آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

موسساتی که احتمالاً به برنامه های Bitcoin DeFi علاقه نشان می دهند

موسساتی که احتمالاً به برنامه های Bitcoin DeFi علاقه نشان می دهند

موسساتی که احتمالاً به برنامه های Bitcoin DeFi علاقه نشان می دهند

به گزارش زوم ارز، بیت کوین (BTC) به سرعت در حال تکامل و پیشرفت است. در حالی که شبکه بیت‌کوین اصلاحات زیادی را پشت سر گذاشته و بیشتر برای انجام تراکنش‌های پرداخت استفاده می‌شود، به نظر می‌رسد فعالیت‌های فعلی آن شبیه به اتریوم است که در طول پروژه‌های برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. معرفی بیت کوین رونز و توکن های BRC-20، که در زمان چهارمین رویداد نصف شدن بیت کوین معرفی شدند، احتمالاً به جرقه تکامل مالی غیرمتمرکز بومی بیت کوین (DeFi) تبدیل شد.

ظهور بیت کوین DeFi

رنا شاه، معاون محصولات در تیم Trust Machines که بر رشد اقتصاد بیت کوین تمرکز دارد، به Cryptonews اظهار کرد که دو سال قبل، بیت کوین به اندازه کافی شهرت نداشت که اکوسیستم مرتبط با آن مورد بحث قرار بگیرد.

با این حال، شاه به یادآوری کرد که ظهور پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری و پروتکل‌های وام دهی در سطح شبکه بیت‌کوین باعث جلب توجه سرمایه‌گذاران به منظور انتقال دارایی‌ها از ذخیره ارزش به منبع ارزش شده است.

او تاکید کرد: “اراده برای تبدیل یک منبع ثابت به یک منبع پربازده بیت‌کوین در سال ۲۰۲۴ واقعی است. ما به سوی این آینده پیش می‌رویم زیرا اعتقاد داریم که بیت‌کوین دیفای (DeFi) نه تنها برای سرمایه‌گذاران افرادی، بلکه بخش نهادی نیز جذابیت دارد.”

موسسات به Bitcoin DeFi علاقه نشان خواهند داد

با توجه به اطلاعات ارائه شده توسط DeFiLlama، ارزش کل قفل شده در بیت کوین (TVL) حدود ۱.۲ میلیارد دلار است. با این حال، بر اساس شاه، حدود یک تریلیون دلار سرمایه در شبکه بیت کوین قفل شده است.

شاه خاطرنشان کرد: «حتی کوچکترین درصدی از سرمایه که در DeFi مولد می شود، امواج عظیمی را در اکوسیستم بیت کوین ایجاد می کند.

با تایید اخیر صندوق‌های معاملاتی بیت‌کوین (ETF) در ایالات متحده، احتمالاً پتانسیل برنامه‌های کاربردی DeFi بیت‌کوین افزایش می‌یابد، به خصوص برای مؤسسات دارای بیت‌کوین و سرمایه‌گذاران خرد، موقعیت جذابی ایجاد می‌شود.

Tycho Onnasch، یکی از بنیانگذاران پروتکل Zest، در یک گفتگو با Cryptonews آورده است که اعتقاد دارد بیتکوین در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال دارایی سازمانی تری است.

Onnasch گفت: «از این رو، من انتظار دارم موسسات نقش بزرگتری در استفاده و راه اندازی بیت کوین DeFi داشته باشند. با وجود اینکه Bitcoin DeFi هنوز یک مفهوم نسبتاً جدید است، تعدادی از پروژه‌ها در حال تلاش برای اعمال و پیشرفت در این زمینه می‌باشند.

به عنوان مثال، Onnasch توضیح داد که Zest Protocol در حال توسعه یک پروتکل وام مخصوص بیت کوین است. او بیان کرد که هدف اصلی این پلتفرم ایجاد یک زیرساخت مالی بدون نیاز به مجوز برای بازارهای وام دهی بیت کوین است.

شاید دنبال کردن این اخبار برای شما مفید باشد:

او اظهار داشت: “زست به کاربران این امکان را می دهد که از ارز دیجیتال بیت کوین برای گرفتن وام و دریافت توکن‌های دیگر مانند ارزهای پایدار استفاده کنند.” این وب‌سایت همچنین به کاربران این امکان را می‌دهد تا از سرمایه‌گذاری در بیت کوین خود سود کسب کنند.

در واقع، به نظر می‌رسد که هدف اولیه از استفاده از برنامه‌های Bitcoin DeFi این است که اطمینان حاصل شود که بیت‌کوین به یک دارایی مولدتر برای سرمایه‌گذاران تبدیل می‌شود.

داکتر Chiente Hsu، یکی از بنیانگذاران شرکت ALEX و XLink، در گفتگو با Cryptonews اظهار داشت که ALEX یک لایه مالی نوآورانه برای شبکه بیت کوین است.

هسو گفت: «هدف ما ادغام یکپارچه بیت کوین با راه حل های لایه ۲ (L2) و دنیای ماشین مجازی اتریوم (EVM) است. هسو گفت: «این به ما امکان می دهد اقتصاد بیت کوین را گسترش دهیم.

به عنوان نمونه، Hsu توضیح داد که سرمایه‌گذاران می‌توانند با اتصال کیف پول بیت‌کوین به XLink، به‌طور کامل قابل اطمینان بازدهی بیت‌کوین خود را کسب کنند. او اظهار داشت که XLink توسط بازارساز خودکار AMM (ALgorithm Market Maker) و صرافی غیرمتمرکز DEX (Decentralized Exchange) طراحی شده است. این امکان تبادل‌های زنجیره‌ای متقابل بین بیت کوین L2 و دنیای EVM را برای کاربران فراهم می‌سازد.

«بالاتر از ۱ تریلیون دلار سرمایه بیت کوین وجود دارد که به‌طور «بیکار» است، به این معنا که ارزش آن نسبت به قیمت نقدی بیت کوین در حال افزایش و کاهش است. اما برخلاف اتریوم، امکان قفل کردن بیت کوین به صورت بومی برای تولید بازده وجود ندارد. ALEX به دنبال این راه حل است که به موسساتی که بیت کوین دارند، این امکان را می‌دهد تا از طریق سرمایه‌گذاری در بیت کوین خود، بازدهی کسب کنند.»

یک نکته جالب دیگر این است که در حالی که بیت کوین DeFi منحصر به فرد است، برنامه ها تمایل دارند به شبیه سازی پروژه های DeFi در شبکه اتریوم (ETH) بپردازند. این نکته حائز اهمیت است زیرا موسسات شروع به نشان دادن علاقه به بسیاری از برنامه های کاربردی DeFi فعلی کرده اند.

شرکت Fireblocks، یک شرکت مدیریت دارایی دیجیتال، به تازگی یک نهاد DeFi را در پلتفرم خود شناسایی کرده است. این شرکت اعلام کرده است که فعالیت DeFi این نهاد در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ به ۷۵ درصد افزایش یافته است.

شرکت Fireblocks اعلام کرده است که برخی از Dapp‌های بسیار محبوب که مشتریان سازمانی با آن‌ها در عملیات مختلفی مانند تبادل ارز، وام‌دهی، مالکیت سهام و ایجاد پل ارتباطی ارتباط برقرار می‌کنند شامل Uniswap، Aave، Curve، ۱inch و Jupiter می‌شوند.

Jeff Yin, CEO of Merlin Chain – a Bitcoin L2 that enables fast and cost-effective transactions with support for BTC Dapps – told Cryptonews that DEXs, derivatives, and lending are all areas where BTC has widely learned from ETH. He added that many new protocols are emerging.

“برای مثال، Surf یک پروتکل معاملاتی مشتقات است که در زنجیره مرلین شروع به کار کرد و در حال حاضر دارای حجم معاملات روزانه بیش از ۱۰ میلیون دلار می‌باشد و از نظر فنی، مشابه به همتایان اتریوم خود عمل می‌کند.

این توضیح مشخص است که یک برنامه خاص مرتبط با Bitcoin DeFi ، یک پروتکل بزرگ ETH DeFi به نام Lido را بازتولید می‌کند، که دارای ۲۸ میلیارد دلار و نیمی از اتریوم را تشکیل می‌دهد.

یین اظهار کرد: “در حال حاضر SolvBTC به توسعه پروتکل بازدهی BTC می‌پردازد. علاوه بر این، Unicross پروتکل معاملاتی Rune را بر روی BTC L2 پیاده‌سازی کرده است که به کاربران امکان می‌دهد دارایی‌های لایه ۱ (L1) را با قیمت ارزان‌تری در L2 معامله کنند. این نشان می‌دهد که آن‌ها جنبه‌های نوآورانه‌تر این حوزه را دارند.”

چالش‌ها ممکن است پذیرش را کند کند

اگرچه برای تعیین سرنوشت DeFi بیت کوین خیلی زود است، اما برخی چالش ها ممکن است بر پذیرش آن تاثیر بگذارند.

به عنوان مثال، یین اشاره کرد که تقسیم نقدینگی اغلب ناشی از دشواری اجرای DeFi در شبکه L1 است.‌ این، به نوبه‌ خود، اکثر فعالیت‌ها را مجبور می‌کند تا در راه‌حل‌های L2 مختلف پراکنده شوند، اما یین خاطرنشان کرد که این ممکن است تمرکز نقدینگی را دشوار کند.

او گفت: «یک راه حل پتانسیل بالقوه می‌تواند با ایجاد نقدینگی omnichain در اکوسیستم اتریوم مانند پروتکل Stone باشد. ما با شوق و هیجان منتظر اجرای آینده‌ای مانند M-STONEBTC و Solv Protocol هستیم که بتواند نقدینگی BTC L2 را یکپارچه کند.»

به علاوه، شاه تاکید کرد که چالش بیت‌کوین بر این است که لایه پایه امن، پایدار و بی‌تعدیل را حفظ کند.

او درباره اهمیت مقیاس‌بندی در یک اکوسیستم L2 صحبت کرد و گفت: “در نهایت، یک اکوسیستم L2 سالم و متنوع باعث موفقیت بیت کوین DeFi به عنوان یک سیستم عمودی می‌شود.”

شاه تاکید کرد که محیط‌های برنامه نویسی بر روی بیت‌کوین به طور ذاتی دشوار است، زیرا بسیاری از توسعه‌دهندگانی که به اکوسیستم‌های دیگر عادت دارند، کمتر با اسکریپت‌های بیت‌کوین آشنا هستند.

او اشاره کرد که ایجاد محیط‌های مختلف زمان اجرا مانند WebAssembly (WASM)، Rust، Solidity و Cosmos با L2 یکی از روش‌های مبارزه با این موضوع است.

او به یادآوری کرد که این رویکرد احتمالاً به جذب توسعه دهندگان جدید به اکوسیستم کمک می کند.

منبع: cryptonews.com

تیم خبری
تیم خبری
من محمد هستم. و حدود 3 سال است که در حوزه اخبار ارز های دیجیتال فعالیت دارم، بنده مترجمی خوندم. و ترجیح میدم تایم زیادی از روز را به مطالعه مقالات و اخبار ارز های دیجیتال بپردازم.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده