آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

پامپ و دامپ چیست؟

پامپ و دامپ Pump and Dump چیست؟

پامپ و دامپ Pump and Dump چیست ؟ ، در بازار ارز های دیجیتال، روش های کلاهبرداری متفاوتی وجود دارد. از طرح پانزی گرفته است تا پامپ و دامپ. متاسفانه افراد زیادی از سادگی و بی تجربگی بعضی نفرات سوء استفاده می کنند و از این طریق به سراغ کلاهبرداری از آن ها می روند. شاید تا به حال نام طرح پانزی را شنیده باشید. طرح پانزی امروزه یکی از راه های کلاهبرداری در ارز های دیجیتال است. اگر اطلاعات کافی درباره طرح پانزی دارید، در ادامه با ما همراه ما باشید تا به موضوع پامپ و دامپ بپردازیم. به صورت کلی همانطور که گفتیم پامپ و دامپ یک استراتژی کلاهبرداری است که بسیاری کلاهبردار و سوء استفاده گر بسیار از آن استقبال می کنند. یا می توان گفت در فرآیند پامپ و دامپ گروهی با استفاده از اطلاعات نادرست، قیمت دارایی را به صورت مصنوعی افزایش می دهند.


پامپ چیست؟

پامپ چیست؟
پامپ چیست؟

اگر تا به حال نام پامپ را شنیده اید، اما اطلاعاتی درباره آن ندارید، این قسمت از مقاله را از دست ندهید.

بعضی از افراد هستند که با سرمایه بسیار زیاد وارد یک ارز دیجیتال می شوند یعنی با تمام سرمایه خود اقدام به خریداری یک رمز ارز در پایین ترین قیمت ممکن می کند. زمانی که خرید آن ها تکمیل شد، حال به وسیله تبلیغات دروغین سعی می کنند که به بازار آن رمز ارز رونق بدهند. زمانی مردم به واسطه تبلیغات به سوی آن رمز ارز بروند، با افزایش تقاضا، قیمت آن رمز ارز نیز افزایش می یابد. این موضوع سبب می شود تا افرادی که در ابتدا این ارز را با مبلغ زیاد خریداری کرده اند سود هنگفتی کنند. به انجام این عمل پامپ گفته می شود و در این زمان می گویند که به اصطلاحا پامپ اتفاق افتاده است.بنابراین پامپ شدن به معنای رشد سریع و غیرمنتظره یک ارز یا سهام می باشد.که معمولا سناریوی پشت پرده آن این است که گروهی از سرمایه گذاران برای پیش برد اهداف ( اکثر مواقع دستکاری در قیمت ) آن را ایجاد می کنند.نحوه پامپ شدن نیز همانطور که گفتیم به این صورت است که چندسرمایه گذار یک سهم یا ارز را در قیمت پایین خریداری می کنند و سپس شروع به تبلیغات می کنند.با استفاده از این تبلیغات و جو سازی موجب می شوند افراد مبتدی و تازه وارد که رویای یک شبه ثروتمند شدن را دارند این سهم یا ارز را بخرند .به این ترتیب هرچقدر تبلیغات گسترده تر می شود افراد بیشتری هم خریدار آن می شوند و به این صورت قیمت به یکباره به صورت غیرمنطقی رشد و افزایش زیادی خواهد داشت.نکته قابل توجه این است که همیشه بعد از یک پامپ ، دامپ هم ایجاد می شود.برای آشنایی با مفهوم دامپ همراه ما باشید.


دامپ چیست؟

دامپ چیست؟
دامپ چیست؟

شاید برای شما این سوال پیش بیاید حال که پامپ اتفاق افتاده است، دامپ چه زمانی رخ می دهد؟

زمانی که تقاضا بالا برود و قیمت آن رمز ارز افزایش یابد، حال افراد کلاهبردار رمز ارز های خود را با بالاترین قیمت می فروشند و اینجا بازار به صورت شارپی نزولی می شود. حال دیگر افرادی که وارد بازار شده اند ضرر می کنند. زمانی که این اتفاق می افتد به اصطلاح می گویند که دامپ اتفاق افتاده است. متاسفانه بازار رمز ارز ها بسیار از پروژه پامپ و دامپ استقبال می کند زیرا بسیار راحت می توان این موضوع را در بازار ارز های دیجیتال وارد نمود.دامپ به صورت لغوی به معنی کاهش و افت است.دامپ کاملا بر خلاف پامپ می باشد.نحوه ایجاد آن به این صورت است که سرمایه گذاران برای یک سهم و یا ارز خاص شروع به وارد کردن سرمایه می کنند.مثلا قیمت یک سهم یا ارز بالا رفته و اکنون گروهی از سرمایه گذاران تمایل دارند که قیمت را کاهش دهند .بنابراین شروع به وارد کردن سرمایه در آن ارز می کنند .و به این ترتیب قیمت آن سهم یا ارز کاهش می یابد.سرمایه گذاران با استفاده از دامپ کردن تریدرهایی که در اوج قیمت ارز یا سهم مذکور را خریداری کرده اند را فریب داده و دوباره با قیمت کم از آن ها می خرند .و این چرخه بارها و بارها ادامه می یابد.


چگونه می توان پامپ و دامپ را تشخیص داد؟

چگونه می توان پامپ و دامپ را تشخیص داد؟
چگونه می توان پامپ و دامپ را تشخیص داد؟

حال که متوجه موضوع پامپ و دامپ شده اید، شاید این سوال برای شما پیش بیاید که از چه طریقی می توانید پامپ و دامپ را تشخیص داد؟ شما نمی توانید به صورت کاملا واضح پامپ را تشخیص بدهید اما می توانید تا حدودی آن ها را ببینید و متوجه شوید اما نه به طور دقیق.

از راه های تشخیص پامپ به می توان به:

  1. ایجاد یک واقعه پر خبر
  2. افزایش ناگهانی آمار خرید
  3. تبلیغات گسترده درباره یک رمز ارز ناشناخته
  4. انتشار اخبار کذب درباره آن رمز ارز

برخی از افراد حرفه ای می توانند با توجه به مواردی که گفته، تا حدودی وجود پامپ و دامپ را پیش بینی کنند. اصولا پامپر ها به صورت گسترده شروع به خرید می کنند تا با تقاضای آن رمز ارز قیمت نیز افزایش پیدا کند. در نتیجه نمی توان به صورت کامل پامپ و دامپ را تشخیص داد.


آیا پامپ و دامپ خطرناک است؟

آیا پامپ و دامپ خطرناک است؟
آیا پامپ و دامپ خطرناک است؟

به صورت کلی پامپ و دامپ ها قانونی نیستند.اما در ارزهای دیجیتال به دلیل نبود قانون به کرات این موضوع دیده می شود .البته باید بدانید که در ارزهای معتبر تر کمتر این اتفاق رخ می دهد .چراکه حجم بازار آن ها گسترده تر است و وقتی حجم معاملات و سرمایه گذاران یک سهم یا ارز بالا باشد یک یا دو گروه خاص از سرمایه گذاران نمی توانند کنترل بازار را به دست بگیرند و در آن دستکاری کنند.با این حال بله پامپ و دامپ بسیار خطرناک است .چراکه چه شما اگر تحت تاثیر تبلیغات چنین افرادی قرار بگیرید و در ارزهایی که حجم  معاملات چندانی ندارند سرمایه گذاری کنید ممکن است افرادی که سرمایه گذاری بیشتری انجام داده اند کنترل آن ارز یا سهم را در دست بگیرند و مطابق میل خود پامپ و دامپ ایجاد کنند که در هر صورت به نفع شما نحواهد بود و امکان از دست دادن سرمایه شما وجود دارد.


پامپ و دامپ Pump and Dump چگونه صورت می گیرد؟

پامپ و دامپ Pump and Dump چگونه صورت می گیرد؟
پامپ و دامپ Pump and Dump چگونه صورت می گیرد؟

در ابتدا به صورت کامل با پامپ و دامپ آشنا شدید. حال با این وجود ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که چگونه پامپ و دامپ اتفاق می افتد؟

همانطور که گفتیم در یک زمان، سرمایه داران با وارد نمودن مبلغ هنگفتی سرمایه به بازار و با تبلیغات دروغین، قیمت یک رمز ارز را افزایش می دهند. حال زمانی که افراد دیگر برای خرید رمز ارز بکوشند و همچنین تقاضا بالا برود، قطعا قیمت آن ارز نیز بالا می رود و سوددهی زیاد می دهد.

حال با افزایش مبلغ آن ارز، پامپر ها پس از سوددهی سرمایه خود را بیرون می آوردن و این دلیل سبب می شود تا این رمز ارز به صورت شارپی ریزش کند و باعث ضرر های مالی برای افرادی که این رمز ارز را خریداری کردند بشود. شما می توانید با در نظر داشتن راه هایی که پیش تر آوردیم، تا حدودی پامپ دامنپ را پیش بینی کنید.


عملکرد گروه های پامپ و دامپ چگونه است؟

عملکرد گروه های پامپ و دامپ چگونه است؟
عملکرد گروه های پامپ و دامپ چگونه است؟

در مرکز تمامی پامپ و دامپ ها، سازمان دهندگان و مدیران اصلی قرار دارد. در واقع این سازمان دهندگان دیگر افراد را مجبور می سازند تا در طرح مورد نظر شرکت کنند. بیشتر پامپ و دامپ ها از طریق رسانه های اجتماعی صورت می پذیرد.

در فرآیند پامپ و دامپ یک کوین یا صرافی برای این استراتژی انتخاب می شود. در واقع در اینجا هدف این است که حجم کوین مورد نظر افزایش یابد. در انتها می توانند قیمت کوین را این گروه ها تعیین نموده، سپس زمانی که افراد کوین را خریداری می نمایند قیمت بالا رفته و آنها سرمایه خود را خارج می نمایند.

شاید در نگاه اول این فرآیند بسیار سودآور به نظر برسد اما در واقع در این استراتژی تنها افراد اصلی قادر به کسب سود هستند. زیرا آنها در عمق ماجرا می باشند و از این استراتژی کاملا آگاه هستند.


چه کسانی پامپ و دامپ را اجرا می کنند؟

اصولا پامپر ها شامل یک گروه می شوند و همگی اقدام به خرید یک رمز ارز و شروع به تبلیغات می کنند. پامبر ها گروه های خود در شبکه ها اجتماعی تشکیل می دهند و پس از هماهنگی گروهی از آنان اقدام به خریداری رمز ارز می کنند. حال گروهی دیگر شروع به تبلیغات دروغین آن رمز ارز می کنند و مردم را برای رسیدن به آن ارز تشویق می کنند. به صورت کلی پاپمر ها را گروهی از افراد تشکیل می دهند و یک شخص نیستند.


آیا امکان اینکه بخواهیم پامپ دامپ بیت کوین را تشخیص بدهیم وجود دارد؟

بله، همانطور که پیش تر گفتیم شما می توانید با بررسی چند نکته امکان تشخیص پامپ دامپ را بدهید. البته لازم به ذکر است همانطور که گفتیم این کار به صورت دقیق نجام نمی شود و تنها شما می توانید پامپ دامپ را پیش بینی کنید. اگر تجربه کافی داشته باشید و بتوانید به صورت کامل و تقریبا تا حدودی درست پامپ دامپ بیت کوین و یا حتی دیگر رمز ارز ها را تشخیص بدهید، قطعا از ضرر جلوگیری می کنید و این موضوع باعث می شود سرمایه شما از بین نرود.


انواع پامپ دامپ ها

انواع پامپ دامپ ها
انواع پامپ دامپ ها

به صورت کلی ما دو نوع پامپ دامپ داریم که این پامپ دامپ عبارت اند از:

کوتاه مدت:

پامپ دامپ های کوتاه مدت به این شکل است که در کسری از ثانیه ارزش آن رمز ارز به بالاترین مقدار خود می رسد. زمانی این اتفاق می افتد که تعداد بسیار زیادی  تریدر دور هم جمع شوند.در این روش اصولا تریدر ها با مشخص نمودن یک زمان معین، شروع به ترید می کنند. و این باعث می شود که حجم بازار بالا برود و افراد زیادی به این سمت بیایند.

دراز مدت:

در پامپ دامپ های دراز مدت تعدادی کوین مختلف اعلام می شود. مقدار زمانی که شما می توانید برای انجام پامپ دامپ در نظر داشته باشید چیزی بین چند ساعات الی یک روز می باشد. در پامپ دامپ های دراز مدت بیشتر بر روی تبلیغات خبری کار می شوند و این تبلیغات در تمام مکان های عمومی منشتر می شود.


پامپ و دامپ ارزهای دیجیتال چگونه است؟

پامپ و دامپ ارزهای دیجیتال چگونه است؟
پامپ و دامپ ارزهای دیجیتال چگونه است؟

اکنون که با مفهوم پامپ و دامپ آشنا شدید ، می خواهیم پامپ و دامپ در ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم و ببینیم که در بازار رمز ارزها پگونه پامپ و دامپ صورت می گیرد؟ همراه ما باشید.

در ابتدا قبل از هرچیز باید بدانید که سناریوی پامپ و دامپ شدن از قبل مشخص است.هنگام اتفاق افتادن پامپ و دامپ ها افراد به دوگروه تقسیم می شوند .گروه اول سرمایه گذاران هستند که از افزایش یا کاهش قیمت خبر دارند .گروه دوم تبلیغ کننده ها هستند که سعی در جذب بیشتر افراد برای رسیدن به هدف می کنند.بنابراین تا اینچا متوجه شدید تنها یک شخص خاص باعث بامپ نیست بلکه گروهی از افراد هستند که موجب رقم زدن این اتفاق می شوند.نشانه های رخ دادن پامپ و دامپ ها شامل : انتشارات مقالات و نبلیغات گسترده در رسانه هایی که افراد زیادی در آن ها عضو هستند مانند وبسایت های خبری ، تلگرام و…، بالابردن دروغین آمار خرید افراد، تبلیغ و رواج ادعاهای کذب برای جلب توجه بیشتر بین معامله گران

همانطور که پیش تر اشاره کردیم پامپ و دامپ ها به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت هستند .در نوع کوتاه مدت ارز در چند دقیقه یا ثانبه به بالاترین قیمت خود می رسد .در این نوع افراد بیشتری باید مشارکت کنند .معمولا برای ایجاد یک پامپ چندثانیه ای یا دقیقه ای یک زمان تعیین می شود و که بر اساس آن تریدر ها شروع به معامله می کنند .شایان ذکر است که افراد مشارکت کننده از درصد افزایش قیمت ارز مورد نظر با خبر هستند.در مدل بلند مدت از چند دقیقه تا چند روز می تواند ادامه دار باشد.در این نوع افراد دخیل اخبار هایی را در همه جا انتشار می دهند که این باعث می شود قیمت ارز بالا و بالاتر برود.

بنابراین در یک زمانی که از قبل تعیین شده ارز و صرافی معرفی می شود و سپس افراد مشارکت کننده شروع به خرید آن در زمان تعین شده می کنند.توجه کنید که اینگونه اتفاقات معمولا با پوشش خبری گسترده همراه است.در این هنگام تبلیغ کننده ها می توانند دلایل گوناگونی رابرای رشد غیرمنطقی بین افراد پخش کنند که اکثر آن ها غیرواقعی است.


آیا پامپ دامپ قانونی است؟

خیر، قطعا هر چیزی که باعث شود تا عده ای سرمایه خود را از دست بدهند و باعث کلاهبرداری از آنان شود غیر قانونی می باشد. برخی از اوقات شرکت های تازه تاسیس که به دنبال جذب سرمایه هستند وارد عرصه پامپ دامپ می شوند که این موضوع بسیار بد است  این سرمایه که از این طریق به دست می آید قطعا مورد دارد.


آیا عضویت در گروه های پامپ دامپ درست است؟

خیر، به شما پیشنهاد می کنیم که هیچ وقت این کار را انجام ندهید. شما هیچگاه نمی توانید همانند دیگر پامپر ها سود کنید. اگر فردی مبتدی هستید به صورت کی بیخیال عضویت در گروه های پامپ دامپ شوید زیرا ممکن است حتی هم گروهی هایتان سر شما را کلاه بزارند و تماما با ضرر رو به رو شوید.


آیا با تشخیص پامپ دامپ می توان کسب درآمد هنگفت داشت؟

امکان اینکه بتوانید به صورت دقیق متوجه پامپ دامپ شوید همانطور که گفتیم وجود ندارد اما می توانید با دریافت برخی از سیگنال ها متوجه پامپ دامپ باشید. اگر می خواهید از پامپ دامپ درآمد هنگفت کسب کنید باید خیلی دقیق باشید و تمام انرژی و وقتتان را صرف انجام این کار کنید. در صورتی که توایی انجام این کار را ندارید به صوت کلی منصرف شوید.


سخن پایانی

در این مقاله به بررسی مفهوم پامپ و دامپ در بازار ارزهای دیجیتال پرداختیم. پامپ و دامپ ارزهای رمزنگاری شده نشان دهنده وضعیتی می باشد که در آن فرد یا گروهی از افراد قصد دارند با پمپاژ دارایی به بازار سود کسب کنند. در اینجا کلاهبرداران از پویایی بازار عرضه و تقاضا استفاده می کنند تا سرمایه گذاران حرکت قیمت را یک روند عادی ببینند.

لازم به ذکر است که با استفاده از راه هایی می توان پامپ و دامپ را تشخیص داد. برای مثال انتشار اخبار کذب درباره رمز ارز، افزایش ناگهانی آمار خرید و تبلیغالت گسترده در ارتباط با یک ارز دیجیتال ناشناخته می توانند از راه های تشخیص پامپ و دامپ باشند.

ممنون از اینکه تا پایان “پامپ و دامپ چیست؟” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
24 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد
3 سال قبل

تفاوت پامپ و دامپ چیه؟

ناصر
3 سال قبل

پامپ روی ارز trx انجام شد؟

علیرضا
3 سال قبل

رمز ارز ont هم پامپ و دامپ شده؟

صادق
3 سال قبل

چه زمانی باید بفهمیم که پامپ و دامپ انجام شده تا دچار احساس جهت ترید نشویم؟

تیم محتوا
پاسخ به  صادق
3 سال قبل

زمانی که بدون هیچ اخبار فاندامنتال و یا نشانه تکنیکالی یک رشد و یا کاهش شدید در یک ارز رخ می دهد

نسرین
3 سال قبل

پامپ روی رمز ارز ترون هم اتفاق افتاده است؟

تیم محتوا
پاسخ به  نسرین
3 سال قبل

بله

صادق
3 سال قبل

پامپ و دامپ چه زمانی و روی کدام ارزها اتفاقی می افتد.

تیم محتوا
پاسخ به  صادق
3 سال قبل

روی هر ار ارزی ممکن است .معمولا وقتی اخبار مثبت ایجاد می شود .روی ارزهای نامعتبر نیز با تبلیغات

سعید
3 سال قبل

پامپ در کدام ارزها بیشتر است؟

تیم محتوا
پاسخ به  سعید
3 سال قبل

ارزهایی که حجم معاملات آن کمتر است

جواد
3 سال قبل

پامپ و دامپ روی کدام آلت کوین بیشتر است؟

بهنام
3 سال قبل

به نطر روی ریپل پامپ و دامپ صورت گرفته؟

تیم محتوا
پاسخ به  بهنام
3 سال قبل

بخاطر اخبار فاندامنتالی بود

شقایق
3 سال قبل

پامپ روی بیت کوین هم اتفاق می افتد.

تیم محتوا
پاسخ به  شقایق
3 سال قبل

به ندرت

عفت
3 سال قبل

ارزهای که رتبه ای کمتری دارند احتمال پامپ و دامپ آنها بیشتر است؟

تیم محتوا
پاسخ به  عفت
3 سال قبل

بله

مهرشاد
3 سال قبل

آیا در حال حاضر روی ارز ریپل پامپ و دامپ اتفاق افتاده؟

تیم محتوا
پاسخ به  مهرشاد
3 سال قبل

دامپ اتفاق افتاده اما این دامپ شدن بخاطر اخبار فاندامنتال بود.

علی
3 سال قبل

پامپ و دامپ روی کدام ارزها بیشتر است؟

تیم محتوا
پاسخ به  علی
3 سال قبل

ارزهایی که معتبر نیستند

جواد
3 سال قبل

روی کدام ارزهای بیشتر پامپ و دامپ اتفاق می افتد.

تیم محتوا
پاسخ به  جواد
3 سال قبل

ارزهایی که معتبر نیستند

آخرین مقالات منتشر شده