آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

اوراکل چیست؟

اوراکل Oracle چیست؟

اوراکل Oracle چیست؟ فناوری بلاکچین موج جدیدی از تغییرات را ایجاد میکند که روش انجام کارها را تغییر می دهد. کارهایی مثل مدیریت سرمایه و پول، نحوه ثبت دارایی و … از جمله کارهایی هستند که توسط این فناوری دستخوش تغییراتی چشمگیری خواهد شد. مثل همه فناوری های دیگر که در ابتدای عرضه با مشکلات زیادی همراه هستند و به مرور نقص های انها شناسایی میشود، بلاکچین نیز از این قاعده مستثنی نیست. این فناوری هنوز در مراحل ابتدایی است و با مشکلاتی مثل مقیاس پذیری، سرعت، امنیت، عدم تمرکز و… رو به رو است. محققان هر روز در حال بررسی و کار روی این مشکلات هستند و راه حل های خوبی برای حل این مشکلات ارائه داده اند و تا حدودی این معضلات را حل کرده اند. یکی از راه حل هایی که تکنولوژیست ها از ان بهره میبرند این است که از بلاکچین برای برخی معاملات خود استفاده می کنند. اما بر خلاف بلاکچین، زندگی خطی نیست! هر چیزی که خارج از زنجیره بلاکچین اتفاق می افتد، وقتی که به صورت دیجیتالی ضبط می شود، دقیقا به همان صورت که قابل ثبت در بلاکچین باشد، نیست. حالا سوال اینجاست که چگونه می توان اطلاعاتی که خارج از زنجیره بلاکچین اتفاق می افتد را به گونه ای وارد زنجیره کرد و از این اطلاعات در بلاکچین استفاده کرد.کلید این معما در دست “اوراکل” است.

اوراکل ابزار مفیدی است که ارتباط اطلاعات دنیای واقعی را با فعالیت های بلاکچین آسان تر می کند. با اوراکل ها، کاربران راه های بی شماری برای مفید ساختن بلاکچین در زندگی روزمره خود دارند. آیا علاقه مند به یادگیری بیشتر در مورد این سیستم های جذاب هستید؟ در این مقاله می توانید تمامی اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنید.

اوراکل Oracle چیست؟

اوراکل Oracle چیست؟
اوراکل Oracle چیست؟

اوراکل راهی برای تعامل بین یک زنجیره بلاک یا قرارداد هوشمند با داده های خارج از بلاکچین است. بلاکچین ها مثل خیابان های یک طرفه هستند، اوراکل ها مثل خیابان های فرعی هستند که اطلاعات را از دنیای خارج به این خیابان اصلی می اورند. در واقع اوراکل پلی بین رویداهای خارج از زنجیره و یک زنجیره است. البته با توجه به موضوع مورد بحث تعریف اوراکل می تواند متفاوت باشد، در دنیای بلاکچین تعریفش همان چیزی است که ذکر شد. برای جا افتادن مفهوم اوراکل به شکل زیر دقت کنید.

به طور خلاصه می توان گفت اوراکل به عنوان پلی بین بلاکچین و دنیای خارج عمل می کند. بلاکچین ها و قراردادهای هوشمند نمی توانند به داده های خارج از زنجیره دسترسی پیدا کنند، با این وجود برای بسیاری از قراردادها، داشتن اطلاعات مربوطه از جهان خارج برای اجرای قرارداد بسیار حیاتی است. در اینجا، اوراکل های بلاکچین وارد عمل می شوند، زیرا ارتباطی بین داده های خارج از زنجیره و بلاکچین را ایجاد می کنند. اوراکل ها در اکوسیستم بلاکچین ضروری هستند زیرا دامنه فعالیت قراردادهای هوشمند را گسترش می دهند. بدون اوراکل بلاکچین، از قراردادهای هوشمند استفاده بسیار محدودی به عمل خواهد آمد زیرا آنها فقط از داخل شبکه های خود به داده دسترسی دارند.

توجه به این نکته نیز مهم است که اوراکل بلاکچین خود منبع داده نیست، بلکه لایه ای است که منابع داده خارجی را جستجو و تایید می کند و سپس این اطلاعات را دوباره ارسال می کند. داده های منتقل شده توسط اوراکل ها به اشکال مختلف وجود دارد. برای فراخوانی داده ها از دنیای خارج، باید قراردادهای هوشمند را فراخوانی کرد و منابع شبکه را بررسی کرد. برخی از اوراکل نه تنها توانایی انتقال اطلاعات به قراردادهای هوشمند بلکه ارسال آنها به منابع خارجی را دارند.

به عبارت دیگر اوراکل ها به عنوان واسطه بین بلاکچین ها و منابع داده خارجی عمل می کنند و راه هایی را برای تبادل بین بلاکچین ها و خدمات شخص ثالث و بالعکس فراهم می کنند. در بلاکچین های قراردادهای هوشمند، قراردادهای هوشمند ترکیبی (قراردادهای هوشمندی که از اوراکل ها استفاده می کنند) از شبکه های اوراکل غیرمتمرکز DON استفاده می کنند که منابع سرویس های خارجی را برای استفاده در بلاکچین بررسی، تایید و اعتبار می دهند. بلاکچین ها بر اساس طراحی، داده ای ندارند زیرا صرفا ساختار داده ای هستند و اغلب برای عملکرد به داده هایی از منابع خارجی نیاز دارند. داده های منبع خارجی باید دقیق و قابل اعتماد باشند.

شبکه های غیرمتمرکز اوراکل با استفاده از مدل های مختلف داده ها را از منابع متعدد محاسبه، تجزیه و تحلیل می کنند تا از دقت بالایی در داده ها و عدم وجود نقطه ای از شکست اطمینان حاصل کنند. اوراکل ها همچنین می توانند به عنوان راه حل های قابلیت همکاری مورد استفاده قرار گیرند، زیرا اوراکل هایی مانند چین لینک Chainlink و Band Protocol به چندین بلاکچین خدمت می کنند.

 

اوراکل Oracle چیست ؟
اوراکل Oracle چیست ؟

بررسی عملکرد اوراکل های بلاکچین

بررسی عملکرد اوراکل های بلاکچین
بررسی عملکرد اوراکل های بلاکچین

هر دستگاه یا موجودیتی که یک بلاکچین قطعی را به داده های خارج از زنجیره متصل می کند، اوراکل بلاکچین نامیده می شود. هر ورودی داده به وسیله یک تراکنش خارجی در اوراکل ها هدایت می گردد. با این حال، می توانی مطمئن باشیم که بلاکچین تمام اطلاعات مورد نیاز برای احراز هویت خود را از این طریق دارد. اوراکل ها به عنوان میان افزار بلاکچین در نظر گرفته می شوند، زیرا به عنوان پیوندی بین این دو حوزه عمل می کنند.

چین لینک Chainlink استانداردهای صنعتی برای اوراکل های غیرمتمرکز است، زیرا هم بر دسترسی به داده های خارجی و هم بر تمرکز بر مشکلات قراردادهای هوشمند غلبه می کند. بنابر این، اوراکل های Chainlink چیست؟ چین لینک یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که داده های دنیای واقعی را برای قراردادهای هوشمند بلاکچین تغذیه می کند. توکن های LINK توکن های دارایی دیجیتال هستند که برای پرداخت خدمات شبکه استفاده می شوند.

از سوی دیگر، یک اوراکل متمرکز تنها باعث ایجاد مشکل خاصی می شود که قرار است یک قرارداد هوشمند غیرمتمرکز و امن با بلاکچین حل کند. بنابراین، اگر اوراکل معیوب باشد یا به خطر بیفتد، چگونه می دانید که داده های شما دقیق هستند؟ اگر داده هایی که به آنها تکیه می کند مشکوک باشند، یک قرارداد ایمن، قابل اعتماد و هوشمند روی بلاکچین چه سودی دارد؟ این مشکل توسط Chainlink حل می شود که از اوراکل ها برای ارائه داده ها و اطلاعات از منابع خارج از بلاکچین به قراردادهای هوشمند درون بلاکچبن استفاده می کند. این تفکیک همراه با سایر فناوری های امن، مشکلات قابلیت اطمینان را که ممکن است در صورت استفاده از یک منبع متمرکز منفرد ایجاد شود، حذف می کند.


انواع اوراکل Oracle

انواع اوراکل Oracle
انواع اوراکل Oracle

اوراکل های بلاکچینی به چند روش قابل تقسیم بندی هستند.

۱:داده انتقال داده شده سخت افزاری یا نرم افزاری است؟(source)

2:داده انتقال شده ورودی یا خروجی است؟(direct of information)

3:این داده متمرکز یا غیر متمرکز است؟(trust)

یک اوراکل میتواند در همه این دسته ها قرار بگیرد. برای مثال اوراکلی که اطلاعات را از وبسایت یک شرکت وارد بلاکچین می کند، یک اوراکل نرم افزاری ورودی متمرکز است.

اوراکل ورودی(Inbound):

اوراکل ورودی داده های خارج از زنجیره را به بلاکچین یا قرار داد هوشمند منتقل میکند و برعکس اوراکل خروجی عمل می کند. برای مثال در یک معامله خودکار میتوانند قیمت های لحظه ای را اطلاع رسانی کنند و یا برنده شدن یک شخص در شرط بندی را اعلام کنند تا پول شخص پرداخت شود.

اوراکل خروجی(Outbound):

این اوراکل ها برعکس اوراکل ورودی عمل کرده یعنی وقایعی ک در قراردادهوشمند یا بلاکچین رخ داده است را به خارج  از زنجیره منتقل می کنند. از نظر تئوری موارد استفاده از اوراکل های خروجی از اوراکل ورودی کمتر است درحالی که در عمل موارد استفاده از این اوراکل بی نهایت است. برای مثال وقتی یک تراکنش در بلاکچین انجام شده، پولی به حساب واریز شده و یا منتقل شده، برای اطلاع رسانی این موضوع به دنیای خارج از بلاکچین از اوراکل های خروجی استفاده می شود.

اوراکل سخت افزاری(Hardware):

بعضی وقت ها لازم است برای اینکه داده ای به بلاکچین منتقل شود از داده های دنیای واقعی استفاده کنیم. در واقع این نوع اوراکل رویداد های دنیای واقعی را به زبان دیجیتال که برای قراردهای هوشمند قابل فهم است، ترجمه می کند. این نوع اوراکل در انتقال اطلاعات از سنسورهای الکترونیکی، اسکنر بارکد و سایر دستگاه  های خواندن قابل استفاده هستند. برای مثال می توان بررسی کرد که ایا یک کامیون که کالایی را حمل میکرده  به مقصد رسیده است یا خیر؟ تا در صورت رسیدن اقدامات بعدی انجام شود. همچنین در اینترنت اشیا (IOT) و RFID نیز از این نوع اوراکل استفاده می شود.

اوراکل نرم افزاری(Software):

مورد استفاد ترین اوراکل ها جزو این دسته هستند. به اوراکل هایی گفته میشود که اطلاعات را از روی منابع انلاین به بلاکچین منتقل می کنند. این اطلاعات می توانند از پایگاه های داده انلاین، سرور ها، وب سایت ها و اساسا هر منبع داده در وب به دست بیایند. این نوع اوراکل از سرعت بالایی برخوردار است. برای مثال نرخ لحظه ای ارز، قیمت یک دارایی دیجیتال، اطلاعات پرواز ، همه مواردی هستند که جزو اوراکل های نرم افزاری دسته بندی می شوند.

اوراکل متمرکز(centralized):

اوراکلی است که توسط یک نهاد یا یک شخص کنترل می شود، و این اوراکل تنها ارائه دهنده اطلاعات قرارداد هوشمند است. استفاده از تنها یک منبع اطلاعاتی مخاطره امیز است و تمام تاثیرات یک قرارداد هوشمند تنها وابسته به یک نهاد است. به راحتی این نهاد یا شخص قابلیت این را دارد که قرارداد هوشمند را با خطر مواجه کند. مشکل اصلی اوراکل متمرکز این است که یک منبع بیشتر ندارد و در برابر هک ها، حملات و اسیب پذیری ها مقاومت کمتری دارد.

اوراکل غیر متمرکز(اجماع)(decentralized):

اوراکل های غیرمتمرکز مثل  بلاکچین های عمومی یک هدف مشابه دارند و ان کاهش ریسک متقابل است.این نوع اوراکل برای اینکه اعتماد به اطلاعات وارد شده به قرارداد هوشمند را بالا ببرد، تنها به یک منبع اکتفا نمیکند و به منابع مختلفی متکی است. اوراکل های غیر متمرکز برای تعیین اعتبار اطلاعات، از سایر اوراکل ها استفاده میکنند به همین خاطر به اوراکل غیرمتمرکز،اوراکل”اجماع” نیز گفته می شود. بعضی از پروژه های بلاکچین خدمات استفاده از اوراکل غیرمتمرکز را در اختیار بلاکچین های دیگر قرار می دهند و بدین ترتیب اطلاعات وارد شده به هرکدام از قرارداد های هوشمند از طریق این اوراکل ها تایید می شود. این نوع اوراکل میتواند در پیش بینی مفید باشد،چرا که اعتبار یک پیش بینی را می توان با اجماع سنجید. در واقع هدف اوراکل های غیرمتمرکز مثل بلاکچین های غیرمتمرکز این است که به بک منبع اعتماد نکنید بلکه برای تایید یک اطلاعات به منابع مختلفی تکیه کنید و بر اساس رای اکثریت تصمیم نهایی را بگیرید.

اوراکل های مخصوص یک قرار داد(contract_specific oracles):

از دسته اوراکل هایی که صرفا برای استفاده در یک قرارداد هوشمند استفاده می شود. این بدین معنی است که اگر کسی بخواهد چندین قرار داد هوشمند را به کار بگیرد باید متناسب با هرکدام ،اوراکل خاص خودش را استفاده کند. مشکل این اوراکل این است که خیلی وقت گیر و گران قیمت است و برای شرکت هایی که میخواهند داده هارا از منابع مختلف استخراج کنند اصلا مناسب نیست. ولی نکته خوب ماجرا این است که می توان یک اوراکل خاص را برای یک نیاز خاص تعبیه کرد که در بعضی موقعیت ها بسیار کارامد است.

اوراکل های انسانی( human oracles):

بعضی اوقات یک فرد متخصص در یک زمینه خاص می تواند یک نوع اوراکل باشد. این افراد می توانند صحت اطلاعات را از طریق منابع مختلف، بررسی و تحقیق کنند و این اطلاعات را به زبان قابل فهم قرارداد هوشمند ترجمه کنند. از انجا که این اوراکل های انسانی باید با رمز نگاری، احراز هویت کنند، احتمال کلاهبرداری، جعل هویت و ارائه داده های اشتباه نسبتا کم است.


مزایای اوراکل های بلاکچین

مزایای اوراکل های بلاکچین
مزایای اوراکل های بلاکچین

اوراکل های بلاکچین دارای مزایای زیادی هستند. در اینجا چند مورد از دلایل اصلی محبوب اوراکل های بلاکچین آورده شده است:

  • قابلیت های اضافی را به بلاکچین اضافه می کند

مزیت اصلی اوراکل بلاکچین این است که بلاکچین را به دنیای خارج متصل می کند. اوراکل ها داده های خارجی مورد نیاز برای انجام کارهای پیچیده تر را به بلاکچین می دهند. به جای اینکه بلاکچین به یک شبکه محدود شود، اوراکل به آن اجازه می دهد تا با داده های خارجی تعامل داشته باشد. بنابراین، می توانید از بلاکچین برای فعالیت های روزمره مانند خرید، فروش و سرمایه گذاری استفاده کنید.

  • انعطاف پذیر هستند

از آنجایی که اوراکل ها در سبک های بسیاری عرضه می شوند، بی نهایت انعطاف پذیر هستند. شما می توانید یک اوراکل برای انجام هر کاری که می خواهید طراحی کنید. بسته به نیاز شما، اوراکل می تواند یک عمل را تکرار کند یا فقط یک بار آن را انجام دهد. این انعطاف پذیری بخش بزرگی از محبوبیت اوراکل ها است. شما می توانید آنها را در موقعیت های مختلف استفاده کنید و به راحتی آنها را مطابق با نیازهای خود تنظیم کنید. برخلاف بسیاری دیگر از ابزارهای بلاکچین، حتی دقیق ترین و خاص ترین اوراکل برای راه اندازی نسبتا ساده است.

  • صرفه جویی در زمان

مزیت بزرگ اوراکل ها این است که از شما نمی خواهند به صورت دستی تراکنش های روی بلاکچین را انجام دهید. به جای نشستن و انجام کارهای مختلف در زمان مناسب، می توانید به اوراکل ها اجازه دهید کارها را برای شما انجام دهند. اگرچه آنها نمی توانند موقعیت های پیچیده و ظریف را مدیریت کنند، اما می توانند معاملات ساده را بدون نیاز به نظارت دائمی شما انجام دهند. می توانید اوراکل را راه اندازی کنید تا کارهایی مانند خرید توکن ها در زمانی که یک ارز دیجیتال به قیمت مشخصی کاهش می یابد، یا به بلاکچین بگویید تا برای هر کاربر در یک بازی یک NFT ایجاد کند.


مشکلات اوراکل Oracle

مشکلات اوراکل Oracle
مشکلات اوراکل Oracle

1.قراردهای هوشمند بر اساس داده های ارائه شده توسط اوراکل ها تصمیم می گیرند. این اوراکل ها برای داشتن یک اکوسیستم بلاکچین سالم، نیاز هستند اما مشکل اینجاست که اگر اوراکل به خطر بیافتد، قرارداد هوشمند مربوط به ان نیز به خطر می افتد.این چالش خیلی مهمی است که اوراکل ها با ان درگیر هستند.

۲.از انجا که اوراکل ها بخشی از اجماع بلاکچین اصلی نیستند، پس جزو سیستم امنیتی بلاکچین ها هم نیستند و توسط ان ها حمایت نمی شوند. موضوع اعتماد بین اوراکل های شخص ثالث و قراردهای هوشمندی که بر مبنای اجماع هستند، همچنان مسئله ای حل نشده باقی مانده است.

۳.اگر کسی به جریان داده بین اوراکل و قرارداد هوشمند و بلاکچین دسترسی پیدا کند، می تواند داده هارا اصلاح و یا جعل کند.


کاربردهای اوراکل در بلاکچین

کاربردهای اوراکل در بلاکچین
کاربردهای اوراکل در بلاکچین

در این قسمت از مقاله به معرفی کاربردهای اوراکل ها خواهیم پرداخت.

  • امور مالی غیرمتمرکز DeFi

امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای به یکی از داغ ترین روندها در چند سال گذشته تبدیل شده است. اوراکل ها نقش مهمی در پشتیبانی از دیفای دارند زیرا به کاربران کمک می کنند تا به راحتی داده های مالی مربوط به دارایی ها و بازارها دسترسی داشته باشند. برای مثال، بازارهای پولی که با دارایی های مجازی سر و کار دارند، از اوراکل های قیمت برای تعیین ظرفیت وام گیری سرمایه گذاران استفاده می کنند. این اوراکل ها به بررسی اینکه آیا موقعیت سرمایه گذاران تحت وثیقه است و مربوط به نقدینگی است، کمک می کند. علاوه بر این، بازارسازان خودکار از اوراکل های قیمت برای تمرکز نقدینگی در قیمت رایج بازار استفاده می کنند تا به افزایش کارایی کمک کنند.

  • NFTها و بازی های بلاکچین

با کمک اوراکل ها، قراردادهای هوشمند جای خود را در حوزه های غیرمالی مانند NFTها و بازی های بلاکچین پیدا می کنند. NFTها بسیار پویا و مستعد تغییرات با نوسانات در رویدادهای خارجی هستند. اوراکل های محاسباتی در انتخاب برندگان تصادفی در بازی ها یا ایردراپ های NFT نقش دارند. بازی های الکترونیکی از تصادفی قابل تایید برای افزایش تعامل و غیرقابل پیش بینی بودن در اکوسیستم خود استفاده می کنند.

  • نهادهای تجاری

اوراکل های زنجیره ای متقاطع راه حل میان افزاری قابل اعتماد با پشتیبانی از بلاکچین را در اختیار نهادها قرار می دهند. آنها به شرکت ها کمک می کنند تا کانال های خود را به راحتی با هر بلاکچین ادغام کنند. اوراکل به شرکت ها در ایجاد پشتیبانی از قراردادهای هوشمند برای کاربران خود بدون صرف منابع برای ایجاد پیوند با بلاکچین های فردی کمک می کند.

  • بیمه

شرکت های بیمه از اوراکل های ورودی برای اجرای قراردادهای هوشمند در بخش های غیرمتمرکز خود استفاده می کنند. این اوراکل ها وقوع رویدادهای بیمه پذیر را تایید می کنند و دسترسی به حسگرهای فیزیکی، APIهای موجود در وب و داده های قانونی را ارائه می دهند. اوراکل های خروجی پرداخت ها را در سایر شبکه های بلاکچین یا کانال های پرداخت سنتی تسهیل می کنند.


معرفی ۵ پروژه برتر اوراکل

معرفی 5 پروژه برتر اوراکل
معرفی ۵ پروژه برتر اوراکل

در حال حاضر دلایل اصلی پیشرفت های اوراکل قطعا رونق DeFi است. برنامه های غیرمتمرکز ساخته شده بر اساس قراردادهای هوشمند به فیدهای اطلاعاتی در دنیای واقعی نیاز دارند که با توجه به محدودیت های بلاکچین، قراردادهای هوشمند نمی توانند به طور مستقل به آنها دسترسی داشته باشند.

هدف اوراکل این است که این مساله را با استفاده از منابع اطلاعاتی خارج از زنجیره که سودمندی برنامه های DeFi را بیشتر می کند، در اینجا حل کند. اوراکل های بلاکچین رواج پیدا کرده و همچنین ارزش بازار ارزهای رمزنگاری مبتنی بر اوراکل افزایش یافته است.

در ادامه دارایی های دیجیتال برتر و یا رمزارزهای امیدوار کننده بر اساس اوراکل آورده شده است:

۱.چین لینک LINK

چین لینک اساسا یک اوراکل یا یک نرم افزار واسطه است که داده ها را از پلتفرم های خارج از بلاکچین به قراردادهای هوشمند درون بلاک منتقل می کند. این موضوع احتمال هر خطایی را که ممکن است با استفاده از یک پلتفرم متمرکز رخ دهد کاهش می دهد.

اکوسیستم چین لینک متشکل از بیش از ۵۰ پروژه بلاکچین و بیش از ۱۰۰ شرکت مبتنی بر نرم افزار است. در سال ۲۰۲۰، چین لینک به یکی از برترین ارائه دهندگان اوراکل در صنعت بلاکچین تبدیل شد که در آن همکاری با چین لینک مانند یک معامله سودآور بود.

قیمت LINK در سال ۲۰۲۰، بسیار آرام شروع شد که در اواسط سال به ۱۹.۱ دلار رسید. قیمت در سال ۲۰۲۱ با کاهش به ۱۱ دلار ادامه یافت اما به نظر می رسد خیلی زود به ATH جدید برسد.

سال ۲۰۲۱ به عنوان یکی از سودآورترین سال ها برای دارندگان چین لینک در نظر گرفته می شود زیرا انتظار می رود دارایی به طور مکرر اوج های جدیدی را کسب کند. قیمت لینک با موفقیت بالا رفت و ATH جدیدی را در ابتدا ۲۳ دلار تشکیل داد و بعدا شکسته و یکی دیگر از آن را با قیمت ۲۴.۳۵ دلار در عرض چند روز تشکیل داد.

۲.بند BAND

پروتکل بند یک اوراکل زنجیره ای است که قراردادهای هوشمند را قادر می سازد هر منبع داده خارجی یا API را به صورت مقیاس پذیر جمع و یا وصل کند. در واقع، این یک نرم افزار طراحی شده برای ایجاد انگیزه در کاربرانی است که داده های دنیای واقعی را به برنامه های غیرمتمرکز موجود در بلاکچین ارائه می دهند.

پروتکل بند در ابتدا بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می شود و پس از آن بلاکچین خود را با استفاده از فناوری COSMOS در زمان مناسب ایجاد می کند. یک اعتبارسنج در پروتکل BAND نقش حیاتی دارد زیرا آنها مسئول بررسی تراکنش ها و افزودن آنها به بلاکچین هستند. اگر آنها کار خود را انجام ندهند، حتی ممکن است برخی از توکن های بند را که در دست دارند ضبط کنند.

قیمت بند با جهش از سطح کمتر از یک دلار به ۱۶ دلار افزایش قابل توجهی را در سال ۲۰۲۰ ثبت کرد. با این حال، قیمت کمی افت کرد و در اواسط ژانویه ۲۰۲۱ حدود ۹ دلار ایستاد. انتظار می رود قیمت در اواسط ۲۰۲۱ افزایش یابد، که ممکن است در پایان سال ۲۰۲۱ دو برابر شود. این افزایش قیمت تا سالهای آینده نیز همچنان ادامه می یابد.

۳.دیا DIA

دیا DIA اساسا یک پلتفرم اطلاعات مالی و open source است که از مشوق های رمزنگاری برای تهیه و اعتبارسنجی داده ها استفاده می کند. این یک انجمن غیرانتفاعی مستقر در سوئیس است که به عنوان یک بستر اوراکل برای اکوسیستم DeFi کار می کند.

این اساس بستری است که امکان دسترسی به داده های مالی تایید شده را فراهم می کند و یک اکوسیستم مالی منصفانه و متقارن را امکان پذیر می کند. هدف ان ارائه داده های شفاف، ایمن و تایید شده در بازار است.

شروع کار DIA با قیمت بیش از ۲ دلار بود که کوتاه مدت بود و به زیر ۲ دلار سقوط کرد. پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۱ قیمت این رمز ارز افزایش یابد.

۴.تلور TRB

تلور Tellor یک اوراکل غیرمتمرکز است که در آن استخراج کنندگان اثبات کار POW برای واکشی داده ها و قرار دادن آنها روی زنجیره قراردادهای هوشمند با یکدیگر رقابت می کنند. تلور به سادگی سیستمی را ایجاد می کند که نهادها می توانند ارزش اطلاعات خارج از زنجیره را ارسال کنند و استخراج کنندگان برای افزودن اطلاعات به یک پلتفرم درون زنجیره ای رقابت کنند.

تلور از توکن بومی خود TRB برای تشویق و پاداش به ماینرها استفاده می کند. در ابتدا، برای شروع استخراج، ماینر موظف است توکن TRB را واریز کند که برای رای دادن به اعتبار اطلاعات یا داده ها مفید خواهد بود. انتظار می رود تا اواخر سال ۲۰۲۱ قیمت این رمز ارز نیز افزایش یابد.

۵.API3

رمز ارز API3 یک پروژه حاکم بر DAO برای ایجاد API برای Dapp ها به نام DAPI است. در واقع یک پروژه با هدف ایجاد یک روش شفاف برای همکاری بلاکچین ها در API ارائه دهندگان داده است.

DAPI خدمات بلاکچین و غیرمتمرکز API است که با ترکیب چندین اپراتور و کار با نودهای اوراکل بدون هیچ واسطه ساخته شده است. اگر به دنبال ارزهایی با بازده مناسب هستید، API3 یک گزینه سرمایه گذاری سودآور باشد. طبق گفته تحلیلگران فعال، انتظار می رود که این ارز دیجیتال در ۵ سال آینده افزایش قیمت داشته باشد.


دلیل اهمیت اوراکل های بلاکچین

دلیل اهمیت اوراکل های بلاکچین
دلیل اهمیت اوراکل های بلاکچین

قراردادهای هوشمند برنامه هایی هستند که برای اجرای قوانین و توافق نامه های بلاکچین استفاده می شوند. قراردادهای هوشمند دستورالعمل های مورد نیاز برای اجرای برنامه های مبتنی بر بلاکچین را اجرا می کنند و امکان تعامل بین کاربران و یک بلاکچین را فراهم می کنند.

اوراکل دامنه فعالیت قراردادهای هوشمند را گسترش می دهد. فناوری بلاکچین اوراکل داده های دنیای واقعی را به قراردادهای هوشمند هدایت می کند. برخی از اوراکل ها نه تنها می توانند اطلاعات را به قراردادهای هوشمند منتقل کنند بلکه می توانند آنها را به منابع خارجی نیز ارسال کنند.

با استفاده از داده های بیشتر، قراردادهای هوشمند را می توان برای طیف وسیع تری از موارد استفاده کرد. بدون معاملات بلاکچین، قراردادهای هوشمند کاربرد بسیار محدودی خواهند داشت زیرا فقط به داده های درون شبکه های خود دسترسی دارند که معمولا در یک حوزه واحد محدود می شوند.

چه برنامه هایی از اوراکل استفاده می کنند؟

تعداد زیادی از برنامه های غیرمتمرکز که در شبکه اتریوم ساخته شده اند، از اوراکل ها استفاده می کنند. به عنوان مثال می توان آگور که یک پلتفرم غیرمتمرکز برای پیش بینی بازار است را نام برد. در آگور از داده های اوراکل استفاده می شود تا بتواند شرط بندی را انجام دهد.

دیگر پلتفرم ها همانند چین لینک اوراکل را در بخش اصلی خود جای داده اند و روش های مختلفی را برای مقابله اوراکل ها با اطلاعات غلط ارائه داده اند.


سخن پایانی

در حال حاضر، ارزهای رمزپایه مبتنی بر اوراکل در بازار مانند چین لینک و بند از اصلی ترین آنها هستند. به نظر می رسد تقاضا برای اوراکل در صنعت مالی در حال افزایش است. در حالی که شما این ارزهای رمزنگاری شده را برای سرمایه گذاری انتخاب می نمایید، باید نقشه راه پروژه را با دقت تحقیق و تجزیه وتحلیل کنید. همچنین، انتخاب دوره سرمایه گذاری مناسب و بستر اصلی مهم است.

ممنون از اینکه تا پایان “اوراکل Oracle چیست؟” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

تیم تحلیل گر
تیم تحلیل گر
من نرگسم. تحلیل گر بازارهای مالی مانند بورس،ارز دیجیتال،فارکس

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
5 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گوهزاده
2 سال قبل

بهترین اوراکل چین نیک که آینده بسیار درخشانی دارد و حتما در سبد سرمایه گذاری خود چین نیک داشته باشید قطار سود خوبی خواهد داد؟

ملیحه
2 سال قبل

آیا میشه از هر اوراکلی تو هر بستری استفاده کرد یا باید اوراکل ها را متناسب با بستر بلاکچین ها انتخاب کرد

فاطمه
2 سال قبل

اعتبار یک اوراکل جهت ارتباط با قرار دادهای هوشمند چگونه ارزیابی میشود

مهناز
2 سال قبل

آیا ممکن است که یک اوراکل به قصد تخریب قرار داده های هوشمند ایجاد شده باشد.

لیدا
2 سال قبل

قرار دادهای هوشمند چگونه می توانند به اوراکل ها اعتماد کنند

آخرین مقالات منتشر شده