آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

فورک چیست؟ | هارد فورک چیست؟ | سافت فورک چیست؟

فورک Fork چیست؟

فورک Fork ، احتمالا تا به حال نام ” هارد فورک “ را شنیده اید. گاهی پیش آمده است که با دیدن یک ارز، شنیده باشید که برای مثال مثلا این ارز فورک بیت کوین است. دقیقا همانند ارز دیجیتال بیت کوین کش که فورک ارز دیجیتال بیت کوین می باشد. این نام بارها و بارها احتمالا به گوشتان خورده است. در این مقاله در نظر داریم تا به تمام  مسائلی که درباره هارد فورک وجود دارد بپردازیم. به صورت کلی می توان گفت که هارد فورک تغییری در پروتکل های ارز دیجیتال می باشد. در این پروتکل ها یک سری بلاک و همچنین تراکنش های نامعتبر وجود دارد که با به وجود آمدن هارد فورک معتبر می شوند. قطعا می دانید که همیشه، هارد فورک باعث به وجود آمدن یک ارز جدید می شود، دقیقا همانند مثالی که پیشتر برایتان گفتیم. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر درباره هارک فورک و مساول مربوط به آن گفتگو کنیم.

فورک Fork چیست؟

فورک Fork چیست
فورک Fork چیست

در ابتدا بهتر است که شما را با واژه فورک در دنیای رمزنگاری آشنا کنیم. فورک ها به ارتقا در شبکه بلاکچین و تغییر در قوانین نرم افزار اشاره می کنند. در صنعت رمزنگاری که دائما در حال پیشرفت است، فورک ها به نوآوری و توسعه اجازه می دهند تا در مرکز توجه قرار گیرند. فورک ها به دو دسته هارد فورک و سافت فورک وجود دارند. فورک ارز رمز نگاری شده در واقع بروز رسانی نرم افزاری است که بر شبکه توزیع شده حاکم است و قوانین موجود را معتبر یا نا معتبر می سازد. تصور کنید که در حال بازی آنلاین با بسیاری از افراد سراسر جهان هستید . سپس یک مدیر تصمیم می گیرد قوانین را تغییر دهد . برای عملکرد بازی ، همه باید در مورد تغییر قوانین به توافق برسند . اگر اتفاق نظر وجود داشته باشد ، تغییرات ایجاد می شود و همه چیز به روال معمول ادامه می یابد . اما اگر اتفاق نظر گسترده ای در مورد تغییر وجود نداشته باشد ، دو نسخه از بازی ظاهر می شوند ، یکی با قوانین قدیمی و دیگری با قوانین جدید . بنابراین ، یک فورک در بازی وجود دارد .

ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین ، مانند بازی ها دارای برنامه نویسی حاکم بر قوانین هستند ، بنابراین می توان نسخه های مختلفی نیز ساخت . رمز گذاران می توانند کد منبع عمومی را در اختیار داشته و آن را به دلخواه خود اصلاح کنند .

بدین ترتیب ، نسخه های جدید بیت کوین باعث شده تا ارزهای رمز نگاری شده با نام های مشابه به وجود بیایند . همانند بیت کوین کش ( BCH ) و بیت کوین گلد ( BTG ) و بسیاری از موارد دیگر که نمونه هایی از فورک می باشند .

فهم و درک فورک بسیار آسان است و شما می توانید به راحتی این موضوع را متوجه شوید. همانطور که می دانید هر ارز دیجیتال دارای قوانینی است که طبق آن قوانین کار خود را آغاز کرده است و همچنین ادامه می دهد. این قوانین توسط توسعه دهندگان آن ارز تعیین شده است و بلاکچین آن ارز نیز نسبت به آن قوانین به کار خود ادامه می دهد. همانطور که در مقاله قبل آوردیم، اطلاعات موجود در بلاکچین غیر قابل تغییر می باشد و هنگامی که بلاکچین فعالیت خود را شروع می کند تا زمانی که افراد حاضر آنرا نپذیرند هیچ فردی نمی تواند جلوی کار آن را بگیرد. در قسمت قبل نام عبارت ” پروتکل ” را آوردیم، به تمامی این قوانین پروتکل های آن ارز نیز می گویند. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که منظور از قوانین چیست؟ برای مثال اگر از شبکه اتریوم اطلاعات داشته باشید، می دانید که زمان استخراج اتریوم تقریبا ۱۴ ثانیه می باشد و یا اینکه روش کارش نیز دارای یک سری قوانین دیگر می باشد. منظور از قوانین و یا پروتکل نیز دقیقا همین موضوع است.

با تمام این تفاسیر شاید در شبکه برخی ها باشند که با قوانین موجود موافق نباشند و یا اینکه برخی از قوانین را نپذیرند. آنگاه به نظر شما چه اتفاقی می افتد؟

برای حل این موضوع آن سری از منتقدانی که با این قوانین مشکل دارند و تغییراتی در کد آن ارز اقدام به بروزرسانی آن می کنند و یا یک بلاکچین جدید ایجاد می کند. این موضوع باعث ایجاد یک ارز جدید می شود. به صورت کلی همانطور که گفتیم اگر افرادی که از توسعه دهندگان شبکه هستند با برخی از قوانین مشکل داشته باشند، اقدام به انجام این کار می کنند. این تغییرات می تواند برنامه ریزی شده باشد و یا اینکه به صورت تصادفی رخ بدهد. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که معنی و مفهوم فورک چیست؟ در ادامه همراه ما باشید تا در این باره نیز با شما عزیزان گفتگو کنیم.


عبارت و یا واژه فورک به چه معنایی است؟

اگر واژه فورک به فارسی معنا کنید، با عبارت ” چنگال ” رو به رو می شود!! شاید تعجب کنید از این معنی اما این واژه از ابتدا در پروژه های برنامه نویسی قدرت گرفته است. در یک زمان با کپی کد های یک پروژه و اعمال تغییراتی در آن یک برنامه جدید به وجود می آید. برای مثال شما یک برنامه ماشین حساب فرض کنید. حال بیاید کد های آن نرم افزار را کپی و مجدد بر روی آن تغییراتی ایجاد کنید. کاری که انجام شده می باشد این است که شما از دل آن نرم افزار یک نرم افزار دیگر نیز تولید کرده اید. در بحث ارز های دیجیتال نیز دقیقا همین موضوع وجود دارد که به آن نیز فورک می گویند. البته لازم به ذکر است که فورک در ارز های دیجیتال کمی پیچیدگی نیز دارد. در بحث بروزرسانی نرم افزار ها برای ایجاد نسخه جدید، دو روش وجود دارد که آن ها با نام های ” سازگاری با قبل – Backward-compatible ” یا ” ناسازگاری با قبل – Backward-uncompatible ” شناخته می شوند.


فورک ها چگونه کار می کنند؟

فورک ها چگونه کار می کنند؟
فورک ها چگونه کار می کنند؟

یک فورک در یک بلاکچین می تواند در هر بستر فناوری رمزنگاری وجود داشته باشد. این بدان دلیل است که بلاکچین ها و ارزهای رمز پایه بدون توجه به اینکه در کدام بستر رمز نگاری قرار دارند، به همان روش کار می کنند.

ممکن است شما بلوک های موجود در بلاکچینی را به عنوان کلیدهای رمزنگاری در نظر بگیرید که حافظه را به حرکت در می اورند . از انجا که ماینرهای موجود در بلاکچین قوانینی را تنظیم می کنند که حافظه را در شبکه به حرکت در می آورد ، این ماینرها قوانین جدید را درک می کنند.

با این حال ، همه ماینرها باید در مورد قوانین جدید و آنچه که یک بلوک معتبر در زنجیره را تشکیل می دهد ، توافق کنند . بنابراین هنگامی که می خواهید قوانین را تغییر دهید باید ان را فورک کنید . سپس توسعه دهندگان می توانند تمام نرم افزارها را به روز کنند تا قوانین جدید را منعکس کنند.

از همین طریق می باشد که ارزهای دیجیتال مختلف با نام های مشابه بیت کوین به وجود امده است.


