آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

آیا بیت کوین قانونی است ؟ | آخرین وضعیت بیت کوین در ایران

آیا بیت کوین قانونی است ؟

آیا بیت کوین قانونی است ؟ ، هر کشور یک قانون به خصوص درباره ارز های دیجیتال وضع کرده است. بعضی از کشور ها هم استخراج و هم خرید و فروش را آزاد گذاشته اند و بعضی از کشور ها نیز تنها استخراج و یا خرید و فروش را ممنوع کرده اند. در بحث خرید و فروش و یا همان ترید، در تمامی کشور ها آزاد است اما در هر کشور محدودیت هایی نیز به همراه دارد. البته لازم به ذکر است که چندی پیش دولت آمریکا گفت: کشور ما ( آمریکا ) و تمامی کشور هایی که در لیست تحریم ما قرار دارند، نباید اقدام به خرید و فروش کنند. به این علت صرافی های موجود ای پی های این کشور هارا در لیست سیاه قرار دادند.

اگر به فکر خرید و فروش رمز ارز بیت کوین و یا هر ارز دیجیتال دیگر مانند اتریوم – بیت کوین کش – بیت کوین Sv – لایت کوین – ریپل و … هستید ، اما نمی دانید که این ارزهای دیجیتال قانونی است یا خیر ؟ بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا پاسخ سوالتان را دریافت کنید.شاید تا به حال به فکر خرید و فروش ارز دیجیتال بیت کوین افتاده باشید اما از قانونی بودن و یا نبودن آن شک داشته باشید و یا اینکه به این فکر کرده اید که از لحاظ شرعی خرید و فروش ارز دیجیتال بیت کوین چگونه است؟ قطعا تا به حال برایتان این سوال به وجود آمده است که آیا استخراج ارز های دیجیتال در کشور ایران قانونی است؟  در کشور آمریکا چطور؟ در آلمان؟ در انگلیس و….. .یا اینکه چه ارزهایی را بهتر است استخراج کرد؟

ما در مقاله زیر هم برای شما قانونی بودن خرید و فروش بیت کوین را شرح می دهیم و هم قانونی بودن استخراج بیت کوین را کاملا شرح می دهیم ؛ همچنین  قصد داریم تا درباره خرید و فروش ارز دیجیتال بیت کوین نیز گفتگو کنیم.در ادامه همراه ما باشید تا پاسخ تمامی سوالات یاد شده را دریافت کنید.

ارز دیجیتال بیت کوین Bitcoin  چیست؟

قطعا تا به حال نام بیت کوین را از اطرافیانتان زیاد شده اید. بیت کوین نام ارزی است که در بستر اینترنت خرید و فروش می شود و وجود فیزیکی ندارد. اگر تا به حال آن را به صورت فیزیکی به عنوان سکه دیده اید قطعا بدانید که کلاهبرداری است زیرا بیت کوین تنها در بستر اینترنت خرید و فروش می شود.

این ارز در سال ۲۰۰۹ توسط فردی با نام ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد و در همان سال نیز روانه بازار شد. بیت کوین به عنوان اولین رمز ارزی که در اینترنت منتشر شد هم اکنون فعالیت می کند و به همین علت از قیمت بسیار بالا و همچنین طرفداران زیادی نیز برخوردار می باشد. یکی از دلایلی که شما راغب می شوید تا ارز دیجیتال بیت کوین خرید و فروش کنید قیمت بسیار مناسب آن می باشد. تا به کنون هیچ رمز ارزی نتوانسته است که ارزشی همانند ارزش بیت کوین داشته باشد و این موضوع نیز یکی از دلایلی است که بیشتر افراد ارز دیجیتال بیت کوین را خرید و فروش می کنند. به افرادی که اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال بیت کوین و یا دیگر رمز ارز ها می کنند تریدر می گویند.


آیا استفاده از ارز دیجیتال بیت کوین در ایران قانونی است؟

ممکن است این سوال برای شما بوجود آمده باشد که آیا خرید و فروش بیت کوین در ایران قانونی است؟ استفاده از ارز دیجیتال ” بیت کوین ” هنوز به صورت رسمی در ایران قانونی نشده است اما استفاده از آن هم جرم نیست .

شما می توانید در کشور ایران ارز دیجیتال بیت کوین و یا دیگر ارزهای دیجیتال را از طریق صرافی های مختلف در ایران یا خارج از ایران خرید نمایید.در ایران شما با پرداخت پول رایج کشورمان “ریال” می توانید بیت کوین را خریداری کرده و در کیف پول الکترونیک خود نگهداری کنید.و هر زمان که خواستید ارزدیجیتال خود را از طریق صرافی ها به فروش بگذارید .

پس می توان گفت خرید و فروش ارزهای دیجیتال مانعی ندارد.


آیا مبادلات کالا در ایران با بیت کوین قانونی است؟

شایان ذکر است که مبادلات با بیت کوین را نمی توان ردیابی کرد که چه فردی بیت کوین را ارسال و چه فردی بیت کوین را دریافت می کند. پس در جابجایی بیت کوین مشخصات فرد ارسال کننده و دریافت کننده معلوم نمی باشد.

اما اینکه آیا مبادله بیت کوین قانونی است یا خیر ؟ می توان گفت زمانی مبادله با بیت کوین رایج می شود که اکثر جمعیت آن کشور آن ارز را بشناسند و به ارزش آن پی ببرند. اما چون افراد زیادی هستند که حتی بیت کوین را نمی شناسند پس حاضر به مبادله توسط بیت کوین و یا هر ارز دیجیتال دیگری نمی شوند.

البته قابل ذکر است که در بعضی کشور ها می توانید ارز دیجیتال را خرید و نگهداری نمایید و یا در صرافی های بزرگ به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید اما نمی توانید برای مبادلات داخلی آن کشور استفاده نمایید.


معامله بیت کوین توسط بانک ها و موسسات مالی ممنوع است

در سال ۱۳۹۶ بانک مرکزی ایران بیت کوین و ارزهای دیجیتال را برای استفاده در همه موسسه ها و مرکزهای مالی موجود در کشور ممنوع کرد.بر اساس این اطلاعیه استفاده ،خرید،فروش همه انواع ارزهای دیجیتال در تمامی مراکز و صرافی های کشور ممنوع است.اما این دستور ارزهای دیجیتال را بصورت کلی ممنوع نکرده است.یعنی تنها بانک ها و صرافی های تحت نظر بانک مرکزی از خرید و فروش ارزهای دیجیتال ممنوع شده اند.معاون فناوری نوین بانک مرکزی ایران در مصاحبه در مورد این دستور ممنوعیت اعلام کرده است که این سیاست مربوط به محدوده زمانی حال خاضر است و امکان تغییر آن ممکن است وجود داشته باشد.خبرهایی مبنی بر ساخت ارزدیجیتال ملی هم وجود داشت که تا کنون این اتفاق به وقوع نپیوسته است.منتقدان دلیل ان را تردید درمورد این حوزه می دانند.

رییس بانک مرکزی ایران سایت های خرید و فروش ارزهای دیجیتال را مسدود کرده است و دلیل آن را هم پولشویی و کلاه برداری عنوان نموده.به صورت کلی یعنی در حال حاضر همه سایت ها و صرافی هایی که ارزهای دیجیتال را خرید و فروش می کنند به صورت غیر رسمی هستند.

اما در سال ۹۸ تمامی این قضایا به این جا رسید که استخراج بیت کوین در ایران به عنوان یک صنعت قبول شد و قانونی است اما نیازمند اخذ مجوزهای لازم از وزارت صنعت می باشد .در غیر این صورت نیروی انتظامی می تواند اقدامات قضایی مربوطه را انجام دهد.

بیشتر بخوانید

چگونه بیت کوین بخرم ؟ | نحوه خرید ارز دیجیتال بیت کوین


بررسی بیت کوین از نظر شرعی

شاید برای بعضی از گروه ها این سوال آیا بیت کوین حرام است ؟،مسئله مهم و حساسی باشد. بهترین جواب برای این سوال این است که شما می توانید با مراجعه به مراجع اعلم تقلید خودتان اقدام به بیان این سوال کنید.

همانطور که در مطلب بالا مطالعه نمودید ارز دیجیتال بیت کوین در ایران قانونی است و شما می تانید این رمز ارز را به صورت قانونی و با گرفتن مجوز از اداره صنعت و معدن و تجارت به این کسب و کار بپردازید و همچنین می توانید با دانش کامل تحلیل تکنیکال می توانید به خرید و فروش یا همان ترید ارز دیجیتال بیت کوین بپردازید.


قوانین خرید و فروش بیت کوین در ایران

شاید در نظر دارید که اقدام به خرید و فروش ارز های دیجیتال کنید اما به این که این کار در ایران قانونی است یا خیر شک دارید و یا اینکه هیچ اطلاعاتی ندارید. ما در این قسمت برای شما به صورت کامل این موضوع را بیان خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

اگر توجه کرده باشید، امروزه خرید و فروش و همچنین استخراج رمز ارز ها در کشور ایران افزایش یافته است. به این منظور شاید شما نیز به خرید و فروش و یا ترید رمز ارز های مخصوصا بیت کوین بپردازید. در کشور ایران خرید و فروش ارز های دیجیتال ممنوع نمی باشد اما باید حد تعیین شده را رعایت کنید.

خرید و فروش بیت کوین در ایران، همانند استخراج بیت کوین آزاد است اما قبل از انجام این کار باید از ” اداره صنعت و معدن ” مجوز تهیه کنید. متاسفانه انجام این کار، در بحث استخراج به هیچ عنوان به صرفه نمی باشد و گاهی نیز موجب ضرر های متعدد برای شما نیز می شود.

خرید و فروش و یا همان ترید ارز های دیجیتال تنها در یک صورت ممنوع است و آن صورت نیز به عنوان طرح هرمی نام گذاری شده است. رئیس اداره بازرگانی داخلی سازمان صنعت و تجارت خراسان رضوی با گفتگو در باره طرح های هرمی اضافه نمود که: خرید و فروش ارز های دیجیتال به هر شکلی که به صورت هرمی فعالیت کند ممنوع است.


آیا خرید و فروش بیت کوین و ارز های دیجیتال در ایران قانونی است؟

بله، همانطور که گفتیم با توجه به محدودیت هایی که گفته شده است، می توانید اقدام به خرید و فروش ارز های دیجیتال کنید. این محدودیت ها ممکن است از نظر بعضی از افراد مناسب نباشد و این موضوع می تواند مشکلات متعددی نیز ایجاد کند.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که وضعیت قانونی بودن استخراج در دیگر کشور ها چگونه است؟ در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره با شما گفتگو کنیم.

بیشتر بخوانید

بهترین زمان خرید بیت کوین در سال ۲۰۲۰ کی است؟


آیا استخراج بیت کوین در ایران قانونی است؟

بیت کوین در ایران قانونی است ؟ - پایگاه جامع زوم ارز

در کشور ما، عمل استخراج ارز دیجیتال بیت کوین در چند ماه اخیر قانونی شده است  و استخراج رمز ارز ها رو به افزایش بوده است ، و افراد زیادی به سراغ استخراج بیت کوین و یا هر ارز دیجیتال دیگر رفته اند. دلیل این محبوبیت هم سود آن است که مردم مخصوصا جوانان را به سوی خودش جذب کرده است. این سود دهی بزرگ باعث شده است تا اکثر مردم در کارگاه ها، دامداری ها و … با برق های رایگان اقدام به استخراج بیت کوین کنند ، در اصل این نوع استخراج ها غیر قانونی می باشد.

عمل استخراج توسط دستگاه ها برق زیادی مصرف می کند. همین امر باعث شده است تا افرادی که در حال انجام این کار هستند به سمت برق های رایگان بروند تا از سودشان کم نشود. که این کار از نظر اخلاقی صحیح نمی باشد. و یک جرم محاسبه می شود.

شما می توانید مجوز استخراج ارزهای دیجیتال را از وزارت صنعت و معدن و تجارت اخذ نمایید و سپس شروع به استخراج رمزارزها نمایید. قابل ذکر است که در این روش هزینه برق مصرفی شما معادل هزینه برق صادراتی محاسبه می شود . پس حالا با محاسبه اینکه هزینه برق مصرفی شما بالا می رود ، باید محاسبه کنید که آیا استخراج بیت کوین به صرفه می باشد یا خیر؟


آیا ماینر قانونی است ؟

در حال حاضر دنیای رمز ارزها بین کاربران از محبوبیت خاصی برخوردار است . در واقع افراد زیادی در تلاش هستند تا بتوانند در بازار رمز ارزها سرمایه گذاری کنند . به صورت واضح و روشن می توان گفت سرمایه گذاران می توانند برای به دست آوردن ارزهای دیجیتال آن ارز را از صرافی ها خریداری نمایند و یا اینکه اگر ارز مورد نظر قابلیت استخراج را داشت ، آن را استخراج نمایند . در دنیای ارزهای دیجیتال به دستگاه استخراج کننده ارز دیجیتال اصطلاح ماینر تعلق گرفته است .

می توان گفت که دستگاه ماینر قانونی است . در صوری که افراد برای خرید و یا وارد کردن دستگاه ماینر مجوز داشته باشند این یک امر قانونی تلقی می شود . افراد می توانند برای دریافت مجوز به دفاتر صنایع الکترونیک و برق و مخابرات مراجعه کرده و مجوز خود را دریافت نمایند . پس از دریافت مجوز از دفاتر مخابرات نیازمند ان هستند تا برای استخراج ارز دیجیتال از وزارت صنعت نیز مجوز دریافت کنند .

بسیار مشاهده شده است که بسیاری از مکان ها به دلیل استخراج ارزهای دیجیتال یا وجود دستگاه های ماینر پلمپ شده است اما این امر هیچگونه ارتباطی به دستگاه های ماینر ندارد و دستور پلمپ به دلیل استفاده غیر قانونی از برق می باشد و یا اینکه افراد از برق با تعرفه های معمولی استفاده می کنند . همانطور که می دانید دستگاه ماینر برای استخراج نیازمند یک برق قوی می باشد تاقدرت پردازش آن بالا رود .

به عبارت دیگر می توان گفت هرچه قدرت و توان دستگاه بیشتر شود ، شانس ماینر برای استخراج نیز بیشتر است . که این قدرت پردازش بالا نیازمند یک برق قوی می باشد .


شرایط استخراج قانونی بیت کوین در ایران

قوانین استخراج بیت کوین در ایران

شما می توانید با مراجعه به وزارت صنعت با اخد مجوز به صورت قانونی اقدام به عمل استخراج و یا ماینیگ کنید. زمانی که شما توسط اداره صنعت موفق به اخذ مجوز می شوید، دیگر می توانید به صورت قانونی اقدام به استخراج و یا ماین انواع ارزهای دیجیتال کنید.

برای استخراج بیت کوین هم مثل خریدو فروش بیت کوین باید مجوزهای لازم را از وزارت های مربوطه کسب کنید در غیر این صورت همانطور که گفته شد دولت می تواند دستگاه را ضبط و شما را مورد پیگیری قضایی قرار دهد.به گفته وزیر ارتباطات به فعالان حوزه استخراج ارزهای دیجیتال پروانه قانونی داده می شود تا بتوانند فعالیت خود را به صورت قانونی ادامه دهند.وضعیت رو به رشد بیت کوین باعث ایجاد نظرات مثبت مسولین برای قرار دادن در سیستم شده است.

چگونه می توان به صورت قانونی اقدام به استخراج بیت کوین کرد؟

شرایط صدور جواز و تعرفه های برق برای استخراج ارزهای دیجیتال به شرح زیر است:

 1.  برای واردکردن ماینر ها باید از وزارت صنعت معدن و تجارت مجوزهای مربوطه اخذ شود.
 2. هر بیت کوین  برابر با میزان مصرف برق ۲۴ خانه در تهران به صورت سالیانه برق مصرف می کند.
 3. قیمت برق برای استخراج بیت کوین برای هرکیلو وات بر ساعت برابر با ۹۶۵ تومان در نظر گرفته شده است.
 4. معاملات بیت کوین و ارزهای دیجیتال برای بانک ها و کلیه مراکز مالی ممنوع است.

وزیر اقتصاد در جمع خبرنگاران ( به نقل از خبرگزاری فارس ) اعلام کرد که:

استفاده از برق برای انجام تولید رمز ارز ها در زمان اوج مصرف ممنوع است. همچنین ایشان فرمودند که: ما پدیده بیت کوین را به رسمیت می شناسیم.

دژپسند گفت: به بانک مرکزی اعلام نمودیم که ظرف مدت ۳ ماه باید کارهای اولیه تولید ارزهای دیجیتال را فراهم کند همچنین در نشستی که در تیر ماه برگزار شد، به بررسی کامل موضوع ارزهای دیجیتال پرداخته شد. در ادامه وزیر اقتصاد نیز مطلبی با موضوع بلاکچین گفت: حدودا ۲ سال است که بلاک چین در ایران در حال بررسی است.

در آخر فرهاد دژپسند افزود که : بر اساس مصوبه کمسیون اقتصادی دولت پدیده ارز دیجیتال را به رسمیت می شناسد و برای واردات دستگاه های ماینینگ دیگر ممنوعیتی وجود نخواهد داشت.

آیین‌نامه هیات وزیران در تاریخ ۱۳ مرداد درباره استخراج بیت کوین

 

قانونی بودن بیت کوین در ایران
آیین نامه هیات وزیران درباره بیت کوین

در تاریخ ۱۳ مرداد معاون اول رئیس جمهور جهت استخراج ارزهای دیجیتال در کشور به منظور فضای کسب و کار مناسب و ایجاد بستری امن، کم هزینه، شفاف و پرسرعت برای تبادلات اقتصادی آیین نامه ای را ابلاغ کرد که محتوای آن به شرح زیر است:

از آنجایی که در این آیین نامه فعالیت های ماینرها در ایران را قانونی دانست اما برای آنها شروطی را قرار داد ، که شرط اصلی آنها درباره برق مصرفی آنها بود که در این آیین نامه مقرر شد تأمین برق متقاضیان استخراج رمزارزها صرفاً یا با دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا با احداث نیروگاه جدید خارج از شبکه سراسری صورت گیرد.

شایان ذکر است که تعرفه برق متقاضیان جهت استخراج ارزهای رمزنگاری شده با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما که توسط وزارت نیرو تعیین و اعلام می‌شود، محاسبه و اعمال خواهد شد.


آیا ایران شرایط را برای استخراج بیت کوین فراهم می کند؟

بر اساس گزارش ایسنا : مصطفی رجبی مشهدی-سخنگوی صنعت برق- در گفت‌وگو با ایسنا،اعلام کرد که متقاضیان حوزه ارزهای رمزنگاری شده ابتدا باید از وزارت صنعت و معدن و تجارت مجوز اخذ کنند، اظهار کرد: که هر فردی از این وزارتخانه مجوز داشته باشد می‌تواند حسب مورد به شرکت‌های برق منطقه‌ای یا توزیع نیروی برق مراجعه ‌کند و این شرکت‌ها  موظفند نسبت به برقراری انشعاب و سایر موارد اقدام کنند.

مصطفی رجبی مشهدی-سخنگوی صنعت برق-تاکید کرد: از آنجایی که شرکت توانیر شرایط تامین برق را به همه شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع نیروی برق ابلاغ کرده است آن‌ها موظف هستند به فعالانی که در حوزه رمزارزها از وزارت صنعت و معدن و تجارت مجوز دارند در کوتاه ترین زمان ممکن شرایط را برای آنان فراهم می‌کنند.

وی در ادامه گفت:از آنجایی که اگر یک مشترک خانگی بخواهد یک کنتور کوچک بگیرد ، باید  هزینه انشعاب را پرداخت کند اما متقاضیان رمز ارزها از پرداخت هزینه انشعاب معاف هستند.حتی اگر فعالان رمزارز مصرف صد مگاواتی هم داشته باشند باز هم نیاز به پرداخت هزینه انشعاب ندارند، و شرکت برق مناطق مختلف در ایران برای متقاضیان در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال کنتور هوشمند نصب می‌ کنند و متناسب با مصرفی که داشته باشند صورت حساب در پایان ماه صادر می‌کنند.


قوانین سایر کشور ها برای استخراج ارز های دیجیتال

همانطور که گفتیم استخراج ارز های دیجیتال، در بیشتر کشور ها قانونی است اما در کنار قانونی بودن محدودیت های زیادی نیز دارد. به عنوان مثال در کشور ایران، برای اینکه بتوانید به صورت قانونی ارز های دیجیتال را استخراج کنید باید یک مسیری را طی کنید. یکی از اصلی ترین این مسائل را می تواند پروتکل برق دانست. همانطور که می دانید دستگاه های ماینر برق بسیار زیادی را تولید می کنند و این موضوع سبب می شود تا سخت گیری ها بیشتر شود. فرقی نمی کند شما می خواهید با دستگاه ماینر استخراج کنید یا ریگ ماینینگ، میخواهید بیت کوین استخراج کنید یا اتریوم، به هر حال باید تمامی این مسیر را طی کنید.

شاید با خود فکر کنید که خرید و فروش و یا همچنین استخراج ارز های دیجیتال در تمام کشور ها مجاز است اما اینطور نیست. در دیگر کشور های اروپایی نیز خرید و فروش و استخراج ارز های دیجیتال با محدودیت انجام می شود. در ادامه همراه ما باشید تا از وضعت قانونی بودن استخراج در کشور های مختلف را آگاه شوید تا اگر در مکانی این اطلاعات نیازتان شد بتوانید از آن استفاده کنید.


استخراج ارز های دیجیتال در کدام کشور ها قانونی است؟

 • کشور چیناستخراج ارز های دیجیتال در کدام کشور ها قانونی است؟

چین را می توان مبدا رمز ارز ها دانست. در سال های اخیر با گسترش ارز های دیجیتال یکی از کشور هایی که بیشترین ارتباط را در رمز ارز ها داشته است چین می باشد. دولت چین پس از بررسی های موجود چندین قانون سخت گیرانه را در جهت خرید و فروش ارز های دیجیتال نسبت به نهادی های دولتی خود وضع نمود.

یکی از بحث هایی که مطرح است، در چین مشکلی برای تامین برق وجود ندارد و همچنین قیمت آن نیز ارزان می باشد. بیشتر افراد استخراج کننده در شهر سیچوان حضور دارند. به گفته برخی ها این شهر یکی از شهر هایی است که برق در آن بسیار ارزان است. به همین علت این شهر را پایتخت بیت کوین در چین می نامند زیرا بیشترین استخراج کنندگان در این کشور وجود دارند. در کشور چین نیز استخراج قانونی است اما با محدودیت. به همین علت بعضی از استخراج کنندگان در کشور چین به دنبال مکانی خارج از کشور خود بودند تا بتوانند این عملیات را پیاده سازی کنند.

 • کشور آمریکااستخراج ارز های دیجیتال در کدام کشور ها قانونی است؟ آمریکا

در آمریکا، محدودیت های خاصی برای استخراج رمز ارز ها دیده نشده است اما کشور آمریکا زیربنای قوی ای در استخراج ارز های دیجیتال دارد. سال گذشته شهر پلاتسبرگ محدودیت های عجیبی برای استخراج ارز های دیجیتال اعلام نمود و سپس پس از مدتی استخراج ارز های دیجیتال را ممنوع اعلام کرد. این اتفاق در سال ۲۰۱۸ رخ داد. شهر پلاتسبرگ در ایالت نیویورک قرار دارد. این عمل برای استخراج کنندگان این شهر بسیار ضرر آور بود زیرا در کنار این شهر یک سد برق آبی وجود داشت و برق نسبت به دیگر شهر های آمریکا واقعا ارزان بود. اما به دلیل سواستفاده برخی از ماینر ها مدیران این شهر،ممنوعیت استخراج ارز های دیجیتال را تصویب کردند.

 • کشور ایراناستخراج ارز های دیجیتال در کدام کشور ها قانونی است؟ ایران

متاسفانه در ایران، استخراج ارز های دیجیتال نیاز به تاییدیه و مجوز دارد. در سال های اخیر، مصرف برق در کشور های مختلف بیشتر از حد مجاز بود و مدیران دولت این تصمیم را گرفتند و سپس با توجه به شرایط این قانون را وضع کردند. حال برای اینکه بتوانید به صورت قانونی عملیات استخراج را انجام دهید، باید ابتدا از اداره صنعت و معدن مجوز تهیه کنید و سپس اقدام به انجام این کار کنید. چندی پیش وزارت نیرو اعلام کرد که استخراج ارز های دیجیتال، مصرف برق را ۷ برابر می کند و این موضوع کمی نگران کننده است زیرا با این حساب به دستگاه های توزیع برق فشار وارد می شود و این عمل مسبب این می شود که کل کشور با مشکل رو به رو شود.

حال زمانی که شما مجوز داشته باشید، برایتان یک مصرف برق در نظر می گیریرند و این موضوع سبب می شود تا با مشکل رو به رو نشوید. متاسفانه به دلیل درآمد کم در ایران، بعضی از افراد توانایی هزینه های اضافه بر سازمان را ندارند حتی برخی ها نیز بعضی از مسائل همانند هزینه برق را با یارانه های ماهیانه دولت پرداخت می کنند.

با این حال هنوز بعضی ها هستند که به صورت قانونی نسبت به استخراج ارز دیجیتال اقدام کردند و بعضی ها نیز به صورت غیر قانونی در حال انجام این کار می باشند.

 • کشور روسیهاستخراج ارز های دیجیتال در کدام کشور ها قانونی است؟ روسیه

روسیه در حال حاضر هیچگونه قانون و یا محدودیتی برای استخراج ارز های دیجیتال در نظر ندارد و یا وضع نکرده است. تنها قانون استفاده از بیت کوین در کشور روسیه به این صورت است که نمی تواند آن را برای پرداخت وجه کالاهای دریافتی استفاده کنید. این کار در کشور روسیه غیرقانونی است. اگر با کشور روسیه آشنا باشید، می دانید آب و هوای روسیه بیشتر خنک است وهمچنین برق نیز ارزان می باشد. یکی از دلایلی که استخراج کنندگان روسی بیشتر هستند این موضوع است زیرا هم برق ارزان می باشد و هم آب و هوای خنکی دارد. در صورت تخلف گفته شده است که امکان دارد تا دولت روسیه این افراد را جریمه کنند.

 • کشور کانادااستخراج ارز های دیجیتال در کدام کشور ها قانونی است؟ کانادا

کانادا، جزء کشور هایی است که وانمود می کند دوست دار ارز های دیجیتال می باشد. کانادا از کسانی که درآمدشان از بیت کوین است مالیات دریافت می کند. در گذشته ادعایی توسط یک فرد منتشر شد که قانون استخراج ارز های دیجیتال در کانادا به این بستگی دارد که به عنوان یک کسب و کار می خواهید این کار را انجام دهید و یا به عنوان یک سرگرمی.

 • کشور انگلیس

  آیا خرید، فروش و یا استخراج ارز های دیجیتال در کشور انگلیس قانونی است؟

 ساکنان کشور انگلیس نیز می توانند خرید و فروش ارز های دیجیتال را دنبال کنند و باید قوانین کشور را طبق قوانینی که برای ارز های خارجی مشخص شده است رعایت کنند.

 • کشور ژاپن

  آیا خرید، فروش و یا استخراج ارز های دیجیتال در کشور ژاپن قانونی است؟

در کشور ژاپن تقریبا ارز های دیجیتال را به رسمیت می شناسند و تقریبا می توان گفت که گاهی به عنوان پول رایج نیز استفاده می کنند. خوشبختانه کشور ژاپن تا کنون پیشرفت خوبی در بحث ارز های دیجیتال داشته است.

بیشتر بخوانید

آموزش کامل استخراج بیت کوین | چگونه بیت کوین استخراج کنم


سخن اخر آیا بیت کوین قانونی است ؟

همانطور که در مطلب بالا مطالعه نمودید ارز دیجیتال بیت کوین در ایران قانونی است و شما می تانید این رمز ارز را به صورت قانونی و با گرفتن مجوز از اداره صنعت و معدن و تجارت به این کسب و کار بپردازید و همچنین می توانید با دانش کامل تحلیل تکنیکال می توانید به خرید و فروش یا همان ترید ارز دیجیتال بیت کوین بپردازید.اما از آنجایی که بیت کوین برای همه افراد آشنا نیست مبادله کالایی با بیت کوین و ارز های دیجیتتال دیگر کمی سخت است. خرید و فروش بیت کوین و دیگر رمز ارزها در ایران جرم به حساب نمی آید. اگر می خواهید ارز دیجیتال بیت کوین و یا دیگر رمز ارز ها را خرید و فروش کنید، بهتر است به صورت قانونی این کار را انجام دهید تا در صورت بروز مشکل بتوانید آن را پیگیری کنید.در این مقاله تعدادی کشور را به شما کاربران عزیز معرفی کردیم و شما اطلاعاتی درباره وضعیت استخراج در آن کشور ها کسب نمودید. شاید برایتان درباره تهیه دستگاه ها سوال پیش بیاید که چگونه این کار انجام می شود؟

تهیه دستگاه در اکثر کشور ها بدون مشکل قابل تهیه است اما در کشور ایران این موضوع نیز کمی دردسر دارد زیرا ابتدا باید دستگاه را به صورت قانونی وارد کنید و یا از وارد کننده با داشتن برگه به اصطلاح سبز خریداری کنید و سپس باید طبق مدارک تائیدیه وزارت صنعت را بگیرید و سپس استفاده کنید.


سوالات متداول

آیا نگهداری ارز های دیجیتال برای مردم در ایران قانونی است؟

پاسخ این سوال شفاف نمی باشد اما می توان گفت که این کار جرم نیست.

از نظر شرعی، خرید و فروش ارز های دیجیتال چه حکمی دارد؟

مناسب ترین پاسخ برای این سوال را می توانید از مراجع تقلید بپرسید، زیرا نظرات با یکدیگر متفاوت است.

آیا استفاده از ارز دیجیتال بیت کوین در ایران جرم محسوب می شود؟

خیر، در بعضی از استان ها هستند که شما می توانید در قبال پول رایج کشور، بیت کوین واریز کنید. پس با این حساب جرم نمی باشد و همانطور که در قبل گفتیم تنها انجام این کار شفاف نیست.

آیا استفاده از ارز های دیجیتال برای موسسات مالی مجاز است؟

خیر، این کار توسط دولت خلاف تعیین شده است.

در صورت کلاهبرداری در هنگام خرید و فروش ارز های دیجیتال، امکان پیگیری و یا شکایت وجود دارد؟

در یک صورت شما می توانید شکایت خود را تنظیم کنید و آن هم این است که اگر، در صرافی های ایرانی این مشکل به وجود بیاید، می توانید به راحتی این کار را دنبال کنید اما اگر این کار در صرافی های خارجی صورت بگیرد، دیگر نمی توانید آن را ردیابی و کنید.


بیشتر بخوانید

تیم محتوا
تیم محتوا
مهندسی صنایع فارغ التحصیل از دانشگاه فنی اهواز علاقمند به بازارهای مالی ومباحث IT

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده