آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

آیا سرمایه گذاران سنتی، بیت کوین را به عنوان دارایی ریسک می بینند؟

آیا قرار است به زودی بیت کوین به اوج خود برسد؟

آیا سرمایه گذاران سنتی، بیت کوین را به عنوان دارایی ریسک می بینند؟

به گزارش زوم ارز، اریک بالچوناس، تحلیلگر ارشد ETF، اخیرا بیت کوین را با “طلا در نوجوانی” مقایسه نموده است. تا حدی رابطه بین این دو دارایی می‌تواند روشن سازی کند که چگونه وال استریت نگری به دارایی‌های رمزنگاری شده در اوضاع فعلی است.

برای افرادی که علاقه‌ای به خرید ETF بیت‌کوین ندارند، این امکان وجود ندارد. به نظر می‌رسد که با توجه به افزایش جذب ترس از از دست دادن توسط طلا و سهام در ایالات متحده (که بیت‌کوین بهتر از هر دوی آن‌ها عمل می‌کند)، آن‌ها را به سود خود متوجه می‌کنند.

اففزایش تقاضا برای بیت کوین همراه با فروش قابل توجه ETFهای طلا، منجر به رونق بازاری شده است که در آن یک جریان خروجی به ارزش ۷.۷ میلیارد دلار، در مدت زمان مشابهی شاهد آن بودیم. این اتفاق در حالی رخ داد که قیمت طلا به بیشترین سطح خود یعنی ۲۲۰۰ دلار در هر اونس رسیده بود.

آیا سرمایه گذاران سنتی، بیت کوین را به عنوان دارایی ریسک می بینند؟
آیا سرمایه گذاران سنتی، بیت کوین را به عنوان دارایی ریسک می بینند؟

بر اساس داده‌ها، نشان داده شده است که جریان‌های خروجی از ETFهای طلا در آوریل ۲۰۲۲ آغاز شده و از آن زمان به طور پیوسته ادامه داشته است، بدون آنکه ایجاد یک رونق جدید با ورود ETF بیت‌کوین به بازار ایالات متحده موجب تغییری شود. در این مدت تقریباً ۴۶ میلیارد دلار از ETFهای طلا بیرون ریخته شده است.

این دیدگاه واگرایی در جریان‌های ETF، تصوّر می‌کند که افزایش قیمت بیت‌کوین مستقیماً منجر به کاهش علاقه سرمایه‌گذاران به طلا شده است. زیرا قبل از ورود ETF‌های بیت‌کوین به بازار ایالات متحده، جریان خروجی ETF‌های طلا در حال کاهش بود.

آیا سرمایه گذاران سنتی، بیت کوین را به عنوان دارایی ریسک می بینند؟
آیا سرمایه گذاران سنتی، بیت کوین را به عنوان دارایی ریسک می بینند؟

چگونه شرکت‌های VC در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند

در فصل اول سال ۲۰۲۴، سرمایه گذاران خطرپذیر مقدار ۲.۴۹ میلیارد دلار را از طریق ۶۰۳ معامله به شرکت های مبتنی بر فناوری کریپتو و بلاک‌چین جذب کرده‌اند، که نشان‌دهنده افزایش ۲۹ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل است. این افزایش در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته، مقدار بودجه بیشتر از سه ماهه و افزایش ۶۸٪ در تعداد معاملات نشان می‌دهد.

چگونه شرکت‌های VC در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند

بطور سنتی، استثمار ریسک‌پذیر در حوزه کریپتو اغلب نشان‌دهندهٔ تغییرات نزدیک در قیمت بیت‌کوین است. اما در سال گذشته، این ارتباط شکست خورده است. با این حال، با افزایش قابل توجه در قیمت بیت‌کوین از اوایل سال ۲۰۲۳، فعالیت سرمایه‌گذاری ونچر کپیتال نشانه‌ای از افزایش به همراه نداشته است.

با وجود اینکه در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ ارزش بیت کوین به طور قابل توجهی افزایش یافت، اما سطح سرمایه گذاری هنوز نسبت به زمانی که بیت کوین به قیمت ۶۰٬۰۰۰ دلار رسیده بود، کاهش داشته است.

می‌توان واگرایی را به عنوان یک ترکیب از کاتالیزورهای خاص صنعت، اعم از ETFهای بیت‌کوین، پیشرفت‌های در زمینه‌های بازیابی و مدولاریت، و راه‌حل‌های لایه ۲ بیت‌کوین، همراه با عوامل کلان اقتصادی از جمله نرخ بهره، تعریف کرد.

به دلیل رشد سریع و نوسانات قیمت، اکثرا بیت‌کوین به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری با ریسک بالا محسوب می‌شود. اما بطور جالب، طبق Ark-Invest، شبکه بیت‌کوین در واقع ویژگی‌های دارایی‌های بدون ریسک، ارتقای حاکمیت مالی، کاهش ریسک طرف مقابل و افزایش شفافیت را داراست.

به عنوان اولین سیستم پولی دیجیتال، بیت‌کوین به‌صورت مستقل، جهانی و بر پایه قوانین عمل می‌کند. تمرکززدایی بیت‌کوین باعث کاهش خطرات سیستمی مرتبط با سیستم‌های مالی سنتی می‌شود که بر روی واسطه‌های متمرکز تکیه دارند. این ارز دیجیتال به عنوان یک پلت فرم برای انتقال و ذخیره بیت کوین عمل می‌کند و به عنوان یک دارایی پولی دیجیتال کمیاب شناخته می‌شود.

آیا سرمایه گذاران سنتی بیت کوین را به عنوان دارایی ریسک می بینند؟

بر خلاف سیستم‌های مالی سنتی که بر پایه موسسات متمرکز ساخته شده‌اند، بیت‌کوین به عنوان یک موسسه یکپارچه عمل می‌کند که توسط یک شبکه جهانی از همتایان اداره می‌شود. این ارز دیجیتال قوانینی که اجرای خودکار، عمومی و شفاف است، را ترویج می‌کند.

نوسانات بیت کوین در تعارض با سیاست پولی آن قرار دارد و بر اهمیت آن به عنوان یک سیستم ارز مستقل تأکید می‌شود. برخلاف بانکداری مرکزی مدرن، بیت کوین به استحکام قیمت اولویت نمی‌دهد. به جای آن، کنترل رشد تامین بیت کوین را بر عهده دارد تا جریان آزاد سرمایه را مورد توجه قرار دهد. این پویایی نوسانات قیمت بیت کوین را توضیح می‌دهد که از نسبت تقاضا به تأمین آن ناشی می‌شود.

آیا سرمایه گذاران سنتی بیت کوین را به عنوان دارایی ریسک می بینند؟

مقایسه قیمت بیت کوین با نرخ وجوه فدرال رزرو نشان می دهد که انعطاف پذیری آن در نرخ بهره و محیط های اقتصادی مختلف واضح است. باید توجه داشت که قیمت بیت کوین در هر دو رژیم نرخ بهره بالا و پایین به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

در طول دهه گذشته، بیت کوین از نظر تغییرات قیمت، در دوره‌های پر ریسک، توانایی انعطاف پذیری خود را به خوبی اثبات کرده و قیمت آن به صورت پیوسته بیشتر از قبل افزایش یافته است.

منبع: u.today


بیشتر بخوانید:

تیم خبری
تیم خبری
من مریم هستم. مترجمی زبان انگلیسی خواندم. حدود 1 سال است به صورت تخصصی اخبار ارز های دیجیتال را ترجمه می کنم. دنبال کردن اخبار در حوزه رمز ارز های برام بسیار جذاب و هیجان انگیز است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده