آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز مونرو چیست؟ | آینده ارز مونرو

ارز مونرو XMR چیست؟

ارز مونرو ، ارزهای رمز پایه در حال افزایش محبوبیت هستند و می توانند برای خرید و فروش در اختیار عموم قرار بگیرند. هدف بسیاری از این ارزهای دیجیتال افزایش حریم خصوصی و ناشناس ماندن است. رمز ارزهای زیادی به دلیل ویژگی های حفظ حریم خصوصی مورد محبوبیت و مقبولیت هستند که یکی از این ارزهای دیجیتال مونرو می باشد. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی ارز دیجیتال مونرو و نحوه عملکرد و ویژگی های ان بپردازیم . اگر شما هم می خواهید اطلاعاتی در ارتباط با این رمز ارز استفاده نمایید ، می توانید با خواندن این مقاله اطلاعات کافی را دریافت نمایید.

ارزدیجیتال مونرو در سال ۲۰۱۴ وارد بازار رمزارزها شد.نماد این رمز ارز است .جزو ارزهای رمز پایه و غیر متمرکز است .که بخاطر نوع تراکنش هاس آن بین کاربران محبوب شده است.تراکنش های مونرو به صورت ناشناس و غیرقابل ردیابی انجام می شوند.ارزدیجیتال مونرو open suorse می باشد.از این ارزدیجیتال می توان برای خرید و فروش و تبادل با ارزهای دیجیتال دیگر استفاده کرد.این رمز ارز مانند بیت کوین و اتریوم و ریپل و ما بقیه رمز ارزها غیر متمرکز است.

شما می توانید مقالات تحلیل ارز دیجیتال مونرو و کیف پول های مونرو را مطالعه نمایید، همچنین می توانید در صفحه قیمت لحظه ای مونرو در پایگاه خبری زوم ارز، (قیمت مونرو | قیمت ) را مشاهده نمایید.


بررسی ویدیویی ارز مونرو

(قسمت اول)

(قسمت دوم)


ارز دیجیتال مونرو چیست؟

ارز دیجیتال مونرو XMR چیست ؟
ارز دیجیتال مونرو چیست ؟

ارز دیجیتال مونرو یک رمز ارز open source و مبتنی بر حریم خصوصی می باشد .محبوبیت رمز ارز مونرو در دنیای ارزهای دیجیتال بیشتر به دلیل ویژگی نا شناس ماندن در حال افزایش است . رمز ارز مونرو برترین ارز دیجیتال محرمانه محور است که بر اساس یک سیستم خصوصی و غیر قابل ردیابی است .رمز ارز Monero از نوع خاصی از رمز نگاری استفاده می کند تا اطمینان حاصل کند که تمام معاملات آن غیر قابل ردیابی است . هدف رمز ارز مونرو این است که معاملات و تراکنش ها به صورت خصوصی انجام شود .تیم پشتیبان ارز دیجیتال مونرو ادعا دارند که حفظ حریم خصوصی و امنیت بزرگترین اولویت های آنها می باشد .بنابراین اگر به دنبال یک ارز دیجیتال امن ، خصوصی و پیگیر گریز می باشید مونرو مناسب ترین است.مونرو برای اطمینان داشتن از پیگیرگریز و غیرقابل رهگیری بودن تراکنش هایش از رمزنگاری مخصوصی استفاده می کند. مونرو به دلیل استفاده از الگوریتم های اجماع اثبات کار pow مانند بیت کوین قابل استخراج است.


نیم نگاهی به ارز دیجیتال

نام اختصاری
نوع ارز COIN
عرضه کل ۱۸,۰۷۷,۶۰۸
مقدار درگردش ۱۸,۰۷۷,۶۰۸
وب سایت رسمی getmonero.org
بلاکچین اکسپلور localmonero.co

minergate.com

.tokenview.com

blockchair.com

وایت پیپر github.com
پیج های ارتباط رسمی bitcointalk.org

forum.getmonero.org

forum.monero.space

Twitter.com

Reddit.com

سورس کد github.com
آدرس قرارداد secret19ungtd2c7srftqdwgq0dspwvrw63dhu79qxv88

 


تاریخچه و بنیان گذاران ارز دیجیتال مونرو

تاریخچه و بنیان گذاران ارز دیجیتال مونرو ( XMR )
تاریخچه و بنیان گذاران ارز دیجیتال مونرو 

بر اساس بررسی های انجام شده از مقالات مربوط به رمز ارزها ، ارز دیجیتال مونرو در سال ۲۰۱۴ راه اندازی شده است . با توجه به گفته های سایت CoinMarketCap در ابتدا هفت نفر در توسعه مونرو نقش داشته اند که پنج نفر از انها تصمیمم گرفته اند ، ناشناس بمانند . شایعاتی مبنی بر اختراع مونرو توسط ساتوشی ناکاموتو مخترع بیت کوین وجود دارد .

ریشه ی رمز ارز را می توان در ارز دیجیتال Bytecoin جستجو کرد ، که یک ارز رمز پایه متمرکز بر حریم خصوصی است و در سال ۲۰۱۲ راه اندازی شده است .


ویژگی های مونرو

ویژگی های مونرو XMR
ویژگی های مونرو
 • مقیاس پذیری مونرو

مقیاس پذیری در عرصه ارزهای دیجیتال بسیار مهم است.ارزهای دیجیتالی که بر اساس کد پایه بیت کوین تولید شده اند محدودیت بلاک دارند .اما ارزدیجیتال مونرو حجم های قابل تغییر برای ایجاد هر بلاک ارائه نموده است.رمز ارز مونرو با ارائه  طرح عدم رسیدن پاداش هربلاک به کمتر از ۰.۳ ، این موضوع را اجرا کرد.و باعث شد که بازار های مالی و تورم ایجاد نشود.این موضوع یعنی اینکه پاداش رمز ارز مونرو هیچوقت به زیر ۰.۳ در دقیقه نخواهد رسید و باعث شد که مونرو به یک ارزدیجیتال بدون تورم تبدیل شود.

 • حریم خصوصی مونرو

توسعه دهندگان مونرو بر روی حریم خصوصی بسیار تاکید داشته اند.در شبکه بلاکچین مونرو کاربران تسلط کامل روی تراکنش ها و سرمایه خود دارند.زیرا بلاکچین مونرو به گونه ای طراحی شده که این امکان را فراهم می کند.و بخاطر ناشناس بودن هیچ شخص یا ارگانی قادر به پیگیری تراکنش شما نخواهد بود.یعنی هیچ کسی نمی تواند پی ببرد که مونروی شما برای چه و کجا خرج شده است.ولی در بیت کوین و بیشتر ارزهای دیجیتالی دیگر امکان ردیابی تراکنش ها هست.

 • تمرکز زدایی مونرو

اکثر ارزهای دیجیتال با هدف تمرکززدایی ایجاد شده اند .اما بخاطر استفاده از الگوریتم اثبات کار POW و اثبات سهام POS  نمی توانند تمرکز زدایی را اجرا کنند.اما رمز ارز مونرو علی رغم استفاده از اثبات کار ،با پیش گرفتن روش های متفاوت در جهت تمرکز زدایی حرکت می کند.

 • محدودیت تعداد مونرو

مونرو نیز مانند بیت کوین دارای محدودیت در تعداد است.تمام مونروی قابل استخراج به تعداد ۱۸ میلیون و ۴۰۰ هزار می باشد. بعد از تمام شدن این تعداد مونرو ،روند استخراج به صورت ادامه یافتن طبق یک نمودار خطی به اندازه ۰.۳ در دقیقه استخراج می شود.


مونرو بر ۳ ارزش کلیدی اولویت بندی شده است:

امنیت:

کاربران برای اعتماد کردن باید انجام تراکنش هایشان بدون خطا باشد.

حریم شخصی:

مونرو اهمیت زیادی به حریم شخصی کاربرانش می دهد و جزییات تراکنش ها را به صورت حریم خصوصی به صورت پیش فرض ذخیره می کند.

تمرکز زدایی:

مونرو از بالاترین سطح غیرمتمرکز سازی بر خوردار است.

برای اکثر مردم حریم خصوصی حساب مالیشان مهم است. اما شرکت ها و بانک ها اطلاعات را با هم به اشتراک می کذارند. در نتیجه هیچ فضای امنی برای انجام تراکنش نیست. اما امروزه مونرو این امنیت و محرمانه بودن را ایجاد کرده است. مونرو یک ارز ایمن ،محرمانه و غیر قابل ردیابی است.

به وسیله مونرو شما بانک خود هستید و فقط خودتان مسئولیت و‌کنترل پولتان را دارید. یعنی می توایند تامین کننده خودتان را در تجارت مخفی کنید و در اصل می توان از قوانین دولتی در امان بود. شفافیت مونرو با انتخاب شماست یعنی شما می توانید انتخاب کنید که چه کسی تراکنش شما را ببیند. موضوعی که مونرو را از بیت کوین متمایز می کند، مقیاس پذیری آن است. از مونرو استفاده کنید تا کنترل دارایی هایتان را خودتان در دست داشته باشید.


برای بالا بردن محرمانگی تراکنش ها از ۳ فناوری امنیتی ذیل استفاده می شود

امضای حلقه ای (Ring Signature)

امضاهای حلقه ای باعث مخفی شدن مشخصات فرستنده پول می شود. در این روش هر تراکنش در بین تراکنش های دیگر‌قرار می‌گیرد که سبب می شود، هنگامی که کاربران اطلاعاتی را که در شبکه بلاکچین موجود است را مشاهده کنند ولی دیگر قادر به دیدن منبع ارسال پول نیست.

نشانه های پنهان (Stealth Addresses)

مونرو با ایجاد آدرس های پنهانی که تصادفی تولید می‌ شود حریم خصوصی کاربران را بهبود بخشیده است. برای هر معامله از طرف گیرنده یک‌ آدرس یکبار مصرف اینجاد می کند. با استفاده از این ویژگی ،گیرنده یک آدرس فرضی را منتشر می کند ولی معاملاتی که دریافت می کند به آدرس شخصی خود فرد منتقل می شود. آدرس های منتشر شده فرستنده یا گیرنده در تراکنش های انجام شده در شبکه مونرو مرتبط با هم نیستند.

تراکنش های محرمانه حلقه ای (Ring CT)

تراکنش های محرمانه حلقه ای در شبکه مونرو، میزان پول انتقال یافته را مخفی نگه می دارد. در سال ۲۰۱۷ یکی از جدیدترین فناوری هایی که امنیت مونرو را بالا برد ،تراکنش محرمانه حلقه ای بود. عملکرد این فناوری به گونه ای است که هنگامی که تراکنشی در شبکه بخواهد انجام شود فرد فرستنده باید کل کیف پول خود را وارد کرده و دو خروجی برای آن مشخص کند. به این صورت که ابتدا مقدار پول مورد نظر برای انتقال و در آخر مابقی که باید به کیف پول بازگردد مشخص می شود.

عملکرد تایید تراکنش به این صورت می باشد که مجموع ورودی با مجموع خروجی برابر خواهد بود و هیچ سکه ای از این تراکنش ها ایجاد نمی شود. در نتیجه میزان مبلغ انتقال یافته مخفی می ماند. به علت رمزنگاری های انجام شده که از سمت فرستنده اعمال می شود فقط توسط سیستم های موجود در شبکه که تایید اعتبار تراکنش ها را انجام می دهند قابل مشاهده می باشد.


مقایسه بین بیت کوین و مونرو

مقایسه بین بیت کوین و مونرو
مقایسه بین بیت کوین و مونرو
 • مخترع ارز دیجیتال مونرو گروه توسعه دهنده ۷CORE اولین ارز خود را به صورت جمع سپاری و در سال ۲۰۱۴ عرضه کرد. محدودیت کوین های آن ۱۸ میلیون واحد +۰.۳ مونرو در هردقیقه بوده.
 • پروتکل بلاک چین از نوع اثبات انجام کار و به عنوان ارزدیجیتال با حریم خصوصی بسیار بالایی دارد. مونرو قابل ردیابی نیست ولیکن بیت کوین قابلیت ردیابی دارد.
 • نماد ارز مونرو است.کارمزد تراکنش بیت کوین نسبت به کیف پول ها متغییر است. اما کارمزد تراکنش مونرو ۰.۰۰۴-۰.۰۲ / KB می باشد.
 • مونرو از الگوریتم CRPTONOTE پیروی می کند. زمان بلاک بندی مونرو ۱۲۰ ثانیه بوده درحالی که بیت کوین چیزی در حدود ۱۰ دقیقه بلاک بندی انجام می دهد.
 • استخراج مونرو از طریق کارت گرافیک (GPU) و پردازنده (CPU) و بیتکوین توسط استخراج کننده های ASIC انجام می شود.
 • مونرو از یک پلتفرم متن باز، امضای حلقه ای و آدرس های ناشناس برای امنیت بالا و پنهان سازی هویت فرستنده و گیرنده استفاده می کند.
 • تیم توسعه دهنده مونرو درحال گسترش امنیت بیشتر و ارتقاء این ارزدیجیتال هستند.
 • تراکنش های بیت کوین عمومی بوده و تمام اطلاعات فرستنده و گیرنده را نشان می دهد. در مونرو تنها فرد فرستنده و گیرنده قادر هستند تا تراکنش ها و انتقال های هم را ببینند، و هیچ کاربر دیگری از این تراکنش مطلع نخواهد شد.
 • یکی از اولین ارزهای دیجیتال بایت کوین بود که از پروتکلی به نام کریپتونوت استفاده می کرد سپس در سال ۲۰۱۴ با انجام یک هاردفورک ، پروتکل جدیدی به نام Cryptonight بوجود آمد که به سبب آن مونرو شکل گرفت.

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال

در حال حاضر و به هنگام نگارش این مقاله قیمت رمز ارز مونرو برابر با ۲۷۱.۳۷ دلار می باشد و حجم معاملات مربوط به این ارز دیجیتال در ۲۴ ساعت برابر با ۶۹۰،۴۹۳،۱۲۹ دلار است . این ارز دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته ۰.۳۲% افزایش قیمت داشته است . در حال حاضر رمز ارز مونرو در سایت CoinMarketCap دارای رتبه ۲۶ می باشد .

در نمودار زیر شما قادر خواهید بود که روند قیمت ارز دیجیتال مونرو را از اواخر مِی ۲۰۱۴ تا اکنون مشاهده نمایید . همانطور که در نمودار می بینید این ارز دیجیتال در ژانویه ۲۰۱۸ به ATH خود رسیده است .

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال XMR
بررسی روند قیمت ارز دیجیتال

کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال

کیف پول های ارز دیجیتال مونرو
کیف پول های ارز دیجیتال مونرو

شما می توانید رمز ارز مونرو را پس از خرید در کیف پول های دیجیتالی زیر که برای شما نام می بریم ، ذخیره نمایید . در ادامه مطالب توضیحی به اختصار در ارتباط با هر کیف پول خواهیم داد .

۱.کیف پول Monero GUI : این کیف پول یک کیف پول دستکتاپی است . با استفاده از این کیف پول ، کاربران می توانند به راحتی ارز دیجیتال را ارسال و دریافت کنند .

۲.کیف پول MyMonero : کیف پول مای مونرو در دسته ی کیف پول های دستکتاپ ، تحت وب و موبایلی می باشد . این کیف پول کلیدهای خصوصی را در سرورهای خود ذخیره نمی کند .

۳.کیف پول Cake : کیف پول کیک از جمله کیف پول های موبایلی است که برای سیستم عامل های ios مورد استفاده قرار می گیرد .

۴.کیف پول Ledger Nano S : کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس نیز می تواند رمز ارز را ذخیره نماید و از امنیت بالایی برخوردار می باشد .

۵.کیف پول Monerujo : کیفف پول مونروجو برای سیستم عامل های اندروید مورد استفاده قرار می گیرد و جزء کیف پول های موبایلی می باشد .


خرید و فروش ارز دیجیتال چگونه است؟

خرید و فروش ارز دیجیتال XMR چگونه است ؟
خرید و فروش ارز دیجیتال چگونه است ؟

شما می توانید رمز ارز مونرو را از بسیاری از صرافی های ارزدیجیتال آنلاین خارجی که در حوزه ی رمز ارزها فعالیت می کنند ، خریداری نمایید . یکی از محوب ترین و در حال حاضر مشهورترین صرافی های انلاین خارجی که از رمز ارز مونرو پشتیبانی می کند ، صرافی بایننس می باشد که امکان خرید و فروش ارز دیجیتال مونرو را داراست .در حال حاضر ، به دلیل تحریمات موجود شما می توانید یکی از استیبل کوین ها را خریداری نموده و سپس آن را به ارز دیجیتال مونرو تبدیل نمایید .

در مبحث بعدی مقاله شما با صرافی های آنلاین خارجی که از ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند ، آشنا خواهید شد .


صرافی های آنلاین خارجی پشتیبان کننده ارز دیجیتال

صرافی های آنلاین خارجی پشتیبان کننده ارز دیجیتال XMR
صرافی های ارز دیجیتال

همانطور که در بحث قبلی بیان نمودیم برای خرید و فروش ارز دیجیتال باید از صرافی ها استفاده نمایید . صرافی هایی که در زیر به آنها اشاره می کنیم ، صرافی های پشتیبان کننده ارز دیجیتال می باشند .

۱.Binance

2.Huobi Global

3.OKEx

4.HBTC

5.Dsdaq

6.Kraken

7.KuCoin

8.Bitfinex

9.Poloniex

10.Gate.io


استخراج مونرو چگونه است؟

استخراج مونرو چگونه است؟
استخراج مونرو چگونه است؟

برای استخراج مونرو می توان به صورت فردی و یا از طریق استخرها اقدام نمود. قابل ذکر است می توان با یک کامپیوتر شخصی استخراج مونرو را انجام داد و هرچه قدر سخت افزار شما قوی تر باشد استخراج بیشتری صورت می پذیرد.

می توان گفت اگر صرفا می خواهید به صورت تکی و با دستگاه شخصی خودتان استخراج را انجام دهید ،این کار توصیه نمی شود چون استخراج انفرادی برای شما پاداشی ندارد.جهت درامد بیشتر از استخراج مونرو می توان به استخرهای استخراج متصل شد.استخرهای استخراج گروهی از استخراج کننده های مونرو هستند که دارای قدرت .سخت افزاری و پردازشی بالایی میباشند که این قدرت شانس بیشتری را برای تایید تراکنش ها ایجاد می کند.

پاداشی که استخرها دریافت می کنند بین اعضا تقسیم می شود. البته بیشتر استخرها جهت ورود هرکاربر هزینه ای را دریافت می کنند که هزینه انها حدود ۰ تا ۲ درصد می باشد.

روش های استخراج مونرو Monero

استخراج با استفاده از واحدمرکزی به نام CPU :می توان گفت اگر قصد استخراج از طریق cpu را دارید می توانید از پردازنده های AMD و INTEL استفاده نمایید.

پس از خرید CPU و دانلود نرم افزار استخراج می توانید استخراج مونرو را شروع نمایید.

استخراج از طریق پردازنده گرافیکی به نام GPU :می توان گفت استخراج باgpu بهتراز استخراج با cpu می باشدبا توجه به این که جهت تهیه gpu بایدهزینه بیشتری پرداخت کنید در عو​ض نرخ هش بالاتری دارید.

در این روش نیز مانند روش بالا پس از نصب کارت گرافیک بر روی کامپیوتر شخصی خود می توانید نرم افزار استخراج مونرو را دانلود کنید. و بعد از چند دقیقه استخراج خود را اغاز نمایید.

استخراج با استفاده ازکارت گرافیکی: روش دیگر استخراج می توانید از کارت گرافیک NVIDIA استفاده کنید. انواع مختلفی از این کارت ها وجود دارد که می توانید با تحقیق بهترین کارت گرافیک NVIDIA را تهیه کنید.

پاداش استخراج مونرو

درحال حاظر استخراج مونرو حدودا ۲ دقیقه زمان می گیرد و پاداش برای ایجاد هر بلاک ۴.۹۹ است پس می توان نتیجه گرفت که استخراج هر مونرو ۲۴ ثانیه طول می کشد درحال حاظر کارمزد مونرو به مبلغ ۰.۰۶۵۷۳ می باشد.

هزینه های استخرهای استخراج مونرو

Mine.com

هزینه ورود به استخر: ۱%

تعداد استخراج کنندگان: ۳۲۱۵۷

Support.com

هزینه ورود به استخر: ۰.۶%

تعداد استخراج کنندگان: ۱۰۳۳۹

.nanopool.org

هزینه ورود به استخر: ۱%

تعداد استخراج کنندگان: ۳۰۱۳۲

Monero.crypto-pool.fr

هزینه ورود به استخر: ۲%

تعداد استخراج کنندگان: ۲۱۹۱


آینده ارز دیجیتال مونرو

آینده ارز دیجیتال مونرو XMR
آینده ارز دیجیتال مونرو

اگر شما درکی از عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت رمز ارزها داشته باشید ، خواهید توانست افت یا رشد قیمت یک رمز را پیش بینی کنید . پیش بینی ها معمولا بر اساس اصول تجزیه و تحلیل فنی انجام می شود . با وجود این ، همه ما باید عوامل مختلفی که می توانند قیمت یک دارایی خاص را تحت تاثیر قرار دهند درک کنیم ، که به نوبه خود ما را قادر به سرمایه گذاری معقولانه بر اساس تغیر رویدادها می کند .

عرضه و تقاضا یکی از فاکتورهایی است که می تواند بر روی قیمت ارز دیجیتال مونرو تاثیر بگذارد . همچنین شایان ذکر است که رابطه عرضه و تقاضا خود به عوامل مختلفی بستگی دارد . به عبارتی می توان بیان نمود اگر قیمت بیشتر از تقاضا باشد ، قیمت یک دارایی کاهش می یابد و بر عکس اگر تقاضا بیشتر از قیمت باشد ، قیمت آن افزایش خواهد یافت .

انواع مختلفی از اخبار و رویدادها وجود دارد که به طور منفی یا مثبت می تواند بر بازار ارزهای رمز پایه تاثیر گذار باشد . این نکته از دیگر عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت رمز ارزها می باشد .

به طور کلی اگر عواملی که گفتیم تاثیر مثبتی بر بازار رمز ارزها داشته باشد ، می توان آینده خوبی را برای ارز دیجیتال در نظر گرفت .


بررسی وایت پیپر مونرو

وایت پیپیر مونرو ازدیدگاه فنی

همان طور که گفته شد شبکه مونرو از الگوریتم pow در ساختار خود استفاده کرده است. اما شبکه مونرو از دو مفهوم CryptoNight و RandomX نیز در شبکه خود استفاده کرده که در ادامه با این دو مفهوم آشنا خواهیم شد:

”  CryptoNight:

 الگوریتم CryptoNight یک الگوریتم کریپتوگرافیک است که در فناوری‌ های مبتنی بر بلاکچین مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این الگوریتم ابتدا توسط نیکولاس وان سابر در اواخر سال ۲۰۱۳ معرفی شد و از آن زمان به عنوان یکی از الگوریتم ‌های اصلی برای استخراج (ماینینگ) ارزهای دیجیتال بلاکچینی مانند Monero استفاده می ‌شود.

CryptoNight   مخصوصاً برای افزایش حفظ حریم خصوصی و امنیت تراکنش ‌ها در بلاکچین ‌ها طراحی شده است. از طریق این الگوریتم، تراکنش‌ ها و معاملات در بلاکچین به صورت کاملاً ناشناس انجام می ‌شوند و اطلاعاتی مانند مبلغ و آدرس ‌های ارسال ‌کننده و گیرنده پنهان می ‌شوند.

CryptoNight  از توابع هشی بهره می ‌برد که توسط ماینرها برای حل مسائل (Proof of Work) در فرآیند استخراج استفاده می ‌شود. الگوریتم CryptoNight هش‌ ها را با یک مفهوم معنادار به همراه سختی محاسباتی پیچیده تولید می‌ کند تا توازن مناسبی بین امنیت و کارایی فراهم کند.

یکی از نکات مهم مرتبط با CryptoNight این است که به طور معمول توسط تراکنش‌ ها و معاملات در شبکه Monero استفاده می ‌شود. این الگوریتم به عنوان یکی از موارد حفظ حریم خصوصی برای تراکنش‌ های Monero شناخته می ‌شود.”

”  RandomX:

الگوریتم  RandomX  یک الگوریتم Proof of Work (PoW) کریپتوگرافیک است که برای استخراج (ماینینگ) ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این الگوریتم به طور خاص برای استفاده در بلاکچین Monero طراحی شده است و در اکثر شبکه ‌های Monero مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

الگوریتم RandomX با هدف افزایش امنیت و حفظ توازن بین توان محاسباتی و سرعت استخراج توسعه داده شده است. ویژگی اصلی این الگوریتم این است که از معماری معمولی پردازنده‌ های کامپیوتر برای انجام محاسبات PoW استفاده شود، به جای استفاده از سخت‌ افزارهای خاص مانند  ASIC ها یا  GPU ها. این به معنای این است که هر کامپیوتر معمولی با یک پردازنده کاربردی نیز می ‌تواند در استخراج Monero مشارکت داشته باشد.

مزیت دیگر RandomX این است که به طور مداوم از الگوریتم‌ های کریپتوگرافیک مختلفی برای محاسبه هش‌ ها استفاده می ‌کند، بنابراین به‌ طور مداوم صرفه اقتصادی برای استفاده از تجهیزات خاص مانند  ASICها را کاهش می‌ دهد.

در کل، RandomX یکی از الگوریتم ‌های PoW پرطرفدار در بین ارزهای دیجیتال است که به افزایش امنیت شبکه Monero و جلوگیری از تمرکز بیش از حد در استخراج کمک می ‌کند.”

همان طور که متوجه شدید شبکه مونرو بر دو بخش حفظ اصل ناشناس بودن در تمامی مراحل و همچنین غیرمتمرکز بودن شبکه بسیار توجه می کند. یک راه شکست دادن شبکه و افشای اطلاعات آن، این است که بیش از ۵۰% از توان محاسباتی شبکه را در اختیار بگیرید و این گونه بتوانید کنترل شبکه را در دست بگیرید. از این رو مونرو به دنبال یک شبکه غیرمتمرکز می باشد که هیچ خطری آن را تهدید نکند.

همان طور که گفته شد زمان تولید بلاک ها در شبکه مونرو ۲ دقیقه می باشد و همین موضوع باعث رفتارهایی می شود که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

امنیت شبکه: زمان تولید بلاک کوتاه ‌تر (مثل ۲ دقیقه) به افزایش تعداد بلاک ‌های تولید شده در یک دوره زمانی مشخص منجر می ‌شود. این باعث می ‌شود که حملات ۵۱ درصدی که نیاز به کنترل بیش از نیمی از توان محاسباتی شبکه دارد، سخت‌ تر شود و افزایش امنیت را به همراه داشته باشد.

تراکنش‌ ها و زمان تایید: زمان تولید بلاک کوتاه ‌تر به سرعت تایید تراکنش‌ ها در شبکه منجر می ‌شود و انتظار می ‌رود که تراکنش‌ ها در زمان کمتری تایید شوند.

توزیع عادلانه: زمان تولید بلاک کوتاه ‌تر، به افرادی که به عنوان ماینرها در شبکه فعالیت می ‌کنند، فرصت بیشتری برای کسب پاداش ماینینگ می ‌دهد. این باعث توزیع عادلانه ‌تر پاداش بین اعضای شبکه می‌ شود.

سرعت تغییرات: زمان تولید بلاک کوتاه ‌تر به سرعت تغییرات و آپدیت ها در شبکه اجازه می‌ دهد. این به توسعه ‌دهندگان اجازه می‌ دهد که اصلاحات و تغییرات را به سرعت اعمال کنند و به مشکلات و نیازهای جدید پاسخ دهند.

اما اجازه بدید کمی بیشتر با ساختار شبکه مونرو که باعث حفظ امنیت تراکنش ها و همچنین ناشناس بودن کاربران می شود، آشنا شویم:

یکی از مهم ترین پروتکلی که مونرو استفاده می کند CRPTONOTE نام دارد. این الگوریتم به حفظ حریم خصوصی تراکنش ‌ها و اطلاعات کاربران کمک می ‌کند. این تکنولوژی در اصل توسط یک نویسنده گم نام (با نام مستعار نیکلاس وان سابرهاگن) در سال ۲۰۱۲ توسعه یافت و سپس به عنوان پایه‌ ای برای ایجاد رمزارزهای حریم خصوصی مانند مونرو به کار گرفته شد.

Cryptonote یک تکنولوژی رمزنگاری معاملات و اطلاعات است که از دو فاکتور اصلی بهره می ‌برد:

حلقه‌ های تراکنش (Transaction Rings): در تراکنش‌ های Cryptonote، به جای اینکه یک تراکنش به تنهایی انجام شود، یک حلقه از تراکنش ‌ها ایجاد می ‌شود. این حلقه شامل تراکنش شما همراه با تعدادی تراکنش دیگر است که با یکدیگر میکس شده اند. این کار تراکنش شما را با دیگر تراکنش ها مخلوط می کند و در مقصد از تراکنش‌ های دیگر جدا می‌ کند و باعث افزایش حریم خصوصی می‌ شود.

آدرس ‌های یکبار مصرف  (One-Time Addresses): در  Cryptonote، برای هر تراکنش یک آدرس یکبار مصرف ایجاد می ‌شود. این آدرس برای تراکنش فقط یک بار معتبر است و از هرگونه پیگیری تاریخچه تراکنش ‌ها جلوگیری می ‌کند.

این دو ویژگی به همراه سایر مکانیسم‌ های Cryptonote، مونرو را به یک رمزارز حریم خصوصی و ناشناس تبدیل کرده ‌اند. این به معنایی است که تراکنش ‌ها و موجودی حساب‌ ها در شبکه مونرو قابل ردگیری نیستند و هویت افراد مشخص نمی ‌شود. این ویژگی ‌ها از مهمترین علل محبوبیت مونرو در جامعه رمزارزها و کاربرانی که به دنبال حفظ حریم خصوصی هستند، می باشد.

اما اجازه بدید در مورد ترکیب کردن تراکنش ها در شبکه مونرو بیشتر بدانیم. در واقع مونرو از یک الگوریتم خاص به نام “Confidential Transactions” بهره می ‌برد که جزء تکنولوژی ‌های حفظ حریم خصوصی می باشد.

این الگوریتم به اطلاعات تراکنش ‌ها یک لایه ‌ی حریم خصوصی اضافه می ‌کند. به این صورت که جزئیات مانند مبلغ تراکنش و آدرس‌ های گیرنده و فرستنده به صورت رمزنگاری شده و مخفی از دید عموم قرار می‌ گیرند. این تکنولوژی باعث می ‌شود که تراکنش‌ های مونرو ناشناس باشند و جریان پول را تعقیب کردن یا تحلیل کردن آنها بسیار دشوار باشد.

به علاوه، مونرو از تکنولوژی Ring Signatures نیز استفاده می‌ کند که به تراکنش‌ ها لایه دیگری از حریم خصوصی اضافه می ‌کند. این ترکیب از تکنولوژی‌ ها باعث می ‌شود که مونرو به عنوان یک رمزارز حریم خصوصی معروف باشد.

در ادامه کمی بیشتر با فرآیند مخفی نگه داشتن اطلاعات تراکنش آشنا می شویم.

Transactions over Tor/I2P در شبکه مونرو به معنای انجام تراکنش‌ ها از طریق شبکه‌ های مخفی ‌سازی مانند Tor (The Onion Router)  و I2P (Invisible Internet Project) است. این ویژگی به افراد این امکان را می‌ دهد تا تراکنش‌ های خود را از دیدگاه‌ های خارجی پنهان کنند و هویت خود را مخفی نگه دارند.

Tor (The Onion Router) Tor: یک شبکه مخفی ‌سازی است که امکان ارتباط ناشناس و امن را برای کاربران فراهم می ‌کند. با استفاده از تکنولوژی لایه ‌ای، تراکنش‌ های مونرو می ‌توانند از طریق شبکه Tor انجام شوند تا اطلاعات کاربران به صورت خصوصی ثبت نشوند. این کار باعث می ‌شود آدرس IP واقعی کاربران مخفی بماند.

I2P (Invisible Internet Project) I2P : نیز یک شبکه مخفی ‌سازی است، اما به عنوان جایگزینی برای Tor عمل می ‌کند. کاربران می ‌توانند از I2P برای ارسال تراکنش‌ های مونرو استفاده کنند تا هویت خود را محافظت کنند. این شبکه نیز برای ارتباطات مخفی ‌سازی و امنیتی طراحی شده است.

استفاده از این شبکه ‌های مخفی ‌سازی در تراکنش ‌های مونرو به افراد این اطمینان را می ‌دهد که تراکنش‌ هایشان از دیدگاه ‌های خارجی پنهان می ‌شوند و هویتشان محافظت می ‌شود. این ویژگی ‌ها به کاربرانی که به حریم خصوصی بالا در تراکنش ‌های خود اهمیت می ‌دهند، اجازه می ‌دهد تا بدون نگرانی از ردگیری‌ های خارجی تراکنش‌ های خود را انجام دهند.

در نهایت آخرین فرآیند حفظ حریم خصوصی در شبکه که Dandelion++ نام دارد را بررسی می کنیم.

Dandelion++ یک روش حفاظت از حریم خصوصی در شبکه مونرو (Monero) است. این روش برای جلوگیری از ردگیری تراکنش‌ ها و تعیین مکان جغرافیایی فرستنده تراکنش ‌ها به کار می ‌رود. اصلی‌ ترین هدف Dandelion++ حفاظت از حریم خصوصی کاربران مونرو در هنگام انتقال تراکنش‌ ها به صورت ناشناس و پنهانی است.

Dandelion++ به این صورت عمل می ‌کند:

مرحله اول  (Stem Phase): در این مرحله، تراکنش از طریق یک مسیر تصادفی در شبکه ارسال می‌ شود. در این مرحله، هویت فرستنده تراکنش پنهان می ‌شود.

مرحله دوم (Fluff Phase) : پس از تعدادی مرحله  Stem، تراکنش به مرحله Fluff وارد می‌ شود. در این مرحله، تراکنش به طور دستی به نودهای شبکه ارسال می ‌شود. این ارسال دستی باعث پخش تراکنش در سراسر شبکه می‌ شود.

Dandelion++ به عنوان یک لایه حفاظت از حریم خصوصی در شبکه مونرو عمل می ‌کند و امکان پیگیری تراکنش‌ ها و تعیین مکان جغرافیایی فرستنده ‌ها را کاهش می ‌دهد. این ویژگی به کاربران اطمینان می‌ دهد که تراکنش‌ هایشان در شبکه به صورت محرمانه و پنهانی انجام می ‌شود.

معرفی رقبای مونرو

برای معرفی رقبای مونرو باید به دسته بندی کوین های حریم خصوصی مراجعه کنیم. در ادامه مهم ترین رقیب های شبکه مونرو را به شما معرفی می کنیم:

مقایسه Monero و Dash:

دش (Dash) و مونرو (Monero) دو ارز دیجیتال متفاوت هستند که از دو دیدگاه مهم متمایز می ‌شوند: حفظ حریم خصوصی و ارائه خدمات تراکنش سریع و ارزان. در ادامه، به تفاوت ‌های اصلی بین این دو رمزارز می ‌پردازیم:

حفظ حریم خصوصی:

مونرو: مونرو به عنوان یک کوین حریم خصوصی معروف است. تمام جزئیات تراکنش ‌ها، شامل مبالغ و آدرس ‌های ارسالی و دریافتی، در مونرو محرمانه و ناشناس هستند. این به کاربران امکان می ‌دهد تا تراکنش‌ های خود را به صورت کاملاً مخفیانه انجام دهند.

دش: دش نیز تراکنش‌ های حریم خصوصی را ارائه می ‌دهد، اما این امکان به صورت اختیاری برای کاربران فعال می ‌شود. این به کاربران اجازه می‌ دهد تا بین تراکنش‌ های حریم خصوصی یا تراکنش‌های عمومی یکی را انتخاب کنند.

سرعت و هزینه تراکنش:

دش: دش از یک پروتکل به نام “InstantSend” برای انجام تراکنش ‌های سریع استفاده می ‌کند که در عرض چند ثانیه تأیید می‌ شوند. علاوه بر این، دش از “LowestFee” به عنوان یک گزینه هزینه تراکنش ارزان ‌تر استفاده می‌ کند.

مونرو: مونرو تراکنش ‌هایش را به طور متوسط با صرف زمان بیشتری تأیید می ‌کند و هزینه تراکنش ‌ها در مونرو معمولاً بالا‌تر از دش و در بعضی مواقع ممکن است توسط شبکه تعیین شود.

در نهایت، انتخاب بین دش و مونرو بستگی به اولویت‌ ها و نیازهای شخصی شما دارد. اگر حریم خصوصی برای شما اولویت دارد و تراکنش ‌های مخفیانه مهم هستند، مونرو ممکن است گزینه ‌ای مناسب باشد. اگر نیاز به تراکنش‌ های سریع و ارزان ‌تر دارید، دش یک گزینه دیگر است.

مقایسه Monero و Mask Network:

ماسک نتوورک و مونرو دو شبکه متفاوت هستند و در زمینه ‌های مختلفی فعالیت می ‌کنند. در ادامه به مقایسه این دو به صورت خلاصه می ‌پردازم:

حریم خصوصی:

مونرو: مونرو به عنوان یک کوین حریم خصوصی معروف است. تمام جزئیات تراکنش ‌ها، شامل مبالغ و آدرس ‌های ارسالی و دریافتی، در مونرو محرمانه و ناشناس هستند. این به کاربران امکان می ‌دهد تا تراکنش ‌های خود را به صورت کاملاً مخفیانه انجام دهند.

ماسک نتوورک: ماسک نتوورک اصولاً یک پلتفرم برای توسعه تراکنش ‌های محرمانه بر اساس تکنولوژی بلاکچین است. این به توسعه‌ دهندگان امکان می‌ دهد تا برنامه‌ های مبتنی بر حریم خصوصی بسازند. ماسک به عنوان یک ابزار در زمینه تحقیق و توسعه حریم خصوصی در بلاکچین‌ ها شناخته می ‌شود.

مورد استفاده:

مونرو: مونرو به عنوان یک کوین دیجیتال در بازار رمزارزها و برای انجام تراکنش ‌های حریم خصوصی مالی مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

ماسک نتوورک: ماسک نتوورک به عنوان یک پلتفرم توسعه حریم خصوصی در برنامه ‌ها و کاربردهای بلاکچینی مورد استفاده قرار می‌ گیرد و توسعه‌ دهندگان می‌ توانند از آن برای توسعه برنامه‌ ها و اپلیکیشن‌ های حریم خصوصی استفاده کنند.

به طور کلی، مونرو یک کوین با حریم خصوصی فعال است که برای انجام تراکنش ‌های مالی استفاده می ‌شود، در حالی که ماسک نتوورک به عنوان یک ابزار به توسعه ‌دهندگان در زمینه تحقیق و توسعه حریم خصوصی بر روی بلاکچین ‌ها، مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

مقایسه Monero و Zcash:

شبکه مونرو (Monero) و زی‌کش (Zcash) هر دو رمزارزهای حریم خصوصی هستند، اما از تکنولوژی‌ های مختلفی برای حفظ حریم خصوصی کاربران استفاده می‌ کنند. در ادامه، مقایسه‌ ای مختصر از این دو رمزارز ارائه می‌ شود:

تکنولوژی حریم خصوصی:

مونرو: مونرو از تکنولوژی “حلقه ‌های مختلط” (Ring Signatures)  برای مخفی کردن جزئیات تراکنش‌ ها استفاده می ‌کند. این تکنولوژی به تراکنش ‌ها امکان می ‌دهد تا ترکیبی از تراکنش ‌های مختلف باشند و هویت فرستنده و گیرنده تراکنش مشخص نشود.

زی ‌کش: زی ‌کش از تکنولوژی “تراکنش‌های مخفی” (zk-SNARKs)  برای حریم خصوصی استفاده می ‌کند. این تکنولوژی به تراکنش ‌ها امکان می ‌دهد تا بدون نیاز به افشای جزئیات، به صورت کاملاً مخفی انجام شوند.

محرمانگی:

مونرو: مونرو تمرکز زیادی بر روی حفظ حریم خصوصی دارد و تراکنش‌ ها به صورت پیشفرض محرمانه هستند. همچنین افراد ثالث نمی ‌توانند موجودی ‌ها و جزئیات تراکنش ‌ها را ببینند.

زی ‌کش: در زی ‌کش، کاربران انتخاب دارند که آیا تراکنش‌ هایشان مخفی باشد یا نه. این به کاربران امکان می ‌دهد تراکنش‌ های عمومی یا تراکنش‌ های خصوصی انجام دهند.

سرعت و هزینه:

مونرو: تراکنش‌ های مونرو به طور معمول کمی طول می ‌کشند و هزینه‌ هایی نسبتاً بالایی دارند.

زی ‌کش: تراکنش‌ های زی ‌کش به طور معمول سریع ‌تر و با هزینه کمتری انجام می‌ شوند.

در نهایت، انتخاب بین مونرو و زی ‌کش بستگی به اهداف و نیازهای شما دارد. اگر حفظ حریم خصوصی مطلب اصلی شماست، مونرو ممکن است گزینه بهتری باشد. اگر سرعت و هزینه تراکنش‌ ها برای شما مهم ‌تر است، زی‌ کش ممکن است جذابیت داشته باشد.

اهداف پروژه مونرو

اهداف شبکه مونرو را به صورت تیتر وار به شما معرفی می‌ کنیم:

 • حفظ حریم خصوصی مالی: تضمین حفظ حریم خصوصی کاربران و جلوگیری از ردیابی تراکنش ‌ها.
 • معاملات مخفی و جزئیات ناشناس: ایجاد تراکنش ‌های مخفی با جزئیات ناشناس، از جمله مبلغ تراکنش و اطلاعات دریافت‌ کننده.
 • مقاومت در برابر تحلیل تراکنش: جلوگیری از تحلیل تراکنش‌ ها توسط اشخاص یا سازمان‌ های غیرمجاز.
 • تقویت امنیت: ارتقاء امنیت شبکه در برابر حملات مخرب و تغییرات ناخواسته.
 • بهبود سرعت تراکنش‌ ها: افزایش سرعت انجام تراکنش‌ ها و کاهش زمان تایید آنها.
 • استفاده آسان: ایجاد رابط کاربری ساده و قابل فهم برای افرادی که می ‌خواهند از مونرو استفاده کنند.
 • توسعه پروژه: توسعه و بهبود مستمر شبکه و ویژگی ‌های آن.
 • حمایت از توسعه ‌دهندگان: ایجاد امکانات و منابع برای توسعه‌ دهندگان جدید و حمایت از جامعه توسعه ‌دهندگان.
 • مشارکت جامعه: جلب نظرات و مشارکت جامعه کاربری در تصمیم ‌گیری ‌های مرتبط با شبکه.
 • استفاده عمومی: ایجاد رمزارزی که برای استفاده عمومی و انجام تراکنش ‌های مالی مطمئن و محرمانه مناسب باشد.
 • این اهداف نشان دهنده تمرکز شبکه مونرو بر حفظ حریم خصوصی کاربران و بهبود عملکرد و امنیت شبکه هستند.

ویژگی های پروژه مونرو

ویژگی های منحصر به فرد شبکه مونرو را برای شما عنوان می کنیم:

 • حریم خصوصی قوی: امکان انجام تراکنش ‌های ناشناس و بدون افشای جزئیات مالی.
 • استفاده از Ring Signature: استفاده از این تکنولوژی برای مخفی کردن منبع و مقصد تراکنش ‌ها.
 • میکسینگ: استفاده از میکسرها برای افزایش حریم خصوصی تراکنش‌ ها.
 • تکنولوژی کریپتونوت: استفاده از الگوریتم کریپتونوت برای ایجاد تراکنش‌ های مخفی.
 • تسهیل تراکنش‌ های چند گانه: امکان انجام تراکنش ‌های چندگانه در یک تراکنش.
 • مدیریت کارمزدها: کاربران می ‌توانند میزان کارمزدهای تراکنش ‌های خود را تنظیم کنند.
 • امنیت بالا: استفاده از مکانیزم‌ های مبتنی بر امنیت ریاضی برای جلوگیری از تهدیدهای امنیتی.
 • پشتیبانی از ماینینگ: امکان استخراج مونرو با استفاده از پردازنده‌ های خانگی.

اینفوگرافیک ارز دیجیتال مونرو

اینفوگرافیک ارز دیجیتال مونرو XMR
اینفوگرافیک ارز دیجیتال مونرو

سخن پایانی

در این مقاله اطلاعات کافی و جامعی را در ارتباط با ارز دیجیتال مونرو در اختیار شما قرار دادیم . ارز دیجیتال مونرو ، رمز ارزی می باشد که هدف آن حفظ حریم خصوصی می باشد و امنیت یکی از اولویت های این رمز ارز است . شما می توانید ارز دیجیتال مونرو از طریق خرید از صرافی ها و یا استخراج  به دست آورید . پس از استخراج و یا خرید هم می توانید در کیف پول هایی که در این مقاله ذکر نمودیم ، ذخیره نمایید .

ممنون از اینکه تا پایان “ارز مونرو” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

پریسا رزاقی
پریسا رزاقی
کارشناس it | محقق و پژوهشگر در رابطه با ارزهای دیجیتال و بلاکچین | علاقه مند به تکنولوژی های روز دنیا

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
13 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهنیا
3 سال قبل

آیا ارز مونرو هم جزو ارزهای برتر هست؟

نسیم
3 سال قبل

کدوم کیف پول برای ارز مونرو بهتره؟

امیرعلی
3 سال قبل

ارز مونرو در کوتاه مدت سود میده؟

حمید
3 سال قبل

متشکرم

علیرضا
3 سال قبل

از مطالب ارزنده شما سپاسگزارم.

متین
3 سال قبل

کدام صرافی برای خرید ارز مونرو بهتر است؟

شیما
3 سال قبل

آینده ارز مونرو چگونه است؟

جواد
3 سال قبل

اهداف ارز مونرو چیست؟

غزل
3 سال قبل

آیا این ارز آینده خوبی دارد؟

میرزایی
3 سال قبل

آیا ارز مونرو یکprivacy است

تیم محتوا
پاسخ به  میرزایی
3 سال قبل

بله

جواد
3 سال قبل

آیا ارز مونرو یک privacy coin است.

تیم محتوا
پاسخ به  جواد
3 سال قبل

بله

آخرین مقالات منتشر شده