لایت فارکس

ارز Ton چیست؟ | آینده ارزدیجیتال Ton

ارز Ton چیست؟

ارز Ton چیست؟، با پیشرفت تکنولوژی بلاکچین تقریبا تمامی بخش های مختلف به دنبال ادغام کسب و کار خود با این تکنولوژی هستند. در این میان پلتفرم های شبکه های اجتماعی نیز در رقابت با یکدیگر به دنبال پیاده سازی بلاکچین برای رمزنگاری پیام ها و همچنین ایجاد یک سیستم مالی مبتنی بر این تکنولوژی هستند. این پلتفرم ها با تکیه بر دانش خود در ایجاد یک رابط کاربری مناسب و همچنین تعداد زیاد کاربران در حال استفاده از این پلتفرم ها به دنبال ایجاد یک جامعه مبتنی بر بلاکچین هستند.

در این مقاله پروژه ارز دیجیتال Ton که مخفف Telegram Open Network است و توسط پلتفرم تلگرام راه اندازی شده را بررسی می کنیم و به طور کامل اهداف و ابعاد فنی و همچنین حواشی پیرامون این پروژه را شرح می دهیم.

بررسی ویدیویی ارز Ton

(قسمت اول)

(قسمت دوم)

(قسمت سوم)

ارز Ton چیست؟

ارز Ton چیست؟
ارز Ton چیست؟

ارز Ton ارز بومی بلاکچین تلگرام است که در موارد زیر کاربرد دارد:

 • پرداخت ها: با استفاده از این ارز می توان پرداخت ها به خصوص پرداخت های درون برنامه ای را با سرعت بالایی انجام داد.
 • استیک کردن: همچنین می توان با استیک کردن این ارز پاداش دریافت کرد.
 • سرویس و خدمات: با استفاده از ارز Ton می توان به سرویس ها و خدمات گوناگون دسترسی پیدا کرد.
 • دامنه: کاربران می توانند با پرداخت این ارز یک دامنه خاص برای خود خریداری کنند.
 • کارمز تراکنش: برای انجام تراکنش در این شبکه کاربران باید ارز Ton در اختیار داشته باشند.

نیم نگاهی به ارز ton

نام اختصاری Ton
نوع ارز Token
عرضه کل ۵,۰۴۷,۵۵۸,۵۲۸
مقدار در گردش ۱.۲۲B TON
وب سایت رسمی ton.org
بلاکچین اکسپلورر etherscan.io
وایت پیپر ton.org/whitepaper
پیچ های رسمی ارتباطی twitter.com

telegram.me

سورس کد github.com

تاریخچه و بنیان گذاران پلتفرم Ton

تاریخچه و بنیان گذاران پلتفرم Ton
تاریخچه و بنیان گذاران پلتفرم Ton

همان طور که گفته شد پروژه Ton توسط تیم تلگرام تاسیس شد در این بخش اتفاقاتی که برای این پروژه پیش آمد را بررسی می کنیم.

ابتدا در سال ۲۰۱۸ تیم تلگرام به رهبری دو برادر پاول و نیکولای دوروف تصمیم به ادغام پلتفرم تلگرام با بلاکچین گرفتند و پس از بررسی های بسیار دریافتند که بلاکچین های موجود مناسب این پلتفرم نیستند و نتیجه بر آن شد که یک بلاکچین لایه اولی را برای این پلتفرم ایجاد کنند. در همان سال، تیم تلگرام در یک پیش فروش خصوصی ارز خود را که گرام نام داشت به فروش گذاشت و توانست مبلغ ۱.۷ میلیون دلار از این راه به دست آورد. این یکی از بزرگترین پیش فروش های ارز دیجیتال در آن زمان بود.

سپس در سال ۲۰۱۹ تیم فنی تلگرام یک سند جامع و کامل درباره بلاکچین طراحی شده توسط این تیم منتشر کرد که در آن به طور کامل این شبکه را معرفی و مسائل فنی آن را نیز شرح می داد. در همین سال شبکه تلگرام به صورت تست نت در دسترس قرار گرفت و کدنویسی آن به صورت منبع باز در سایت گیت هاب اختیار عموم گذاشته شد. در اکتبر سال ۲۰۱۹ سازمان بورس و اوراق و بهادار آمریکا از تلگرام به جرم فروش سهام ثبت نشده شکایت کرد و تلگرام در پاسخ به این شکایت این ادعا را بی اساس دانست و گفت این فروش به صورت عمومی نبوده و بنیاد تلگرام در آمریکا فعالیتی ندارد و اساسا یک شرکت روسی است. اما سازمان بورس با استناد به این که تعدادی از خریداران خصوصی این ارز آمریکایی بودند شرکت تلگرام را دادگاهی کرد و تیم تلگرام نیز موافقت کرد تا رفع مسائل حقوقی شبکه تست نت و پروژه Ton را به طور موقت به تعویق بیاندازد.

اما در سال ۲۰۲۰ پس از رفت و آمدهای فراوان شرکت تلگرام تصمیم گرفت که پروژه Ton را رها کند و موافقت کرد سرمایه کسانی که در پیش فروش ارز گرام شرکت داشته اند را برگرداند. بعد از این اتفاق در انتهای سال ۲۰۲۰ یک تیم توسعه دهنده که نام خود را New ton انتخاب کرده بودند، تصمیم می گیرند به صورت غیرمتمرکز زیرساخت ها و کدنویسی این پروژه را مطابق با سند جامع منتشر شده در ابتدای راه پیش ببرند.

و در سال ۲۰۲۱ پس از دریافت رای مثبت جامعه شبکه تست نت به مین نت (شبکه اصلی) تغییر پیدا کرد و همچنین تیم New ton به Ton تغییر نام داد. همان طور که گفته شد این تیم به صورت غیرمتمرکز به توسعه بلاکچین Ton می پردازد که تا به امروز نیز در این پروژه فعالیت دارند.


عملکرد پلتفرم Ton

عملکرد پلتفرم Ton
عملکرد پلتفرم Ton

همان طور که اشاره شد بلاکچین Ton در سال ۲۰۱۸ با هدف ایجاد یک سرور بسیار بزرگ برای میزبانی از سایر برنامه ها و همچنین ارائه خدمات به کاربران تاسیس شد. این بلاکچین سریع، امن و مقیاس پذیر است و می تواند میلیون ها تراکنش را در ثانیه مدیریت کند. بلاکچین Ton از چندین اجزاء تشکیل شده است که با یکدیگر آن ها را بررسی می کنیم.

 • مولتی بلاکچین: این پلتفرم از مفهوم شاردینگ برای پردازش و ثبت اطلاعات استفاده می کند که این بلاکچین را قادر می سازد میلیون ها تراکنش را در یک ثانیه مدیریت کند. از طرفی این بلاکچین به صورت تورینگ کامل اجرا می شود. به بیان ساده تورینگ کامل یک حلقه کدنویسی است که توان این را دارد، تعداد بی شماری از معادلات ریاضی را پردازش کند. خوب است بدانید که این بلاکچین خود ترمیم نیز می باشد و با بررسی شبکه و در صورت مشاهده خللی به صورت هوشمند، دست به اصلاح آن اختلال می زند. تمامی ویژگی های ذکر شده باعث می شود این بلاکچین سریع، قابل اعتماد، مقیاس پذیر و خودسازگار باشد.
 • معاملات همتا به همتا: کاربران با استفاده از این پلتفرم به صورت مستقیم با یکدیگر تبادلات خود را انجام می دهند. البته در نظر داشته باشید این بلاکچین به گونه ای طراحی شده که فعالان آن، حال چه کاربران دریافت کنند سرویس و یا نود ها بتوانند تنها به بخشی که مورد استفاده آن ها است دسترسی داشته باشد. برای مثال کاربری که به دنبال دریافت اطلاعات حساب ها هستند می توانند تنها این اطلاعات را به صورت دسته بندی داشته باشند و نیاز نیست اطلاعات اضافی دیگر را نیز دریافت کنند.
 • فضای ذخیره سازی غیرمتمرکز: کاربران و یا ارائه دهندگان سرویس ها می توانند از فضای ذخیره سازی این پلتفرم برای ذخیره اطلاعات خود استفاده کنند.
 • لایه امنیتی: این شبکه از یک لایه امنیتی برای پنهان کردن و ناشناس ماندن IP، اطلاعات هویتی و همچنین آدرس کاربران و نود ها استفاده می کند. به این ترتیب حملات هکرها دارایی کاربران را تهدید نمی کند.
 • سرویس ها و خدمات: ارائه دهندگان خدمات می توانند با استفاده بلاکچین Ton سرویس های خود را ارائه کنند. این پلتفرم با استفاده از مرورگرها و گوشی های اندروید از این خدمات پشتیبانی می کند و از طرفی یک ضمانت کننده برای کاربران نیز می باشد.
 • ثبت دامنه: با استفاده از این بخش کاربران، قراردادهای هوشمند، ارائه دهندگان خدمات و نود های شبکه می توانند یک دامنه با نام دلخواه خود داشته باشند.
 • روش پرداخت: با استفاده از این شبکه کاربران می توانند مبلغ های کوچک را با سرعت بالا جا به جا کنند و یا برای خریدن سرویس ها اقدام کنند.
 • ادغام با سایر پیام رسان های دیگر: با استفاده از این بلاکچین سایر پیام رسان ها می توانند با یکدیگر ادغام شوند و طیف وسیعی از خدمات را ارائه کنند.
 • ارتباط بین بلاکچینی: کاربران می توانند با استفاده از Bridge ایجاد شده توسط این پلتفرم، دارایی خود را به دو بلاکچین اتریوم و اسمارت چین انتقال دهند و یا از این دو شبکه، به شبکه Ton منتقل کنند.

در انتهای این بخش به نقش ولیدیتورها و شرایط برای ولیدیتور شدن را بررسی می کنیم.

به طور کلی شرایط به این ترتیب است که شما با داشتن یک سخت افزار و مقدار مشخصی کوین Ton و قفل کردن ان به مدت خاص می توانید یک ولیدیتور شوید و بعد از مدت مشخص دارایی قفل شده شما و پاداش شما آزاد می شود. حال اگر یک ولیدیتور در طول زمان مشخص فعال نباشد و یا تقلب کند پاداش آن به طور کامل و یا بخشی از آن به عنوان جریمه کسر می شود. خوب است بدانید تمامی ولیدیتورها باید یک تراکنش را تایید کنند تا آن تراکنش در بلاک ثبت شود، در غیر این صورت آن تراکنش رد می شود. همان طور که گفته شد شما به یک سخت افزار و مقداری کوین Ton نیاز دارید که این دو فاکتور به شرح زیر است:

 1. مقدار کوین مورد نیاز ۳۰۰ هزار ارز Ton است.
 2. همچنین شما به یک سیستم عامل با CPU نسل هشت و ۶۴ گیگ Memory، هارد یک ترابایت و همچنین یک خط اینترنت متصل با سرعت یک گیگابایت بر ثانیه نیاز دارید.

درآمد هر ماینر در روز حدود ۲۷۰ عدد کوین Ton می باشد که این مقدار در طول زمان متغییر است.


ویژگی های پلتفرم Ton

ویژگی های پلتفرم Ton
ویژگی های پلتفرم Ton

این پلتفرم دارای مزایا و معایب متعددی است که آن ها را با شما در میان می گذاریم. ابتدا مزایای آن را برمی شماریم.

 1. تیم فنی مجرب: تیم توسعه دهنده این پلتفرم همان تیم ابتدایی آن، که متشکل از متخصصین تلگرام بود می باشد.
 2. پشتیبانی پلتفرم تلگرام: با وجود انکار پاوول دوروف از حمایت این پروژه اما این پروژه به طور گسترده در این پیام رسان اجتماعی تبلیغ می شود.
 3. ثبت برند تلگرام: دامنه سایت پروژه Ton و همچنین دامنه گیت هاب پروژه سابق تلگرام به این تیم جدید واگذار شده است و به صورت نیمه رسمی این تیم جدید توسط برادران دوروف تایید شده اند.
 4. رابط کاربری: با سابقه درخشان این پیام رسان در ایجاد رابط کاربری مناسب، انتظار می رود کاربران بتوانند به راحتی از خدمات این پلتفرم بهره مند شوند.
 5. افزایش تقاضا: از آن جا که تلگرام کاربران زیادی در سراسر جهان دارد پیش بینی می شود این تعداد کاربر با استفاده از ارز Ton یک موج بزرگی از تقاضا را ایجاد کنند که باعث افزایش ارزش این ارز بشود.
 6. کسب درآمد: از این پلتفرم به عنوان یک نود و یا استیک کننده.

اما معایب این پلتفرم چیست؟!

 1. تعداد کم ولیدیتورها: تعداد ولیدیتورهای این پروژه در حال حاظر ۲۲۰ عدد است که نسبت به پروژه های دیگر بزرگ کریپتویی مانند بیت کوین و اتریوم بسیار کم است.
 2. سرانجام ارز گرام: با این که برادران دوروف متعهد به بازگشت پول سرمایه گذاران شدند اما مدرکی برای پرداخت و یا تکلیف این ارز وجود ندارد.
 3. مشکلات قانونی: به نظر می رسد این پروژه هنوز تحت نظر سازمان بورس آمریکا باشد و ممکن است در آینده با مشکلاتی از این جانب رو به رو شود.
 4. تبلیغات بدون اجازه: این پروژه بدون اجازه ادمین های کانال های کریپتویی موجود در تلگرام، به طور گسترده در این پیام رسان تبلیغ می شود که این کار جلوه خوبی ندارد.

امنیت پروژه Ton

امنیت پروژه Ton
امنیت پروژه Ton

پیام رسان تلگرام یکی از امن ترین پلتفرم های موجود در بازار است اما قرارداد هوشمند این پروژه توسط هیچ نهادی تایید نشده است. تیم توسعه دهنده این پلتفرم خرابکاری های احتمالی در این پلتفرم را با جریمه فرد خاطی مجازات می کنند و همچنین این تیم با استفاده از مفهوم خطای بیزانس توانسته امنیتی را ایجاد کند که اگر از هر سه ولیدیتور یک نفر خراب کار باشد، باز شبکه به صورت سالم به کار خود ادامه دهد و از بین نرود.


روند قیمتی ارز ton

روند قیمتی توکن ton
روند قیمتی توکن ton

در این قسمت از مقاله قصد داریم تا به سراغ روند قیمتی توکن Ton برویم. شما می توانید نمودار این توکن را در سایت هایی همچون تریدینگ ویو، کوین مارکت کپ و… مشاهده کنید. ما در ادامه از طریق سایت کوین مارکت کپ به سراغ چارت تریدینگ ویو این توکن می رویم. برای دسترسی به نمودار فوق ابتدا باید سایت رسمی کوین مارکت کپ را باز کنید. سپس در بخش جستجو نام توکن فوق را جستجو کنید.

حال بر روی نام توکن کلیک کنید و سپس صفحه را کمی به سمت پایین اسکرول کنید. در این بخش باید گزینه Candle chart را انتخاب کنید. پس از انتخاب این گزینه، نمودار این توکن را در صرافی FTX می توانید مشاهده کنید.

با توجه به نمودار فوق، اگر بخواهیم به روند کلی این توکن نگاهی بیندازیم، متوجه می شویم که Ton coin در حال حاضر در یک روند نزولی قرار دارد. این توکن در تاریخ ۱۲ نوامبر ۲۰۲۱ با قیمتی معادل ۴.۲۰ دلار در صرافی FTX لیست شد. همان‌طور که در نمودار مشخص است، به محض لیست شدن قیمت از محدوده ۴.۲۰ به محدوده تقریباً ۶ دلار صعود کرد اما طبق نمودار فوق، این صعود تنها با یک شدو اتفاق افتاد.

قیمت این توکن در روز بعد ریزشی بود و تا محدوده ۳.۸۸ دلار نیز نزول کرد؛ اما تقریباً این روند نزولی تا ۴ دسامبر سال ۲۰۲۱ ادامه داشت چراکه قیمت تا محدوده ۱.۶۲ دلار سقوط کرد. پس از این تجربه ریزشی، قیمت توانست ۹۵ درصد ریزش فوق را جبران کند چراکه قیمت تا محدوده ۴.۸۱ دلار صعود کرد.

پس از این تجربه صعود، تقریباً روند قیمت نزولی شد و کف های جدید از قیمت ثبت شد. آخرین کفی که تا قبل از شروع این روند نزولی از قیمت وجود داشت محدوده ۱.۶۲ دلار بود اما در تاریخ ۷ مارس ۲۰۲۲ کف جدید تری در محدوده ۱.۵۵ دلار ثبت شد.

پس از ثبت کف های جدید، روند نزولی ادامه داشت حتی قیمت محدوده های ۱.۲۵ و ۱ دلار را نیز تاچ کرد. آخرین کفی که از قیمت ثبت شده است در محدوده ۰.۷۳ دلار می باشد که در تاریخ ۱۹ ژئویه ۲۰۲۲ این قیمت ثبت شد.

پس از تاچ محدوده فوق، قیمت مجدد یک اصلاح صعودی انجام داد و تا محدوده ۱.۴۰ دلار صعود کرد. پس از تاچ این محدوده، مجدد قیمت با ریزش رو به رو شد که در حال حاضر نیز قیمت در محدوده های ۱ الی ۰.۸۰ دلار در حالت تریدینگ رنج می باشد. در زمان نگارش این مقاله نیز قیمت توکن tonCoin برابر با ۰.۹۰ دلار می باشد.


کیف پول های ارز ton

کیف پول های توکن ton
کیف پول های توکن ton

انتخاب کیف پول، یکی از مهم ترین انتخاب ها در هنگام خرید و یا سرمایه گذاری رمز ارز می باشد. در حال حاضر، کیف پول های بسیار زیادی وجود دارد اما اکثر آن ها تنها با هدف سوءاستفاده از کاربران وارد این عرضه شده اند، به همین خاطر شما نباید به هر ولتی اعتماد کنید. در ادامه قصد داریم تا به کیف پول های معتبر و مهم این توکن اشاره کنیم. در صورتی که با ولت های توکن Ton آشنا نیستید، مطالعه این بخش را از دست ندهید.

 1. کیف پول نرم افزاری سیف پل Safepal:

کیف پول سیف پل یکی از ولت های معتبر و معروف این روزهای بازار کریپتو می باشد که در حال حاضر طبق آمار های منتشر شده کاربران بسیاری زیادی از آن استفاده می کنند. شما می توانید به راحتی این ولت را نصب و از آن استفاده کنید. طریقه کار با این ولت بسیار آسان است چراکه رابط کاربری کیف پول سیف پل مناسب می باشد.

از لحاظ امنیتی این ولت تأیید شده است چراکه امنیت مناسب و همچنین پایداری دارد. شما می توانید با اطمینان رمز ارز های خود را در این ولت ذخیره و سپس از آن استفاده کنید. در کل باید اشاره کنیم که اگر شما به دنبال انتخاب ولت هستید، کیف پول سیف پل می تواند یکی از گزینه های شما باشد چراکه این ولت در بین ۵ ولت برتر انتخابی بین کاربران است.

در صورتی که قصد دارید تا درباره کیف پول سیف پل اطلاعات بیشتری کسب کنید و یا با این ولت آشنا شوید، به شما پیشنهاد می کنیم که به سراغ مقاله اختصاصی آموزش کیف پول سیف پل در سایت زوم ارز بروید. در مقاله فوق به صورت کامل و جامع طریقه کار با این ولت را به شما آموزش داده ایم.

 1. کیف پول نرم افزاری تراست ولت Trust:

کیف پول تراست نیز همانند سیف پل طرفداران بسیاری دارد. شما می توانید به راحتی از این ولت استفاده کنید و رمز ارز های خود را در آن ذخیره سازی نمایید. یکی از معایب این ولت نسبت به کیف پول سیف پل این است که تراست از رمز ارز های کمتری پشتیبانی می کند اما شما می توانید تمامی توکن های شبکه اتریوم که بر روی استاندارد ERC-20 هستند را در این ولت ذخیره سازی کنید.

در صورتی که پس از جستجوی نام این ولت موفق به یافتن آن نشدید، باید با استفاده از Contracts Address یا آدرس قرارداد هوشمند توکن TonCoin این توکن را به لیست توکن های کیف پول تراست اضافه کنید. انجام این کار بسیار آسان می باشد. در صورتی که با مشکل مواجه شدید، می توانید مشکل خود را در بخش نظرات برای ما مطرح کنید تا در اسرع وقت به شما پاسخ دهیم.

 1. کیف پول نرم افزاری متامسک Metamask:

کیف پول متامسک از دیگر ولت های نرم افزاری می باشد که شما می توانید از آن برای ذخیره انواع رمز ارز های شبکه اتریوم و یا دیگر شبکه های موجود استفاده کنید. برعکس دو ولت فوق، کیف پول متامسک از نسخه افزونه ای نیز پشتیبانی می کند و شما می توانید از این نسخه در سیستم عامل های کامپیوتری استفاده کنید.

در حال حاضر، اکثر افراد به دلیل استفاده از پلتفرم های غیرمتمرکز، از نسخه افزونه ای این ولت استفاده می کنند. به یاد داشته باشید که اگر شما نیز قصد استفاده از نسخه افزونه ای این ولت را دارید، حتماً باید به موارد امنیتی دقت کنید. با توجه به این موضوع، شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که منظور از موارد امنیتی در این بخش چیست؟

به دلیل اینکه ولت های افزونه ای به صورت آنلاین فعالیت می کنند، نسبت به دیگر ولت ها بیشتر در خطر نفوذ افراد سوءاستفاده گر هستند. به همین دلیل، به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً در هنگام استفاده از این ولت، هیچگاه سرمایه زیادی را در آن نگه داری نکنید. همچنین به هیچ عنوان عبارات بازیابی و اطلاعات شخصی ولت را با فردی به اشتراک نگذارید. در صورتی که به موارد امنیتی دقت نکنید، ممکن است سرمایه خود را از دست دهید.

 1. کیف پول نرم افزاری اتمیک Atomic:

کیف پول اتمیک یکی دیگر از ولت های نرم افزاری می باشد که شما می توانید از این ولت در سیستم عامل های موبایلی و یا دسکتاپ به راحتی استفاده کنید. خوشبختانه کیف پول اتمیک امنیت مناسب و همچنین پایداری دارد. این موضوع به شما اطمینان می دهد که می توانید بدون هرگونه مشکلی رمز ارز های خود را در کیف پول اتمیک ذخیره سازی کنید.

اگر قصد ذخیره رمز ارز های خود در این ولت را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً ابتدا به صورت کامل با این ولت آشنا شوید. در صورتی علاقه مند به آشنایی بیشتر با کیف پول اتمیک هستید، به شما پیشنهاد می کنیم که به مقاله اختصاصی این ولت در سایت زوم ارز مراجعه کنید. در این مقاله ما به صورت کامل و جامع طریقه نصب و راه اندازی و همچنین کار با این ولت را به شما به صورت تصویری آموزش داده ایم.

 1. کیف پول های شبکه اتریوم ETH:

همان‌طور که اطلاع دارید این توکن بر بستر اتریوم ERC-20 لانچ شده است. به همین دلیل، شما می توانید جز ولت های فوق، در کیف پول هایی که از توکن های ERC-20 پشتیبانی می کنند نیز توکن فوق را ذخیره سازی کنید. برای اینکه بتوانید این توکن را وارد ولت های مورد نظر کنید کافی است تا طبق مراحل ذیل عمل کنید.

ابتدا باید به سراغ لیست کوین های ولت مورد نظر بروید. حال باید بر روی گزینه Add Token کلیک کنید. پس از انتخاب این گزینه، نوبت به این رسیده است که Contracts Address توکن را در مکان های مشخص شده وارد کنید. پس از وارد نمودن Contracts Address مشاهده می کنید که نام توکن برایتان نمایش داده شده است. حال شما می توانید توکن فوق را به لیست توکن های کیف پول مورد نظر اضافه کنید.

معمولاً در اکثر کیف پول ها به این شکل این کار قابل انجام است. در صورتی که مراحل اضافه نمودن کوین در ولت مورد نظر شما به شکل فوق نیست، می توانید نام ولت خود را در بخش نظرات برای ما ارسال کنید تا به صورت تصویری به شما آموزش اضافه نمودن کوین به ولت مورد نظر را بدهیم.


صرافی های توکن ton

صرافی های توکن ton
صرافی های توکن ton

برای اینکه بتوانید توکن Ton را معامله کنید، باید به سراغ صرافی های ارز دیجیتال که از این توکن پشتیبانی می کند بروید. در حال حاضر صرافی های مختلفی این توکن را در بین توکن هایی که پشتیبانی می کنند لیست کرده است اما نکته ای که در این بین وجود دارد عدم دسترسی کاربران ایرانی به تمامی صرافی های فوق می باشد.

به دلیل تحریم های موجود، کاربران ایرانی تنها مجاز هستند تا از تعداد اندکی صرافی کریپتویی خارجی استفاده کنند. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم تا در این بخش به سراغ صرافی هایی برویم که کاربران ایرانی می توانند بدون هیچ مشکلی در آن ها این توکن را معامله کنند. در صورتی که درباره هر صرافی برایتان سؤالی ایجاد شد، می توانید در پایان سؤال خود را از ما بپرسید.

 1. صرافی متمرکز کوینکس Coinex:

در بین تمامی صرافی های متمرکز که به کاربران ایرانی خدمات می دهند، در حال حاضر تنها صرافی کوینکس از این توکن پشتیبانی می کند. اگر علاقه مند به معامله این توکن در صرافی های متمرکز هستید تنها انتخاب شما صرافی کوینکس می باشد.

این صرافی، جز توکن Ton از رمز ارز و همچنین توکن های بسیاری پشتیبانی می کند. شما می توانید به راحتی در این صرافی در بازار فیوچرز و یا اسپات رمز ارز های بسیاری را معامله کنید.

یکی از سؤالاتی که همیشه توسط کاربران بسیاری از ما پرسیده می شود این است که آیا صرافی کوینکس امنیت دارد؟ پاسخ به این سؤال را بهتر است تا ما در این مقاله به صورت قطعی ندهیم. در حال حاضر، همان‌طور که گفتیم کاربران بسیاری از این صرافی استفاده می کنند و از آن رضایت دارند. در صورتی که مصمم هستید تا به صورت کامل درباره امنیت این صرافی اطلاعات کسب کنید، به شما پیشنهاد می کنیم که به سراغ رفرنس های مختلف بروید و درباره امنیت صرافی کوینکس مطالعه کنید. در کل اگر بخواهیم در یک کلام درباره امنیت این صرافی نظر دهیم، باید بگوییم که اگر قصد فعالیت در صرافی کوینکس را دارید، حتماً به نکات امنیتی دقت کنید و هیچگاه سرمایه خود را در ولت داخلی این صرافی ذخیره نکنید.

 1. صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ uniswap:

صرافی یونی سواپ، یکی از صرافی های غیرمتمرکز معروف کریپتویی می باشد. شما می توانید به راحتی رمز ارز های مختلفی را در این صرافی به یکدیگر تبدیل کنید و یا از خدمات دیگر این صرافی مثل شرکت در تأمین نقدینگی و… استفاده کنید.

صرافی یونی سواپ نیز امنیت مناسبی دارد و شما می توانید با اطمینان در این صرافی فعالیت خود را انجام دهید. با توجه به شرایط های تحریم و… برخی از کاربران از ما می پرسند که آیا می توانیم در تأمین نقدینگی این صرافی شرکت کنیم؟ بله. شما می توانید به راحتی و با اطمینان در تأمین نقدینگی صرافی فوق شرکت کنید. فقط به یاد داشته باشید که حتماً باید یک نرم افزار تغییر ای پی نیز برای خود نصب داشته باشید. همیشه سعی کنید به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی با ای پی ایران وارد هیچ صرافی نشوید و همیشه در هنگام ورود ای پی خود را تغییر دهید تا با مشکلات مختلف رو به رو نشوید.

در صورتی که علاقه مند به استفاده از این صرافی هستید اما از طریقه کار با آن اطلاعی ندارید، می توانید به مقاله اختصاصی صرافی یونی سواپ در سایت زوم ارز مراجعه کنید. ما در مقاله فوق به صورت کامل و جامه طریقه کار با این صرافی را به شما همراه با ویدیو آموزش داده ایم.

 1. صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ Pancakeswap:

پنکیک سواپ، از دیگر صرافی های غیرمتمرکز کریپتویی می باشد که شما می توانید از آن استفاده کنید. این صرافی در حال حاضر طبق تحریم ها، ورود کاربران ایرانی و چند کشور دیگر را مسدود کرده است؛ بنابراین اگر قصد استفاده از این صرافی را دارید، در وهله اول باید به دنبال نصب یک نرم افزار تغییر ای پی باشید تا بتوانید ای پی خود را از ایران به یکی از کشور های مجاز تغییر دهید.

با توجه به این موضوع، اکثر کاربران از ما سؤال می کنند که اگر در تأمین نقدینگی این صرافی شرکت کنیم، اتفاقی برای دارایی ما نمی افتد؟ اگر علاقه مند به شکرت در تأمین نقدینگی این صرافی هستید، با وجود ممنوعیت ورود کاربران ایرانی، در صورتی که صرافی متوجه هویت ایرانی شما شود، می تواند حسابتان را مسدود کند. در نتیجه اگر در صدد انجام این کار هستید، حتماً از نرم افزار های تغییر ای پی استفاده کنید. در غیر این صورت شرکت در تأمین نقدینگی صرافی پنکیک سواپ پیشنهاد نمی شود.

خوشبختانه این صرافی از رابط کاربری مناسبی پشتیبانی می کند؛ بنابراین اگر قصد استفاده از این صرافی را دارید، نگران طریقه کار با آن نباشید چراکه می توانید به راحتی فعالیت های مورد نظر خود را در این صرافی انجام دهید.


نحوه خرید و فروش توکن ton

نحوه خرید و فروش توکن ton
نحوه خرید و فروش توکن ton

برای اینکه بتوانید توکن Ton را خرید و فروش کنید، همانند دیگر رمز ارز ها باید از صرافی های دیجیتال و یا صرافی های داخلی کیف پول های دیجیتال استفاده کنید. در بخش قبل ما به صورت کامل به صرافی هایی که از این توکن پشتیبانی می کنند اشاره کردیم. شما می توانید بنا بر علاقه و همچنین بررسی های خود یکی از صرافی های فوق را انتخاب و سپس از آن استفاده کنید.

اگر مبتدی هستید و نحوه خرید و فروش توکن Ton را نمی دانید، بهتر است به سراغ مقاله اختصاصی صرافی مورد نظرتان در سایت زوم ارز بروید تا بتوانید طریقه خرید و فروش این توکن را آموزش ببینید. به دلیل اینکه از این توکن هم صرافی متمرکز و هم صرافی غیرمتمرکز پشتیبانی می کند، در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه می توانید در صرافی های فوق معامله کنید.

 • طریقه معامله در صرافی های متمرکز:

برای اینکه بتوانید توکن Ton را در صرافی های متمرکز معامله کنید، ابتدا باید در صرافی مورد نظر یک حساب کاربری ایجاد کنید. پس از انجام این کار نوبت به این رسیده است که مقداری کیف پول خود را در صرافی شارژ کنید. پس از شارژ ولت، نوبت به انتخاب نوع بازاری که قصد معامله در آن دارید رسیده است. مثلاً اگر دارید تا توکن ton را در فیوچرز معامله کنید باید به سراغ بخش فیوچرز صرافی مورد نظر بروید. پس از انتخاب نوع بازار، نوبت به این رسیده است که توکن Ton را انتخاب و سپس پوزیشن خود را باز کنید. به همین راحتی می توانید خرید و یا فروش خود را در صرافی های متمرکز به این شکل انجام دهید.

 • طریقه معامله در صرافی های غیرمتمرکز:

در صرافی های غیرمتمرکز، معامله این توکن نسبت به صرافی های متمرکز آسان تر است چراکه در این نوع صرافی شما دیگر نیازی به طی نمودن مراحل ثبت نام ندارید و برای انجام این کار تنها کافی است ولت افزونه ای خود را به صرافی متصل کنید. پس از اینکه این کار با موفقیت انجام شد، باید توکن مورد نظرتان را انتخاب و سپس عملیات Swap را انجام دهید. به همین راحتی می توانید در صرافی های غیرمتمرکز هر نوع توکنی که می خواهید را تبدیل به یک توکن دیگر کنید. در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر دارید، به شما پیشنهاد می کنیم که به مقاله اختصاصی صرافی مورد نظرتان مراجعه کنید. برای دسترسی به مقاله صرافی مورد نظر کافی است نام صرافی را در سایت زوم ارز جستجو کنید.


آینده پروژه Ton

آینده پروژه Ton
آینده پروژه Ton

این پلتفرم در سایت رسمی خود یک نقشه راه منتشر کرده که تا کنون اکثر اهداف مشخص شده را با موفقیت انجام داده اند و از اهداف پیش رو می توان به ایجاد یک لایه پروکسی و سایت مربوط به این پروژه و همچنین ایجاد فضای ذخیره سازی تا انتهای سال ۲۰۲۲. و همچنین ادغام با شبکه بیت کوین و پشتیبانی از ماشین مجازی بلاکچین ها در سال ۲۰۲۳ اشاره کرد.

از طرفی محبوبیت تلگرام می تواند باعث رشد این اکوسیستم شود و از طرف دیگر مسائل قانونی توسط سازمان بورس آمریکا می تواند باعث بروز مشکلاتی در آینده این پلتفرم بشود.


اینفوگرافیک ارز Ton

اینفوگرافیک ارز Ton
اینفوگرافیک ارز Ton

ممنون که تا پایان مقاله “ارز Ton چیست؟” همراه ما بودید.

 

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید:


از اخبار روز اطلاع داری؟
از اخبار روز اطلاع داری؟

آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

[vc_column][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”6″ item=”55693″ grid_id=”vc_gid:1645702444863-21150734-cadd-6″ taxonomies=”663″][/vc_column]

تیم محتوا
تیم محتوا
محقق و علاقه مند به بلاکچین و ارزهای دیجیتال

16 دیدگاه دربارهٔ «ارز Ton چیست؟ | آینده ارزدیجیتال Ton;

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده