آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز یونی UNI چیست؟

ارز یونی UNI چیست؟

ارز یونی UNI، در این مقاله قصد داریم تا شما را با این ارز دیجیتال اشنا کنیم. ارز دیجیتال (UNI) رمز ارز صرافی یونی سواپ می باشد. در ابتدا به بررسی صرافی این رمز ارز خواهیم پرداخت. پس از آن توکن این صرافی را برای شما معرفی خواهیم کرد. و ویژگی های آن را برای شما توضیح می دهیم. اگر شما قصد خرید ارز دیجیتال یونی را دارید خواندن این مقاله به شما کمک می کند تا با این رمز ارز آشنایی بیشتری پیدا کنید. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

شما می توانید مقالات تحلیل یونی UNI و کیف پول های ارز یونی UNI و آموزش صرافی یونی سواپ را مطالعه نمایید، همچنین می توانید در صفحه قیمت لحظه ای یونی در پایگاه خبری زوم ارز، (قیمت یونی | قیمت UNI) را مشاهده نمایید.

بررسی ویدیویی Uniswap

(قسمت اول)

(قسمت دوم)

 نیم نگاهی به صرافی یونی سواپ (Uniswap)

 نیم نگاهی به صرافی Uniswap  
نیم نگاهی به صرافی Uniswap

یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز می باشد به طوری که این صرافی متعلق به یک نهاد نیست و توسط هیچ نهاد یا سازمانی اداره نمی شود . این صرافی از نوع نسبتا جدیدی از مدل تجارت با نام پروتکل نقدینگی خودکار استفاده می کند .

پلتفرم یونی سواپ در سال ۲۰۱۸ بر روی بلاکچین اتریوم به عنوان دومین پروژه بزرگ ارزهای دیجیتال جهان ساخته شده است ، که آن را با تمام توکن ها و زیرساخت های ERC-20 مانند خدمات کیف پول هایی  همانند MetaMask ، MyEtherWallet سازگار می کند .

Uniswap همچنین کاملا open source است ، این بدین معنا می باشد  که هرکسی می تواند برای ایجاد مبادلات غیرمتمرکز خود ، کد را کپی کند . حتی به کاربران این امکان را می دهد تا توکن های خود را به صورت رایگان در صرافی لیست کنند . صرافی های متمرکز عادی سود محور هستند و برای لیست کوین های جدید هزینه های بسیار بالایی می گیرند ، به همین دلیل این موضوع باعث تفاوت چشمگیری می شود.

Uniswap یک صرافی غیرمتمرکز یا DEX است ، به این معنی است که کاربران همیشه کنترل وجوه خود را بر عکس صرافی متمرکز که معامله گران را ملزم به کنترل کلیدهای خصوصی می کند ، حفظ می کنند تا سفارشات در یک پایگاه داده داخلی وارد شوند .

با حفظ کنترل کلیدهای خصوصی ، خطر هدر رفتن دارایی در صورت هک شدن صرافی از بین می رود . طبق آخرین آمار ، Uniswap در حال حاضر چهارمین پلتفرم بزرگ مالی غیرمتمرکز یا DeFi است .

در ابتدای مقاله گفتیم که این صرافی غیرمتمرکز توکن بومی خود را با نام UNI ارائه داده است . در ادامه به بررسی این توکن خواهیم پرداخت .


توکن یونی UNI چیست ؟

توکن UNI چیست ؟
توکن UNI چیست ؟

همانطور که قبلا گفتیم توکن UNI یک توکن ارائه شده توسط صرافی Uniswap می باشد . این توکن به دارندگان حق رای می دهد که در مورد تحولات جدید و تغییرات سیستم عامل ، از جمله نحوه توزیع توکن های ضرب شده به توسعه دهندگان  و همچنین هرگونه تغییر در ساختار کارمزد ، رای دهند .

توکن UNI در ابتدا در سپتامبر سال ۲۰۲۰ ایجاد شده است تا از روی آوردن کاربران به صرافی غیرمتمرکز Sushiswap جلوگیری کند . صرافی غیر متمرکز Sushiswap تحت فورک Uniswap ایجاد شده است .

دارندگان این توکن می توانند بر تصمیمات توسعه Uniswap تاثیر بگذارند و رای دهند . آن ها همچنین می توانند کمک های مالی  ، مشارکت ها ، استخرهای نقدینگی و پیشنهادات دیگر را تامین کنند . به زودی تیم یونی سواپ دیگر درگیر نخواهد شد و دارندگان توکن UNI کلیه تصمیمات مربوط به آن را اتخاذ خواهند کرد .


تاریخچه و بنیان گذاران یونی سواپ (Uniswap)

تاریخچه و بنیان گذاران Uniswap
تاریخچه و بنیان گذاران Uniswap

 یونی سواپ Uniswap به عنوان طرحی برای معرفی AMM ها یا بازارساز خودکار در اتریوم به مخاطبان ارائه شد . خالق این پلتفرم ، Hayden Adams ، توسعه دهنده اتریوم است .

Adams در حین نهایی کردن Uniswap ، در پروژه های مختلفی کار می کرد و کار او مستقیما توسط خالق اتریوم ، Vitalik Buterin اطلاع داده شد . بوترین حتی در نهایت نام پروتکل که در ابتدا به Unipeg معروف بود ، به آن داد .

Adams همچنین گفته است که الهام اصلی  پلتفرم Uniswap از یکی از پست های وبلاگ خود بوترین ناشی شده است . ایده اصلی او برای تمرکز بر اتریوم پس از آن انجام شد که یکی از دوستانش او را متقاعد کرد که تحقیق و درک پروتکل را در سال ۲۰۱۷ آغاز کند . همانطور که در مطالب قبلی نیز گفتیم ، توکن این پلتفرم در سپتامبر سال ۲۰۲۰ ایجاد شده است .

در ادامه مطالب به بررسی ویژگی های یونی سواپ می پردازیم .


چه ویژگی هایی Uniswap را منحصر به فرد ساخته است ؟

چه ویژگی هایی Uniswap را منحصر به فرد ساخته است ؟
ویژگی های Uniswap

ارز یونی سواپ UNI برای ایجاد نقدینگی در DeFi وجود دارد . یکی از مهمترین AMMهای موجود یا همان طرح بازارساز خودکار در حال حاضر ، عملکرد پروتکل با استفاده از فرمولی برای مبادله خودکاراست . Hayden Adams خود را به عنوان مخترع اجرای خاص فرمول در Uniswap توصیف می کند .

Uniswap فقط یک صرافی غیرمتمرکز نیست . این برنامه سعی در حل مسائلی که سیستم عامل EtherDelta با نقدینگی تجربه کرده اند ، دارد . با خودکارسازی فرآیند تولید بازار ، پروتکل با محدود کردن ریسک و کاهش هزینه ها برای طرفین معامله ، فعالیت را آسان می کند . این مکانیزم همچنین الزامات هویتی کاربران را برطرف می کند و از نظر فنی هرکسی می تواند برای هر جفت توکن ، ذخیره نقدینگی ایجاد کند .به گفته Uniswap ، توکن UNI به عنوان یک زیرساخت عمومی و پایدار ایجاد شده است .

انتظار می رود تا اینجای مطالب شناخت کافی در ارتباط با پلتفرم یونی سواپ و توکن اختصاصی آن پیدا کرده باشد . در ادامه مطالب به بررسی تعداد توکنی که در بازارهالی مالی در گردش هستند می پردازیم .


چه تعداد توکن یونی UNI در گردش است ؟

چه تعداد توکن UNI در گردش است ؟
چه تعداد توکن UNI در گردش است ؟

کل منبع توکن UNI ا میلیارد واحد است . اینها طی ۴ سال در دسترس خواهد بود و پس از آن Uniswap نرخ تورم همیشگی ۲% را برای حفظ مشارکت شبکه معرفی می کند .

توزیع توکن در حال حاضر شامل موارد زیر می شود :

  • ۶۰% به اعضای Uniswap یعنی کاربران
  • ۲۱.۵۱% به اعضای تیم
  • ۱۷.۸% به سرمایه گذاران
  • ۰.۶۹% به مشاوران

سه توزیع اخیر طبق یک برنامه چهارساله واگذار خواهد شد . بیشترین سهمی که قرار است به کاربران تعلق بگیرد ، ۱۵% را کسانی می توانند ادعا کنند که قبل از ۱ سپتامبر ۲۰۲۰ از Uniswap استفاده کردند . اینها حتی شامل کاربرانی هستند که تراکنش هایی را ارسال کرده اند که هرگز موفق نبوده اند .


امنیت شبکه Uniswap چگونه است ؟

امنیت شبکه Uniswap چگونه است ؟
امنیت شبکه Uniswap

در مباحث قبلی گفتیم که Uniswap یک پروتکل غیرمتمرکز برای تجارت است و UNI توکن اصلی آن می باشد . UNI یک توکن ERC-20 است ، به این معنی که برای عملکرد به اتریوم نیاز دارد .

ERC-20 فقط مجموعه ای از قوانین را برای توکن ها و همچنین مباحث امنیتی که عمدتا مربوط به قدرت شبکه اتریوم است ، تعریف می کند . به عنوان مثال ، ازدحام می تواند قیمت gas مورد نیاز برای انجام معاملات را افزایش دهد و منجر به تاخیر و کارمزد معاملات غیر طبیعی شود ، که بر همه شرکت کنندگان تاثیر می گذارد .

به صورت مجزا ، قراردادهای هوشمند می توانند مسائل امنیتی ایجاد کنند که می تواند منجر به از دست دادن سرمایه های بازرگانان DeFi شود . در حقیقت ، هکرها قبلا موفق شده اند میلیون ها دلار در عمر کوتاه DeFi تا پاییز ۲۰۲۰ هک کنند .

در ادامه مطالب می خواهیم بدانیم که میزان قیمت این توکن چگونه تعیین می شود . پس با ما همراه باشید .


میزان قیمت توکن یونی (UNI) چگونه تعیین می شود ؟

میزان قیمت توکن Uni چگونه تعیین می شود ؟
میزان قیمت توکن UNI چگونه تعیین می شود ؟

یکی از عناصر مهم پلتفرم یونی سواپ نحوه تعیین قیمت هر توکن است . Uniswap به جای استفاده از سیستمی که قیمت هر دارایی توسط بالاترین قیمت خریدار و کمترین قیمت فروشنده تعین شود ، از سیستم خودکار بازار ساز استفاده می کند .  این روش جایگزین برای تنظیم قیمت یک دارایی بر اساس عرضه و تقاضای آن ، از یک معادله ریاضی استفاده می کند  و این سیستم  بسته به تعداد کوین های موجود در استخر مربوطه ، با افزایش و کاهش قیمت کوین کار می کند .

توجه به این نکته بسیار مهم می باشد که هر زمان هرکسی توکن ERC-20 را به Uniswap اضافه کند ، آن شخص باید مقدار مشخصی از توکن انتخاب شده ERC-20 و مقدار مساوی یک توکن ERC-20 دیگر را برای شروع ذخیره نقدینگی اضافه کند .

معادله برای تعیین قیمت هر توکن X*Y=K است . در این معادله X مقدار توکن A و Y مقدار توکن B می باشد و K یک مقدار ثابت است .


نمودار قیمت ارز دیجیتال یونی ( UNI )

به هنگام نگارش این مقاله قیمت ارز یونی  UNI برابر با ۲۶.۷۰ دلار است و حجم معاملات روزانه آن برابر با ۱،۵۴۹،۶۲۵،۱۴۰ می باشد . این ارز دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳.۰۶% کاهش یافته است و این ارز دیجیتال در رتبه بندی سایت CoinMarketCap در رتبه ۱۲ قرار دارد . در ادامه شما نمودار این ارز دیجیتال را از اواخر سال ۲۰۲۰ تا اکنون مشاهده می کنید .

نمودار قیمت ارز دیجیتال Uniswap
نمودار قیمت ارز دیجیتال UNI

این ارز دیجیتال پس از طی روند ثابت در فوریه سال ۲۰۲۱ به ATH خود رسیده است . پس از بررسی روند قیمت این ارز دیجیتال در ادامه مطالب در ارتباط با نحوه خرید این ارز دیجیتال صحبت خواهیم کرد .


کیف پول های ارز دیجیتال یونی ( UNI )

کیف پول های ارز دیجیتال Uniswap
کیف پول های ارز دیجیتال UNI

پس از خریداری ارز دیجیتال خود ، شما نیازمند آن هستید تا ارز مورد نظر خود را در کیف پول های پشتیبان کننده رمز ارز یونی سواپ ذخیره نمایید . در این قسمت از مقاله با چند نمونه از کیف پول هایی که قابلیت ذخیره سازی ارز یونی سواپ را دارند آشنا خواهید شد .

۱.Metamask : از مشهورترین و پرکاربردترین کیف پول ها می باشد که افتتاح حساب در این کیف پول بسیار آسان می باشد . این کیف پول بدون شک بهترین انتخاب برای ذخیره ساازی ارز دیجیتال Uniswap است .

۲.WalletConnect : در این کیف پول کاربر می تواند از طریق اسکن کد QR با کیف پول اتصال برقرار کند . این کد QR ، استفاده از کیف پول و اتصال با پلتفرم Uniswap را آسان می نماید .

۳.Coinbase Wallet : این کیف پول از کیف پول های رسمی  صرافی Coinbase می باشد . این کیف پول از طیف گسترده ای از رمز ارزها پشتیبانی می کند .

۴.Fortmatic : یکی از جالب ترین کیف پول های دنیای مالی غیرمتمرکز است زیرا در مقایسه با سایر کیف پول ها سعی می کند تا برای افرادی که اطلاعات کافی ندارند ، آسان به نظر برسد .

۵.Potris : از دیگر کیف پول های دیجیتالی است که روی سادگی رابط کاربری و ایمنی منابع مالی متمرکز است .

انتظار می رود تا اینجای مطالب با کیف پول های ارز یونی سواپ آشنا شده باشید . در ادامه مطالب به توضیحی در ارتباط با فروش این رمز ارز خواهیم پرداخت .


نحوه خرید ارز دیجیتال یونی ( UNI )

نحوه خرید ارز دیجیتال Uniswap
نحوه خرید ارز دیجیتال UNI

برای خرید ارز یونی سواپ UNI در ابتدا شما نیازمند آن هستید تا به صرافی ها مراجعه کنید . شما می توانید پس از احراز هویت در صرافی های ارز دیجیتال که در سراسر جهان قرار دارند ارز یونی خود را خریداری نمایید . در واقع شما باید صرافی را انتخاب کنید که از ارز شما پشتیبانی کند و همچنین آن صرافی معتبر باشد . برای انتخاب یک صرافی نیاز است میزان معاملات روزانه صرافی و کارمزد ان صرافی را بررسی نمایید . پس از آن می توانید با خیال راحت ارز دیجیتال UNI خود را خریداری نمایید . اما در ادامه مطالب می خواهیم ببینیم کدام صرافی ها از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند .


صرافی های پشتیبان کننده رمز ارز یونی ( UNI )

صرافی های پشتیبان کننده رمز ارز Uniswap
صرافی های پشتیبان کننده رمز ارز UNI

همانطور که در قسمت خرید این ارز دیجیتال گفتیم شما به هنگام خرید و فروش این ارز دیجیتال باید به صرافی هایی که از ارز یونی  پشتیبانی می کنند ، مراجعه کنید . در این قسمت از مقاله ما تعدادی از این صرافی ها را به شما معرفی خواهیم کرد . در حال حاضر ۵ مورد از برترین صرافی ها برای خرید یا فروش ارز  UNI فراهم آورده ایم.

۱.صرافی Binance : یکی از معتبرترین صرافی ها در جهان می باشد و دارای میلیون ها کاربر از نقاط مختلف جهان می باشد . این صرافی از سایر رمز ارزها از جمله یونی سواپ پشتیبانی می کند .

۲.صرافی Huobi Global : این صرافی در سال ۲۰۱۳ راه اندازی شد و از سایر رمز ارزها همچون بیت کوین ، اتریوم ، لایت کوین ، هیوبی توکن و … پشتیبانی می کند .

۳.صرافی Coinbase Pro : این صرافی یکی از صرافی های ارز دیجیتال است که شما می توانید به راحتی ارز مورد نظر خود را خریداری نمایید .

۴.صرافی OKEx : از دیگر پلتفرم ها برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال است که می توانید رمز ارزهایی همچون اتریوم ، بیت کوین ،  پولکادات و … پشتیبانی می کند .

۵.صرافی Bitfinex : این صرافی از جمله صرافی های قدیمی می باشد که توسط شرکت آی فینکس اداره می شود .

شما می توانید لیست کاملی از صرافی ها را که از رمز ارز Uniswap پشتیبانی می کند در سایت CoinMarketCap مشاهده کنید .


چگونه ارز دیجیتال یونی (UNI) را بفروشیم ؟

چگونه ارز دیجیتال یونی Uniswap را بفروشیم ؟
چگونه ارز دیجیتال یونی UNI را بفروشیم ؟

همانطور که در بخش خرید این ارز دیجیتال گفتیم برای فروش ارز دیجیتال یونی نیز شما باید به صرافی ها مراجعه کنید . شما می توانید در ابتدا با مراجعه صرافی مورد نظر خود این ارز را به فروش برسانید . در صورتی که از قبل در صرافی مورد نظر ثبت نام نکرده باشید ، در ابتدا در صرافی ثبت نام کنید .


نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال یونی

نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال یونی
نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال یونی

کلام آخر ارز دیجیتال یونی ( UNI )

ارز دیجیتال UNI یک توکن ارائه شده توسط صرافی آن می باشد . صرافی یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز می باشد به عبارت دیگر می توان گفت این صرافی توسط هیچ نهاد یا سازمانی ارائه نمی شود . شما می توانید پس از خرید این ارز دیجیتال از کیف پول هایی همچون Metamask ، Coinbase ، Potris و … برای ذخیره سازی این ارز استفاده کنید . همچنین این رمز ارز در سایر صرافی های ارز دیجیتال پشتیبانی می شود .

ممنون از اینکه تا پایان ” ارز یونی UNI  ” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید

از اخبار روز اطلاع داری؟
از اخبار روز اطلاع داری؟

آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

[vc_column][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”6″ item=”55693″ grid_id=”vc_gid:1645702444863-21150734-cadd-6″ taxonomies=”663″][/vc_column]

 

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده