آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز متیک MATIC چیست؟ | آینده ارز متیک

ارز ماتیک Matic چیست؟

رمز ارز متیک MATIC چیست؟ ایا طلاعات کافی در ارتباط این ارز دیجیتال دارید؟ رمز ارزی که می خواهیم در این مقاله به معرفی آن بپردازیم، توکن ارائه شده پلتفرم پالی گان Polygon و یا Matic Network سابق می باشد. از جمله اهداف این پلتفرم افزایش مقیاس پذیری در بلاکچین است. در ادامه شما قادر خواهید بود تا اطلاعاتی در ارتباط با نحوه عملکرد این پلتفرم، ویژگی ها و توکن ارائه شده آن کسب کنید. همچنین می توانید از این مقاله برای آشنایی با کیف پول های پشتیبان کننده رمز ارز متیک MATIC استفاده نمایید.

شما می توانید مقالات تحلیل ارز دیجیتال متیک matic و کیف پول های ارز متیک را مطالعه نمایید، همچنین می توانید در صفحه قیمت لحظه ای متیک در پایگاه خبری زوم ارز، (قیمت متیک | قیمت matic) را مشاهده نمایید.

ارز دیجیتال متیک MATIC چیست؟

ارز دیجیتال ماتیک MATIC چیست؟
ارز دیجیتال متیک MATIC چیست؟

رمز ارز MATIC یک توکن ERC-20 است که بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می شود. ارز دیجیتال متیک MATIC با توجه به اینکه توکن ارائه شده پلتفرم پالی گان است برای انجام چندین نقش اصلی طراحی شده است.

۱.از این رمز ارز به عنوان یک واحد پرداخت در شبکه استفاده می شود.

۲.کاربران می توانند با استفاده از این توکن به تغییرات برای بهبود پلتفرم پالی گان Polygon رای دهند.

۳.استیکینگ توکن متیک MATIC به امنیت پلتفرم میتواند کمک نماید.


بررسی پلتفرم پالی گان Polygon

بررسی پلتفرم پالی گان Polygon
بررسی پلتفرم پالی گان Polygon

همانطور که در ابتدای مقاله به ان اشاره کردیم پالی گان Polygon در ابتدا با نام Matic Network شناخته می شد و از جمله پلتفرم های کاربردی برای مقیاس پذیری و توسعه زیرساخت های اتریوم می باشد.

شبکه Matic و یا پالی گان Polygon یک راه حل مقیاس پذیر برای شبکه اتریوم است. به همین ترتیب، به شما امکان می دهد معاملات مبتنی بر اتریوم طی چند ثانیه با استفاده از پروتکل های نوآورانه انجام شود تا تجربه کاربر را در طیف وسیعی از برنامه های غیرمتمرکز یا Dapp ها بهبود بخشد.

به علاوه، پالی گان Polygon یک راه حل لایه ۲ ارائه می دهد که از زنجیره های جانبی استفاده می کند و نودهای اختصاصی PoS خود را برای حفظ امنیت دارایی های دیجیتال هنگام محاسبه خارج از زنجیره فراهم می کند. توکن متیک MATIC علاوه بر اینکه برای پرداخت هزینه های تراکنش در شبکه استفاده می شود، برای ایمن سازی زنجیره نیزمورد استفاده قرار می گیرد.

هدف اصلی پلتفرم پالی گان Polygon بهبود تجربه کاربر است. این کار را با ارائه یک روش سریع و کارآمد برای پردازش توکن های مبتنی بر ERC-20 انجام می دهد که می تواند با سایر Dapp ها همکاری کند. پالی گان Polygon از چارچوب پلاسما استفاده می کند تا ساخت برنامه های غیرمتمرکز را برای توسعه دهندگان آسان کند.

اما در ادامه مطالب می خواهیم بررسی نماییم که منظور از چارچوب پلاسما چیست و به طور کامل به معرفی آن بپردازیم.

بررسی ویدیویی پالیگان (متیک)

(قسمت اول)

(قسمت دوم)

(قسمت سوم)


پلاسما Plasma چیست؟

پلاسما Plasma چیست؟
پلاسما Plasma چیست؟

پلاسما در پلتفرم پالی گان Polygon چارچوبی برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز است که به راحتی می توانند مقیاس بندی شوند و به طور یکپارچه با یکدیگر تعامل داشته باشند. پلاسما در ابتدا توسط Vitalik Buterin و Joseph Poon پیشنهاد شده است و هدف آن حل مشکلات مقیاس پذیری اتریوم است.

اساسا، پلاسما از زنجیره های متفاوتی تشکیل شده است که تعاملات غیرضروری با بلاکچین اتریوم و غیره را کاهش می دهد. همانطور که می دانید، قدرت واقعی اتریوم مسلما چگونگی پشتیبانی برنامه های هوشمند غیرمتمرکز و راه حل های DeFi است. با این وجود، برای اینکه این کار موثر واقع شود، اتریوم باید بتواند مقیاس بندی کند. پلاسما، یک گام اصلی در جهت دستیابی به مقیاس پذیری بیشتر اتریوم است.

چارچوب پلاسما از چندین زنجیره تشکیل شده است و همه ی این زنجیره ها دارای یک زنجیره اصلی هستند. زنجیره های کوچکتر به زنجیره های پلاسما معروف هستند. زنجیره های جانبی پالی گان زنجیره های مبتنی بر پلاسما و مجهز به EVM  هستند که می توانند بلافاصله قراردادهای هوشمند را روی انها مستقر کنند.

در ابتدای مقاله بیان نمودیم که رمز ارز متیک MATIC توکن ارائه شده این پلتفرم می باشد. وقت آن رسیده است تا توکن این پلتفرم را به طور کامل به شما معرفی نمایی.


تاریخچه و بنیان گذاران پلتفرم پالی گان Polygon

تاریخچه و بنیان گذاران پلتفرم پالی گان Polygon
تاریخچه و بنیان گذاران پلتفرم پالی گان Polygon

پلتفرم پالی گان Polygon و یا همان Matic Network سابق در اکتبر ۲۰۱۷ راه اندازی شد. این پلتفرم توسط دو توسعه دهنده با تجربه بلاکچین، با نام های Jaynti Kanani و Sandeep Nailwal تاسیس شد.در سال ۲۰۱۹ تیم پلی گان کمک بزرگی به اکوسیستم اتریوم کرد. این تیم بر روی پیاده سازی MVP پلاسما، پروتکل WalletConnect و موتور اتریوم کار کردند.

از دیگر بنیانگذاران پلی گان می توان به Jaynti Kanani اشاره کرد. این فرد در حال حاضر به عنوان مدیرعامل پلی گان فعالیت می کند. Kanani یک توسعه دهنده و مهندس بلاکچین است که در حال حاضر به عنوان مدیر عامل Polygon فعالیت می کند. لازم به ذکر است که Jaynti Kansni نقش اساسی در پیاده سازی پلاسما، Web3 و پروتکل WalletConnect در اتریوم داشت.

Sandeep Nailwal از دیگر بنیانگذاران پلی گان و مدیر ارشد می باشد. Nailwal یک برنامه نویس و کارآفرین است. قبل از شروع همکاری با پلی گان، وی به عنوان مدیر عامل Scopeweaver و مدیر فنی گروه Welspune فعالیت کرده بود. Anurag Arjun نیز از بنیانگذاران این پلتفرم به شمار می رود.


بررسی عملکرد پلتفرم پالی گان Polygon

بررسی عملکرد پلتفرم پالی گان Polygon
بررسی عملکرد پلتفرم پالی گان Polygon

طراحی پلتفرم پلی گان به گونه ای می باشد که از یک ساختار چهار لایه به شرح زیر تشکیل شده است.

