای انتشار ارز OSMO یک رویداد تردنینگ سالانه (Thirdening) مشابه هالوینگ بیت کوین دارد. البته این به صورت سالانه است که اینگونه که نرخ انتشار ارز دیجیتال OSMO در پایان هر سال به اندازه یک سوم کاهش می یابد.

یعنی توکن های توزیع شده در سال اول ۳۰۰ میلیون می باشد، در سال دوم ۲۰۰ میلیون، و در سال سوم ۱۳۳ میلیون است و این روند به همین ترتیب تا انتهای کل توکن ها توزیع و تقسیم می شود.

همچنین باید گفت که در بیشتر بلاکچین های مبتنی بر COSMOS SDK توکن ها به ازای هر بلاک توزیع می شدند. یعنی به ازای تایید هر بلاک در شبکه، اعتبار سنج ها درصدی از توکن مربوطه را به عنوان پاداش دریافت می کنند. اما در بلاکچین ازموسیس، ارز دیجیتال OSMO  در پایان هر روز توزیع می شود.

استخر جامعه چیست؟

از استخر جامعه برای تامین مالی پروژه ها استفاده می شود. بر این اساس کار می کند که هر عضوی از کامیونیتی می تواند پیشنهادی برای خرج کردن استخر جامعه اعلام کند. در صورتی که پیشنهاد آن فرد مورد تایید قرار گیرد، به نحوی که در استخر مشخص شده است توکن ها خرج می شوند.

معرفی مدل توزیع شده Quadratic Fairdrop برای ارز دیجیتال OSMO

بر اساس این مدل هولدر های atom که مربوط به پروژه کازماس است می توانند درخواست رایگان ارز OSMO را داشته باشند. در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ اطلاعات کاملی از هولدر های ارز دیجیتال اتم فراهم شد.و اینگونه اعلام شد که مقدار توکن های OSMO که هولدر های اتم می توانند به رایگان دریافت کنند، بر این اساس است که با جذر تعداد توکن های اتم نگهداری شده در زمان جمع آوری اطلاعات برابر باشد. همچنین هولدر هایی که ارز دیجیتال اتم را سپرده گذاری یا همان استیک می کنند، یک ضریب ۲.۵ پاداش می گیرند.

اگر هولدر های ارز اتم اقدام به دریافت OSMO به صورت رایگان کنند به این صورت است که ۲۰ درصد توکن های OSMO خود را به صورت نقد دریافت می کنند و ۸۰ درصد باقیمانده را از طریق مشارکت در کارهای زیر دریافت می کنند:

 1. استیک کردن یا سپرده گذاری ارز OSMO
 2. اضافه کردن نقدینگی در یکی از استخر ها
 3. انجام سواپ در صرافی ازموسیس
 4. رای دهی در یک پروپزال حاکمیتی

معرفی بخش های مختلف ازموسیس Osmosis

 1. Trade – ترید

شما می توانید با ورود به صرافی Osmosis و با اتصال به کیف پول کپلر keplr در این صرافی شروع به معامله گری ارز های دیجیتال کنید. این صرافی دارای رابط کاربری مناسبی می باشد، و تجربه مشابه ای از صرافی یونی سواپ و سوشی سواپ را ارائه می دهد.

 1. Pools – استخر نقدینگی

شما با ورود به صرافی غیرمتمرکز ازموسیس می توانید اطلاعات مفیدی را مانند توزیع پاداش ها و استخر هایی که در آن فعال هستند را مشاهده نمایید. همچنین شما دسترسی دارید به لیستی از استخر های نقدینگی مختلف با ساختار و کارمزد های متفاوت.

در قسمت pools به اطلاعاتی مانند جفت های دارایی-شماره استخر-ARP یا همان درصد پاداش سالانه و همچنین مقدار نقدینگی موجود در استخر ها دسترسی خواهید داشت.

 1. Assets

در قسمت Assets نیز لیستی از ارز های موجود در صرافی غیرمتمرکز ازموسیس وجود دارد. همچنین در این بخش نمای داشبورد دیگری برای مدیریت و نظارت کاربران طراحی شده است، که کاربران می توانند از این طریق میزان دارایی و همچنین سپرده گذاری های خود را مشاهده نمایند.

 1. Stakes – سپرده گذاری

کاربرانی که قصد استیک کردن ارز OSMO  را دارند.می توانند از نسخه مرورگر کیف پول کپلر اقدام کنند. در این کیف پول با رفتن به بخش staking می توانید دارایی های خود را سپرده گذاری نمایید.

پس برای این کار نیاز است ابتدا والت کپلر را دانلود و نصب نمایید، سپس با ورود به کیف پول کپلر می توانید لیستی از ۱۰۰ تایید کننده فعال برای سپرده گذاری ارز دیجیتال OSMO را مشاهده نمایید. همچنین در این قسمت می توانید موارد دیگری مانند نام تایید کننده-رتبه-قدرت رای دهی و همچنین درصد کمسیون را مشاهده نمایید.

 1. Vote

این بخش مربوط به رای دادن به پیشنهاد هایست به بهتر شدن پروژه کمک می کند. شما می توانید با کلیک بر روی هر پیشنهاد جزئیات آن پیشهاد را مشاهده نمایید. این اطلاعات عبارتند از: تاریخ آغاز و پایان رای گیری

 1. Stats

در این قسمت نیز شما می توانید با اطلاعات آماری پروژه آشنا شوید. که این اطلاعات عبارتند از:حجم معاملات-ت.کن های موجود- استخر های مختلف در شبکه و همچنین میزان نقدینگی قفل شده در شبکه


معرفی تیم شبکه Osmosis و همچنین شرکا و سرمایه گذاران پروژه ازموسیس:

معرفی تیم شبکه Osmosis و همچنین شرکا و سرمایه گذاران پروژه ازموسیس:
معرفی تیم شبکه Osmosis و همچنین شرکا و سرمایه گذاران پروژه ازموسیس:

یکی از بنیان گذاران این پروژه آقای (سانی آگاروال (Sunny Aggarwal)) می باشد، که او دارای مدرک مهندسی برق از دانشگاه کالیفرنیا می باشد. رزومه کاری آگاروال به شرح زیر است:

 • در سال ۲۰۱۷: محقق در Tendermint
 • در سال ۲۰۱۸: تاسیس شرکت بلاکچینی که مبتنی بر مشارکت در پروتکل ها و شبکه های اینترنت غیرمتمرکز بود. نام این شرکت Sikka  است، و این شرکت در سنگاپور فعالیت دارد.شایان ذکر است که این شرکت در میان ۵ اعتبار سنج برتر شبکه Cosmos Hub ،Kava و Akash می باشد.

دیگر بنیان گذار شبکه ازموسیس، جاش لی (Josh Lee) می باشد. جاش لی نیز از دانشگاه اندرسون در ایندیانا فارغ التحصیل شده است. جاش لی در Tendermint همکار آقای آگاروال بوده است. سپس شرکت Chainapsis را تاسیس کرده است. در این شرکت یه طراحی و پشتیبانی کیف پول keplr  پرداخته شده است. قابل ذکر است که این شرکت در کره در حال فعالیت می باشد.

شرکاء اصلی پروژه ازموسیس:

 1. شرکت Sikka
 2. شرکت Chainapsis

شایان ذکر است که اطلاعاتی بر اساس دیتا های وب سایت کرانچ‌بیس منتشر شده است که، در ۲۷ اکتبر سال ۲۰۲۱ در یک مرحله افراد و شرکت هایی که در این پروژه مشارکت داشتند، عبارتند از:

 1. Paradigm
 2. Ethereal Ventures
 3. Figment
 4. Do Kwon (بنیان‌گذار شبکه ترا)
 5. Nascent
 6. Robot Ventures

کارمزد در شبکه ازموسیس؟

کارمزد در شبکه ازموسیس؟
کارمزد در شبکه ازموسیس؟

در حال حاضر و در زومان نگارش این مقاله صرفا ۳ نوع کارمزد برای این شبکه تعریف شده است که ما در ادامه به معرفی این سه نوع کارمزد می پردازیم:

 1. کارمزد سواپ:

زمانی که شما وارد صرافی غیر متمرکز می شویدُ امکان دراد یکی از اهداف شما ترید در استخر نقدینگی باشد.که قا‌ئدتا برای ترید در استخر نقدیتگی کارمزدی کم می شود. مبلغ کارمزد درصدی از معامله است.که این مبلغ کارمزد برای هر استخر متفاوت است، به دلیل اینکه سازنده هر استخر به صورت جداگانه هزینه معاملات در استخر را مشخص می کند.شایان ذکر است که کارمزد دریافت شده از معامله گر بین افرادی که در استخر نقدینگی، سپرده گذاری کردند، نسبت به میزان یا مبلغ دارایی آنها در استخر، تقسیم می شود.

 1. کارمزد تراکنش:

این توع کارمزد از هر فردی که تراکنشی را در شبکه انجام دهد، دریافت می شود. در شبکه ازموسیس سازنده بلاک، حداقل میزان کارمزد تراکنش را تعیین می کند. این کارمزد بین افرادی که در شبکه ازموسیس سپرده گذاری کرده اند، توزیع می شود.

 1. کارمزد خروج نقدینگی:

ایت کارمزد از افردای دریات می شود، که برای مدت زمانی در استخر های نقدینگی سپرده گذاری کرده اند و الان قصد دارند سپرده خود را از استخر خارج کنند.که میزان این کارمزد بر اساس درصدی از میزان نقدینگی خارج شده، محاسبه می گردد. همچنین این میزان درصد را ایجاد کننده آن استخر تعیین می کند. پس می توان گفت کارمزد خروج از هر استخر نیز متفاوت است. قابل ذکر است کارمزد خروج نقدینگی هم بین سپرده گذاران باقی مانده آن استخر تقسیم می شود.


روند قیمتی ارز دیجیتال Osmo

ارز دیجیتال Osmo در تاریخ ۵ اکتبر سال ۲۰۲۱ با سطح قیمتی ۵.۱۰۷ دلار آمریکا به بازار ارزهای دیجیتال ارائه شد. ارز دیجیتال Osmo در ابتدای عرضه شدن در تاریخ ۱۰ اکتبر روند قیمت نزولی را تجربه کرد، اما بعد پس از گذشت ۱۶ روز یعنی ۲۶ اکتبر سال ۲۰۲۱ توانست روند صعودی را تجربه کند.

اما این روند صعودی زیاد ادامه نداشت و در تاریخ ۴ دسامبر ۲۰۲۱ دچار روند نزولی شد، و این روند نزولی ۱۸ روز به طول انجامید و در تاریخ ۲۲ دسامبر ۲۰۲۱ توانست به روند صعودی برگردد. ارز دیجیتال Osmo در آخرین روز سال ۲۰۲۱ با سطح قیمتی ۶.۱۱۶۱ معامله شده و وارد سال ۲۰۲۲ شد.

رمز ارز Osmo از آغاز سال ۲۰۲۲ تا امروز روند صعودی را تجربه کرده است و در حال حاضر میزانی دچار روند نزولی شده است. این ارز دیجیتال در تاریخ ۱۷ دسامبر ۲۰۲۱ با سطح قیمتی ۳.۹۸ دلار آمریکا خرید و فروش شده است و این سطح قیمت پایین ترین سطح قیمت این ارز در تاریخ خود بوده است. ارز دیجیتال osmo در تاریخ ۴ مارس ۲۰۲۲ با سطح قیمتی ۱۱.۲۱ دلار آمریکا بالاترین سطح قیمت تاریخ خود را ثبت کرده است، در ۲۴ ساعت اخیر حجم معاملات رمز ارز Osmo برابر با ۴۰,۹۰۳,۰۱۶ دلار آمریکا است.

همراهان عزیز زوم ارز در تصویر زیر نمودار قیمتی ارز دیجیتال Osmo از زمان عرضه شدن به بازار ارزهای دیجیتال تا به امروز را نمایش داده است، در صورتی که تمایل دارید، این نمودار قیمتی را با جزئیات بیشتری بررسی و تحلیل کنید، قادر هستید به سایت کوین مارکت کپ مراجعه کرده و با سرچ نام این رمز ارز یعنی Osmo این نمودار قیمتی را به صورت دقیق تر مشاهده کرده و مورد بررسی و تحلیل قرار دهید در ادامه با ما همراه باشید.

روند قیمتی ارز دیجیتال Osmo
روند قیمتی ارز دیجیتال Osmo

خرید و فروش ارز دیجیتال Osmo

خرید و فروش ارز دیجیتال Osmo
خرید و فروش ارز دیجیتال Osmo

برای خرید و فروش ارز دیجیتال Osmo باید در صرافی داخلی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند اقدام به خرید و یا فروش این رمز ارز کنید. در صورتی که هیچکدام از صرافی های داخلی از این ارز دیجیتال پشتیبانی نمی کرد باید به صرافی های خارجی پشتیبانی کننده این رمز ارز مراجعه کنید.

متاسفانه به دلیل اینکه کشور عزیز ما ایران دچار تحریم شده است، ما ایرانی ها قادر به خرید و فروش در صرافی های خارجی نیستیم، اما اصلا نگران نباشید، ما راه حل این مشکل را به شما آموزش خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

برای خرید و فروش ارز دیجیتال Osmo ابتدا باید به یکی از صرافی های داخلی مراجعه کرده و مقدار تومان خود را یکی از استیبل کوین های موجود مانند تتر تبدیل کرده و برای خرید این رمز ارز به صرافی خارجی که از این رمز از پشتیبانی می کند مراجعه می کنید و با استفاده از تتر های خریداری شده از صرافی داخلی اقدام به خرید ارز دیجیتال Osmo کنید.

همراهان عزیز شما قادر هستید برای فروش ارز دیجیتال osmo نیز از همین روش استفاده کرده و برای تبدیل ارز دیجیتال خود به تومان ابتدا در صرافی خارجی ارزهای دیجیتال Osmo خود را به تتر تبدیل کرده و تترهای خود را در صرافی های داخلی به تومان تبدیل کنید.


صرافی های پشتیبان کننده ی ارز دیجیتال Osmo

صرافی های پشتیبان کننده ی ارز دیجیتال Osmo
صرافی های پشتیبان کننده ی ارز دیجیتال Osmo

در قسمت قبل ما به شما خرید و فروش ارز دیجیتال Osmo را آموزش دادیم، ما تیم زوم ارز در این قسمت به صرافی هایی که از رمز ارز Osmo پشتیبانی می‌کنند می‌پردازیم و نام صرافی های پشتیبان این رمز ارز را برای شما لیست می‌کنیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

صرافی های پشتیبان کننده ی ارز دیجیتال Osmo عبارتند از :

 • صرافی MEXC
 • صرافی Kava Swap

همراهان عزیز این نکته را در نظر داشته باشید که صرافی های بیشتری از ارز Osmo پشتیبانی می‌کند شما می‌توانید در صورت تمایل برای مشاهده ی این لیست به سایت کوین مارکت کپ مراجعه کرده و با سرچ نام این ارز و باز کردن صفحه ی رمز ارز Osmo روی گزینه ی Market کلیک کنید در این صفحه نام تمامی صرافی هایی که از این رمز ارز پشتیبانی می‌کنند را نمایش می‌دهد.


کیف پول های پشتیبان کننده ی ارز دیجیتال Osmo

کیف پول های پشتیبان کننده ی ارز دیجیتال Osmo
کیف پول های پشتیبان کننده ی ارز دیجیتال Osmo

برای ذخیره سازی ارز دیجیتال Osmo باید از کیف پول های پشتیبانی کننده این رمز ارز استفاده نمایید. کیف پول هایی که در ادامه معرفی می کنیم، کیف پول هایی هستند از ارز دیجیتال Osmo پشتیبانی میکنند پس در ادامه با ما همراه باشید.

کیف پول نرم افزاری تراست: کیف پول تراست ولت یکی از معروف ترین کیف پول های دیجیتالی است که از رمز ارز Osmo پشتیبانی می کند، کیف پول نرم افزاری تراست ولت در سیستم عامل های اندروید و ios قابل دسترس است.

کیف پول سخت افزاری لجر: یکی از کیف پول های سخت افزاری مشهور و محبوب دنیای رمز ارز ها کیف پول سخت افزاری لجر است که دارای دو مدل به نام های لجر نانو اس و لجر نانو ایکس است. این کیف پول یکی از بهترین کیف پول های سخت افزاری است که دارای امنیت بسیار مناسبی می‌باشد.


اینفوگرافیک ارز دیجیتال OSMO

اینفوگرافیک ارز دیجیتال OSMO
اینفوگرافیک ارز دیجیتال OSMO

کلام پایانی

می‌توان گفت اولین صرافی غیرمتمرکز بر روی بلاکچین cosmos، ازموسیس می باشد. این پروژه با امکانات بسیار خوبی همچون تامین نقدینگی بر اساس در خواست کاربر و … رونمایی شد. و امکان دارد در اینده با امکانات دیگری از این صرافی غیر متمکز Osmosis معرفی شود. پس می توانید اخبار و اطلاعات این صرافی را دنبال نمایید. همچنین ما در این مقاله درباره Osmosis چیست؟ و همچنین عملکرد پروژه Osmosis  به طور کامل برای شما صحبت کردیم. همچنین به مواردی مانند کیف پول های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال OSMO و صرافی های پشتیبانی کننده از ارز OSMO  اشاره شد.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله ی “ارز OSMO چیست؟” با ما همراه بودید.

 


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
من حسن هستم. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه پیام نور گرایش نرم افزار سابقه ی یکسال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و فعال در حوزه ی مدیریت سایت و seo را دارا هستم علاقه مند به موسیقی و دنیای تکنولوژی هستم و به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین بوده، و بر این باور هستم صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشان خواهد داشت.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده