آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

آیا بیت کوین کلید افزایش قیمت در آینده را نصف می کند؟

آیا بیت کوین کلید افزایش قیمت در آینده را نصف می کند؟

آیا بیت کوین کلید افزایش قیمت در آینده را نصف می کند؟

به گزارش زوم ارز، چهارمین حدسی که بیت کوین در تاریخ ۲۰ آوریل ۲۰۲۴ به طور دقیق در ساعت ۰۵:۰۹:۲۷ به وقوع پیوست، با هیجان و موجبات جدیدی همراه بود. این رویداد مهم، به سرعت باعث ایجاد تحولات جدید و مهمی در صنعت ارزهای دیجیتال شد.

قیمت یکتا باقی‌ماند و در محدوده ۶۴۰۰۰ دلار قرار داشت. این حادثه، که به نصف شدن مشهور است، پیامدهای اساسی برای پویایی ارزهای دیجیتال و تغییرات محتمل قیمت، به همراه دارد.

هر چهار سال یا پس از تأیید اعتبار هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک، بیت کوین تجربه نصف شدن می‌کند که این یک رویداد از پیش برنامه‌ریزی شده است. این ویژگی از زمان شروع بیت کوین در ژانویه ۲۰۰۹، به طور یکپارچه در طراحی آن لحاظ شده بود. در هنگام نصف شدن، نرخ ایجاد بیت کوین جدید هر ۱۰ دقیقه به نصف کاهش می‌یابد که باعث کاهش پاداش برای ماینرها می‌شود.

تاثیر این هاوینگ

پس از تقسیم صحیح، پاداش بلاک برای استخراج موفقیت آمیز یک بلاک جدید از ۶.۲۵ بیت کوین به ۳.۱۲۵ بیت کوین کاهش یافت. این پاداش، که به آن همچنین “یارانه” می‌گویند، بیت کوین‌های تازه‌ای هستند که به عنوان پاداش به ماینرها برای تایید تراکنش‌ها اهدا می‌شوند. به طور مکمل، ماینرها همچنین هزینه‌ای را برای تراکنش‌های مرتبط با تراکنش‌های موجود در بلاک دریافت می‌کنند.

بلوک ۸۴۰۰۰۰ که نشان داد نصف شدن را تعیین کرد، با موفقیت توسط ViaBTC استخراج شد. این ماینر بیش از ۴۰ بیت کوین، معادل بیش از ۲.۶ میلیون دلار، به عنوان یارانه و کارمزد بلوک دریافت کرد. جالب است که این مقدار به طور قابل توجهی بیشتر از تقریبا ۷ بیت کوین، به ارزش کمی بیشتر از ۴۵۰,۰۰۰ دلار است که به عنوان کارمزد از بلوک‌های پایان یافته به نصف شدن به دست آمد.

دلیل افزایش کارمزدها هنوز مشخص نیست، اما می‌توان آن را به کاربرانی ارتباط داد که تمایل دارند هزینه‌های بیشتری را بپردازند تا تراکنش‌های خود را سریع‌تر انجام دهند و به سرعت در بلوک‌ها قرار گیرند. در ۶۰ بلاک نخست پس از فعال شدن هاردفورک چهارم بیت کوین، ماینرها به مجموع ۸۶۰.۲ بیت کوین فقط از طریق کارمزد تراکنش به دست آوردند. این مقدار که بیشتر از ۵۴ میلیون دلار است، فعلاً رکورد پرداخت کارمزد تراکنش در یک روز را که ۲۴ میلیون دلار بود، شکسته است.

زمینه تاریخی و پیامدهای آینده

از نظر تاریخی، کاهش نصف شدن بیت کوین معمولاً پیش از افزایش قابل توجه قیمت آن اتفاق می‌افتد، به گونه‌ای که این ارز دیجیتال در ماه‌های پس از این رویداد به بالاترین نقطه خود می‌رسد. با این حال، این کاهش نصف شدن نشان دهنده انحراف از این الگو است، زیرا بیت کوین قبل از این رویداد در حالتی به بالاترین نقطه خود می‌رسید که این واقعه اتفاق افتاد.

حرکت افزایشی اخیر در قیمت بیت کوین بخشی به معرفی صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت کوین (ETF) نسبت داده شده است. این نشان می‌دهد که تقاضای ایجاد شده توسط بازار ETF ممکن است تأثیر قابل‌توجهی بر قیمت بیت کوین نسبت به رویدادهای مانند نصف شدن داشته باشد.

بیش از تبعات فوریت بازار، نصف شدن این امر اهمیت نمادینی دارد. این به سیاست پولی بی‌طرف و ثابت بیت کوین تاکید می‌کند و به عنوان جایگزینی برای ارزهای متداول ارزش زیادی دارد که بسیاری از آن‌ها را به عنوان آسیب‌پذیر در برابر تورم، نرخ بهره و عدم اطمینان اقتصادی می‌شناسند.

برای خواندن اخبار بیشتر راجب اخبار ارزدیجیتال، اخبار بیت کوین و اخبار اتریوم کلیک کنید

دیدگاه تحلیلگران

هرچند ممکن بود افزایش قیمت بیت کوین به دنبال نصف شدن تاثیرگذار باشد، اما برخی تحلیل‌گران اعتقاد دارند که این اثرات از پیش در بازار مورد بررسی قرار گرفته بوده است. بنابراین، آنها پیش‌بینی می‌کنند که قیمت بیت کوین پس از نصف شدن، به یک افزایش محدود منجر خواهد شد. با این وجود، برخی دیگر پیشنهاد می‌دهند که احتمال روند صعودی در انتهای سال جاری وجود دارد.

در همین حال، علی مارتینز، تحلیلگر معروف ارزهای دیجیتال، اشاره کرد که بیت کوین در دوره‌های پس از نصف شدن‌های گذشته، به طور پیوسته عملکرد بهتری داشته است. با نصف شدن مقرر در سال ۲۰۲۴، مارتینز توصیه می‌کند که این زمان ممکن است به عنوان فرصت مناسبی برای تمرکز بر مسیر آینده بیت کوین محسوب شود.

در حال حاضر، احتمالاً تأثیر فوری‌ترین کاهش نصف شدن در بخش استخراج بیت کوین قابل توجه است. با کاهش پاداش بلاک، ماینرها ممکن است با کاهش سودآوری مواجه شده و این می‌تواند منجر به یکپارچگی بیشتر و کاهش هش ریت کلی شود.

با این وجود، در مقابل چالش‌های موجود، افراد استخراج‌کننده ممکن است به دنبال راهکارهای جایگزین برای کسب درآمد باشند. به علاوه، پیشرفت‌های اخیر مانند Ordinals و شبکه‌های لایه دو، قادرند هزینه‌های کل تراکنش‌ها را افزایش داده و جبران کاهش پاداش بلوک‌ها باشند.

نظرات نهایی

مرکز توجه در حال حاضر بر روی چهارمین رویداد نیمه‌شدن بیت‌کوین قرار دارد که پویایی منحصر به فرد ارز دیجیتال و اثر آن بر تغییرات قیمت را بازنمایی می‌کند. اگرچه الگوهای تاریخی نشان می‌دهند که با نیمه شدن، بازار معمولا به سمت رشد حرکت می‌کند، اما چشم‌انداز فعلی بازار به دلیل عواملی مانند تقاضای ETF، عوامل تازه ای را به معادله اضافه کرده است.

از آنجایی که بیت کوین در حال تکامل است، انعطاف پذیری و پایداری مالی آن، آن را به جایگزینی جذاب برای ارزهای سنتی، به خصوص در شرایط عدم استحکام اقتصادی جهانی تبدیل کرده است. آیا این نصف شدن به عنوان یک عامل موثر در افزایش قیمت بیت کوین در آینده عمل خواهد کرد یا فقط پایداری آن را تأیید خواهد کرد، بازبینی خواهد شد.


منبع: blockchainreporter.net


بیشتر بخوانید:

تیم خبری
تیم خبری
من متین هستم، کارشناس ارشد مالی. عاشق تکنولوژی و بازار های مالی هستم. حدود 2 سال است که در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین فعالیت دارم. عاشق ورزش و بازی های کامپیوتری هستم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها