آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز لیکوئیتی LQTY چیست؟ | آینده ارز دیجیتال لیکوئیتی

ارز لیکوئیتی LQTY چیست؟

ارز لیکوئیتی LQTY چیست؟، همچون خون در رگ‌های بدن انسان‌ها، در حوزه دیفای (DeFi) نیز مفهوم نقدینگی (Liquidity) از طریق اکوسیستم‌ها و پروتکل‌های بلاک چینی مختلف، در گردش است. از طرفی، وام دادن (Lending) نیز یکی از اجزای اصلی و کاربردی حوزه امور مالی غیرمتمرکز است که به شکل قابل‌توجهی به نقدینگی کمک می‌کند. بااین‌حال، از زمان عرضه توکن LQTY در آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ماه ۱۴۰۰)، Liquity توانسته تا خود را به‌عنوان یکی از پروژه‌های قابل‌توجهی معرفی کند که عملکردی متفاوت از سایر پروژه‌های قبل از خود داشته است.در ادامه همراه ما باشید که به بررسی کامل ارز دیجیتال LQTY بپردازیم.

ارز لیکوئیتی (Liquity) چیست؟

ارز لیکوئیتی (Liquity) چیست؟
ارز لیکوئیتی (Liquity) چیست؟

ارز لیکوئیتی یک پروتکل استقراض غیرمتمرکز است که بر بستر بلاک چین اتریوم اجرا شده و از رمز ارز اتریوم (ETH) به‌عنوان وثیقه جهت اعطای وام در قالب توکن LUSD (استیبل کوینی با پشتوانه آمریکا) استفاده می‌کند. البته وام‌هایی که لیکوئیتی اعطا می‌کند بدون بهره بوده و نسبت وثیقه‌ای که نیاز دارد نیز ۱۱۰ درصد است.

بررسی کامل توکن ارز لیکوئیتی

اساساً پروتکل Liquity دو نوع توکن صادر می‌کند: LQTY که یک توکن کاربردی است و LUSD که یک استیبل کوین با پشتوانه دلار آمریکا است:

 • LQTY یک توکن حاکمیتی (Governance Token) نیست که توسط این پروتکل جهت ایجاد انگیزه در بین کاربران ایجاد شده باشد. از طرفی، کلیه توکن های LQTY نیز در زمان ایجاد این پروتکل و جهت توزیع تدریجی بین کاربران، ضرب شده‌اند.
 • LUSD یک استیبل کوین با پشتوانه دلار و دارای قابلیت بازخرید است که به‌وسیله پروتکل Liquity صادر شده است. از طرفی، وام‌های پروتکل نقدینگی لیکوئیتی در قالب این توکن پرداخت شده و استخر پایداری نیز نقدینگی آنها را تضمین می‌کند.

اطلاعات دقیق در مورد توکن LQTY

 • نام توکن: LQTY
 • نشانگر یا تیکر: LQTY
 • بلاک چین: اتریوم
 • استاندارد توکن: ERC20
 • قرارداد: ۰
 • نوع توکن: کاربردی
 • حداکثر میزان عرضه: صد میلیون توکن
 • میزان عرضه در گردش: ۹۹۸۵۳۴۴ توکن

تخصیص ارز لیکوئیتی (LQTY)

توکن LQTY دارای حداکثر عرضه صد میلیون است که این مقدار به شرح زیر توزیع خواهد شد:

 • سرمایه‌گذاران: ۳۳٫۹%
 • پاداش‌ها: ۳۲٪.
 • تیم توسعه‌دهندگان و مشاوران: ۲۳٫۷%.
 • کشت سود در پلتفرم لیکوئیتی: ۶٫۱%
 • ذخیره برای جامعه کاربری: ۲٪.
 • پاداش فراهم آورندگان نقدینگی: ۱٫۳%
 • ارائه‌دهندگان خدمات: ۱٪

فروش توکن LQTY

 • پروتکل ارز لیکوئیتی توانست تا به رهبری صندوق سرمایه‌گذاری PolyChain Captial، دو ممیز چهار دهم میلیون دلار سرمایه جذب کند.
 • پروتکل ارز لیکوئیتی توانست تا در سری A تأمین مالی خود در ماه مارس ۲۰۲۱ (اسفند ماه ۱۳۹۹)، شش میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کند.

نحوه کسب ارز لیکوئیتی

اساساً کاربران می‌توانند از طریق صرافی‌های غیرمتمرکزی همچون یونی سواپ (Uniswap)، سوشی سواپ (Sushiswap) و … توکن LQTY را خریداری کنند. از طرفی، به‌جای خرید از صرافی‌ها نیز، کاربران می‌توانند این توکن را از طریق راه‌های نیز به‌دست آورند:

 • واریز استیبل کوین LUSD به استخرهای پایداری پروتکل لیکوئیتی
 • تأمین سپرده‌های استخرهای پایداری با تبدیل‌شدن به اپراتورهای فرانت‌اند
 • ارائه نقدینگی به استخر LUSD:ETH  یونی سواپ (Uniswap)= این استخر در حال حاضر بسته شده است

کاربرد ارز لیکوئیتی (LQTY)

در پلتفرم وام‌دهی Liquidity، اساساً راه‌های زیادی جهت کسب توکن LQTY و استفاده از این توکن وجود دارند که در ادامه به بررسی هرکدام از این راه‌ها خواهیم پرداخت:

 • سهام گذاری یا استیکینگ (Staking)

دارندگان توکن های LQTY می‌توانند این توکن ها را به قراردادهای استیکینگ نقدینگی واریز کرده تا از این طریق به میزان توکن استیک شده خود، از کارمزد تراکنش‌های این پلتفرم به‌عنوان پاداش به آنها تعلق گیرد. از طرف دیگر، دارندگان استیبل کوین LUSD نیز می‌توانند این توکن ها را در استخرهای پایداری سپرده‌گذاری کنند.

 • پاداش‌ها

اپراتورها و کاربران Frontend نیز می‌توانند در استخرهای پایداری شرکت کرده و در عوض به‌عنوان پاداش، توکن LQTY کسب کنند.


نیم نگاهی به ارز LQTY

نام اختصاری

 

LQTY
نوع ارز Token
عرضه کل ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰
مقدار در گردش ۷۹,۶۹۰,۲۷۳.۲۹
وب سایت رسمی liquity.org
بلاکچین اکسپلور etherscan.io
وایت پیپر docsend.com
پیچ های رسمی ارتباطی twitter.com
سورس کد github.com

پلتفرم ارز لیکوئیتی

پلتفرم ارز لیکوئیتی
پلتفرم ارز لیکوئیتی

لیکوئیتی به کاربران این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به فروش ETH وثیقه گذاری شده، اقدام به قرض کردن توکن LUSD (در مقابل اتریوم) کرده و در طول زمان بازپرداخت وام خود را انجام دهند. در حقیقت اتریوم (ETH) تنها نوع وثیقه ارز دیجیتالی است که توسط پلتفرم Liquity پشتیبانی می‌شود.

از طرفی، Trove یک CDP یا موقعیت قرض وثیقه (Collateral Debt Position) است که در آن، کاربران می‌توانند با وام‌های خود تعامل داشته باشند. درواقع این موقعیت دارای دو موجودی است: ETH که وثیقه است و LUSD نیز بدهی است که با کاربران می‌توانند با افزودن وثیقه بیشتر یا بازپرداخت بدهی‌های خود، میزان آن را تغییر دهند. کاربران همچنین می‌توانند با پرداخت بدهی خود، موقعیت Trove را ببندند.

مفهوم دیگری که در این پلتفرم وجود دارد، استخر پایداری (Stability Pool) است که همزمان با بازپرداخت بدهی Troves، منحل شده و این کار کمک شایانی به حفظ ثبات پروتکل ارز لیکوئیتی می‌کند. در حقیقت وقتی‌که میزان وثیقه زیر ۱۱۰ درصد باشد، نقدینگی نقد خواهد شد و درنتیجه، تمام وثیقه Trove منحل شده و در عوض به استخر پایداری منتقل می‌شود.

البته مفهوم دیگری نیز وجود دارد به نام ارائه‌دهندگان پایداری (Stability Providers) که همان ارائه‌دهندگان توکن‌های LUSD در استخر پایداری بوده و از طریق انحلال هرکدام از این استخرها، پاداش خود را در قالب توکن‌های LQTY دریافت می‌کنند. نتیجتاً اینکه، ایمن‌ترین موقعیت برای کاربران این پلتفرم، زمانی است که نوسانات بازار شدیداً بالا باشد.

اپراتورهای Frontend نیز از طریق اجرای یک رابط وب که به‌وسیله SDK frontend Liquity و برای کاربران نهایی ساخته شده است، با پروتکل ارز لیکوئیتی تعامل خواهند داشت. درواقع، از این طریق آنها نیز می‌توانند پاداش‌های LQTY را کسب کرده و بخشی از بازپرداخت‌های (kickbacks) خود را با ارائه‌دهندگان پایداری به اشتراک بگذارند. این یک انگیزه بزرگ برای هر سازمان یا فرد ثالثی است که دارای نشانه‌های LUSD یا درک فنی است تا به یک اپراتور Frontend تبدیل شود.


تاریخچه و تیم توسعه‌دهندگان، ارز لیکوئیتی

بنیان‌گذاران و هم بنیان‌گذاران Liquity در حیطه فعالیت‌های خود، افراد متخصصی به‌حساب می‌آیند. رابرت لاوکو (Robert Lauko) پیش‌ازاین در DFINITY (یک پروژه چند میلیارد دلاری در صنعت بلاک چین) مشغول به‌کار بوده است.

تاریخچه و تیم توسعه‌دهندگان، ارز لیکوئیتی
تاریخچه و تیم توسعه‌دهندگان، ارز لیکوئیتی

اگر علاقه‌مند هستید تا بیشتر در خصوص تیم توسعه‌دهندگان ارز لیکوئیتی بدانید، می‌توانید با یک جستجوی ساده در فضای وب، به اطلاعات بیشتری در خصوص آنها دست پیدا کنید.

 • شرکاء

در حال حاضر پروژه ارز دیجیتال چین لینک (Chainlink) را می‌توان به‌عنوان برجسته‌ترین شریک ارز لیکوئیتی به‌حساب آورد که پروتکل Liquity به شبکه این ارز دیجیتال جهت دسترسی برای داده‌های قیمتی اعتماد می‌کند؛ چراکه Chainlink بزرگ‌ترین شرکت ارائه‌دهنده اوراکل‌ها در تمامی فضای ارزهای دیجیتال است.

 • پروژه‌های مشابه

ارز لیکوئیتی یک پروژه عادی (نه‌چندان بزرگ و البته نه‌چندان کوچک) است که بر بستر بلاک چین اتریوم ساخته شده است. این موضوع بدین معنی است که لیکوئیتی در مسیر خود با رقبای دیگری مواجه است که ازجمله آنها می‌توانیم به پروتکل میکیر (MakerDAO)، ونوس (Venus)، فلویتی (Fluity) و … اشاره داشته باشیم.


ویژگی‌های ارز لیکوئیتی

ویژگی‌های ارز لیکوئیتی
ویژگی‌های ارز لیکوئیتی

در حال حاضر، ارز لیکوئیتی درراه تبدیل‌شدن به برترین پروژه وام‌دهی، نه‌فقط در اکوسیستم اتریوم بلکه در تمام عرصه ارزهای دیجیتال است. در حقیقت جهت دستیابی به این جاه‌طلبی، تیم Liquity دائما در حال بهینه‌سازی پروتکل خود است. ازاین‌رو، در ادامه قصد داریم تا برترین ویژگی‌های این پروتکل را موردبررسی قرار دهیم.

 • حداقل وثیقه نقدینگی: ۱۱۰%

اساساً حداقل وثیقه نقدینگی ۱۱۰ درصدی، در قیاس با حداقل وثیقه ۱۵۰ درصدی پروتکل میکر (Maker)، یک عدد رقابتی قابل‌توجه به‌حساب می‌آید. ازاین‌رو می‌توانیم به‌طورقطع ادعا کنیم که پروتکل ارز لیکوئیتی، از این حیث، کارایی سرمایه بهتری را ارائه می‌دهد.

بااین‌حال، به دلیل نسبت ۱۱۰ درصدی وثیقه، خطر انحلال بالقوه نیز در این پروتکل وجود دارد. در حقیقت رمز ارز اتریوم (ETH) از نوسانات قیمتی شدیدی برخوردار است؛ بنابراین نسبت وثیقه ۱۱۰ درصدی نیز می‌تواند بسیار پر نوسان باشد. ازاین‌رو می‌توان از عدد ۱۱۰ درصد به‌عنوان ابزاری جهت بازاریابی نیز استفاده کرد.

 • ارائه یک پلتفرم فنی SDK برای توسعه‌دهندگان

به‌طور کلی پلتفرم ارز لیکوئیتی قادر است تا یک پلتفرم فنی SDK برای توسعه‌دهندگان فراهم ساخته تا آنها بتوانند Liquity Frontend خود را ساخته و با خدمات آن یکپارچه شوند. در حقیقت این قابلیت به‌خودی‌خود نوعی ایجاد انگیزه برای این کاربران است تا از طریق پاداش‌هایی که دریافت می‌کنند، باعث ایجاد اتحاد بیشتر در شبکه این پروتکل شوند.

 • برخورداری از استیبل کوینی با پشتوانه دلار

اساساً برخورداری از استیبل کوین LUSD با پشتوانه دلار، معیار مهمی جهت سنجش سرعت توسعه ارز لیکوئیتی خواهد بود. در حقیقت با بیش از ششصد میلیون دلار پشتوانه، استیبل کوین‌های LUSD ساخته‌شده به‌وسیله پروتکل Liquity، نشان‌دهنده این هستند که این توکن در قیاس با دیگر استیبل کوین‌هایی همچون MakerDao (با شش میلیارد دلار رمز ارز DAI به‌عنوان پشتوانه)، هنوز استیبل کوین بزرگی به‌حساب نمی‌آید. ولی بااین‌حال، این استیبل کوین در چهارچوب پروتکل وام‌دهی Liquity (با یک مدیریت قوی)، توانسته تا اینجا عملکرد قابل قبولی از خود به‌جای بگذارد.

 • ارزش کل قفل‌شده (TVL) قابل‌توجه

پس از راه‌اندازی پروتکل Liquity و با رسیدن TVL لیکوئیتی به رقمی در حدود پنج میلیارد دلار، این پروژه توانست تا توجه خیل عظیمی از فعالان حوزه رمز ارزها را به سمت خود معطوف سازد. بااین‌حال، باگذشت زمان، به نظر می‌رسید که سرعت رشد این پروژه کاهش پیدا کرده و دقیقاً همین‌طور نیز شد؛ تنها پس از چند وقت، TVL این پروژه به حدود سه میلیارد دلار رسید.

دقت داشته باشید که این کاهش به معنی عدم استقبال کاربران و افول روند رو به رشد ارز لیکوئیتی نبود؛ بلکه باقی ماندن ۳ میلیارد دلار TVL در این پروژه، بیانگر این بود که ارائه‌دهندگان نقدینگی متقاعد شده بودند که در این پروتکل باقی بمانند.

البته از دیدگاه کارشناسان، پروتکل ارز لیکوئیتی بایستی با ایجاد مشوق‌های جدید، مسیر را جهت افزایش محبوبیت این پروژه هموار سازد.


روند قیمتی توکن LQTY

روند قیمتی توکن LQTY
روند قیمتی توکن LQTY

در این بخش از مقاله قصد مطلب قصد داریم تا کمی به روند قیمتی این توکن از زمان لیست شدن آن تا به امروز بیندازیم. برای مشاهده نمودار توکن LQTY سری به سایت کوین مارکت کپ زدیم. شما می توانید به راحتی با جستجوی نام این توکن چارت قیمتی آن را مشاهده کنید.

قبل از اینکه بخواهیم به سراغ اصل مطلب برویم، لازم است به یک نکته اشاره کنیم. مطلبی که در ادامه مطالعه می کنید به هیچ عنوان ارز معامله ندارد چراکه ما تنها قصد بررسی روند قیمتی توکن فوق را داریم. در نتیجه اگر قصد دارید تا بر روی این توکن معاملات Buy و یا Sell بگیرید، بهتر است ابتدا کمی آن را از نظر تکنیکال و… تحلیل کنید تا بتوانید معاملاتی درستی را در جهت روند پیدا کند.

این توکن در تاریخ ۸ آوریل سال ۲۰۲۱ با قیمتی معادل ۲۰.۴۴ دلار لیست شد. بلافاصله پس از لیست شدن قیمت به محدوده ۱۸ دلار ریزش کرد. تنها چند روز پس از این ریزش، قیمت در طی ۳ روز به محدوده ۳۹ دلار صعود کرد که توانست در این محدوده یک سقف قیمتی یا به اصطلاح ATH ثبت کند. مجدد پس از تاچ این محدوده و ثبت ATH جدید، قیمت به محدوده ۲۲.۷۳ سقوط کرد. در همان ماه ابتدایی وقتی این توکن لیست شد، قیمت نوسانات بسیار زیادی داشت.

پس از تاچ محدوده ۲۲.۷۳ قیمت تنها در کمتر از یک روز به سمت محدوده ۳۵.۷۳ صعود کرد. پس از تاچ این محدوده، قیمت یک اصلاح کوچکی انجام داد و مجدد به سمت محدوده های ۳۵ دلار و ۴۸ دلار صعود کرد و قیمت توانست در این محدوده یک سقف جدید و یا به اصطلاح یک ATH جدید از خود ثبت کند. تقریباً آخرین ATH که از این توکن ثبت شده است در این قیمت می باشد. پس از اینکه این محدوده تاچ شد، قیمت به محدوده های ۲۸ دلار و ۲۰ دلار و در نهایت ۹ دلار سقوط کرد.

پس از این ریزش سنگین، قیمت یک بار دیگر به سوی محدوده ۲۲ دلار رفت اما در این محدوده نتوانست تثبیت شود و مجدد به محدوده های ۹ دلار و حتی ۶ دلار و در نهایت ۳ دلار سقوط کرد. پس از اینکه قیمت محدوده ۳ دلار را تاچ کرد، تقریباً بین محدوده های ۳ دلار تا ۵ دلار نوسانات بسیاری داشت.

اوایل ما نوامبر سال ۲۰۲۱ بود که قیمت از محدوده ۵ دلار حمایت شد به سمت ۱۵ دلار رفت. با تاچ این محدوده قیمت سریعاً به سمت محدوده ۹ دلار سقوط کرد. پس از تجربه این سقوط، قیمت مجدد به محدوده ۱۴ دلار حرکت کرد. مجدد پس از تاچ این قیمت، مجدد این توکن محدوده ۸ دلار را تجربه کرد.

پس از اینکه قیمت از محدوده ۸ دلار حمایت شد، محدوده ۱۳ دلار رسد. اما در این محدوده قیمت تثبیت و یا حمایت نشد چراکه در طی چند روز قیمت مجدد ریزش بدی را تجربه کرد. این ریزش باعث شد قیمت به کمتر از یک دلار برسد! آخرین کفی که از قیمت توکن LQTY وجود دارد در محدوده ۰.۷۶ دلار می باشد. در حال حاضر قیمت در محدوده های ۰.۷۶ دلار تا ۱.۳ دلار نوسانات بسیاری دارد. قیمت فعلی این توکن نیز در زمان نگارش مقاله فوق برابر با ۰.۹۴ دلار می باشد.


 کیف پول های LQTY

 کیف پول های LQTY
کیف پول های LQTY

برای اینکه بتوانید توکن  LQTY را ذخیره کنید، باید همانند دیگر توکن و رمز ارز ها به سراغ کیف پول های دیجیتال بروید. متأسفانه در حال حاضر کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری بسیار محدودی از این توکن پشتیبانی می کند. به همین دلیل، در انتخاب کیف پول کمی محدودیت دارید. اگر بخواهید این توکن را به صورت مستقیم در کیف پول های نرم افزاری ذخیره کنید، از بین تمامی کیف پول های معتبر تنها شما می توانید این توکن را در کیف پو.ل سیف پل Safepal ذخیره سازی کنید. اما جز سیف پل، راه دیگری برای استفاده از کیف پول های نرم افزاری وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم. در حال حاضر، شما تنها می توانید برای ذخیره این توکن از کیف پول های ذیل استفاده کنید.

 1. کیف پول نرم افزاری سیف پل Safepal

کیف پول سیف پل یکی از ولت های نرم افزاری است که تنها در گوشی های موبایل نصب می شود. این ولت در حال حاضر جزء ولت های معتبر و معروف می باشد. کیف پول نرم افزاری سیف پل از رمز ارز های بسیاری پشتیبانی می کند. به همین دلیل، در حال حاضر کاربران بسیار زیادی جذب این ولت شده اند. شما می توانید در صورت تمایل رمز ارز های مورد نظر خود را در این کیف پول ذخیره سازی کنید.

خوشبختانه کیف پول سیف پل امنیت بسیار مناسب و پایداری دارد. به همین جهت شما می توانید با خیال راحت و در کمال آرامش به این ولت اعتماد کنید و رمز ارز های خود را در آن ذخیره کنید. البته در صورتی که علاقه مند به استفاده از این ولت هستید، بهتر است خودتان نیز کمی درباره آن تحقیق کنید تا بتوانید تصمیم درستی در نهایت بگیرید.

در صورتی که قصد دارید تا با این ولت بیشتر آشنا شوید به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً به مقاله اختصاصی کیف پول سیف پل در سایت زوم ارز مراجعه کنید. در این مقاله ما به صورت کامل و جامع طریقه کار با کیف پول سیف پل را به شما آموزش داده ایم. اگر درباره کار با کیف پول سیف پل برایتان سؤالی ایجاد شد می توانید سؤال خود را در بخش نظرات از ما بپرسید.

 1. کیف پول های که از توکن های شبکه اتریوم پشتیبانی می کنند

اگر در بازار ارزهای دیجیتال تا به حال فعالیت کرده باشید احتمالاً از این موضوع با خبر هستید که شما می توانید در ولت هایی که از شبکه اتریوم پشتیبانی می کنند توکن های این شبکه را در آن ذخیره سازی کنید.

برای مثال، کیف پول متامسک از شبکه اتریوم و همچنین شبکه های دیگر پشتیبانی می کند. در صورتی که قصد دارید تا توکن LQTY را در کیف پول دیگری جز سیف پل ذخیره کنید می توانید از کیف پول متامسک و یا ولت های مشابه استفاده کنید. شاید پس از جستجو در کیف پول متامسک این سؤال برایتان پیش بیاید که در لیست نتایج نام توکن فوق را مشاهده نکردیم! پس چگونه می توان این توکن را در کیف پول متامسک ذخیره سازی کرد؟

نه تنها کیف پول متامسک، بلکه باقی ولت هایی که از شبکه اترویم پشتیبانی می کنند ممکن است این توکن را در بین دیگر توکن ها لیست نکرده باشد. به همین دلیل، شما برای اینکه بتوانید این نوع توکن ها را در کیف پول های مشابه ذخیره سازی کنید، باید ابتدا توکن مورد نظر خود را به ولت اضافه کنید.

برای انجام این کار کافی است تا آدرس قرارداد هوشمند یا Contracts Address توکن مورد نظر خود را کپی کنید. پس از انجام این کار، حال به ولت مورد نظر بروید و از بخش Add token، آدرس قرارداد هوشمند فوق را وارد کنید. در نهایت پس از تأیید، توکن مورد نظر به لیست توکن های رمز ارز مورد نظر اضافه می شود.

به همین راحتی شما می توانید اقدام به ذخیره توکن های مختلفی کنید. یکی دیگر از سؤالاتی که کاربران بسیاری از ما می پرسند این است که در چه ولت هایی می توانیم توکن های اتریوم را به لیست دیگر توکن ها اضافه کنیم. کیف پول های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. اما در حال حاضر شما می توانید از کیف پول های تراست ولت، متامسک، اتمیک و… استفاده نمایید.

نکته: ممکن است شما نتوانید در تمام کیف پول هایی که از شبکه اتریوم پشتیبانی می کنند توکن های این شبکه را اضافه کنید. به همین دلیل، چنین انتظار از تمامی کیف پول ها نباید داشته باشید.


صرافی های ارز LQTY

صرافی های ارز LQTY
صرافی های ارز LQTY

در حال حاضر صرافی های بسیاری از توکن LQTY پشتیبانی می کنند اما متأسفانه به دلیل تحریم های کشور آمریکا، اکثر آن ها نیازمند احراز هویت می باشد و به همین دلیل، کاربران ایرانی نمی توانند از صرافی فوق استفاده کنند. در حال حاضر، اگر قصد معامله توکن LQTY را دارید، تنها می توانید در دو صرافی غیرمتمرکز سوشی سواپ Sushiswap و یونی سواپ Uniswap فعالیت کنید.

در ادامه برای اینکه بهتر و بیشتر بتوانید با صرافی های فوق آشنا شوید، کمی درباره آن ها توضیحات ارائه خواهیم داد. در صورتی که تا به حال نام صرافی های فوق را نشنیده اید، به شما پیشنهاد می کنیم که ادامه این مقاله را مطالعه کنید.

 1. صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ Uniswap:

صرافی یونی سواپ یکی از صرافی غیرمتمرکز معروف می باشد که در حال حاضر کاربران بسیاری از آن استفاده می کنند. این صرافی تقریباً از سال ۲۰۱۸ کار خود را آغاز کرد.

شما می توانید در این صرافی، بر روی جفت ارزهای بسیاری معامله کنید. برخی از رمز ارز هایی که شما می توانید در صرافی یونی سواپ معامله کنید عبارت اند از: اتریوم، وان اینچ، سوشی، لیدو و… .

طریقه کار با این صرافی بسیار آسان است. استفاده از این صرافی نیازی به احراز هویت و یا ثبت نام ندارد. شما می توانید تنها با اتصال یکی از کیف پول های متامسک، تراست ولت، ربی، اتمیک به راحتی معاملات خود را انجام دهید.

یکی از سؤالاتی که کاربران بسیاری از ما می پرسند این است که میزان کارمزدی که صرافی یونی سواپ دریافت می کند چه مقدار است؟ در حال حاضر طبق اطلاعاتی که در سایت رسمی منتشر شده است، برای تبدیل توکن ها در این صرافی باید ۰.۳ درصد از مبلغ معامله را به عنوان کارمزد پرداخت کنید. کارمزد فوق، به تأمین کنندگان نقدینگی متناسب با سهم آن ها تقسیم می شود و تنها مقدار کمی از آن به صرافی تعلق می گیرد.

در صورتی که علاقه مند به استفاده از صرافی یونی سواپ هستید، به شما پیشنهاد می کنیم همین حالا به مقاله اختصاصی صرافی یونی سواپ در سایت زوم ارز مراجعه کنید. ما در این مقاله به صورت کامل و جامع طریقه کار با صرافی فوق را به شما آموزش داده ایم.

 1. صرافی غیرمتمرکز سوشی سواپ Sushiswap:

صرافی سوشی سواپ، از دیگر صرافی های غیرمتمرکزی است که شما می توانید از آن برای معاملات خود استفاده کنید. با توجه به شباهت نام صرافی سوشی سواپ و یونی سواپ، شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که تفاوت این دو صرافی در چیست؟ سوشی سواپ یک فورک از صرافی یونی سواپ می باشد.

یونی سواپ در کنار صرافی سوشی سواپ دارای مزایا و معایبی می باشد که اگر با آن ها آشنا نیستید، به شما پیشنهاد می کنیم که همین حالا به مقاله اختصاصی صرافی سوشی سواپ مراجعه کنید و بخش تفاوت صرافی یونی سواپ و سوشی سواپ را مطالعه کنید.

کارمزدی که صرافی سوشی سواپ از شما دریافت می کند با میزان کارمزدی که شما در صرافی یونی سواپ پرداخت می کنید یکسان است. اگر به سایت رسمی سوشی سواپ مراجعه کنید، متوجه می شوید که میزان کارمزدی این صرافی برابر با ۰.۳ درصد می باشد.

با توجه به اینکه امنیت در صرافی ها بسیار مهم است، ممکن است برای برخی ها این سؤال پیش بیاید که امنیت صرافی سوشی سواپ چگونه است؟ خوشبختانه این صرافی امنیت مناسبی دارد. به همین جهت، شما می توانید با اطمینان در این صرافی معاملات خود را انجام دهید. در آخر لازم است به یک نکته درباره امنیت این صرافی اشاره کنیم. اگرچه امنیت این صرافی مناسب و پایدار است اما این موضوع دلیل نمی شود که شما به مسائل امنیتی که مربوط به کاربران است دقت نکنید. اگر قصد استفاده از این صرافی و یا حتی صرافی های دیگر را دارید، حتماً به مسائل امنیتی توجه بسیاری کنید.


آموزش خرید و فروش توکن LQTY

آموزش خرید و فروش توکن LQTY
آموزش خرید و فروش توکن LQTY

برای اینکه بتوانید این توکن را خرید و فروش کنید، می توانید از صرافی هایی که کمی پیش‌تر معرفی شدند استفاده کنید. همانطور که گفتیم در حال حاضر از بین تمام صرافی ها شما تنها می توانید از دو صرافی یونی سواپ و سوشی سواپ استفاده کنید.

در صورتی که طریقه کار با هریک از صرافی های را نمی دانید، همانطور که در طول معرفی صرافی های فوق گفتیم، به شما پیشنهاد می کنیم که مقاله اصلی صرافی مورد نظر مراجعه کنید. اگر بخواهیم روند خرید و فروش این توکن را به صورت کلی شرح دهیم، این‌گونه باید بگوییم که:

ابتدا باید صرافی مورد نظر خود را انتخاب کنید. پس از انتخاب صرافی، باید کیف پول مورد نظرتان را به صرافی متصل کنید. همانطور که گفتیم در حال حاضر این صرافی از کیف پول های مختلفی پشتیبانی می کند و شما می توانید به راحتی ولت مورد نظرتان را انتخاب کنید.

پس از اتصال ولت، حال می توانید با مراجعه به بخش Swap به راحتی رمز ارز های مورد نظرتان را انتخاب و سپس معامله کنید. در صورتی که در حین انجام این کار با مشکل رو به رو شدید، می توانید مشکل خود را در بخش نظرات برای ما مطرح کنید.


آینده ارز لیکوئیتی

آینده ارز لیکوئیتی
آینده ارز لیکوئیتی

اساساً پاسخ به پرسش اینکه آیا سرمایه‌گذاری بر روی یک ارز دیجیتال بخصوص مناسب است یا نه، کاری بسیار دشوار و عملاً نشدنی است. ارز لیکوئیتی نیز از این قاعده مستثنا نیست. با این‌حال، با توجه به پتانسیلی که این پروژه از خود نشان داده است، به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاری بلندمدت بر روی این رمز ارز گزینه مناسبی باشد.

بر اساس بسیاری از تحلیل‌ها و پیش‌بینی انجام‌شده، قیمت ارز لیکوئیتی در ۵ سال آینده به رشد خود ادامه خواهد داد و تا پایان سال ۲۰۲۵، از مرز ۹٫۵۵ دلار نیز فراتر خواهد رفت. از طرفی، احتمال افزایش قابل‌توجه قیمت این رمز در ۱۰ سال آینده نیز وجود دارد. درواقع پیش‌بینی می‌شود که ارزش LQTY در سال آینده به ۶۶٫۱۹ دلار برسد.


سخن پایانی

حوزه امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای به‌سرعت در حال رشد است و دراین‌بین، ارز لیکوئیتی توانسته تا خود را به‌عنوان یک پروژه با توان ثابت بالقوه برای پیشرفت در این فضا، خود را مطرح کند. از طرفی، ازآنجایی‌که لیکوئیتی بر بستر بلاک چین اتریوم ایجاد شده است، پس به ناچار با محدودیت‌های اتریوم نیز مواجه است که این موضوع به‌خودی‌خود یک نقطه‌ضعف بزرگ برای این پروژه به‌حساب می‌آید.

در آخر نیز اگرچه در حال حاضر پروژه‌های وام‌دهی بسیار بزرگی در عرصه ارزهای دیجیتال وجود دارند، اما به نظر می‌رسد که ارز لیکوئیتی قرار است تا با تغییر روند بازی، نوآوری‌های بسیاری را در این حوزه پیاده کند. به‌طور خلاصه، در حال حاضر ارز لیکوئیتی بهترین شرایط وام‌دهی را در بازار ارائه می‌دهد که این موضوع به علت ویژگی‌های زیر است:

 • نرخ بهره صفر درصد
 • نسبت وثیقه گذاری صد و ده درصدی
 • عدم وجود حاکمیت (Governance): تمامی عملیات‌ها به‌صورت الگوریتمی و کاملاً خودکار هستند
 • قابلیت بازخرید مستقیم: استیبل کوین LUSD را می‌توان همواره و در هرزمانی بازخرید کرد
 • مقاوم در برابر سانسور: پروتکل ارز لیکوئید توسط هیچ فرد یا سازمانی کنترل نمی‌شود

 

ممنون که تا پایان مقاله “ارز لیکوئیتی LQTY چیست؟” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
رضا هستم و در حوزه تولید محتوا فعالیت دارم

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
15 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهنیا
1 سال قبل

لطفا تحلیل رمز ارز لیکوئیتی را انجام دهید.

یوسف
1 سال قبل

کدام صرافی غیر متمرکز برای ارز دیجیتال لیکوئیتی بهتر است؟

شاهین
1 سال قبل

آیا ارز دیجیتال لیکوئیتی معتبر است؟

مهدی
1 سال قبل

آیا صرافی های ایرانی از ارز دیحیتال لیکوئیتی پشتیبانی می کنند؟

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  مهدی
1 سال قبل

درود و وقت بخیر
دوست عزیز صرافی ها در محتوا به شما معرفی کردیم
اما اگر سوال دیگری دارید بفرمایید
تیم پشتیبانی زوم ارز در خدمت شما است

نیما
1 سال قبل

تشکر از محتوای خوبی شما.

ماندانا
1 سال قبل

کدام صرافی از ارز دیجیتال لیکوئیتی پشتیبانی می کند؟

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  ماندانا
1 سال قبل

درود و وقت بخیر به شما دوست عزیز
در متن به صرافی هایی اشاره شده است
لطفا مطالعه نمایید
در صورتی که سوالی بود ما در خدمتیم

فرشاد
1 سال قبل

کدام کیف پول برای ارز لیکوئیتی معتبرتر است؟

محسن
1 سال قبل

آینده قیمت ارز دیجیتال لیکوئیتی چند است؟

مهدیه
1 سال قبل

آیا ارز دیجیتال لیکوئیتی را بخرم؟

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  مهدیه
1 سال قبل

درود و وقت بخیر
برای خرید یک رمز ارز باید موارد بسیار زیادی را مورد بررسی قرار دهید

شیما
1 سال قبل

آیا ارز دیجیتال لیکوئیتی را بخرم؟

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  شیما
1 سال قبل

دوست عزیز برای خرید یک رمز ارز باید موراد بسیار زیادی را مورد بررسی قرار دهید

نسترن
1 سال قبل

ممنون از محتوای خوب شما

معرفی صرافی های برتر خارجی