آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

وایت پیپر چیست؟ | منظور از White Paper چیست؟

وایت پیپر چیست؟

وایت پیپر White Paper ، واژه یا اصطلاحی است که به گزارش دقیق واطلاعات کامل مربوط به محصولات، جهت اطلاع رسانی به مشتریان بالقوه ومصرف کنندگان یا گزارش دقیق وجامع از محصول اطلاق می شود .وایت پیپر در فارسی به معنای اوراق سفید است .این واژه در دنیای ارز دیجیتال،بیت کوین،کریپتو کارنسی و عرضه‌ی اولیه‌ی سکه ( ICO ) کاربرد فراوان دارد .

اوراق سفید ابزاری محبوب و قدرتمند برای بازاریابان محتوا است.با استفاده از این اوراق شرکت شما به عنوان یک مجموعه ، ارائه تحقیقات و اطلاعات مفید و متقاعد کننده در مورد محصولات و خدمات شما شناسایی می شود . گوردن گراهان متخصص در زمینه‌ی مدل‌های کسب و کار، اعتقاد دارد که وایت پیپر ، یک مقاله‌ی متقاعد کننده است که با استفاده از حقایق و منطق ، راه حل خاص برای مشکل خاص ارائه می دهد .

وایت پیپر چیست؟

وایت پیپر چیست؟
وایت پیپر چیست؟

وایت پیپر ها اکنون به عنوان سندی برای بازاریابی و فروش به صورت تجاری استفاده می شوند. وایت پیپر ها همچنین به طور ویژه ای در زمینه فناوری مورد استفاده قرار می گیرند تا در مورد کاربردهای بالقوه یک محصول جدید و اینکه چگونه می تواند به افزایش کارایی فرایند ها در شرکت ها کمک کند بحث کنند. اگر چه وایت پیپر در مورد موارد استفاده از محصول بحث می کند اما در نهایت یک ابزار بازاریابی است که شرکت را از طریق حمایت مالی از این سند ارتقا می دهد. توزیع مقاله همچنین به شرکت کمک میکند تا منجر به فروش بیشتر شود.

به طور کلی وایت پیپرها هدف و فناوری پشت پروژه را توضیح می دهند. آنها معمولا آمار، نمودارها و حقایقی را برای متقاعد کردن سرمایه گذاران علاقه مند به خرید ارز رمزنگاری شده ارائه می دهند. ارائه وایت پیپر گامی کلیدی است که لازم است یک استارتاپ رمزنگاری شده قانونی آن را انجام دهد. زیرا این موضوع به سرمایه گذاران کمک می کند تفاوت بین رقبا را در این فضا درک کنند. وایت پیپرها به صورت کوتاه و فنی ارائه می شوند و درک آنها بسیار آسان می باشد. یکی از مشهورترین وایت پیپرها در زمینه ارزهای دیجیتال، وایت پیپر ارز دیجیتال بیت کوین است که در سال ۲۰۰۸ توسط ساتوشی ناکاموتو منشر شد.


انواع وایت پیپرها در بازاریابی

انواع وایت پیپرها در بازاریابی
انواع وایت پیپرها در بازاریابی

در مدل بنگاه به بنگاه ، در بازاریابی سه نوع وایت پیپر وجود دارد . پس‌زمینه نوع اول وایت پیپر است ، که ویژگی‌های فنی پروژه را شرح می‌دهد. نوع دوم فهرست شماره‌ شده است که نکات مربوط به طرح را ارائه می دهد و نوع بعدی وایت پیپر یک راه حل بهبود یافته برای کسب و کار‌های رایج را که با یک چالش فنی روبرو هستند ، معرفی می‌کند.این مدل به مسئله – راه حل معروف است.

بیشترین هدف اوراق سفید‌ برای ترغیب شرکت‌ها برای یک محصول یا تکنولوژی یا حل مشکلات کسب و کاری یا ریشه‌یابی آنهاست.ممکن است وایت پیپر مجموعه ای از اسناد فنی ، درباره یک اختراع جدید یا محصول باشد .


انواع وایت پیپر از لحاظ دسته بندی

سه نوع وایت پیپر وجود دارد که توسط شرکت ها و کمپانی ها استفاده می شود.در ادامه هریک را توضیح خواهیم داد.

وایت پیپر تجارتی

در این نوع مطالعه و تحقیق در باره چگونگی فرآیند کسب و کار یا فناوری خاص که می تواند بهره وری را افزایش دهد.

وایت پیپر فناوری

درباره یک فناوری خاص و مزایای آن بحث می کند.

وایت پیپر ترکیبی

مزایای کسب و کار را همراه با برخی از جزییات فنی در مورد محصول یا خدمات عنوان می کند.


نکاتی که باید هنگام نوشتن یک وایت پیپر در ذهن داشته باشیم

نکاتی که باید هنگام نوشتن یک وایت پیپر در ذهن داشته باشیم
نکاتی که باید هنگام نوشتن یک وایت پیپر در ذهن داشته باشیم

مخاطب

مانند نوشتن یک مقاله مخاطب اولین عاملی است که هنگام نوشتن وایت پیپر مورد توجه قرار می گیرد.برای یک تجارت آن ها می توانند مشتریان دیرینه شرکت یا مشتریان جدید باشند که از طریق وایت پیپر اطلاعات بیشتری در باره تجارت و محصولات و خدمات آن کسب می کنند.

تحلیل تخصصی

وایت پیپر باید توسط کسی که دانش صنعتی زیادی درمورد محصول یا خدمات دارد و درک کاملی از موضوع موجود دارد نوشته شود.برای شرکت ها این سند باید تحقیقات عمیقی درباره محصول ارائه دهد و مشخص کند چگونه می تواند به سود مشتریان کمک کند.

حل مسئله

درحالی که وایت پیپر اطلاعات دقیق درمورد محصول یا خدمات شرکت را ارائه می دهد همچنین باید به مشکلات پیش روی مشتریان و اینکه چگونه محصول می تواند مشکل را حل کند نیز رسیدگی کند.مشکل باید مربوط به صنعت و مشتری باشد.اغلب اوقات وایت پیپر ها برای اینکه چگونه یک محصول می تواند با روند ها و تکنیک های جدید در زمینه رشد به مشتری کمک کند نوشته می شود.


نگاهی عمیق تر به وایت پیپر

اصطلاح «اوراق سفید» در انگلستان به عنوان اسناد صادر شده از دولت نشات گرفته است . یک نمونه مشهور  آن ، کاغذ سفید چرچیل است که در سال ۱۹۲۲ توسط وینستون چرچیل سفارش داده شده است .

کاغذ سفید گزارشی عمیق یا راهنمایی درباره یک موضوع خاص و مشکلات پیرامون آن است . که در کل به معنای آموزش خوانندگان و کمک به آنها برای درک و حل مسئله است.

بیشتر بخوانید:  بیت کوین بخریم یا طلا ؟ آیا بیت کوین سودش از طلا بالاتر است ؟

در دنیای بازاریابی ، کاغذ سفید یک محتوای طولانی ، شبیه به یک کتاب الکترونیکی است . تفاوت این دو در این است که کاغذهای سفید تمایل دارند که دارای مفاهیم فنی باشند که عمق بیشتری دارند . حقایق و نظرات بیان شده در برگه های سفید غالباً توسط تحقیقات اصلی یا آماری صورت می گیرد که ناشر از منابع معتبر جمع کرده است.

همچنین مقالات واوراق سفید برای اهداف دولت به عنوان روشی برای ارائه سیاست ها و قوانین دولت و سنجش واکنش عمومی نیز کاربرد دارد .


کاربرد و هدف های وایت پیپر

کاربرد و هدف های وایت پیپر
کاربرد و هدف های وایت پیپر

هدف از وایت پیپر یاکاغذ سفید ترویج یک محصول، خدمات، فناوری یا روش خاص و تأثیرگذاری بر تصمیمات مشتریان فعلی و آینده نگر است . بیشتر برگه های سفید برای اهداف بازاریابی B2B ( تجارت تا کسب و کار ) طراحی شده اند . به طور مثال بین تولید کننده و عمده فروش، یا بین عمده فروش و خرده فروش استفاده می شود.
از کاغذ سفید برای آگاهی و ترغیب شرکت های دیگر مبنی بر اینکه یک پیشنهاد خاص (مانند محصول یا فناوری)، برای حل یک مشکل خاص تجاری یا پرداختن به یک چالش خاص برتر ،نیز استفاده می شود.

در نتیجه باهمه این مزایای بالقوه ، استفاده از اوراق سفید در استراتژی بازاریابی محتوا ، می تواند نتایج بسیار خوبی را به بار آورد.


کاربرد وایت پیپر در کریپتو کارنسی

کاربرد وایت پیپر در کریپتو کارنسی
کاربرد وایت پیپر در کریپتو کارنسی

در دنیای ارز دیجیتال و عرضه‌ی اولیه‌ی سکه (ICO)  این واژه کاربرد فراوان دارد. در کریپتوکارنسی وایت پیپر یا کاغذ سفید نقشه راهی است که نه تنها باید توضیحات فنی مفصلی از پروژه بلکه نقشه راه توسعه را نیز شامل شود.
در حالت ایده آل باید یک برنامه کار عمیق برای ۱۲ الی ۲۴ ماه آینده را ارائه دهد و حداقل یک راه اندازی بتا را نیز شامل شود. سرمایه گذاران باید بدانند که پول آنها به کجا می رود وبه چه مقدار پول برای انجام کارهای مهم در پروژه نیاز دارند.

مطالعه بیشتر: معرفی ۱۰ رمز ارز آینده دار سال ۲۰۲۰ | کدام ارز دیجیتال آینده بهتری دارد ؟

نقش کاغذ سفید در کریپتو کارنسی مشخص می کند که تجربه قبلی تیم برای این پروژه چگونه است. حتماً مشخص می‌شود که تجربه برای پروژه به چه صورت مفید خواهد بود. هر یک از اعضای تیم تجربه پروژه های مربوط به کریپتو کارنسی و بلاک چین را دارند یا خیر و مشاوران پروژه برای آنچه که پروژه در نظر دارد متخصص باشند .

وایت پیپرها یا اوراق سفید در مورد هر کدام از ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین واتریوم و بر روی بازار معاملات این ارزها و ارزش آنها بی تاثیر نبوده است. گزارشها حاکی از آن است که برارزش دلاری ارزهای دیجیتال افزوده وهمچنین برجلب سرمایه گذاران موثر بوده است. همچنین با خواندن وایت پیپرها می توانیم به سرعت بفهمیم که آیا رمز ارز مورد نظر قانونی و یا ارزشمند است. به علاوه می توانیم درک کنیم که این ارز دیجیتال چگونه خود را از دیگر رمز ارزها متمایز می کند و چه چیزی آن را ارزشمند ساخته است.


فرمول طراحی وایت پیپر White Paper در ارزهای دیجیتال

فرمول طراحی وایت پیپر White Paper در ارزهای دیجیتال
فرمول طراحی وایت پیپر White Paper در ارزهای دیجیتال

تقریبا همه وایت پیپرهای ارزهای دیجیتال به این ترتیب طراحی شده اند:

۱.چکیده Abstract: خلاصه ای از وایت پیپر را بیان می نماید. در واقع دید کلی از پروژه را به خوانندگان ارائه می دهد.

۲.مقدمه Introduction: در این قسمت مطالب پایه همچون ماهیت و ویژگی های بلاکچین رمز ارز مورد نظر بیان شده است.

۳.تعریف مشکل Problem: در اینجا چالش های موجود در صنعت با دقت بیشتری مورد بررسی قرار می گیرد.

۴.توضیح محصول Description: برای دریافت اطلاعاتی در ارتباط با محصول ارائه شده می توانید به این قسمت مراجعه نمایید.

۵.جزئیات فنی Technical Details: این قسمت از وایت پیپر توضیحاتی دقیق در ارتباط با قسمت فنی محصول ارائه شده و روش های توسعه آن در اختیار کاربران قرار می دهد.

۶.توکن Token: برای دریافت اطلاعاتی در ارتباط با توکن یا کوین پروژه باید به این قسمت مراجعه نمایید. همچنین در اینجا درباره عملکرد توکن نیز توضیحاتی ذکر شده است.

۷.نقشه راه Roadmap: یک نقشه راه اهداف پروژه و تاریخی را که قصد دارد تا آن زمان به آن برسد، مشخص می کند.

۸.معرفی تیم بنیانگذار و توسعه دهنده: در وایت پیپر ارزهای دیجیتال افراد بنیانگذار و یا تیم توسعه دهنده معرفی خواهند شد.

۹.جمع بندی نهایی Conclusion: خلاصه ای از نکات ذکر شده در وایت پیپر را می توانید در این بخش مطالعه نمایید.


بروشورها با وایت پیپرها متفاوتند

بروشورها با وایت پیپرها متفاوتند
بروشورها با وایت پیپرها متفاوتند

وایت‌ پیپر‌ها با مواردی همچون بروشور و کاتالوگ‌ها متفاوتند اینها با ظاهری لوکس و پر زرق و برق وضوح محتوای تبلیغاتی را نشان می‌دهند
بروشورها و سایر موارد ممکن است چشمک زن باشند و شامل نکات قابل توجهی برای فروش باشند ، ولی وایت پیپرها بر ارائه شواهد قانع کننده و واقعی استدلال می کندو یا میتوان گفت یک روش برتر برای نزدیک شدن موضوع وحل چالش رامطرح می کند .

یک وایت پیپر یا کاغذ سفید حداقل ۲۵۰۰ کلمه طول دارند و به سبک آکادمیک تری نوشته می شوند.

در مقایسه با بروشورها ، این اوراق سفید در سطح فروش کاملاً مشخص نیستند . در عوض ، آنها مباحث مربوطه مانند امنیت ابر ، ابرهای ترکیبی و مزایای اقتصادی استفاده از رایانش ابری را ایجاد می کنند . از طریق خواندن این برگه های سفید ، مشتریان بالقوه می توانند منطقی در زمینه اکوسیستم رایانش ابری بزرگتر را درک کنند.

در مجموع اوراق سفید گزارشی عمیق یا راهنمایی درباره یک موضوع خاص و مشکلات پیرامون آن است. این به معنای آموزش خوانندگان و کمک به آنها برای درک و حل مسئله نیز میتواند باشد.


چگونه یک وایت پیپر بنویسیم؟

چگونه یک وایت پیپر بنویسیم؟
چگونه یک وایت پیپر بنویسیم؟

شروع یک وایت پیپر می تواند یک کار دلهره آور باشد. آنقدر اطلاعات و تحقیق لازم است که به راحتی می توانید در آن بخش از کار غرق شوید تا در واقع در نوشتار کاغذها قرار دهید .
یک موضوع مناسب را انتخاب کنید موضوعی که مخاطبان به آن علاقه‌مند باشند و باید واجد شرایط نوشتن برای آن باشید و دیگر اینکه مطالب کمی راجع به آن موضوع نوشته شده باشد و شکاف محتوا را در آن موضوع ملاحظه کنید.مخاطبان خودتان را مشخص کنید و به انواع افرادی فکر کنید که کاغذ سفید شما را میخوانند مانند همه نوشته های خوب مقدمه شما باید برای جلب مخاطب و تعقیب کنجکاوی آنها به خواندن بیشتر باشد.

اوراق سفید به شما امکان می دهد اعتماد مخاطبان خود را ایجاد کنید . آنها به خوانندگان نشان می دهند که شما در یک حوزه معین قابل اعتماد ، با تجربه و دارای مهارت هستید . اگر هنگامی که مشتریان بالقوه اطلاعاتی را جستجو می کنند تا به آنها کمک شود مشکل یا فرصتی را که با آنها روبرو هستند رادرک کرده و اگر یک کاغذ سفید با کیفیت برای کمک به آنها در اختیارشان قرار دهید ، آنها در آینده دوباره به شما رجوع می کنند.
اوراق سفید به معنای تبلیغ برای شرکت شما نیست و شما باید از تبلیغات آشکار خودداری کنید . درعوض ، شما باید اطلاعات مفیدی را ارائه دهید که حتی اگر چه مشتری نباشند هم برای خوانندگان با ارزش باشد.

اوراق سفید راجالب وخواندنی نگه دارید مقالات سفید باید دقیق تر و کامل تر از پست های وبلاگ یا کتابهای الکترونیکی باشند. این ممکن است باعث خشک تر بودن و رسمیت بیشتر آنها بشود ، اما این به این معنی نیست که وایت پیپرها کسل کننده باشند.

پس به طور خلاصه مراحل نوشتن یک وایت پیپر به شرح زیر است :

معرفی

مقدمه مروری بر وایت پیپر است.در اینجا نکات اصلی تشکیل شده از سند مورد بحث قرار می گیرد.همچنین به مشتری کمک می کند محتوای موجود در گزارش به او مرتبط باشد یا خیر

بیان مسئله

بیانیه مسئله مورد خاصی است که مشتریان با آن روبرو هستند.و در وایت پیپر به آن پرداخته خواهد شد.این بیانیه باید مطابق با محصول یا خدمات باشد.همچنین لازم است کاملا واضح و روشن بیان شود تا توسط خوانندگان قابل درک باشد.

اطلاعات

بخش اطلاعات مهم ترین بخش مقاله است.جایی که مقدمه و بیان مسئله برای بحث درباره محصول و تمام ویزگی های آن بهم ارتباط پیدا می کند و اطلاعات به راه حل منجر خواهد شد.

راه حل

بخش راه حل به تولید سرنخ برای شرکت کمک خواهد کرد.زیرا در مورد چگونگی کمک کردن کالا یا خدمات مورد نظر به خواننده صحبت می کند.راه حل ها باید مرتبط  و با شواهد و آمار درست ارائه شوند تا ادعاهای موجود در مقاله را تایید کنند.

نتیجه گیری

نتیجه گیری خلاصه ای از کل مقاله است و می تواند لیستی از اقدامات اصلی آن را شامل شود.

ممنون از اینکه تا پایان ” وایت پیپر White Paper  ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

طاهره محمدیان
طاهره محمدیان
کارشناس روانشناسی | پژوهشگر فناوری های جدید وتولید محتوا

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
7 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرشاد
3 سال قبل

white paper کدام رمز ارز بهتر است؟

تیم محتوا
پاسخ به  فرشاد
3 سال قبل

ارزهای معتبر در رتبه های بالای سایت کوین مارکت کپ

عباسی
3 سال قبل

چگونه میتوانم وایت پیپر ارزها را به فارسی پیدا کنم؟

تیم محتوا
پاسخ به  عباسی
3 سال قبل

وارد سایت رسمی پروژه شوید و با ترنسلیت ان را ترجمه کنید!

امین
3 سال قبل

وایت پیپر ارز trx از کجا ببینم

تیم محتوا
پاسخ به  امین
3 سال قبل

کوین مارکت کپ

علیرضا
3 سال قبل

منظور از وایت پیپر ارز دیجیتال چیست؟

آخرین مقالات منتشر شده