۱.لایه اتریوم: این لایه شامل گروهی از قراردادهای هوشمند که در اتریوم اجرا می شوند، می باشد. کنترل بخش های مختلفی از پلتفرم پلی گان همانند تراکنش ها، استیکینگ و ارتباط بین اتریوم و زنجیره های مختلف در پلی گان بر عهده این لایه می باشد.

۲.لایه امنیتی: این لایه امکان استفاده زنجیره ها از یک لایه امنیتی اضافی را می دهد. این لایه و لایه ای که در ابتدا به توضیح ان پرداختیم اختیاری می باشند.

۳.لایه شبکه های پلی گان: این لایه شامل شبکه های مختلفی می باشد که بر روی بلاکچین پلی گان ساخته شده اند. هر کدام از این شبکه ها موظفند تا به اجماع و تولید بلاک ا در شبکه رسیدگی کنند.

۴.لایه اجرا: این لایه به عنوان لایه پیاده سازی ماشین مجازی اتریوم و یا EVM شناخته می شود که برای اجرای قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به مواردی که گفته شد و در مباحث قبلی ذکر نمودیم، از جمله اهداف این پلتفرم افزایش مقیاس پذیری می باشد و همچنین قصد دارد تا هزینه های مربوط به تراکنش را کاهش دهد.


پلتفرم پالی گان Polygon از چه ویژگی هایی برخوردار است؟

پلتفرم پالی گان Polygon از چه ویژگی هایی برخوردار است؟
پلتفرم پالی گان Polygon از چه ویژگی هایی برخوردار است؟

از جمله ویژگی هایی که پلتفرم پالی گان Polygon یا Matic Network سابق برخوردار می باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱.مقیاس پذیری: پلتفرم پالی گان Polygon به گونه ای طراحی شده است که از آن می توان برای حل مشکلات مقیاس پذیری استفاده کرد همچنین می توانید با استفاده از آن مقیاس پذیری را به دست آورد.

۲.توان و قدرت عملیاتی بالا: پلتفرم پالی گن می تواند با استفاده از ساختار زنجیره جانبی خود میلیون ها تراکنش را انجام دهد. یک زنجیره در پلتفرم پالی گان می تواند تا ۶۵۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

۳.امنیت: این پلتفرم در ساختار خود از الگوریتم اثبات سهام یا PoS استفاده می کند. استفاده از این الگوریتم سبب شده است تا امنیت این پلتفرم افزایش یابد.

۴.قابلیت همکاری: در حال حاضر پالی گان در حال کار بر روی قابلیت همکاری دارایی های دیجیتال بین زنجیره های مختلف و بلاکچین است. این پلتفرم قصد دارد به زودی ارزهای رمزپایه مبتنی بر ERC-20 و NFTهای مبتنی بر ERC-721 را نیز در برگیرد.


اهداف پلتفرم پلی گان Polygon

اهداف پلتفرم پلی گان Polygon
اهداف پلتفرم پلی گان Polygon

پلتفرم پلی گان Polygon در راستای اهدافی تلاش می کند که به ثمر رسیدن این اهداف می تواند به بهبود این پلتفرم کمک نماید. از جمله این اهداف می توان به کاهش هزینه های تراکنش ها اشاره کرد.

از دیگر اهداف این پلتفرم افزایش سطح کاربر پسند بودن است. این پلتفرم قصد دارد بستری را برای توسعه دهندگان برنامه های غیرمتمرکز ارائه دهد. توجه به این نکته لازم است که افزایش مقیاس پذیری در اولویت اول این پلتفرم وجود دارد.


چه تعداد توکن متیک MATIC در گردش است؟

چه تعداد توکن ماتیک MATIC در گردش است؟
چه تعداد توکن متیک MATIC در گردش است؟

توکن های متیک به صورت ماهانه منتشر می شوند. در حال حاضر MATIC دارای ۴،۸۷۷،۸۳۰،۷۷۴ توکن و حداکثر ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ توکن متیک در گردش است.

در فروش اولین آن در سال ۲۰۱۷، ۳.۸ درصد از حداکثر میزان عرضه متیک صادر شد. در آپریل ۲۰۱۹، ۱۹ درصد از کل عرضه با ۰.۰۰۲۶۳ دلار به ازای هر توکن فروخته شد تا ۵ میلیون دلار تولید شود.

توکن های متیک باقیمانده به شرح زیر توزیع می شوند:

توکن های اختصاص داده شده به تیم: ۱۶% از کل عرضه

توکن های اختصاص داده شده به مشاوران: ۴% از کل عرضه

توکن های عملیات شبکه: ۱۲% از کل عرضه

توکن های اکوسیستم: ۲۳.۳۳ درصد از کل عرضه

طبق زمان بندی انجام شده، تمام توکن ها تا دسامبر ۲۰۲۲ منتشر می شوند.


روند قیمت ارز دیجیتال متیک MATIC

در زمان نگارش این مقاله قیمت رمز ارز متیک برابر با ۰.۸۸۱۸۷۰ دلار آمریکا است و حجم معاملات این رمز ارز در ۲۴ ساعت برابر با ۳،۱۵۹،۰۱۲،۹۱۶ دلار است. این ارز دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته ۲۲.۷۵% افزایش قیمت داشته است.

در حال حاضر در سایت CoinMarketCap این ارز دیجیتال دارای رتبه ۳۵ است . در نمودار زیر شما می توانید روند قیمت این ارز دیجیتال را از جولای ۲۰۱۹ تا اکنون مشاهده می نمایید. همانطور که در نمودار مشاهده می شود این ارز دیجیتال در جولای ۲۰۱۹ با قیمت ۰.۰۲۲۲۸۱ دلار به فروش رسیده است و پس از طی یک روند ثابت در تاریخ  ۲۹ آپریل ۲۰۲۱ به بالاترین قیمت خود رسیده است.

روند قیمت ارز دیجیتال ماتیک MATIC
روند قیمت ارز دیجیتال متیک MATIC

خرید ارز دیجیتال متیک MATIC چگونه است؟

خرید ارز دیجیتال ماتیک MATIC چگونه است؟
خرید ارز دیجیتال متیک MATIC چگونه است؟

برای خرید رمز ارز متیک MATIC نیاز است تا در یکی از صرافی های دیجیتالی فعال در حوزه ی ارزهای دیجیتال و پشتیبان کننده این رمز ارز      ثبت نام نمایید و پس از احراز هویت در صرافی مورد نظر اقدام به خریداری رمز ارز متیک کنید.

شما می توانید در ابتدا با خرید یکی از استیبل کوین ها ان را به رمز ارز متیک تبدیل نمایید. اگر نمی دانید از کدام صرافی های انلاین خارجی باید این ارز دیجیتال را خریداری نمایید با ما همراه باشید.


صرافی های پشتیبان کننده ارز دیجیتال متیک MATIC

صرافی های پشتیبان کننده ارز دیجیتال ماتیک MATIC
صرافی های پشتیبان کننده ارز دیجیتال متیک MATIC

شما می توانید برای خرید رمز ارز متیک از صرافی های زیر استفاده نمایید. یکی از صرافی های پشتیبان کننده رمز ارز متیک MATIC صرافی بایننس می باشد که شما می توانید با استفاده از لینک زیر تمامی نکات در ارتباط با این صرافی را مطالعه نمایید و با نحوه ثبت نام در این صرافی آشنا شوید. علاوه بر صرافی بایننس صرافی های زیر از رمز ارز متیک پشتیبانی می کنند.

۱.BiONE

2.ZebPay

3.Coinbase Pro

4.Uniswap

5.Hotbit


فروش ارز دیجیتال متیک MATIC چگونه است؟

فروش ارز دیجیتال ماتیک MATIC چگونه است؟
فروش ارز دیجیتال متیک MATIC چگونه است؟

برای فروش ارز دیجیتال متیک همانند خرید آن باید در صرافی ها ثبت نام نمایید. پس اولین اقدام برای خرید و فروش رمز ارز ثبت نام در صرافی مورد نظر می باشد. حتما توجه کنید که از صرافی استفاده نمایید که از امنیت بالایی برخوردار باشد که با خیال راحت رمز ارز خود را به فروش برسانید.


کیف پول های ارز دیجیتال متیک MATIC

کیف پول های ارز دیجیتال ماتیک MATIC
کیف پول های ارز دیجیتال متیک MATIC

همانطور که در مقالات متعدد در ارتباط با رمز ارزها بیان شده است، شما می توانید برای ذخیره سازی رمزارزها از کیف پول های دیجیتالی سخت افزاری و نرم افزاری استفاده نمایید. در حال حاضر تعداد کیف پول هایی که قابلیت ذخیره سازی رمز ارزها را دارا می باشند زیاد است. در این قسمت از مقاله ما کیف پول هایی که از رمز ارز متیک MATIC  پشتیبانی می کنند در دو گروه سخت افزاری و نرم افزاری به شما معرفی خواهیم کرد.

کیف پول های سخت افزاری پشتیبان کننده رمز ارز متیک MATIC:

1.Ledger

2.Trezor

3.SafePal

4.CoolWallet S

کیف پول های نرم افزاری پشتیبان کننده ارز دیجیتال متیک MATIC:

1.Atomic

2.MyEther


استخراج ارز دیجیتال متیک MATIC

استخراج ارز دیجیتال ماتیک MATIC
استخراج ارز دیجیتال متیک MATIC

امروزه استخراج رمز ارزها با دشواری هایی همراه می باشد چرا که در فرآیند استخراج نیازمند دستگاه هایی با قدرت پردازش بالا می باشید. قدم اول برای استخراج رمز ارزها این است که بررسی نمایید آیا رمز ارز مورد نظر قابلیت استخراج را دارد و سپس عملیات استخراج را شروع نمایید.

بر خلاف بسیاری از رمز ارزها که در ساختار خود از الگوریتم اثبات کار PoW استفاده می نمایند و قابلیت استخراج دارند، رمز ارز متیک اینگونه نیست. به دلیل استفاده این رمز ارز از الگوریتم اثبات سهام و یا PoS می توان گفت ارز دیجیتال متیک قابلیت استخراج ندارد و برای سرمایه گذاری در بستر این ارز دیجیتال نیاز است تا آن را از صرافی ها خریداری نمایید.


آینده ارز دیجیتال متیک MATIC چگونه است؟

آینده ارز دیجیتال ماتیک MATIC چگونه است؟
آینده ارز دیجیتال متیک MATIC چگونه است؟

در این قسمت از مقاله قصد داریم تا به بررسی روند قیمت این ارز دیجیتال در آینده بپردازیم. در واقع شما با دیدگاه وب سایت  های مختلف در ارتباط با آینده این رمز ارز آشنا خواهیم شد که همه ی آنها از جمله وب سایت های فعال در حوزه ی تحلیل رمزارزها می باشند.

به عقیده بعضی از تحلیلگران فعال در حوزه رمز ارزها، پیش بینی می شود که متیک MATIC ممکن است تا در ابتدای ژانویه ۲۰۲۲ با قیمت ۱.۲۵ دلار به فروش برسد ویا در صورت مواجه شدن با فشارعرضه، این ارز ممکن است به ۰.۵۵ دلار کاهش یابد.

اگر بخواهیم آینده قیمت این ارز دیجیتال را برای ۵ سال آینده در نظر بگیریم، رمز ارز متیک MATIC می تواند با شکستن رکودهای قبلی قیمت خود، به بالاترین سطح خود برسد و پیش بینی می شود در لیست رمزارزهای برتر قرار بگیرد.

لازم به ذکر است که چندین تحول داخلی و مشارکت می تواند منجر به رشد این ارز شود. به عبارتی می تواند با مشارکت در پروژه های مختلف رشد چشمگیری داشته باشد.


بررسی وایت پیپر پالیگان

 

وایت پیپیر پالیگان از دیدگاه فنی

همان طور که می دانید پلتفرم پالیگان یک پروژه لایه دومی برای اتریوم می باشد. در نتیجه قبل از بررسی این شبکه، خوب است بدانیم چند نوع پروژه لایه دوم وجود دارد و پلیگان از کدام روش استفاده می کند:

Lightning Network: یک پروتکل لایه دومی که با استفاده از شبکه کانال های پرداخت دو لایه سعی در مقیاس پذیر کردن شبکه اتریوم دارد.

Plasma: این پروتکل از سمت کاربر شبکه ای از زنجیره فرعی برای مقیاس پذیری بیشتر ایجاد می کند.

State Channels: این پروتکل یه کانال ارتباطی بین دو طرف تراکنش ایجاد می کند و بعد از تراکنش این کانال از بین می رود و خلاصه تراکنش به شبکه اتریوم انتقال داده می شود.

Rollups: تعداد زیادی تراکنش، خارج از شبکه اتریوم بررسی و تایید می شوند و تنها نتیجه آن روی شبکه اتریوم نوشته می شود.

Validium: در این روش از مفهوم کریپتوگرافی برای کم کردن بار ترافیکی روی شبکه اتریوم استفاده می شود.

موارد ذکر شده تنها چند روش برای مقیاس پذیرتر کردن شبکه اتریوم است، که شبکه پالیگان از روش State Channels برای این امر مهم استفاده می کند. در ادامه بیشتر با شبکه پالیگان وState Channels  آشنا می شویم.

خوب است بدانید شبکه پالیگان به صورت یک زنجیره موازی با شبکه اتریوم اما با قوانین و پروتکل های خاص خود پیش می رود. به عبارت دیگر شبکه پالیگان از ابتدای راه اندازی خود، از الگوریتم pos در شبکه خود استفاده می کرده است، در حالی که شبکه اتریوم به تازگی به این الگوریتم دست یافته است.

اما یک سوال مهم پیش می آید، امنیت و حضانت دارایی کاربران که از لایه اول به لایه دوم می رود با کیست؟

اگر یک پروژه لایه دومی دارای الگوریتم اجماع باشد، مسئولیت دارایی کاربران با این پروژه است. زیرا امنیت را خود این شبکه با استفاده از ولیدیتورهای خود تامین خواهد کرد. در غیر این صورت امنیت دارایی کاربران با شبکه اصلی می باشد و ولیدیتورهای اتریوم امنیت دارایی کاربران را تامین خواهند کرد.

شیوه انتقال دارایی کاربران نیز به این صورت است که اگر امنیت دارایی کاربران با پروژه لایه دوم باشد، دارایی شما زمان انتقال در لایه اول سوزانده می شود و در لایه دوم خلق می شود. پس اگر پروژه لایه دوم هک شود، دارایی شما نیز به خطر می افتد. اما اگر پروژه لایه دوم الگوریتم اجماع نداشته باشد، دارایی شما در لایه اول قفل می شود و به صورت یک اعتبار در لایه دوم نمایش داده می شود. به این ترتیب خطری دارایی شما را در لایه دوم تهدید نخواهد کرد.

در نظر داشته باشید که شبکه پالیگان از الگوریتم خود پیروی می کند و حضانت دارایی کاربران نیز به عهده این شبکه است.

همچنین پالیگان از یک سیستم احراز هویت دو مرحله ‌ای برای افزایش امنیت استفاده می ‌کند. در این سیستم، کاربر برای ورود به حساب خود علاوه بر رمز عبور، باید یک کد تأیید ارسال شده به گوشی همراه خود را نیز وارد کند. همچنین پالیگان از مکانیزم هش‌ کردن SHA-3 برای رمزگذاری تراکنش ‌های خود استفاده می ‌کند که به عنوان یکی از بهترین الگوریتم ‌های رمزنگاری شناخته شده است. در کل امنیت شبکه پالیگان با استفاده از الگوریتم PoS، سیستم احراز هویت دو مرحله‌ ای و الگوریتم رمزنگاری SHA-3 تأمین می‌ شود.

می توان گفت یکی از مهم ترین ویژگی های شبکه پالیگان قابلیت همکاری با سایر شبکه ها می باشد، به این ترتیب ارتباط متقابل زنجیره ای پدید می آید. این بدان معنی است که برنامه های غیرمتمرکز ساخته شده بر روی شبکه پالیگان می تواند به راحتی با سایر بلاکچین ها تعامل داشته باشد و دامنه دسترسی و جامعه هدف آن ها گسترش یابد. پلیگان قرار است به شکل بیشتری با شبکه ‌های دیگری مانند بیت کوین و ریپل همکاری کند تا کاربران بتوانند به راحتی و با سرعت بیشتری تراکنش‌ هایشان را انجام دهند. همچنین پلیگان بر روی ارتقای امنیت و کیفیت خدمات خود تمرکز می ‌کند تا بتواند به عنوان یکی از بهترین و پراستفاده ‌ترین شبکه‌ های لایه دومی در آینده مطرح شود.

با توجه به ویژگی های شبکه پلیگان، این شبکه بستر بسیار مناسبی برای برنامه های غیرمتمرکز می باشد. همچنین پالیگان چندین ابزار و زیرساخت را برای توسعه دهندگان ارائه می دهد تا بتوانند برنامه های غیرمتمرکز خود را بسازند و به کار گیرند. مانند Polygon SDK، که شامل انواع ماژول ها و قالب های قرارداد هوشمند قابل تنظیم، و همچنین پشتیبانی از زبان های توسعه محبوب مانند Solidity و Web3.js است.

بررسی رقبای پالیگان

رقیبان پالیگان به دو دسته پروژه های لایه اول و دوم تقسیم می شوند، که ابتدا پروژه های لایه اولی را بررسی می کنیم:

Binance Smart Chain: شبکه اسمارت چین با سرعت بالا و کارمزد پایین تر نسبت به اتریوم، یک رقیب برای شبکه پالیگان محسوب می شود. البته متمرکز بودن بلاکچین اسمارت چین انتقاداتی را نیز به همراه داشته است.

Solana: شبکه سولانا نیز توانایی پردازش بسیار بالایی دارد و برای بسیاری از شبکه های دیفای مناسب است. اما این شبکه برخلاف نظر تیم فنی آن کاملا متمرکز است.

Cardano: کاردانو نیز به عنوان یک مدعی به دنبال ایجاد یک بستر غیرمتمرکز و مقیاس پذیر است که یکی از رقیبان جدی شبکه پالیگان محسوب می شود.

در ادامه رقیبان لایه دومی پالیگان را بررسی می کنیم:

zkSync: از مفهوم گواه اثبات دانش صفر استفاده می کند و همچنین امنیت خود را از شبکه اصلی اتریوم تامین می کند.

Arbitrum: آربیتروم نیز امنیت خود را از اتریوم می گیرد و از با استفاده از روش رول آپ به دنبال مقیاس پذیری بیشتر است.

Optimism: این پروژه نیز مانند آربیتروم یک رول آپ است و همچنین مانند این پروژه با ماشین مجازی اتریوم سازگار است.

اهداف پروژه پالیگان

در این بخش به برخی اهداف پالیگان می پردازیم:

 • افزایش سرعت و کاهش هزینه ‌های تراکنش با استفاده از تکنولوژی لایه دومی.
 • پشتیبانی از توسعه دهندگان در ایجاد برنامه‌ های قابل اطمینان و با کارایی بالا.
 • پشتیبانی از پروتکل‌ های دیگر برای اجرای تراکنش‌ های لایه دومی بر روی بلاکچین پالیگان.
 • ایجاد امکاناتی برای مدیریت هویت، خصوصیت و دسترسی به داده‌ها در بلاکچین.
 • ایجاد بستری برای توسعه اپلیکیشن‌ های مبتنی بر بلاکچین با امکانات مانند سازگاری با ERC-20 و ERC-721، پشتیبانی از قراردادهای هوشمند Solidity، و…. . .
 • ارائه راه حل‌ های امنیتی مانند پرداخت‌ های چند مرتبه و قراردادهای هوشمند معماری امنیتی، جهت افزایش امنیت تراکنش‌ های بر روی بلاکچین.
 • توسعه و ارائه تکنولوژی‌ های مورد نیاز برای تبادل داده‌های بین بلاکچین ‌های مختلف و شبکه ‌های متصل.

ویژگی های شبکه پالیگان

در آخر ویژگی های شبکه پالیگان را عنوان خواهیم کرد:

 • سرعت بالا: شبکه پالیگان با استفاده از تکنولوژی Proof-of-Stake قادر به پردازش بیش از ۶۵ هزار تراکنش در ثانیه است.
 • هزینه کم: به دلیل استفاده از تکنولوژی Proof-of-Stake، هزینه ‌های شبکه بسیار پایین است.
 • قابلیت اطمینان بالا: شبکه پالیگان با استفاده از تکنولوژی Proof-of-Stake، قابلیت اطمینان بالایی در پردازش تراکنش‌ها را داراست.
 • پشتیبانی از اپلیکیشن‌ های مختلف: پالیگان قابلیت اجرای اپلیکیشن‌ های مختلف را داراست و قابلیت اتصال به ارز‌های دیجیتال مختلف را نیز دارد.
 • انعطاف پذیری بالا: شبکه پالیگان قابلیت اتصال به شبکه‌ های دیگر را داراست و می ‌تواند به عنوان پلی بین شبکه ‌های دیگر عمل کند.
 • مقیاس پذیری بالا: شبکه پالیگان با استفاده از تکنولوژی‌ های لایه دو، مانند مجموعه ابزار Plasma، قابلیت مقیاس پذیری بالا را داراست.

نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال متیک MATIC

 

نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال ماتیک MATIC
نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال متیک MATIC

کلام آخر ارز دیجیتال متیک MATIC

در این مقاله به بررسی رمز ارز متیک MATIC که توکن ارائه شده پلتفرم پالی گان می باشد پرداختیم. پلتفرم پالی گان از جمله پلتفرم هایی می باشد که هدف آن افزایش مقیاس پذیری می باشد. رمز ارز متیک MATIC از جمله توکن های مبتنی بر استاندارد ERC-20 است و از این توکن به عنوان یک واحد پرداخت در شبکه استفاده می شود. شما می توانید این رمز ارز را در کیف پول های سخت افزاری لجر و ترزور و کیف پول های نرم از افزاری اتمیک و مای اتر ذخیره نمایید.

ممنون از اینکه تا پایان ” ارز متیک Matic ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

 

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
11 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهدی
2 سال قبل

ممنون از محتوای خوبتون

تیم محتوا
پاسخ به  مهدی
2 سال قبل

خواهش می‌کنم خوشحالم که براتون مفید بود

مهدی
3 سال قبل

سپاس از مطلب آموزنده و خوبتون

بهمن
3 سال قبل

سلام من ارز ماتیک رو انقال دادم از شبکه matic به کیف پول ولی کیف پولم از شبکه های اتریوم پشتیبانی میکنه.کیف پولی میشناسید که شبکه ماتیک رو هم داشته باشه ک بتونم ارز رو بالا بیارم؟

پویا
3 سال قبل

matic چگونه به تومان تبدیل می شود.

مهنیا
3 سال قبل

کمترین کارمزد جهت جابجایی ارز matic کدم بستر بلاکچین است؟

سهراب
3 سال قبل

ممنون از مقاله خوب شما

محمد
3 سال قبل

دلیل برگشت قهرمانانه ارز ماتیک بعد از ریزش زیاد چه بود؟

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  محمد
3 سال قبل

از نظر فاندامنتال این ارز بسیار خوب است .

محمد
3 سال قبل

سلام خیلی عالی بود.

محمد
3 سال قبل

آیا اندماتیک جزو nft محسوب می شود.

آخرین مقالات منتشر شده