آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز فایل کوین FileCoin چیست؟ | آینده ارز دیجیتال فایل کوین

ارز فایل کوین FileCoin چیست؟

ارز فایل کوین FileCoin چیست؟ ، تا به حال نام ارز دیجیتال فایل کوین یا FileCoin را شنیده اید؟ آیا اطلاعاتی درباره هدف و یا کاربرد این ارز دیجیتال دارید؟ همانطور که مطلع هستید با پیشرفت دنیای ارز های دیجیتال، رمز ارز های زیادی به بازار آمده اند و این موضوع سبب شده است تا افراد زیادی به سمت بازار ارز دیجیتال روی بیاورند. همانطور که مستحضر هستید در این مقاله قصد داریم تا با شما درباره ارز دیجیتال فایل کوین یا FileCoin گفتگو کنیم. اگر بخواهیم در همین ابتدا درباره این ارز دیجیتال تعرفی ارائه دهیم، اینگونه می گوئیم که فایل کوین یک شبکه ذخیره سازی غیرمتمرکز می باشد و می تواند مهم ترین اطلاعات ما را ذخیره کند. همانطور که می دانید غیر متمرکز به این معنی است که هیچ فرد و یا شرکت و یا ارگانی در این ارز وجود ندارند. اگر علاقه دارید تا درباره این ارز دیجیتال بیشتر بدانید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.همچنین شما مبتوانید با استفاده از این لینک تحلیل ارز دیجیتال فایل کوین FileCoin را مطالعه کنید

شما می توانید مقالات تحلیل ارز دیجیتال فایل کوین FileCoin و کیف پول های ارز فایل کوین FIL را مطالعه نمایید، همچنین می توانید در صفحه قیمت لحظه ای فایل کوین FIL در پایگاه خبری زوم ارز، (قیمت فایل کوین | قیمت FIL) را مشاهده نمایید.

نیم نگاهی به ارز دیجیتال فایل کوین

نیم نگاهی به ارز دیجیتال فایل کوین
نیم نگاهی به ارز دیجیتال فایل کوین

فایل کوین به وجود آمد تا تبدیل به یک شبکه ذخیره سازی غیرمتمرکز شود. و به کاربران این اجازه را می دهد که از فضاهای بدون استفاده خود استفاده کنند و در یک بازار اقدام به خرید و فروش آن ها کنند. برخی از کاربران می توانند فضا های ذخیره سازی را عرضه کنند و برخی دیگر می توانند این فضاها را با استفاده ” Fil ” خریداری کنند. به صورت کلی این ارز به افرادی که به فضا های خالی خود نیازی ندارند، فرضت کسب در آمد می دهند و می توانند با اشتراک گذاری آن فضا اقدام به کسب درآمد کنند.

طراحی این شبکه به گونه ای است که به کاربران این امکان را می دهد که بر روی هر دستگاهی که از ارز دیجیتال فایل کوین استفاده می کند، فضای ذخیره سازی اجازه کند. کمپانی هایی همچون دراپ باکس، گوگل کلود و… فضای بسیار بزرگ ذخیره سازی را برای کنترل نیاز کاربران منتشر کرده اند. زمانی که شما اطلاعات خود را بر روی سرور کمپانی های نام برده شده و یا باقی کمپانی ها آپلود می کنید، اطلاعات شما به عنوان دارایی های آن شرکت به حساب می آیند.

اگر فرد و یا افرادی در پشت این سیستم های های ذخیره سازی باشد، محرمانه بودن از اطلاعات شما دیگر امنیت ندارند و هر لحظه امکان دارد به دست فردی فاش شود. همانطور که گفتیم فایل کوین یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است و دیگر این موضوع در فایل کوین صدق نمی کند. همانطور که گفته شد شما می توانید به راحتی یک فضای ذخیره سازی تهیه کنید و اطلاعات خود را در آن نگهداری کنید.

به طور کلی فایل کوین Filecoin را می توان یک شبکه ذخیره سازی و اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل تعریف نمود که از قدرت فناوری بلاکچین استفاده می کند. و فرصت های جدیدی را در بازار به کاربران ارائه می دهد. پلتفرم های غیرمتمرکز اشتراک گذاری فایل در حال حاضر بیش از همیشه محبوب هستند. فایل کوین ترکیبی از فناوری های مختلف برای ارائه یک تجربه منحصر به فرد به کاربران خود است.

توکن FIL توکن بومی شبکه فایل کوین می باشد. کاربران می توانند با استفاده از این توکن فضای ذخیره سازی را خریداری نمایند. همچنین این توکن می تواند به کاربران کمک نماید تا اطلاعات خود را ذخیره نمایند.


تاریخچه و بنیانگذاران ارز دیجیتال File یا فایل کوین

تاریخچه و بنیانگذاران ارز دیجیتال File یا فایل کوین
تاریخچه و بنیانگذاران ارز دیجیتال File یا فایل کوین

فایل کوین توسط Juan Benet تاسیس شد. بنت دانشمند کامپیوتر آمریکایی است که در دانشگاه استانفورد تحصیل کرده است. در سال ۲۰۱۷ اولین عرضه اولیه ارز دیجیتال فایل کوین انجام شد. این عرضه اولیه در آن زمان به عنوان یکی از بزرگ ترین منابع جذب سرمایه عنوان شد. تقریبا می توان گفت که حدود ۲۵۷ میلیون دلار سرمایه گذاری انجام شد.

در این عرضه اولیه حدود ۲۰۰ میلیون فایل کوین فروخته شد. در سال ۲۰۱۹ قرار بود که اولین شبکه آزمایشی فایل کوین راه اندازی شود اما متاسفانه این راه اندازی با تاخیر رو به رو شد. به گفته برخی از افراد، راه اندازی این شبکه در ۳ ماه اول سال ۲۰۱۹ تخمین زده شده بود که این تخمین عملی نشد و این تاریخ به سه ماهه دوم منتقل شد. سپس از سه ماهه دوم نیز به سه ماهه سوم و سه ماه چهارم منتقل شد.


نگاهی به بلاکچین شبکه فایل کوین

همانطور که می دانید IPFS یک سیستم توزیع فایل همتا به همتا و غیر متمرکز می باشد. بلاکچین فایل کوین نیز از IPFS برای ایجاد بازار ذخیره سازی استفاده می کند. خوشبختانه شما می توانید ارز دیجیتال فایل کوین یعنی ” FILe ” را استخراج نیز کنید، اما استخراج این ارز نسبت به رمز ارز های دیگر یک تفاوت بسیار بزرگی دارد زیرا این تفاوت روند استخراج فایل کوین را نسبت به دیگر کوین ها متفاوت کرده است. برای اینکه بهتر این موضوع را درک کنید برایتان یک مثال خواهیم زد.

همانطور که می دانید برای اینکه بتوانید بیت کوین استخراج کنید نیاز به یک دستگاه ماینر و یا یک سیستم با قدرت بالا دارید زیرا این سیستم و یا ماینر قصد حل معادلات پیچیده ای را دارد و یا بهتر است بگوئیم همان ساخت یک بلاک. اما همانطور که گفتیم استخراج فایل کوین اینگونه نمی باشد و شما با فراهم سازی فضای ذخیره سازی اقدام به استخراج فایل کوین می کنید.

در این بین کاربرانی که فضای ذخیره سازی بیشتری را برای مشتری فراهم می سازند پاداش بیشتری دریافت می کنند هنچنین افرادی که محتواهای ذخیره شده را زودتر در اختیار کاربران قرار دهد، مجدد پاداش بیشتری دریافت می کنند. اگر بخواهیم کمی منطقی فکر کنیم، استخراج ارز دیجیتال فایل کوین نسبت به استخراج بیت کوین و یا دیگر رمز ارز هایی که برای استخراج نیاز به دستگاه های ASIC دارند بهتر است.زیرا دیگر نیازی نیست بابت تهیه دستگاه های ماینر و یا …. هزینه های زیادی پرداخت کنید و با کمترین هزینه می توانید فایل کوین یا FIL استخراج کنید.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید دقیقا نحوه کارکرد بلاکچین و همچنین استخراج ارز دیجیتال فایل کوین چگونه است؟ اگر در ادامه همراه ما باشید به کامل با طریقه کارکرد این ارز و همچنین بلاکچین آن آشنا خواهید شد.


بلاکچین ارز دیجیتال فایل کوین یا FILE چگونه کار می کند؟

فرض کنید شما نیاز به مقداری فضا برای ذخیره اطلاعات دارید. شما باید مقداری اطلاعات یادداشت و سپس وارد کنید تا بتوانید مراحل را دنبال کنید. در ابتدا باید اطلاعاتی همانند نوع فایلتان و همچننی مدت زمانی که قرار است فایلتان در آن فضا ذخیره شود را با کمی ارز FILE ارسال کنید. حال ماینر هایی که فضا در اختیار دارند نیز قیمت هایی اعلام می کنند که بر اساس این قیمت ها باید معامله انجام شود. وقتی از سوی ماینر قیمت تعیین شد، قیمت پیشنهادی ماینر با قیمت کاربر هماهنگ می شود و سپس در صورت توافق در بین دو طرف یک قرارداد همکاری بسته می شود. در این مرحله تاریخچه آن قرار داد بر روی بلاکچین ذخیره می شود. در انتها نیز مشتری فایل ها را برای ماینر ارسال می کند و ماینر نیز آن ها را ذخیره می کند. حال در این مرحله تمامی فایلها رمزنگاری می شوند و به بلاکچین ارسال می شود.


مزایای استفاده از فایل کوین Filecoin

مزایای استفاده از فایل کوین Filecoin
مزایای استفاده از فایل کوین Filecoin

کاربران فایل کوین از مزایای متنوعی برخوردارند که این پلتفرم را متمایز می سازد. رویکرد غیرمتمرکز فایل کوین ذخیره سازی و ارائه دهندگان ذخیره سازی را در اولویت قرار می دهد.

این پلتفرم دارای سرعت بازیابی اطلاعات است که از رهبران صنعت مانند آمازون پیشی گرفته است. با رشد بازار، زیرساخت های آن به گونه ای طراحی شده است که عملکرد آن را بهبود بخشیده است. به این ترتیب، فایل کوین این پتانسیل را دارد که سریع ترین و ارزان ترین راه را برای ذخیره داده ها در بستر اینترنت ارائه دهد.


بررسی روند قیمت ارز دیجیتال فایل کوین FIL

در زمان نگارش این مقاله قیمت ارز دیجیتال فایل کوین برابر با ۵۳.۳۱ دلار می باشد و در شبانه روز گذشته ۳.۱۴% کاهش قیمت داشته است. حجم معاملات این ارز دیجیتال در ۲۴ ساعت برابر با ۹۷۰،۱۳۴،۶۸۴ دلار است. در حال حاضر رمز ارز فایل کوین در رتبه ۲۸ سایت کوین مارکت کپ قرار دارد. لازم به ذکر است که این ارز دیجیتال در تاریخ ۱ آپریل ۲۰۲۱ به بالاترین قیمت خود یا ATH رسیده است.

در ادامه مطالب شما می توانید روند قیمت ارز دیجیتال فایل کوین را در ۳ ماه گذشته مشاهده نمایید:

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال فایل کوین FIL
بررسی روند قیمت ارز دیجیتال فایل کوین FIL

خرید و فروش ارز دیجیتال فایل کوین FIL

خرید و فروش ارز دیجیتال فایل کوین FIL
خرید و فروش ارز دیجیتال فایل کوین FIL

برای خرید و فروش ارز دیجیتال فایل کوین همانند خرید و فروش سایر رمز ارزها باید به صرافی های پشتیبان کننده این رمز ارز مراجعه نمایید. صرافی های آنلاین خارجی بسیاری هستند که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند و کاربران می توانند با ثبت نام و احراز هویت در این صرافی ها به خرید و فروش ارز دیجیتال فایل کوین بپردازند. همچنین کاربران می توانند در صرافی هایی که در ادامه مطالب نام می بریم، رمز ارز فایل کوین را با جفت ارزهای USDT ،USD و BTC معامله کنند.

صرافی های پشتیبان کننده ارز دیجیتال فایل کوین عبارتند از:

۱.Binance

2.Huobi Global

3.Gate.io

4.KuCoin

5.Kraken


کیف پول های پشتیبان کننده ارز دیجیتال فایل کوین FIL

کیف پول های پشتیبان کننده ارز دیجیتال فایل کوین FIL
کیف پول های پشتیبان کننده ارز دیجیتال فایل کوین FIL

برای ذخیره سازی ارز دیجیتال فایل کوین FIL می توانید از کیف پول هایی که در ادامه به شما معرفی می نماییم، استفاده نمایید.

۱.کیف پول لوتوس Lotus: از این کیف پول می توانید برای اجرای نودها و اتصال به لجر استفاده نمایید.

۲.کیف پول گلیف Glif :Glif را می توان به عنوان یک رابط تحت وب معرفی نمود. کاربران می توانند این کیف پول را به لجر نیز متصل نمایند.

۳.کیف پول Filfox: یکی از کیف پول های تحت وب می باشد که می توانید برای ذخیره سازی ارز دیجیتال FIL از آن استفاده نمایید.


منظور از بسته شدن قرار داد بیت کاربر و ماینر چیست؟

در شبکه فایل کوین به صورت کلی دو نوع قرار داد وجود دارد.

 1. قرار داد فایل:

قرار داد فایل یا ” File Contract ” بین مشتری و ماینر بسته می شود و این قرارداد شامل توافق های طرفین از نظر، نوع فایل، مدت زمان نگهداری و مبلغ نهایی می باشد. تمامی این موارد در یک قرداد با نام فایل ایجاد می شود.

 1. قرارداد هوشمند:

قرارداد هوشمند یا ” Smart Contract ” قراردادی است که بین توسعه دهندگان یک نرم افزار بسته می شود. این قرار داد می تواند در بستر شبکه فایل کوین ایجاد شود. لازم به ذکر است که قرارداد فایل مختص به فایل کوین است اما قرارداد هوشمند مختص به فایل کوین نمی باشد.


آیا ارز دیجیتال فایل کوین استخراج می شود؟

آیا ارز دیجیتال فایل کوین استخراج می شود؟
آیا ارز دیجیتال فایل کوین استخراج می شود؟

جالب است که بدانید ارز دیجیتال فایل کوین قابل استخراج می باشد. اما استخراج این رمز ارز کمی متفاوت تر از دیگر ارزهای دیجیتال می باشد. در استخراج ارز دیجیتال فایل کوین ماینرها به جای کمک به قدرت محاسباتی از ظرفیت ذخیره سازی استفاده می نمایند.

رمز ارز فایل کوین در ساختار خود از الگوریتم Proof Of Replication و Proof Of Spacetime استفاده می نماید. این ارز دیجیتال از این مکانسیم ها به منظور ایجاد یک شبکه برای ذخیره سازی استفاده می نماید. شبکه فایل کوین دارای چندین نوع ماینر شامل استخراج کنندگان ذخیره سازی، استخراج کنندگان بازیابی و استخراج کنندگان اصلاحی است.

برای آشنایی با نحوه استخراج ارز دیجیتال فایل کوین و دریافت اطلاعات بیشتر شما می توانید به مقاله ” آموزش استخراج فایل کوین ” که در سایت زوم ارز موجود می باشد، مراجعه نمایید.


بررسی آینده ارز دیجیتال فایل کوین

بررسی آینده ارز دیجیتال فایل کوین
بررسی آینده ارز دیجیتال فایل کوین

آیا فایل کوین یک سرمایه گذاری مناسب به شمار می رود؟ شاید برای شما هم مانند دیگر افراد این سوال پیش بیاید. به طور کلی می توان گفت ارز دیجیتال فایل کوین مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران قرار گرفته است. همچنین استخراج این رمز ارز از محبوبیت خاصی برخوردار می باشد.

اما شایان ذکر است که فایل کوین تنها پروژه ای نیست که به دنبال تسخیر بازار ذخیره سازی غیرمتمرکز است. رقبایی مانند Storj و Sia نیز فعال هستند. با این حال پیش بینی می شود که این ارز دیجیتال از آینده خوبی برخوردار باشد.


بررسی وایت پیپر فایل کوین FileCoin، وایت پیپر فایل کوین FileCoin از دیدگاه فنی

قبل از این که وایت پیپر این پروژه را بررسی کنیم و از معماری بلاکچین آن مطلع شویم، خوب است کمی در مورد جایگاه و اهمیت پروژه هایی که در حوزه فضای ذخیره سازی فعالیت می کنند، بحث کنیم. طبق نقشه راه پروژه اتریوم و به موازی با آن الگو برداری سایر بلاکچین ها از این پروژه، بلاکچین ها مانند گذشته، دیگر تاریخچه تراکنش ها را برای مدت طولانی نگه نخواهند داشت. زیرا این کار باعث سنگینی حجم پردازشی روی بلاکچین ها می شود و در نهایت عملیات پردازش کند می شود. طبق نقشه راه اتریوم، پردازش تراکنش ها در لایه دوم انجام می شود و اطلاعات تراکنش ها بعد از مدت کوتاهی به پروژه هایی که فضای ذخیره سازی در اختیار کاربران قرار می دهند مانند فایل کوین، سپرده می شود، در نهایت شبکه اتریوم بیشتر بر نقش امنیت و عدم تمرکز می پردازد.

این رویکرد نشان می دهد پروژه های ذخیره سازی در آینده ای نزدیک، بسیار پر کاربرد می شوند و رقابت مهمی بین شبکه هایی که در این حوزه فعالیت می کنند، شکل می گیرد.

حال با دانستن اهمیت پروژه فایل کوین، به بررسی ساختار این پروژه می پردازیم. رویکرد Filecoin ارائه یک راه‌ حل ذخیره‌ سازی ابری غیرمتمرکز است که به محدودیت ‌های فعلی سرویس ‌های ذخیره ‌سازی ابری متمرکز، مانند نگرانی ‌های مربوط به حریم خصوصی، هزینه‌ های بالا، و خطر از دست دادن داده یا سانسور می ‌پردازد. Filecoin از اصول تمرکز زدایی  و راه حل های مبتنی بر پروتکل برای ارائه مدل جدیدی برای ذخیره سازی داده ها استفاده می کند. این پروتکل بر اساس قابلیت‌ های آدرس‌ دهی محتوا IPFS است و پایداری داده ها را از طریق یک شبکه انگیزشی از ارائه ‌دهندگان فضای ذخیره ‌سازی و یک الگوریتم اجماع اثبات ذخیره ‌سازی (Proof of Storage) فراهم می ‌کند.

در IPFS، محتوا با استفاده از شناسه ‌های محتوا (CID) آدرس‌ دهی می ‌شود که رشته ‌های منحصربه ‌فردی هستند که از خود محتوا تولید می ‌شوند. این تضمین می کند که هر داده ای را می توان به طور منحصر به فرد شناسایی کرد و در سراسر شبکه بدون توجه به جایی که ذخیره می شود، به آن دسترسی داشت. این رویکرد دارای چندین مزیت، از جمله یکپارچگی داده‌ ها، انعطاف ‌پذیری در برابر از دست دادن داده یا تخریب داده ها است. همچنین امکان بازیابی کارآمد داده‌ ها را نیز فراهم می ‌کند، زیرا شبکه می ‌تواند داده ‌ها را بر اساس محتوای آن مکان ‌یابی و بازیابی کند، نه این که مجبور باشد در کل شبکه برای یک مکان خاص جستجو کند.

مدل غیرمتمرکز Filecoin به هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد اجازه می ‌دهد در بازار جهانی ذخیره‌سازی ابری غیرمتمرکز شرکت کند. این مدل تضمین های قوی تری از یکپارچگی و در دسترس بودن فایل را در مقایسه با ارائه دهندگان ذخیره سازی ابری سنتی به مشتریان ارائه می دهد. الگوریتم اثبات ذخیره‌ سازی تضمین می ‌کند که ارائه ‌دهندگان فضای ذخیره‌ سازی، که به عنوان ماینرها در شبکه رفتار می ‌کنند، نسخه‌ های کاملی از داده‌ ها را در اختیار دارند و سطح بالاتری از امنیت را ارائه می ‌دهند.

به طور خلاصه، کاربرانی که فضای ذخیره سازی (هارد دیسک) بدون استفاده دارند، می توانند آن را در اختیار شبکه قرار دهند و در ازای آن پاداش دریافت کنند و کسانی که نیاز به فضای ذخیره سازی دارند، می توانند از این سرویس استفاده کنند و در ازای آن مبلغی را به عنوان شارژ پرداخت کنند که این مبلغ پس از کسر کارمزد به ارائه دهندگان فضا می رسد.

اما این فضای ذخیره سازی غیرمتمرکز چه کاربردی دارد؟

فایل کوین ذخیره داده ها و ابرداده های NFT را امکان پذیر می کند و راه حلی غیرمتمرکز برای پروژه های Web3 ارائه می دهد. این شامل دارایی ‌هایی برای بازی‌ ها و دنیای مجازی می‌ شود و تضمین می ‌کند که مالکیت دیجیتال و محتوا به صورت غیرمتمرکز حفظ می ‌شود. همچنین فایل کوین از ذخیره سازی فایل های صوتی و تصویری پشتیبانی می کند و آن را به یک Backend (پشتیبان) مناسب برای پلتفرم هایی مانند Audius و Huddle تبدیل می کند. این رویکرد امکان ارائه خدمات پخش و کنفرانس غیرمتمرکز را نیز فراهم می کند و از قابلیت های شبکه برای تحویل کارآمد داده استفاده می کند.

به طور خلاصه، فضای ذخیره سازی فایل کوین همه کاره است و می تواند طیف گسترده ای از انواع داده ها، از جمله دارایی های NFT، دارایی های متاورس/بازی، مجموعه داده های آرشیو و محتوای چند رسانه ای را در خود جای دهد. ماهیت غیرمتمرکز و انگیزه های اقتصادی این پروژه، آن را به گزینه ای جذاب برای پروژه هایی که به راه حل های ذخیره سازی مطمئن، دائمی و مقرون به صرفه نیاز دارند تبدیل کرده است.

اما در ادامه طراحی بلاکچین فایل کوین و عملکرد بخش های مختلف آن را بررسی می کنیم.

 • Tipsets

در بلاکچین فایل کوین، مفهوم tipsets یک نوآوری اساسی است که با ساختار بلاکچین سنتی که در آن بلاک ها جزء اصلی زنجیره هستند، متفاوت است. به جای زنجیره ای از بلاک های فردی، فایل کوین بلاک های خود را در قالب گروه هایی به نام tipsets ایجاد می کند.

در حقیقت Tipsets گروه‌ هایی از بلاک ها هستند که ارتفاع و والد یکسانی دارند. این بدان معناست که تمام بلاک های درون یک مجموعه به عنوان بخشی از یک دوره در نظر گرفته می ‌شوند.

ارتفاع یک بلاک مربوط به تعداد دوره هایی است که قبل از اضافه شدن بلاک به بلاکچین، گذشته است. در فایل کوین، زمان به دوره هایی تقسیم می شود که در حال حاضر ۳۰ ثانیه طول می کشد. بنابراین، ارتفاع یک بلاک اساساً تعداد این بازه ها است که از بلاک پیدایش بلاکچین فایل کوین گذشته است.

همچنین هر بلاک در بلاکچین فایل کوین به حداقل یک بلاک (والد) تولید شده در دوره قبل اشاره دارد. این رابطه والد-فرزند یک ساختار گراف جهت دار غیر مدور (DAG) را تشکیل می دهد که در آن هر بلاک به والدین (های) خود اشاره می کند اما به فرزندان خود اشاره نمی کند. این رویکرد اجازه می دهد تا ساختار بلاکچین کارآمدتر و انعطاف پذیرتری در مقایسه با بلاکچین های سنتی، که در آن بلاک ها کاملاً خطی و متوالی هستند، داشته باشیم.

 • Actor

Actor در بلاکچین فایل کوین شبیه قراردادهای هوشمند در شبکه اتریوم هستند و برای اجرای کد و مدیریت وضعیت در شبکه فایل کوین عمل می کنند. آن ها اساساً object هایی با یک حالت و مجموعه ای از روش ها هستند که می توان با آن ها تعامل کرد. Actor برای عملکرد شبکه فایل کوین بسیار مهم هستند و عملکردهای مختلفی مانند ذخیره سازی، پردازش و موارد دیگر را امکان پذیر می کنند.

در ادامه قصد داریم انواع Actor در شبکه فایل کوین را بررسی کنیم:

دو نوع Actor در شبکه فایل کوین وجود دارد:

 1. Actor های داخلی: این Actor ها توسط شبکه فایل کوین از پیش تعریف شده اند و مسئول مدیریت و هماهنگی زیر فرآیندها و زیر سیستم های کلیدی هستند. آن ها عبارتند از:

    -سیستم Actor: عامل سیستم عمومی.

    – Init Actor: Actor جدید را مقداردهی اولیه می کند و نام شبکه را ضبط می کند.

    – Cron Actor: یک Actor زمان بندی که عملکردهای مهم را در هر دوره اجرا می کند.

    – Account Actor: حساب های کاربری را مدیریت می کند.

    –  Actor پاداش: پاداش ها را کنترل می کند.

    – Storage Miner Actor: عملیات ذخیره سازی را مدیریت می کند و اثبات های ذخیره سازی را تأیید می کند.

    – Storage Power Actor: قدرت ذخیره سازی تخصیص یافته در هر ارائه دهنده ذخیره سازی را ردیابی می کند.

    – Actor بازار ذخیره سازی: معاملات ذخیره سازی را مدیریت می کند.

    – Multisig Actor: عملیات مربوط به کیف پول چند امضایی فایل کوین را انجام می دهد.

    – Actor کانال پرداخت: راه اندازی و تسویه وجوه با استفاده از کانال پرداخت.

    – Datacap Actor: توزیع توکن datacap را مدیریت می کند.

    – Verified Registry Actor: مشتریان تایید شده را مدیریت می کند.

    – Actor Ethereum Address Manager (EAM): آدرس های سازگار با اتریوم را در شبکه فایل کوین اختصاص می دهد.

    – Actor حساب EVM: نشان دهنده هویت خارجی اتریوم است که توسط یک کلید secp256k1 پشتیبانی می شود.

 1. Actor قابل برنامه ریزی توسط کاربر: این Actor ها توسط توسعه دهندگان توسعه یافته و در شبکه فایل کوین مستقر شده اند. آن ها می توانند با Actor های داخلی با استفاده از API صادر شده از Actor های داخلی تعامل داشته باشند.

اما کاربرد Actor ها در شبکه چیست؟

Actor ها نقش حیاتی در شبکه فایل کوین ایفا می کنند و عملیات و عملکردهای مختلف را تسهیل می کنند. به عنوان مثال، StorageMinerActor اثبات ذخیره سازی را از ارائه دهندگان ذخیره سازی پردازش می کند و بر اساس اعتبار اثبات، به ارائه دهنده ذخیره سازی قدرت ذخیره سازی اعطا می شود. سپس StoragePowerActor این قدرت ذخیره سازی را محاسبه می کند، که در طول تایید بلاک برای تعیین تخصیص بلاک ها به ارائه دهندگان ذخیره سازی با بیشترین قدرت بسیار مهم است.

به طور خلاصه، Actor ها در شبکه فایل کوین برای مدیریت وضعیت و اجرای کد ضروری هستند و شبکه را قادر می سازند تا به عنوان یک بازار ذخیره سازی غیرمتمرکز عمل کند. آن ها به Actor های داخلی که برای مدیریت عملکردهای اصلی شبکه از پیش تعریف شده اند و Actor های قابل برنامه ریزی توسط کاربر که به توسعه دهندگان امکان ایجاد عملکردهای سفارشی و تعامل با شبکه را می دهند، دسته بندی می شوند.

در نظر داشته باشید در بلاکچین فایل کوین، اجماع از طریق الگوریتم Expected Consensus (EC) بین ارائه دهندگان فضا حاصل می شود که یک پروتکل اجماع بیزانسی با تحمل خطا بالا است. این الگوریتم به گونه ای طراحی شده است که مخفی، منصفانه و قابل تأیید باشد و به شبکه اجازه می دهد تا در مورد وضعیت شبکه به توافق برسد. الگوریتم EC با برگزاری یک دوره و انتخابات یک رهبر در هر دوره عمل می کند، که در آن تعدادی از شرکت کنندگان ممکن است واجد شرایط تولید یک بلاک و افزودن آن به زنجیره بر اساس معیارهای منصفانه و قابل تأیید شوند.

اما برای انتهای این بخش قصد داریم در مورد proofs یا همان اثبات ها در شبکه فایل کوین صحبت کنیم.

در شبکه فایل کوین، اثبات ها نقش مهمی در تأیید این که یک ارائه دهنده ذخیره سازی (SP) به درستی داده ها را ذخیره می کند، ایفا می کند. این شواهد برای حفظ یکپارچگی و قابلیت اطمینان شبکه ذخیره سازی غیرمتمرکز ضروری هستند. فرآیند اثبات فایل کوین به گونه ای طراحی شده است که اطمینان حاصل شود که داده ها به طور ایمن ذخیره شده و طبق شرایط توافق شده بین مشتریان و ارائه دهندگان ذخیره سازی قابل دسترسی است.

فایل کوین از دو نوع اثبات برای تأیید فرآیند ذخیره سازی استفاده می کند:

Proof of Replication (PoRep): این اثبات در زمان ذخیره اولیه داده ها برای تأیید اینکه یک SP یک کپی منحصر به فرد از برخی از داده ها ایجاد و ذخیره کرده است استفاده می شود. این رویکرد تضمین می کند که داده ها به طور ایمن ذخیره می شوند و SP به سادگی داده ها را از منبع دیگری کپی نمی کند.

Proof of Spacetime (PoST): این اثبات برای تأیید این که یک SP به ذخیره یک کپی منحصر به فرد از برخی از داده ها در طول زمان ادامه می دهد استفاده می شود. این رویکرد تضمین می‌ کند که داده ‌ها در دسترس باقی می ‌مانند و SP، داده‌ ها را دور نمی ‌اندازد و آن ها را حفظ و نگهداری می کند.

بررسی اهداف فایل کوین FileCoin

در این بخش قصد داریم مهم ترین اهداف شبکه فایل کوین را عنوان کنیم:

 • امنیت

ایجاد یک بستر غیرمتمرکز و ایمن از ابتدا یک هدف اصلی بوده است. این رویکرد شامل ایجاد شواهد ریاضی پیشرفته برای عملیات حیاتی، پرورش فرهنگ توسعه و آزمایش کد ایمن، و کار با متخصصان امنیتی برای ممیزی کد می باشد.

 • پیاده سازی چند پروتکل

یکی از اهداف فایل کوین این بود که چندین پیاده سازی پروتکل مستقل برای افزایش امنیت شبکه در زمان راه اندازی داشته باشد. این رویکرد به ایمن سازی شبکه در برابر آسیب پذیری های احتمالی کمک می کند.

 • توسعه جامعه و اکوسیستم

هدف فایل کوین این است که یک پایگاه غیرمتمرکز، قوی و کارآمد برای ذخیره اطلاعات باشد و به دنبال ایجاد یک جامعه پر جنب و جوش و متنوع از شرکت کنندگان برای توسعه ابزارها و خدمات لازم برای برنامه های کاربردی در دنیای واقعی است. این شامل برنامه کمک‌ های مالی برای برنامه ‌نویسان فایل کوین است که مشارکت و توسعه جامعه را تشویق می ‌کند.

 • مقیاس‌ پذیری و نوآوری

شبکه فایل کوین با کمک هزاران ارائه ‌دهنده ذخیره‌ سازی در سراسر جهان، از نقاط عطف قابل توجه ظرفیت ذخیره‌ سازی فراتر رفته است. همچنین از برنامه های کاربردی جدید متعددی که توسط جامعه رو به رشد توسعه دهندگان ساخته شده است استقبال کرده است. این شبکه در حال بررسی مرزهای جدید در مقیاس پذیری است، مانند مدل اجماع (IPC)، برای افزایش ظرفیت بی نظیر و بالا بردن توان پردازشی.

 • ذخیره سازی و محاسبه غیرمتمرکز

فایل کوین خود را به عنوان راه حلی برای ذخیره سازی و محاسبات غیرمتمرکز معرفی می کند و با استفاده از (FVM) و Project Saturn یک شبکه غیرمتمرکز ایجاد کرده است. این رویکرد جایگزین های کارآمدتری را برای سیستم های متمرکز سنتی ارائه می دهد.

 • راه اندازی ماشین مجازی (FVM)

پشتیبانی فعال برای قراردادهای هوشمند و قابلیت برنامه ریزی کاربر در شبکه فایل کوین که موقعیت خود را به عنوان یک بلاکچین لایه اول برای ذخیره داده ها مستحکم می کند.

 • رشد قابل توجه ذخیره سازی

از ژانویه ۲۰۲۳، شبکه فایل کوین شاهد چهار برابر شدن و رشد ۱۹ برابری داده های مشتری در داخل شبکه خودش بوده است که در مجموع ۲ میلیون ترابایت از داده های مشتری ذخیره شده است. این رشد به بیش از ۱۸۵۰ مشتری در بخش های مختلف نسبت داده می شود.

 • پیشرفت در بازیابی داده ها و در دسترس بودن

پروژه هایی مانند Boost، Lassie و Station برای ساده سازی فرآیند بازیابی، افزایش ابزار و قابلیت مشاهده در بازیابی داده های فایل کوین معرفی شدند. Boost به نود ذخیره سازی غالب برای ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی در فایل کوین تبدیل شده است.

 • حمایت از حقوق دیجیتال و حریم خصوصی

بنیاد فایل کوین که شبکه را اداره می کند، بر حمایت از حقوق دیجیتال و حریم خصوصی تمرکز دارد و از همسویی شبکه با این اصول اطمینان می دهد.

این اهداف نشان دهنده تعهد فایل کوین به ایجاد یک بستر غیرمتمرکز، ایمن و مقیاس پذیر برای اطلاعات و داده ها و استفاده از فناوری بلاکچین برای تغییر قابلیت های ذخیره سازی در فضای ابری و پرورش اکوسیستم پر جنب و جوش از توسعه دهندگان و برنامه های غیرمتمرکز است.

بررسی ویژگی های فایل کوین FileCoin

بلاکچین فایل کوین مجموعه ای منحصر به فرد از ویژگی ها را ارائه می دهد که آن را به عنوان یک شبکه ذخیره سازی غیرمتمرکز تبدیل می کند. در این بخش این ویژگی ها را بررسی می کنیم:

 • ذخیره ‌سازی غیرمتمرکز

فایل کوین به صورت یک شبکه همتا به همتا رفتار می‌ کند و تضمین می ‌کند که داده ‌ها در یک شبکه متشکل از نودها در سراسر جهان ذخیره می‌ شوند که امنیت و حریم خصوصی را افزایش می ‌دهند.

 • مشوق های اقتصادی داخلی

شبکه از ارز بومی خود FIL، برای تشویق کاربران برای مشارکت در ظرفیت ذخیره سازی استفاده نشده خود استفاده می کند که منجر به افزایش ظرفیت ذخیره سازی می شود.

 • رمزنگاری برای امنیت داده

فایل کوین از تکنیک های رمزنگاری پیشرفته برای اطمینان از ذخیره سازی و بازیابی ایمن داده ها، حفظ یکپارچگی فایل های ذخیره شده استفاده می کند.

 • سازگاری شبکه فایل کوین با سیستم IPFS

 فایل کوین با IPFS، یک پروتکل وب غیرمتمرکز سازگار است که داده ها را بر اساس محتوای آن به جای مکان آن شناسایی می کند و امنیت، دسترسی و شفافیت را افزایش می دهد.

 • مقیاس ‌پذیری

شبکه به گونه‌ ای طراحی شده است که با پیوستن کاربران بیشتر به صورت اتوماتیک رشد کند و اطمینان حاصل شود که ظرفیت ذخیره ‌سازی حتی با افزایش تقاضا در دسترس است.

 • ذخیره ‌سازی NFT ها

فایل کوین برای ذخیره دارایی‌ های دیجیتالی زیربنایی برای توکن ‌های غیرقابل تعویض (NFT) مانند هنر دیجیتال، موسیقی و ویدیوها که برای ذخیره مستقیم روی یک بلاکچین بسیار بزرگ هستند مناسب است.

 • PoRep

ارائه دهندگان فضا در شبکه فایل کوین از PoRep استفاده می کنند تا نشان دهند که داده ها را به درستی و ایمن ذخیره کرده اند و از یکپارچگی و قابلیت اطمینان داده ها اطمینان حاصل می کنند.

 • بازاری باز برای ذخیره سازی

فایل کوین به کاربران اجازه می دهد تا برای ذخیره داده های خود در فضای ذخیره سازی به شبکه پول پرداخت کنند و ارائه دهندگان ذخیره سازی می توانند فضای خود را در بازار آزاد بفروشند و یک محیط رقابتی برای ذخیره سازی ایجاد کنند.

 • شفافیت و تأیید

بلاکچین فایل کوین تراکنش ها را برای ارسال و دریافت و همچنین تأیید صحت ذخیره سازی فایل ها توسط ارائه دهندگان ذخیره سازی، به صورت شفاف ذخیره می کند. این شفافیت تضمین می‌ کند که کاربران از ذخیره فایل های خود آگاه باشند.

این ویژگی‌ ها در مجموع به موقعیت فایل کوین به ‌عنوان یک راه‌ حل ذخیره ‌سازی غیرمتمرکز قوی، ایمن و مقیاس ‌پذیر کمک می ‌کنند و جایگزینی مناسب برای ارائه ‌دهندگان ذخیره ‌سازی ابری سنتی ارائه می ‌دهند.

معرفی رقیبان فایل کوین FileCoin و مقایسه آن ها

بلاکچین فایل کوین رقیبانی را در فضای متمرکز و غیرمتمرکز دارند که در این بخش ما به معرفی رقیبان غیرمتمرکز این پروژه می پردازیم:

 • مقایسه فایل کوین با Arweave

مدل غیرمتمرکز و ذخیره سازی:

 هر دو شبکه فایل کوین و Arweave شبکه های ذخیره سازی غیرمتمرکز هستند، اما در رویکردشان برای ذخیره سازی داده ها متفاوت هستند. فایل کوین از یک مدل بازار استفاده می کند که در آن ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی باهم رقابت می کنند و محیط رقابتی تری را ارائه می دهند. از سوی دیگر، Arweave از یک مدل ذخیره سازی دائمی استفاده می کند که در آن داده ها به طور نامحدود ذخیره می شوند و ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی از طریق مکانیسم پاداش تشویق می شوند.

تغییر ناپذیری داده:

 Arweave با در نظر گرفتن تغییر ناپذیری داده ها طراحی شده است و اطمینان حاصل می کند که پس از ذخیره داده ها، نمی توان آن ها را تغییر داد یا حذف کرد. این ویژگی به ویژه برای کاربرانی که به ذخیره سازی طولانی مدت و غیرقابل تغییر نیاز دارند جذاب است. فایل کوین ذاتاً تغییرناپذیری داده ها را تضمین نمی کند، زیرا به تعهد ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی برای حفظ یکپارچگی داده ها متکی است.

کاربرد:

فایل کوین برای طیف گسترده ای از برنامه ها، از جمله پشتیبان گیری از داده ها در مقیاس بزرگ، بایگانی و برنامه های غیرمتمرکز (dApps) مناسب است. Arweave به ویژه برای ذخیره سوابق دائمی، مانند آرشیوهای دیجیتال، اسناد قانونی و داده های تاریخی، که در آن تغییر ناپذیری بسیار مهم است، محبوب است.

 • مقایسه فایل کوین با Storj

امنیت و حریم خصوصی:

 Storj بر امنیت و حریم خصوصی تأکید می کند و رمزگذاری سرتاسری برای داده های ذخیره شده ارائه می دهد. این ویژگی به ویژه برای کاربرانی که محرمانه بودن داده های خود را در اولویت قرار می دهند جذاب است. اما فایل کوین تأکید زیادی بر امنیت داده ها دارد ولی ذاتاً داده های ذخیره شده در شبکه را رمزگذاری نمی کند.

مقیاس پذیری و عملکرد:

 Storj به گونه ای طراحی شده است که مقیاس پذیری بالایی داشته باشد و بتواند حجم زیادی از داده ها و تعداد زیادی کاربر را مدیریت کند، همچنین عملکرد بالایی برای بازیابی داده ها ارائه می دهد. فایل کوین اگرچه مقیاس پذیر است، اما ممکن است با چالش هایی در عملکرد و سرعت مواجه شود، به خصوص با رشد شبکه و افزایش تقاضا.

سهولت استفاده:

 Storj به دلیل رابط کاربرپسند و فرآیند راه اندازی ساده اش شناخته شده است که آن را برای مخاطبان وسیع تری در دسترس قرار می دهد. فایل کوین که یک پلتفرم فنی تر است، ممکن است برای کاربرانی که با فناوری بلاکچین و مفاهیم ذخیره سازی غیرمتمرکز آشنا نیستند نیاز به آموزش داشته باشد.

در نهایت، هر یک از این راه حل های ذخیره سازی نقاط قوت خود را دارند و برای رفع نیازها و موارد استفاده مختلف طراحی شده اند. فایل کوین در ارائه یک بازار غیرمتمرکز برای ذخیره سازی، ارائه یک محیط رقابتی برای ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی و طیف گسترده ای از برنامه ها برتر است. Arweave به دلیل تمرکز بر تغییرناپذیری داده ها و ذخیره سازی دائمی متمایز است و برای کاربرانی که به رکوردهای طولانی مدت و غیرقابل تغییر نیاز دارند ایده آل است. Storj، با تاکید بر امنیت، حریم خصوصی و سهولت استفاده، جایگزینی قانع ‌کننده برای کاربرانی که این جنبه‌ ها را در اولویت قرار می ‌دهند، ارائه می ‌کند.


نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال فایل کوین

نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال فایل کوین
نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال فایل کوین

سخن پایانی

به نظر می رسد که ارز دیجیتال File یا فایل کوین یک ارز مناسب در جهت سرمایه گذاری و همچنین استخراج باشد. همانطور که گفتیم برای اینکه شما بخواهید این ارز دیجیتال را استخراج کنید به هیچ ماینر قدرتمندی و یا سیستم قدرتمندی نیاز ندارید و تنها می توانید با داشتن یک فضای ذخیره سازی اقدام به استخراج این ارز دیجیتال کنید. به گفته برخی از سایت ها، ۷۰ درصد از هزینه نگهداری فایل ها به ماینر اهدا می گردد.

ممنون از اینکه تا پایان “فایل کوین FileCoin” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
8 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حمید
3 سال قبل

الان زمان خوبید برای خرید

لیدا
3 سال قبل

آیا FIL استخراج می شود؟

امیر
3 سال قبل

آینده قیمتی رمز ارز fil کوین را چگونه پیش بینی می کنید.

نورا
3 سال قبل

ارز فایل کوین در مقایسه با ماتیک چگونه است؟

مجتبی
3 سال قبل

فایل کوین خبر و ارزهای بسیارخوب است؟

بهرام
3 سال قبل

فایل کوین چرا به حرکت صعودی خود ادامه نداد؟

علی رضا
3 سال قبل

مرسی از مطالب شما

تیم محتوا
پاسخ به  علی رضا
3 سال قبل

سپاس 💐 🌷

آخرین مقالات منتشر شده