آیا اتفاق افتادن فورک برای یک ارز و یا نرم افزار مهم است؟ چرا؟

فورک تقریبا موجب می شود تا یک نرم افزار و یا ارز جدید به وجود بیاید تا در شبکه تغییراتی ایجاد شود. این تغییرات اصولا مثبت است و شبکه با دیدن این تغییرات پیشرفت می کند. البته لازم به ذکر است که گاهی ممکن است این فورک به شبکه آسیب بزند و یا اینکه تداخل ایجاد کند که این موضوع می تواند به دست برنامه نویسان و یا توسعه دهندگان برطرف گردد. حال که با فورک آشنا شدید و درباره آن اطلاعات مناسبی به دست آورده اید، شاید برایتان این سوال پیش بیاید که دلایل اتفاق افتادن یک فورک چیست؟ در قسمت های قبل ما به صورت کلی در این باره صحبت کرده ایم. در قسمت بعدی همراه ما باشید تا به صورت جزئی به این مسئله بپردازیم.


چرا فورک اتفاق می افتد؟

چرا فورک اتفاق می افتد؟
چرا فورک اتفاق می افتد؟

در دنیای غیرمتمرکز بلاکچین و ارزهای رمزنگاری شده، هارد فورک ها و سافت فورک ها باعث ایجاد نوآوری می شوند. بدون دخالت هیچ شخصیت مسئول، توسعه به عهده جامعه است و فورک ها اجازه اجرای این تغییرات را می دهند. این ساز و کارها به صنعت اجازه می دهد تا به طور کلی رشد و پیشرفت کند. همچنین اجازه می دهد همه ی اینها در طبیعتی غیرمتمرکز باشد. هنگام درک تفاوت بین هارد فورک و سافت فورک، درک اینکه آنها برای توسعه صنعت بلاکچین و ارزهای رمزنگاری شده حیاتی هستند بسیار مهم است.

همانطور که در قسمت های قبل مطالعه کردید یکی از اصلی ترین دلایل اتفاق افتادن فورک برای یک ارز این است که عده ای با قوانین موجود مخالف باشد. حال در این قسمت قرار است درباره باقی دلیل ها با شما عزیزان گفتگو کنیم تا به صورت کامل متوجه شوید که چرا فورک اتفاق می افتد، همراه ما باشید.

  1. فورک یک ارز گاهی موجب برگشت سرمایه برای توسعه دهندگان می شود.

اگر پیگیر اخبار و مطالب حوزه ارز های دیجیتال باشید، احتمالا خبر از هک شدن اتریوم در اوایل تاسیسش دارید. در سال ۲۰۱۶ به اتریوم حمله شد و هک DAO رخ داد. این موضوع سبب از بین رفتن سرمایه زیادی از کاربران شد. اتریوم برای اینکه این ضرر ها را جبران کند با بروزسانی چند قابلیت اقدام به ایجاد ” اتریوم کلاسیک ” نمود. همانطور که می دانید اتریوم کلاسیک فورک اتریوم است که دلیل ایجاد آن نیز دقیقا همین موضوع می باشد. پس از اتفاق افتادن این موضوع، عده ای به شبکه جدید اتریوم نقل مکان کردند.

  1. فورک موجب رفع اختلاف نظرات می شود.

در قسمت های مختلف این مقاله، به این موضوع اشاره کرده شد. زمانی که عهده ای با قوانین و قواعد یک ارز مخالف باشند، اختلاف رخ می دهد. فورک یکی از راه هایی است که برای حل این اختلاف از آن استفاده می کنند. همانطور که می دانید عده ای توسعه دهنده می آیند و با یکی نمودن نظرات اقدام به ایجاد یک ارز جدید می کنند تا هم یک ارز جدید وارد شبکه شود و هم اختلافات حل شوند. برای اینکه بهتر متوجه این موضوع بشوید، بگذارید تا برایتان یک مثال بزنیم.

پس از ایجاد بیت کوین و گسترش آن عده ای به تیم توسعه دهنده آن پیوستند، برخی از افراد با بعضی از قانون ها مشکل داشتند، پس از گذشت چندی آن ها با نظرات جدید اقدام به بروزرسانی کد ها کردند و این موضوع موجب به وجود آمدن ارز دیجیتال ” بیت کوین کش ” شد.

  1. فورک موجب اضافه شدن قابلیت های جدید می شود.

یک شبکه در طی سال های فعالیت خود نیاز به تغییرات دارد تا مشکلات آن برطرف شود. اگر مشکلات شبکه برطرف نشود و یا اینکه مشکلات پاربرجا بماند قطعا باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی می شود. زمانی که یک فورک اتفاق می افتد در شبکه جدید مشکلات برطرف می شود. البته همانطور که گفتیم ممکن است به وجود آمدن فورک مشکلاتی را نیز به وجود بیاورد که اگر این اتفاق بیوفتد قطعا به زودی به دست توسعه دهندگان برطرف می شود.


دلایل اهمیت فورک

دلایل اهمیت فورک
دلایل اهمیت فورک

فورک در دنیای بلاک‌چین به وقوع می‌پیوندد وقتی یک نسخه از بلاک‌چین به دو یا چند بلاک‌چین مجزا تقسیم می‌شود. این اتفاق ممکن است به دلیل امور متفاوتی رخ دهد، از جمله:

  • اصلاح اشکالات: در صورتی که در بلاک‌چین مشکلاتی وجود داشته باشد، توسعه‌دهندگان ممکن است تصمیم بگیرند یک نسخه جدید از بلاک‌چین را ایجاد کنند که در آن اشکالات برطرف شده باشند. این فرایند به عنوان “فورک سخت” شناخته می‌شود.
  • افزایش قابلیت‌ها: توسعه‌دهندگان ممکن است تصمیم بگیرند قابلیت‌های جدیدی را به بلاک‌چین اضافه کنند. اگر این تغییرات توسط تمام اعضای جامعه پذیرفته نشوند، ممکن است به وقوع فورک بپیوندد. این نوع فورک را “فورک نرم” می‌نامند.
  • تغییرات در حاکمیت: ممکن است بین اعضای جامعه اختلافاتی درباره نحوه مدیریت بلاک‌چین وجود داشته باشد. در چنین مواردی، یک گروه از کاربران می‌توانند تصمیم بگیرند نسخه خود را از بلاک‌چین ایجاد کنند که در آن حاکمیت به شکلی مختلف توزیع می‌شود.

به این ترتیب، فورک‌ها ممکن است به دلیل اصلاح اشکالات، افزایش قابلیت‌ها یا تغییرات در حاکمیت در بلاک‌چین به وقوع بپیوندند.


انواع فورک های موجود

انواع فورک های موجود
انواع فورک های موجود

به صورت کلی دو نوع فورک وجود دارد که ما در این قسمت از مقاله قصد داریم تا شما را با این دو نوع آشنا کنیم. انواع فورک ها عبارت اند از ۱. سافت فورک، ۲. هارد فورک. در ادامه همراه ما باشید تا با این دو عبارت آشنا شوید.

  1. هارد فورک – HardFork:

تفاوت اصلی بین سافت فورک و هارد فورک این است که داده های هارد فورک با نسخه قدیمی سازگار نیستند . به پلی استیشن ۳ و پلی استیشن ۴ فکر کنید . و قتی بازی های جدید عرضه می شوند ، برای بازی باید کنسول PS4 جدید را خرید و آنها روی سیستم PS3 قدیمی شما کار نخواهند کرد ، این یک نمونه از هارد فورک است .از نظر فناوری بلاکچین ، هارد فورک تغییر اساسی در قوانین شبکه است . هر نود یا کاربری لازم است که هنگام ایجاد یک فورک ، به نسخه جدید نرم افزار شبکه ارتقا یابد . از نظر فنی ، نسخه قبلی بلاکچین در یک هارد فورک به طور دائمی واگرا می شود . جدیدترین نسخه نودهایی را که پروتکل های قبلی شبکه را اجرا می کنند ، نمی پذیرد .

یک هارد فورک مسیر جدیدی را در بلاکچین ایجاد می کند . یک مسیر از پروتکل های بلاکچین جدید و اصلاح شده پیروی می کند ، در حالی که مسیر دیگر همچنان از پروتکل های شبکه قدیمی پیروی می کند . پس از مدتی ، افراد موجود در زنجیره قدیمی به جدیدترین نسخه ارتقا می یابند زیرا متوجه می شوند نسخه فعلی آنها بی ربط یا منسوخ است .

در صورتی که تغییراتی در قوانین ارز های دیجیتال ایجاد شود که با نسخه قبلی متفاوت باشد و یا اینکه کوینی با بلاکچین های جدید به وجود بیاید می گوئیم که هارد فورک رخ داده است. زمانی که هارد فورک رخ می دهد، تمامی نود ها باید خود را بروزرسانی کنند. در این نوع فورک تمامی کاربران باید نرم افزار های خود را به روزرسانی کنند تا اجازه برایشان صادر شود تا بتوانند در تایید تراکنش ها و یا اعتبار سنجی ها شرکت کنند. اگر بخواهیم برایتان یک مثال بزنیم، بیت کوین کش و همچنین اتریوم دو نمونه هارد فورک هستند.

  1. سافت فورک – SoftFork:

سافت فورک را به عنوان یک بروزرسانی در نرم افزار در نظر بگیرید که با گذشته سازگار است و سافت فورک به قوانین جدید اجازه می دهد تا به خوبی با قوانین قدیمی بازی کنند ، بنابر این رمز ارزهای جدید ایجاد نمی کنند .در یک سافت فورک ، در حالی که معاملات گذشته دیگر معتبر نیستند ، نودهای قدیمی ، ماشین هایی که ارز رمز نگاری شده را استخراج می کنند و نودهای جدید معاملات جدید را تشخیص می دهند .سافت فورک با تغییر در کد حاکم در بلاکچین اصلی آن در بیت کوین اتفاق می افتد . آنها موارد استفاده جدید را مجاز می دانند و با نسخه های قدیمی سازگار هستند .

سافت فورک یک تغییر در قوانین است که به صورت بازگشت پذیر و همچنین بر روی بلاکچین اعمال می شود. این بروزرسانی و تغییرات با نسخه های قدیمی سازگار می باشد. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که منظور چیست؟ این موضوع به این معنا است کاربرانی که برنامه های خود را آپدیت نکرده باشند نیز اجازه دسترسی به تایید تراکنش ها و همچنین اعتبار سنجی را دارند و همانند هارد فورک عمل نمی کنند. چه کاربرانی که برنامه ها را آپدیت کرده باشند و چه کاربرانی که آپدیت نکرده باشند می توانند بلاکچین های جدید را تشخیص بدهند.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که فورک چه تاثیری بر روی قیمت رمز ارز ها دارد؟ آیا پس از ایجاد فورک قیمت رمز ارز ها صعودی می شود و یا نزولی؟ در قسمت بعدی قصد داریم تا درباره این موضوع با شما عزیزان گفتگو کنیم اگر می خواهید تا بدانید پس از اتفاق افتاد فورک قسمت آن ارز چه می شود قسمت بعدی را مطالعه کنید.


انواع سافت فورک Soft Fork

انواع سافت فورک Soft Fork
انواع سافت فورک Soft Fork

به طور کلی دو نوع سافت فورک وجود دارد:

Miner Activated Soft Fok(MASF)

این یک فورک است که در آن ماینرها می توانند به روز رسانی جدید را بپذیرند یا خیر. ماینرها می توانند سافت فورک را با استفاده از قدرت هش خود فعال کنند. آنها می توانند در تعداد بلاک هایی که در حال استخراج هستند تغییر ایجاد کنند.

User Activated Soft Fork(UASF)

در اینجا، نودها یا همان کاربران سافت فورک را در یک زمان مشخص فعال می کنند. تغییرات در تاریخ و زمان معینی رخ می دهد. همه ی نودها برای پیاده سازی قوانین اجماع جدید مورد نیاز هستند. آنها همچنین باید تمام بلاک ها و تراکنش هایی را که به این قوانین جدید پایبند نیستند، رد کنند.


انواع هارد فورک Hard Fork

انواع هارد فورک Hard Fork
انواع هارد فورک Hard Fork

هارد فورک دارای دو زیر گروه است:

.Planned Hard Fork

هارد فورک برنامه ریزی شده، ارتقاء نرم افزاری از پیش تعیین شده به یک پروتکل است. این یک ارتقا است که قبلا توسط توسعه دهندگان مشخص شده است. درجه بالایی از اجماع بین همه ذینفعان معمولا قبل از وقوع هارد فورک حاصل می شود.

.Contentious Hard Fork

این هارد فورک به دلیل اختلاف نظر بین ذینفعان مختلف در یک پروژه رخ می دهد. معمولا به این دلیل اتفاق می افتد که گروهی به تغییرات یا بهبودهای پیشنهادی اعتقاد دارند و گروهی دیگر نیازی به تغییرات ندارند.


تفاوت هارد فورک و سافت فورک

تفاوت هارد فورک و سافت فورک
تفاوت هارد فورک و سافت فورک

هارد فورک و سافت فورک اساسا یکسان هستند به این معنا که وقتی کد موجود یک رمز ارز تغییر می کند ، هنگام ایجاد نسخه جدید ، یک نسخه قدیمی باقی می ماند .

با استفاده از یک سافت فورک ، فقط یک بلاکچین معتبر باقی می ماند زیرا کاربران از این به روزرسانی استفاده می کنند . در حالی که با یک هارد فورک ، بلاکچین های قدیمی و جدید هر دو در کنار هم وجود دارند ، به این معنی که نرم افزار باید به روز شود تا طبق قوانین جدید کار کند .

هر دو فورک شکاف ایجاد می کنند ، اما یک هارد فورک دو بلاکچین ایجاد می کند و یک سافت فورک به این نتیجه می رسد که یکی ایجاد کند .

با توجه به تفاوت در امنیت بین سافت فورک و هارد فورک ، تقریبا همه کاربران و توسعه دهندگان خواستار هارد فورک هستند ، حتی اگر به نظر برسد یک سافت فورک می تواند کاری را انجام بدهد .

تغییرات اساسی بلوک ها در یک بلاکچین به قدرت محاسباتی فوق العاده ای نیاز دارد ، اما حریم خصوصی حاصل از یک هارد فورک بیشتر از استفاده از سافت فورک است .


چه کسی تشکیل فورک Fork را تعیین می کند؟

چه کسی تشکیل فورک Fork را تعیین می کند؟
چه کسی تشکیل فورک Fork را تعیین می کند؟

از آنجا که بلاکچین توسط هیچ مرجع مرکزی اداره نمی شود، مسئولیت شرکت کنندگان در شبکه این است که در مورد راه پیش رو توافق کرده و تغییرات را اعمال کنند که کارایی را افزایش دهد. با این حال، بلاکچین ها دارای زیر مجموعه های مختلفی از ماینر تا کاربران و توسعه دهندگان می باشد. اما چه کسی آخرین نظر را می دهد که چه تغییراتی در شبکه اعمال شود؟

از آنجا که هر زیر مجموعه ای به صورت متفاوت به شبکه کمک می کند، برخی از شرکت کنندگان قدرت رای گیری بیشتری نسبت به سایرین دارند. به عنوان مثال ماینرها که با اختصاص منابع محاسباتی برای تایید اعتبار بلاک شبکه را ایمن می کنند، تمایل دارند امنیت و محبوبیت نسخه های فورک را تعیین کنند.

از آنجا که ماینرها منابع محاسباتی لازم برای راه اندازی شبکه را ارئه می دهند، هر نسخه فورکی که به تایید ماینرها برسد موفق می شود. اکثر بلاکچین های متن باز امکان همپوشانی مسئولیت ها در فرآیند تشکیل فورک را فراهم می کنند. سایر نقش های زیر مجموعه عبارتند از توسعه دهندگانی که کدی را که در داخل بلاکچین اجرا می شود ایجاد و به روز می کنند و کاربران که به عنوان ستون فقرات شبکه عمل می کنند.


فورک چه تاثیری بر روی قیمت ارز های دیجیتال دارد؟

فورک چه تاثیری بر روی قیمت ارز های دیجیتال دارد؟
فورک چه تاثیری بر روی قیمت ارز های دیجیتال دارد؟

هر فردی که تجربه داشته باشد، می توانید با تغییر در سورس های یک ارز، اقدام به تاسیس یک فورک از آن کند. طی چند ماه گذشته تقریبا بیش از ۱۰ فورک برای ارز دیجیتال بیت کوین به وجود آمد. اما موضوعی که قرار است اینجا به آن اشاره کنیم فورک های بزرگ می باشد. فورک های بزرگ می توانند تاثیر بسیار زیادی بر روی یک ارز دیجیتال داشته باشد و سرنوشت یک ارز را برای همیشه تغییر بدهد. اگر بخواهیم به صورت قابل فهم تر بیان کنیم، اصولا قبل از فورک قیمت افزایش پیدا می کند. اما زمانی که در شبکه فورک اتفاق بیوفتد ارز آن در زنجیره فورک شده پخش می گردد.


امنیت در رمز ارز های فورک شده چگونه است؟

امنیت در رمز ارز های فورک شده چگونه است؟
امنیت در رمز ارز های فورک شده چگونه است؟

زمانی که یک ارز فورک می شود و ارز جدیدی به وجود می آید، برای برخی از افراد سوال پیش می آید که امنیت ارز جدید چگونه است؟ آیا همانند ارز قبلی خوب و یا ضعیف است؟

اینکه امنیت آن ارز چگونه است تماما به توسعه دهندگان جدید مربوط است. امنیت یک ارز توسط توسعه دهندگان و همچنین کاربران تامین می شود و ربطی به ارز قبلی که این ارز از آن فورک شده است ندارد. پس اطلاع درباره امنیت، شاید برایتان سوال پیش بیاید که آیا خرید و فروش و یا استخراج آن ارز که فورک شده است چگونه می باشد؟ در ادامه اگر همراه ما باشید به این سوال نیز پاسخ خواهیم داد؟


خرید و فروش و همچنین استخراج رمز ارز های فورک شده چگونه است؟

خرید و یا فروش رمز ارز ها هیچ فرقی ندارد. البته این موضوع بستگی به شبکه آن ارز نیز دارد. استخراج آن هم دقیقا همینطور می باشد. با توجه به نوع شبکه و قوانین می توان فهمید که ارز فورک شده قابلیت استخراج را دارد و یا خیر تنها امکان خرید و فروش برایش میسر است.


پس از انجام فورک، چه اتفاقی می افتد، آیا ارز قبلی از بین خواهد رفت؟

در مثال هایی که زده شد، مطالعه کردید که بیت کوین کش فورک ارز دیجیتال بیت کوین می باشد. حال سوالی که ما از شما داریم با توجه به فورک شدن بیت کوین کش از بیت کوین، آیا برای ارز دیجیتال بیت کوین اتفاق ناگواری رخ داده است؟

خیر، قطعا مشکلی برای ارز قبلی پیش نمی آید و تعطیل نمی شود. در اصل همانطور که مطالعه کردید، با فورک شدن یک ارز آن ارز بروزرسانی می شود. این را بدانید که بروزرسانی همیشه باعث اتفاق افتادن برخی از موارد مثبت در شبکه می شود.


سخن پایانی

تقریبا می توان گفت که ارز های دیجیتال با هارد فورک ارتباط بسیار مناسبی دارد. زیرا همانطور که می دانید فورک باعث برورسانی می شود. یکی از بحث هایی که وجود دارد در این قسمت همان بحث مراقبت از کلاهبرداری ها است. برخی از پروژه ها آمده اند و ادعای این را دارند که فورک فلان ارز هستند. اگر این چنین اطلاعیه ای را دید، ابتدا خوب درباره آن پروژه تحقیق کنید و سپس اقدام به اعتماد به آن پروژه کنید. شما کاربران این را بدانید که فورک همیشه برای رمز ارز ها همانطور که گفته شد مفید هستند. در صورت ایجاد سوال و یا مشکل می توانید در قسمت نظرات آن را با ما مطرح کنید.

ممنون از اینکه تا پایان “هارد فورک” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده