آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

تحلیل درون زنجیره ای on-chain Analysis چیست؟

تحلیل درون زنجیره ای ( On-Chain Analysis )

تحلیل درون زنجیره ای on-chain Analysis چیست؟، در این مقاله قصد داریم تا بررسی نماییم که چگونه تحلیل درون زنجیره ای می تواند به تریدرها یا سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال کمک کند؟ . تحلیل درون زنجیره ای یا آنالیز بلاکچین یک زمینه نو ظهور است که عوامل اساسی ارزهای رمز پایه را برای بهبود تصمیمات سرمایه گذاری و معاملات بررسی می کند .

توسعه و به کار گیری این ایده ها برای تریدرهایی که می خواهند از اطلاعات بلاکچین عمومی استفاده کنند ، امیدوار کننده است و این امکان را دارد که استراتژی های تجاری خود را افزایش دهند .

شاید غالب ترین شکل تجزیه و تحلیل در معاملات ارزهای رمزنگاری ، مطالعه عملکرد قیمت ، یعنی آنالیز فنی باشد . اما استفاده از انبوه اطلاعات ارائه شده توسط بلاکچین های عمومی مانند بیت کوین و اتریوم می تواند چشم انداز منحصر به فردی را فراهم کند که برای دارایی های سنتی غیر ممکن است و می تواند تحلیل های دیگر را تکمیل کند. شایان ذکر است تیم زوم ارز تحلیل آنچین on chain ارز های دیجیتال مخصوصا بیت کوین را به صورت هفتگی برای شما آماده می کند. در صورتی که دوسن دارید این تحلیل را مطالعه نمایید بر روی لینک بالا گلیک نمایید.

تحلیل درون زنجیره ای (OnChain Analysis) چیست ؟

تحلیل درون زنجیره ای ( On-Chain Analysis ) چیست ؟
تحلیل درون زنجیره ای ( On-Chain Analysis ) چیست ؟

تحلیل های درون زنجیره ای به تکنیک هایی اشاره دارد که شامل بررسی اطلاعات ذخیره سازی شده در شبکه بلاکچین است . این داده ها معمولا شامل جزئیات بلوک ، داده های معاملاتی و اطلاعات قرارداد هوشمند است .

جزئیات بلوک شامل  متغیرهایی مانند زمان ، کارمزدها ، پاداش استخراج کننده ، اندازه بلوک و آدرس ها است .

جزئیات معامله شامل مواردی است که مربوط به هر انتقال است . به عنوان مثال می توان به آدرس ارسال و دریافت ، مبلغ ارسال شده در هر انتقال و همچنین مبالغ باقی مانده در آدرس اشاره کرد .

سرانجام ، برای بلاکچین هایی که از قرارداد هوشمند استفاده می کنند ، تجزیه و تحلیل داخلی همچنین کد اصلی کنترل کننده صدور و انتقال توکن ها را بررسی می کند .

در حالی که تجزیه و تحلیل قیمت فقط برای ردیابی قیمت دارایی های دیجیتال است ، تجزیه و تحلیل داخلی یا درون زنجیره ای سعی می کند نگاه عمیق تر و قوی تری به رمز ارزها ارائه دهد. تجزیه و تحلیل درون زنجیره ای به این موضوع می پردازد که چه کسی از دارایی استفاده می کند و در صورت امکان ، نحوه استفاده افراد از دارایی را بررسی می کند .

تجزیه و تحلیل های درون زنجیره ای ابزاری اساسی در تلاش برای درک چگونگی استفاده از دارایی های دیجیتال توسط کاربران آنها بوده است .

با این حال منتقدان شرکت های تحلیلی درون زنجیره ای معتقدند که بررسی دقیق داده های بلاکچین حاکمیت مالی کسانی را که از این دارایی های دیجیتالی استفاده می کنند ، تهدید می کند .بر عکس ، شرکت های تجزیه و تحلیل بلاکچین بر این باورند که کاری که آنها انجام می دهند ضروری است که شکاف بین رمز ارزها و بخش مالی و همچنین مقامات را از بین ببرد .شرکت های تجزیه و تحلیل بر این باورند که ارائه شفافیت بیشتر باعث درک بیشتر فناوری دارایی های دیجیتال می شود و منجر به ایجاد مقررات مطلوبی می شود که به نوبه خود کاربران را به سمت اقتصاد دیجیتالی قوی تر سوق می دهد .


ابزار اصلی برای تجزیه و تحلیل رمز ارزها

معرفی ابزار اصلی برای تجزیه و تحلیل رمز ارزها
بررسی ابزار اصلی برای تجزیه و تحلیل رمز ارزها

در این قسمت از مقاله چند نمونه از مواردی که می توانید داده های بلاکچین را به دست آورید در زیر ذکر شده است :

۱.DuneAnalystics

این یکپارچه ترین پنل را برای آنالیز درون زنجیره ای در همه بازارهای رمزنگاری از جمله DeFi دارد . DuneAnalystics دارای تعدادی داشبورد از پیش تعریف شده است که برای پیگیری صنعت و دریافت بیشترین دید از آن بسیار حیاتی است .

DuneAnalystics با زبان SQL کار می کند ، بنابراین دانش این زبان جستجو برای جداول را راحت می کند . با این وجود داشبوردهای آماده ای وجود دارد که تقریبا تمام نیازهای تجزیه و تحلیل را برآورده می کند .

۲.Hedgic

این پلتفرم از DuneAnalystics پیچیده تر است ، زیرا آنالیز معاملات درون شبکه اتریوم را با توکن های DeFi انجام می دهد . بینش ان دقیق است و در خدمت نظارت بر کل بازار بر روی بلاکچین اتریوم است .Hedgic نه تنها بستری برای تجزیه و تحلیل است ، به عنوان پروتکل معاملاتی گزینه های رمزنگاری نیز عمل می کند . این پروتکل حتی توکن خودش را دارد .

۳.Nansen

Nansen یک پلتفرم مشابه با DuneAnalystics است ، اما منابع بیشتری برای ایجاد صفحه دارد . Nanasen یک بستر تحلیلی برای بلاکچین است که داده های درون زنجیره ای را با یک پایگاه داده بزرگ و دائما در حال رشد حاوی میلیون ها برچسب برای تجزیه و تحلیل نمونه کارها ترکیب می کند .Nansen نمونه کارهای اتریوم و فعالیت آنها را تجزیه و تحلیل می کند . بنابراین ، می توانید سیگنال را از نویز موجود در داده های بلاکچین جدا کنید .

۴.Terminal Token

ترمینال توکن رمزنگاری ها را از طریق معیارهای مالی و تجاری تجزیه و تحلیل می کند و این معیارها را برای شفافیت بلاکچین ها اعمال می کند . این پلتفرم در ژانویه سال ۲۰۲۰ راه اندازی شد و در حال حاضر بیش از ۱۰،۰۰۰ کاربر فعال در هر ماه دارد .

۵.Glassnode

Glassnode یک ارائه دهنده هوش و داده بلاکچین است که معیارها و ابزارهای ابتکاری را برای سهام داران دارایی دیجیتال تولید می کند .Glassnode مانند IntoTheBlock از علم داده و یادگیری ماشین به طور فشرده برای ایجاد و تجزیه تحلیل داده های بلاکچین با ارائه هوش بازار بر اساس داده های معاملاتی استفاده می کند .با تاکید بر رابط های کاربر محور ، بینشی قابل درک ، قابل کنترل و منحصر به فرد در مورد داده های بلاکچین فراهم می کند و به سرمایه گذاران کمک می کند تا در یک بازار بیش از حد احساسی و غیر منطقی تصمصم نگیرند .

۶.IntoTheBlock

IntoTheBlock پلتفرمی است که با استفاده فشرده از یادگیری ماشین برای ارائه نتایج تحلیلی عمیق تر بر روی داده های زنجیره ای با مجموعه ای از ابزارها که تقریبا همه توکن ها و بازارهای مربوط به آن را تقسیم بندی می کند ، کار می کند .IntoTheBlock ابزاری است که توسط دانشمندان ایجاد شده است ، اما دامنه ان به حدی است که توسط هر تحلیلگر بازر رمز نگاری قابل استفاده است .


محدودیت های تحلیل درون زنجیره ای چیست ؟

محدودیت های تحلیل درون زنجیره ای
بررسی محدودیت های تحلیل درون زنجیره ای

علی رغم وعده تجزیه و تحلیل درون زنجیره ای ، هنوز در مراحل شکل گیری خود قرار دارد و با توجه به محدود بودن سابقه داده ، استفاده از معیارها ممکن است با گذشت زمان پیشرفت کند یا روندهای جدیدی ارائه دهد که منجر به ایجاد معیارهای جدید است .

مقایسه معیارهای درون زنجیره ای در دارایی های رمز نگاری شده متعدد نیاز به تفسیر دقیق دارد . همه بلاکچین ها مساوی نیستند ، به عنوان مثال ، بیت کوین بر هدف طلای دیجیتال بودن متمرکز است در حالی که بلاکچین اتریوم برای طیف وسیعی از برنامه ها استفاده می شود . اما به طور کلی ، اگر معیارهای درون زنجیره ای در حال رشد هستند ، این یک نشانه مثبت است .

برخی از محدودیت های تجزیه و تحلیل درون زنجیره ای در زیر ذکر شده است :

۱.زیر یک دهه داده برای پشتیبانی از تجزیه و تحلیل تاریخی بیت کوین و حتی داده های کمتر برای دارایی های رمزنگاری اخیرا راه اندازی شده ، وجود دارد . برخی از معیارها ممکن است با گذشت زمان قابلیت اطمینان یا تفسیر آنها با توجه به داده های متناقض تغییر کند .

۲.راه حل های مقیاس گذاری لایه ۲ مانند شبکه لایتنینگ و زنجیره های جانبی بیت کوین ، پلاسما و zkRllups برای اتریوم ، امکان تغییر شکل حجم معامله را دارند . زیرا در حال حاضر آن را به صورت درون زنجیره ای اندازه گیری می کنیم . تفسیر این معیارها ممکن است با گذشت زمان تنظیم شود تا تغییرات فعالیت درون زنجیره ای را در نظر بگیرد .

۳.تجزیه و تحلیل درون زنجیره ای ممکن است برای معامله گران کوتاه مدت ارزش زیادی نداشته باشد ، زیرا این معیارها معمولا سیگنال های قابل انجام را برای دوره های طولانی مدت بازار تولید می کنند . با این وجود ، معامله گران کوتاه مدت ممکن است از داده های جزئی بیشتری بهره مند شوند که هنگام اجرای نود کامل خود یا با ترکیب بینش های زنجیره ای با داده های تجزیه و تحلیل فنی در دسترس باشد . بر اساس تجزیه و تحلیل بلاکچین ، می توان از سیگنال های فنی برای ورود به تجارت استفاده کرد .


چرا تجزیه و تحلیل درون زنجیره ای یا بلاکچین الزامی است ؟

چرا تجزیه و تحلیل درون زنجیره ای یا بلاکچین الزامی است ؟
چرا تجزیه و تحلیل درون زنجیره ای یا بلاکچین الزامی است ؟

فناوری بلاکچین ، صرافی های ارز رمز نگاری شده ، کیف پول های رمزنگاری شده و معاملات انجام شده در صرافی ها همه در معرض هک و حملات هستند . چنین محیط مستعد خطری نیاز به محافظت دارد . در اینجاست که تجزیه و تحلیل بلاکچین نقش اساسی دارد . بیایید این نقش و با جزئیات بیشتری درک کنیم .

همانطور که گفتیم عملکردهای اساسی تحلیل درون زنجیره ای و یا تحلیل بلاکچین شامل تجزیه و تحلیل معاملات و ردیابی وجوه است . این تجزیه و تحلیل هر معامله یا تراکنش را بر روی هر پروتکل بلاکچین به طور مداوم تجزیه و تحلیل می کنند . آن ها همچنین آدرس معاملات را به طور منظم طبقه بندی و گروه بندی می کنند . آدرس ها یا گروه های آدرس انتخاب شده نیز مرتبا کنترل می شوند . هر گونه فعالیت مشکوکی که از طریق این آدرس ها اتفاق می افتد سپس با هشدار به انها اطلاع داده می شود .

در سطح عمیق تر ، تجزیه و تحلیل بلاکچین همچنین جریان وجوه را شفاف می کند . درک ورودی و خروجی وجوه رمزنگاری کار دشواری است . این امر به ویژه هنگامی درست است که معاملات با هزاران آدرس مرتبط شوند . تجزیه و تحلیل بلاکچین به کاهش شلوغی و استخراج مهمترین اطلاعات کمک می کند .

تجزیه و تحلیل معاملات همچنین به طبقه بندی رفتارهای معامله کمک می کند . هر گونه رفتار مشکوک بلافاصله پیگیری می شود .

شرکت های تجزیه و تحلیل بلاکچین یا درون زنجیره ای همچنین اطلاعات را از طرف مشتری خود تایید می کنند . آن ها در مورد ادعای شریک احتمالی مشتری خود بررسی های لازم را انجام می دهند . تجزیه و تحلیل بلاکچین برای تهیه مشخصات معاملات آدرس های انتخاب شده مفید است .سرانجام ، این شرکت های تجزیه و تحلیل بلاکچین برای نظارت بر پایداری زنجیره ها نیز مفید هستند . آنها معاملات بازار ثانویه را ردیابی می کنند و مسیرهای حسابرسی و همچنین مسیرهای تصمیم گیری را مستند می کنند .تجزیه و تحلیل بلاکچین به تجسم کل صحنه معاملات بلاکچین و حرکت وجوه با شفافیت کمک می کند .


چالش های تحلیل درون زنجیره ای یا بلاکچین

چالش های تحلیل درون زنجیره ای یا بلاکچین
چالش های تحلیل درون زنجیره ای یا بلاکچین

دارندگان ارزهای دیجیتال با تجربه اغلب سعی می کنند از تجزیه و تحلیل بلاکچین یا شرکت های قانونی بلاکچین گویاتر باشند . چندین ترفند و استراتژی وجود دارد که این شرکت ها به کار می گیرند . یکی از رایج ترین ترفندها استفاده از میکسر است . این میکسرها ورودی چند فرستنده را ترکیب می کنند و ادرس های منحصر به فرد آنها را پنهان می کنند . ورودی مخلوط از یک آدرس واحد تحویل داده می شود و باعث می شود سایر آدرس ها غیر قابل ردیابی باشند .

یکی دیگر از تکنیک های ناشناس ماندن برای جلوگیری از ردیابی ، ایجاد چندین کیف پول است . ایجاد چندین کیف پول و چندین تراکنش در این بین ، جستجوی آدرس را دشوار می کند .مردم اغلب از صرافی های استفاده می کنند که با مقررات KYC مطابقت ندارند . آن ها همچنین از مبدل های کوین غیر حضوری برای دور زدن تجزیه و تحلیل بلاکچین کمک می گیرند . مشابه مبادلات غیر منطبق ، مردم اغلب از کیف پول های محرمانه و حریم خصوصی استفاده می کنند .


کلام آخر تحلیل درون زنجیره ای on-chain Analysis

در این مقاله سعی بر این داشتیم تا در ابتدا مفهوم تجزیه و تحلیل درون زنجیره ای یا بلاکچین را به شما کاربران معرفی نماییم . تجزیه و تحلیل درون زنجیره ای به بررسی اطلاعاتی اشاره دارد که درون بلاکچین ذخیره شده است . این اطلاعات می تواند شامل داده های معاملاتی ، جزئیات بلوک و اطلاعات قرارداد هوشمند است . همچنین تعدادی از ابزارهایی که می توانید از ان ها برای تحلیل درون زنجیره ای استفاده نمایید به شما معرفی نمودیم . همچنین در این مقاله اشاره نمودیم که تجزیه و تحلیل بلاکچین ممکن است با محدودیت هایی نیز همراه باشد .

ممنون از اینکه تا پایان ” تحلیل درون زنجیره ای on-chain Analysis ” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

1 دیدگاه دربارهٔ «تحلیل درون زنجیره ای on-chain Analysis چیست؟;

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده