آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ممو چیست؟ | اهمیت ممو در تراکنش های ارز دیجیتال

ممو Memo چیست؟

ممو Memo چیست؟ یکی از اصطلاحاتی که ممکن است در زمان انجام تراکنش های خود در بستر رمزارزها به آن برخورد کنید اصطلاح ممو Memo می باشد. اما آیا با مفهوم آن آشنا هستید؟ و یا اینکه اطلاعاتی در ارتباط با آن دارید؟ برای اینکه بتوانید درکی از اصطلاح ممو Memo داشته باشید، قبل از تعریف ممو بگذارید برای شما یک مثال بزنیم. در دنیای واقعی ممکن است زمانی که به تراکنش های انجام گرفته خود نگاه می کنید، به خاطر نیاورید که بعضی از تراکنش ها به چه علت صورت گرفته است. به همین دلیل بعد از ان سعی بر این دارید تا بر روی رسید ان تراکنش چیزی را یادداشت کنید که می تواند علت انجام تراکش باشد. در دنیای رمزارزها ممو Memo نیز می تواند نقشی مشابه همان رسید داشته باشد که کاربر می تواند در زمان انجام تراکنش پیغامی کوتاه بنویسد که بر روی بلاکچین ثبت می شود. در ادامه مطالب شما می توانید با مفهوم ممو Memo به طور کامل آشنا شوید.


ممو چیست؟ | memo چیست؟

ممو Memo چیست؟
ممو Memo چیست؟

قبل از اینکه شما را با مفهوم ممو Memo آشنا کنیم، لازم است بدانید که به جای اصطلاح ممو Memo از اصطلاحات دیگری همچون Destination Tag یا تگ TAG و Payment ID  استفاده می شود. و در اکثر مقالات مربوط به رمزارزها مشاهده می شود که بیشتر از آن با نام تگ TAG یاد می شود.

به طور کلی اگر بخواهیم به معرفی ممو Memo بپردازیم، می توان گفت ممو به عنوان یک برچسب بر روی تراکنش شناخته می شود که این برچسب همیشه بر روی بلاکچین ثبت و ذخیره می شود. نکته قابل توجه این است که همه ی رمزارزها دارای تگ یا ممو نیستند و تعداد محدودی از آنها از این ویژگی برخوردار می باشند. به علاوه با توجه به بررسی های انجام شده مشخص شده است که کاربرد تگ در هر یک از ارزهای دیجیتال می تواند متفاوت باشد اما به صورت کلی کاربرد آن یکسان است.

همانطور که گفته شد ممو Memo در واقع ایجاد یک برچسب در تراکنش است. شما می توانید در این برچسب ها اطلاعاتی از قبیل گیرنده و یا اینکه تراکنش به چه علتی صورت گرفته است را یادداشت نمایید. اما در برخی از ارزها این امکان وجود ندارد و تنها می توانید یک عدد چند رقمی را بر روی ان ثبت کنید.

در هر یک از رمزارزهایی که از این ویژگی پشتیبانی می کنند، تعداد کاراکترهایی که می توان یادداشت نمود متفاوت می باشد ولی برای اینکه از حجم بالای تراکنش جلوگیری به عمل آید، حجم ممو نیز محدود است. استفاده از ممو Memo در بعضی از جاها به صورت اختیاری است برای مثال در کیف پول های شخصی برای انجام تراکنش استفاده از ممو امری اختیاری است و هم می توانید در صورت نیاز از آن استفاده نمایید و یا اگر از ممو استفاده نکردید، مشکلی پیش نخواهد امد. اما در برخی از موارد همانند واریز به صرافی ها آدرس برخی شرکت های تجاری استفاده از ممو Memo امری ضروری می باشد.


چه رمزارزهایی از ویژگی ممو Memo برخوردار هستند؟

چه رمزارزهایی از ویژگی ممو Memo برخوردار هستند؟
چه رمزارزهایی از ویژگی ممو Memo برخوردار هستند؟

همانطور که در بحث قبلی مقاله گفتیم، تنها تعداد کمی از ارزهای دیجیتال از ممو Memo برخوردار هستند و این ویژگی رمزارزهایی همچون بیت کوین و اتریوم را شامل نمی شود. در ادامه مطالب شما می توانید با این ارزهای دیجیتال به طور جداگانه آشنا شوید.

  1. ارزهای دیجیتالی که  دارای برچسب ممو Memo می باشند شامل استلار XLM، ایاس  EOS و بایننس کوین BNB می باشند.
  2. رمزارزهای ریپل XRP و استیم STEEM از جمله ارزهای دیجیتالی هستند که در گروه رمزارزهای دارای برچسب Destinatin Tag قرار می گیرند.
  3. و گروه اخر که شامل رمزارز مونرو XMR می باشد و یکی از ارزهای دیجیتالی است که دارای برچسب Payment ID است.

معرفی انواع کاربرد ممو Memo یا تگ Tag در تراکنش ها

معرفی انواع کاربرد ممو Memo یا تگ Tag در تراکنش ها
معرفی انواع کاربرد ممو Memo یا تگ Tag در تراکنش ها

مموها در تراکنش هایی که در بستر ارزهای دیجیتال صورت می گیرد، می توانند کاربرد متفاوتی داشته باشند. در ادامه مطالب می توانید با کاربردهای متفاوت آن آشنا شوید.

  1. برای مثال می توانند به عنوان ممو یا تگ معرفی به کار گرفته شوند که می توانید با ایجاد تگ Tag در زمان ارسال ارز دیجیتال و انجام تراکنش، به گیرنده رمزارز نام خود را معرفی کنید و علاوه بر نام، امکان معرفی ایمیل و یا حتی شماره تماس وجود دارد.
  2. یکی دیگر از کاربرد ممو یا تگ ها یادداشت اطلاعاتی در ارتباط با تراکنش انجام شده است. برای مثال می توانید هدف خود از انجام تراکنش را یادداشت کنید و اگر بعدا فراموش کردید که چرا این تراکنش صورت گرفته است به ان مراجعه نمایید.
  3. از دیگر کاربردهایی که ممو یا تگ ها Tag می توانند به ارمغان بیاورند، می توان به مدیریت تراکنش ها اشاره کرد. اما این امر چگونه امکان پذیر است؟ برای مثال در صورتی که از فروشگاه های متعدد خرید انجام داده اید و می خواهید تراکنش های خود را دسته بندی کنید می توانید از تگ دسته بندی تراکنش استفاده کنید.

کاربرد تگ ها در تراکنش های رمز ارز ریپل XRP

کاربرد تگ ها در تراکنش های رمز ارز ریپل XRP
کاربرد تگ ها در تراکنش های رمز ارز ریپل XRP

در تراکنش های رمز ارز ریپل کاربرد تگ ها کمی محدودتر می باشد. به عبارت دیگر کاربرد تگ در تراکنش های ریپل متفاوت تر از دیگر ارزهای دیجیتال است. در تراکنش های رمز ارز ریپل تنها از اعداد استفاده می شود.

در واقع زمانی که برای تراکنش های ریپل تگ Tag ایجاد می شود، تنها کاربران می توانند یک عدد ۹ رقمی بنویسند. شاید برای شما هم جالب باشد، در تگ رمز ارز ریپل قادر نیستید مطلبی را اضافه کنید. از تگ ایجاد شده می توانید برای شناسایی گیرنده در تراکنش ها استفاده نمایید.


بررسی کاربرد تگ ها Tag در صرافی ها

بررسی کاربرد تگ ها Tag در صرافی ها
بررسی کاربرد تگ ها Tag در صرافی ها

شاید به جرات می توان گفت یکی از اصلی ترین و مهم ترین کاربردهایی که تگ ها Tag دارند، استفاده از آنها در صرافی ها برای انجام تراکنش ها می باشد. در صرافی های آنلاین که به ارائه خدمات در بستر رمزارزها می پردازند و شما می توانید در این صرافی ها به انجام معاملات بپردازید، به دلیل اینکه یک یا چند آدرس مشترک برای واریز در اختیار کاربران قرار می دهند، از Tag استفاده می شود.

به عبارتی برای هر حساب یک تگ یا یک ممو اختصاص داده می شود که در زمان واریز علاوه بر آدرس کاربر می تواند آن را دریافت نماید. اگر کاربر در زمان تراکنش از تگ یا ممو ارائه شده استفاده نکند، ممکن است دارایی خود را از دست بدهد و موجودی آن توسط صرافی قابل شناسایی نمی باشد.

لازم به ذکر است که استفاده از Memo یا Tag در بعضی از صرافی ها امری لازم تلقی می شود. صرافی های Binance، Hotbit و Coinbase در این دسته قرار دارند و در دیگر صرافی ها استفاده از ممو یا تگ امری اختیاری می باشد به صورتی که کاربران می توانند در صورت نیاز از آن استفاده کنند و یا اگر استفاده نکردند مشکلی پیش نخواهد آمد.


صرافی های پشتیبان کننده از تگ ها Tag

صرافی های پشتیبان کننده از تگ ها Tag
صرافی های پشتیبان کننده از تگ ها Tag

در تعدادی از صرافی ها کاربران ملزم به استفاده از تگ یا ممو هستند. به عبارت دیگر استفاده از تگ یا ممو در این صرافی ها الزامی می باشد. مشهورترین این صرافی ها شامل موارد زیر می باشند:

  1. بایننس Binance
  2. کوین بیس Coinbase
  3. هات بیت Hotbit

نکته: در دیگر صرافی ها استفاده از تگ اختیاری می باشد.


سخن پایانی

در این مقاله به معرفی ممو Memo پرداختیم. شما می توانید با خواندن این مقاله با ممو Memo و کاربردهای آن آشنا شوید. ممو Memo و یا تگ Tag در واقع برچسب هایی می باشند که در تراکنش ها مورد استفاده قرار می گیرند و این برچسب ها بر روی بلاکچین قابلیت ثبت و ذخیره شدن دارند.

همه ی رمزارزها از این ویژگی برخوردار نمی باشند و تنها رمزارزهایی همچون استلار، BNB، ایاس و … دارای این ویژگی هستند. به طور کلی یکی از مهم ترین کاربردهای ممو Memo استفاده از ان در صرافی های آنلاین می باشد همچنین انها کاربردهای دیگر را دارا می باشند. استفاده از ممو Memo در بعضی از صرافی ها امری ضروری است و اگر این کار انجام نشود، ممکن است حساب شما به خطر بیافتد. امیدواریم که توانسته باشیم در این مقاله اطلاعات کافی را به شما ارائه دهیم.

از اینکه تا پایان “ممو Memo چیست؟” همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم.


  بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده