آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

بررسی ارزدیجیتال Pi | آیا پای نتورک PI Network یک پروژه کلاه برداری است؟

پای نتورک چیست؟

بررسی ارزدیجیتال Pi ،پای نتورک یا ” PI Network ” یک پروژه خیالی و یا بهتر است بگوئیم یک پروژه دروغ!!!

مشاهده قیمت ارز دیجیتال در پایگاه خبری زوم ارز

شاید تا به حال نام این پروژه را در فضای مجازی زیاد شنیده باشید. در این مقاله قصد داریم تا درباره این پروژه با شما عزیزان گفتگو کنیم. اگر تا به حال گول این پروژه و حرفای های آن را خورده اید، بهتر است که در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی ارزدیجیتال Pi بپردازیم و با حقایق این ارز دیجیتال و یا پروژه آشنا شویم .

پروژه پای نتورک (PI Network) چیست؟

پای نتورک یک پروژه با وعده وعید های بسیار دروغ و همچنین غیر قابل انجام می باشد. همانطور که گفتیم، در سایت این پروژه آن را به عنوان یک ارز دیجیتال نامیده اند. افرادی که در پشت این پروژه هستند، ادعا می کنند که شما می توانید این ارز دیجیتال را با گوشی موبایل استخراج کنید!

البته لازم به ذکر است که این کار شدنی است اما با توجه به سخت افزار های ضعیف گوشی های موبایل، توان پردازشی لازم را ندارند. بنابراین می توان گفت که یکی از وعده های آن ها کاملا دروغ و خیالی می باشد.

وبسایت رسمی این پروژه minepi.com است .زمانی وارد این وبسایت شوید در ابتدا با این جمله روبرو می شوید: اولین ارزدیجیتالی که می توانید آن را روی موبایل خود استخراج کنید !

این پروژه تبلیغات خود را با جملاتی مثل سخت بودن استخراج ارزهای دیجیتال و ریسکی بودن سرمایه گذاری در بازار آن ادامه می دهد.و ادعا می کند که پای نتورک استخراج ارزهای دیجیتال را راحت تر کرده و به شما اجازه می دهد بدون استفاده از دیتا و باطری موبایل خود استخراج کنید :))))

پای نتورک در ارائه پروژه خود این چنین عنوان می کند که با اینکه بیت کوین مشکلات زیادی را حل کرده اما محدودیت هایی را نیز دارد.برای مثال استخراج بیت کوین سخت شده است و نیازمند برق و زمان زیادی است.افراد عادی نمی توانند شروع به استخراج کنند چراکه فارم ها و ماینرهای قدرتمندی در حال حاضر ایجاد شده است.و همچنین این موضوع که بیشتر قدرت استخراج در شبکه بیت کوین در اختیار ۱ در صد از اعضای آن است.

ارز pi مدعی است که برای رفع محدودیت های بیت کوین این پروژه را راه اندازی کرده است.و همچنین ادعا می کند که برخلاف ارزهایی ماند استلار که نودهای آن ها موسسات و سازمان ها می باشند بیشتر درجهتی حرکت می کند که نودهای آن شامل افراد واقعی باشند.

در پروژه pi چند نقش برای کاربران تحت عنوان های :

pioneer:

افرادی تلقی می شوند که هرروز وارد اپلیکیشن می شوند تا ثابت کنند ربات نیستند و هرسری ورود به برنامه حضور خود را تایید می کنند.

contributer:

کاربرانی تلقی می شوند که با افراد پیشگامی که مورد اعتمادشان هستند مشارکت بیشتری دارند.

ambassador:

به کاربرانی تلقی می شود که pi را تبلیغ می کنند.

node:

کاربری که در دستکاه خود برنامه pi را دارد .یعنی هم در موبایل هم در کامپیوتر .هرچند که هنوز نسخه کامپیوتر آن عرضه نشده است.

در حال حاضر قیمت این ارز دیجیتال صفر دلار می باشد و در اصل تا کنون هیچ ارزی با نام پای نتورک عرضه نشده است. یکی از دلایلی که قیمت این ارز دیجیتال همچنان مشخص نیست و صفر دلار می باشد این مورد می باشد. شاید تا به حال در بعضی از سایت ها دیده باشید که برای این ارز دیجیتال قیمت تعیین کرده اند، در واقع این قیمت ها واقعی نیستند و نمی توان به آن ها اعتماد کرد.


تیم توسعه دهنده پروژه pi

افراد توسعه دهنده پروژه پای نتورک نیکولاس کوکالیس (Nicolas Kokkalis) ، چنگ‌دیائو فن (Chengdiao Fan) ،وینسنت مک‌فیلیپ (Vincent McPhillip) می باشند. عده ای بازگو می کنند که این پروژه توسط دانشگاه استنفورد ایجاد شده است .در پاسخ به این ادعا باید بدانید که  این پروزه توسط افردای که دانشجوی این دانشگاه بوده اند ایجاد شده است نه دانشگاه استنفورد ! لازم است بدانید معمولا پروژه های کلاهبرداری با استفاده از اسم ها و برند های معتبر صورت می گیرند .پس بهتر است صرفا با تکیه بر نام یا برند یک پروژه اقدام به سرمایه گذاری در آن نکنید.این ارز هنوز توسط هیچ رفرنس معتبری تایید نشده است .تمامی این نکات نکات قابل توجهی هستند که در نظر گرفتن ان ها کمک شایانی به انتخاب شما می کند.


استراتژی اقتصادی ارزدیجیتال Pi

استراتژی اقتصادی پای نتورک
استراتژی اقتصادی پای نتورک pi network

نقشه اقتصادی در ارزدیجیتال پای نتورک به این صورت است که در عین حفظ کردن تعادل برای ارزشمند نگه داشتن آن ، میزان لازم برای دردسترس بودن کاربران را نیز فراهم کند.استخراج این ارز در حال حاضر از طریق نرم افزار موبایلی صورت می گیرد.به معرفی اصطلاحات زیر در این پروژه می پردازیم :

total mining reward به معنای کل پاداش ماینینگ است.به اختصار M

total referral reward که به معنای پاداش دعوت کاربران جدید می باشد.به اختصار R

total developer reward  که به معنی پاداش توسعه دهنده ها است.به اختصار D

M یا پاداش کل استخراج

این پاداش برای ۱۰۰ میلیون کاربری اولی که وارد شبکه شده اند یک عدد ثابت است.این ۱۰۰ میلیون کاربر هرچه کاربران بیشتری را جذب کنند می توانند توکن های قابل استخراج بیشتری برای خود داشته باشند.این نرخ ایجاد توکن PI برای کاربران اول از تابع لگاریتمی نزولی تبعیت می کند.یعنی هرچه زمان بگذرد میزان آن کاهش می یابد.در کل این روش باعث ایجاد انگیزه برای کاربران می شود.

R یا پاداش عضویت در شبکه

به منظور گرفتن یک جایگاه مناسب در بازار ارزهای دیجیتال ، تعداد دارندگان رمزارز پای نتورک و تعداد مبادله کنندگان آن ملزم به افزایش است.به همین خاطر است که شبکه PI به ۱۰۰ میلیون کاربر اول و همچنین افرادی که کاربران جدید دعوت می کنند پاداش می دهد.

D یا پاداش توسعه دهنده ها

به دلیل نوپا بودن این ارز ، پاداشی برای افراد توسعه دهنده نیز در نظر گرفته شده است.چراکه با توسعه آن ارزدیجیتال پای نتورک پتانسیل بیشتری می یابد .بنابراین این شبکه مقداری از توکن ها را به عنوان پاداش توسعه دهندگان اختصاص داده است.


آیا استخراج ارز دیجیتال پای نتورک از طریق اپلیکیشن های موبایل امکان پذیر است؟

شاید با نصب اپلیکیشن پای نتورک تعدادی عدد دیده باشید. در واقع این اعداد یک سری از اعداد فیک هستند. شاید نرم افزار به شما بگوید که با دعوت از دوستان و یا …. می توانید پای نتورک به صورت هدیه دریافت کنید اما در واقع تمامی این ها جز دروغ هیچ واقعیت دیگری ندارند.

این نرم افزار هم اکنون در فروشگاه گوگل پلی اندروید موجود است و تقریبا بالغ بر ۳ میلیون دانلود دارد. شاید بعضی از افراد تنها این موضوع را برای اعتماد در نظر بگیرند اما این امر کاملا اشتباه است زیرا باید این موضوع را در تمامی جهت ها بررسی نمود و سپس تصمیم گرفت.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که: مگر ممکن است تا فروشگاه گوگل پلی اپلیکیشن های مخرب را بر روی نرم افزار خود قرار دهد؟

متاسفانه بله، چند باری پیش آمده است که این فروشگاه گوگل پلی همچین اشتباهی را بکند و نرم افزار مخربی را پیشنهاد بدهد. اما قطعا پس از مدتی اقدام به حذف نرم افزار کرده است.


دلیل تعداد نصب های بالای نرم افزار پای نتورک چیست؟

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که اگر پشت این نرم افزار یک پروژه دروغین است، پس چرا در فروشگاه گوگل پلی تعداد نصب بالایی دارد؟

یکی از دلایلی که می توان برای این موضوع عنوان کرد این است که شما در ازاء دعوت افراد به این نرم افزار ارز دیجیتال پای نتورک هدیه می گیرید. اما زمانی که شما از دوستتان دعوت می کنید، دوستتان باید از طریق فروشگاه گوگل پلی اقدام به دانلود و سپس نصب نماید. پس از این کار نتجیه می گیریم که این موضوع می تواند یکی از دلایل قانع کننده تعداد نصب بالای این اپلیکیشن باشد.


آیا استخراج ارز دیجیتال پای نتورک از طریق سایت امکان پذیر است؟

استخراج پای نتورک
استخراج ارزدیجیتال pi

اگر تا به حال به سایت این پروژه دروغین سرزده باشید، در صفحه ابتدایی آن متوجه یک دروغ خواهید شد. در صفحه اول این سایت درج شده است که ” اولین ارز دیجیتالی که می توانید آن را با گوشی خود، استخراج کنید “.

همانطور که گفتیم این کار امکان پذیر است اما متاسفانه استخراج ارز های دیجیتال با گوشی موبایل سود آورد نمی باشد مخصوصا رمز ارزی که هیچ قیمت و یا طرفداری ندارد!!!


منابع ارز دیجیتال پای نتورک را در کجا می توان پیدا کرد؟

این پروژه متاسفانه هیچ منبعی ندارد. اگر تا به حال به پروژه های بزرگ و موفق نگاه کرده باشید متوجه خواهید شد که توسعه دهندگان آن، از پروژه یک نسخه متن باز یا ( Open Source ) منشتر کرده اند که کاربران می توانند با کار کردن بر روی این پروژه مشکلات و باگ های موجود را رفع کنند اما پروژه پای نتورک متاسفانه هیچ منابعی در اختیار کاربران خود قرار نداده است. به نظر می رسد که تنها هدف این پروژه جذب مخاطب است و متاسفانه این کار با دروغ های فراوان در حال انجام می باشد.


توضیحات توسعه دهندگان پروژه پای نتورک

اگر دیده باشید، در حوزه ارز های دیجیتال، توسعه دهندگان پروژه ها درباره آن کمی گفتگو و همچنین کمی از مشخصات فنی را برای کاربران شرح می دهند. یکی از عواملی که باعث می شود تا اعتماد نکردن به این نرم افزار تشدید یابد نیز این موضوع است. متاسفانه توسعه دهندگان پروژه پای نتورک هیچ توضیحات فنی نسبت به پروژه خود برای کاربران شرح نداده اند و این موضوع نیز می تواند اعتماد کاربران را از بین ببرد.


صاحبان پروژه پای نتورک چه کسانی هستند؟

این یکی از سوالاتیست که ممکن است برای شما پیش آمده باشد. در حال حاضر نام سه توسعه دهنده در این پروزه بر روی زبان ها می باشند که یکی از این افراد دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد می باشد. نام توسعه دهندگان این پروژه به ترتیب، ” نیکولاس کوکالیس “، ” چنگدیائو فن “، ” وینسنت مک فیلیپ می باشد.


گفتگو با طرفداران پروژه پای نتورک

گفتگو با طرفداران پروژه پای نتورک
بررسی ارزدیجیتال Pi

افرادی هستند که به شدت در حال طرفداری از این پروژه هستند. طرفداران این پروژه اغلب اروپایی هستند اما در این بین نیز تعدادی طرفدار ایرانی دیده می شود. گاهی بعضی از طرفداران می گویند که: در ابتدا زمانی که پروژه بیت کوین آمد، بحث اینکه این پروژه دروغ و یا فیک هستند رواج پیدا نمود اما پس از گذشت چندسال حال به همچین قدرتی رسیده است. پس نمی توان گفت که این پروژه دروغ است!.

جمله ای که خواندید، گفته یکی از طرفداران پروژه پای نتورک می باشد. تمامی این سخن ها درست است اما بحث اصلی این است که آیا بیت کوین در زمان عرضه وعده استخراج با تلفن همراه و یا دیگر وعده هایی که این پروژه به کاربران خود داده است را داده بود؟

مسائلی هستند که می توان گفت تقریبا انتقاد کاربر را بی ارزش می کند اما اگر علاقه به استفاده و یا تست این موضوع دارید شاید یک بار امتحانش ضرر نداشته باشد!!


سوالات متداول

  • به طورکلی آیا استخراج ارزدیجیتال با گوشی موبایل امکان پذیر است؟

بله با موبایل می توان ارزهای دیجیتال را استخراج کرد.در واقع هر سخت افزاری که قدرت پردازش داشته باشد توانایی استخراج نیز دارد .اما زوم ارز بارها در مقاله های متفاوت تاکید کرده که استخراج ارزهای دیجیتال با موبایل اصلا صرفه اقتصادی ندارد و باعث ضرر هایی نیز می شود.مانند آسیب رسیدن به دستگاه شما.قدرت پردازش موبایل در مقایسه با دستگاه ماینر بسیار ناچیز است .بنابر این استخراج با موبایل تنها هدر دادن وقت است.

  • چرا باید نگران این پروژه بود درحالی که سرمایه ای وارد آن نمی کنم و فقط نرم افزار آن را نصب می کنم؟

باید بدانید با نصب اپلیکیشن ها توسعه دهندگان می توانند اطلاعات شخصی شما را به سرقت ببرند .شاید اکنون بپرسید که اطلاعات شخصی من چه ارزشی دارد! باید بدانید که اطلاعات شخصی از اهمیت ویژه ای برخوردار است .شاید از نظر شما مهم نباشد .اما وقتی پروژه ای مانند همین pi به اطلاعات شخصی تعداد بسیار زیادی از افراد دسترسی پیدا کند مشخص نیست که در جهت چه هدفی از آن استفاده شود.همواره باید از اطلاعات شخصی خود مراقبت کنید.

  • پروژه pi مدعی استخراج بدون اتصال به اینترنت است .آیا این ادعا امکان پذیر است؟

به هیچ عنوان چنین چیزی امکان پذیر نیست .وقتی ارزی قابل استخراج است یعنی دارای یک بلاکچین اختصاصی است .پس یعنی در بستر اینترنت روی کار آمده و افراد به طریق همین اینترنت می توانند به آن دسترسی داشته باشند.پس وقتی گوشی یا دستگاه شما قصد استخراج داشته باشد باید به دفترکل توزیع شده در بلاکچین آن ارز دسترسی پیدا کند.برای اینکه بتواند تراکنش جدید را تایید یا رد کند .(مطالعه بیشتر درباره فرایند استخراج در مقاله استخراج چیست ؟ ) پس وقتی اینترنتی نباشد که این اتصال انجام شود چگونه استخراج می تواند صورت گیرد !

  • آیا خرید pi در حال حاضر امکان پذیر است؟

اصلا این ارز عرضه نشده که قابل خریداری باشد ! هیچ کیف پول دیجیتالی برای آن در نظر گرفته نشده است .یعنی کلا خرید و فروش و انتقال آن در دسترس نیست .یعنی اصلا این ارز وجود ندارد که قابل تبادل و انتقال باشد 🙂 صرفا یک اپلیکیشن است که با اعداد فیک نشان دهنده مثلا میزان استخراج شماست 🙂

ممنون از اینکه تا پایان “بررسی ارزدیجیتال Pi” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
6 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نیما
2 سال قبل

با سلام.
فعلا که مقاله شما دروغ از آب دراومد!!
بلاکچین پای تکمیل شده و پروژه وارد فاز سوم پای نتورک شده.
ببینید پروتکل بلاکچین پای scp یا همان پروتکل ارز استلار هست که اصلا نیازی به پردازش بالا ندارد.درثانی تایید تراکنشها در شبکه پای در نرم افزار node که روی هزاران کامپیوتر در حال اجراست انجام میشه.
به زودی هم داخل صرافی ها قیمت میخوره.
اگر واقعا صداقت دارید و راست میگید لطفا نظر من را تایید کنید !
ممنون

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  نیما
2 سال قبل

سلام دوست خوب
پروژه خوب نیاز به تعریف افراد ندارد.
قطعا روال خود را ادامه می دهد .
پروژه هایی که کامنت طرفداری شدید می اید اصولا مشکل دار است

احمدکشمیری
2 سال قبل

بنظر من ارزش پای در اینده بازار ارز دیجیتال رو متحول خواهد کرد.تا قیمت گذاری رسمی که تا سه ماه دیگه انجام میشه نمیشه فعلا خرید و فروش کرد

علی
3 سال قبل

هدف ارز pi چیست؟

امین
3 سال قبل

ارز pi را از کجا تهی کنیم؟

جواد
3 سال قبل

با سلام ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیار ما گذاشتید .
اما خواستم بدونم یه اموزشم درباره پاک کردن حساب پای هم بزارید اخه الان یکی بخواد خارج بشه چکار باید بکنه من چیزی تو نت پیدا نکردم ممنون میشم راه کاری ارائه بدین سپاس

آخرین مقالات منتشر شده