آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل چیست؟ | آشنایی با اشتراک گذاری غیرمتمرکز

اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل چیست؟

اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل چیست؟ اکنون که دنیای امروز در حال گسترش است، با استفاده از اینترنت روزانه فایل های زیادی برای به اشتراک گذاری استفاده می شود. در واقع شما می توانید با استفاده از روش های مختلف فایل های خود را به اشتراک بگذارید. یکی از روش هایی که برای به اشتراک گذاری فایل ها استفاده می شود، روش اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل است. در واقع این روش این اختیار را به کاربران می دهد تا بتوانند فایل های خود را در پلتفرم های مختلف و به روش غیرمتمرکز به اشتراک بگذارند. در این مقاله شما می توانید با اشتراک گذاری فایل به صورت غیرمتمرکز به طور کامل آشنا شوید. به علاوه می توانید با خواندن این مقاله اطلاعاتی در ارتباط با عملکرد، مزایا و نمونه هایی از پروتکل های اشتراک گذاری غیرمتمرکز فرا بگیرید. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.


اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل یا Decentralized file sharing به چه معناست؟

اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل یا Decentralized file sharing به چه معناست؟
اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل یا Decentralized file sharing به چه معناست؟

اگر بخواهیم به طور خلاصه و شفاف به تعریف اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل یا Decentralized file sharing بپردازیم می توان بیان نمود که اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل در واقع یک روش می باشد که با استفاده از آن قادر خواهید بود فایل های گوناگون را در یک سرور متمرکز به اشتراک بگذارید. در حال حاضر و در دنیای امروزه با توجه به اینکه دنیای دیجیتال روز به روز در حال گسترش و پیشرفت می باشد، اینترنت به گونه ای می باشد که مجموعه ای از داده ها و فایل ها را در بر دارد و با استفاده از پروتکل انتقال متن طولانی و یا HTTP ارتباط حاصل می نماید. اما لازم به ذکر است که این پروتکل یعنی پروتکل HTTP پس از طی مدت زمان طولانی و گذشت زمان به دلیل افزایش ترافیک اینترنت، مجبور به تحمل فشار زیادی شده و در حال نابودی می باشد.

به عبارت دیگر زمانی که یک صفحه از اینترنت بارگذاری می شود برای بازیابی محتوا، پروتکل انتقال متن طولانی یا HTTP نیازمند بازیابی محتوا از سرور متمرکز می باشد. اگر فایل شما از حجم بالایی برخوردار باشد، به دلیل این حجم بالا نیازمند پهنای باند بالایی خواهد بود و حجم زیادی از پهنای باند را دربر خواهد گرفت. اگر سرور از دسترس خارج شود و یا اینکه فشار زیادی بر روی آن باشد، احتمال اینکه اطلاعات از دست برود هست. برای مثال ممکن است فایل گرافیکی و یا تصویر مشخص نباشد و نشان داده نشود.

پروتکل انتقال متن طولانی یا HTTP به سرورهای مرکزی اعتماد می کند و به خاطر همین اعتماد، عملیات سانسور در این پروتکل آسان می باشد. به عبارت دیگر برای اینکه مشکلات مربوطه حل شود از اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل استفاده می شود و این موضوع به عنوان راه حل مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از راه حل های برجسته و مشهور در این زمینه که برای اکثر افراد شناخته شده است، تورنت Torrent می باشد. در پروتکل HTTP همواره چالش هایی وجود دارد که از تورنت برای حل مشکلات و چالش های موجود در HTTP استفاده می شود و با استفاده از آن فایل های با حجم بالا همانند فایل هایی با محتوای عکس و صدا در اینترنت منتقل می شوند.

علاوه بر موضوعاتی که در بالا به آنها اشاره نمودیم، همواره نسخه های قدیمی پروتکل انتقال فایل وجود دارد که استفاده از آنها محدودیت هایی را به همراه دارد. اجرا و مدیریت نود ها با استفاده از تعدادی سرور داوطلب صورت می گیرد که تعدادی از نود ها می توانند دیگر سرویس ندهند و یا سرویس دهی خود را قطع کنند. این موضوع باعث می شود که هیچ تضمینی برای میزبانی فایل های گوناگون از طریق شبکه وب وجود نداشته باشد.

با توجه به بررسی های انجام شده در نظر گرفته شده است که فناوری بلاکچین می تواند شبکه های قوی را برای اشتراک گذاری فایل به صورت غیرمتمرکز ارائه دهد. در واقع فناوری بلاکچین با ارائه پاداش هایی به شرکت کنندگان آنها را تشویق می نماید و باعث می شود که شرکت کنندگان به همکاری خود ادامه دهند. این پاداش ها می توانند به صورت ارزهای دیجیتال باشند و ضمانت می دهد که همواره نودهای کافی برای خدمات در شبکه وجود دارد.


عملکرد اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل چگونه است؟

عملکرد اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل چگونه است؟
عملکرد اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل چگونه است؟

در این قسمت از مقاله شما می توانید با نحوه عملکرد اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل آشنا شوید. اشتراک گذاری فایل ها یا داده ها با استفاده از سرورهای متمرکز صورت می گیرد که از آنها به عنوان کلاینت-سرور Client-server یاد می شود. به عنوان مثال یک مشتری یا سرویس گیرنده با استفاده از کد URL درخواست خود را ثبت می کند و ارائه دهنده خدمات یا سرویس دهنده با استفاده از پروتکل HTTP آن را دریافت می نماید.

با توجه به مطالبی که ذکر شد، اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل از مدل نظیر به نظیر یا P2P استفاده می نماید. با استفاده از مدل P2P، URL اشاره به یک آدرس IP دارد و این موضوع را نشان می دهد که داده های یک وب سایت در کجا ذخیره شده اند. در واقع استفاده از مدل نظیر به نظیر یا P2P باعث می شود که ذخیره سازی فایل ها در یک جا صورت نگیرد و در مکان های مختلف باشد. به همین دلیل چون ذخیره سازی فایل ها در یک مکان صورت نمی گیرد، نودهای توزیع شده در شبکه وجود دارد که به هر فایل در شبکه یک هش رمزنگاری شده اختصاص می دهد و باعث می شود تمامی فایل ها در شبکه  قابل بررسی و ردیابی باشند. زمانی که درخواستی از سمت کاربر ارسال می شود شبکه برای بررسی نود هایی را پیدا می کند که با هش هایی که گفتیم به هر فایل اختصاص داده می شود، تطابق داشته باشد و می توان فایل ها را ردیابی کرد.


مزایای اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل

مزایای اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل
مزایای اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل

در این قسمت از مقاله شما می توانید با خواندن مطالب ارائه شده با مزایای اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل آشنا شوید.

  1. اگر به خاطر داشته باشید در مطلب قبلی گفته شد که یک هش به هر فایل اختصاص داده می شود و ارائه این هش اختصاصی به این معناست که امکان تغییر فایل وجود ندارد و همیشه در دسترس می باشد.
  2. استفاده از این روش یعنی استفاده از روش اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل باعث می شود که پهنای باند بیشتری به کاربران اختصاص داده شود.
  3. از دیگر مزایای استفاده از روش اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل می توان به توانایی بالا در مقاومت با سانسور اطلاعات اشاره کرد.
  4. در روش اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل جلوگیری از دسترسی غیرممکن می باشد.
  5. از دیگر فواید اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل این است که در بستر بلاکچین می تواند از پیشرفت اینترنت پشتیبانی کند.

پس از شناخت مزایا در ادامه مطالب می توانید با چند نمونه از پروتکل های اشتراک گذاری غیرمتمرکز آشنا شوید.


نمونه هایی از پروتکل های اشتراک گذاری غیرمتمرکز

نمونه هایی از پروتکل های اشتراک گذاری غیرمتمرکز
نمونه هایی از پروتکل های اشتراک گذاری غیرمتمرکز

از نمونه هایی که می توان به عنوان یکی از پروتکل های اشتراک گذاری غیرمتمرکز نام برد، پلتفرم بیت تورنت BitTorrent است. معرفی این پلتفرم به عنوان یک پروتکل اشتراک گذاری غیرمتمرکز و نظیر به نظیر یا P2P در سال ۲۰۰۱ صورت گرفت. پس از ان، این پلتفرم در جولای سال ۲۰۱۸ خریداری شد و به بنیاد ترون اختصاص یافت. این پلتفرم از راه اندازی پلتفرم BTFS مبتنی بر شبکه ترون خبر داد که این سیستم باعث می شود دو نمونه از مشکل های ذخیره سازی غیرمتمرکز برطرف شود. این پلتفرم یعنی پلتفرم بیت تورنت در ابتدا خود را به عنوان یک شبکه نظیر به نظیر یا P2P معرفی می کند که در ازای مشارکت به شرکت کنندگان پاداش اختصاص می دهد. پس از آن، بیت تورنت یک راه حل ذخیره سازی فایل ها را به صورت غیرمتمرکز در بلاکچین ارائه می دهد. این نوع از ذخیره سازی یعنی ذخیره سازی در بلاکچین از هزینه های بالایی برخوردار است و بسیاری از کاربران ترجیح می دهند تا از روش های متمرکز استفاده کنند.

از دیگر پروتکل های اشتراک گذاری غیرمتمرکز می توان به IPFS که مخفف InterPlanetary File System است، اشاره کرد. این پروتکل در سال ۲۰۱۵ ارائه شد و در حال حاضر یکی از پروتکل های اشتراک گذاری نظیر به نظیر است. لایه بلاکچین این پروتکل در دست اقدام می باشد و احتمال دارد که پروژه ساخت ان تا تابستان سال آینده به طول انجامد.


موارد استفاده از اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل

موارد استفاده از اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل
موارد استفاده از اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل

با توجه به مطالبی که در قسمت قبلی این مقاله گفته شد، IPFS یکی از پروتکل های اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل می باشد که این پروتکل در ویکی پدیا و نسخه ی اندروید مرورگر اپرا opera استفاده شده است. ترکیه ویکی پدیا را ممنوع اعلام کرده است و ان را تهدیدی برای امنیت می داند. هکتویست ها برای دور زدن ممنوعیت این قانون از IPFS استفاده کردند.

همچنین از IPFS که یکی از پروتکل های اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل می باشد در نسخه ی اندروید مرورگر وب اپرا استفاده شده است تا قابلیت های Web3 معرفی شود.


سخن پایانی

در این مقاله به طور کلی به بررسی و تعریف اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل پرداختیم. همچنین بیان نمودیم که اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل یک روش برای اشتراک گذاری فایل ها در سرور متمرکز می باشد. لازم به ذکر است که اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل از مدل نظیر به نظیر یا P2P استفاده می نماید.

از جمله مزایای این روش این است که اطلاعات و یا فایل ها غیرقابل تغییر می باشند و همیشه در دسترس هستند. به علاوه استفاده از روش اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل پهنای باند بیشتری را به کاربران ارائه می دهد. یکی از پروتکل های اشتراک گذاری غیرمتمرکز بیت تورنت است و دیگری IPFS می باشد. امید است که با خواندن این مقاله اطلاعات کاملی را در ارتباط با اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل دریافت نمایید.

از اینکه تا پایان مقاله”اشتراک گذاری غیرمتمرکز فایل چیست؟” همراه ما بودید، از شما سپاس گزاریم.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آمنه
2 سال قبل

آیا در اشتراک گذاری غیر متمرکز خطر سرقت اطلاعات وجود دارد؟

سامان
2 سال قبل

ممنون از اینکه اطلاعات مفیدی در این زمینه ارائه دادید.

آخرین مقالات منتشر شده