آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز چین لینک چیست؟ | آینده ارز چین لینک

ارز چین لینک Link چیست؟

 چین لینک چیست ؟ ، آیا تا به حال درباره ارز های دیجیتال شنیده اید؟ درباره ارز های دیجیتال چقدر اطلاعات دارید؟ احتمالا تا به حال نام ارز دیجیتال بیت کوین را شنیده باشید اما نام ارز دیجیتال چین لینک را نه!!

همانطور که شنیده اید و می دانید بیت کوین بسیار طرفدار دارد و افراد زیادی برای سرمایه گذاری این ارز دیجیتال را انتخاب می کنند اما رمز ارز چین لینک را تعداد کمی از افراد آن هم تنها افرادی که در زمینه رمز ارز ها دانش دارند برای سرمایه گذاری انتخاب خواهند کرد.

در این مقاله قصد داریم تا درباره ارز دیجیتال چین لینک با شما عزیزان گفتگو کنیم. اگر قصد دارید تا در این رابطه اطلاعات بیشتری کسب کنید، تا انتها مقاله با ما همراه باشید.

شما می توانید مقالات تحلیل ارز دیجیتال لینک Link و کیف پول های ارز چین لینک LINK را مطالعه نمایید، همچنین می توانید در صفحه قیمت لحظه ای چین لینک LINK در پایگاه خبری زوم ارز، (قیمت چین لینک | قیمت LINK) را مشاهده نمایید.


بررسی ویدیویی چین لینک

(قسمت اول)

(قسمت دوم)

(قسمت سوم)


ارز دیجیتال چین لینک چیست؟

ارز دیجیتال چین لینک چیست؟
ارز دیجیتال چین لینک چیست؟

Chainlink یک شبکه غیرمتمرکز از نودها می باشد که امکان بارگذاری و بارگیری اطلاعات در بلاکچین را از سرویس های شخص ثالث فراهم می کند و همه ی اینها با قراردادهای هوشمند از طریق اوراکل ارائه می شود .

به طور کلی Chainlink یک شبکه رسمی غیرمتمرکز است که هدف آن اتصال قراردادهای هوشمند با داده های دنیای واقعی است . چین لینک شبکه ای از نودها را برای ارائه اطلاعات از بلاکچین ایجاد کرده و در نتیجه یک بخش مهم از زیرساخت های قرارداد هوشمند ایجاد کرده است . شبکه چین لینک از توکن ERC-677 استفاده می کند که عملکرد را از توکن با استاندارد ERC-20 به ارث می برد .

ارز دیجیتال چین لینک بر روی بلاکچین اتریوم فعالیت می کند و بر اساس استاندارد ” ERC20 ” نیز فعالیت می کند. تا قبل از به وجود آمدن چین لینک، انتقال اطلاعات خارج از فضای بلاکچین به قرار داد های هوشمند ممکن نبود. اما حال به لطف ارز دیجیتال چین لینک انجام این کار میسر شده است.

به صورت کلی، ارز دیجیتال چین لینک، یک ساختار ” اوراکل ” به حساب می آید که می توان گفت این ساختار یک ساختار غیرمتمرکز می باشد. هدف از این ساختار اتصال قرارد های هوشمند بلاکچین با داده های موجود می باشد. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید می خواهیم کمی درباره اوراکل و قرارداد های هوشمند با شما گفتگو کنیم. در ادامه همراه ما باشید.


نیم نگاهی به ارز دیجیتال LINK

نام اختصاری LINK
نوع ارز TOKEN
عرضه کل ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰
مقدار درگردش ۴۶۷,۰۰۹,۵۵۰
وب سایت رسمی chain.link

chainlinklabs.com

بلاکچین اکسپلور etherscan.io

blockscout.com

explorer.solana.com

blockscout.com

ftmscan.com

آدرس قرارداد ۰x514910771af9ca656af840dff83e8264ecf986ca
وایت پیپر chain.link/whitepaper
سورس کد github.com

تاریخچه ایجاد ارز دیجیتال چین لینک

تاریخچه ایجاد ارز دیجیتال چین لینک 
تاریخچه ایجاد ارز دیجیتال چین لینک

این پروژه توسط یک برنامه نویس ۳۲ ساله به نام Sergey Nazarov راه اندازی شد . بنیان گذار چین لینک Steve Ellis می باشد . وی فردی است که سرپرست یک تیم توسعه را در کالیفرنیا بر عهده دارد .

Nazarov در دانشگاه نیویورک در رشته مدیریت تحصیل کرده است . در سال ۲۰۰۹ ، او بازار همتا به همتا ExistLocal را تاسیس کرد . پس از آن ، او به مدت سه سال به عنوان یک شریک در QED Capital سرمایه گذاری کرد و سرویس غیرمتمرکز CryptoMail را تاسیس کرد .

در سال ۲۰۱۴ ، Nazarov پروژه Secure Asset Exchange یا SAE را ایجاد کرده است . این سرویس برای کمتر از دو سال وجود داشت . زیرا در ژانویه ۲۰۱۶ یکی از بنیان گذاران آن پس از ادعای نهادهای نظارتی آمریکایی ، تعطیلی خود را اعلام کرد .

در نتیجه Ellis و Nazarov که در ایجاد SAE شرکت داشتند بر توسعه پروژه دیگری به نام SmartContact متمرکز شدند . در نتیجه شبکه چین لینک ایجاد شد .


اوراکل چیست و چه کاربری دارد؟

اگر بخواهیم اوراکل را به صورت کلی بگوئیم، اوراکل یک تکنولوژی است که داده های اطراف و خارج بلاکچین را گرد هم می آورد و سپس، در اختیار قرارداد های هوشمند قرار می دهد. این کار به قرارداد های هوشمند این اجازه را می دهند تا در داخل بلاکچین ها کار خود را انجام دهند. یکی از مزایا بسیار مهم این موضوع این است که امنیت آنها زیاد می باشد. این موضوع سبب می شود تا بلاکچین ها با یکدیگر ارتباط بر قرار کنند.چین لینک پلتفرمی است که هدف آن شکاف بین قراردادهای هوشمند مبتنی بر فناوری بلاکچین و برنامه های دنیای واقعی است . از آنجا که زنجیره بلوک نمی تواند به داده های خارج از شبکه آنها دسترسی داشته باشد ، لازم است اوراکل به عنوان ابزاری برای عملکرد داده ها در قراردادهای هوشمند عمل کند .

قرار داد های هوشمند چیست و چه کاربردی دارد؟

قرارداد هوشمند به کدی گفته می شود که بر روی بلاک چین فعال می شود. کاربرد قرارداد هوشمند به این صورت است که بدون نیاز به واسطه، شرایط توافق نامه بین طرفین بررسی می شود و سپس اجرا می کند. این کار بر روی یک بلاکچین آزاد صورت می گیرد.

همانطور که اشاره کردیم یکی از مشکلاتی که به لطف ارز دیجیتال چین لینک بر طرف شد مربوط به قرارداد های هوشمند مشاغل بود. اگر فردی قصد داشت برای شغل خود از قرار داد هوشمند فناوری بلاکچین استفاده کند، تقریبا این کار ممکن نبود. اما ارز دیجیتال چین لینک انجام این کار را میسر کرد.


عملکرد ارز دیجیتال چین لینک ( Chainlink )

عملکرد ارز دیجیتال چین لینک ( Chainlink )
عملکرد ارز دیجیتال چین لینک ( Chainlink )

برای درک کامل ارز دیجیتال چین لینک ، ابتدا باید بفهمیم که چگونه کار می کند . بستر چین لینک به پیوند یا لینکی تبدیل شده است که ارزهای دیجیتال و بخش بانکی را به هم متصل می کند . بنابر این ، با کمک چین لینک اکنون می توان از قراردادهای هوشمند در سیستم مالی سنتی استفاده کرد .

از نظر فنی ، چین لینک نرم افزاری با استفاده از API برای قراردادهای ارز رمزنگاری شده ارائه می دهد .

Chainlink با یک شبکه غیرمتمرکز ، DApp ها را با داه های دنیای واقعی متصل می کند . اوراکل به بارگذاری داده ها در زنجیره بلوک کمک می کند و به این ترتیب قراردادهای هوشمند می توانند با محیط خارجی ارتباط برقرار کنند .

هدف چین لینک دسترسی به داده هایی است که می توانند توسط بلاکچین های مختلف استفاده شوند و اطمینان حاصل شود که ارتباط بین دنیای دیجیتال و دنیای واقعی وجود دارد . تیم این پلتفرم سعی در ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز ارائه دهنده خدمات دارد .

از توکن های لینک برای پرداخت خدمات اپراتورهای نود هنگام ارائه داده از منابع خارجی استفاده می شود . در حالی که اپراتورها کارمزد را بسته به تقاضای منابع خارجی تعریف می کنند .


نگاهی به ویژگی های ارز دیجیتال چین لینک ( Chainlink )

نگاهی به ویژگی های ارز دیجیتال چین لینک ( Chainlink )
ویژگی های ارز دیجیتال چین لینک ( Chainlink )

تمرکز اصلی چین لینک کار با قراردادهای هوشمند است . چین لینک قرارداد هوشمند را با دسترسی به هر API خارجی که می خواهید به آن متصل کنید فراهم می کند . بنابر این ، امکان پرداخت از طریق قرارداد به هر سیستم پرداخت یا شبکه بانکی وجود دارد .

قراردادهای هوشمند چین لینک در خدمت سه عملکرد می باشد .

۱.ارزیابی اعتبار : کاربران می توانند از قراردادهای هوشمند با محدوده خاصی از پارامترها استفاده کنند . اوراکل هایی که قوانین شبکه را نقض می کنند و داده های نادرستی را ارائه می دهند مجازات می شوند . در مواردی که قرارداد هوشمند تعداد کافی برنامه را دریافت می کند ، توافق نامه خدمات با چین لینک آغاز می شود .

۲.کار با داده های خارجی : هنگامی که اوراکل های خارجی انتخاب می شوند ، آنها یک توافقنامه را برنامه ریزی می کنند و داده های درخواستی را تحویل می دهند .

۳.تجمع : به عنوان گام سوم ، قرارداد تجمع ، تمام داده های منتقل شده توسط اوراکل های خارج از زنجیره را جمع آوری می کند و سپس آنها را به طور متوسط برای ایجاد یک پاسخ جمع می کند .

به زبان ساده ، چین لینک را می توان به عنوان شبکه ای غیرمتمرکز که اطلاعات را تهیه می کنند ، توصیف کرد .

تعامل چین لینک ( Chainlink ) با اوراکل ( Oracle )

برای دستیابی به داده های خارج از زنجیره با استفاده از چین لینک دو قرارداد وجود دارد.

۱.استفاده از داده های مرجع : قراردادهای داده های مرجع ، نشان دهنده نقاط مرجع درون زنجیره ای برای دسترسی به داده های خارج از زنجیره است که اغلب به روز می شوند . بازیابی داده های پشتیبانی شده از طریق آنها در یک معامله واحد سریع و کارآمد انجام می شود .

۲.درخواست و دریافت داده ها : روش دوم بازیابی داده ها از هر API خارجی را امکان پذیر می کند . هنوز هم ، برای دسترسی به آن در یک معامله واحد ، داده ها باید ابتدا با یک قرارداد هوشمند از اوراکل درخواست شوند تا عملکرد پاسخگویی برای پاسخ به درخواست آغاز شود .

به طور کلی ساختار چین لینک از سه نوع قرارداد هوشمند تشکیل شده است که شامل قرارداد اعتبار چین لینک ، قرارداد تطبیق سفارش چین لینک و قرارداد تجمع چین لینک می باشد .


مزایا و معایب ارز دیجیتال چین لینک ChainLink

مزایا و معایب ارز دیجیتال چین لینک ChainLink
مزایا و معایب ارز دیجیتال چین لینک ChainLink

در این قسمت قصد داریم تا برای شما عزیزان، مزایا و معایب ارز دیجیتال چین لینک را شرح دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

مزایا:

 1. انجام معاملات به وسیله اوراکل ها است. این موضوع سبب امنیت و همچنین سرعت می شود.
 2. نشانه های لینک طبق استاندارد ERC677 می باشد.
 3. همکاری با بزرگ ترین شرکت ها
 4. و…

معایب :

 1. در صورت انجام معامله اشتباه، بازگشت سرمایه غیر ممکن خواهد بود.
 2. بلاک چینی که ارز دیجیتال چین لینک در آن فعالیت می کند، مشکلات را در بخش های کوچک حل می کنند.

چین لینک ChainLink در چه بخش هایی کاربرد دارد؟

چین لینک ChainLink در چه بخش هایی کاربرد دارد؟
چین لینک ChainLink در چه بخش هایی کاربرد دارد؟

 

 • سیستم های پرداختی
 • پرداخت بانکی
 • ایجاد شبکه های پرداختی
 • استفاده از ارزهای دیجیتال مختلف  در قراردادهای هوشمند
 • صرافی های غیرمتمرکز

در قراردهای هوشمند می توان پرداخت ها را با استفاده از ارزدیجیتال بلاکچین مربوط به آن ارز انجام داد.همچنین این قراردادهای هوشمند را می توان به سیستم های بانک متصل کرد تا با استفاده ازاین موضوع از مزایای این اتصال مثل پرداخت های بین المللی بهره مند شد. کارت های اعتباری ارز لینک را می توان در دسترس با قرار دادهای هوشمند قرارداد تا به این صورت شبکه ای همانند پی پال که یک شبکه پرداخت است به وجود آورد. با استفاده از ارزهای دیجیتال مختلف در قراردادهای هوشمند می توان پرداخت ها را با هرارزدیجیتالی انجام داد.با طراحی صرافی های غیرمتمرکز می توان قرار دادهای هوشمندرا به حساب هایی که درون شبکه بلاکچین موردنظر نیستند ، بدون نیاز به متصل کردن کیف پول و صرافی در دسترس قرار داد.


روند قیمت ارز دیجیتال چین لینک ( Chainlink )

به هنگام نگارش این مقاله قیمت ارز دیجیتال چین لینک برابر با ۳۰.۶۳ دلار است و حجم معاملات ۲۴ ساعت این رمز ارز برابر با ۱،۶۲۱،۰۴۴،۷۸۴ دلار می باشد . ارز دیجیتال چین لینک در ۲۴ ساعت گذشته ۱.۲۷% کاهش یافته است و در حال حاضر در سایت CoinMarketCap رتبه ۱۰ را به خود اختصاص داده است .  در ادامه مطالب نموداری برای شما فراهم آوردیم که روند قیمت این ارز دیجیتال را از اواخر سال ۲۰۱۷ تا اکنون نشان می دهد . لازم به ذکر است که این ارز دیجیتال در ۲۰ فوریه سال ۲۰۲۱ به ATH خود رسیده است .

روند قیمت ارز دیجیتال چین لینک ( Chainlink )
روند قیمت ارز دیجیتال چین لینک ( Chainlink )

کیف پول های ارز دیجیتال چین لینک ( Chainlink )

کیف پول های ارز دیجیتال چین لینک ( Chainlink )
کیف پول های ارز دیجیتال چین لینک ( Chainlink )

پس از اینکه شما ارز دیجیتال چین لینک را خریداری نمودید نیازمند کیف پول هایی هستید که قابلیت ذخیره سازی رمز ارز چین لینک را دارا می باشند . در این قسمت از مقاله ما تعدادی از کیف پول های پشتیبان کننده رمز ارز چین لینک را برای شما فراهم آورده ایم .

۱.کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس ( Ledger Nano S ) :

کیف پول لجر نانو اس کیف پول سخت افزاری می باشد که توسط یک شرکت فرانسوی راه اندازی شده است . این کیف پول برای کاربرانی طراحی شده است که خواهان افزایش امنیت هستند .

۲.کیف پول سخت افزاری لجر نانو ایکس ( Ledger Nano X ) :

کیف پول لجر نانو ایکس در سال ۲۰۱۹ ارائه شد . نانو ایکس تقریبا مشابه نانو اس است . این کیف پول با حفظ طراحی USB مانند در وزن ۳۴ گرم عرضه می شود .

۳.کیف پول کوین باکس ( CoinBox ) :

یکی از معتبرترین و مطمئن ترین مبادلات در دنیای رمزنگاری است که دارای گسترده ترین انتخاب کوین های رمزنگاری است . کوین باکس علاوه بر ۱۰۰ ارز رمز پایه برتر ، از جمله محبوب ترین ارزها ، مانند بیت کوین ، XRP ، اتریوم و هرگونه توکن ERC-20 را نیز پشتیبانی می کند .

۴.کیف پول سخت افزاری Trezor :

کیف پول ترزور توسط یک شرکت در جمهوری چک ارائه شده است . این کیف پول یک دستگاه کوچک با صفحه نمایش OLED است . شما می توانید از طریق USB این کیف پول را به رایانه یا تلفن شخصی خود متصل کنید .

۵.کیف پول موبایلی و تحت وب لومی ( Lumi ) :

کیف پول لومی از طیف گسترده ای از کوین ها ، از جمله توکن های با استاندارد ERC-20 و ارزهای رمز پایه بسیاری پشتیبانی می کند .

۶.کیف پول دستکتاپی اکسودوس ( Exodus ) :

کیف پول اکسودوس برای سیستم عامل هایی همچون ویندوز ، لینوکس و مک در دسترس است . همچنین این کیف پول از بیش از ۱۰۰ ارز رمز نگاری شده پشتیبانی می کند .

۷.کیف پول موبایلی و دسکتاپی اتمیک ( Atomic ) :

اتمیک می تواند بیش از ۳۰۰ ارز رمزنگاری شده را ذخیره کند و در حال حاضر برای سیستم عامل های ویندوز ، مک ، Fedora و Debian در دسترس است . نسخه های اندروید و IOS این کیف پول نیز راه اندازی شده است .

۸.کیف پول موبایلی و دستکتاپی کوینومی ( Coinomi ) :

این کیف پول از جمله محبوب ترین کیف پول ها برای کاربرانی می باشد که می خواهند ارزهای دیجیتال خود را در دستگاه های تلفن همراه ذخیره کنند . کیف پول کوینومی به شما این امکان را می دهد تا بیش از ۵۰۰ دارایی دیجیتال را به صورت ایمن ذخیره نمایید . کیف پول ذکر شده برای سیستم عامل های اندروید و ios در دسترس است و نسخه دستکتاپ آن در انتهای سال ۲۰۱۸ منتشر شد .

۹.کیف پول موبایلی و دستکتاپی جکس ( Jaxx ) :

کیف پول جکس توسط Anthony Di lorio بنیانگذار اتریوم ساخته شده است که این محصول خود را به عنوان یک محصول پشتیبان کننده از چند پلتفرم و چند ارز معرفی می کند . در حال حاضر این کیف پول از ۸۵ ارز پشتیبانی می کند و برای سیستم عامل های اندروید ، ویندوز ، ios ، مک و لینوکس در دسترس است .


صرافی های پشتیبان کننده ارز دیجیتال چین لینک ( Chainlink )

کیف پول های ارز دیجیتال چین لینک ( Chainlink )
کیف پول های ارز دیجیتال چین لینک ( Chainlink )

طور که در بحث خرید و فروش ارز دیجیتال چین لینک گفتیم برای خرید و فروش رمز ارز چین لینک می توانید از طریق صرافی های آنلاین خارجی اقدام کنید . در این قسمت از مقاله ما تعدادی از صرافی های پشتیبان کننده رمز ارز چین لینک را به شما معرفی خواهیم کرد . لازم به ذکر است که شما می توانید با مراجعه به سایت CoinMarketCap لیست کاملی از صرافی های پشتیبان کننده رمز ارز چین لینک را مشاهده نمایید .

۱.صرافی بایننس ( Binance ) : این صرافی به دلیل حجم بالای معاملاتی که در روز انجام می دهد مورد استفاده بسیاری از کاربران می باشد و شما می توانید با مراجعه به این صرافی رمز ارز چین لینک را خریداری نمایید و یا به فروش برسانید .

۲.صرافی هیوبی گلوبال ( Huobi Global ) : این صرافی علاوه بر چین لینک از رمز ارزهای همچون بیت کوین ، اتریوم ، پولکادات ، ایاس و … پشتیبانی می کند .

۳.صرافی اوکی اکسچنج ( OKEx ) : این صرافی بیش از ۲۰ میلیون کاربر را از سراسر جهان دارا می باشد و از جمله معتبر ترین صرافی ها در حوزه ی رمز ارزها به شمار می رود .

۴.صرافی بای بیت ( Bybit ) :  صرافی بای بیت در مارس ۲۰۱۸ تاسیس شد . این صرافی با بیش از یک میلیون کاربر ثبت شده و ادعا می کند یکی از سریع ترین پلتفرم ها برای مبادلات رمز ارزها را ارائه داده است .

۵.صرافی BitZ : صرافی BitZ در سال ۲۰۱۶ تاسیس شده است و همچنین مبادله دارایی دیجیتال و خدمات OTC را به جهانیان ارائه می دهد.


چگونه می توان ارز دیجیتال چین لینک ChainLink را خریداری کرد؟

خرید ارز لینکبرای اینکه بتوانید ارز دیجیتال چین لینک بخرید، باید همانند خرید دیگر رمز ارز ها اقدام کنید. به همین منظور ابتدا باید توسط یک صرافی ایرانی اقدام به خرید دلار کنید. با انتقال دلار های خریداری شده به کیف پول می توانید با استفاده از آن ها در صرافی های خارجی همانند بایننس اقدام به خرید کنید. اگر موجودی فعل شما بیت کوین است و می خواهید آن را به ارز دیجیتال چین لینک تغییر دهید، می توانید از طریق صرافی های موجود همانند بایننس این کار را دنبال کنید.

اگر تا به حال با صرافی های دیجیتال کار نکرده اید، به شما پیشنهاد می کنیم که برای اولین بار از یک فرد حرفه ای در خواست کمک داشته باشید تا بتوانید کار با صرافی ها را کمی آموزش ببینید. در صورت نیاز شما می توانید با مراجعه به دیگر مقالات در سایت زوم ارز، اقدام به دیدن آموزش ترید کنید.


چگونه می توان ارز دیجیتال چین لینک ChainLink را فروخت؟

چگونه می توان ارز دیجیتال چین لینک ChainLink را فروخت؟
چگونه می توان ارز دیجیتال چین لینک ChainLink را فروخت؟

شاید مقداری ارز دیجیتال چین لینک هدیه گرفته اید و حال با بالارفتن قیمت دلار قصد فروش آن را دارید اما نمی دانید چگونه؟! در این قسمت همراه ما باشید.

دقیقا فروش ارز دیجیتال چین لینک همانند خرید آن توسط صرافی های دیجیتال انجام می شود. برای اینکه بتوانید ارز دیجیتال چین لینک خود را بفروشید باید یکی از انواع صرافی های آنلاین و دیجیتالی که از چین لینک پشتیبانی می کند را انتخاب کنید. پس از انتخاب می توانید طبق قوانین و مقررات آن صرافی رمز ارز خود را بفروشید.

اگر ارز دیجیتال چین لینک را هدیه گرفته اید و تا به حال خرید و فروش انجام نداده اید، ابتدا باید در یکی از صرافی ها حساب کاربری ایجاد کنید و سپس اقدام به خرید نمایید.


آینده ارز دیجیتال چین لینک (Chainlink)

آینده ارز دیجیتال چین لینک ( Chainlink )
آینده ارز دیجیتال چین لینک ( Chainlink )

با توجه به فناوری گسترده ای که پشت ارز دیجیتال چین لینک وجود دارد باعث شده است که پتانسیل این رمز ارزگسترش یابد. به نظر می رسد که چین لینک تا پایان سال ۲۰۲۵ شاهد صعود چشمگیری خواهد بود.


بررسی وایت پیپر چین لینک Link

وایت پیپر چین لینک Chainlink از دیدگاه فنی

در این بخش قصد داریم پروژه چین لینک را با دیدگاه فنی و با زبان ساده بررسی کنیم. اما قبل از آن اجازه دهید کمی با اوراکل ها و انواع آن ها آشنا شویم.

اوراکل: اوراکل ها به بیان ساده وظیفه انتقال اطلاعات و داده ها از دنیای واقعی به دنیای دیجیتال (بلاکچین ها) و برعکس را برعهده دارند. از این رو می توان گفت که همیشه برای اوراکل ها تقاضا وجود دارد، در نتیجه می توان پروژه های اوراکل محور را به عنوان یک گزینه مناسب جهت سرمایه گذاری در سبد سرمایه خود داشته باشید.

برای درک بهتر عملکرد اوراکل ها اجازه بدید مثالی را با هم بررسی کنیم:

فرض کنید یک مزرعه کشاورزی دارید که برنامه ‌ای هوشمند (قرارداد هوشمند) برای آبیاری مزرعه ‌تان ایجاد کرده اید. در اینجا اوراکل می ‌تواند اطلاعات هواشناسی را به عنوان یک منبع خارجی برای برنامه‌ ی هوشمند شما فراهم کند که در ادامه روند کار را ذکر می کنیم:

 • درخواست اطلاعات هواشناسی:

برنامه هوشمند شما به یک اوراکل درخواست می ‌دهد تا اطلاعات هواشناسی فعلی (مانند دما و باران) را از یک منبع معتبر فراهم کند.

 • ارسال اطلاعات هواشناسی:

اوراکل، اطلاعات هواشناسی را از سایت‌ های معتبر یا سیستم‌ های هواشناسی می گیرد و آن ها را به برنامه هوشمند شما ارسال می‌ کند.

 • تصمیم‌ گیری هوشمند:

برنامه هوشمند، با در نظر گرفتن اطلاعات هواشناسی، تصمیم‌ های هوشمندانه‌ تری در مورد زمان آبیاری مزرعه می ‌گیرد. مثلاً، اگر باران پیش ‌بینی شده باشد، ممکن است نیازی به آبیاری کمتر باشد.

“در اینجا اوراکل به عنوان منبع اطلاعات هواشناسی به برنامه‌ های هوشمند در حوزه کشاورزی کمک می ‌کند و این اطلاعات به صورت مستقیم در فرآیند تصمیم ‌گیری تأثیر می‌ گذارد.”

اما انواع اوراکل ها کدامند؟

 (Data Oracles): این نوع اوراکل اطلاعات را از منابع خارج از بلاکچین گرفته و آن را به بلاکچین منتقل می‌ کند. به عبارت دیگر، اطلاعات مثل قیمت ‌های ارزها، داده ‌های هواشناسی و غیره را ارائه می ‌دهد.

 (Order Oracles): این اوراکل‌ ها مسئول ترتیب ‌بندی تراکنش ‌ها در بلاکچین هستند. آن‌ ها اطلاعاتی مانند زمان و ترتیب اجرای تراکنش ‌ها را فراهم می ‌کنند.

 (Decision Oracles): این نوع اوراکل تصمیم ‌گیری‌ هایی را بر اساس منطق خاص انجام می‌ دهد و اطلاعات تصمیم ‌گیری ‌های خود را به بلاکچین ارائه می‌ دهد.

(Time Oracles): این اوراکل ‌ها به بلاکچین اطلاعات زمانی را ارائه می ‌دهند، مانند زمان کنونی یا اطلاعات دقیق ‌تر مثل تاریخ و زمان وقوع یک حادثه.

 (Human Oracles): این نوع اوراکل به انسان‌ ها متکی است و از آن‌ ها می‌ خواهد که اطلاعات یا تصمیماتی را تأیید یا ارائه کنند.

(Smart Contract Oracles): این اوراکل‌ ها به عنوان رابط بین بلاکچین و قراردادهای هوشمند عمل می ‌کنند و اطلاعات مورد نیاز قراردادها را ارائه می ‌دهند.

(Financial Oracles): این نوع اوراکل به بلاکچین ها اطلاعات مالی و اقتصادی را ارائه می ‌دهد، مانند نرخ ارزها، قیمت سهام و غیره.

اوراکل چین لینک با استفاده از چه روشی اطلاعات را جمع آوری و منتقل می کند؟

چین لینک بیشتر به عنوان یک Data Oracle محسوب می‌شود. این بدان معناست که اصلی‌ ترین فعالیت آن در جمع ‌آوری و ارسال اطلاعات (داده) از منابع خارج از بلاکچین به قرارداد‌های هوشمند است. چین لینک به صورت اصلی برای افزودن داده به بلاکچین و استفاده در قراردادهای هوشمند تمرکز دارد. همچنین در مورد اطلاعاتی که توسط چین لینک جمع آوری می‌ شوند، معمولاً از انسان‌ ها برای اطلاعات مرتبط با دنیای واقعی (مانند اطلاعات جغرافیایی، قیمت‌ها، رویدادها و …) استفاده نمی ‌شود. چین لینک بیشتر از طریق تکنولوژی‌ های مختلف مانند API (رابط برنامه ‌نویسی) و دیگر منابع داده به صورت اتوماتیک اطلاعات را جمع آوری و به قراردادهای هوشمند منتقل می ‌کند. به همین دلیل می‌ توان گفت که چین لینک در بیشتر موارد از انسان ‌ها به عنوان “اوراکل انسانی” استفاده نمی ‌کند.

شما می توانید یک نمای کلی از رفتار چین لینک را در عکس زیر ببینید:

وایت پیپر چین لینک Chainlink از دیدگاه فنی
وایت پیپر چین لینک Chainlink از دیدگاه فنی

دوستان برای درک بهتر ساختار چین لینک باید با مفهوم Decentralized Oracle Networks (DONs) بیشتر آشنا شویم:

Decentralized Oracle Networks (DONs) در Chainlink به عنوان یک بخش مهم از فناوری شبکه Chainlink در نظر گرفته می ‌شوند. DONs نوعی از شبکه ‌های اوراکل غیرمتمرکز هستند که توسط یک گروه از نودهای Chainlink نگهداری و اداره می ‌شوند. این شبکه دارای قابلیت ‌های گسترده ‌ای است که به قراردادهای هوشمند این امکان را می‌ دهد که به منابع خارج از بلاکچین دسترسی پیدا کرده و از منابع محاسباتی غیرمتمرکز استفاده کنند.

به بیان ساده نودها به عنوان یک کمیته هماهنگ می ‌شوند و هر یک از آن ها مسئول جمع ‌آوری و ارسال اطلاعات خاصی می شود. این نودها در یک فرآیند توافق شرکت کرده و اطلاعات دقیق و قابل اطمینان را به قراردادهای هوشمند ارائه می‌ دهند.

DONs بر اساس یک پروتکل توافق توزیع ‌شده ساخته شده ‌اند که تصمیم ‌گیری مشترک بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط نودها را ممکن می ‌سازد. این ساختار به شبکه امکان می‌ دهد که اطلاعات را به ‌روزرسانی کرده و توافقات امن و قابل اعتماد بین اعضا فراهم کند.

همچنین DONs به عنوان یک لایه جداگانه عمل می ‌کنند که به قراردادهای هوشمند این امکان را می ‌دهد که به بهترین نحو از منابع درون بلاکچین و خارج از بلاکچین استفاده کنند و عملکرد بهتری داشته باشند. این لایه در طراحی خود، قابلیت ‌ها و امکاناتی دارد که قراردادها را ایمن ‌تر و انعطاف ‌پذیرتر در ارتباط با داده‌ ها و منابع محاسباتی خارج از بلاکچین می ‌کند.

شما می توانید فرآیند ذکر شده را در تصویر زیر مشاهده کنید:

وایت پیپر چین لینک Chainlink از دیدگاه فنی
وایت پیپر چین لینک Chainlink از دیدگاه فنی

اما اجازه بدید کمی بیشتر با Adapter ها که نقش بسیار مهمی دارند آشنا شویم:

Adapter نقش مهمی در جمع ‌آوری داده ‌های خارج از بلاکچین دارند، سپس این داده ‌ها را پردازش می‌ کنند و در نهایت به کمک یک Adapter دیگر خروجی پردازش اطلاعات به بلاکچین مقصد ارسال می‌ شود. این اطلاعات می‌ تواند شامل نتیجه ‌های پردازش یا داده ‌های دیگری باشد که نیاز به ثبت در بلاکچین دارند. همچنین با کمک Adapter ها اطلاعات می تواند بین سایر اجزا تبادل داشته باشد.

اما به طور کلی می توان گفت تیم فنی چین لینک بر هفت فاکتور مهم و کلیدی تاکید دارد که این موارد را با هم بررسی می کنیم:

قراردادهای هوشمند ترکیبی:

ارائه چارچوب قدرتمند و عمومی برای افزودن قابلیت ‌های موجود قراردادهای هوشمند با ترکیب امن منابع محاسباتی درون بلاکچین و منابع محاسباتی خارج از بلاکچین به چیزی که ما آن را “قراردادهای هوشمند ترکیبی” می‌ نامیم. با استفاده از این قراردادها اطلاعات لازم برای اجرای قراردادهای هوشمند از خارج بلاکچین به داخل بلاکچین فراهم می شود.

رفع پیچیدگی:

ارائه عملکردی ساده برای توسعه ‌دهندگان و کاربران بدون نیاز به آشنایی با پروتکل‌ ها و مباحث پیچیده موجود.

مقیاس‌ پذیری:

اطمینان از این که خدمات اوراکل به دقت و با سرعت مورد نیاز توسط سیستم‌ های متمرکز با عملکرد بالا ارائه می ‌شوند.

محرمانه بودن:

امکان ایجاد سیستم‌ های نسل جدیدی که شفافیت ذاتی بلاکچین را موازی با حفاظت‌ های ایمنی قوی برای داده‌ های حساس ترکیب می‌ کند.

عدالت در ترتیب تراکنش‌ ها:

حمایت از ترتیب ‌دهی تراکنش به نحوی که عادلانه برای کاربران باشد و جلوگیری از حملاتی مانند “front-running” و سایر حملات از سوی ربات ‌ها و ماینرهای سوء استفاده ‌گر. به عبارت دیگر در این نوع حملات، شخص حمله ‌کننده سعی می ‌کند از اطلاعات آینده که در حال رخ دادن می باشد استفاده کند تا معاملات خود را بهینه ‌تر انجام دهد و از نوسانات بازار به نفع خود بهره ‌مند شود. این نوع حمله معمولاً در محیط‌ های بازارهای مالی، اجرای قراردادهای هوشمند، و حتی در معاملات بلاکچینی مانند DeFi  دیده می ‌شود.

ایجاد اعتماد:

ایجاد یک لایه بسیار قابل اطمینان برای حمایت از قراردادهای هوشمند و سایر سیستم‌ های وابسته به اوراکل با استفاده از توزیع و امنیت بالا، به کمک تکنولوژی رمزنگاری و ضمانت اقتصادی کریپتو محور.

امنیت مبتنی بر اقتصاد کریپتو محور:

طراحی دقیق و پیاده ‌سازی قدرتمند مکانیسم‌ هایی که اطمینان می ‌دهند که نودهای DONs انگیزه ‌های اقتصادی قوی برای رفتار قابل اعتماد و صحیح دارند، حتی در مقابل حملات به منظور کسب سود بیشتر.

اما اجازه بدید هر یک از این رویکرد هفت گانه را به صورت جدا و کامل تشریح کنیم:

 • قراردادهای هوشمند ترکیبی:

در پروژه چین لینک، مفهوم “Hybrid smart contracts” به قراردادهای هوشمند ترکیبی اشاره دارد. این نوع از قراردادهای هوشمند توانمندی بیشتری نسبت به قراردادهای هوشمند سنتی دارند که در ادامه تفاوت این دو قرارداد هوشمند را بررسی می کنیم:

قراردادهای هوشمند:

قراردادهای هوشمند توابع برنامه ‌نویسی هستند که به صورت خودکار اجرا می ‌شوند و بر اساس شرایطی که برای آن ها تعریف شده‌، تصمیم‌ گیری می ‌کنند.

قراردادهای هوشمند ترکیبی:

حالا اگر این قراردادهای هوشمند ما توانایی اجرا در دو محیط مختلف، یعنی درون بلاکچین (On-Chain) و خارج از بلاکچین (Off-Chain) را داشته باشند، به آن ها “قراردادهای هوشمند ترکیبی” گفته می ‌شود. این به این معنی است که این قراردادها قابلیت ارتباط با منابع محاسباتی خود بلاکچین را دارند، اما همچنین قابلیت اجرا و تعامل با منابع خارج از بلاکچین را نیز دارند.

مزیت اصلی قراردادهای هوشمند ترکیبی به توسعه ‌دهندگان اجازه می ‌دهد تا توابع خاص و پیچیده ‌تری را به کمک منابع محاسباتی از بیرون بلاکچین اجرا کنند. به علاوه این قابلیت به آن ها این امکان را می ‌دهد که به داده‌ های خارج از بلاکچین دسترسی پیدا کرده و از آن ها برای اجرای قراردادها و برنامه‌های هوشمند خود استفاده کنند. این ابزارهای خارج از بلاکچین ممکن است اطلاعات دقیق ‌تر، به ‌روزتر و یا حتی حساس ‌تری را ارائه دهند که می ‌تواند در افزودن ارزش به پروژه‌ ها و افزایش کارایی آن ها مؤثر باشد.

درتصویر زیر ساختار قراردادهای هوشمند ترکیبی را در پروژه چین لینک مشاهده می کنید:

وایت پیپر چین لینک Chainlink از دیدگاه فنی
وایت پیپر چین لینک Chainlink از دیدگاه فنی

در نظر داشته باشید یک قرارداد هوشمند ترکیبی از دو جزء اصلی تشکیل شده است: یک جزء درون بلاکچین با نام SC1 و یک جزء خارج از بلاکچین با نام exec2 که در یک DON اجرا می ‌شود. DON به عنوان یک پل بین دو جزء عمل می‌ کند و همچنین قرارداد ترکیبی را با منابع خارج از بلاکچین مانند خدمات وب، بلاکچین های دیگر، ذخیره‌سازی متمرکز و …. متصل می ‌سازد.

 • رفع پیچیدگی:

مفهوم Abstracting away complexity یا “تجربه کاربری بدون پیچیدگی” به معنای ارائه یک رابط کاربری می باشد که جزئیات پیچیده و فنی را بسیار ساده کرده و برای کاربران یا توسعه ‌دهندگان امکان استفاده از این امکانات ساده را فراهم می کند.

اما در پروژه چین لینک این مفهوم به معنای ساده ‌تر کردن تجربه استفاده از قراردادهای هوشمند و خدمات ارائه شده توسط چین لینک است. به عبارت دیگر، توسعه ‌دهندگان و کاربران می ‌توانند بدون نیاز به آگاهی عمیق از جزئیات فنی و پیچیدگی‌ های زیرساخت، از قابلیت ‌ها و خدمات پیشرفته ‌ای که این پروژه ارائه می ‌دهد، بهره‌ مند شوند. این سیاست باعث می‌ شود که استفاده از این تکنولوژی برای افرادی که پیش زمینه‌ ای نسبت به این دنیای جدید نداشته باشند، قابل فهم و دست ‌یابی باشد. به عنوان نمونه، افرادی که تازه وارد دنیای بلاکچین می ‌شوند یا توسعه ‌دهندگانی که ممکن است با جزئیات فنی زیادی آشنا نباشند، می ‌توانند به راحتی از قابلیت‌ ها و امکانات پروژه چین لینک بهره ‌مند شوند بدون این که به جزئیات فنی پیچیده و یا نیاز به دانش عمیقی در زمینه بلاکچین داشته باشند.

 • مقیاس پذیری:

به طور خلاصه مفهوم Scaling در پروژه چین لینک به بهبود و بهینه ‌سازی توانایی شبکه در مدیریت حجم بالای تراکنش ‌ها و داده‌ ها به منظور افزایش کارایی و کاربردی آن در سیستم‌ های متمرکز و غیرمتمرکز اشاره دارد.

به عنوان مثال چین لینک به دنبال افزایش کارایی خدمات اوراکل متمرکز شده است تا بتواند با تراکنش‌ ها و سیستم‌ های متمرکز با حجم بالا، به طور موثری سازگار شود. این ویژگی به توسعه‌ دهندگان این امکان را می ‌دهد که از خدمات چین لینک برای ایجاد و اجرای برنامه‌ ها و قراردادهای هوشمند با تراکنش‌ ها و داده ‌های بزرگ ‌تر استفاده کنند.

در تصویر زیر ساختار و نوع قرارگیری بخش های مختلف را می توانید ملاحظه کنید:

وایت پیپر چین لینک Chainlink از دیدگاه فنی
وایت پیپر چین لینک Chainlink از دیدگاه فنی
 • محرمانگی:

بلاکچین ها مهم ترین هدفی که دنبال می کنند، شفافیت در تراکنش ها است. حال این شفافیت باید به گونه ای باشد که حریم خصوصی کاربران نقض نشود. پلتفرم چین لینک با سه روش مختلف سعی دارد که حریم خصوصی را موازی با محرمانگی ارتقاء دهد که در ادامه آن ها را عنوان می کنیم:

 • آداپتورهای حفظ محرمانگی: دو تکنولوژی با استقرار پیش ‌بینی شده در شبکه‌ های چین لینک، DECO و Town Crier امکان بازیابی داده از سیستم‌ های خارج از زنجیره را به نحوی که حریم خصوصی کاربران و محرمانگی داده را حفظ می ‌کند، فراهم می ‌کنند.
 • محاسبات محرمانه: DON ها می ‌توانند به سادگی محاسبات خود را از بلاکچین های وابسته جدا کنند و اطلاعاتی را فاش نکنند. با استفاده از محاسبات چند ‌طرفه امن و یا محیط ‌های اجرایی معتبر، حفظ محرمانگی قوی ‌تر نیز امکان ‌پذیر است که در آن نودهای DON داده‌ هایی را محاسبه می ‌کنند که خود اطلاعات را نمی ‌بینند و به آن ها دسترسی ندارند.
 • پشتیبانی از سیستم ‌های لایه ۲ حفظ محرمانگی: TEF به منظور پشتیبانی از انواع مختلفی از سیستم‌ های لایه ۲ طراحی شده است، بسیاری از آن ها از اثبات‌ های دانش صفر برای فراهم کردن محرمانگی تراکنش استفاده می‌ کنند.

لطفا به تصویر زیر دقت کنید:

وایت پیپر چین لینک Chainlink از دیدگاه فنی
وایت پیپر چین لینک Chainlink از دیدگاه فنی

تصویر A ساختار اوراکل های نسل یک را نشان می ‌دهد. تراکنش‌ ها به صورت مستقیم به بلاکچین ها ارسال می ‌شوند بنابراین بلاکچین که با رنگ زرد مشخص شده است، محل اصلی پردازش تراکنش‌ ها می باشد. تصویر B نشان می ‌دهد چگونه یک DON می‌ تواند قراردادهای موجود در بلاکچین را پشتیبانی کند. یک لایه اجرایی از DON، تراکنش‌ ها را به همراه داده‌ هایی از سیستم‌ های خارج از بلاکچین پردازش کرده و نتایج را به بلاکچین ارسال می ‌کند؛ به عنوان مثال، تراکنش ‌های گروهی یا تغییرات وضعیت قرارداد ناشی از تأثیرات تراکنش ‌ها. بنابراین، DON که با رنگ زرد مشخص شده است، محل اصلی پردازش تراکنش‌ ها می باشد. در نهایت با استفاده از این سازوکار یک لایه محرمانگی توسط پروژه چین لینک اعمال می شود.

 • عدالت در ترتیب تراکنش‌ ها:

در بلاکچین ها ترتیب اجرای تراکنش ‌ها مهم است و اگرچه بسیاری از بلاکچین ها از الگوریتم‌ های مشخصی برای تعیین ترتیب استفاده می‌ کنند، اما ممکن است افراد سودجو سعی کنند از این ویژگی به نفع خود استفاده کنند. برای مثال یک ماینر در زمان تایید تراکنش ها می تواند ببیند که چه کیف پولی چه تعداد درخواست خرید داده است، حال خود آن ماینر زودتر آن ارز را می خرد و پس از رشد قیمتی آن، ارز را می فروشد.

اما چین لینک تضمین می کند که ترتیب اجرای تراکنش‌ ها به نحوی باشد که افراد یا بات ‌ها نتوانند به نحوی منفی ترتیب اجرای تراکنش ‌ها را تحت تأثیر قرار دهند یا از آن ها بهره‌ مند شوند.

برای درک بهتر این موضوع به تصویر زیر مراجعه کنید:

وایت پیپر چین لینک Chainlink از دیدگاه فنی
وایت پیپر چین لینک Chainlink از دیدگاه فنی

در تصویر A، ماینر تراکنش خودش را زودتر از تراکنش درخواستی کاربر ثبت می کند اما در تصویر B با استفاده FSS طراحی شده توسط چین لینک ماینرها نمی توانند این ترتیب تراکنش ها را برهم بزند.

 • ایجاد اعتماد:

فرآیند اعتماد سازی به این اصل اشاره دارد که سیستم باید تا حد ممکن از اعتماد به افراد کاسته شود و به جای آن از مکانیسم ‌ها و فناوری ‌های رمزنگاری و اقتصادی استفاده کند تا اطمینان حاصل شود که عملکرد سیستم به درستی انجام می ‌شود. به بیان دیگر فرآیند اعتماد سازی در Chainlink به ایجاد یک لایه قابل اعتماد و مستقل از افراد یا نودها برای اجرای هوشمند قراردادها و سیستم‌ های وابسته به اوراکل می‌ پردازد.

 • امنیت مبتنی بر اقتصاد کریپتو محور:

امنیت مبتنی بر اقتصاد کریپتو محور به استفاده از اقتصاد رمزنگاری (Cryptoeconomics) برای تضمین امنیت و عملکرد بهینه در شبکه اشاره دارد. این رویکرد از اقتصاد رمزنگاری برای ایجاد سیستمی استفاده می‌ شود که با ایجاد پاداش ها و مکانیسم‌ های تحریکی، افراد و نودها را به نحوی تشویق می کند که به ‌طور ایمن و صحیح در شبکه مشارکت کنند.

این موضوع در پروژه چین لینک نیز به گونه ای اجرایی شده که افراد تشویق به انجام وظایف خاص می ‌شوند و این تشویقات معمولاً به صورت اقتصادی انجام می ‌شود. به بیانی دیگر در سیستمی که نودها در شبکه وظیفه ارائه دادن اطلاعات از حالت آف ‌چین به قراردادهای هوشمند را دارند (نقش اوراکل)، از طریق مکانیسم ‌های مبتنی بر اقتصاد رمزنگاری تشویق شوند که به ‌طور صحیح و به موقع اطلاعات مورد نیاز را ارائه دهند. در شبکه چین لینک این تشویق ها و پاداش ها در قالب ارز link خواهد بود.

بررسی اهداف چین لینک Chainlink

در این بخش اهداف مهمی که چین لینک برای خود متصور شده را عنوان می کنیم:

قابلیت اطمینان: هدف اصلی شبکه Chainlink تقویت قابلیت اعتماد و اطمینان در ارتباط با داده‌ های خارج از بلاکچین و خدمات متمرکز است. این اهداف شامل ایجاد یک معماری امن و مطمئن برای اطمینان از صحت داده ‌ها و اجتناب از اطلاعات نادرست یا مخرب در سیستم هستند.

اجرای هوشمند:  Chainlink بر روی ایده ای کار می کند که قراردادهای هوشمند بتوانند از منابع محاسباتی خارج از بلاکچین بهره‌مند شوند. این امکان به توسعه ‌دهندگان و کاربران اجازه می ‌دهد که برنامه‌ ها و قراردادهای هوشمندی را با دسترسی به داده‌ ها و خدمات خارج از بلاکچین ادامه دهند.

کاهش پیچیدگی: یکی از اهداف اصلی  Chainlink کاهش پیچیدگی در قراردادهای هوشمند و ایجاد یک لایه جداگانه برای توسعه‌ دهندگان است. این موضوع به توسعه‌ دهندگان این امکان را می‌ دهد که بدون دغدغه از جزئیات پیچیده، از امکانات Chainlink استفاده کنند.

افزایش توانمندی قراردادهای هوشمند: با ارتقاء سرویس‌ های Chainlink مانند تابع تصادفی قابل تأیید، هدف این است که توانمندی سیستم‌ های قراردادهای هوشمند را بیشتر کرده و به کاربران امکانات گسترده ‌تری ارائه دهد.

استفاده بیشتر از پروتکل ها:  Chainlink به جای وابستگی به یک نهاد مرکزی و یا اعتماد به افراد به دنبال پیاده سازی پروتکل های رمزنگاری می باشد که در نهایت سلامت شبکه را تامین می کند.

حفظ امنیت: ایجاد مدل امنیتی مبتنی بر اقتصاد رمزارزها (Cryptoeconomic) به منظور تشویق نودها به ارائه خدمات صحیح و نگه ‌داری امنیت در شبکه از دیگر اهداف این پروژه است.

پشتیبانی از لایه دومی ها (Layer-2) : این پروژه به توسعه لایه‌ های دوم در بلاکچین ‌ها اختصاص دارد تا به عنوان پل ارتباطی بین شبکه ‌های بلاکچین و سرویس ‌های خارج از بلاکچین عمل کند.

حریم خصوصی و محافظت اطلاعات: Chainlink از فناوری ‌ها و تکنیک ‌های مختلفی مانند استفاده از آداپتورها و همچنین محاسبات محرمانه آفچین برای حفظ حریم خصوصی و اطلاعات در شبکه استفاده می ‌کند.

حمایت از قراردادهای هوشمند چند بلاکچینی: امکان اجرای قراردادهای هوشمند بر روی چندین بلاکچین به شکل همزمان یکی از اهداف این پروژه است.

حفاظت از ترتیب تراکنش ‌ها: با ارائه سرویس‌هایی مانند FSS (Fair Sequencing Services)، Chainlink به هدف اجتناب از مسائل مربوط به ترتیب تراکنش‌ ها، مانند front-running می ‌پردازد.

ویژگی های چین لینک Chainlink

در این بخش به برخی ویژگی های مثبت چین لینک می پردازیم:

عدم تمرکز: چین لینک با استفاده از نودهای غیرمتمرکز خود، توانسته یک ساختار غیرمتمرکزی را برای انتقال اطلاعات ایجاد کند.

قراردادهای هوشمند ترکیبی: این پروژه از قراردادهای هوشمند ترکیبی استفاده می ‌کند که اجازه می‌ دهد پتانسیل بلاکچین با قابلیت های خارج از بلاکچین به طور ایمن و هماهنگ با هم ترکیب شوند.

رفع پیچیدگی: چین لینک با ارائه لایه ‌ای جداگانه، پیچیدگی ها و موانع را از سر راه توسعه ‌دهندگان و کاربران بر می‌ دارد و از نیاز به آشنایی با جزئیات پروتکل‌ ها خود داری می ‌کند.

مقیاس ‌پذیری: پروژه چین لینک بر روی افزایش قابلیت ‌های اوراکل ها در تراکنش‌ ها و سیستم ‌های غیرمتمرکز با توانایی ‌های مورد نیاز تمرکز می ‌کند.

محرمانگی: از فناوری‌ های محرمانه ‌سازی برای حفظ حریم شخصی و محرمانگی اطلاعات در ارتباط با داده‌ های غیرمتمرکز استفاده می ‌کند.

ترتیب در تراکنش ‌ها: این ویژگی مانع از حملاتی مانند front-running و back-running می ‌شود و ترتیب تراکنش‌ ها را منصفانه انجام می‌ دهد.

جامعه و اکوسیستم: چین لینک با داشتن یک جامعه فعال و اکوسیستم گسترده از توسعه‌ دهندگان و کاربران، به ارتقاء پروژه و افزایش اعتبار آن کمک می ‌کند.

دانشکده آموزشی: پروژه چین لینک با برپایی همایش های مختلف و همچنین انتشار مقالات گوناگون سعی در آگاهی و آموزش بلاکچین و مفهوم های مختلف بلاکچینی به عموم مردم دارد.

معرفی رقبای چین لینک Chainlink

در این بخش قصد داریم پروژه چین لینک را با چند رقیب مطرح این پروژه مقایسه کنیم:

 • مقایسه Chainlink و Band Protocol:

می توان گفت نزدیک ترین رقیب Chainlink پروژه Band Protocol می باشد. در ادامه برخی ویژگی های منحصر به فرد این دو پروژه را بیان می کنیم:

چین لینک:

چین لینک بر روی ایده قراردادهای هوشمند ترکیبی (Hybrid Smart Contracts) تمرکز دارد که اجازه می ‌دهد بلاکچین و خدمات خارج از بلاکچین به طور ایمن ترکیب شوند. همچنین این پروژه به طور فعال از ساختار غیرمتمرکز برای توزیع اطلاعات و خدمات اوراکل استفاده می‌ کند.

بند پروتوکل:

Band Protocol از مدل Token-Curated Community (TCC) برای انتخاب اوراکل ‌های اطلاعاتی با اعتبار بالا استفاده می ‌کند و به تشویق نودها برای ارائه دقیق تراکنش‌ های اطلاعاتی از طریق پاداش های اقتصادی می ‌پردازد. یکی از تمرکزهای این پروتوکل، ارائه اطلاعات بین زنجیره‌ ای به اپلیکیشن ‌های مختلف بلاکچینی است.

“در سیستم TCC، هر کسی که تعداد بیشتری توکن در اختیار داشته باشد نفوذ و اعتبار یشتری خواهد داشت. شرکت ‌کنندگان با استفاده از توکن ‌ها می‌ توانند در تصمیم‌ گیری‌ ها شرکت کنند و حتی تصمیم‌ های مرتبط با انتخاب اوراکل ‌ها یا ارائه ‌دهندگان خدمات مشارکتی اتخاذ کنند.”

البته باید توجه داشت که انتخاب بین Chainlink و Band Protocol بستگی به موارد خاص هر پروژه دارد. در زیر، به چند جنبه کلیدی که ممکن است در انتخاب میان این دو پروژه تأثیرگذار باشند، اشاره می ‌شود:

نیازهای پروژه: اولین گام برای انتخاب میان چین لینک و Band Protocol تعیین نیازهای خاص پروژه می باشد.

استفاده از توکن‌ ها: اگر استفاده از توکن ‌ها یک جزء اساسی از پروژه شماست، Band Protocol  با تکیه بر جوامع مبتنی بر توکن و ساختارهای انگیزه‌ ای ممکن است جذابیت بیشتری داشته باشد.

انحصار زنجیره: چین لینک از یک معماری غیرمتمرکز برای اطلاعات و خدمات استفاده می‌ کند، در حالی که Band Protocol  به تبادل اطلاعات بین زنجیره‌ ای تمرکز دارد. اگر پروژه شما به ارتباط بین زنجیره ‌ای نیاز دارد، این می ‌تواند روی تصمیم ‌گیری شما اثر بگذارد.

میزان مشارکت جوامع:  Band Protocol به شدت به مشارکت جوامع در توسعه پروتوکل اهمیت می‌ دهد، در حالی که چین لینک به طور اساسی بر توسعه خدمات اوراکل متمرکز است.

 • مقایسه Chainlink و DIA (Decentralized Information Asset):

هر دو پروژه چین لینک و DIA (Decentralized Information Asset) به ارائه خدمات اوراکل در دنیای بلاکچین متمرکز شده ‌اند. اما تفاوت ‌هایی در رویکردها و ویژگی‌ های آن‌ها وجود دارد:

پروژه چین لینک :

چین لینک از ساختار DONs استفاده می ‌کند که توسط یک گروه از نودهای چین لینک نگهداری می ‌شود و به ارائه خدمات اوراکل برای توسعه ‌دهندگان کمک می ‌کند.

همچنین چین لینک از قراردادهای هوشمند ترکیبی یا Hybrid Smart Contracts استفاده می ‌کند که امکان استفاده از منابع محاسباتی خارج از بلاکچین (off-chain) را فراهم می ‌کند.

DIA (Decentralized Information Asset):

DIA یک سیستم اوراکل متمرکز را ارائه می ‌دهد که به اطلاعات دیتا سابقه دار مانند داده‌ های بازارهای مالی دسترسی دارد.

DIA تأکید بر دسترسی به داده‌ های مالی دارد و از اوراکل‌ هایی با سازوکار “Market-Driven” برای اطمینان از دقت و قابل اطمینان بودن داده‌ها استفاده می‌ کند.

تفاوت ‌ها و مزایا:

تنوع منابع: چین لینک به عنوان یک پلتفرم گسترده ‌تر به نظر می ‌رسد و قابلیت ارائه اطلاعات از منابع مختلف را دارد. در مقابل، DIA به عنوان یک پروژه متمرکز بر داده ‌های بازار مالی متمرکز شده ‌تر به نظر می ‌رسد.

سازوکارهای انگیزه‌ ای: هر دو پروژه از سازوکارهای انگیزه ‌ای برای تشویق نودها به ارائه دقیق و قابل اطمینان بودن داده‌ها استفاده می ‌کنند.


نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز چین لینک Link

نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز چین لینک Link
نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز چین لینک Link

سخن پایانی

در این مقاله گفته شد که چین لینک یک شبکه غیر متمرکز از نودها می باشد که امکان بارگذاری و بارگیری اطلاعات در بلاکچین را  فراهم می کند . در این مقاله به بحث در ارتباط با عملکرد چین لینک پرداختیم و مطالبی را مبنی برویژگی های رمز ارز چین لینک برای شما فراهم آوردیم .

ممنون از اینکه تا پایان “ارز چین لینک چیست؟” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
16 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اصغر
2 سال قبل

سلام اگر ممکنه بی زحمت تحلیل الانش را برامون بگوئید چن لینک

اصغر
2 سال قبل

سلام قیمتش الان خیلی اومده پائین احتمال رفتنش تا بیست هست

تیم محتوا
پاسخ به  اصغر
2 سال قبل

سلام من نظرم روی ۱۷ هستش

فارسی
3 سال قبل

آیا چین لینک ارز خوبی جهت سرمایه گذاری بلند مدت است؟

تیم محتوا
پاسخ به  فارسی
3 سال قبل

بله کاملا

سینا
3 سال قبل

لینک بلاکچین اختصاصی دارد؟

تیم محتوا
پاسخ به  سینا
3 سال قبل

خیر

طیبه
3 سال قبل

ارز لینک چه زمانی به ۲۰ دلار می رسد؟

نویان
3 سال قبل

لینک بهتر است یا زیلیکا؟

تیم محتوا
پاسخ به  نویان
3 سال قبل

لینک

فرشاد
3 سال قبل

آیا چین لینک رشد ۱۰۰ درصدی خواهد داشت؟

تیم محتوا
پاسخ به  فرشاد
3 سال قبل

قابل پیش بینی نیست

حسن
3 سال قبل

ارز لینک را دز کدام کیف پول نگهداری کنم که امن تر باشد؟

تیم محتوا
پاسخ به  حسن
3 سال قبل

اتمیک

فرید
3 سال قبل

آیا لینک دوباره مثل قبل رشد می کند؟

فرهاد
3 سال قبل

ارز لینک خیلی سود داده آیا منطقی است بازهم خرید کنیم؟

آخرین مقالات منتشر شده