آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

خالق اتریوم کیست؟ ویتالیک بوترین Vitalik Buterin

خالق اتریوم کیست؟

خالق اتریوم کیست؟ ویتالیک بوترین، شاید برای شما کاربران تا کنون سوالات بی شماری درباره ی اینکه ارز اتریوم چگونه و توسط چه کسی به وجود آمده است. این شخص کیست؟ در کجا زندگی می کند؟ چه میزان تحصیلات دارد؟ در این مقاله قصد داریم به سوالاتی از این قبیل پاسخ دهیم. از شما دعوت می‌کنیم تا با ما همراه باشید.

خالق اتریوم کیست؟

خالق اتریوم کیست؟
خالق اتریوم کیست؟

خالق اتریوم شخصی است بنام ویتالیک بوترین او در ۳۱ ژانویه سال ۱۹۹۴ میلادی در شهر کلومنا واقع در مسکو روسیه به دنیا آمد. می توان گفت باهوش بودن و نابغه بودن از پدرش دیمیتری بوترین به ارث برده است. پدر ویتالیک نیز در چچن روسیه به دنیا آمده است، او در دوران کودکی خویش با افکار لنینی و کمونیستی دست و پنجه نرم کرده و بزرگ شدن در آن دوران را هموار کردن مسیر و نزدیک شدن به هدفش پروژه اتریوم می داند. از کودکی علاقه شدیدی به الکترونیک داشت، آشنایی و ارتباط با همسایه ای به نام ویتالی باعث شد، استعداد خود را در این زمینه پرورش دهد. تحصیلاتش را در پایتخت روسیه در موسسه مهندسی الکترونیک مسکو رشته مورد علاقه اش علوم کامپیوتر به پایان رساند. بعد از فارغ التحصیلی با دختری به نام ناتالیا املاین ازدواج کرد. همسر دیمیتری نیز فردی تحصیل کرده و فعال در حوزه علوم کامپیوتر از گذشته تا کنون است. او دارای مدرک دانشگاهی در رشته سایبرنتیک از دانشگاه واترلو می باشد. اولین فرزند آنها ویتالیک بوترین خالق اتر یوم است، خانواده بوترین تا شش سالگی ویتالیک در مسکو زندگی می کردند. والدین ویتالیک تصمیم گرفتند برای پیشرفت در زمینه شغلی به کانادا مهاجرت کنند. هنگامی که ویتالیک کلاس سوم ابتدایی خود را می گذراند، در یک کلاس فوق برنامه مختص دانش آموزان تیز هوش شرکت داشت، وی و خانواده اش دریافتند که از بچه های هم سن خود بسیار متفاوت و از نظر سطح یادگیری و معلومات می باشد. ویتالیک استعداد خود را بیشتر در ریاضیات و فهم و یادگیری زبان برنامه نویسی تقویت کرد. او می توانست در سوم ابتدایی به راحتی اعداد سه رقمی را دوبرابر سریعتر و به صورت ذهنی جمع کند، این محاسبات برای هم کلاسی هایش کار دشواری بود.

ویتالیک هیچ فوق برنامه ای در کارهای روزانه خود نداشت ‌و این امر سبب شده بود، از اجتماعات و دوره همی ها بسیار دور باشد، بیشتر مردم از او به عنوان یک نابغه ریاضی یاد می کنند، او همیشه به این فکر می کرد چرا نمی تواند مانند دیگر همسالان خود در سطح بسیار معمولی از نظر کسب نمره متوسط از امتحانات و شبیه یک فرد عادی باشد. دو عامل بسیار بزرگ در شکل گیری این شخصیت با ذهن قوی و فوق العاده موثر بودند. استعداد و سطح هوش یا همان IU دومین علت را شاید مهاجرت و منزوی شدن و عمیق شدن در یادگیری مطالب علمی دانست. این عوامل توانست شخصیت وی را به کلی دگرگون و جدید بسازد.

ویتالیک دوران دبیرستان خود را در مدرسه ای خصوصی در تنورنتو به نام آبلارد گذراند. وی همیشه دوران دبیرستان خود را یکی از پر بازده ترین ادوار زندگی اش می داند. او اعتقاد دارد سیستم آموزشی این مدرسه باعث شد اشتیاق او به یادگیری و پرورش استعدادش بسیار جهت دهنده باشد. بالاترین نمره را در مدرسه کسب می کرد. اما در ۱۳ سالگی بازی به نام آف وارکرف نظر وی را به شدت جلب کرد تا جایی که بازی و یافتن ارتقاء در مراحل را به تکالیف مدرسه ترجیح می داد.

در اینجا خلاصه‌ای از زندگینامه ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، آمده است:

نام ویتالیک بوترین
تاریخ تولد ۱۹۹۴
حوزه فعالیت توسعه دهنده
محل تولد روسیه، مسکو
محل اقامت
محل تحصیل دانشگاه واترلو
علت شهرت بنیان‌گذاری اتریوم

چگونه ایده اتریوم در ذهن ویتالیک جوانه زد؟

چگونه ایده اتریوم در ذهن ویتالیک جوانه زد؟
چگونه ایده اتریوم در ذهن ویتالیک جوانه زد؟

ویتالیک بوترین همچنان به دنبال مسیری برای کشف استعداد و استفاده از نبوغ ذاتی و گسترش آن بود. او در خانواده ای تربیت می یافت که فعال در عرصه کامپیوتر بودند و جرقه ایده اتریوم رابطه مستقیمی با نوع کار پدرو مادرش دارد. برای درک بهتر این موضوع یکی از فعالیت های پدرش را بازگو خواهیم کرد. دیمیتری بوترین در سال ۲۰۱۳ پروژه استارت آپ رایلد اپریکات نرم افزاری در حیطه مدیریت به پایان رسانید. در سال ۲۰۱۷ کمپانی بزرگ آمریکایی که در حوزه ساخت نرم افزار فعالیت می کند، به نام پرسونیفای Personify این نرم افزار را از وی خریداری کرد، این پروژه تنها فعالیت وی نیست در مقاله ای جداگانه بیوگرافی و فعالیت های بوترین پدر را بررسی خواهیم کرد. ویتالیک همه چیز را درباره بیت کوین از پدرش شنید، ابتدا علاقه چندانی به این موضوع نداشت. زیرا ویتالیک عقیده داشت شکست ارزهای دیجیتال بدون ارزش ذاتی برای آن ها قابل پذیرش نبود. در طی دوسال علاقه وی به دنیای رمز ارز ها بیشترو بیشتر شد. ویتالیک بر این نظر است هر چیزی را دوبار شنیدید قطعا نیازمند صرف زمان جهت کسب اطلاعات و تحقیق بیشتر برای درک آن موضوع است، شاید ایده و دریچه ای برای فعالیتی جدید در آینده باشد. بخاطر ابن عقیده پس از شنیدن چندین بار نام بیت کوین تصمیم به تحقیق درباره این شبکه گرفت.

ویتالیک علاقه چندانی به قانون گذاری و تحت کنترل بودن شرکت ها از طرف دولت ها نبود و احتمالا ذات غیرمتمرکز بودن بیت کوین علاقه و جست و جو در این زمینه را صد چندان کرد. بیشتر اوقات خود را در انجمن های مختلف به هر طریقی به بیت کوین ارتباط داشت صرف می کرد. او درباره نحوه عملکرد شبکه بیت کوین تحقیق می کرد، اما هرچه بیشتر کنکاش می کرد غرق این فناوری می شد. لایه های زیرین و بی پایان شبکه بیت کوین و ارز های دیجیتال برایش جذاب تر و مرموز تر می شد و فکر و ذهنش را درگیر تر می ساخت.

او تصمیم گرفت وارد این حیطه به نوعی اقتصاد نو پا و تجربی شود. چندین سکه را بدست آورد، درحالی که او نه قدرت مالی خرید بیت کوین و دستگاه استخراج را داشت که بتواند از این طریق بیت کوین بدست بیاورد. تصمیم گرفت در گروه ها و کمپین هایی کار کند، که به ازای دریافت حقوق بیت کوین می دهند. وی اولین فعالیت کاری خود را با نوشتن مقاله در یک وبلاگ شروع کرد. در قبال هر محتوا و مقاله ۵ بیت کوین دریافت می کرد. او در حین محتوا نویسی برای وبلاگ های مختلف به تحقیق و یادگیری هرچه بیشتر شبکه بیت کوین می پرداخت. تمامی جنبه های مختلف و اثر گذاری بیت کوین بر روی اقتصاد، تکنولوژی و دنیای سیاست را پایش می کرد. نوع مقاله های او باعث شد فردی در رومانی به نام میهای آلیسی که یکی از طرفداران بیت کوین بشمار می رفت جذب نوع مقالات وی شد. ارتباطات و گفتمان های این دو در نهایت تاسیس مجله بیت کوین را در پی داشت. ویتالیک به عنوان سردبیر این مجله فعالیتش را ادامه داد و هم زمان به صورت پاره وقت در سمت دستیار کنار رمز نویس معروف ایان گلدبرگ مشغول بود. در ضمن او تحصیلاتش را در دانشگاه واترلو تحت ۵ دوره درسی پیشترفته می گذراند و تلاش او همچنان برای یادگیری ادامه داشت.

ویتالیک در پی سفرش به شهر خوزه کالیفرنیا در سال ۲۰۱۳ به عنوان نماینده مجله بیت کوین دریافت، که پروژه بیت کوین واقعا ارزش تحقیق و صرف زمان و ورود به این حیطه را دارد. زیرا اولین باری بود که استقبال و پر جنب و جوش بودن این بازار را لمس می کرد. در اواخر سال ۲۰۱۳ تحصیلات دانشگاهی را کنار گذاشت تصمیم گرفت با بیت کوین هایی که تاکنون به دست آورده به نقاط گوناگون جهان سفر کند. هدف اصلی او از این سفر آشنایی با افراد و اماکنی که برای گسترش و قدرتمند کردن بیت کوین تلاش می کردند، بود. ویتالیک طی سفر با پروژه های گوناگون که کسب و کارشان را با بیت کوین تلفیق کرده بودند از نزدیک دیدار کرد، از مغازه های کوچک ‌در نیو هپشایر گرفته تا رستوران هایی در برلین و خودپردازهایی که بیت کوین ارائه می دادند. بیشتر این کسب و کارها بیشتر بر روی رواج دادن بیت کوین به عنوان یک پول متمرکز شده بودند.

ویتالیک در همین سال سفری به اسرائیل داشت، با متخصصان و فعالان دو پروژه بزرگ به نام کاورت کوینز و مستر کوین دیدار کرد. این دو پروژه بر روی کاربردهای بلاکچین از جمله؛ عرضه توکن بر روی بستر بیت کوین، امکان ایجاد قراردادهای مالی و از این قبیل را مورد تحقیق و بررسی قرار داده بودند. با این وجود خصوصیات جدیدی را به تراکنش های بیت کوین اضافه می کردند. وی پس از آشنا شدن با پروتکل هایی که در پروژه های مختلف به کار می گرفتند، او دریافت تعمیم و گسترش کاری از طریق پروتکل ها انجام می پذیرد. با جابه جایی کارکرد آن ها به زبان برنامه نویسی کامل تورینگ امکان پذیر است. در انتها مقاله مبحث تورینگ را توضیح خواهیم داد.

ویتالیک ایده اش را برای افرادی که پروژه های بزرگ را هدایت می کردند، ارائه داد، اما آنها معتقد بودند که آن دوران زمان مناسبی برای اجرای این ایده بزرگ نیست. در نهایت او به تنهایی ایده بزرگ خود یعنی اتریوم را به عرصه ظهور رساند.


ظهور ارزی جدید توسط نابغه ای جوان

ویتالیک در روزهای پایانی ۲۰۱۳ که ۱۹ سال سن داشت، تصمیم گرفت ایده هایش را در قالب گزارش عملکردی (white paper) به چند نفر از دوستانش ارسال کند. در نهایت ۳۰ نفر برای تبادل و گفتگو درباره مزایا ، نقایص و چگونگی رفع آن ها گرد هم آمدند.

ویتالیک از انتقادات در این زمینه استقبال می کرد و افراد نیز به نکات اساسی و اشتباهات که در مفهوم اتریوم وجود داشت، متمرکز بودند. همانطور که می دانید اوایل ارائه پروژه اتریوم بیشتر شبیه یک ارز (پول ) بود. با گذر زمان و بررسی و گفتگو با افرادی که این پروژه را در سر داشتند، پروژه اتریوم تغییر یافت و شکل جدیدی به خود گرفت تا جایی که هر هفته روش های جدیدی برای تولید و عرضه استفاده می شود.

تیم توسعه دهنده اتریوم در پایان ژانویه تصمیم گرفتند با ایجاد فایل کمکی برای فایل غیرمتمرکز که کار بسیار آسانی بود. مشکلات کوچک اتریوم را حل کنند. آن ها مفاهیمی همچون رجیستری نام را در دو خط اجرا کردند، با اضافه کردن این موارد ایده اصلی ویتالیک را خیلی آرام تغییر دادند.

پروژه اتریوم به صورت عمومی در ژانویه ۲۰۱۴ ارائه شد. تیم توسعه دهنده این کمپانی را افرادی از جمله؛ ویتالیک بوترین میهای آلیسی، آنتونی دی لوریو، جوزف لو بین، چارلز هاسکینسون و گوین وود تشکیل داده بودند.

ویتالیک از پروژه اتریوم دریک کمپین بیت کوین در میامی رو نمایی کرد. بعد از گذشت چند ماه این تیم تصمیم گرفتند تا فروش عمومی Ethrرا برای سرمایه گذاری بر روی این برنامه اجرا کند. کمپانی Thilfellwship در آن زمان به ویتالیک مبلغ ۱۰۰۰۰۰ دلار کمک مالی کرد. در مرحله ای تعدادی اتر از طریق فروش جمعی برای بیت کوین فروخته شد. گفته می شود این تیم در آن زمان ۳۱۰۰۰BIC ارز دیجیتال به دست آورده است، که معادل ۱۸ میلیون دلار در آن زمان بود. طولی نکشید این تیم با افت قیمت شدید مواجه شد، در نهایت اقدام به جمع آوری پول تیم اتریوم و تاسیس بنیاد اتریوم در سوئیس کرد.

بهتر است بدانید قبل از ارائه رسمی پروژه اتریوم تیم توسعه دهنده چندین نمونه اولیه از کد گزاری های اولیه اتریوم را تولید و آزمایش کرد‌. به عنوان مثال نسخه المپیک که خود آخرین نسخه از نمونه های اولیه به شمار می رفت و پیش نویس نسخه عمومی بتا بود. زمانی که تیم اتریوم ۲۵ هزار اتر باگ بانتی را آزمایش و تحمل فشار شبکه معرفی کرد، کاربران متعددی باگ ها و خط های سیستم را پیدا کردند. در نهایت تیم اتریوم در سال ۳۰ ژانویه، ۲۰۱۵، اولین نسخه عمومی اتریوم در قالب فرانتیر frontier در دسترس عموم قرار داد. این نسخه نیز در حال آزمایش توسط تیم توسعه دهنده بود زیرا فقط از یک خط فرمان و در یک قالب ساده طراحی شده بود. این برنامه از نظر توسعه دهندگان پایدار شناخته شد. در نهایت در مارس،۲۰۱۶ به نسخه Homestead انتقال یافت و شبکه اتریوم اولین نسخه رسمی خود را تولید و عرضه کرد.

در اصل ورود اتریوم به دنیای فناوری بلاکچین با گذراندن این مرحله آغاز شد. بهتر است بدانید اتریوم در سال های قبل خود را به دنیای رمز ارز ها معرفی کرده بود، حتی بسیاری از کمپانی های بزرگ فعالیت های خود را بر روی شبکه اتریوم انجام می دادند و این امر سبب رابطه هرچه بیشتر تیم توسعه دهنده اتریوم و کمپانی هایی نظیر IBMو مایکروسافت شد.


اعضای تشکیل دهنده تیم توسعه اتریوم

در پی یک میتینگ که در شهر زوگ، سوئیس با گرد هم آمدن ۸ نفر که به تیم توسعه دهندگان اتریوم از آنها یاد می شود، در ژوئیه ۲۰۱۴ درباره ی دومین ارز دیجیتال به بحث و گفتگو پرداختند. دو نفر از همان ابتدا از این تیم جدا شدند. و اکنون یک نفر به نام ویتالیک بوترین هنوز برای محقق ساختن ایده های بعدی خود و ایجاد یک انقلاب مالی تلاش می کند. توسعه دهندگان اتریوم در دنیای ارز های دیجیتال فعالیت دارند در ادامه هریک از افراد را معرفی خواهیم کرد.

آنتونی دی لوریو

آنتونی دب لوریو در خانواده ثروتمندی در تورنتو متولد شد، او با سرمایه خانوادگی اش به فعالیت در حوزه سرمایه گذاری و بازاریابی مشغول بود. در یکی از مشاغل به نام ساخت مته های زمین گرمایی سرمایه گذاری کرده بود، تا اینکه با بیت کوین اولین ارز دیجیتال آشنا شد. در گردهمایی که در سال ۲۰۱۲ خودش ترتیب داده بود، بوترین ویتالیک را ملاقات کرده بود و جزء اولین افرادی است که بوترین از وی تقاضای شرکت در پروژه و عضویت در تیم بنیان گذاران از او درخواست کرد.

دی لوریو غیر متمرکز بودن اتریوم را قبول نداشت و به آرامی از این پروژه کناره گیری کرد. زمان کوتاهی در پست مدیر ارشد دیجیتال در بورس تورنتو فعالیت داشت، وی در سال ۲۰۱۸ با تاسیس کمپانی دیسنترال توانست کیف پول مکس را به بازار تجهیزات ارز دیجیتال ارائه دهد. این شخص جزء یکی از ۲۰ ثروتمند ارز های دیجیتال در همان سال شناخته شد.

امیر چتریت

امیر چتریت فردی با ملیت آمریکایی اسرائیلی است. آشنایی با بوترین در انجمنی با محوریت بیت کوین رقم خورد. چتریت تحصیلاتش را در حوزه ی علوم کامپیوتر رها کرده بود و مشغول به خرید و املاک بود، در پروژه ای مشترک با بوترین که توسط کمپانی اسرائیلی هدایت می شد، کار اصلی این پروژه بر روی تبدیل دارایی های واقعی به توکن در بستر بیت کوین بود، همکاری داشتند.

در سال ۲۰۱۳چتریت به درخواست بوترین به تیم توسعه دهندگان اتریوم پیوست. به علت شرکت نکردن وی در کنفرانسی که همه بنیان گذاران اتریوم گرد هم آمده بودند، مورد انتقاد دیگران قرار گرفت. این امر سبب شد چتریت از تیم توسعه دهندگان جدا شود.

گوین وود

گوین وود دارای تحصیلات دانشگاهی در رشته برنامه نویسی است. ملیت این برنامه نویس بریتانیایی است. او قبل از اینکه وارد پروژه اتریوم شود با جانی بیت کوین و امیر تاکی در ارتباط بود و از این طریق با ارز دیجیتال بیت کوین آشنا شد و پس از آن وایت پیپر ویتالیک بوترین نظرش را جلب کرد. در نهایت در سال ۲۰۱۴ با پنج تن از بنیان گذاران پروژه ی اتریوم در میامی دیدار کرد. بعد از اولین به اجرا در آمدن شبکه اتریوم به این تیم پیوست. او در آوریل ۲۰۱۴ یلو پیپر را با جزئیات کامل این ارز را ارائه منتشر کرد. یک زبان برنامه نویسی به تام سالیدیتی را به عنوان زبان برنامه نویسی بومی پیشنهاد داد.

چارلز هاسکینسون

چارلز در شهر هاوایی به دنیا آمد و در دوران نوجوانی علاقه شدیدی به ریاضی و قرار گرفتن در عالی ترین مرتبه این رشته را در سر می پروراند، اما مسیر زندگی او را با بیت کوین آشنا کرد، روند زندگی او به طور کلی تغییر کرد. او توانایی خود را با طراحی یک صرافی غیرمتمرکز به نمایش گذاشت. چارلز با پیشنهاد بوترین به عضویت کمپانی اتریوم در آمد. با گسترش توانایی هایش توانست به عنوان مدیر عامل کمپانی اتریوم انتخاب شود. وی نقش اصلی را در تاسیس کمپانی بنیاد اتریوم در سوئیس با گذراندن مراحل قانونی ایفا کرد. در نهایت بر سر موضوع تبدیل پروژه اتریوم به یک بنگاه اقتصادی با تیم توسعه دهنده به اختلاف برخورد و از تیم اتریوم جدا شد. چارلز بعد از جدایی از کمپانی اتریوم از اتریوم کلاسیک بلاکچین رقیب اتریوم بسیار استقبال کرد. وی در ادامه فعالیتش در دنیای ارزهای دیجیتال با راه اندازی ارز دیجیتال کاردانو ادامه داد.

جوزف لوبین

جوزف لوبین دارای تحصیلات دانشگاهی مهندسی برق و علوم کامپیوتر از دانشگاه پرینستون است. جوزف یکی از با تجربه ترین و شاخص ترین افراد در میان تیم توسعه دهندگان اتریوم است. او چندین شغل گوناگون از جمله امور مالی، تولید موسیقی، کسب و کار و مهندسی نرم افزار تجربه زیادی به دست آورده بود. آشنایی و ارتباط نزدیک لوبین با دی لوریو زمینه ساز ایجاد علاقه وی به دنیای رمز ارز ها شد. لوریو او را به بوترین معرفی کرد و از وی خواست، از جوزف دعوت به همکاری در پروژه اتریوم به عمل آورد. با ورود لوبین به پروژه اتریوم دریچه جدیدی را برای این ارز گشوده شد. هم زمان با کار در کمپانی اتریوم اقدام به تاسیس کمپانی به نام کانسنسیس

که سبب هموار شدن مسیر برای راه اندازی دیگر استارت آپ ها شد. همچنین این کمپانی نقش اساسی را مابین کمپانی اتریوم و شرکای آن از جمله سیام ای ملون، گروپ، اینتل ،مایکرو سافت جی پی مور گان و غیره را ایفا کرد.

میهای آلیسی

میهای آلیسی در رشته اقتصاد فارغ التحصیل شده بود و مشغول مربیگری در بازی پوکر بود. او در سال ۲۰۱۱ با بوترین آشنا بود و در پی آن اقدام به تاسیس مجله بیت کوبن کردند. همچنین این دو نفر در یک پروژه مشترک را به نام اگورا یک فروشگاه غیر متمرکز که بسیار مشابه فروشگاه ای بی (eBay ) که برای تراکنش های خود از بیت کوین استفاده می کرد، همکاری داشتند. میهای آلیسی در زمان تاسیس کمپانی بنیاد متمرکز اتریوم به ویتالیک بوترین کمک های شایانی کرد. وی تا اواخر سال ۲۰۱۵ با کمپانی اتریوم در سمت معاون همکاری داشت. چندی نگذشت به کمپانی آکاشا در قالب شبکه اجتماعی برای اتریوم است ملحق شد.


بلاک‌چین ایده‌آل از نظر ویتالیک بوترین

با توجه به نظر ویتالیک بوترین، بلاک چین ایده‌آل باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 1. مقیاس‌پذیری: برای بپذیرش تعداد زیادی تراکنش در ثانیه، بلاک چین باید قدرت پردازش بالا داشته باشد. اما در حال حاضر، بلاک چین اتریوم قادر به پردازش حدود ۱۵ تراکنش در ثانیه است که برای رسیدن به مقیاس‌پذیری وسیع اتریوم کافی نیست.
 2. امنیت: برای اطمینان از امنیت بلاک چین، آن باید در مقابل حملات سایبری مقاوم باشد. اتریوم تاکنون تجربه چندین حمله را داشته است، اما هیچکدام از آنها موفقیت‌آمیز نبوده‌اند. برای بهبود امنیت، بلاک چین باید از روش‌های پیشرفته‌تری استفاده کند.
 3. قابلیت همکاری: بلاک چین‌های مختلف باید بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و اطلاعات را به اشتراک بگذارند. در حال حاضر، بلاک چین‌های مختلف مانند اتریوم، بیت کوین و سولانا به صورت جداگانه عمل می‌کنند. برای ایجاد همکاری بیشتر بین آنها، استانداردها و پروتکل‌های مشترکی باید تعریف شود.
 4. تمرکززدایی: برای حفظ تمرکززدایی، بلاک چین باید توسط یک نهاد واحد کنترل نشود. اتریوم یک بلاک چین غیرمتمرکز است، به این معنی که هیچ کس فقط به تنهایی کنترل آن را ندارد و تصمیم‌گیری‌ها به صورت جمعی صورت می‌گیرد.
 5. حریم خصوصی: برای حفظ حریم خصوصی کاربران، بلاک چین باید اطلاعات شخصی و تراکنش‌ها را به طور محرمانه و امن ذخیره و پردازش کند. اتریوم به طور پیش فرض شفاف است و همه می‌توانند تراکنش‌ها را مشاهده کنند. برای بهبود حریم خصوصی، روش‌ها و پروتکل‌های رمزنگاری قوی‌تر و مکانیزم‌های مبتنی بر حریم خصوصی باید پیاده‌سازی شوند.
 6. کارایی: برای انرژی کارآمد بودن، بلالاک چین باید از روش‌های پردازش کم انرژی و کارآمد استفاده کند. اما اتریوم در حال حاضر از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند که مصرف انرژی زیادی دارد. برای بهبود کارایی، بلاک چین باید از الگوریتم‌ها یا روش‌های جدیدی استفاده کند که مصرف انرژی را به حداقل برسانند.
 7. سادگی: برای استفاده آسان، بلاک چین باید رابط کاربری ساده و استفاده‌ی آسانی داشته باشد. اما اتریوم در حال حاضر برای کاربران عادی پیچیده است و نیاز به دانش فنی دارد. برای افزایش سادگی، رابط کاربری باید ساده‌تر شده و فرآیند استفاده از بلاک چین باید برای همه کاربران قابل فهم و اجرا باشد.
 8. قابلیت ارتقا: بلاک چین باید قابلیت ارتقا به راحتی داشته باشد تا با تکنولوژی‌ها و نیازهای جدید سازگار باشد. اتریوم در حال حاضر در حال گذار به نسخه‌ی اتریوم ۲.۰ است که امکانات بیشتری از جمله مقیاس‌پذیری و امنیت بیشتر را فراهم می‌کند. این ارتقا قرار است بهبودهای چشمگیری را در اتریوم به ارمغان بیاورد.

اگرچه ویتالیک بوترین معتقد است که هیچ بلاک چینی وجود ندارد که همه این ویژگی‌ها را به طور کامل داشته باشد، اما او در حال تلاش برای بهبود اتریوم است تا به این ایده‌آل نزدیک‌تر شود و برخی از نقاط ضعف را برطرف کند.


جوایز و افتخارات ویتالیک بوترین

ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، به خاطر دستاوردهای بزرگ خود در زمینه بلاک چین و ارزهای دیجیتال، تعداد زیادی از جوایز و افتخارات بین المللی را دریافت کرده است. این جوایز و افتخارات شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. جایزه جهانی تکنولوژی در بخش نرم افزارهای فناوری اطلاعات (۲۰۱۴): در سال ۲۰۱۴، بوترین جایزه جهانی تکنولوژی را در بخش نرم افزارهای فناوری اطلاعات به خاطر کارهای برجسته خود در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال دریافت کرد. این جایزه به عنوان یکی از بزرگترین جوایز فناوری در جهان شناخته می‌شود.
 2. جایزه Thiel Fellowship (2014): در سال ۲۰۱۴، بوترین برنده جایزه Thiel Fellowship شد. این جایزه به توانمندسازی و حمایت از جوانان با استعداد در حوزه فناوری اختصاص دارد و به بوترین به عنوان یکی از نخبگان جوان تکنولوژی شناخته شد.
 3. مجله فورچون او را در لیست ۴۰ فرد زیر ۴۰ سال تاثیرگذار در اقتصاد قرار داد (۲۰۱۶): در سال ۲۰۱۶، ویتالیک بوترین در لیست ۴۰ فرد زیر ۴۰ سال تاثیرگذار در اقتصاد توسط مجله فورچون قرار گرفت. این لیست شامل افرادی است که توانسته‌اند با ایده‌ها و کسب‌وکارهای خود تغییرات قابل توجهی در صنایع مختلف ایجاد کنند.
 4. دکترای افتخاری از دانشگاه بازل در رشته اقتصاد (۲۰۱۸): در سال ۲۰۱۸، بوترین دکترای افتخاری از دانشگاه بازل در رشته اقتصاد دریافت کرد. این درجه علمی به تقدیر از مساهمات وی در حوزه اقتصاد و فناوری اطلاق شد.
 5. جایزه Pionierpreis (2021): در سال ۲۰۲۱، بوترین جایزه Pionierpreis را دریافت کرد. این جایزه به افراد با دستاوردهای برجسته و نوآورانه در حوزه فناوری اختصاص دارد و بوترین به عنوان یک نوآور برجسته در زمینه بلاک چین و ارزهای دیجیتال شناخته شد.
 6. جایزه C&EN’s Talented 12 (2022): در سال ۲۰۲۲، بوتترین جایزه C&EN’s Talented 12 را دریافت کرد. این جایزه به ۱۲ نفر برجسته و استعدادمند در حوزه علم و فناوری اختصاص دارد و بوترین به عنوان یکی از این ۱۲ فرد شناخته شد.

علاوه بر این جوایز و افتخارات، ویتالیک بوترین به خاطر کارهای بشردوستانه‌اش نیز شناخته شده است. در سال ۲۰۱۷، او حدود یک میلیون دلار اتریوم را به موسسه تحقیقات هوش مصنوعی OpenAI اهدا کرد. این اهدای بزرگ به منظور حمایت از تحقیقات و توسعه هوش مصنوعی و تکنولوژی‌های نوین بود. علاوه بر این، بوترین از بنیانگذاران بنیاد Gitcoin نیز است که از توسعه نرم‌افزار منبع باز حمایت می‌کند. این بنیاد به توسعه‌دهندگان و کسب‌وکارهایی که در زمینه نرم‌افزارهای منبع باز فعالیت می‌کنند، حمایت مالی می‌کند.

بوترین یکی از شناخته‌شده‌ترین و تاثیرگذارترین شخصیت‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال است. او به خاطر تعهد خود به تمرکززدایی، امنیت، و مقیاس‌پذیری بلاک چین شناخته شده است. بوترین با طراحی و توسعه اتریوم، یک بستر قدرتمند برای اجرای قراردادهای هوشمند در بلاک چین فراهم کرده و به توسعه‌دهندگان اجازه داده است تا برنامه‌های توزیع شده را بر روی این بستر ایجاد کنند. این امکان باعث شده است که اتریوم به یکی از محبوب‌ترین و استفاده‌شده‌ترین پلتفرم‌ها در جهان برای ایجاد برنامه‌های بلاک چینی و ارزهای دیجیتال تبدیل شود.


سخن پایانی

ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، یک نابغه کامپیوتر و کارآفرین است که در سنین جوانی به یکی از تأثیرگذارترین شخصیت‌ها در عالم ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. او به خاطر تمرکزش بر قابلیت توسعه، امنیت و قابلیت مقیاس‌پذیری بلاکچین شناخته می‌شود.

بوترین در سن ۱۹ سالگی اتریوم را راه‌اندازی کرد و از آن زمان تاکنون بدون خستگی برای پیشرفت این پلتفرم تلاش کرده است. او به رغم ثروت و شهرتی که دارد، همچنان متواضع و فروتن است.

بوترین به آینده اتریوم و بلاکچین به طور کلی بسیار خوش‌بین است. او باور دارد که این فناوری‌ها در بسیاری از جنبه‌های زندگی ما پتانسیل انقلابی دارند.

ممنون از اینکه تا پایان “خالق اتریوم کیست؟ ویتالیک بوترین” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

محسن عباسپور
محسن عباسپور
کارشناسی ارشد مدیریت مالی | مدرس دانشگاه | تحلیل گر ارزهای دیجیتال

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده