آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال به صورت هفتگی

تحلیل آن چین

تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته آخر می ۲۰۲۳

با کاهش قیمت‌ها و پیچیدگی نوسانات، به نظر می‌رسد که بیت‌ کوین آماده خروج از تعادل فعلی است. از آنجایی که هزینه‌ های هولدرهای بلند مدت به طور جزئی بالاتر رفته است، مجموعه‌ ای از ابزارهای شبکه را ارائه می کنیم که به حرکت در مسیر بی‌ ثبات پیش رو کمک می‌کنند.

از اکتبر ۲۰۲۲، نقدینگی بازار جهانی با افزایش دارایی های دیجیتال و قیمت فلزات گرانبها به صورت مثبت و به شیوه ای فزاینده همراه شده است. هر دو طبقه دارایی ها در حال حاضر دومین اصلاح روند صعودی خود را در سال تجربه می‌کنند. بیت کوین و نقره هرکدام با ۱۰.۸٪ و -۱۰.۶٪ از بالاترین قیمت ۹۰ روزه خود معامله می شوند. طلا در بهترین حالت خود ایستاده است و تاکنون کاهش -۵.۴ درصدی را به ثبت رسانده است، در حالی که قیمت نفت خام WTI همچنان با مشکل مواجه است و در کانال رنجی محدود شده و ۱۲.۱ درصد از بالاترین سطح ماه آوریل کاهش یافته است.

نمودار قیمت بیت کوین و سایر دارایی های گرانبها

نمودار قیمت بیت کوین و سایر دارایی های گرانبها
نمودار قیمت بیت کوین و سایر دارایی های گرانبها

طی ۹۰ روز گذشته، نفت خام (WTI) -4.0 درصد کاهش یافت، در حالی که طلا (XAU) و نقره (XAG) به ترتیب ۷.۵ درصد و ۱۲.۷ درصد افزایش یافتند. با این حال، بیت کوین همچنان به عملکرد بهتر خود ادامه می دهد و ۱۴.۵ درصد بالاتر از کلوز ماه فوریه باقی مانده است. عملکرد بیت کوین ضعیف‌ تر از عملکرد ۷۲ درصدی اوج سه ماهه اول است، اما همچنان قوی ‌ترین عملکرد در بین این کالاهای اصلی است.

نمودار عملکرد قیمت بیت کوین و سایر دارایی های گرانبها با دوره ۹۰ روزه

نمودار عملکرد قیمت بیت کوین و سایر دارایی های گرانبها با دوره 90 روزه
نمودار عملکرد قیمت بیت کوین و سایر دارایی های گرانبها با دوره ۹۰ روزه

به نظر می رسد بازار برای نوسانات بالاتر آماده می شود. در این گزارش هفتگی به دنبال ارزیابی سطوح روان‌ شناختی بالا و پایین بازار خواهیم بود، جایی که احتمالاً مشارکت مجدد سرمایه‌ گذاران در آن نقش خواهد داشت.

با کاهش سرعت حرکت در بازار بیت کوین، نوسانات واقعی ماهانه به ۳۴.۱ درصد کاهش یافته است که کمتر از انحراف استاندارد ۱ باند بولینگر است. از نظر تاریخی، چنین رژیم‌هایی با نوسان کم تنها ۱۹.۳ درصد از تاریخ بازار را تشکیل می‌دهند و بنابراین انتظارات افزایش نوسانات در افق کوتاه‌ مدت یک نتیجه‌ گیری منطقی است.

نمودار ماهانه نوسانات بیت کوین بر اساس بولینگر باند

نمودار ماهانه نوسانات بیت کوین بر اساس بولینگر باند
نمودار ماهانه نوسانات بیت کوین بر اساس بولینگر باند

حجم نقل و انتقالات در شبکه به صورت دوره ای کم شده است، که به معنی کاهش فعالیت مرتبط با صرافی ها می باشد. برای کمی کردن این مفهوم، می‌توانیم میانگین تعداد معاملات واریز و برداشت صرافی ها را که در این هفته اتفاق می‌افتد، با میانگین ۶ ماهه مقایسه کنیم و شاخص نسبت فعالیت را ایجاد کنیم.

می‌توانیم روند چرخه‌ای فعالیت صرافی را برای همه صرافی‌ها مشاهده کنیم و توجه داشته باشیم که فعالیت اخیر نسبت به شش ماه گذشته -۲۷.۳ درصد کاهش یافته است. برای در نظر گرفتن FTX، که در نوامبر ۲۰۲۲ به طور کامل فعالیت خود را متوقف کرد، می‌توانیم شتاب فعالیت مشابهی را فقط برای Binance مشاهده کنیم.

نمودار مومنتوم فعالیت انتقالات بیت کوین در صرافی ها

نمودار مومنتوم فعالیت انتقالات بیت کوین در صرافی ها 
نمودار مومنتوم فعالیت انتقالات بیت کوین در صرافی ها 

نوسانات کمتر و کاهش فعالیت روی شبکه همگی به سمت نوعی فاز تعادل اشاره می کنند. حالا برای تأیید این فرضیه از معیار سود/زیان خالص تحقق نیافته (NUPL) استفاده خواهیم کرد.

این شاخص ارزش دلاری کل سود یا زیان خالص را به عنوان درصدی از ارزش بازار بررسی می کند. از دیدگاه کلان، می‌توانیم چهار فاز را در یک چرخه تعریف کنیم:

ترس و اضطراب و وضعیت نزولی: NUPL < 0

فاز تسلیم و ریکاوری : NUPL بین صفر و ۰.۲۵

فاز تعادل : NUPL بیشتر از ۰.۲۵ و کمتر از ۰.۵۰

سرخوشی بازار و وضعیت صعودی : ۰.۵ < NUPL

مقدار NUPL فعلی ۰.۲۹ در مرز پایین فاز تعادل است، که منطقه ای است که ۳۷.۵٪ از کل روزهای معاملات بیت کوین در آن بوده است. این منطقه در اوایل مارس ۲۰۲۳ به دست آمد و در دو دوره گذشته حدود ۱۶ ماه ادامه داشت.

نمودار خالص سود و ضرر تحقق نیافته بیت کوین

نمودار خالص سود و ضرر تحقق نیافته بیت کوین
نمودار خالص سود و ضرر تحقق نیافته بیت کوین

محدوده های روانی

همچنین می توانیم از مجموعه ای از مبنای هزینه سرمایه گذاران برای محدود کردن مرزهای احتمالی نوسانات کوتاه مدت استفاده کنیم. هدف، یافتن سطوح قیمتی است که احتمالاً پاسخ روانی قابل توجهی را از سوی تعداد بیشتری از دارندگان برانگیخته است.

مبنای هزینه سرمایه ‌گذار فعال:  در حال حاضر با قیمت ۳۳.۵ هزار دلار معامله می‌شود که فقط برای سرمایه ‌گذارانی که فعالانه در بازار شرکت می‌کنند به حساب می‌آید و یک مدل قیمت کران بالا در کوتاه‌ مدت ارائه می‌کند. با MVRV Active Investor در ۰.۸۳، نشان می‌دهد که بسیاری از خریداران چرخه ۲۰۲۱-۲۰۲۲ هنوز در ضرر هستند و ممکن است منتظر قیمت‌های سربه‌ سر برای فروش دارایی‌های خود باشند.

نمودار MVRV سرمایه گذاران فعال

نمودار MVRV سرمایه گذاران فعال
نمودار MVRV سرمایه گذاران فعال

همچنین می‌توان یک مدل قیمت ‌گذاری با کران پایین‌ تر را شناسایی کرد، که به دنبال یک حمایت کلان تقریبی در صورت وخامت بازار مانند سقوط قیمت در کووید مارس ۲۰۲۰ باشیم، که منعکس کننده یک مدل کف بر اساس دارایی های سرمایه گذارها به استثنای ماینرها می باشد.

می‌توانیم ببینیم که قیمت و مدل Investor Price در طول فروش مارس ۲۰۲۰ برای مدت کوتاهی با هم تقاطع پیدا کردند و در حال حاضر با قیمت ۱۷.۶۵ هزار دلار معامله می‌شود. با سرمایه‌ گذاری سرمایه‌گذار، شاخص MVRV در حال حاضر ۱.۵۸، در محدوده تعادلی بسیار مشابه چرخه بازار کوچک ۲۰۱۹-۲۰ قرار می‌گیرد.

نمودار MVRV با روند سرمایه گذاری در بیت کوین

نمودار MVRV با روند سرمایه گذاری در بیت کوین 
نمودار MVRV با روند سرمایه گذاری در بیت کوین 

به نظر می رسد بازار در حال حاضر جاذبه کمی دارد که آن را به هر دو جهت می کشد. همچنین می‌توانیم ببینیم که قیمت‌ها به مبنای هزینه هولدرهای کوتاه‌ مدت (STH) برگشته است و چندین معیار سود/زیان تحقق ‌نشده را بازنشانی می ‌کنند.

نسبت سود / زیان تحقق نیافته STH به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، به سطح سربه سر ۱.۰ بازگشته و سپس به ۲.۶ بازگشته است. این نشان دهنده موقعیت متعادل سود و زیان برای سرمایه گذاران جدید است. سقوط به زیر این سطح منجر به انقباض گسترده‌ تر قیمت می‌شود، با این حال، بازار تمایل دارد در طول دوره‌ های صعودی انعطاف ‌پذیر حمایت در این سطح پیدا کند.

نمودار نسبت سود و ضرر هولدرهای کوتاه مدت

نمودار نسبت سود و ضرر هولدرهای کوتاه مدت 
نمودار نسبت سود و ضرر هولدرهای کوتاه مدت 

خلاصه و نتیجه گیری

بازار دارایی های دیجیتال همچنان در سال ۲۰۲۳ عملکرد بهتری از کالاهای اصلی دارد، با این حال همه آنها در حال حاضر یک اصلاح معنی دار را تجربه می کنند. سرمایه گذاران بیت کوین پس از بهبودی از اعماق بازار نزولی سال ۲۰۲۲، خود را در نوعی تعادل می بینند، با گرانش کمی در هر دو جهت.

با توجه به نوسان بسیار کم و کانال رنج باریک که اخیراً شکل گرفته است، به نظر می رسد این تعادل به زودی مختل خواهد شد. چرا که شاهد افزایش اندکی در مخارج هولدرهای بلند مدت هستیم.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم آپریل 2023
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم آپریل ۲۰۲۳

تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته دوم آپریل ۲۰۲۳

بازار هفته هاست که همچنان در یک محدوده باریک قیمتی رنج شده است. هفته گذشته برای مدت کوتاهی قیمت بیت کوین بالای ۲۹۰۰۰ دلار رفت، که بالاترین قیمت در طول ۱۰ ماه گذشته بوده است.

در این تحلیل به بررسی چند شاخص بسیار مهم می پردازیم. با ما همراه باشید.

قبل از صحبت، به توضیح مختصری در مورد تحلیل شاخص مورد بررسی می پردازیم.

شاخص سود و زیان محقق نشده: در صورتی که فروش های انجام شده در بازار، در سود بوده باشند، به این معنی است که قیمت خرید آنها از قیمت فروش پایین تر بوده است، این شاخص مقداری بالاتر از یک را نشان می دهد. در صورتی که فروش های انجام شده در ضرر بوده باشند به این معنی است که قیمت خرید آنها از قیمت فروش بالاتر بوده است، این شاخص مقداری پایین تر از یک را نشان می دهد. در نتیجه زمانی که شاخص مقدار یک را نشان دهد به این معنی است که فروش ها بدون سود یا ضرر انجام شده است، که معمولا این حالت به عنوان یک حمایت یا مقاومت عمل می کنید. دلیل این موضوع دو حالت زیر است:

۱. در بازار صعودی زمانی که قیمت برمی گردد به نقطه خرید قبلی، فعالان بازار اقدام به خرید می کنند و دلیل این خرید سود قبلی است که با خرید در این قیمت بدست آوردن و یا تصور این موضوع که فرصت دیگری برای خرید در قیمت مناسب پیدا کرده اند. که این موضوع باعث می شود قیمت دوباره رشد کند (حمایت).

نمودار خالص سود و زیان محقق نشده در بازه زمانی روزانه

شماره یک

۲. در بازار نزولی زمانی که قیمت برمی گردد به نقطه خرید قبلی، فعالان بازار بخاطر فشار روانی ناشی از ضرر کردن ترجیح می دهند بدون ضرر از معاملات خود خارج شوند، که این موضوع باعث می شود قیمت دوباره کاهش پیدا کند (مقاومت).

نمودار شاخص NUPL بر اساس دوره ۱۵۵ روزه

نمودار شاخص NUPL بر اساس دوره 155 روزه
نمودار شاخص NUPL بر اساس دوره ۱۵۵ روزه

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می کنید در بازه قیمت مورد بررسی، شاخصSOPR  بالاتر یک بوده و به رنگ سبز است. که نشان می دهد عرضه های انجام شده به منظور کسب سود بوده اند.

نمودار SOPR در بازه زمانی روزانه

نمودار SOPR در بازه زمانی روزانه
نمودار SOPR در بازه زمانی روزانه

اگر نمودار SOPR را برای دو گروه مختلف فعالان بلند و کوتاه مدت بررسی کنیم، می توانیم به این موضوع پی ببریم که اکثر فروشندگان مربوط به کدام گروه بوده اند. با توجه به نمودار بالا اکثر فروش ها در سود انجام شده اند، و همانطور که در نمودار زیر مشاهده می کنید، شاخصSOPR  برای گروه بلند مدت در همین بازه کمتر از یک بوده است، که نشان دهنده عرضه در ضرر است. در نتیجه اکثریت فروش مربوط که گروه کوتاه مدت بوده است.

نمودار SOPR بر اساس دوره ۱۵۵ روزه

نمودار SOPR بر اساس دوره 155 روزه 
نمودار SOPR بر اساس دوره ۱۵۵ روزه

تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم مارس 2023
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم مارس ۲۰۲۳

تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته دوم مارس ۲۰۲۳

پس از  گذشت یکی از مهم ترین هفته‌های سال ۲۰۲۳، سه موسسه بانکی دوستدار رمزنگاری در ایالات متحده از دست رفته اند. با این حال، به نظر می‌رسد که پاسخ اصلی سرمایه‌گذاران تاکنون، جستجوی امنیت در دارایی‌های اصلی بدون واسطه مثل BTC و ETH است.

هفته گذشته یکی از سریع ترین و مطمئناً مؤثرترین هفته‌ها برای فضای دارایی‌های دیجیتال در سال ۲۰۲۳ بوده است. سرمایه گذاران وارد ضرر و زیان شدند، و برخی توسط تنظیم کننده های ایالات متحده تحت نظارت قرار گرفتند.

بانک سیلورگیت اعلام کرد که قصد دارد در ۸ مارس به طور داوطلبانه از بازار مالی خارج شود، به طوری که انتظار می رود به شیوه ای منظم باشد، و سرمایه را به طور کامل به سپرده گذاران برگرداند.

بانک سیلیکون ولی، شانزدهمین بانک بزرگ ایالات متحده، در تاریخ ۱۲-مارس توسط FDIC بسته شد و تحت نظارت قرار گرفت. ورشکستگی ۲۰۹ میلیارد دلاری، این بانک را به دومین بانک بزرگ در تاریخ ایالات متحده تبدیل کرد.

بر اساس اعلام فدرال رزرو در مورد این موضوع، Signature Bank New York (SBNY) نیز از ۱۲ مارس بسته شده است.

برای هر سه مؤسسه، انتظار می‌رود که سپرده‌های کامل، چه از طریق ذخایر نگهداری شده و چه از طریق FDIC و ضمانت‌های سپرده تنظیم‌کننده ایالات متحده، بازگردانده شوند. با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌های دارایی‌های دیجیتال بزرگ و صادرکنندگان استیبل کوین از یک یا چند مورد از این شرکای بانکی استفاده می‌کنند، آخر هفته بازار بی ثباتی را شاهد بودیم. Circle، صادرکننده USDC، از ۳.۳ میلیارد دلار وجه نقد نگهداری شده در SVB خبر داد و شرایطی را برای شکستن موقت پیوند این ارز با ۱ دلار ایجاد کرد.

خروج سرمایه خالص از بازار دارایی های دیجیتال، در استیبل کوین های زیادی قابل مشاهده بود.

با وجود افزایش حجم معاملات که منجر به افزایش انفجاری قیمت بیت کوین به ۲۲ هزار دلار و ۱.۶ هزار دلار برای اتریوم شد، کاهش زیادی در بهره باز فیوچرز مشاهده شد.

این اولین بار در تاریخ چرخه معاملات بیت کوین است که بیت کوین پایین تر از اندیکاتور MA 200 در بازه زمانی هفته ای معامله می شود، بازار از این منظر در قلمرو جدیدی قرار دارد.

نمودار مدل قیمتی تکنیکالی بیت کوین

نمودار مدل قیمتی تکنیکالی بیت کوین
نمودار مدل قیمتی تکنیکالی بیت کوین

برای اولین بار از زمان فروپاشی پروژه LUNA-UST، شاهد نوسان قیمت‌های استیبل کوین در این هفته بودیم که ناشی از ترس از عدم حمایت جزئی USDC بود. USDC به پایین ترین سطح ۰.۸۸ دلار رسید و پس از آن DAI در ۰.۸۹ دلار قرار گرفت، که تقریباً ۶۵.۷٪ از DAI توسط وثیقه استیبل کوین پشتیبانی می شود.

دو استیبل کوین دیگر GUSD Gemini و USDP Paxos اندکی کمتر از قیمت ۱ دلار کاهش داشتند، در حالی که BUSD و Tether شاهد معامله قیمت‌ها در قیمت بالاتر بودند.

Tether به طور خاص شاهد افزایش قیمتی بین ۱.۰۱ تا ۱.۰۳ دلار در روزهای آخر هفته بود.

نمودار قیمت استیبل کوین ها

نمودار قیمت استیبل کوین ها
نمودار قیمت استیبل کوین ها

دامیننس تتر در بازار استیبل کوین از اواسط سال ۲۰۲۰ در حال کاهش ساختاری بوده است. با این حال، با اقدامات نظارتی اخیر علیه BUSD، و نگرانی های این هفته مربوط به USDC، تسلط Tether به بالای ۵۷.۸ درصد در بین استیبل کوین ها رسیده است.

USDC از اکتبر ۲۰۲۲ بین ۳۰ تا ۳۳ درصد دامیننس خود را حفظ کرده است، با این حال باید دید که در هفته پیش رو عرضه کاهش می یابد یا خیر. BUSD در ماه‌های اخیر کاهش چشمگیری داشته است، به طوری‌که ناشر Paxos تولیدات جدید را متوقف کرد و سلطه آن در بین سایر استیبل کوین ها از ۱۶.۶ درصد در نوامبر به ۶.۸ درصد امروز کاهش یافت.

نمودار دامیننس عرضه استیبل کوین ها

نمودار دامیننس عرضه استیبل کوین ها
نمودار دامیننس عرضه استیبل کوین ها

بر اساس تغییر ۳۰ روزه، فوریه اولین جریان خالص سرمایه ورودی به صنعت از آوریل ۲۰۲۲ بود که به اوج خود ۵.۸ میلیارد دلار در ماه رسید و عمدتاً توسط BTC و ETH رهبری می شد. با این حال، در ماه گذشته، بازار شاهد خروجی معکوس ۵.۹۷ میلیارد دلاری بود که ۸۰ درصد آن نتیجه بازخرید استیبل کوین (عمدتاً BUSD) و ۲۰ درصد از ضررهای تحقق یافته در BTC و ETH بود.

نمودار مجموع تغییر موقعیت خالص بر اساس ارزش واقعی بازار

نمودار مجموع تغییر موقعیت خالص بر اساس ارزش واقعی بازار
نمودار مجموع تغییر موقعیت خالص بر اساس ارزش واقعی بازار

با انتشار خبر شکست بانک سیلیکون ولی، سرمایه‌گذاران به BTC و ETH پناه بردند و جریان‌های خروجی قابل توجهی در صرافی‌ها رخ داد. تقریباً ۰.۱۴۴ درصد از کل بیت کوین و ۰.۳۲۵ درصد کل اتریوم موجود در گردش از ذخایر صرافی ها خارج شد که نشان دهنده الگوی پاسخی مشابه به سقوط FTX است.

نمودار درصد تغییرات موجودی بیت کوین و اتریوم در صرافی ها

نمودار درصد تغییرات موجودی بیت کوین و اتریوم در صرافی ها
نمودار درصد تغییرات موجودی بیت کوین و اتریوم در صرافی ها

بر اساس دلار، ماه گذشته شاهد خروج بیش از ۱.۸ میلیارد دلار ارزش ترکیبی BTC و ETH از مبادلات بودیم. این لزوماً در مقیاس نسبی بزرگ نیست، با این حال، مشاهده برداشت‌های خالص صرافی ها، به ویژه در محیط نظارتی کنونی، حاکی از درجه‌ای از اعتماد سرمایه‌گذاران است که شایان ذکر است.

نمودار خالص تغییرات موقعیت بیت کوین و اتریوم در صرافی ها

نمودار خالص تغییرات موقعیت بیت کوین و اتریوم در صرافی ها
نمودار خالص تغییرات موقعیت بیت کوین و اتریوم در صرافی ها

از سوی دیگر، دو استیبل کوین اصلی دارای جریان ورودی خالص به مبادلات بین ۱.۸ تا ۲.۳ میلیارد دلار در ماه بوده اند. توجه به این نکته مهم است که این امر با خروج BUSD از مبادلات با نرخ چشمگیر ۶.۸ میلیارد دلار در ماه، بیش از حد متعادل می شود. بنابراین این احتمال وجود دارد که درجه‌ای از “تغییر کوین پایدار” وجود داشته باشد.

با این حال، در مجموع، به نظر می‌رسد که این یک واکنش پایدار در بازار، باشد که نشان‌دهنده قدردانی قابل توجهی برای نگهداری از دارایی‌های غیرقابل اعتماد است.

نمودار خالص تغییرات موقعیت USDT , USDC در صرافی ها

نمودار خالص تغییرات موقعیت USDT , USDC در صرافی ها
نمودار خالص تغییرات موقعیت USDT , USDC در صرافی ها

در نهایت، پاسخ بیان شده از طریق بازار فیوچرز را ارزیابی خواهیم کرد. این هفته شاهد کاهش کل اوپن اینترست به پایین ترین حد دوره‌ای و چند ساله برای دو دارایی اصلی بودیم. ارزش معاملات فیوچرز بیت کوین ۷.۷۵ میلیارد دلار است و حدود ۶۳ درصد از کل اوپن اینترست را نشان می دهد.

نمودار مقایسه کارمزد معاملات باز بیت کوین و اتریوم

نمودار مقایسه کارمزد معاملات باز بیت کوین و اتریوم
نمودار مقایسه کارمزد معاملات باز بیت کوین و اتریوم

حرکت نوسانی قیمت در هفته گذشته تا حدی توسط مجموعه ای از فشارها تقویت شد. با فروش هایی که در بازار ایجاد شد و قیمت بیت کوین به ۱۹.۸ هزار دلار رسید، تقریباً ۸۵ میلیون دلار از پوزیشن های خرید بیت کوین لیکویید شد. پس از آن، حدود ۱۹ میلیون دلار در پوزیشن های فروش کوتاه مدت با برگشت سریع قیمت به بالای ۲۲ هزار دلار لیکویید شد.

نمودار کل میزان لیکوییدیتی در بازار فیوچرز

نمودار 1 کل میزان لیکوییدیتی در بازار فیوچرز
نمودار ۱ کل میزان لیکوییدیتی در بازار فیوچرز

از ۴۸ میلیون دلار پوزیشن شورت در بازیابی بازار به بالای ۱.۶ هزار دلار لیکویید شد، که نشان دهنده ۲.۵ برابر ارزش تصوری بیشتر در مقایسه با BTC است.

این نشان می دهد که بازار ETH به شدت برای ابراز علاقه سوداگرانه اخیر مورد استفاده قرار می گیرند و نوسانات را تشدید کرده است.

نمودار کل میزان لیکوییدیتی در بازار فیوچرز

نمودار 2 کل میزان لیکوییدیتی در بازار فیوچرز
نمودار ۲ کل میزان لیکوییدیتی در بازار فیوچرز

با انتشار اخباری مبنی بر تضمین سپرده های بانکی، یک افزایش قدرتمند بیت کوین را به بالای ۲۲ هزار دلار و اتریوم را به بالای ۱.۶ هزار دلار رساند و بخش عمده ای از بازار را تحت تأثیر قرار داد.

نمودار فاندینگ ریت سالانه در مقایسه با شاخص SOPR

نمودار فاندینگ ریت سالانه در مقایسه با شاخص SOPR
نمودار فاندینگ ریت سالانه در مقایسه با شاخص SOPR

خلاصه و نتیجه گیری

پس از یکی از مهم‌ترین هفته‌های سال ۲۰۲۳، صنعت دارایی‌های دیجیتال سه مؤسسه بانکی دوستدار رمزنگاری در ایالات متحده از دست رفته اند، و خود را در یک محیط نظارتی متخاصم می‌بیند. با بسته شدن بازارهای مالی سنتی در آخر هفته، چندین استیبل کوین با انحراف از قیمت ۱ دلار مواجه شدند و با فیلتر شدن اخبار سپرده های تضمین شده در روز یکشنبه، بهبود یافتند.

پاسخ سرمایه گذاران تا حدودی شبیه به محیط پس از FTX بوده است. با این حال، در مقیاس وسیع تر، این صنعت طی ماه گذشته خروج سرمایه خالص تقریباً ۵.۹ میلیارد دلاری را تجربه کرده است.

صنعت، و در واقع سیستم مالی جهانی در آب های ناشناخته باقی می ماند. از بسیاری جهات این هفته دلایلی را تقویت می کند که ساتوشی در وهله اول یک دارایی غیرقابل اعتماد، کمیاب و دیجیتالی ایجاد کرد.


تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته دوم فوریه ۲۰۲۳

بازار دارایی‌های دیجیتال اولین عقب نشینی قابل توجه خود را در سال ۲۰۲۳ همراه با اخبار مربوط به اقدامات نظارتی سنگین ایالات متحده و سرکوب SEC تجربه کرده است. بیت کوین در طی هفته گذشته از بالاترین سطح هفتگی در محدوده ۲۳۴۵۱ دلار به کمترین میزان در قیمت ۲۱۴۵۲ دلار رسیده است. این مورد در کنار اخبار نظارتی که سوی از ایالات متحده منتشر می‌شود قابل توجه است، اخباری مانند صدور جریمه SEC برای صرافی Kraken، اقدام قانونی SEC علیه شرکت Paxos به دلیل انتشار استیبل کوین BUSD که به کاهش قیمت بیت کوین دامن زده است.

در بررسی این هفته، شبکه بیت کوین را از این زاویه اصلی بررسی خواهیم کرد: رفتار سرمایه گذاران در حین واکنش از بالاترین سطح هفتگی، نشان دهنده یک نقطه سود غیر واقعی برای خریداران جدید است.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۳/۰۲/۱۵

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2023/02/15
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۳/۰۲/۱۵

محدوده تعیین کننده

با افزایش قیمت لحظه ای بیت کوین و شکستن قیمت واقعی به سمت بالا، ، بازار وارد مرحله ای شده است که از نظر تاریخی یک مرحله انتقالی کلان محسوب می شود، که عموماً توسط دو مدل قیمت گذاری محدود شده است:

باند پایین این منطقه، قیمت واقعی را در محدوده ۱۹.۸ هزار دلار را نشان می دهد که با رنگ آبی نشان داده می شود، که مربوط به میانگین قیمت خرید در شبکه برای کل بازار است.

باند بالایی توسط نسبت قیمت واقعی به وضعیت فعلی بوده که عدد ۳۲.۷ هزار دلار را نشان می دهد، و نوعی از قیمت واقعی است که منعکس کننده ارزش منصفانه ضمنی وزن شده با درجه فعالیت هولدرها است.

با مقایسه دوره های قبلی در محدوده فوق الذکر، به شباهت بین بازار فعلی و دوره های انباشت مجدد در سال های ۲۰۱۵-۱۶ و ۲۰۱۹ اشاره می کند.

نمودار مقایسه قیمت واقعی با نسبت پویایی قیمت بیت کوین

نمودار مقایسه قیمت واقعی با نسبت پویایی قیمت بیت کوین
نمودار مقایسه قیمت واقعی با نسبت پویایی قیمت بیت کوین

رالی قیمت در بالاترین سطح چند هفته گذشته در محدوده ۲۳۶۰۰ دلار متوقف شده است. می‌توانیم رفتار سرمایه‌ گذاران را در این زمان با استفاده از امتیاز روند انباشت بررسی کنیم، که منعکس‌کننده تغییر تراز کل سرمایه‌ گذاران فعال در ۳۰ روز گذشته است. وزن بالاتری به نهادهای بزرگتر مانند نهنگ ها و کیف پول های سازمانی اختصاص می یابد و مقدار ۱ (رنگ های بنفش) نشان می دهد که بخش گسترده ای از سرمایه گذاران حجم قابل توجهی از بیت کوین را به موجودی زنجیره ای خود اضافه می کنند.

در مقایسه با بازارهای نزولی قبلی، افزایش‌های مشابه در روند های نزولی قبلی، از لحاظ تاریخی باعث ایجاد درجه ‌ای از توزیع شده است، که عمدتاً توسط نهادها در کف های قیمت انباشته شده‌اند. روند نزولی اخیر هم از این قاعده مستثنی نبوده و این شاخص را به زیر ۰.۲۵ رسانده بود. مجددا با افزایش تقاضا این شاخص بالای سطح ۰.۲۵ بازگشته است.

بر این اساس، پایداری حرکت صعودی قالب بستگی به این دارد که آیا این موجودیت‌ های بزرگ‌ تر برای اینکه شاخص بالای ۰.۷۵ برگشت داشته باشد به انباشته شدن ادامه می‌دهند یا خیر، در نتیجه امتیاز روند انباشتگی به سمت مقدار ۱.۰ پیش می‌رود.

نمودار امتیاز روند انباشت بیت کوین با میانگین ۷ روزه

نمودار امتیاز روند انباشت بیت کوین با میانگین 7 روزه
نمودار امتیاز روند انباشت بیت کوین با میانگین ۷ روزه

به طور کلی، بعد از اینکه بازار از یک سطح مقاومت قوی بازگشت شدید کرد، رفتار سرمایه گذاران فعال به یک عامل غالب تبدیل شد. نمودار زیر نشان می‌دهد که قیمت نزدیک به هزینه تمام شده کوین های بالای شش ماه یعنی محدوده ۲۳.۴ هزار دلار متوقف شده است، و هزینه تمام شده کوین های کمتر از شش ماه نیز در محدوده قیمتی ۱۹۸۰۰ الی ۲۰۰۰۰ دلار می باشد.

نمودار هزینه تمام شده عرضه بیت کوین های قدیمی و جدید

نمودار هزینه تمام شده عرضه بیت کوین های قدیمی و جدید
نمودار هزینه تمام شده عرضه بیت کوین های قدیمی و جدید

با بزرگنمایی خریداران اخیر، می‌توانیم میانگین سود محقق نشده چند برابری آنها را با استفاده از MVRV دارندگان کوتاه‌ مدت تخمین بزنیم. این شاخص نسبت قیمت لحظه ای را به مبنای هزینه شبکه ای آنها اندازه گیری می کند. با استفاده از میانگین هفتگی این شاخص می توان مشاهدات زیر را شناسایی کرد:

شکست های بالاتر از ۱، سرمایه گذاران جدید را به سود غیرقابل تحقق می رساند، که نشان دهنده این است که یک حالت گذار در حال انجام است.

معمولا این شاخص به سمت ارزش مرکزی ۱.۰ باز می گردد. چرا که سرمایه گذاران نسبت به بازگشت قیمت ها به سطوح سربه سر خود واکنش نشان می دهند.

رد اخیر در سطح ۲۳.۶ هزار دلار با این ساختار طنین انداز شده است، به این دلیل که STH-MVRV به ارزش ۱.۲ رسیده است. با در نظر گرفتن مشاهده سوم، و در صورت اصلاح بیشتر، بازگشت بازار به ۱۹.۸ هزار دلار، ارزش STH-MVRV 1.0 را نشان می‌دهد و با بازگشت به قیمت تمام شده گروه خریداران جدید و قیمت واقعی مطابقت دارد.

نمودار MVRV هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین

نمودار MVRV هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین
نمودار MVRV هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین

تغییر بسیار قابل توجه تری در تعداد آدرس های شبکه ای جدید و فعال وجود دارد که تغییرات کلان در فعالیت شبکه را دنبال می کنند. تحلیل زیر میانگین متحرک ماهانه 🔴 را با میانگین متحرک سالانه 🔵 این معیارها مقایسه می کند.

میانگین ماهانه آدرس‌های جدید که به شبکه می‌پیوندند از میانگین سالانه از زمان رویداد کاپیتولاسیون ناشی از ورشکستگی FTX فراتر رفته است، که یک نشانه سازنده است. این معیار دومین افزایش قابل توجه در این هفته را تجربه کرده است، با این حال، میانگین متحرک بلند مدت در یک روند جانبی باقی می ماند، که نشان می دهد این افزایش فعالیت در مراحل اولیه خود قرار دارد.

نمودار مومنتوم آدرس های جدید بیت کوین

نمودار مومنتوم آدرس های جدید بیت کوین
نمودار مومنتوم آدرس های جدید بیت کوین

همچنین می‌توانیم این افزایش جزئی را در مومنتوم آدرس های فعال مشاهده کنیم، با این حال روند ماکرو جانبی عمدتاً در یک الگوی کنترل شده باقی مانده است.

نمودار مومنتوم آدرس های فعال بیت کوین

نمودار مومنتوم آدرس های فعال بیت کوین
نمودار مومنتوم آدرس های فعال بیت کوین

با این حال، مجموع آدرس‌های موجودی غیرصفر به بالاترین حد خود یعنی ۴۴.۰۶ میلیون آدرس رسیده است. در مجموع، نشان می‌دهد که اخیراً افزایش کوتاه‌ مدتی در استفاده از شبکه بیت‌ کوین وجود داشته است، اما لزوماً از نظر حجم بیت کوین جابه‌جا شده نیست.

نمودار تعداد آدرس های با موجودیت های غیر صفر بیت کوین

نمودار تعداد آدرس های با موجودیت های غیر صفر بیت کوین
نمودار تعداد آدرس های با موجودیت های غیر صفر بیت کوین

یک رقیب جدید در بازار کارمزد

در نتیجه این فعالیت جدید، شبکه بیت کوین خریدار جدیدی از فضای بلاک پیدا کرده است و فشار صعودی را بر بازار کارمزدها ایجاد می کند. تجزیه و تحلیل بازار کارمزد ها، معیار خوبی برای تقاضای بالاتر برای فضای بلوک است و تمایل دارد در دوره‌های رشد تقاضای کلی آشکار شود.

با نگاهی به میانگین ماهانه درآمد ماینرها از کارمزدها، مشهود است که این شاخص برای مدت زمان قابل توجهی هنوز از نرخ کف کارمزد در بازار نزولی (۲.۵ درصد) فراتر نرفته است.

نمودار درصد درآمد ماینرها با میانگین ۳۰ روزه

نمودار درصد درآمد ماینرها با میانگین 30 روزه
نمودار درصد درآمد ماینرها با میانگین ۳۰ روزه

از زمان راه اندازی در اواخر ژانویه ۲۰۲۳، مورد جدید استفاده از بیت کوین برای Ordinals و Inscriptions بحث های زیادی را در سراسر جامعه برانگیخته است. همانطور که کیسی رودرمور، ذهن پشت این نوآوری، آن را در وبلاگ خود توضیح داد، Ordinals از سافت فورک Taproot و شماره گذاری ساتوشی ها (Serialization) برای ثبت داده ها در بخش شاهد تراکنش بیت کوین استفاده می کنند.

تأثیر این نوآوری جدید باعث شده است که پذیرش و استفاده از Taproot به بالاترین حد خود یعنی ۹.۴٪ و ۴.۲٪ افزایش پیدا کند.

نمودار پذیرش تپ روت بیت کوین

نمودار پذیرش تپ روت بیت کوین
نمودار پذیرش تپ روت بیت کوین

نتیجه

شبکه و دارایی بیت کوین روایت ها، نوآوری ها و رویدادهای متعددی را در طول تاریخ پرنوسان ۱۴ ساله خود تجربه کرده است. ظهور Ordinals و Inscriptions یک اتفاق غیرمنتظره بود، و به عنوان یک گستره غیر پیش پا افتاده در تقاضا برای بلاک ها ظاهر شده است.

این یک لحظه جدید و منحصر به فرد در تاریخ بیت کوین است که در آن یک نوآوری فعالیت شبکه را بدون انتقال کلاسیک حجم بیت کوین برای اهداف پولی ایجاد می کند. این رشد پایه کاربر و فشار رو به بالا بر بازار کارمزد ناشی از استفاده فراتر از موارد استفاده معمولی سرمایه گذاری و انتقال پولی را توصیف می کند. Ordinals مرز جدیدی است و باید ببینیم چگونه در شبکه ‌های زنجیره‌ ای و رفتار سرمایه‌ گذاران تأثیر می‌گذارد و خود را نشان می‌دهد.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول فوریه 2023
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول فوریه ۲۰۲۳

تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته اول فوریه ۲۰۲۳

جزر و مد در بازار

بعد از یک ماه انفجاری و پر نوسان در قیمت‌ها، بیت کوین بالاتر از هزینه شبکه چندین گروه است. این موضوع، دارندگان معمولی بیت کوین را وارد سود تحقق نیافته کرده است، و نشان می‌دهد که چرخش بالقوه بازار کلان در جریان است.

علیرغم کاهش ۶.۲٪ قیمت از بالاترین قیمت کندل هفتگی در محدوده ۲۴۲۵۵، به پایین‌ ترین سطح هفتگی در قیمت ۲۲۵۰۰ دلار، دارندگان معمولی بیت کوین حالا سود تحقق نیافته‌ای دارند. بررسی چندین شاخص شبکه ‌ای در مقیاس کلان نشان می‌دهد تغییر جزر و مد بازار به طور بالقوه در جریان است.

در این تحلیل، با توجه به بخش گسترده‌ای از بازار، این موضوع را از نگاه فعالیت‌های هزینه‌ای در پاسخ به افزایش اخیر قیمت بررسی می کنیم. هدفT شناسایی الگوهای رفتاری تازه برای سنجش جزر و مدهای در حال تغییر کلان است. همچنین بررسی می کنیم که آیا انگیزه فروش می‌تواند بر رفتار هولدرها غلبه کند؟

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۳/۰۲/۰۸

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2023/02/08
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۳/۰۲/۰۸

بازگشت به سودآوری

تحقیقات را با تجزیه و تحلیل سودهای تحقق یافته در بازار در طی آخرین چرخه بازار شروع می کنیم. بعد از اکتبر ۲۰۲۰ در واکنش به سیاست ‌های پولی، می‌توانیم شاهد افزایش سودآوری باشیم. می‌توان مشاهده کرد که این میزان از زمان اوج در ژانویه ۲۰۲۱ به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده است و  این کاهش در طی دو سال بعد تا سال ۲۰۲۲ ادامه داشته است. در واکنش به اقدامات اخیر قیمت، می‌توان تجدید حیات در سودهای تحقق‌یافته را مشاهده کرد.

نمودار سود تحقق یافته بیت کوین با میانگین ۷ روزه

نمودار سود تحقق یافته بیت کوین با میانگین 7 روزه
نمودار سود تحقق یافته بیت کوین با میانگین ۷ روزه

ضررهای متوجه بازار در همین بازه زمانی پس از ژانویه ۲۰۲۱ شروع به گسترش کرد و در ماه می ۲۰۲۱ به اوج خود رسید. با این حال، می توان مشاهده کرد که سطح فعلی زیان های تحقق یافته بدون در نظر گرفتن فاجعه صرافی FTX و رمز ارز  LUNA به سمت پایین محدوده چرخه یعنی زیر ۲۰۰ میلیون دلار در روز کاهش پیدا کرده است.

نمودار ضرر تحقق یافته بیت کوین با میانگین ۷ روزه

نمودار ضرر تحقق یافته بیت کوین با میانگین 7 روزه
نمودار ضرر تحقق یافته بیت کوین با میانگین ۷ روزه

با در نظر گرفتن نسبت بین سود و زیان تحقق یافته، می توانیم تغییرات ساختاری و تسلط بین این دو را شناسایی کنیم. به دنبال ریزش سنگین قیمت بعد از ATH نوامبر ۲۰۲۱، وضعیت کاملا تحت تسلط زیان ‌ها بود و نسبت سود به ضرر یا P/L واقعی را به زیر ۱ رسانده بود، و با هر تسلیم شدن بعدی در قیمت، این کاهش با شدت ادامه پیدا کرد.

با این وجود، می‌توانیم روی نمودار اولین دوره سودآوری پایدار را از زمان رویداد خروج نقدینگی در آوریل ۲۰۲۲ ببینیم، که نشانه‌های اولیه تغییر در وضعیت سودآوری است.

نمودار نسبت سود به ضرر واقعی بیت کوین

نمودار نسبت سود به ضرر واقعی بیت کوین
نمودار نسبت سود به ضرر واقعی بیت کوین

خروج از منطقه قرمز

نسبت سود و زیان خالص تحقق نیافته (NUPL) نشان می دهد که افزایش اخیر، قیمت لحظه ای بیت کوین را بالاتر از محدوده قرمز یعنی خروج از وضعیت کاملا ضرر قرار داده است. این امر بازار را دوباره به وضعیت سودهای تحقق نیافته بازمی گرداند، جایی که دارندگان معمولی بیت کوین دوباره در وضعیت سودآوری قرار دارند.

نمودار خالص نسبت سود به زیان تحقق نیافته بیت کوین

نمودار خالص نسبت سود به زیان تحقق نیافته بیت کوین
نمودار خالص نسبت سود به زیان تحقق نیافته بیت کوین

انواع معیارهای SOPR (نسبت سود خروجی مصرف شده) را می توان برای بازرسی سود کل که توسط گروه های مختلف بازار در هر روز معین قفل شده است، استفاده کرد.

برای گروه هولدرهای کوتاه ‌مدت، می‌توان مشاهده کرد که STH-SOPR اکنون بالاتر از ارزش ۱.۰ به ‌صورت پایدار معامله می‌شود و اولین سودآوری را از مارس ۲۰۲۲ نشان می‌دهد. این نشان‌دهنده حجم زیادی از بیت کوین هایی است، که در کاهش قیمت ها و در ماه های اخیر توسط خریداران کوتاه مدت به دست آمده است.

نمودار STH SOPR هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین

نمودار STH SOPR هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین
نمودار STH SOPR هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین

بازار در حالت گسترده تر و وسیع تر یعنی برای گروه هولدرهای بلند مدت، همچنین شاهد بازگشت به سمت عدد ۱ و وضعیت کاهش ضرر بوده و پس از یک دوره بسیار عمیق و طولانی زیان های سنگین، وضعیت بهتری پیدا کرده است.این شاخص همچنان زیر عدد ۱ قرار دارد، و کاملا بهبود پیدا نکرده است. با ارزیابی گروه هولدرهای بلند مدت، می‌توانیم وضعیت پایداری قیمت را از زمان فروپاشی LUNA را مشاهده کنیم. علیرغم ادامه زیان این گروه در ۹ ماه گذشته، با شروع روند صعودی احتمالی در LTH-SOPR علائم اولیه بهبود به وجود آمده است.

نمودار STH SOPR هولدرهای بلند مدت بیت کوین

نمودار STH SOPR هولدرهای بلند مدت بیت کوین
نمودار STH SOPR هولدرهای بلند مدت بیت کوین

با توجه به رشد خیره کننده بیت کوین در طی یک ماه گذشته، مقایسه دو نمودار مشخص شده در تصویر نشان می‌دهد که بیت کوین با شاخص اوپن اینترست واگرایی مخفی تشکیل داده است، و مشخص است که در بازار می‌توانیم انتظار اصلاح قیمت‌ها را داشته باشیم. بنابراین در صورتی که فشار خرید مجدد در بازار ایجاد نشود، و بیت کوین در وضعیت فعلی باقی بماند، احتمال شکست حمایت کف کانال صعودی کوتاه مدت و شکست حمایت استاتیک ۲۲۵۰۰ دلار افزایش پیدا می‌کند، و روند صعودی را می تواند وارد اصلاح کند.

نمودار قیمت بیت کوین و مقایسه با شاخص Open Interest

نمودار قیمت بیت کوین و مقایسه با شاخص Open Interest
نمودار قیمت بیت کوین و مقایسه با شاخص Open Interest

خلاصه و نتیجه گیری

پس از یک بازار خرسی گسترده، که توسط رویدادهای اهرم‌ زدایی متوالی ایجاد شد، نشانه‌هایی وجود دارد که بهبود نسبی در بازار صورت گرفته است و ممکن است یک تغییر چرخه‌ در جریان باشد. معمولاً این دوره‌ها با تغییر شدید در سلطه سود و زیان کل، که به نظر می‌رسد در حال وقوع است، مشخص می‌شوند.

با این حال، این روند هم از نظر مدت زمان و هم از نظر میزان سود و زیان تحقق یافته نسبت به اندازه بازار همچنان جوان است. چرخش سرمایه از هولدرهای بلند مدت به گروه دارندگان کوتاه‌ مدت یک روند پایدار در ۱۲ ماه گذشته بوده است.

به نظر می رسد که بازار در مرحله انتقالی قرار دارد که از مراحل پایانی یک روند نزولی تا آغاز یک چرخه جدید در حال تکامل است. با راهنمایی گرفتن از  گذشته مارکت، راهی که پیش رو داریم همچنان دشوار است و نمونه‌های آن در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۹ مشخص می باشد.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته پایانی ژانویه 2023
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته پایانی ژانویه ۲۰۲۳

تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته پایانی ژانویه ۲۰۲۳

یک فرصت یا یک تله؟

افزایش اخیر قیمت ها در بازار، قیمت بیت کوین را به بالای ۲۳ هزار دلار رسانده و سرمایه گذاران بسیار زیادی را شگفت زده کرده است. با این حال، در کنار قیمت ‌های بالاتر، انگیزه بیشتری برای هولدرها و ماینرها برای گرفتن نقدینگی خروج، به ویژه بعد از یک بازار خرسی طولانی در سال ۲۰۲۲ به وجود آمده است.

این مقاله تغییرات قابل توجه در رفتار برای سرمایه گذاران جدید (هولدرهای کوتاه مدت)، هولدرهای بلند مدت و ماینرها را مورد بحث قرار می دهد. برای سرمایه‌ گذاران و ماینرهای جدید، افزایش اخیر قیمت ها باعث ایجاد انگیزه در فروش شده و از فرصت خروج و کسب سود استفاده می ‌کنند. از سوی دیگر، با عبور بیت کوین از آستانه مقاومت ۶ ماهه و رسیدن به بالاترین سطح، انعطاف‌ پذیری بیشتری را برای هولدرهای بلند مدت شاهد بوده ‌ایم.

در این گزارش، بررسی واکنش گروه ‌های بلند مدت و کوتاه‌ مدت، و بررسی چگونگی نقش تغییر اخیر در سود آوری در تغییر الگوهای رفتاری شرکت‌ کنندگان در بازار انجام می شود.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۳/۱/۲۳

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2023/1/23
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۳/۱/۲۳

افزایش اخیر قیمت‌ها و رسیدن بیت کوین به منطقه ۲۱ تا ۲۳ هزار دلار شامل بازیابی چندین مدل قیمت‌ گذاری شبکه ای است، که از لحاظ تاریخی نشان ‌دهنده تغییر روانشناختی در الگوهای رفتاری هولدرها است.

نمودار زیر دو مدل خاص از مدل های قیمت گذاری را ارائه می دهد که در آنها:

قیمت سرمایه گذار (۱۷.۴ هزار دلار) از تفاوت بین Realized Cap و Thermocap به دست می آید. این نشان دهنده میانگین قیمت خرید برای تمام بیت کوین هایی است که توسط ماینرها خرج و توزیع شده است.

قیمت دلتا (۱۱.۴ هزار دلار) از تفاوت بین سقف واقعی و سقف میانگین تمام وقت محاسبه می شود. این یک مفهوم ترکیبی قیمت گذاری روی شبکه را از لحاظ فنی را ایجاد می کند.

به ‌طور شگفت‌انگیزی، اقدامات قیمت در طول سال‌ های ۲۰۱۸-۲۰۱۹ و مرحله فعلی پایین بازار نزولی، زمان مشابهی را در محدوده ‌های باند قیمت دلتا- سرمایه ‌گذار صرف کرده است. این نشان دهنده یکسان بودن فشار طولانی مدت در تاریک ترین مرحله هر دو بازار نزولی است.

نمودار مدل قیمتی سرمایه گذار و دلتا

نمودار مدل قیمتی سرمایه گذار و دلتا
نمودار مدل قیمتی سرمایه گذار و دلتا

در این نمودار می ‌توانیم فشرده ‌سازی محدوده قیمت سرمایه‌ گذار- دلتا را به‌عنوان نماینده‌ ای برای شدت کم‌ ارزش‌ گذاری بازار اندازه‌ گیری کنیم. همانطور که در بالا با این علامت ↕ ️نشان داده شده است، فشرده سازی این محدوده با میزان تغییر در سقف تحقق یافته یا حجم جریان سرمایه به بازار مرتبط است.

فشرده سازی = (قیمت سرمایه گذار – قیمت دلتا)/قیمت نقطه ای

ارزیابی روند تاریخی این مفهوم فشرده‌ سازی دلتا به سرمایه ‌گذار، یک منطقه آستانه (۰.۱۵-۰.۲ 🥥) را نشان می‌ دهد که می ‌تواند برای جستجوی تایید برای آغاز ↗️ و پایان ↘️ مرحله کشف پایین استفاده شود.

با در نظر گرفتن قیمت فعلی و ارزش فشرده سازی، زمانی که قیمت بازار ۲۸.۳ هزار دلار را پس بگیرد، سیگنال تایید مشابهی ایجاد می شود.

نمودار متراکم شده مدل قیمتی سرمایه گذار و دلتا

نمودار متراکم شده مدل قیمتی سرمایه گذار و دلتا
نمودار متراکم شده مدل قیمتی سرمایه گذار و دلتا

نور در انتهای تونل

در کنار ارزیابی مدل ‌های قیمت‌ گذاری، می ‌توانیم سایر اقدامات شبکه را برای تخمین پایداری و قدرت حرکت فعلی بازار بررسی کنیم.

درصد عرضه در سود معیاری روشن ‌تر برای ردیابی زمانی است که بهبودی بازار در حال انجام است، در حال گذار از مرحله پایین ترین قیمت ها در روند نزولی، به سمت تعادل سالم ‌تر بین سود و زیان  هستیم. این دوره انتقالی را می توان فعال در نظر گرفت. در حالی که میانگین هفتگی درصد عرضه در سود بین ۵۵ تا ۸۰ درصد است.

افزایش اخیر از ۱۶.۹ هزار دلار به ۲۳.۱ هزار دلار نشان داد که درصد عرضه در سود به طور ناگهانی از ۵۵ درصد به بیش از ۶۷ درصد افزایش یافته است. این افزایش ۱۲ درصدی طی ۱۴ روز یکی از شدید ترین جهش ها در سودآوری در مقایسه با بازارهای نزولی قبلی بوده است. این نشان می دهد که چه مقدار تراکنش در بیت کوین انجام شده و قیمت آن زیر ۲۳.۳ هزار دلار است.

نمودار سیکل سودآوری در عرضه بیت کوین

نمودار سیکل سودآوری در عرضه بیت کوین
نمودار سیکل سودآوری در عرضه بیت کوین

از لحاظ تاریخی، هرگونه تغییر ناگهانی در سودآوری عرضه (محقق  ‌نشده) سرمایه ‌گذاران را به واکنش ترغیب می‌ کند، که می‌ توان با استفاده از معیارهایی که سود و زیان تحقق یافته را توصیف می ‌کند، اندازه ‌گیری کرد.

معیارهای سود و زیان تحقق یافته تفاوت بین ارزش بیت کوین ها در زمان واگذاری و زمان کسب را اندازه گیری می کند. نمودار زیر حجم کل هفتگی سود و زیان تحقق یافته را در کنار سود و زیان خالص تحقق یافته نشان می دهد.

🩸 مبلغ سود محقق شده ۷ روزه [دلار آمریکا].

🥺 مبلغ ۷ روز ضرر واقعی [دلار آمریکا].

🔵 زیر ۷ روز خالص سود تحقق یافته منهای زیان.

بازار خرسی فعلی، که در نوامبر ۲۰۲۱ شروع شد، دو رویداد تسلیم بسیار بزرگ را پشت سر گذاشت و به ترتیب متوجه ضرر خالص -۲.۹٪ و -۳.۷٪ از ارزش بازار در هفته شد. این حالت در حال حاضر با تسلط سود آوری تغییر پیدا کرده است، که نشانه ای امیدوارکننده از بهبودی پس از فشارهای اهرم زدایی سنگین اعمال شده در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ است.

نمودار سود و زیان نسبی بیت کوین

نمودار سود و زیان نسبی بیت کوین
نمودار سود و زیان نسبی بیت کوین

فرصتی برای سرمایه گذاران جدید

هنگامی که بازار در یک مرحله طولانی مدت رو به پایین یا بالا است، رفتار سرمایه گذار جدید به یک عامل تأثیرگذار در شکل گیری نقاط محوری بهبود یا اصلاح تبدیل می شود. می ‌توانیم این رفتار را از طریق درصد عرضه هولدرهای کوتاه مدت در سود ارزیابی کنیم.

جالب توجه است، در بازارهای نزولی، زمانی که > 97.5 درصد از عرضه به دست آمده توسط سرمایه گذاران جدید در حال زیان است. شانس فرسودگی فروشنده به طور تصاعدی افزایش می یابد. برعکس، وقتی بیش از ۹۷.۵ درصد از عرضه هولدرهای کوتاه مدت سود دارد، این بازیکنان تمایل دارند از فرصت استفاده کنند و در نقطه سربه سر یا سود خارج شوند.

افزایش اخیر به ۲۳ هزار دلار، این معیار را برای اولین بار از زمان ATH در نوامبر ۲۰۲۱ به بیش از ۹۷.۵ درصد سود رسانده است. با توجه به این جهش قابل توجه در سودآوری، احتمال فشار فروش ناشی از STH ها به همین ترتیب افزایش خواهد یافت.

نمودار درصد عرضه در سود هولدرهای کوتاه مدت

نمودار درصد عرضه در سود هولدرهای کوتاه مدت
نمودار درصد عرضه در سود هولدرهای کوتاه مدت

با نگاهی به حجم هزینه‌ های این هولدرهای جدیدتر از طریق متریک باندهای سن حجم مصرف شده (SVAB) (30D-EMA)، می‌ توانیم ببینیم که چگونه این افزایش سودآوری، حجم هزینه ‌های این گروه را بسیار بالاتر از روند نزولی بلند مدت سوق داده است.

بنابراین، پایداری رالی کنونی را می‌ توان تعادلی بین تقاضای ورودی و تقاضای جدید در نظر گرفت، که با این قیمت ‌های بالاتر، عرضه خارج شده از کیف پول سرمایه ‌گذاران را تامین می‌ کند.

نمودار باندهای حجمی مصرف شده با میانگین متحرک ۳۰ روزه

نمودار باندهای حجمی مصرف شده با میانگین متحرک 30 روزه
نمودار باندهای حجمی مصرف شده با میانگین متحرک ۳۰ روزه

ارزیابی سودآوری و رفتار هولدرهای کوتاه مدت به صورت مجزا ارزیابی کاملی از بازار ارائه نمی دهد. بنابراین، ما همان مطالعه را انجام خواهیم داد، اما بر روی گروه هولدرهای بلند مدت تمرکز خواهیم کرد، که بسیاری از آنها سرمایه گذاران ۲۰۲۱-۲۰۲۲ هستند که عمدتاً دارایی های آنها در ضرر باقی می مانند.

LTH-MVRV مبنای هزینه گروه هولدرهای بلند مدت را با قیمت ‌های نقدی مقایسه می ‌کند، و بینشی از سود یا زیان تحقق نیافته نگهداری شده ارائه می‌دهد.

ردیابی این معیار نشان می دهد که پس از ۶.۵ ماه، قیمت بازار در نهایت بالاتر از مبنای هزینه هولدرهای بلند مدت در ۲۲.۶ هزار دلار بهبود یافته است. این نشان می دهد که با توجه به مدت زمان معامله LTH-MVRV کمتر از ۱، میانگین LTH فقط بالاتر از نقطه سربه سر آنها است.

نمودار MVRV هولدرهای بلند مدت بیت کوین

نمودار MVRV هولدرهای بلند مدت بیت کوین
نمودار MVRV هولدرهای بلند مدت بیت کوین

علیرغم بهبود شرایط تاریخی کم ارزش، به طور قابل توجهی، حجم بیت کوین های با قدمت بیش از ۶ ماه 🔵 از اوایل دسامبر ۳۰۱ هزار بیت کوین افزایش یافته است. این واگرایی قدرت اعتقاد هولدینگ را از طریق افزایش اخیر بازار نشان می دهد.

به عبارت دیگر، عرضه توسط هولدرها از انقباض -۳۱۴ هزار بیت کوین در ماه پس از سقوط FTX، به افزایش با نرخ +۱۰۰ هزار بیت کوین در ماه تغییر کرده است.

نمودار خالص تغییرات پوزیشن های بیت کوین

نمودار خالص تغییرات پوزیشن های بیت کوین
نمودار خالص تغییرات پوزیشن های بیت کوین

ماینرها در رالی می فروشند

همانند هولدرهای کوتاه مدت، ماینرها نیز از افزایش قیمت اخیر برای حفظ ترازنامه خود استفاده کرده اند.

Puell Multiple نسبت بین درآمد روزانه کل ماینرها (دلار آمریکا) به میانگین سالانه آنها است. این نشان می دهد که درآمد نسبی ماینرها در مقایسه با اوایل ژانویه ۲۵۴ درصد افزایش یافته است و نشان می دهد که استرس مالی شدیدی که صنعت در بازار نزولی تجربه کرده است، چقدر بوده است.

نمودار درآمد روزانه ماینرها

نمودار درآمد روزانه ماینرها
نمودار درآمد روزانه ماینرها

با بهبود قابل توجه درآمدهای ماینرها به دلار آمریکا، تغییر رفتار حاصل از انباشت ۸.۵ هزار بیت کوین در ماه به توزیع -۱.۶ هزار بیت کوین در ماه تغییر کرده است. ماینرها از ۸ ژانویه تا کنون حدود -۵.۶ هزار بیت کوین خرج کرده اند و کاهش موجودی خالص YTD را تجربه کرده اند.

نمودار بالانس موجودی بیت کوین ماینرها

نمودار بالانس موجودی بیت کوین ماینرها
نمودار بالانس موجودی بیت کوین ماینرها

نتیجه

بهبود اخیر قیمت از پایین ترین سطح ماه دسامبر به بیش از ۲۳.۲ هزار دلار به طور قابل توجهی سودآوری سرمایه گذاران را در کل بهبود بخشیده است. با بررسی مدل‌ های قیمت، می ‌توانیم ببینیم که رالی اخیر چندین مدل مبتنی بر هزینه را بازیابی کرده و پیشنهاد عرضه با سود را به منطقه مطلوب ‌تر سوق داده است.

با این حال، قیمت‌ های بالاتر و جذابیت سود پس از یک بازار نزولی طولانی، باعث می‌شود عرضه دوباره وارد گردش مایع شود. تجزیه و تحلیل رفتار گروهی نشان می ‌دهد که هولدرهای کوتاه‌ مدت و ماینرها از فرصتی برای انحلال بخشی از دارایی‌ های خود استفاده کرده اند.

برعکس، عرضه در اختیار هولدرهای بلند مدت همچنان به رشد خود ادامه می ‌دهد، که می ‌توان استدلال کرد که سیگنالی از قدرت و اعتقاد در این گروه است. با توجه به تأثیر هولدرهای بلند مدت بر روند کلان، مشاهده مخارج آنها احتمالاً یک ابزار کلیدی برای پیگیری در هفته های آینده است.


تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال به صورت هفتگی
تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال به صورت هفتگی

تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته اول دسامبر ۲۰۲۲

با نزدیک شدن به پایان سال بی ثبات و بی رحمانه مالی ۲۰۲۲، وضعیت در بیت کوین، استیبل کوین ها را بررسی می کنیم. این بررسی آخرین تحلیل سال ۲۰۲۲ خواهد بود. در این تحلیل به موارد زیر خواهیم پرداخت:

نوسانات، مشتقات و اهرم آتی

شدت زیان های محقق شده طی سال گذشته

ساختار و غلظت عرضه روی زنجیره بیت کوین

بررسی وضعیت بخش استخراج بیت کوین.

تغییر روند دامیننس استیبل کوین ها

آینده ای ساکت

پس از سالی که واقعاً پر هرج و مرج بوده است، بازار ارزهای دیجیتال در ماه دسامبر بسیار آرام شده است. نوسانات کوتاه مدت تحقق یافته برای BTC در حال حاضر در پایین ترین حد چند ساله قرار گرفته است که کمترین نوسان از اکتبر ۲۰۲۰ را به وجود آورده است.

نمودار نوسانات تحقق یافته سالانه بیت کوین

نمودار نوسانات تحقق یافته سالانه بیت کوین
نمودار نوسانات تحقق یافته سالانه بیت کوین

حجم معاملات بازار فیوچرز نیز به همین ترتیب کاهش یافته است و اکنون به پایین ترین حد در چند سال اخیر رسیده است. هر دو بازار BTC و ETH در حال حاضر حجم مشابهی بین ۹.۵ تا ۱۰.۵ میلیارد دلار در روز معامله می کنند. این نشان ‌دهنده تاثیر گسترده کاهش نقدینگی، اهرم ‌زدایی گسترده، و کاهش ارزش بسیار زیادی از نظر معاملاتی در این فضا می باشد.

نمودار حجم معاملات بیت کوین و اتریوم در فیوچرز

نمودار حجم معاملات بیت کوین و اتریوم در فیوچرز
نمودار حجم معاملات بیت کوین و اتریوم در فیوچرز

کارمزد معاملات باز در بازارهای فیوچرز بعد از فروپاشی FTX به طور قابل توجهی کاهش یافته است. نمودار زیر نسبت اهرمی را نشان می دهد که به عنوان نسبت بین سود آزاد فیوچرز و ارزش بازار دارایی مربوطه محاسبه می شود.

افزایش و کاهش اهرم معاملات فیوچرز در ماه نوامبر برای اتریوم شدیدتر بوده است، که احتمالاً در نتیجه بسته شدن معاملات در زمان انجام پروژه مرج بوده است. کارمزد معاملات باز ETH از ۴.۷۵ درصد به ۳.۱۰ درصد از سقف بازار کاهش یافته است. نسبت اهرم بیت کوین یک هفته قبل از مرج ETH به اوج خود رسید و از آن زمان از ۳.۴۶ درصد به ۲.۵۰ درصد از ارزش بازار طی ماه گذشته کاهش پیدا کرده است.

نمودار مقایسه نسبت کارمزد معاملات باز اتریوم و بیت کوین

نمودار مقایسه نسبت کارمزد معاملات باز اتریوم و بیت کوین
نمودار مقایسه نسبت کارمزد معاملات باز اتریوم و بیت کوین

بازگشت به بازار

حباب نقدینگی مازاد ناشی از دوران سیاست پولی انبساطی در سال‌های ۲۰۲۰-۲۱، رکورد کل سود محقق شده در شبکه را ایجاد کرد. بیش از ۴۵۵ میلیارد دلار سود سالانه توسط سرمایه‌ گذاران بیت‌ کوین در حال انتقال وجوه به صورت شبکه ای گرفته شد، که اوج آن بلافاصله پس از ATH در نوامبر ۲۰۲۱ رسید.

از آن زمان، روند نزولی بر بازار حاکم شده است و بازار بیش از ۲۱۳ میلیارد دلار زیان واقعی را پس داده است. این معادل ۴۶.۸ درصد از سود خریداران ۲۰۲۰-۲۱ است که از نظر مقدار نسبی بسیار شبیه به دوره نزولی ۲۰۱۸ است، جایی که بازار ۴۷.۹ درصد سود خود را پس داد.

نمودار سود و ضرر تحقق یافته سالانه بیت کوین

نمودار سود و ضرر تحقق یافته سالانه بیت کوین
نمودار سود و ضرر تحقق یافته سالانه بیت کوین

نمودار زیر نمایی از تراکم و توزیع عرضه بیت کوین را با رنگ بندی باندهای سنی ارائه می دهد.

رنگ‌ های گرم نشان ‌دهنده توزیع سنگین بیت کوین های قدیمی ‌تر است که معمولاً در بالای بازار و کف ‌های کاپیتولاسیون دیده می ‌شود.

رنگ های سردتر نشان دهنده بلوغ است، به این دلیل که سرمایه گذاران انباشت انجام می دهند و بیت کوین ها را خرج نمی کنند.

میله های تیره تر نشان دهنده چگالی سنگین تر بیت کوین است.

پس از هر رکود بازار در سال ۲۰۲۲، می توانیم شاهد افزایش تراکم توزیع مجدد بیت کوین ها و در نتیجه انباشت مجدد باشیم. به طور خاص، منطقه ژوئن تا اکتبر ۲۰۲۲ برجسته است. بسیاری از بیت کوین ها بین ۱۸ تا ۲۴ هزار دلار به دست آمده ‌اند، که اکنون به باند ۶ ماهه و بالاتر رسیده‌ اند. از این رو عرضه LTH ها در حال افزایش است.

نمودار تراکم و توزیع بیت کوین

نمودار تراکم و توزیع بیت کوین
نمودار تراکم و توزیع بیت کوین

زمان سخت برای ماینرها

هفته گذشته شاهد بزرگترین کاهش سختی شبکه از زمان مهاجرت بزرگ ماینرها در ژوئیه ۲۰۲۱ بودیم. میزان سختی ۷.۳۲ درصد کاهش یافت که نشان می دهد بخش قابل توجهی از هش ریت فعال خاموش شده است، که احتمالاً نتیجه فشار مداوم روی درآمد ماینرها است.

نمودار تغییرات درصد سختی شبکه بیت کوین

نمودار تغییرات درصد سختی شبکه بیت کوین
نمودار تغییرات درصد سختی شبکه بیت کوین

در نتیجه، نوارهای هش یک بار دیگر معکوس شده‌ اند، که در اواخر نوامبر اتفاق افتاد. این نشان می دهد که استرس کافی در صنعت ماینینگ وجود دارد که برخی از اپراتورها دستگاه های ASIC را آفلاین می کنند. این معمولاً با کاهش جریان درآمد ماینرها به کمتر از هزینه OPEX آنها مرتبط است و دستگاه ها را بی سود می کند.

نمودار نوارهای هش شبکه بیت کوین

نمودار نوارهای هش شبکه بیت کوین
نمودار نوارهای هش شبکه بیت کوین

DeFi Deverages

با چنین کاهش شدید قیمت توکن ها و انقباض شدید نقدینگی، ارزش کل قفل شده در DeFi به طور چشمگیری کاهش یافته است. پس از رسیدن به قله ۱۶۰ میلیارد دلاری در بازار ATH در نوامبر ۲۰۲۱، DeFi TVL بیش از ۱۲۰.۳ میلیارد دلار (-۷۵ درصد) کاهش یافت. این باعث می شود ارزش وثیقه DeFi به ۳۹.۷ میلیارد دلار کاهش یابد و به سطح فوریه ۲۰۲۱ بازگردد.

نمودار حجم سرمایه قبل شده در پروژه های دیفای

نمودار حجم سرمایه قبل شده در پروژه های دیفای
نمودار حجم سرمایه قبل شده در پروژه های دیفای

جریان خروجی استیبل کوین

استیبل کوین ها از سال ۲۰۲۰ به یک دارایی اصلی صنعت تبدیل شده اند، به طوری که ۳ دارایی از ۶ دارایی برتر بر اساس ارزش بازار در حال حاضر استیبل کوین هستند. مجموع عرضه استیبل کوین در مارس ۲۰۲۲ به ۱۶۱.۵ میلیارد دلار رسید، با این حال از آن زمان بازخرید در مقیاس بزرگ بیش از ۱۴.۳ میلیارد دلار بوده است.

به طور کلی این منعکس کننده جریان خروجی خالص سرمایه از فضای بین ۴- تا ۸- میلیارد دلار در ماه است. با این حال، همچنین قابل توجه است که این تنها ۸ درصد از اوج عرضه استیبل کوین را منعکس می کند، که نشان می دهد اکثریت این سرمایه هنوز در قالب دلار دیجیتال جدید باقی مانده است.

نمودار تغییرات موقعیت های استیبل کوین ها

نمودار تغییرات موقعیت های استیبل کوین ها
نمودار تغییرات موقعیت های استیبل کوین ها

همچنین تغییرات قابل توجهی در دامیننس نسبی عرضه استیبل کوین رخ داده است.

BUSD برجسته است و سهم بازار خود را از ۱۰٪ به ۱۶٪ در سال ۲۰۲۲ افزایش داده است و اکنون ارزش کل دارایی ۲۲.۰ میلیارد دلار را نشان می دهد.

تتر با وجود مجموع ۱۸.۴۲ میلیارد دلار بازخرید USDT از ماه می، سهم نسبتاً ثابت ۴۵ تا ۵۰ درصد از بازار را حفظ کرده است.

دامیننس USDC در ماه ژوئن به ۳۸٪ رسید، اما از آن زمان به ۳۱.۳٪ کاهش یافته است، در حال حاضر ۴۴.۷۵ میلیارد دلار ارزش دارد.

نمودار دامیننس عرضه استیبل کوین ها

نمودار دامیننس عرضه استیبل کوین ها
نمودار دامیننس عرضه استیبل کوین ها

در حالی که استیبل کوین‌ها در حال حاضر بازخرید و خروج سرمایه خالص را تجربه می‌ کنند، حجم انتقال اتریوم در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ به افزایش خود ادامه داد. از ژوئیه بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار در روز است.

در طی رویداد های فروش با نوسان بالا در ماه می، ژوئن و نوامبر، کل حجم انتقال استیبل کوین بین ۳۷ میلیارد دلار و ۵۱ میلیارد دلار به اوج خود می رسد که نشان دهنده تقاضای شدید برای نقدینگی دلار در طول رویداد های اهرم دهی است.

نمودار حجم نقل و انتقالات استیبل کوین ها

نمودار حجم نقل و انتقالات استیبل کوین ها
نمودار حجم نقل و انتقالات استیبل کوین ها

خلاصه و نتیجه گیری

امسال شاهد کاهش قیمت هر دو بیت کوین و اتریوم به بیش از ۷۵ درصد کاهش نسبت به رکورد تاریخی در ماه نوامبر بوده ایم. از ماه مه، این رویداد با یک رویداد اهرم‌ زدایی در مقیاس وسیع و گسترده مشخص شده است. این منجر به انقباض قابل توجه اعتبار، ورشکستگی های متعدد، فروپاشی تاسف بار پروژه چند میلیارد دلاری لونا و متأسفانه چیزی که در مورد FTX به نظر می رسد کلاهبرداری است.

سال ۲۰۲۲ سال بی‌ رحمانه‌ ای بود، و با کم شدن نقدینگی و سفته ‌بازی، نوسانات و حجم‌ ها را به پایین ‌ترین حد چند ساله رساند. با از بین رفتن سفته بازان، عرضه دارندگان بلند مدت بیت کوین به یک ATH دیگر افزایش یافته است و به نظر می رسد سرمایه گذاران با افزایش حجم بیت کوین در هر مرحله کاهش قیمت وارد عمل شده اند. ادغام اتریوم نیز در ماه سپتامبر با موفقیت اجرا شد و استیبل کوین ها همچنان به نشان دادن تناسب معنی دار بازار محصول ادامه می دهند.

انعطاف ‌پذیری سیستم‌ های غیرمتمرکز طی سال‌ها آزمایش می ‌شود، اما این رویدادها در نهایت همان چیزی است که گروه HODLer، خریداران آخرین راه‌ حل را شکل می‌ دهد. پس از تمام چالش‌های سال ۲۰۲۲، صنعت دارایی دیجیتال همچنان پابرجاست، درس‌ هایی آموخته می‌ شود و بلاک‌ های بیت ‌کوین همچنان پیدا می ‌شوند.

صرف نظر از آنچه در سال ۲۰۲۳ اتفاق می افتد، معتقدیم که این صنعت در آزمون زمان مقاومت خواهد کرد و به ساخت ابزار و داده های مورد نیاز برای تجزیه و تحلیل، مطالعه و درک چرایی ادامه خواهد داد.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول دسامبر 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول دسامبر ۲۰۲۲

تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته اول دسامبر ۲۰۲۲

تنظیم مجدد سرمایه

در پی یکی از بزرگترین رویدادهای اهرم ‌زدایی در تاریخ ارز ‌های دیجیتال، سقف تحقق یافته بیت ‌کوین به‌ گونه ‌ای کاهش یافته که تمام جریان‌ های سرمایه ورودی از ماه می ۲۰۲۱، از بین رفته است. یک افزایش مرتبط در فعالیت روی شبکه وجود دارد، با این حال نمی توان به درستی آن را پیگیری و رسد کرد.

بازار پس از چند هفته طوفانی بعد از فاجعه FTX، شاهد تثبیت قابل توجهی بالاتر از کف قبلی خود در محدوده ۱۵۵۰۰ دلار بوده است. رفتار قیمت شاهد یک برگشت نزدیک به ۱۰ درصد بوده، که از محدوده پایین ۱۶۰۶۵ دلار به بالاترین سطح ۱۷۱۹۷ دلار رسیده است.

در این هفته، شدت زیان ‌هایی را که سرمایه گذاران در بازار تجربه کرده ‌اند، در دوره ای که به نظر می ‌رسد بزرگ‌ ترین دوره کاهش اعتبار در تاریخ دارایی ‌های دیجیتال است، بررسی خواهیم کرد. همچنین اثرات بعدی را بر روی فعالیت شبکه و تقاضا و آنچه در مورد ساختار بازار فعلی به ما می گوید را بررسی می کنیم.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۱۲/۰۵

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/12/05
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۱۲/۰۵

برای شروع ارزیابی، میزان زیان های متوجه شده توسط همه فعالان بازار را در طول رویداد متلاطم کاهش اهرم در هفته های اخیر بررسی می کنیم.

هم فروش ماه ژوئن ۲۰۲۲ و هم فاجعه FTX باعث تسلیم شدن سرمایه گذاران در مقیاس تاریخی شد. رویداد FTX ضرر یک روزه -۴.۴۳۵ میلیارد دلار را ثبت کرد، که در نوع خود و در تاریخ بی سابقه بوده است. با این حال، هنگامی که با میانگین متحرک هفتگی ارزیابی می ‌شود، به نظر می‌رسد زیان در حال کاهش است. در مقایسه با فروش ماه ژوئن، بیشترین ضرر ناگهانی که در گذشته به ثبت رسیده بود، بیش از ۷۰۰ میلیون دلار زیان در روز برای مدت زمان تقریباً ۲ هفته بود.

نمودار سود و زیان محقق شده بیت کوین

نمودار سود و زیان محقق شده بیت کوین
نمودار سود و زیان محقق شده بیت کوین

ما می توانیم این تحلیل را با بررسی نسبت بین سود تحقق یافته و زیان تحقق یافته تکمیل کنیم. در اینجا می توان مشاهده کرد که نسبت بین سود/ زیان تحقق یافته پایین ترین کف تاریخی خود را ثبت کرده است.

این نشان می دهد که ضررهای قفل شده توسط بازار ۱۴ برابر بیشتر از رویدادهای سودآور بوده است. به احتمال زیاد این تا حدی منعکس کننده این است که چگونه کل عملکرد قیمت چرخه ۲۰۲۰-۲۲ بالاتر از قیمت لحظه ای است.

نمودار نسبت سود و زیان محقق شده با میانگین متحرک ۷ روزه

نمودار نسبت سود و زیان محقق شده با میانگین متحرک 7 روزه
نمودار نسبت سود و زیان محقق شده با میانگین متحرک ۷ روزه

در مرحله بعد، شاخص تحقق سرمایه را بررسی خواهیم کرد، که مجموع خالص ورودی و خروجی سرمایه به شبکه را از ابتدا نشان می دهد. می‌ توانیم از این معیار برای ارزیابی شدت خروج سرمایه از شبکه پس از اوج‌ گیری چرخه بازار استفاده کنیم.

افزایش قابل توجهی در Realized Cap پس از فروش در اواسط سال ۲۰۲۱ مشاهده می شود. این را می توان به این صورت تفسیر کرد که فعالان بازار خروج نقدینگی قابل توجه در رالی را افزایش می دهند و در نتیجه به سود می رسند و سقف تحقق یافته را افزایش می دهند.

پس از فروپاشی LUNA در ماه می ۲۰۲۲، یک جریان خروجی سرمایه قابل توجهی مشاهده می شود، به این دلیل که سرمایه گذارانی که در آن زمان بازار خرید کرده اند شروع به زیان های فزاینده ای کردند.

شور و نشاط تجربه شده در طول صعود H2 2022 به ATH تقریباً به طور کامل بازنگری شده است، که حاکی از سم زدایی تقریباً کامل این نقدینگی مازاد است.

نمودار شاخص تحقق سرمایه دلاری بیت کوین

نمودار شاخص تحقق سرمایه دلاری بیت کوین
نمودار شاخص تحقق سرمایه دلاری بیت کوین

سپس می ‌توانیم چرخه فعلی را با تمام بازارهای نزولی اصلی قبلی مقایسه کنیم، به‌ عنوان معیاری برای خروجی سرمایه نسبی از اوج پوشش واقعی تا پایین ترین قسمت بازار،:

سال ۱۱-۲۰۱۰ شاهد خروج سرمایه خالص معادل ۲۴ درصد اوج بود.

سال ۱۵-۲۰۱۴ کمترین و در عین حال خروج سرمایه غیر پیش پا افتاده ۱۴ درصدی را تجربه کرد.

۲۰۱۷-۲۰۱۸ کاهش ۱۶.۵ درصدی در Realized Cap را ثبت کرد که نزدیک ترین به چرخه فعلی ۱۷.۰ درصد است.

با این معیار، چرخه فعلی سومین خروج نسبی بزرگ سرمایه را به خود اختصاص داده است و اکنون چرخه ۲۰۱۸ را که احتمالاً مرتبط ترین چرخه به بازار فعلی است، تحت الشعاع قرار داده است.

تصویر مقایسه شاخص تحقق سرمایه بیت کوین در چرخه های مختلف

تصویر مقایسه شاخص تحقق سرمایه بیت کوین در چرخه های مختلف
تصویر مقایسه شاخص تحقق سرمایه بیت کوین در چرخه های مختلف

ضرر واقعی سرمایه گذاران بیت کوین در ۶ ماه گذشته از نظر بزرگی تاریخی بوده است. استرس سودآوری پس از رویداد شروع به کاهش کرده، اما منجر به تخلیه کامل نقدینگی مازاد جذب شده در ۱۸ ماه گذشته شده است.

افزایش در تقاضای فضای بلاک

معیار درآمد ماینرها از کارمزدها، بینشی در مورد تقاضا برای فضای بلوک و اینکه آیا تراکنش‌ کنندگان مایلند هزینه‌ هایی را که برای گنجاندن در بلوک بعدی پرداخت می‌ شوند، ارائه کنند، می‌دهد. اگر نرخ کارمزد ماهانه را با میانگین سالانه طولانی ‌تر مقایسه کنیم، می ‌توانیم شتاب کارمزد محلی را ارزیابی کنیم.

شتاب کارمزد بالای ۱ (نوارهای آبی) نشان‌ دهنده افزایش سهم درآمد استخراج‌ کنندگان از کارمزدها، نسبت به پایه سالانه است. شتاب کارمزد زیر ۱ (نوارهای قرمز) نشان دهنده انقباض درآمد ماینر از کارمزدها نسبت به پایه سالانه است.

بازارهای نزولی پایدار اغلب با کاهش قابل توجهی در فعالیت شبکه همراه است که منجر به درآمد نسبتاً کم هزینه کارمزد می شود. این بن بست از لحاظ تاریخی در واکنش به تسلیم شدن عمده در عمل قیمت شکسته شده است، جایی که قیمت های پایین تر باعث تقاضای جدید برای فضای بلاک می شود. همانطور که فروشندگان از بازار خارج می شوند و خریداران طرف مقابل را می گیرند، این هیجان باعث افزایش تراکم شبکه می شود.

جالب ترین نکته این است که آیا این افزایش زود گذر است یا اینکه می توان آن را تداوم بخشید، که نشان دهنده یک تغییر بالقوه در جریان می باشد.

نمودار درآمد ماینرها

نمودار درآمد ماینرها
نمودار درآمد ماینرها

این مشاهدات توسط شاخص Active Entities Momentum پشتیبانی می شود که می تواند تحت چارچوب زیر در نظر گرفته شود.

مومنتوم بالای ۱  نشان دهنده گسترش فعالیت موجودیت منحصر به فرد است.

مومنتوم زیر ۱  انقباض در فعالیت موجودیت منحصر به فرد را نشان می دهد.

مجدداً خاطرنشان می ‌کنیم که کاهش اخیر قیمت موجب هجوم فعالیت‌ های شبکه ‌ای شده است، به طوری که این شاخص برای اولین بار از زمان افزایش قیمت به ۴۸ هزار دلار در آوریل ۲۰۲۲، بالاتر از موقعیت تعادلی است.

این امر دلگرم کننده است که ببینیم Entity Momentum در سطوح بالا نسبت به آستانه تعادل باقی بماند یا خیر.

نمودار مومنتوم موجودیت های فعال

نمودار مومنتوم موجودیت های فعال
نمودار مومنتوم موجودیت های فعال

یکی از مناطقی که همچنان رو به زوال است، نشست حجم در سراسر شبکه است.

حجم فعلی تسویه ‌شده در حال آزمایش پایین ‌ترین چرخه است، که نشان می ‌دهد با وجود بهبود در تعداد تراکنش‌ها و موجودیت‌ های منحصربه‌ فرد، استفاده از شبکه برای انتقال ارزشمند شدن همچنان ضعیف است.

نمودار حجم نقل و انتقالات کل بیت کوین

نمودار حجم نقل و انتقالات کل بیت کوین
نمودار حجم نقل و انتقالات کل بیت کوین

با احیای تعداد تراکنش‌ها، اما کاهش حجم انتقال، احتمالاً بازتابی از انتقال‌ های کوچک ‌تر و کاهش تسلط نهاد های بزرگ ‌تر با اندازه سازمانی است. تفکیک حجم انتقال نسبی این را تأیید می کند، و نشان می دهد که تسلط تراکنش های کوچکتر (تا ۱۰۰ هزار دلار) به حدود ۳۵٪ افزایش یافته است. این یک شکست از ۱۰٪ به ۱۲٪ نسبتاً پایدار در کل چرخه ۲۰۲۰-۲۲ است.

نمودار حجم نسبی نقل و انتقالات بر اساس اندازه

نمودار حجم نسبی نقل و انتقالات بر اساس اندازه
نمودار حجم نسبی نقل و انتقالات بر اساس اندازه

مبنای هزینه STH اخیراً به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، که نشان دهنده حجم زیادی از بیت کوین هایی است که در ماه نوامبر دست به دست شدند. همچنین می‌ توانیم توجه داشته باشیم که تمام هزینه ‌های شبکه ای به شدت در محدوده ۱۸.۷ تا ۲۲.۹ هزار دلار متمرکز شده ‌اند.

این تمرکز محدود مبتنی بر هزینه، نشان دهنده این است که احتمال بیشتری وجود دارد که بازار کل در واکنش به نوسانات، رفتار منسجم تری را آغاز کند. این همچنین نشان می‌ دهد که ریسک و فرصت درک شده در میان همه شرکت‌ کنندگان، قدیمی یا جدید، مشابه است و تلاقی بیشتری از سم‌ زدایی کامل بازار را فراهم می‌ کند.

نمودار مبنای هزینه ها در شبکه آن چین

نمودار مبنای هزینه ها در شبکه آن چین
نمودار مبنای هزینه ها در شبکه آن چین

خلاصه و نتیجه گیری

در نتیجه، بدیهی است که سطح درد مالی متوجه شرکت‌ کنندگان در بازار در طول ۶ ماه گذشته خیره ‌کننده نبوده است، با این حال، به نظر می ‌رسد که شدت ضرر در هفته‌ های اخیر در حال کاهش است.

همچنین می‌ توانیم یک تغییر مثبت در شخصیت هم برای فعالیت شبکه و هم برای تقاضا برای فضای بلوک مشاهده کنیم. با این حال، این تغییر در ساختار با افزایش حجم نقل و انتقالات، که همچنان در پایین ترین سطح چرخه کاهش می یابد، پشتیبانی نمی شود و سطح بالایی از مشارکت خرده فروشی را نشان می دهد.

یک ساختار بازار نادر اما آموزنده نیز وجود دارد که به موجب آن درجه‌ ای از همگنی بین قیمت ‌های خرید در همه گروه‌ ها وجود دارد. این به تحلیلگران بازار اجازه می ‌دهد تا کل بازار را به‌ عنوان درک مشابهی از ریسک در مقابل فرصت، و موضعی مشابه با توجه به سودآوری ارزیابی کنند.

سلب مسئولیت: این گزارش هیچ توصیه سرمایه گذاری ارائه نمی دهد. تمام داده ها فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه شده است. هیچ تصمیم سرمایه گذاری نباید بر اساس اطلاعات ارائه شده در اینجا باشد و شما تنها مسئول تصمیمات سرمایه گذاری خود هستید.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته چهارم نوامبر 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته چهارم نوامبر ۲۰۲۲

تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته چهارم نوامبر ۲۰۲۲

کاراکتر معروف کاپیتولاسیون

از آنجایی که طوفان بعد از شکست صرافی FTX فروکش کرده است، یک سوال کلیدی این است که آیا می ‌توان فروش را به عنوان ادامه روند نزولی در نظر گرفت، و یا در عوض محرک یک تغییر روانی عمیق‌ تر در میان سرمایه‌ گذاران به وجود آمده است.

بازار پس از چند هفته پر هرج و مرج به تثبیت ادامه داد و قیمت ها در محدوده کم دامنه ای معامله شدند و کمی بالاتر از ۱۶ هزار دلار بود. واکنش کلی هولدرهای بیت کوین به آرامی واضح تر می شود.

در این هفته، مقیاس زیان های تحقق یافته و غیرقابل تحقق در بین هولدرهای بیت کوین را بررسی می کنیم، چیزی که اکنون یکی از سنگین ترین رویدادهای کاپیتولاسیون در تاریخ است. همچنین روندهای تغییر رفتاری را که پس از این رویداد رخ داده است، تجزیه و تحلیل خواهیم کرد، و آن چیزی که در مورد تصویر بزرگتر به ما می گوید، و اثرات بعدی بر عزم سرمایه گذاران و فرسودگی فروشندگان را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۱۱/۲۸

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/11/28
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۱۱/۲۸

یک تغییر رفتار در حال رخ دادن است

قیمت بیت کوین بیش از ۴.۵ ماه است که زیر قیمت واقعی معامله می شود. این از لحاظ تاریخی با مرحله کف های قیمت مرتبط است، که اغلب می ‌توان با استفاده از شاخص امتیاز روند تجمعی، ارزیابی کرد.

این ابزار تغییر تعادل نسبی موجودیت ها را در ۳۰ روز گذشته نشان می دهد، با مقیاس نشان دهنده اندازه تغییر تعادل و جهت آن را از مرحله انباشت تا توزیع نشان می دهد.

مقادیر نزدیک به ۱ بیانگر این است که بخش بزرگی از شبکه بیت‌ کوین در حال جمع‌ آوری بیت کوین ها و افزایش معنی ‌دار موجودی آن‌ها بوده است.

مقادیر نزدیک به ۰ نشان می دهد که بخش بزرگی از شبکه بیت کوین در حال توزیع بیت کوین ها بوده و به طور معنی داری موجودی آنها را کاهش داده است.

از نقطه نظر مقایسه، امتیاز انباشت قوی اخیر پس از فروش اخیر شبیه به امتیاز اواخر سال ۲۰۱۸ است. این تغییر رفتاری را می توان بلافاصله پس از بسیاری از رویدادهای فروش مشاهده کرد، از جمله:

نوامبر تا دسامبر ۲۰۱۸، سقوط کووید مارس ۲۰۲۰، می ۲۰۲۲ فروپاشی LUNA و ژوئن ۲۰۲۲، زمانی که قیمت برای اولین بار به زیر ۲۰ هزار دلار سقوط کرد.

نمودار روند انباشت بیت کوین

نمودار روند انباشت بیت کوین
نمودار روند انباشت بیت کوین

می ‌توانیم با استفاده از امتیازات روند انباشت و توزیع بر اساس گروه های کیف پول، نهادهای خاصی را که در آن شرکت می‌ کنند، تجزیه کنیم.

بررسی نمودار زیر نشان می‌ دهد که تقریباً همه گروه ‌ها پس از انقباض اخیر قیمت به سمت انباشت تغییر جهت داده‌ اند. این سیگنالی از فرصت درک شده برای خرید و همچنین انتقال گسترده بیت کوین ها از صرافی ها به سمت کیف پول های شخصی است.

دوره مشابهی از انباشت گسترده را می توان پس از همه رویدادهای فروش فوق الذکر مشاهده کرد.

نمودار انباشت بیت کوین بر اساس مدل Cohort

نمودار انباشت بیت کوین بر اساس مدل Cohort
نمودار انباشت بیت کوین بر اساس مدل Cohort

بررسی دقیق‌ تر گروه‌های مختلف بر اساس اندازه کیف پول را می ‌توان با دو مورد از نمونه تحلیل هفته های قبل تکمیل کرد:

نمایش تعداد کل آدرس ها و تغییر ۳۰ روزه گروه ها.

نمایش خالص دارایی ها و تغییر موجودی ۳۰ روزه.

در بین همه گروه ‌ها، نهاد های دارای کمتر از ۱ BTC همچنین با عنوان میگو ها برچسب‌ گذاری شده‌ اند، دو موج متمایز افزایش و ثبت ATH را در طول ۵ ماه گذشته ثبت کرده‌ اند. از زمان فروپاشی FTX، میگوها +۹۶.۲ هزار بیت کوین به ذخایر خود اضافه کرده اند و اکنون بیش از ۱.۲۱ میلیون بیت کوین دارند که معادل ۶.۳ درصد از عرضه در گردش است.

نمودار تغییر موقعیت دارندگان کمتر از ۱ بیت کوین

نمودار تغییر موقعیت هولدرهای کمتر از 1 بیت کوین
نمودار تغییر موقعیت هولدرهای کمتر از ۱ بیت کوین

سرمایه گذاران جدید تحت فشار قرار دارند

یکی از رویداد های ثابتی که انگیزه عبور از روند نزولی به روند صعودی است، تحقق چشمگیر زیان های به وجود آمده است. به این دلیل که سرمایه گذاران در مقیاس بزرگ تسلیم می شوند. نوامبر چهارمین رویداد بزرگ تسلیم در تاریخ را به خود اختصاص داده است که زیان ۷ روزه ۱۰.۱۶ میلیارد دلاری را ثبت کرده است. این ۴.۰ برابر بزرگتر از اوج در دسامبر ۲۰۱۸ و ۲.۲ برابر بزرگتر از مارس ۲۰۲۰ بوده است.

نمودار زیان های محقق شده بیت کوین

نمودار زیان های محقق شده بیت کوین
نمودار زیان های محقق شده بیت کوین

این استرس مالی از دیدگاه سرمایه گذاران جدید تر نیز قابل بررسی است. با مشاهده رابطه بین مبنای هزینه هولدرهای کوتاه مدت و قیمت نقطه ای، الگوی زیر را می توان در تمام چرخه های بیت کوین مشاهده کرد.

بازار صعودی: با افزایش قیمت، میانگین قیمت خرید بیت کوین های تازه خریداری شده به طور مداوم در سود است. در واقع میزان قیمت هزینه شده هولدرهای کوتاه مدت کمتر از قیمت لحظه ای بازار است.

بازار نزولی: کاهش ارزش ثابت قیمت باعث می‌ شود که مبنای هزینه سرمایه‌ گذاران جدید بالاتر از قیمت‌ های لحظه ای باشد. که به طور مداوم در ضرر است. در واقع میزان قیمت هزینه شده هولدرهای کوتاه مدت بیشتر از قیمت لحظه ای بازار است.

اگر عدد مبنایی را به عنوان میزان هزینه های هولدرهای کوتاه مدت در حال حاضر ۱۸.۸۳ هزار دلار در نظر بگیریم، متوسط خریدار اخیر آن ها تا ۱۲ درصد در ضرر است.

نمودار سیکل هزینه های هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین

نمودار سیکل هزینه های هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین
نمودار سیکل هزینه های هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین

بنابراین تجزیه و تحلیل بیشتر از مبنای هزینه هولدرهای کوتاه مدت (STH) در طول بازارهای نزولی می تواند به عنوان یک قطب نما برای ردیابی مرحله گذار به بازارهای صعودی عمل کند.

قبل از تشکیل کف های قیمت(نوارهای آبی رنگ): در طول مراحل اولیه یک بازار نزولی، مبنای هزینه کل همه سرمایه گذاران بسیار پایین تر از قیمت لحظه ای باقی می ماند، چرا که اکثر سرمایه گذاران سودآور باقی می مانند.

مرحله کف های قیمت (نوارهای نارنجی): پس از یک روند نزولی طولانی، در نهایت، بازار به کاپیتولاسیون کامل می ‌رسد و قیمت نقدی به زیر قیمت واقعی برمی گردد.

در مرحله آخر (نوارهای قرمز) از آنجایی که بازار فروش قابل توجهی را تجربه می کند و فروشندگان به فرسودگی نزدیک می شوند، بازار با توزیع سنگین همزمان با انباشت برابر توسط دیگران مواجه می شود. این امر مبنای هزینه STH را به پایین ‌تر از قیمت واقعی هدایت می ‌کند، و به این معنی است که خریداران اخیر نسبت به هولدرهای متوسط ورودی، برتری دارند.

نمودار هزینه هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین نسبت به قیمت لحظه ای

نمودار هزینه هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین نسبت به قیمت لحظه ای
نمودار هزینه هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین نسبت به قیمت لحظه ای

همچنین می ‌توانیم اندازه زیان تحقق نیافته را نسبت به اندازه بازار کمی کنیم. زیان نسبی تحقق نیافته، زیان کل را که هنوز در بازار گسترده ‌تر نگهداری می‌ شود، در مقایسه با کل سرمایه بازار اندازه ‌گیری می‌ کند.

ردیابی میانگین هفتگی این شاخص نشان می دهد که در نقاط بازارهای شدیدا نزولی قبلی، سرمایه گذاران زیان بیش از ۵۰ درصد از کل ارزش بازار را در آن زمان متحمل می شدند. این معیار اخیراً به ۵۶٪ رسیده است که بالاترین میزان برای این چرخه است و قابل مقایسه با طبقه های قبلی بازار نزولی است.

نمودار زیان تحقق نیافته بیت کوین

نمودار زیان تحقق نیافته بیت کوین
نمودار زیان تحقق نیافته بیت کوین

اوج کمبود کارایی

نسبت تعدیل شده MVRV ابزاری است که سود نگهداری شده در عرضه غیرفعال یا از دست رفته (بیت کوین های بدون جابجایی بیش از ۷ سال) را نشان می دهد. مقادیر بالای ۱ نشان می دهد که بازار به طور کلی در سود است، در حالی که مقادیر زیر ۱ نشان می دهد که بازار کاملا در ضرر است.

این معیار در حال حاضر مقدار ۰.۶۳ (میانگین ضرر غیر واقعی ۳۷٪) را برمی گرداند، که بسیار قابل توجه است. چرا که تنها ۱.۵۷٪ از روزهای معاملاتی در تاریخ بیت کوین، مقدار MVRV تعدیل شده کمتری را ثبت کرده اند. به عبارت دیگر، اگر سود موجود در عرضه احتمالی از دست رفته را تنزیل کنیم، بازار کنونی در ضررترین بازار از زمان نزدیک به دسامبر ۲۰۱۸ و ژانویه ۲۰۱۵ بوده است.

نمودار نسبت تعدیل شده MVRV بیت کوین

نمودار نسبت تعدیل شده MVRV بیت کوین
نمودار نسبت تعدیل شده MVRV بیت کوین

نه تنها زیان تحقق نیافته هنوز در بازار از نظر تاریخی بزرگ است، زیان های تحقق یافته نیز از نظر بزرگی تاریخی بوده است. در اینجا ما از شاخص aSOPR استفاده می ‌کنیم، که میانگین قیمت هزینه تا خرید را برای تمام بیت کوین هایی که حرکت کرده‌ اند را اندازه‌ گیری می‌ کند. بنابراین، مقادیر بالای ۱ نشان دهنده سودآوری غالب است، در حالی که مقادیر زیر ۱ نشان دهنده زیان کل است.

نمودار زیر میانگین هفتگی aSOPR را با باندهای High و Low مقایسه می کند که حرکت انحراف ۲ استاندارد را در aSOPR منعکس می کند.

واکنش اخیر بازار به فشار فروش  ناشی از اتفاقات صرافی FTX روی این نمودار آشکار شد که برای اولین بار از مارس ۲۰۲۰ به زیر باند پایین رسید. اهمیت این رویداد دوباره فقط با سقوط COVID و تسلیم شدن بازار در سال قابل مقایسه است.

نمودار aSOPR 4 ساله بیت کوین

نمودار aSOPR 4 ساله بیت کوین
نمودار aSOPR 4 ساله بیت کوین

نمودار زیر سود/زیان خالص انباشته ۷ روزه را نشان می دهد که برای مقایسه بین چرخه ها به بیت کوین بیان می شود. شایان ذکر است، در هفته گذشته، بازار متوجه ضرر خالصی معادل -۵۲۱ هزار بیت کوین شد که باز هم نزدیک به بزرگترین رکورد ثبت شده در تاریخ است.

با مقایسه زیان خالص واقعی تجمعی فعلی با سقوط کووید و لونا، به ترتیب با ۴۴ درصد و ۳۹ درصد کاهش قیمت، بازار در طول تسلیم اخیر با تنها ۲۶ درصد اصلاح، قدرت بیشتری را نشان داده است.

نمودار سود و زیان خالص انباشته بیت کوین با میانگین ۷ روزه

نمودار سود و زیان خالص انباشته بیت کوین با میانگین 7 روزه
نمودار سود و زیان خالص انباشته بیت کوین با میانگین ۷ روزه

خلاصه و نتیجه گیری

سقوط صرافی FTX یکی از بزرگترین رویدادهای کاپیتولاسیون در تاریخ بیت کوین را ایجاد کرده است و میلیاردها سرمایه را از دست سرمایه گذاران در ضررخارج کرده است. بازار در درجه ای از رکود قرار دارد و احتمالاً برای هضم کامل نوسانات اخیر به زمان نیاز دارد.

با این حال، ویژگی های این کاپیتولاسیون شباهت های زیادی به تاریک ترین نقاط در طول بازار نزولی ۲۰۱۸ دارد. این فروش شاهد انحرافات آماری قابل توجهی خارج از میانگین در زیان سرمایه گذار بود. زیان محقق نشده فعلی که توسط عرضه بیت کوین های فعال معامله می ‌شود، عملاً در پایین ‌ترین حد خود قرار دارد و تنها با پایین ‌ترین نقطه چرخه‌ های نزولی ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ رقابت می‌کند. با چنین سال پر هرج و مرجی تا به امروز، عزم دارندگان بیت کوین در طول سال ۲۰۲۲ به شدت مورد آزمایش قرار گرفته است.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته سوم نوامبر 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته سوم نوامبر ۲۰۲۲

تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته سوم نوامبر ۲۰۲۲

عدم اطمینان در میان نهنگ ها و دست های قدیمی بازار

در پی سقوط FTX، روندهای در حال توسعه در داده های شکبه ای را بررسی می کنیم که نشان می دهد اعتماد و موقعیت مالی دست های قدیمی نهنگ ها و بیت کوین توسط این رویداد سست شده است.

با فرو نشستن گرد و غبار پس از سقوط FTX، و با چند هفته دیگر اطلاعات موجود، ما می توانیم ارزیابی کنیم که آیا ضعف اخیر بازار اعتماد دارندگان بیت کوین را متزلزل کرده است یا خیر. بازار در این هفته به تثبیت ادامه می‌ دهد، با این حال قیمت بیت کوین در هفته گذشته از بالاترین قیمت ۱۷,۰۳۶ دلار تا قیمت بسته شدن کندل هفتگی در محدوده ۱۶,۲۴۸ دلار نوسان داشت، که یکی از پایین ‌ترین قیمت‌های پایانی چرخه نزولی بیت کوین است.

در این تحلیل، به سه موضوع خاص پرداخته شده است:

جریان های خروجی صرافی ها که همچنان رکوردهای تاریخی را می شکند.

نهنگ هایی که در مجموع به احتمال زیاد در حال جمع آوری بیت کوین ها هستند.

هولدرهای بلند مدت، که در حال حاضر بیت کوین ها را با نرخ تاریخی قابل توجهی به فروش می رسانند.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۱۱/۲۲

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/11/22
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۱۱/۲۲

بیت کوین ها از صرافی خارج می شوند

خروجی‌ها از صرافی‌ها و کیف پول‌ سرمایه‌ گذاران تقریباً در همه اندازه‌ ها در مقیاس تاریخی بوده است، به دلیل اینکه هولدرهای بیت کوین به دنبال امنیت در حفظ و نگهداری دارایی خود هستند. در نتیجه، تغییر موقعیت خالص ۳۰ روزه کل موجودی های صرافی به بالاترین حد خود برای جریان های خروجی این هفته رسیده است.

بیت کوین در حال حاضر با نرخ منفی ۱۷۲.۷ هزار بیت کوین در ماه از صرافی ها خارج می شود، که اوج قبلی پس از فروش ژوئن ۲۰۲۲ را تحت الشعاع قرار داده است.

نمودار تغییرات موقعیت خالص بیت کوین در صرافی ها

نمودار تغییرات موقعیت خالص بیت کوین در صرافی ها
نمودار تغییرات موقعیت خالص بیت کوین در صرافی ها

مجموع تراکنش ‌های تایید شده نیز طی دو هفته گذشته افزایش یافته و به بالاترین سطح چند ماهه خود یعنی ۲۴۶ هزار تراکنش تایید شده در روز رسیده است. از این مجموع، حدود ۲۹.۲ درصد مربوط به نقل و انتقالات برداشت ارز (۷۷.۱ هزار برداشت) و ۱۸.۲ درصد مربوط به انتقال سپرده های صرافی ها (۴۸.۱ هزار سپرده) بوده است.

این انبوه فعالیت های مرتبط با صرافی ها، سیطره معاملات سپرده یا برداشت صرافی ها را به ۴۷.۴ درصد کل می رساند که بالاترین سطح از سال تا به امروز است. از نظر تاریخی، تسلط بالاتر صرافی ها می تواند با بازارهای صعودی (روندهای پایدار) و رویداد های فروش با نوسان بالا (جهش های کوتاه مدت) مرتبط باشد.

نمودار دامیننس تراکنش های بیت کوین در صرافی ها

نمودار دامیننس تراکنش های بیت کوین در صرافی ها
نمودار دامیننس تراکنش های بیت کوین در صرافی ها

بر اساس میانگین متحرک ۳۰ روزه، مجموع حجم ورودی و خروجی دلار در همه صرافی‌ها افزایش یافت و این هفته به ۱.۷۲ میلیارد دلار در روز رسید. نمودار زیر میانگین ماهانه 🔴 نسبت به میانگین سالانه 🔵 را به عنوان معیاری برای حرکت کلی اقتصاد بیت کوین نشان می دهد.

از لحاظ تاریخی، دوره‌ هایی که میانگین ماهانه حجم صرافی ها از سالانه فراتر می ‌رود، نشان ‌دهنده حرکت مثبت بازار است، چون حجم بیشتر بیت کوین ها تغییر می‌کند. در بازار فعلی، مجموع حجم ورودی و خروجی صرافی ها باید به سطوح بالاتر از ۲.۱۵ میلیارد دلار برسد و حفظ شود تا به معنای حرکت مثبت در این جبهه باشد.

نمودار مومنتوم حجم معاملات بیت کوین در صرافی ها

نمودار مومنتوم حجم معاملات بیت کوین در صرافی ها
نمودار مومنتوم حجم معاملات بیت کوین در صرافی ها

نهنگ های زیر آب

روندی که در مراحل بعدی بازار نزولی ۲۰۱۸-۱۹ قابل مشاهده است، افزایش کل در میانگین حجم ورودی به صرافی ها است. به عبارت دیگر، میانگین اندازه سپرده در تمام صرافی‌های اصلی بر حسب دلار افزایش می ‌یابد، به دلیل اینکه  بازار یک چرخه را تشکیل می‌ دهد. این در تمام صرافی‌های اصلی از جمله Binance، Bitfinex، Coinbase، Gemini و Kraken وجود دارد.

روند مشابهی از اواخر ماه مه پس از فروپاشی پروژه LUNA-UST اعمال شده است، و نشان می دهد که به طور کلی، افزایش خالص سپرده های بزرگتر در ۶ ماه گذشته وجود داشته است. همچنین نشان دهنده این است که نهادهایی مانند نهنگ ‌ها، مؤسسات و شرکت‌ های تجاری تسلط بیشتری بر سپرده‌ های ارزی داشته ‌اند.

نمودار میانگین حجم ورودی بیت کوین به صرافی ها

نمودار میانگین حجم ورودی بیت کوین به صرافی ها
نمودار میانگین حجم ورودی بیت کوین به صرافی ها

عامل محرک ممکن است وضعیت مالی نهنگ ها باشد (نهادها > 1k BTC). خط زرد زیر میانگین قیمت برداشت گروه نهنگ ها را از ۵ جولای ۲۰۱۷ (از زمان راه اندازی بایننس) نشان می دهد که با قیمت ۱۷۸۲۵ دلار معامله می شود.

با قیمت ‌های نقدی در حال حاضر ۱۶.۲ هزار دلار، این اولین بار از مارس ۲۰۲۰ است که این گروه نهنگ با ضرر غیرقابل تحقق روبرو شده است. در پاسخ، نهنگ ‌ها در واقع بیت کوین هایی را با بیش از ۵ هزار تا ۷ هزار بیت کوین در روز در جریان خالص ورودی در هفته گذشته به صرافی‌ ها واریز کرده ‌اند.

نمودار میانگین حجم ورودی بیت کوین به صرافی ها

6 25

دست های قدیمی بازار بیدار شده اند

در طول بازارهای نزولی، افزایش قابل توجه و پایدار در مخارج بیت کوین های قدیمی اغلب نشانه ای از کاهش اعتقاد، ترس و تسلیم شدن در میان این گروه با تجربه تر است.

شناساگرهای سنی حجم مصرف شده (SVAB) نشان می‌ دهد که کمی بیش از ۴ درصد از کل حجم مصرف‌ شده از بیت کوین های قدیمی ‌تر از ۳ ماه این هفته تامین شده است که بالاترین سطح در سال ۲۰۲۲ است. تاریخ، اغلب در طول رویداد های کاپیتولاسیون و رویدادهای وحشت در مقیاس گسترده دیده می شود.

نمودار حجم بیت کوین های خرج شده قدیمی

نمودار حجم بیت کوین های خرج شده قدیمی
نمودار حجم بیت کوین های خرج شده قدیمی

حجم بیت کوین خرج شده قدیمی تر از ۶ ماه نیز به پنجمین ارزش بالاتر در پنج سال گذشته رسیده است. بیش از ۱۳۰.۶ هزار بیت کوین با عمر ۶ ماهه یا بیشتر تنها در ۱۷ تا ۱۷ نوامبر خرج شده است که میانگین ۷ روز اکنون ۵۰.۱ هزار بیت کوین در روز است.

این نشان می دهد که عدم اطمینان قابل توجهی وجود دارد که باعث تغییر دست و یا به هم زدن بیت کوین ها توسط سرمایه گذاران بلند مدت می شود.

نمودار حجم بیت کوین های خرج شده قدیمی تر از ۶ ماه

نمودار حجم بیت کوین های خرج شده قدیمی تر از 6 ماه
نمودار حجم بیت کوین های خرج شده قدیمی تر از ۶ ماه

از زمانی که FTX سقوط کرد، در مجموع ۲۵۴ هزار بیت کوین قدیمی تر از ۶ ماه به فروش رفته است، که معادل حدود ۱.۳ درصد از عرضه در گردش است. بر اساس تغییرات ۳۰ روزه، این شدید ترین کاهش در عرضه بیت کوین های قدیمی از دوره صعودی ژانویه ۲۰۲۱ است، جایی که سرمایه گذاران بلند مدت در بازار صعودی سود می بردند.

نمودار خالص موقعیت عرضه کنندگان قدیمی بیت کوین

نمودار خالص موقعیت عرضه کنندگان قدیمی بیت کوین
نمودار خالص موقعیت عرضه کنندگان قدیمی بیت کوین

در نهایت، ما رفتار هولدرهای بلند مدت را بررسی خواهیم کرد، که به حساب نهادهایی است که از نظر آماری کمترین احتمال را برای فروش دارایی خود در مواجهه با نوسانات دارد. عرضه آنها ۸۴۵۶۰ بیت کوین پس از FTX کاهش یافته است که یکی از قابل توجه ترین کاهش ها در سال گذشته است. همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده است، کاهش عرضه LTH از ۱۰۰ هزار بیت کوین در سه ماه متوالی منتهی به ماه می، ژوئن و جولای امسال فراتر رفته است. این کاهش فعلی را قابل توجه است، اما نه بزرگترین، اگرچه هنوز در حال انجام است.

نمودار کل عرضه هولدرهای بلند مدت بیت کوین

نمودار کل عرضه هولدرهای بلند مدت بیت کوین
نمودار کل عرضه هولدرهای بلند مدت بیت کوین

خلاصه

در بسیاری از معیارها که رفتار سرمایه‌ گذاران بلند مدت بیت ‌کوین را توصیف می‌ کنند، چندین مورد نشان می ‌دهند که حجم بالایی از مخارج و سرمایه‌ گذاری غیر ضروری در حال انجام است. همانطور که هفته گذشته اشاره شد، کاهش سرعت و تغییر مجدد این معیارها نشان می ‌دهد که ممکن است یک رویداد کوتاه‌ مدت باشد، اما با گذشت هر روز که این روندها ادامه پیدا می کنند، به طور فزاینده‌ ای محتمل ‌تر می‌ شود که کاهش اعتماد در مقیاس گسترده ‌تر در جریان است.

نهنگ ها در حال حاضر در حالت توزیع خالص قرار دارند و بین ۵ تا ۷ هزار بیت کوین اضافی را به صرافی ها ارسال کرده اند. در همین حال، خروج بیت کوین ها از صرافی ها تقریباً توسط همه گروه ها در بالاترین حد خود قرار دارد. تاثیر سقوط FTX همچنان ادامه دارد و باید دید که کاهش اعتماد سرمایه گذاران تا چه حد گسترده بوده است.


تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته دوم نوامبر ۲۰۲۲

تحلیل شاخص های آن چین به عنوان یکی از ابزارهایی برای پیش بینی و درک بهتر رفتار بازار مورد استفاده قرار می گیرد. که می توانیم از این ابزار برای کامل تر کردن هر چه بهتر تحلیل ها استفاده کنیم. در این هفته به بررسی یکی از مهم ترین اتفاقات بازار ارزهای دیجیتال و تاثیر آن بر روند بیت کوین خواهیم می پردازیم.

با فروپاشی صرافی FTX، صنعت دارایی های دیجیتال تکان دهنده ترین ورشکستگی یک شرکت کریپتویی را تجربه کرده است. در این تحلیل، عملکرد بانکی FTX را تحلیل می ‌کنیم. اتفاقاتی که در صنعت دارایی های دیجیتال بین ۶ تا ۱۴ نوامبر ۲۰۲۲ رخ داد، چیزی به جز اتفاقات تکان دهنده و ناامید کننده نیست. در عرض تنها یک هفته، یکی از محبوب ترین و پر حجم ترین صرافی ها در معاملات کریپتو نابود شد.

اتفاقاتی که در این صرافی افتاد، شامل این موارد بود:

برداشت مشتریان متوقف شد. وارد مذاکرات شکست خورده ای شد تا توسط رقیبش یعنی صرافی بایننس خریداری شود. مشخص شد که بین ۸ تا ۱۰ میلیارد دلار از سرمایه های مشتریان کم است. کیف‌ پول‌ های صرافی‌ هایی که گفته می‌ شود به میزان ۵۰۰ میلیون دلار هک شده بودند. درخواست ورشکستگی از طرف صرافی صادر شد، و رسما اعلام ورشکستگی کرد. آن چیزی که به نظر می رسد، تخلفی است که توسط نهاد Alameda / FTX انجام شده است و افشا شد.

چنین رویدادی ضربه بزرگی به صنعت است، میلیون ‌ها مشتری را با سرمایه ‌های محبوس باقی می‌ گذارد، سال‌ها به شهرت صنعت سازنده آسیب می ‌رساند و خطرات اعتباری جدیدی ایجاد می ‌کند که احتمالاً بسیاری از آنها هنوز شناسایی نشده ‌اند.

در میان این هرج و مرج، یادآوری این نکته مهم است که فضای دارایی های دیجیتال یک بازار آزاد است و این رویداد نشان دهنده شکست یک نهاد متمرکز قابل اعتماد است، نه زیر بنای فناوری رمزنگاری. هیچ وثیقه ‌ای برای بیت ‌کوین وجود ندارد. البته با فشار دولت ها برای نگهبانی از دارایی ها، بازار در ماه ‌ها و سال ‌های آینده بهبود می ‌یابد، و قوی‌ تر بر می‌ گردد.

نمودار مقایسه قیمت BTC، ETH و FTT

نمودار مقایسه قیمت BTC، ETH و FTT
نمودار مقایسه قیمت BTC، ETH و FTT

ردیابی ذخایر صرافی ها برای FTX در طول سال ها برای بسیاری از ارائه دهندگان داده تا حدودی چالش برانگیز بوده است، اطلاعات منتشر شده نشان می دهد که FTX از یک سیستم زنجیره لایه برداری نسبتاً پیچیده برای ذخایر BTC خود استفاده می کند. در ماه آوریل تا می امسال، ذخایر FTX به بیش از ۱۰۲ هزار بیت کوین رسیده بود. این میزان در اواخر ژوئن ۵۱.۳ درصد کاهش یافت.

ذخایر از آن زمان به طور مداوم کاهش یافته است تا اینکه در طول این هفته کاری به طور موثر به صفر رسید. همانطور که ادعاهایی مبنی بر سوء استفاده از سپرده های مشتری توسط Alameda آشکار می شود، این مورد نشان می دهد که نهاد Alameda-FTX ممکن است در واقع در ماه مه-ژوئن به دنبال سقوط LUNA و سایر وام دهندگان، دچار کاهش شدید ترازنامه شده باشد.

نمودار موجودی بیت کوین در صرافی FTX

نمودار موجودی بیت کوین در صرافی FTX
نمودار موجودی بیت کوین در صرافی FTX

عرضه ETH در FTX نیز دو دوره کاهش قابل توجهی را تجربه کرده است:

در ماه ژوئن، ذخایر اتریوم ۵۷۶- هزار عدد (-۵۵.۲٪) کاهش یافت.

در هفته گذشته، از ۶۱۱ هزار اتریوم به تنها ۲.۸ هزار عدد (-۹۹.۵٪) سقوط کرد.

مشابه موجودی بیت کوین، با این امر تقریباً هیچ اتریومی در کیف پول‌ های متعلق به FTX باقی نمانده است.

نمودار موجودی اتریوم در صرافی FTX

نمودار موجودی اتریوم در صرافی FTX
نمودار موجودی اتریوم در صرافی FTX

هنگامی که به ذخایر استیبل کوین نگاه می کنیم، می بینیم که ذخایر کل در FTX از ۱۹ اکتبر شروع به کاهش قابل توجهی کرد و از ۷۲۵ میلیون دلار کاهش یافت و در ماه بعد عملاً به صفر رسید.

پس از فروش در ماه ژوئن، در زمانی که ذخایر بیت کوین و اتریوم به شدت کاهش یافته بود، موجودی استیبل کوین به طور قابل توجهی به یک ارتفاع پایدار جدید رسید. این ممکن است نشانه های بیشتری را اضافه کند که درجه ای از کاهش ارزش ترازنامه در آن مرحله رخ داده است، که نیاز به مبادله یا وام دادن استیبل کوین ها برای وثیقه BTC و یا ETH دارد.

نمودار عرضه استیبل کوین ها در صرافی FTX

نمودار عرضه استیبل کوین ها در صرافی FTX
نمودار عرضه استیبل کوین ها در صرافی FTX

در حالی که ابهام قابل توجهی در مورد آنچه واقعاً بین FTX و Alameda اتفاق افتاده وجود دارد، یک مجموعه رو به رشد از داده‌ های آن چین وجود دارد که نشان می ‌دهد شکاف ‌هایی در ماه می تا ژوئن شکل گرفته است. این امر باعث می شود ماه های اخیر صرفاً پیش درآمدی باشد برای چیزی که احتمالاً فروپاشی اجتناب ناپذیر صرافی بود.

در مقیاس وسیع صنعت، ما شاهد خروج بیت کوین ها از صرافی ها با نرخی واقعاً تاریخی بوده‌ ایم. به این دلیل که دارندگان آن به دنبال امنیت خود حضانتی هستند. نمودارهای زیر تغییرات کل موجودی صرافی‌ ها، کیف پول های سرمایه ‌گذاران و ماینرها را از ۶ تا نوامبر نشان می ‌دهد، زمانی که غوغای مشکلات در FTX هنوز در مراحل اولیه بود.

صرافی ها شاهد یکی از بزرگترین کاهش خالص موجودی کل بیت کوین در تاریخ بوده اند که طی ۷ روز ۷۲.۹ هزار بیت کوین کاهش یافته است. این تنها با سه دوره در گذشته مقایسه می شود. آوریل-۲۰۲۰، نوامبر-۲۰۲۰، و ژوئن تا ژوئیه ۲۰۲۲.

نمودار خالص تغییرات موقعیت معاملات بیت کوین در صرافی ها

نمودار خالص تغییرات موقعیت معاملات بیت کوین در صرافی ها
نمودار خالص تغییرات موقعیت معاملات بیت کوین در صرافی ها

مشاهده مشابهی را می توان برای اتریوم انجام داد، که درمی ابیم  میزان ۱.۱۰۱ میلیون اتریوم در هفته گذشته از صرافی ها خارج شده است. این بزرگترین کاهش موجودی ۳۰ روزه از سپتامبر ۲۰۲۰ در دوران اوج DeFi در تابستان است، جایی که تقاضا برای ETH برای استفاده به عنوان وثیقه در قراردادهای هوشمند بسیار بالا بود.

نمودار خالص تغییرات موقعیت معاملات اتریوم

نمودار خالص تغییرات موقعیت معاملات اتریوم
نمودار خالص تغییرات موقعیت معاملات اتریوم

در حالی که ذخایر BTC و ETH صرافی ها در این هفته کاهش یافت، استیبل کوین ‌ها به طور خالص وارد صرافی‌ ها شدند و بیش از ۱.۰۴ میلیارد دلار به صورت ترکیبی USDT، USDC، BUSD و DAI تا ۱۰ نوامبر جاری شد. این هفتمین ورودی خالص روزانه بزرگ در تاریخ است.

نمودار خالص موجودی استیبل کوین ها در صرافی ها

نمودار خالص موجودی استیبل کوین ها در صرافی ها
نمودار خالص موجودی استیبل کوین ها در صرافی ها

استیبل کوین ‌هایی را که در تمام ذخایر صرافی ها نگهداری می‌ شوند به بالاترین رکورد جدید ۴۱.۱۸۶ میلیارد دلار رسانده است. همچنین می‌ توانیم شاهد افزایش قابل ‌توجهی در دامیننس BUSD باشیم که بیش از ۲۱.۴۴ میلیارد دلار در ذخایر ارزی نگهداری می ‌شود. این احتمالاً نتیجه تثبیت اخیر استیبل کوین بایننس نسبت به BUSD و همچنین تسلط رو به رشد آن به عنوان بزرگترین صرافی در جهان است.

ذخایر ارز USDT اندکی کاهش یافته است و ذخایر USDC در ماه های اخیر به طرز چشمگیری افزایش یافته است که نشان می دهد یک تغییر احتمالی در ترجیحات بازار در حال انجام است.

نمودار استیبل کوین های در گردش در صرافی ها

نمودار استیبل کوین های در گردش در صرافی ها
نمودار استیبل کوین های در گردش در صرافی ها

جالب اینجاست که مقدار زیادی از این استیبل کوین ها از قراردادهای هوشمند تامین می شوند و با نرخ ۴.۶۳ میلیارد دلار در ماه از قراردادهای هوشمند اتریوم خارج شده اند. این امر نشان می دهد که تقاضا برای نقدینگی فوری دلار چقدر شدید شده است.

نمودار تغییرات موقعیت عرضه استیبل کوین ها در قرارداد های هوشمند

نمودار تغییرات موقعیت عرضه استیبل کوین ها در قرارداد های هوشمند
نمودار تغییرات موقعیت عرضه استیبل کوین ها در قرارداد های هوشمند

در نتیجه، بازار وارد وضعیت جالبی شده است که به موجب آن استیبل کوین‌ های صادر شده مرکزی به صرافی ‌ها سرازیر می ‌شوند، در حالی که دو دارایی اصلی رمزارزی BTC و ETH با نرخ‌ های تاریخی از صرافی خارج می ‌شوند. نمودار زیر یک مدل دو بخشی است که موارد زیر را منعکس می کند:

فقدان در ردیابی بارکد نشان می دهد که صرافی ها شاهد خروج خالص BTC + ETH بوده اند.

اسیلاتور جریان خالص استیبل کوین ها را منهای جریان خالص USD BTC + ETH نشان می دهد. برای مقادیر مثبت ، این نشان می دهد که مازاد “ظرفیت خرید” استیبل کوین به صرافی ها سرازیر شده است.

در اینجا می بینیم که به طور کلی، قدرت خرید خالص استیبل کوین ها در صرافی ها ۴.۰ میلیارد دلار در ماه افزایش یافته است. این نشان می ‌دهد که علیرغم آشفتگی بازار، به نظر می‌ رسد سرمایه‌ گذاران در حال حاضر به جای استیبل کوین‌های صادر شده مرکزی، از نگهداری دارایی ‌های BTC و ETH حمایت می‌ کنند.

نمودار خالص موقعیت و قدرت خریداران استیبل کوین ها در صرافی ها

نمودار خالص موقعیت و قدرت خریداران استیبل کوین ها در صرافی ها
نمودار خالص موقعیت و قدرت خریداران استیبل کوین ها در صرافی ها

موجودی بیت کوین ها افزایش پیدا کرده است

با خروج چنین حجم زیادی از بیت کوین از صرافی ها، می‌ توانیم ببینیم که در همه کیف پول ها، رویداد FTX باعث تغییر مشخصی در رفتار سرمایه ‌گذاران شده است. کیف پول‌ های فعال در شبکه، از میگوها با دارایی بیشتر از ۱ بیت کوین تا نهنگ ها با دارایی بیش از ۱۰۰۰ بیت کوین افزایش موجودی خالص را در طول سقوط FTX تجربه کرده ‌اند. برای برخی از گروه‌ها، این یک چرخش تقریباً ۱۸۰ درجه‌ ای نسبت به توزیع پایدار در ماه‌ های اخیر بوده است.

میگوها با دارایی بیش از ۱۰ بیت کوین تنها در این هفته ۳۳.۷ هزار بیت کوین اضافه کرده است که منجر به افزایش ۳۰ روزه +۵۱.۴ هزار بیت کوین شده است. این سطح از تراز ورودی دومین سطح در تاریخ است که از اوج بازار صعودی ۲۰۱۷ پیشی گرفته است.

نمودار تغییرات موقعیت میگو ها در بازار

نمودار تغییرات موقعیت میگو ها در بازار 
نمودار تغییرات موقعیت میگو ها در بازار

خرچنگ ها با دارایی بین ۱ تا ۱۰ بیت کوین به طور مشابه تهاجمی هستند و ۴۸.۷ هزار بیت کوین را از صرافی ها خارج کرده اند، و به نرخ های جذاب مطابق با اوج بازار صعودی ۲۰۱۷ نزدیک شده اند. کیف پول هایی که کمتر از ۱۰ بیت کوین دارند اکنون بیش از ۱۵.۹۱۳ درصد از عرضه در گردش را در اختیار دارند که یک رکورد جدید و قانع کننده در تمام دوران است.

نمودار تغییرات موقعیت خرچنگ ها در بازار

نمودار تغییرات موقعیت خرچنگ ها در بازار 
نمودار تغییرات موقعیت خرچنگ ها در بازار

به کیف پول بین ۱۰ تا ۱ هزار بیت کوین در زبان عامیانه ماهی و کوسه گفته می ‌شود. این گروه، موجودیت‌ هایی را منعکس می‌ کند که دارای ترازهایی بر اساس ارزش خالص افراد، شرکت‌های تجاری و سرمایه‌ گذاران نهادی هستند.

پس از چندین ماه کندی رشد موجودی، این هفته انگیزه افزایش قابل توجه تعادل گروهی به میزان ۷۸.۰ هزار بیت کوین و یکی از بزرگترین افزایش تراز ۷ روزه در تاریخ برای این گروه شد.

نمودار تغییرات موقعیت کوسه ها در بازار

نمودار تغییرات موقعیت کوسه ها در بازار 
نمودار تغییرات موقعیت کوسه ها در بازار

برای نهنگ ها به عنوان آنهایی با دارایی بیش از ۱۰۰۰ بیت کوین تعریف می‌ شوند، فقط بیت کوین ‌هایی را در نظر می گیرم که مستقیماً وارد و خارج از صرافی می ‌شوند. این برای منعکس کردن بهتر فعالیت سرمایه گذار واقعی برای این نهادهای بزرگ است. نهنگ‌ ها در هفته‌ های اخیر با تغییر موجودی ۳۰ روزه +۵۳.۷ هزار بیت کوین، در واقع انباشته ‌کننده خالص بوده‌ اند.

با این حال، مشارکت آنها در شبکه در این هفته نسبت به سایر گروه‌ ها کمتر بوده است و تنها با افزایش متوسط موجودی +۳.۵۷ هزار بیت کوین مواجه شده است.

نمودار تغییرات موقعیت نهنگ ها در بازار

نمودار تغییرات موقعیت نهنگ ها در بازار 
نمودار تغییرات موقعیت نهنگ ها در بازار

در نهایت در جبهه تغییر تعادل، ما استخراج کنندگان بیت کوین را داریم که در حال حاضر یک صنعت درگیر هستند و به دلیل کاهش اخیر قیمت بیت کوین تحت فشار بسیار شدید قرار دارند. در حالی که هش ریت بیت کوین به پایین ترین حد خود می رسد، ماینرها مجبور شده اند در این هفته حدود ۹.۵ درصد از ذخایر خود را نقد کنند و ۷.۷۶ هزار بیت کوین خرج کنند. این شدید ترین کاهش ماهانه موجودی ماینرها از سپتامبر ۲۰۱۸ است و ماهیت چرخه ای ماینرهای بیت کوین را نشان می دهد.

نمودار موجودی بیت کوین ماینرها

نمودار موجودی بیت کوین ماینرها
نمودار موجودی بیت کوین ماینرها

در آخرین بخش این تحلیل، پاسخ هولدرهای بیت ‌کوین را پوشش می‌ دهیم تا بررسی کنیم که آیا یک فقدان قابل تشخیص وجود داشته است یا خیر. با توجه به مقیاس تأثیرگذار و پیامدهای گسترده ورشکستگی FTX، اگر زمانی بود که هولدرها اعتماد خود را به دارایی از دست بدهند، احتمالاً اکنون این امر وجود دارد.

عرضه بلند مدت هولدرها، که از نظر آماری کمترین احتمال را دارد که خرج شود، از ۶ نوامبر تا کنون ۶۱.۵- هزار بیت کوین کاهش یافته است. در طول ۷ روز گذشته تقریباً ۴۸.۱ هزار بیت کوین هزینه شده است، که مطمئناً به عنوان یک رویداد غیر ضروری ثبت می شود. با این حال، با توجه به مقیاس تغییر تعادل که در بالا توضیح داده شد، و در مقایسه با سوابق تاریخی، هنوز مقیاسی برای از دست دادن گسترده اعتقادات نیست. با این حال، اگر این به کاهش مداوم عرضه هولدرهای بلند مدت تبدیل شود، ممکن است خلاف آن را نشان دهد.

نمودار عرضه هولدرهای بلند مدت

نمودار عرضه هولدرهای بلند مدت بیت کوین
نمودار عرضه هولدرهای بلند مدت بیت کوین

میانگین سنی هر بیت کوین نیز در این هفته به بیش از ۹۰ روز رسیده است، که سه برابر نسبتی است که در محیط با نوسانات کم از سپتامبر تا اکتبر مشاهده شد. افزایش در بیت کوین های قدیمی تر قابل توجه است و مطابق با اوج های مشاهده شده در طول تاریخ است.

یک روند صعودی پایدار در این شاخص ممکن است نشان دهد که وحشت گسترده تری در میان گروه هولدرها شکل گرفته است.

نمودار موجودیت بیت کوین های فعال شده توسط هولدرها

نمودار موجودیت بیت کوین های فعال شده توسط هولدرها
نمودار موجودیت بیت کوین های فعال شده توسط هولدرها

به طور کلی، مطمئناً درجه ‌ای از وحشت فوری در گروه هولدرها وجود داشته است. با این حال، با توجه به بزرگی شرایط، این یک نتیجه قابل انتظار است. آنچه احتمالاً بیشتر مورد توجه است این است که آیا این افزایش‌ها در این شاخص در هفته‌ های آینده کاهش می‌ یابند، که نشان می‌ دهد این تغییر بیشتر یک «رویداد» است تا یک «روند».

از طرف دیگر، افزایش مداوم تعداد بیت کوین های قدیمی ‌تر مصرف‌ شده و کاهش عرضه هولدهای بلند مدت، نشانه ‌های هشدار آشکاری است که ممکن است از دست دادن اعتقاد و نگرانی گسترده ‌تر در بازار وجود داشته باشد.


تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته چهارم اکتبر ۲۰۲۲

موردی برای گاوهای بیت کوین

نوسانات بازار در طی دو هفته گذشته  شبیه به یک استیبل کوین بوده است، و قیمت بیت کوین در رنج بسیار کوچک ۱۰۰۰ دلار معامله شده می شد. دوره های نوسان بسیار کم برای بیت کوین بسیار نادر است، و نمونه های تاریخی وجود دارد که محدوده ها با قدرت بسیار بالا شکسته شده اند. بنابراین در این هفته‌، مورد صعودی را از منظر شبکه ای ارائه می ‌کنیم که موضوعات زیر را پوشش می ‌دهد.

فعالیت شبکه و استفاده از شبکه به طور مداوم ضعیف شده است، که نشان دهنده گسترش بی درخشش اثر شبکه است. ماینرها در آستانه استرس شدید هستند و حدود ۷۸.۲ هزار بیت کوین در خزانه‌ ها در معرض خطر نگهداری می‌ شوند. موجودی بیت کوین صرافی ها به تخلیه ادامه می دهد، در حالی که بیش از ۳ میلیارد دلار در ماه قدرت خرید استیبل کوین در جریان است. هولدرها به مالکیت بی سابقه ای بیت کوین رسیده‌ اند و قاطعانه از عرضه مجدد بیت کوین ها به بازار خودداری می ‌کنند.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۱۰/۲۴

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/10/24
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۱۰/۲۴

ماینرها در آستانه هرج و مرج

صنعت استخراج اخیراً با هش ریت و سختی برای رسیدن به بالاترین رکورد های جدید در کانون توجه قرار گرفته است. علیرغم اینکه درآمد ماینرها به ازای هر هش به پایین ترین حد خود رسیده است، این امر باعث افزایش هزینه تولید BTC همراه می شود.

مدل رگرسیون سختی هزینه تولید به طور متوسط برآورد شده است و با قیمت لحظه ای ۱۹.۳ هزار دلار در زمان نگارش مطابقت دارد. آخرین بار در اواسط سال ۲۰۱۸، با تسلیم شدن عمده صنعت استخراج، یک متقاطع نزولی مشاهده شد، و برای چندین ماه ادامه یافت.

نمودار مدل رگرسیون سختی بیت کوین

نمودار مدل رگرسیون سختی بیت کوین
نمودار مدل رگرسیون سختی بیت کوین

نمودار درآمد ماینرها بر اساس اگزاهش

در واقع، قیمت هش ماینینگ در این هفته به پایین ترین حد خود رسیده است، و برای ماینرها فقط ۶۶.۵ هزار دلار در روز به ازای هر Exahash اعمال می شوند. با وجود اینکه قیمت هش در حال حاضر به پایین ‌تر از حد هاووینگ سال ۲۰۲۰ می‌ رسد، با وجود ۲ برابر بودن قیمت بیت کوین، این نشان می ‌دهد که افزایش اخیر در رقابت هش ‌ریت چقدر شدید شده است.

نمودار درآمد ماینرها بر اساس اگزاهش
نمودار درآمد ماینرها بر اساس اگزاهش

نمودار بالانس بیت کوین در کیف پول ماینرها

نمودار زیر نشان می دهد که موجودی ماینرها از سال ۲۰۱۹ تا ۱۰ برابر افزایش یافته است و در مجموع ۷۸.۲ هزار بیت کوین امروز نگهداری می شود. ارزش این مبلغ ۱.۵۰۹ میلیارد دلار با قیمت ۱۹.۳ هزار دلار است، که برای صنعتی که به طور فزاینده ای دچار مشکل می شود، یک مازاد غیر ضروری است.

اکثریت قریب به اتفاق ماینرهای مرتبط با BinancePool، Poolin، Lubian و F2Pool در اختیار دارند. همه شاهد رکود تعادل خود در سال ۲۰۲۲ بوده‌ اند،  که نشان می ‌دهد قیمت‌های زیر ۴۰ هزار دلار استرس درآمدی را تحمیل کرده و انگیزه تغییر رفتار را ایجاد کرده است.

نمودار بالانس بیت کوین در کیف پول ماینرها
نمودار بالانس بیت کوین در کیف پول ماینرها

نمودار URPD برای هولدرهای کوتاه مدت و بلند مدت بیت کوین

این را می توان در نمودار URPD مشاهده کرد که به دارندگان کوتاه مدت (STHs، 🔴) و دارندگان بلند مدت (LTHs، 🔵) تقسیم می شود. می ‌توانیم ببینیم که حجم بیت کوین ‌هایی که به خریداران جدید اخیر (STH) تغییر می‌ کنند، به طور قابل توجهی در قیمت‌ های بین ۱۸ تا ۲۰ هزار دلار افزایش پیدا کرده است که مشاهدات بالا را تقویت می ‌کند.

یک «شکاف هوایی» قابل توجهی بین ۱۲ هزار دلار و ۱۸ هزار دلار وجود دارد، که در آن حجم بسیار کمی بیت کوین معامله شده است، و بنابراین در صورتی که گاوها نتوانند حمایت را حفظ  کنند، قیمت به سمت نزول می تواند بسیار محتمل باشد.

همچنین مشخص است که توزیع بسیار زیادی از بیت کوین ها توسط LTH ها با قیمت های بسیار بالاتر از ۳۰ هزار دلار نگهداری می شود. هولدرهای بیت‌ کوین کمترین حساسیت را نسبت به قیمت دارند و در این مرحله می‌ توان ادعا کرد که با زیان ‌های محقق نشده خود در صلح هستند.

نمودار URPD برای هولدرهای کوتاه مدت و بلند مدت بیت کوین
نمودار URPD برای هولدرهای کوتاه مدت و بلند مدت بیت کوین

نمودار درصد بالانس بیت کوین در تمام صرافی ها

ذخایر ذخیره شده درصرافی ها نیز به کاهش بی امان خود ادامه داده است و در ماه اکتبر به پایین ترین حد چند ساله خود رسیده و به سطح ژانویه ۲۰۱۸ بازگشته است. در واقع، تمام حجم بیت کوین هایی که از آخرین چرخه بالا به صرافی ها سرازیر شده بود، اکنون به یک کیف پول غیرمبادله خارج شده است.

تنها ماه اکتبر شاهد برداشت ۱۲۳.۵ هزار بیت کوین بود که معادل ۰.۸۶ درصد از عرضه در گردش است. در حالی که ذخایر ارزی به تنهایی سیگنالی برای خود نیستند.

نمودار درصد بالانس بیت کوین در تمام صرافی ها
نمودار درصد بالانس بیت کوین در تمام صرافی ها

نمودار بالانس بیت کوین در صرافی کوین بیس

کوین بیس در این هفته شاهد برداشت خالص بسیار بزرگی از -۴۱.۶ هزار بیت کوین بوده است که کاهش کل را از اوج موجودی پس از مارس ۲۰۲۰ به -۴۸.۴٪ رسانده است. توجه به این نکته مهم است که این جریان‌های خروجی بر اساس بهترین خوشه‌های کیف پول تخمینی ما هستند و به نظر می ‌رسد ترکیبی از بیت کوین هایی هستند که هم در کیف پول سرمایه‌ گذاران و هم در م‌حل‌ های نگهداری درجه سازمانی جریان دارند.

حداقل این کیف پول ها با هیچ کیف پول مرتبط با صرافی تلاقی نداشته اند و بنابراین به احتمال زیاد منعکس کننده تغییر دست هستند.

نمودار بالانس بیت کوین در صرافی کوین بیس
نمودار بالانس بیت کوین در صرافی کوین بیس

نمودار تغییر قدرت در موقعیت های خرید صرافی ها

یکی دیگر از مشاهدات مرتبط با مبادلات، تعادل بین جریان خالص ۳۰ روزه دو دارایی اصلی، BTC و ETH، در مقایسه با جریان خالص ۳۰ روزه چهار مورد از بزرگترین استیبل کوین USDT، USDC، BUSD و DAI است.

این معیار از دو جزء تشکیل شده است:

زمانی که جریان BTC و ETH به صرافی‌ها مثبت باشد، (یعنی جریان خالص دلار ورودی دو دارایی اصلی) بارکد بر می ‌گردد.

هنگامی که جریان استیبل کوین ها به صرافی ها از ارزش دلاری BTC و ETH (قدرت خرید مثبت) بیشتر باشد، تغییر موقعیت خالص باز خواهد گشت و برعکس زمانی که ارزش بیت کوین و اتریوم بیشتری نسبت به استیبل کوین ها (قدرت خرید منفی) وارد شده باشد، باز خواهد گشت. ).

در حال حاضر، می‌ توانیم ببینیم که جریان خالص ۳۰ روزه BTC و ETH برداشت‌ها بوده است و به طور همزمان، بیش از ۳ میلیارد دلار در ماه در استیبل کوین‌ ها به صرافی‌ ها سرازیر شده و قدرت خرید نسبی را افزایش می‌ دهد.

نمودار تغییر قدرت در موقعیت های خرید صرافی ها
نمودار تغییر قدرت در موقعیت های خرید صرافی ها

نمودار Realized Cap HODL Waves

با توجه به اینکه جریان های درون شبکه از طریق مبادلات به نظر تمایلی صعودی به سمت انباشت قابل ملاحظه دارند، می توانیم ارزیابی کنیم که آیا بین هولدرهای بلند مدت موجود هیچ گونه اعتقادی وجود دارد یا خیر.

مجموع ثروت USD موجود در BTC، که در زمان آخرین تراکنش هر کوین ارزش گذاری شده است، اکنون به طور نا متناسبی به سمت هولدرهای طولانی مدت منحرف شده است. نسبت ثروت نگهداری شده در بیت کوین هایی که در ۳ ماه گذشته جابجا شده اند اکنون به پایین ترین حد خود رسیده است. مشاهدات متقابل این است که ثروتی که بیت کوین های قدیمی ‌تر از ۳ ماه نگهداری می ‌شوند (به طور فزاینده‌ای توسط هولدرها نگهداری می‌ شوند) حالا به بالاترین حد خود رسیده است.

نمودار Realized Cap HODL Waves
نمودار Realized Cap HODL Waves

نمودار Binary Liveliness

این مورد بیشتر توسط متریک باینری Liveliness تأیید می شود، جایی که می توانیم دو مشاهدات کلیدی را ترسیم کنیم:

شیب کاهش Liveliness در حال افزایش است، که نشان می دهد بازار به شدت با رفتار سبک هولدرها هماهنگ است. دست های پیر به سادگی خرج نمی کنند.

نوسانگر باینری Liveliness، که شیب اخیر را با خط پایه ۳۰ روزه مقایسه می کند، در پایین ترین سطح قرار دارد. چنین رویدادهایی با رفتار شدید هولدینگ، که معمولاً در اوایل مرحله انباشته شدن بازار نزولی در اواسط مرحله (سقوط) و بلافاصله قبل از برگشت‌های صعودی (فشار عرضه) دیده می‌شود، همزمان است.

نمودار Binary Liveliness
نمودار Binary Liveliness

نمودار تخمین عرضه هولدرهای بلند مدت

برای پایان دادن به موضوع، می‌ توانیم با مشاهده روند و مقدار عرضه بلند مدت هولدرها، تأیید کنیم که مشاهدات فوق دارای یک جهت گیری صعودی هستند. در اینجا دو اثر نشان داده شده است:

رد واقعی LTH-Supply را نشان می دهد که اکنون در بالاترین حد خود یعنی ۱۳.۸۲ میلیون بیت کوین قرار دارد که ۷۲ درصد از عرضه در گردش را نشان می دهد.

یک انحراف  برای LTH-Supply اعمال می شود و آن را ۱۵۵ روز به عقب می برد. این تلاشی است برای مدل سازی جایی که اکتساب اصلی توسط این گروه انجام شد.

با بررسی منحنی دوم، می ‌توانیم شاهد ظهور الگوی بسیار مشابه بازار نزولی با سال ۲۰۱۸ با توجه به رفتار خرید LTH باشیم. با این حال، یکی از جالب ترین موارد، سیر صعودی بسیار قوی است در سراسر فروپاشی LUNA در می ۲۰۲۱ می باشد.

علیرغم اینکه قیمت‌ ها از آن زمان ۵۶% + کاهش داشته اند، از ۴۰ هزار دلار به زیر ۱۸ هزار دلار، یک رویداد فشار فروش در سطح وسیع، و آشفتگی اقتصادی کلان جهانی تاریخی، گروه LTH به میزان قابل توجهی به دارایی‌های خود در این دوره افزوده است.

نمودار تخمین عرضه هولدرهای بلند مدت
نمودار تخمین عرضه هولدرهای بلند مدت

مورد صعودی بیت کوین در حال حاضر یکی از دلایل اعتقادی تزلزل ناپذیر و رشد تعادل مداوم توسط گروه هولدرها است. کوین های در گردش همچنان از مبادلات خارج می شوند، قدرت خرید نسبی استیبل کوین در حال افزایش است و نوسانات شدید و نزولی شدید تاکنون نتوانسته است بیت کوین ها را از بین ببرد.

خلاصه و جمع بندی

در این نسخه، ما به دنبال ارائه یک مورد صعودی برای بیت کوین با توجه به نوسانات کم سابقه تاریخی بودیم. با یک حرکت انفجاری احتمالی در افق، می‌ توانیم از داده‌های شبکه ‌ای برای اندازه ‌گیری تعادل عرضه و تقاضا استفاده کنیم.

با نگاهی به آخرین وضعیت هولدرها می توانیم دریابیم که به موجب وضعیت فعلی، عرضه از مبادلات خارج می شود و موجودی کیف پول هولدرها در بالاترین حد خود قرار دارد. علیرغم اینکه بیت کوین از نظر تعداد نسبی کم است، با اعتقاد سرسخت آن ها بیت کوین تزلزل ناپذیر است و تعادل آنها همچنان در حال افزایش است.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته سوم سپتامبر 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته سوم سپتامبر ۲۰۲۲

تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته سوم سپتامبر ۲۰۲۲

ادغام اتریوم یک شاهکار مهندسی

این هفته شاهد استقرار موفقیت آمیز یکی از چشمگیرترین شاهکارهای مهندسی در صنعت بلاک چین بودیم. تغییر مکانیسم اجماع از Proof-of-Work به Proof-of-Stake، در نقشه راه اتریوم بوده است و از زمان پیدایش به طور فعال روی آن کار شده است و نقطه عطف قابل توجهی برای این پروژه است.

از تاریخ ۱۵ سپتامبر در ساعت ۰۶:۴۶:۴۶ به وقت محلی، آخرین بلوک اتریوم با مکانیزسم اجماع کار استخراج شد، و شبکه PoS Beacon اجماع را به دست گرفت. ادغام اتریوم موفقیت آمیز بود.

در این تحلیل، این رویداد تاریخی را همانطور که اتفاق افتاد، در بازارهای معاملاتی و معیارهای بلاک چین روی شبکه بررسی خواهیم کرد. ادغام را از زوایای زیر تحلیل می کنیم:

موقعیت معامله گران دارای اهرم در بازارهای فیوچرز و بازار اختیار معامله. میزان تأثیر گذاری ادغام بر پارامترهای اجماع. کل سهام فعلی ETH و توزیع ارائه دهندگان سهام

نمودار اتریوم بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۹/۱۹

نمودار اتریوم بازه زمانی روزانه 2022/09/019
نمودار اتریوم بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۹/۰۱۹

نمودار فاندینگ ریت فیوچرز اتریوم

تا قبل از ادغام، معامله گران در بازارهای فیوچرز نرخ سالانه فاندینگ ریت ۱۲۰۰ درصدی را برای حفظ موقعیت های کوتاه مدت ETH خود پرداخت می کردند. این یک نرخ منفی جدید در تمام دوران است، که اوج قبلی -۹۹۸٪ را که در جریان فروش مارس ۲۰۲۰ به دست آورده بود را تحت الشعاع قرار می دهد.

نرخ های تامین مالی یا فاندینگ ریت از آن زمان به طور کامل به حالت خنثی بازگشته است، که نشان می دهد بخش عمده ای از سود سفته بازی کوتاه مدت از بین رفته است.

نمودار فاندینگ ریت فیوچرز اتریوم
نمودار فاندینگ ریت فیوچرز اتریوم

نمودار کارمزد معاملات باز فیوچرز اتریوم

کل کارمزد معاملات باز بازار فیوچرز اتریوم پس از ادغام از ۸.۰ میلیارد دلار به ۶.۸ میلیارد دلار کاهش یافت، که هر دوی این اعداد در بازارهای ۲۰۲۱-۲۰۲۲ نسبتاً معمولی هستند. با این حال، برای حفظ این تغییر در زمینه، باید تأثیر تغییر قیمت اتریوم را در نظر بگیریم، که بر ارزش دلاری حجم پوزیشن های فیوچرز اتریوم تأثیر می ‌گذارد.

نمودار کارمزد معاملات باز فیوچرز اتریوم
نمودار کارمزد معاملات باز فیوچرز اتریوم

نمودار کارمزد معاملات باز فیوچرز بر اساس اتریوم

اگر کارمزد معاملات باز را بر اساس اتریوم بررسی کنیم، می بینیم که کارمزد معاملات باز فیوچرز در واقع در بالاترین حد خود قرار دارد و از اوایل ماه مه تقریباً ۸۰ درصد افزایش یافته است. در هفته گذشته، به نظر می رسد در واقع افزایشی در اهرم معاملات فیوچرز به جای کاهش وجود داشته است، که نشان می دهد بسیاری از پوزیشن های معاملاتی بسته نشده بودند.

نمودار کارمزد معاملات باز فیوچرز بر اساس اتریوم
نمودار کارمزد معاملات باز فیوچرز بر اساس اتریوم

نمودار کارمزد معاملات باز در بازار آپشن

در بازارهای اختیار معامله، جایی که حجم زیادی از گمانه زنی های اخیر اتریوم رخ داده است، در مجموع ۵.۲ میلیارد دلار ارزش موقعیت اختیار خرید باقی مانده است که هنوز بسیار بالاتر از معیارهای ۲۰۲۱ است. بازارهای اختیار معامله افت نسبی قابل توجه ۱۹ درصدی را تجربه کردند.

از بسیاری جهات، به نظر می ‌رسد که در بازار، ETH به شدت با اهرم‌ های بالا معامله می ‌شود، و با وجود اصلاح قیمت ۲۲ درصدی ETH همچنان در حال افزایش بیشتر می باشد.

نمودار کارمزد معاملات باز در بازار آپشن
نمودار کارمزد معاملات باز در بازار آپشن

نمودار سختی استخراج اتریوم

پایان دوره اثبات کار اتریوم با کاهش فوری سختی استخراج مشخص شد، که پس از ادغام این میزان به صفر رسید. درآمد ماینرهای PoW به طور موثری از بین رفته است و ناوگانی از پردازنده ‌های گرافیکی و دکل ‌های استخراج ASIC به دنبال هدف جدیدی هستند.

نمودار سختی استخراج اتریوم
نمودار سختی استخراج اتریوم

نمودار اعتبارسنج های فعال اتریوم

اتریوم در حال حاضر بیش از ۴۲۹.۶ هزار اعتبارسنج فعال در شبکه دارد. نمودار زیر ۶ ماه گذشته را نشان می‌ دهد، جایی که می ‌توان مشاهده کرد که گرادیان اعتبارسنج ‌های جدید به ‌طور قابل‌ توجهی پیش از ادغام و پس از ادغام افزایش یافته است. بیش از ۱۱.۳۶ هزار اعتبار سنج تنها در ماه سپتامبر آنلاین شده اند، که نشان دهنده اعتماد سرمایه گذاران رو به رشد است. به دلیل اینکه چالش های فنی ادغام خطرات را از بین برده است.

نمودار اعتبارسنج های فعال اتریوم
نمودار اعتبارسنج های فعال اتریوم

نمودار میزان تاثیرگذاری اتریوم های استیک شده

با مجموع ۴۲۹.۶ هزار اعتبارسنج فعال، در حال حاضر بیش از ۱۴.۵۸۶ میلیون ETH سپرده گذاری شده وجود دارد، و نشان دهنده ۱۲.۲٪ از کل عرضه ETH است.

کل موجودی موثر در حال حاضر در ۱۳.۸۰۱ میلیون اتریوم است که منجر به نرخ اثربخشی ۹۴.۶٪ سپردها شده است.

نمودار میزان تاثیرگذاری اتریوم های استیک شده
نمودار میزان تاثیرگذاری اتریوم های استیک شده

نمودار حجم کلی اتریوم های استیک شده در پروژه اتریوم ۲

بخش عمده ای از ETH استیک شده توسط ارائه دهندگان خدمات سهامداری میزبانی می شود و ۱۰.۰۷۱ میلیون ETH (69.04٪ از کل) را تشکیل می دهد. ۴ ارائه ‌دهنده خدمات برتر Lido، Coinbase، Kraken و Binance هستند که مجموعاً ۸.۱۸ میلیون ETH سهام را مدیریت می‌ کنند و ۵۶.۰۸ درصد از کل سهام را تشکیل می ‌دهند.

یکی از جدید ترین استخرهای در حال رشد، Rocketpool، یک اپراتور اعتبارسنجی توزیع شده است که با لیدو، رهبر بازار رقابت می کند. Rocketpool در مقیاس بسیار کوچک باقی مانده است، اما در حال رشد است، با میزبانی ۲۲۸.۲ هزار اتریوم، و ۱.۵۶٪ از کل سهام تاکنون را تشکیل می دهد.

نمودار حجم کلی اتریوم های استیک شده در پروژه اتریوم 2
نمودار حجم کلی اتریوم های استیک شده در پروژه اتریوم ۲

نمودار دینامیک عرضه بعد از مرج اتریوم

شبکه PoW Ethereum تقریباً ۴۸.۴ هزار اتریوم در شبکه صادر می کرد. اما شبکه PoS  تقریبا ۳۸۹۳ اتریوم را در شبکه منتشر کرده است که نشان دهنده کاهش قابل توجه ۹۲.۸ درصدی نسبت به سیستم منسوخ شده است.

بلافاصله پس از رویداد Merge، موجی از تقاضای فضای بلاک باعث شد میانگین هزینه‌ های گس بالاتر برود، که یک دوره ۱۲ ساعته اولیه کاهش خالص عرضه ETH را ایجاد کرد. با این حال، با رفع شلوغی شبکه و کاهش هزینه‌ها، عرضه کلی ETH با نرخ بسیار کمتری در مقایسه با PoW همچنان به افزایش خود ادامه می ‌دهد.

نمودار دینامیک عرضه بعد از مرج اتریوم
نمودار دینامیک عرضه بعد از مرج اتریوم

خلاصه و نتیجه گیری

ادغام اتریوم یک موفقیت و حداقل یک موفقیت تاریخی بود. سالها تحقیق، توسعه و استراتژی اختصاصی اکنون برای دستیابی به یک شاهکار مهندسی قابل توجه گرد هم آمده است.

دنیای تحلیل آن چین در حال حاضر تعداد زیادی معیار جدید برای کاوش و توصیف مکانیسم اجماع جدید و عملکرد دومین دارایی بزرگ رمزنگاری دارد. از این میان، دینامیک عرضه جدید از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است. چرا که تنش و نیروهای بازار بین اعتبارسنجی های جدیدی که آنلاین می ‌شوند و هزینه تراکم شبکه از طریق EIP1559 به سمت یک عرضه تورمی یا کاهش ‌دهنده ETH متمایل است.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم سپتامبر 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم سپتامبر ۲۰۲۲

تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته دوم سپتامبر ۲۰۲۲

تجزیه و تحلیل شبکه بیکن اتریوم قبل از ادغام

با نزدیک شدن به ادغام اتریوم، مجموعه‌ ای از معیارهای جدید را در اتریوم بررسی می‌ کنیم که اجماع اثبات سهام را توصیف می‌ کند و عملکرد شبکه بیکن را از زمان پیدایش نشان می ‌دهد.

ادغام اتریوم یکی از تاثیرگذارترین شاهکارهای مهندسی است که در صنعت ارزهای دیجیتال قرار است که اتفاق بیوفتد. و این رویداد به سرعت در حال نزدیک شدن است. ادغام نشان دهنده پایان چندین سال تحقیق، مهندسی و توسعه است، و بلاک چین اتریوم را از Proof-of-Work به مکانیزم اجماع Proof-of-Stake تبدیل خواهد کرد.

از بسیاری جهات، این رویداد را می ‌توان معادل تعویض موتور یک جت ۲۰۰ میلیارد دلاری در نظر گرفت که در عین حال با سرعت کامل، زیرساخت ‌های مالی به ارزش صد ها میلیارد دلار را نیز حمل می ‌کند.

ادغام به طور رسمی برنامه‌ ریزی شده است که با سختی کل شبکه معادل ۵۸.۷۵e21، که تخمین زده می‌ شود در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۲ انجام شود. با توجه به تاریخ ادغام رو  آینده، این تحلیل مجموعه ‌ای از معیارهای جدید را برای کمک به درک سیستم اثبات سهام اتریوم معرفی می ‌کند و عملکرد زنجیره Beacon را از زمان بلوک پیدایش در ۱ دسامبر ۲۰۲۰ نشان می‌ دهد.

بلوک تولید و مشارکت

فرآیند تولید بلوک در Beacon Chain چند مرحله اضافی نسبت به یک زنجیره اثبات کار معادل دارد. در یک سیستم PoW، ماینرها مسئول ساخت بلوک هستند و سپس بلوک برنده خود را به شبکه ای از گره ها پخش می کنند، که سپس تایید می کنند که تراکنش های موجود و قالب بلوک مطابق با قوانین توافق هستند.

در سیستم Ethereum PoS، تولید بلوک و اعتبارسنجی مراحل زیر را طی می‌ کند:

بلاک چین PoS از چند بخش ساخته شده است که در فاصله زمانی متوسط ​​۱۲ ثانیه اتفاق می افتد. هر شکاف نشان دهنده فرصتی برای اعتبارسنجی برای ساخت و پیشنهاد یک بلوک است.

هر مجموعه متوالی از ۳۲ اسلات (۶.۴ دقیقه) در یک دوره گروه بندی می شود.

مجموعه ای از ۱۲۸ اعتبار سنجی توسط پروتکل انتخاب می شوند تا برای هر دوره یک کمیته تشکیل دهند.

یکی از اعتباردهنده ‌های این کمیته به ‌صورت الگوریتمی برای پیشنهاد یک بلوک در اسلات آینده انتخاب شده است.

اعتبارسنجی‌ های باقی‌ مانده در کمیته گواهی‌هایی ارائه می‌ کنند که بلوک پیشنهادی و تراکنش‌های شامل قوانین اجماع را دنبال می ‌کنند.

سپس دوره ها به طور سیستماتیک توسط دو سوم شبکه اعتبارسنجی نهایی می شوند.

بلوک پیدایش زنجیره بیکن در ۱ دسامبر ۲۰۲۰ بود و این شبکه جدید اکنون به مدت ۶۳۹ روز (۱.۷۷ سال) است که در زمان نگارش این مقاله عملیاتی شده است.

نمودار اندازه بلوک های شبکه بیکن اتریوم

نمودار اندازه بلوک های شبکه بیکن اتریوم
نمودار اندازه بلوک های شبکه بیکن اتریوم

هر شکاف را می توان به عنوان فرصتی برای تولید یک بلوک در نظر گرفت. در صورتی که اعتبار سنج انتخاب شده برای تولید بلوک آفلاین باشد یا نتواند با موفقیت یک بلوک را پیشنهاد کند، شکاف به عنوان از دست رفته در نظر گرفته می شود. تاکنون، در مجموع ۴۱۳۸۹ اسلات از دست رفته است که تنها ۰.۹۰۸٪ از کل اسلات ها را تا به امروز نشان می دهد.

موارد دیگری نیز وجود دارد که در آن یک بلوک توسط تایید کننده های تایید کننده رد می شود، یا منجر به یک فورک طبیعی می شود. این بلوک ها یتیم نامیده می شوند و نسخه جایگزینی از تاریخچه بلوک را نشان می دهند که توسط اکثریت شبکه دنبال نمی شد. تنها ۵۰۱۷ بلوک یتیم تاکنون در Beacon Chain تولید شده است که تنها ۰.۱۱۰ درصد از اسلات ها را تشکیل می دهد.

نمودار بلاک های از دست رفته اتریوم در شبکه بیکن

نمودار بلاک های از دست رفته اتریوم در شبکه بیکن
نمودار بلاک های از دست رفته اتریوم در شبکه بیکن

مطلوب است که بلاک چین درجه بالایی از قابلیت اطمینان را حفظ کند، که نتیجه زمان بالای نود اعتبارسنجی است که منجر به تعداد بسیار کمی بلوک از دست رفته می شود. می‌ توانیم عملکرد کل شبکه را با استفاده از معیار نرخ مشارکت، که نسبت بین تعداد بلوک ‌هایی که با موفقیت تولید شده ‌اند (یعنی از دست نرفته ‌اند) و کل اسلات ‌های موجود اندازه‌ گیری کنیم.

منحنی آبی زیر میزان مشارکت اندازه گیری شده برای هر دوره را نشان می دهد و به طور کلی بالاتر از ۹۶٪ است. سپس منحنی قرمز میانگین روزانه را نشان می ‌دهد که به طور مداوم به ۹۹%+ مشارکت رسیده است، به ‌ویژه از زمان ATH اتریوم در نوامبر ۲۰۲۱. این نشان می ‌دهد که تا کنون، اعتبارسنجی‌ کننده‌ ها در Beacon Chain به‌ طور پیوسته آنلاین بوده و با اختصاص یک اسلات، بلوک‌ هایی تولید می‌ کنند.

نمودار رتبه مشارکت اتریوم در شبکه بیکن

نمودار رتبه مشارکت اتریوم در شبکه بیکن
نمودار رتبه مشارکت اتریوم در شبکه بیکن

اعتبار سنجی جایگزین ماینرها می شود

در سیستم اجماع PoS اتریوم، ماینرها با اعتبارسنجی ‌ها جایگزین می ‌شوند که برای شرکت در اجماع پروتکل باید سهمی معادل ۳۲ ETH را واریز کنند. قرارداد سپرده Ethereum Beacon Chain در اوایل نوامبر ۲۰۲۰ راه اندازی شد و به پذیرندگان اولیه اجازه می داد ETH را واریز کرده و به راه اندازی زنجیره Beacon کمک کنند.

اولین مرحله نقشه راه Beacon Chain فاز ۰ بود که در آن حداقل آستانه ۵۲۴۲۸۸ ETH در قرارداد سپرده قبل از تولید بلوک جنسیس مورد نیاز بود. توجه به این نکته مهم است که سپرده‌ها یک طرفه بودند (و هنوز هم هستند) و ETH نمی ‌توانست از قرارداد سپرده تا زمان ارتقاء شانگهای خارج شود، که در حال حاضر پیش ‌بینی می‌ شود ۶ تا ۱۸ ماه پس از ادغام آماده شود.

نمودار فاز اتریوم ۲ و روند سپرده گذاری

نمودار فاز اتریوم 2 و روند سپرده گذاری
نمودار فاز اتریوم ۲ و روند سپرده گذاری

در طول ۶۳۹ روز گذشته، با پیشرفت توسعه، افزایش زیرساخت‌ها و افزایش اعتماد جامعه، ذخایر ETH به قرارداد زنجیره بیکن ادامه پیدا کرده است. میانگین این واریزی ها حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ اتریوم در روز از زمان بلوک پیدایش مشاهده شده است.

در چهار دوره ای که از گذشته روی نمودار مشخص شده است، ورود سپرده بالاتر از حد متوسط بوده است که سه دوره در طول بازار صعودی ۲۰۲۰-۲۱، و آخرین دوره در فوریه تا مه ۲۰۲۲ بوده است. پس از فروپاشی پروژه LUNA-UST، سرعت سپرده ها کاهش یافته است، که تاثیر منفی بر قیمت ارز اتریوم نیز داشته است.

نمودار میزان اضافه شدن اعتبار سنج ها به شبکه بیکن

نمودار میزان اضافه شدن اعتبار سنج ها به شبکه بیکن
نمودار میزان اضافه شدن اعتبار سنج ها به شبکه بیکن

در مجموع، سرمایه گذاران بیش از ۴۱۸۵۲۷ سپرده از ۳۲ سهام ETH مورد نیاز برای راه اندازی اعتبارسنجی را تکمیل کرده اند. در حالی که این تعداد اعتبارسنجی‌ های سطح اجماع منحصربه‌ فرد را منعکس می ‌کند، توجه به این نکته مهم است که اپراتورهای این گره‌های اعتبارسنجی می ‌توانند همزمان چندین اعتبارسنجی را نگهبانی، میزبانی و نگهداری کنند.

اپراتورهای مشتقات سهامداری شناور مانند Lido و Rocketpool، صرافی‌ های متمرکز مانند Coinbase، Binance و Kraken، و حتی شرکت ‌های تک سهام می‌ توانند چندین اعتبارسنجی را به طور همزمان اجرا کنند.

نمودار مقدار ورود سپرده گذاری در شبکه بیکن

نمودار مقدار ورود سپرده گذاری در شبکه بیکن
نمودار مقدار ورود سپرده گذاری در شبکه بیکن

حجم کل اتریوم موجود در Beacon Chain اکنون از ۱۳.۴۰۹ میلیون ETH فراتر رفته است که معادل ۱۱.۲۲ درصد از عرضه در گردش است. قرارداد سپرده Beacon Chain اکنون یکی از بزرگترین تمرکز عرضه در شبکه اتریوم است. کل سهام Beacon Chain را می توان به طور معناداری با ETH در تمام قراردادهای هوشمند که ۲۷.۰ درصد از عرضه را در اختیار دارند و صرافی های متمرکز که ۱۶.۸ درصد از عرضه را در اختیار دارند، مقایسه کرد.

این حجم بزرگ از اتریوم که در زنجیره بیکن سپرده شده است، نشانه ای از اعتماد به موفقیت ادغام از سوی جامعه اتریوم و سرمایه گذاران است.

نمودار تمرکز عرضه اتریوم

نمودار تمرکز عرضه اتریوم
نمودار تمرکز عرضه اتریوم

سپس می‌ توانیم یک معیار جدید به نام اثر بخشی سهام را محاسبه کنیم که این تعادل را در نسبتی بین ETH سهامدار مؤثر و کل سهام نشان می دهد. با ۵.۲۹٪ از ETH سهامدار در حال حاضر غیرفعال است، اثربخشی سهام از ۱۰۰٪ در زمان پیدایش به ۹۴.۷٪ در حال حاضر کاهش یافته است. این تا حد زیادی به دلیل درآمدی است که توسط اعتبارسنجی هایی که میانگین کل موجودی اعتبارسنجی ها را به بالای ۳۲ ETH می برند، به دست می آورند.

نمودار اثر بخشی سپرده گذاری اتریوم در شبکه بیکن

نمودار اثر بخشی سپرده گذاری اتریوم در شبکه بیکن
نمودار اثر بخشی سپرده گذاری اتریوم در شبکه بیکن

ما همچنین می ‌توانیم یک ارزیابی از قیمت واقعی سپرده‌های Beacon Chain انجام دهیم، و پاداش‌ها تاثیری بر کاهش میانگین هزینه داشته است. قیمت واقعی با ضرب ETH سپرده شده در قیمت لحظه ای در آن زمان محاسبه می شود و سپس میانگین کل اتریوم سهام را در نظر می گیرد. این تخمینی از متوسط ​​قیمت سپرده برای استخر اعتبارسنجی ارائه می ‌کند.

قیمت واقعی اتریوم برای کل بازار ۱۶۵۰ دلار است که منعکس کننده میانگین قیمتی است که آخرین بار عرضه اتریوم در گردش در آن معامله شده است.

قیمت واقعی برای تمام سپرده های زنجیره ای بیکن، ۲۴۷۰ دلار است که ۵۰ درصد بالاتر از میانگین بازار است. این به این معنی است که این اتریوم ‌ها ضرر غیر واقعی دارند که ۳۳ درصد بیشتر از میانگین سرمایه‌ گذار ETH است.

قیمت واقعی برای Beacon Chain 2390 دلار شامل پاداش است که نشان دهنده سود متوسط ​​۳.۲ درصدی برای هزینه سهامداران است، اما بسیار بالاتر از میانگین شرکت کنندگان در بازار باقی می ماند.

این نشان می ‌دهد که علیرغم اینکه سهامداران به طور متوسط ​​۳.۲ درصد بیشتر در بازدهی ETH به دست می ‌آورند، بازار نزولی سال ۲۰۲۲ منجر به این شده است که میانگین سپرده نسبت به قیمت سپرده آنها به میزان قابل‌ توجهی در ضرر باشد. همچنین نشان می دهد که چرا مشتقات سهامداری شناور مانند Lido سهم قابل توجهی از بازار سهام را به دست آورده اند.

نمودار قیمت واقعی اتریوم برای سرمایه گذاران و کل بازار

نمودار قیمت واقعی اتریوم برای سرمایه گذاران و کل بازار
نمودار قیمت واقعی اتریوم برای سرمایه گذاران و کل بازار

در نهایت، ما به دنبال پرداختن به یکی از بزرگترین سوالات پس از ادغام هستیم. تاثیر تخمینی بر عرضه خالص ETH با کاهش ترکیبی در صدور PoS و مکانیسم سوختن EIP1559 چه خواهد بود؟ نمودار زیر دو منحنی از صدور ETH روزانه را از زمانی که EIP1559 در آگوست ۲۰۲۱ فعال شد نشان می دهد:

وضعیت فعلی (نارنجی)، با صدور ETH در هر دو زنجیره PoW و PoS، با EIP1559 فعال در سمت PoW. جدا از چند روز، عرضه ETH تورمی خالص بوده است و از ژوئیه بین ۱۱.۸ هزار تا ۱۴.۳ هزار اتریوم در نوسان بوده است.

شرایط شبیه سازی شده (آبی)، تنها با PoS Beacon Chain فعال، و با EIP1559 فعال در زنجیره PoS. این شبیه ‌سازی می ‌کند که اگر Merge با EIP1559 ارسال می ‌شد، بازار چگونه بود، و یک سیستم خالص تورم زدایی واضح را تا اواخر ژوئیه ۲۰۲۲ نشان می ‌دهد که در آن انتشار حدود ۵۰۰+ تا ۱۰۰۰+ ETH در روز تثبیت می‌ شود.

با توجه به تقاضای شبکه ای، و بنابراین قیمت های گس در حال حاضر بسیار ملایم است، این امر نشان می دهد که با هر افزایش معنی دار فشار هزینه گس، می توان انتظار داشت که ETH به یک دارایی خالص کاهش تورم تبدیل شود.

نمودار مقایسه نرخ صدور و سوزاندن اتریوم

نمودار مقایسه نرخ صدور و سوزاندن اتریوم
نمودار مقایسه نرخ صدور و سوزاندن اتریوم

خلاصه

ادغام اتریوم به سرعت در حال نزدیک شدن است و اوج سال ها تلاش سخت و تلاش های مهندسی و تحقیقاتی قابل توجه است. با توجه به اینکه تمامی شبکه‌های آزمایشی اتریوم در ماه‌های اخیر ادغام را با موفقیت به پایان رسانده ‌اند، ادغام شبکه اصلی به طور رسمی برنامه ‌ریزی شده است و در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۲ تخمین زده می‌ شود.

در این گزارش، مکانیزم ‌های اساسی مکانیسم اجماع اثبات سهام جدید اتریوم و اینکه چگونه می ‌توانیم عملکرد شبکه زنجیره بیکن را مطالعه کنیم، بررسی کردیم. عملکرد زنجیره بیکن را تا به امروز ارزیابی کردیم و سپرده‌های اعتبارسنجی، جریان ‌های درآمد و پیامدهای احتمالی بر پویایی خالص عرضه ETH را بررسی کردیم.

با توجه به اینکه بیش از ۱۱.۲ درصد از عرضه ETH در گردش در حال حاضر در اجماع PoS شرکت می کند، نشان دهنده رای اعتماد قابل توجهی از طرف جامعه اتریوم است. ما می توانیم مشتاقانه منتظر یک ادغام شبکه اصلی موفق باشیم، و مکانیسم جدید و جذاب اجماع اثبات سهام را در آینده تجزیه و تحلیل کنیم.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول سپتامبر 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول سپتامبر ۲۰۲۲

تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته اول سپتامبر ۲۰۲۲

سلام به شما کاربران عزیز زوم ارزی، ما در این مقاله به صورت هفتگی برای شما تحلیل آنچین بیت کوین و آلت کوین ها را آماده می کنیم، امیدوارم با نظرات خود، ما را در کیفیت محتوا یاری دهید. همچنین اگر می خواهید بدونید تحلیل آنچین یا تحلیل درون زنجیره ای چیست؟ حتما مقاله آن را در سایت زوم ارز مطالعه نمایید.

در بین انقباض مداوم در نقدینگی جهانی، هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین، تحت فشار شدید قرار گرفتند و بیت کوین در تلاش برای حفظ سطح حمایت روانی ۲۰ هزار دلار بود.

نقدینگی در تمام بازارهای مالی در هفته گذشته همچنان به کم شدن ادامه می‌ دهد، به دلیل اینکه قدرت پایدار دلار، شاخص DXY را به بالاترین سطح ۲۰ سال اخیر یعنی ۱۱۰.۲۷ سوق می‌ دهد. منطقه یورو با کسری تراز تجاری، نگرانی در مورد کمبود انرژی، و سقوط بیشتر یورو به زیر برابری دلار، خود را تحت فشار فزاینده ‌ای قرار داده است.

در این مقاله، این دوگانگی را از نظر رفتارهای مخارج بازار، بازرسی مناطق توزیع ، در مقیاس کلان بررسی خواهیم کرد. این ارزیابی را با بررسی عمیق تر در گروه های مختلف، از جمله هولدرهای کوتاه مدت، و با اندازه های مختلف کیف پول تکمیل خواهیم کرد تا سطوح استرس وارد شده به آنها را درک کنیم.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۹/۰۵

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/09/05
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۹/۰۵

نمودار روند انباشت بیت کوین

برای شروع، درجه انباشت / توزیع را که در پاسخ به محدوده قیمت فعلی رخ می دهد، ارزیابی می کنیم.

در ۱۲ ماه گذشته، چهار مرحله متمایز را شاهد بوده ایم:

فاز ۱ (انباشت): پس از ثبت یک ATH جدید در نوامبر ۲۰۲۱، سرمایه‌ گذاران خرد انباشت کاملی انجام دادند، چرا که اغلب تصور کردند ریزش قیمت افت مناسبی پیدا کرده و سرمایه گذاری خود را تکمیل کردند.

فاز ۲ (توزیع): سقوط آهسته اما پایدار قیمت، انباشت کنندگان اخیر را به شدت متضرر کرد. این موج تبدیل احساسات از شادی به ناامیدی شد، چرا که شرکت کنندگان در ضرر بیت کوین ها را توزیع کردند. و بازار نزولی شروع شد.

فاز ۳ (انباشت): فروپاشی LUNA در سراسر بازار موج ایجاد کرد. با وجود سقوط بازار به پایین ‌ترین سطح، شرکت‌ کنندگان مجددا در هر مرحله هم در قیمت ۳۰ هزار دلار و هم در قیمت ۲۰ هزار دلار، انباشت انجام دادند.

فاز ۴ (توزیع): پس از ماه‌ها انباشت، بازار توانست به بالای ۲۴ هزار دلار صعود کند، اما این فرصت برای خروج نقدینگی از طریق توزیع و کسب سود استفاده شد.

نمودار روند انباشت بیت کوین
نمودار روند انباشت بیت کوین

نمودار روند انباشت بیت کوین با مدل Cohort

گروهی که بیشترین علاقه را در بازار فعلی دارند، نهنگ‌ هایی با دارایی بیش از ۱۰ هزار بیت کوین هستند، که شروع به توزیع تهاجمی بیت کوین ها در محدوده ۲۴۵۰۰ دلار کرده ‌اند و در میان عدم اطمینان بازارهای جهانی نقدینگی خود را خارج کرده اند..

نمودار روند انباشت بیت کوین با مدل Cohort
نمودار روند انباشت بیت کوین با مدل Cohort

نمودار موقعیت خالص نهنگ ها

می ‌توانیم این رفتار را با استفاده از معیار تغییر موقعیت خالص نهنگ ها تأیید کنیم. این ابزار به ما اجازه می ‌دهد تا تغییر خالص ۳۰ روزه موجودی نهنگ هایی که بیشتر از ۱۰ هزار بیت کوین داشته اند را با در نظر گرفتن تنها بیت کوین هایی که در مبادلات وارد و خارج می ‌شوند، ببینیم.

مقادیر مثبت نشان دهنده رشد خالص موجودی نهنگ ها و برداشت ارز است.

مقادیر منفی نشان دهنده کاهش خالص موجودی نهنگ ها و سپرده های موجود در صرافی ها است.

پس از رسیدن قیمت بیت کوین به ۱۷.۶ هزار دلار، که در آن نقل و انتقالات نهنگ ها به سرعت برداشت انجام داده اند، اما  اوج توزیع در اطراف قیمت اخیر ۲۴.۵ هزار دلار بود. این تلاقی با نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل کوهورت همخوانی دارد. به طوری که این گروه از نهنگ ها بازیگر غالب بازار هستند.

نمودار موقعیت خالص نهنگ ها
نمودار موقعیت خالص نهنگ ها

نمودار تغییر موقعیت هولدرهای بیت کوین

در مرحله بعد، می ‌توانیم تغییر موقعیت شبکه هولدرها را بررسی کنیم. این معیار برای ارزیابی تغییر ماهانه در عرضه هولدرها، با دو فاز مختلف  می تواند قابل بررسی باشد.

افزایش قیمت از نوامبر ۲۰۲۰ تا آوریل ۲۰۲۱ باعث یک رویداد توزیع در مقیاس بزرگ شد، سرمایه گذاران بلند مدت با حداکثر نرخ ۱۵۰ هزار بیت کوین در ماه توزیع می کردند.

این دوره توزیع در حال حاضر توسط تجمع در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ تاکنون متعادل شده است. در حال حاضر، ما شاهد تغییر موقعیت افزایش ۷۰ هزار بیت کوین در ماه هستیم که بزرگترین تغییر ماهانه موقعیت هولدرها از مارس ۲۰۲۰ است.

با ارزیابی دوره نوامبر ۲۰۲۰ تا امروز، می ‌توانیم مشاهده کنیم که  هولدرها در روند صعودی دوم بیت کوین تا قیمت ۶۹۰۰۰ دلار، خرید های خود را به کمترین میزان کاهش دادند، و بیشتر فروشنده بوده اند.

نمودار تغییر موقعیت هولدرهای بیت کوین
نمودار تغییر موقعیت هولدرهای بیت کوین

نمودار درصد عرضه کنندگان در سود

با بررسی درصد عرضه در سود، می‌ توانیم این ذهنیت را تکمیل کنیم که اکثر معاملات در مناطق قیمت فعلی توسط گروه STH انجام می ‌شوند. با مقایسه درصد تغییر برای عرضه در سود بین دو نقطه قیمت، بینشی در مورد تعداد کل BTC به دام افتاده در محدوده انتخابی ارائه می شود.

بنابراین، می ‌توان مشاهده کرد که ۱۳.۳ درصد از عرضه در گردش وضعیت سودآوری خود را در طی حرکت به سمت پایین از ۲۴ هزار دلار به ۱۹.۶ هزار دلار از دست داد. این نشان می دهد که ۲.۵۵ میلیون (۱۳.۳٪) از عرضه در گردش آخرین بار در این محدوده قیمت معامله شده است.

نمودار درصد عرضه کنندگان در سود
نمودار درصد عرضه کنندگان در سود

نمودار کل عرضه در ضرر هولدرهای کوتاه مدت

این استرس به صورت مطلق توسط عرضه هولدرهای کوتاه مدت در ضرر منعکس می شود. در اینجا می‌ توانیم ببینیم که ۱.۵۳ میلیون بیت کوین متعلق به STH در طول حرکت از ۲۴.۴ هزار دلار به زیر قیمت سربه ‌سر خود سقوط کردند.

بنابراین ۱.۵۳ میلیون از ۲.۵۵ میلیون (۶۰٪) بیت کوین به دام افتاده در محدوده فوق الذکر توسط هولدرهای کوتاه مدت نشان داده می شود. این یک نمایش نا متناسب برای گروهی با سهم تنها ۱۶ درصد از عرضه در گردش است، که بیشتر نشان می‌  دهد که حرکت بیت کوین ها در این منطقه تحت سلطه هولدرهای کوتاه‌ مدت است.

نمودار کل عرضه در ضرر هولدرهای کوتاه مدت
نمودار کل عرضه در ضرر هولدرهای کوتاه مدت

نمودار درصد هولدرهای عرضه کننده در ضرر

می ‌توانیم مشاهدات فوق را با درصد ضرر کوتاه‌ مدت عرضه دارنده تقویت کنیم. حرکت اخیر از بالای ۲۴ هزار دلار، ۵۰ درصد از کل عرضه STH را در مدت تنها چند روز از دست داد.

این امر باعث از دست رفتن STH Supply تقریباً به اشباع کامل می شود، به طوری که ۹۶٪ از عرضه STH اکنون در ذخایر آنها در ضرر است. اشباع کامل زیان سه بار در روند نزولی غالب رخ داده است که به طرز جالبی رویدادهای شکل گیری پایین محلی را مشخص می کند. این در واقع نتیجه کاپیتولاسیون است، زیرا فروشندگان سکه‌ها را به خریداران جدید STH منتقل می‌کنند، که در پایین محلی قرار می‌دهند، و پس از هر بازیابی قیمت معنی‌داری به سود باز می‌گردند.

13 12

با ثابت ماندن اعتقاد هولدرها، حالا مسئولیت حفظ حمایت به عهده هولدرهای کوتاه مدت است، چرا که بازار به وضوح عزم آنها را آزمایش می کند. به نظر می رسد که اکثر حجم معاملات روزانه و ریزش معاملات توسط خریداران اخیر هدایت می شود، به دلیل اینکه آنها برای بهترین ورودها تلاش می کنند.

خلاصه و نتیجه گیری

بازار نزولی جهانی با تداوم ماندن قیمت در محدوده کف های پایین ‌تر، کاملاً اثر خود را حفظ می‌ کند. انباشت کلان در مقیاس چند ساله، با هولدرهای بلند مدت ظاهراً تحت تأثیر شرایط اقتصادی حاکم قرار نگرفته است.

با قاطعیت، بازار شروع به تست استرس از نظر آماری ضعیف‌ ترین دستان خود یعنی هولدرهای کوتاه ‌مدت کرده است. این گروه، حامی اصلی خرید های روزانه در محدوده قیمت فعلی بوده است. جدید ترین حرکت کاهشی در قیمت باعث شده است که اکثریت بزرگی از عرضه‌ کنندگان کوتاه‌ مدت متحمل زیان‌ های غیرقابل تحقق شوند.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته پایانی آگوست 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته پایانی آگوست ۲۰۲۲

تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته پایانی آگوست ۲۰۲۲

بیت کوین به سختی در حال درجا زدن است

ضعف در روند صعودی کوتاه‌ مدت همچنان بر بسیاری از معیارهای بنیادی بیت‌ کوین تأثیر می ‌گذارد و قیمت بیت کوین در محدوده های حمایت خود با فشار فروش بیش از حد مواجه می شود. به نظر می رسد سرمایه گذارانی که فروش انجام می دهند، از تمام نقدینگی خروجی ارائه شده استفاده می کنند.

هفته سخت دیگری برای بازار ارزهای دیجیتال سپری شد، به طوری که بازار ارزهای دیجیتال، سهام، فارکس و اوراق قرضه با نوسانات و کاهش ارزش عمومی قیمت مواجه شدند. با بدتر شدن بحران انرژی اروپا، یورو بار دیگر ارزش یورو زیر ارزش برابری با دلار معامله شد و شاخص دلار DXY به بالاترین سطح بیست سال اخیر بالای ۱۰۹.۳۰ رسید.

در شرایطی که روسای فدرال رزرو ایالات متحده همچنان در مورد تورم جکسون هول هشدار داده بودند، بیت کوین به عنوان یک شاخص در حال توسعه برای نقدینگی جهانی، بر همین اساس واکنش نشان داد. قیمت ها در این هفته کاهش یافت و از بالاترین سطح ۲۱,۷۸۱ دلار به پایین ترین حد چند هفته اخیر ۱۹,۶۱۱ دلار رسید.

در این مقاله، بررسی می کنیم که چگونه ضعف کوتاه مدت در بسیاری از معیارهای اساسی بیت کوین قابل مشاهده است. این شرایطی را ایجاد می‌ کند که در آن قیمت ‌ها حتی با فشار بسیار کمی از سمت فروش، پایین‌ تر معامله می ‌شوند. این همچنان نشان دهنده تقاضای ضعیف مداوم است.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۸/۲۹

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/08/29
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۸/۲۹

نمودار Entity Adjusted ASOL

ارزیابی را از معیارهای طول عمر شروع می کنیم، که به طور گسترده سن بیت کوین هایی را که در شبکه خرج می شوند، توصیف می کند. به طور کلی:

ارزش های طول عمر کمتر نشان می دهد که بیت کوین های جوان تر بر معاملات غالب هستند. معمولاً زمانی که بازار نزولی است و قیمت ها کاهش می یابد، با آن مواجه می شویم.

ارزش های طول عمر بالاتر نشان می دهد که بیت کوین های قدیمی تر بر معاملات غالب هستند. معمولاً در بازارهای صعودی به عنوان سود کسب می شود، اما همچنین در طول رویداد های تسلیم نزولی، به دلیل فروش وحشتناک، تجربه می شود.

ASOL میانگین سنی هر خروجی مصرف شده را ردیابی می کند، اما حجم بیت کوین را نادیده می گیرد. از ژانویه ۲۰۲۱، مصادف با بازار خرسی غالب، قیمت ها در مقیاس کلان کاهش داشته است. در هفته‌ های اخیر افزایش یافت، به دلیل اینکه گروهی از سبیت کوین های قدیمی‌ تر خرج شدند، اما فقط برای یک لحظه زودگذر بود.

عملکرد ضعیف قیمت بدون یک روند پایدار بالاتر در ASOL نشان می‌ دهد که تقاضای موجود به سختی می ‌تواند فشار روز به روز را در سمت خرید نگه دارد، چه رسد به اینکه هزینه‌ های اضافی توسط سود گیرندگان رخ دهد.

نمودار Entity Adjusted ASOL
نمودار Entity Adjusted ASOL

نمودار Average Coin Dormancy

می ‌توانیم این موضوع را با نگاه کردن به Dormancy، که میانگین سنی هر واحد بیت کوین جابجا شده است، را بررسی کنیم. این معیار حجم بیت کوین مصرف شده را محاسبه می کند. در اینجا می‌ توانیم ببینیم که میانگین سنی هر بیت کوین نزدیک به پایین ‌ترین حد چند ساله است، که به این معنی است که افزایش ASOL در واقع بر حجم بیت کوین بسیار ضعیف بوده و مشاهده تقاضای بسیار ضعیف برای بیت‌ کوین را تقویت می ‌کند.

اگر قیمت ‌ها بالا می‌ رفت، این یک سیگنال بسیار سازنده بود، چرا که نشان می‌ داد بیت کوین های قدیمی ‌تر در حال غیر فعال شدن هستند. با این حال، همانطور که مشاهده می شود، با وجود بیت کوین های قدیمی تر که در کیف پول سرمایه گذاران قرار می گیرند، قیمت ها در تلاش برای حفظ حمایت هستند.

نمودار Average Coin Dormancy
نمودار Average Coin Dormancy

نمودار Coin-Years Destroyed

در مقیاس کلان، شاخص متریک Coin-Years Destroyed به پایین ‌تر رفتن ادامه می ‌دهد و به پایین ‌ترین حد نسبتاً قابل توجهی می ‌رسد. این متریک کل طول عمر تخریب شده (در سال) را در ۳۶۵ روز گذشته جمع‌ آوری می‌ کند، و مشابه مراحل آخر دوره بازار نزولی هستند.

این احتمال وجود دارد که بیت کوین در حال معامله در چارچوبی باشد که ممکن است به شکل یک الگوی بلند مدت که در کف های قیمت تشکیل می شود، تبدیل شود. با این حال، واضح است که در حال حاضر بازار فقط در حال تعلیق است.

نمودار Coin-Years Destroyed
نمودار Coin-Years Destroyed

نمودار موجودیت های فعال بیت کوین

برای اینکه واقعاً این نقطه ضعف اساسی را برطرف کنیم، می ‌توانیم آن را با نمودار موجودیت‌ های فعال در زیر تکمیل کنیم. این معیار را می توان مشابه کاربران فعال روزانه منحصر به فرد شبکه بیت کوین در نظر گرفت و در حال حاضر در حال آزمایش کف کانال قدیمی Bear Market است.

این نشان می‌ دهد که رشد کمی در کاربران فعال وجود دارد، و شبکه در حال حاضر توسط حداقل کاربر اداره می شود. اگر موجودیت‌ های فعال خیلی بیشتر کاهش پیدا کنند، این امر نشان ‌دهنده بدتر شدن فعالیت کاربران و ورود به منطقه ‌ای از ضعف کلی است که سال‌ هاست دیده نشده است.

نمودار موجودیت های فعال بیت کوین
نمودار موجودیت های فعال بیت کوین

برای پایان دادن به بخش اول با یک یادداشت روشن تر، کاملاً واضح است که هولدرها به طور کلی هیچ اعتقادی به از دست دادن دارایی خود ندارند. کاهش شاخص‌ های طول عمر در بلند مدت نوید خوبی را می‌ دهد، چرا که نشان می ‌دهد سبیت کوین های قدیمی ثابت هستند و کاهش قیمت‌ ها تأثیر روانی کمی بر اعتقاد هولدرها دارد.

نمودار خالص سود و زیان بیت کوین با میانگین متحرک ۳۰ روزه

در بخش بالا، نشان داده شد که عملکرد فعلی کاربران بیت کوین در بهترین حالت ضعیف است و حتی با کاهش فروش ‌های بیت کوین ‌های قدیمی ‌تر، عملکرد قیمت بسیار ضعیف باقی می ‌ماند. بدتر از همه، به نظر می ‌رسد روان‌ شناسی سرمایه‌ گذاران با وجود میزان زیادی از هزینه‌ ها، به این صورت است که مایل هستند به سادگی سرمایه شان را پس بگیرد.

در مجموع، سرمایه گذاران بیت کوین در حال دریافت حدود ۲۲۰ میلیون دلار در روز زیان خالص هستند. در مقیاس نسبی، این مقدار بسیار کم است، به ویژه در رابطه با رویدادهای اخیر تسلیم چند میلیارد دلاری. با این حال، حتی با وجود این خروج سرمایه نسبتاً کم ۲۲۰ میلیون دلار در روز، خریداران در حال نبردی دشوار هستند.

نمودار خالص سود و زیان بیت کوین با میانگین متحرک 30 روزه
نمودار خالص سود و زیان بیت کوین با میانگین متحرک ۳۰ روزه

نمودار ASOPR بیت کوین با میانگین متحرک ۳۰ روزه

با نگاهی به شاخص متریک aSOPR، می‌ توانیم میانگین سود (یا ضرر) چند برابر در بیت کوین ‌های مصرف‌ شده را مشاهده کنیم. به طور کلی، یک مقدار aSOPR نزدیک به ۱.۰ از اهمیت بالایی برخوردار است:

aSOPR 1.0 در یک روند صعودی اغلب به عنوان حمایت عمل می کند، چرا که سرمایه گذاران کاهش قیمت ها را می خرند و به موقعیت خود بر اساس هزینه یا در حدود آن اضافه می کنند. این همچنین نشان می ‌دهد که بیت کوین ‌های سودآور بسیار قدیمی ترجیح می‌ دهند در حالت غیر فعال باقی بمانند و فشار سمت فروش را در پایین ‌ترین حد کاهش می ‌دهند.

aSOPR 1.0 در یک روند نزولی اغلب به عنوان مقاومت عمل می کند، زیرا سرمایه گذاران برگشت ها به سمت بالا را می فروشند و موقعیت خود را بر اساس هزینه یا در حدود آن خارج می کنند.

فروش اخیر پس از یک آزمایش مجدد قانع کننده سطح ۱.۰ در زمانی که قیمت ها به بالای ۲۴ هزار دلار رسید، آغاز شد. رد شدن از این سطح تا حد زیادی تأیید می کند که ضعف در مسیر پیش رو وجود دارد، چرا که سرمایه گذاران نقدینگی خود را پس گرفته اند و بیت کوین ها را در قیمت سر به سر فروخته اند.

نمودار ASOPR بیت کوین با میانگین متحرک 30 روزه
نمودار ASOPR بیت کوین با میانگین متحرک ۳۰ روزه

نمودار SOPR هولدرهای بلند مدت با میانگین متحرک ۳۰ روزه

هولدرهای بلند مدت بیت کوین نیز در حال کاهش هستند، به طوری که ارزش LTH-SOPR برای چندین هفته متوالی بین ۰.۶۰ تا ۰.۶۵ معامله می شود. این نشان می دهد که سرمایه گذارانی که بیت کوین های خود را حداقل ۵ ماه نگه داشته اند و از نظر آماری کمترین احتمال خرج کردن را دارند، به طور متوسط بین ۳۵ تا ۴۰ درصد ضرر دارند. خریداران از چرخه ۲۰۲۱-۲۲ همچنان با ضرر قابل توجهی از موقعیت خود خارج می شوند.

بازیابی معنی دار LTH-SOPR بالاتر از ۱.۰ یک سیگنال سازنده خواهد بود، با این حال از نظر تاریخی چند ماه طول کشیده است تا به این سرعت فرار برسد.

نمودار SOPR هولدرهای بلند مدت با میانگین متحرک 30 روزه
نمودار SOPR هولدرهای بلند مدت با میانگین متحرک ۳۰ روزه

جمع بندی

بازار نزولی در سال ۲۰۲۲ ادامه دارد و به وضوح بر کل سرمایه گذاران بیت کوین تأثیر گذاشته است. علیرغم عدم مشاهده هیچ گونه از دست دادن گسترده اعتقاد در میان هولدرها، همانطور که توسط سنجه های طول عمر در حال کاهش است، خریدارها هنوز نمی توانند یک روند صعودی معنی دار ایجاد کنند.

روان ‌شناسی الگوهای مخارج سرمایه ‌گذاران به‌ طور پایدار در قلمرو بازار نزولی باقی می ‌ماند، چرا که حرکت های صعودی بلافاصله فروخته می ‌شوند و نقدینگی خروجی در سطوح مقاومت از بازار گرفته می شود . با توجه به پایین بودن کاربران فعال فعلی، به روز بودن سطح ۲۰ هزار دلاری را می توان چشمگیر دانست.

این احتمال وجود دارد که بیت کوین در محدوده شکل گیری در کف قیمت قرار داشته باشد و از نظر تاریخی مشابه تمام بازارهای نزولی گذشته باشد. با این حال، قیمت بیت کوین به سختی ثابت مانده است و هر گونه افزایش در فاندامنتال یک تغییر خوشایند خواهد بود.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته چهارم آگوست 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته چهارم آگوست ۲۰۲۲

تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته چهارم آگوست ۲۰۲۲

بازار ارزهای دیجیتال اخیراً موجی از آسودگی کوتاه مدت را تجربه کرد، و قیمت ها برای ۲۳ روز متوالی بالاتر از قیمت واقعی بیت کوین معامله شدند. با این حال، ضعف در فعالیت شبکه به صورت فروش در این هفته آشکار شده است، و قیمت‌ ها بار دیگر به زیر سطح اصلی هزینه کاهش یافتند.

قیمت واقعی در زمان نگارش این مقاله  در محدوده ۲۱۳۰۰ دلار معامله می شود. در طول بازار نزولی ۲۰۱۸-۲۰۱۹، قیمت‌ ها به مدت ۱۴۰ روز زیر قیمت واقعی نوسان داشتند، و بنابراین ممکن است زمان انباشت بیشتری مورد نیاز باشد.

در این مقاله، ما ضعف اساسی را که منجر به فروش این هفته‌ ها می‌ شود، همراه با معیارهایی برای حمایت از بازیابی در مقیاس کلان بررسی خواهیم کرد.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۸/۲۲

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/08/22
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۸/۲۲

پیگیری تقاضا از طریق فعالیت شبکه

با پیروی از اصول عرضه و تقاضا، زمانی که طرف عرضه با تقاضای جدید و فعالیت شبکه رو به رشد متعادل نباشد، پایداری افزایش بازار نزولی قابل نقد است.

تعداد آدرس ‌های جدید منحصربه ‌فردی که برای اولین بار ظاهر می‌ شوند، ابزاری مؤثر برای سنجش فعالیت در شبکه است. به دلیل نوسانات روزانه، روند ورود آدرس های جدید به بازار می تواند سیگنال قوی برای فعالیت شبکه ارائه دهد. بنابراین، ما میانگین ماهانه آدرس‌ های جدید را با میانگین سالانه مقایسه می ‌کنیم تا بر تغییرات نسبی در احساسات غالب تاکید کنیم و به شناسایی جزر و مد برای فعالیت شبکه کمک کنیم.

تأیید بازار خرسی: در کنار کاهش قیمت ها از ATH آوریل ۲۰۲۱، با اندیکاتور میانگین سی روزه آدرس های جدید به شدت به زیر میانگین ۳۶۵ روزه سقوط کرد. این تأیید می کند که فاز بازار نزولی احتمالاً تحت تاثیر فعالیت شبکه قرار گرفته است.

تأیید تقاضای جدید: پس از یک مرحله طولانی ادغام بازار، افزایش ناگهانی میانگین متحرک ۳۰ DMA به بالای ۳۶۵ DMA برای آدرس‌ های جدید، از لحاظ تاریخی نشانه امیدوارکننده ‌ای از ورود تقاضای جدید به بازار است.

بررسی جهش قیمت لحظه ای اخیر بالاتر از قیمت واقعی نشان می دهد که میانگین ماهانه آدرس های جدید هنوز کمتر از میانگین سالانه است. این الگو را می توان تاییدی بر تقاضای کم در بازار در نظر گرفت.

نمودار روند آدرس های جدید بیت کوین

نمودار روند آدرس های جدید بیت کوین
نمودار روند آدرس های جدید بیت کوین

نمودار درآمد ماینرها بر اساس کارمزد با میانگین متحرکت ۳۰ روزه

با بررسی بیشتر در سمت تقاضا، درآمد ماینرها از هزینه ها امکان ارزیابی رقابت پذیری فضای بلوک را فراهم می کند. این را می توان اندازه گیری ازدحام شبکه و تقاضا برای گنجاندن در بلوک بعدی در نظر گرفت.

تقاضای کم: مراحل اولیه تحقق بازار نزولی اغلب با کاهش هزینه ها از درآمد ماینرها همزمان است. در اینجا، محدوده معمولی ۲.۵٪ تا ۵٪ به عنوان یک آستانه تاریخی بین تقاضای بالا و پایین در بازار عمل کرده است.

تقاضای بالا: در مقابل، ورودی پایدار بالاتر از محدوده ۲.۵٪ -۵.۰٪ ذکر شده را می توان نشانه سازنده ای برای ارزیابی موج جدید تقاضا در نظر گرفت.

ساختار فعلی این شاخص سطح پایین را نشان می دهد، اما افزایش قابل توجه تقاضا برای فضای بلوک را نیز نشان می دهد.

نمودار درآمد ماینرها بر اساس کارمزد با میانگین متحرکت 30 روزه
نمودار درآمد ماینرها بر اساس کارمزد با میانگین متحرکت ۳۰ روزه

نمودار حجم نقل و انتقالات بیت کوین بر اساس حجم دلار

حضور سرمایه گذاران خرد در شبکه را می توان با تحلیل روند بلند مدت تراکنش های کوچک سنجید. نمودار زیر با میانگین متحرک ۹۰ روزه، حجم کل تراکنش ها را با ارزش کمتر از ۱۰ هزار دلار نشان می دهد.

با فرض اینکه معاملات کوچک عمدتاً به سرمایه گذاران خرد نسبت داده می شود، میانگین هموار سه ماهه این معیار می تواند برای ردیابی احساسات غالب بازار استفاده شود. فازهای صعودی طولانی مدت برای سرمایه گذاران خرد جذاب است و دوره های نزولی کمتر است، بنابراین می توان از روند حجم معاملات کوچک برای سنجش جو بازار استفاده کرد.

جالب اینجاست که حرکت مثبت اخیر به سمت ۲۴۴۰۰ دلار با هیچ تغییری در حجم نقل و انتقالات خرده ‌فروشی یا تقاضا همراه نبود. این الگو تأیید بیشتری بر ضعف اساسی این افزایش بازار می ‌افزاید.

با نگاهی به مجموع ورودی‌ ها و خروجی‌ های انباشته شده به همه صرافی ‌ها بر اساس ارزش دلاری، می‌ توانیم همبستگی مشابهی را بین رفتار چرخه‌ ای قیمت بیت‌ کوین و جریان ‌های ورودی و خروجی‌ به صرافی ها استخراج کنیم. این جریان ها در صرافی ها اکنون به پایین ترین حد چند ساله کاهش یافته و به سطوح اواخر سال ۲۰۲۰ برگشته است. مشابه حجم سرمایه ‌گذاران خرده ‌فروش، این نشان می‌ دهد که فقدان عمومی علاقه خرید و فروش در این دارایی همچنان ادامه دارد.

نمودار حجم نقل و انتقالات بیت کوین بر اساس حجم دلار
نمودار حجم نقل و انتقالات بیت کوین بر اساس حجم دلار

نمودار Exchange Flow Multiple

برای ایجاد یک شاخص صریح بر اساس این ارتباط بین صرافی ها و احساسات گسترده ‌تر بازار، معیار جدیدی به نام مبادلات چندگانه صرافی ها تعریف کردیم. این معیار برابر است با نسبت بین میانگین مبادلات صرافی ها در طول یک ماه و میانگین سالانه آن می باشد.

جریان مبادلات در صرافی ها به عنوان میانگین حجم ورودی و خروجی دلار مربوط به همه مبادلات تعریف می شود (یعنی ورودی ها + جریان های خروجی تقسیم بر ۲).

Exchange Flow را می توان به عنوان یک سطح آستانه استفاده کرد که می تواند برای ترسیم مراحل اولیه و مراحل بعدی بازار نزولی استفاده شود. بازگشت قیمت اخیر از کف ژوئن ۲۰۲۲ با هجوم قابل توجهی از خریداران به بازار همراه نبود.

بنابراین، با توجه به مشاهدات بالا، به نظر می ‌رسد که افزایش قیمت اخیر از منظر شبکه ای دارای محتوای کمی بوده است و بنابراین ضعفی را که در مقالات قبلی بررسی کردیم، تأیید می ‌کند.

نمودار Exchange Flow Multiple
نمودار Exchange Flow Multiple

اعتماد هولدرهای کوتاه مدت

نظارت بر تقاضا و فعالیت شبکه با تأکید بر سرمایه ‌گذاران خرد می‌ تواند بینشی را در مورد نقشه‌ برداری مراحل گرگ و میش بازار نزولی ارائه دهد. با این حال، برای تکمیل این پازل، این مقاله را با ارزیابی اعتماد هولدرهای کوتاه مدت پایان می دهیم.

ساختار بازار فعلی شبیه الگوهای شکل گیری در روندهای نزولی گذشته است. به طور کلی، پس از یک مرحله انباشت طولانی مدت، هر حرکت مثبت قیمت، تمایل به تقویت اعتماد سرمایه گذاران کوتاه مدت با مبنای هزینه تقریباً معادل ارزش بازار دارد.

در راستای این امر، یک روند صعودی پایدار معمولاً با دو تغییر کلان همراه است:

کاهش زیان تحقق یافته. به دلیل اینکه تمام فروشندگان باقی مانده از بازار خسته شده اند.

سودهایی که توسط هولدرهای کوتاه مدت محقق می شود. به دلیل اینکه تقاضای جدید فشار سمت فروش را جذب می کند.

کاهش زیان تحقق یافته

بررسی بازار نزولی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ نشان می‌ دهد که در مراحل نهایی شکل‌ گیری کف های قیمتی، سود یا زیان خالص تحقق یافته (۹۰DMA) به تدریج به حالت خنثی بازگشته است. به دلیل اینکه فروشندگان نهایی از بازار خسته شده‌اند.

ما از سود یا زیان خالص واقعی (۹۰DMA) استفاده می ‌کنیم و به دنبال کاهش ساختاری در تحقق زیان خالص هستیم. اگر بیشتر ادامه پیدا کند، این الگو به سمت تحقق سود خالص می رود که بازار به راحتی می تواند آن را جذب کند. تمایل فعلی به تحقق زیان خالص، آسیب پذیری قیمت را در برابر هر نیروی منفی در بازار نشان می دهد.

نمودار خالص سود یا زیان با میانگین متحرک ۹۰ روزه

نمودار خالص سود یا زیان با میانگین متحرک 90 روزه
نمودار خالص سود یا زیان با میانگین متحرک ۹۰ روزه

نمودار SOPR هولدرهای کوتاه مدت با میانگین متحرک ۹۰ روزه

با نگاهی به SOPR هولدرهای کوتاه ‌مدت (۹۰DMA)، می‌ توانیم نسبت قیمت‌ های فروش سرمایه ‌گذاران را نسبت به قیمت‌ های خرید مشاهده کنیم. سطح آستانه مهم در این معیار، تقاطع ۱.۰ است. شکست این عدد نشان دهنده بازگشت به سودآوری است.

به دنبال تسلیم شدن سرمایه گذاران از نقطه ATH در ماه نوامبر، هولدرهای کوتاه ‌مدت متحمل ضررهای سنگینی شدند که باعث افت شدید این شاخص و برگشت به زیر سطح ۱ شد.

این مرحله معمولاً با یک دوره اعتقاد پایین به هولدربودن دنبال می ‌شود، که در آن عدد ۱.۰ به عنوان مقاومت عمل می‌ کند. این به این دلیل اتفاق می ‌افتد که سرمایه ‌گذاران کاملاً مایل به فروش بر اساس قیمت تمام شده خود هستند تا به سادگی پول خود را پس بگیرند.

در نهایت، پس از انباشت کافی در کف قیمت، شکست پایدار بالای ۱.۰ اغلب تأیید می‌ کند که سرمایه جدید در بازار جریان دارد، و سود کسب شده توسط هولدرهای کوتاه ‌مدت را جذب می‌ کند.

نمودار SOPR هولدرهای کوتاه مدت با میانگین متحرک 90 روزه
نمودار SOPR هولدرهای کوتاه مدت با میانگین متحرک ۹۰ روزه

نتیجه گیری

در این تحلیل، ما در مورد عوامل اصلی که منجر به ضعف و در نتیجه عبور قیمت از ۲۴۴۰۰ دلار به زیر قیمت واقعی است، صحبت کرده ایم. سرمایه ‌گذاران با حجم کیف پول های مختلف تصمیم گرفتند در طی افزایش اخیر، بیت کوین هایشان را در این محدوده توزیع کنند.

روند صعودی اخیر قیمت نیز نتوانست موج قابل توجهی از کاربران فعال جدید را جذب کند، که به ویژه در میان سرمایه گذاران خرده فروش قابل توجه است. مومنتوم حرکتی ورود خروج ماهانه صرافی ها نیز نشان دهنده موج جدیدی از ورود سرمایه گذاران به بازار نیست، که به معنای هجوم نسبتاً ضعیف سرمایه است.

ساختار بازار فعلی مطمئناً با بازار نزولی اواخر سال ۲۰۱۸ قابل مقایسه می باشد، اما هنوز روند کلان معکوس برای ایجاد جریان تقاضا و شروع یک روند صعودی پایدار مشاهده نشده است. بنابراین، به احتمال زیاد مرحله تثبیت در کف چرخه نزوی در حال انجام است، به دلیل اینکه سرمایه گذاران بیت کوین تلاش می کنند کف محکم تری ایجاد کنند.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته سوم آگوست 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته سوم آگوست ۲۰۲۲

تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته سوم آگوست ۲۰۲۲

در جریان فاز تسلیم اخیری که برای بیت کوین اتفاق افتاد، بیت کوین از سوی دست‌ های ضعیف‌ تر بازار به سمت دست ‌های قوی تری که در پایین ‌ترین سطح قیمت در انتظار خرید بودند، انتقال پیدا کرد. در این تحلیل، ما بررسی می کنیم که چگونه می توانیم این انتقال را با استفاده از باندهای سنی بیت کوین ارزیابی کنیم.

بازار به افزایش اخیر خود در ارتباط با سایر دارایی های ریسکی با توجه به کاهش نرخ تورم ادامه داده است. قیمت بیت کوین همچنان در محدوده ای در حال تثبیت شدن است، اما در هفته گذشته از پایین ترین سطح ۲۲۷۸۹ دلار به بالاترین سطح ۲۴۹۷۴ دلار رسید.

در این هفته فرآیند بلوغ دارایی های بیت کوین در کیف پول سرمایه گذاران را مورد بررسی قرار می دهیم. به طور کلی، زمان ‌های نگه‌ داری طولانی‌ تر نشان ‌دهنده افزایش احتمال اطمینان بیشتر است. پس از چنین تسلیم عمیقی، ما به دنبال این هستیم که مشخص کنیم چه کسی فروخته است و چه کسی در پایین ترین سطح ورود کرده است.

ما این مفهوم را از طریق مفهوم طول عمر Lifespan و پویایی عرضه Supply Dynamics را هم برای بیت کوین های جوان و هم بیت کوین های قدیمی بررسی خواهیم کرد. ما همچنین به بررسی رفتارهای فروش هولدرهای بلند مدت و کوتاه‌ مدت می ‌پردازیم تا مالکیت بیت کوین ها را ارزیابی کنیم.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۸/۱۵

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/08/15
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۸/۱۵

نمودار درصد عرضه بیت کوین از آخرین فعالیت در یک سال گذشته

مقدار عرضه ای که حداقل برای یک سال غیرفعال بوده است می تواند برای ارائه بینشی به ماهیت چرخه بیت کوین از طریق چرخه های توزیع و انباشت استفاده شود.

چرخه ‌های توزیع یکی از ویژگی ‌های بازار گاوی است، به دلیل اینکه درک ارزش برای معامله گران با بلوغ بیت کوین افزایش می‌ یابد. این منجر به کاهش عرضه بیش از ۱ سال به دلیل فروش بیت کوین ها می شود.

چرخه‌ های انباشتگی یکی از ویژگی‌ های بازارهای خرسی است، زیرا در کنار سقوط قیمت، میزان سود بالقوه کاهش می‌ یابد. هودل کردن مجددا جذاب می شود. این منجر به افزایش عرضه بیشتر از ۱ سال می شود.

در حال حاضر، Supply Active 1+ Years درست پایین تر از ATH قبلی که در می ۲۰۲۲ در ۶۵٪ تنظیم شده است، قرار دارد. این نشان دهنده اعتقاد قابل توجه خریداران ماه می-ژوئیه ۲۰۲۱ پس از مهاجرت بزرگ ماینرها است. تعادل در سه ماه گذشته نشان می دهد که سر رسید بیت کوین ها با هزینه ها متعادل است. این را می توان مکانیک سازنده در بازار نزولی در نظر گرفت.

نمودار درصد عرضه بیت کوین از آخرین فعالیت در یک سال گذشته
نمودار درصد عرضه بیت کوین از آخرین فعالیت در یک سال گذشته

نمودار ۱ HODL WAVES بیت کوین

این پدیده را می توان با جدا سازی بیت کوین ها از باندهای سنی امواج HODL از ۶ ماه تا ۳ سال بیشتر بررسی کرد. امواج HODL بینشی در مورد حجم بیت کوین نگه داشته شده برای حداقل مدت زمان فراهم می کند، که نشانه ای برای تجزیه و تحلیل خریداران از چرخه ۲۰۲۰-۲۰۲۲ فراهم می کند، که بسیاری از آنها احتمالاً اولین چرخه بازار نزولی خود را تجربه می کنند.

باند ۶ تا ۱۲ متری را می توان دید که پس از مهاجرت بزرگ ماینرها گسترش پیدا کرده است. به این دلیل که هولدرها از فروش در سطوح پایین خودداری می کنند.، این افزایش عرضه همزمان با کاهش عرضه فعال در ۱ سال پیش است.

نمودار 1 HODL WAVES بیت کوین
نمودار ۱ HODL WAVES بیت کوین

نمودار عرضه کل بیت کوین هولدرهای بلند مدت

سپس می ‌توان از عرضه هولدرهای بلند مدت برای ارزیابی رفتار هولدرهایی استفاده کرد که از نظر آماری اعتقاد بیشتری به دارایی دارند. توجه داشته باشید که آستانه ۱۵۵ روزه برای وضعیت LTH ها،  ما را به منطقه مارس ۲۰۲۲ می رساند، جایی که قیمت اولین صعود پس از ATH را به سمت ۴۶ هزار دلار تجربه کرد.

با مشاهده کل عرضه که توسط گروه هولدرهای بلند مدت نگهداری می شود، می توانیم دو مشاهده انجام دهیم:

LTH Supply از نوامبر ۲۰۲۱ ATH بین ۱۳.۵۶ تا ۱۳.۲۷ میلیون بیت کوین محدود شده است، و تنها ۳۰۰ هزار بیت کوین کاهش یافته است. از زمان فروش لونا در ماه مه ۲۰۲۲، LTH ها شاهد کاهش مداوم عرضه به میزان ۱۵۰ هزار بیت کوین بوده اند.

رفتار مخارج اخیر توسط هولدرهای بلند مدت در حال حاضر از نظر حجم بیت کوین بزرگتر از منطقه تثبیت قبل از سقوط LUNA است. این منجر به کاهش متوسط، اما قابل مشاهده در عرضه نگهداری می شود.

توجه داشته باشید که نیازی نیست عرضه LTH به شدت کاهش یابد، تا یک فاز تسلیم را در زیر سطح تجربه کند. از لحاظ تاریخی، عرضه LTH در چنین زمان هایی فقط اندکی کمتر معامله می‌ شود، به دلیل اینکه ضعیف ‌ترین گروه‌ ها از بین می‌ روند، و عموماً با انباشت انعطاف‌ پذیرتر متعادل می ‌شوند.

نمودار عرضه کل بیت کوین هولدرهای بلند مدت
نمودار عرضه کل بیت کوین هولدرهای بلند مدت

نمودار خالص تغییرات موقعیت در تمام صرافی ها

فشرده سازی و انقباض

هنگامی که عرضه در گردش بیت کوین را در نظر می گیریم، می توانیم آن را از سه جزء بررسی کنیم: عرضه بلند مدت، کوتاه مدت، و عرضه در بورس.

با شروع تعادل ورودی و خروجی در صرافی ها، صرافی ها همچنان کاهش عرضه را در سطح کلان تجربه می کنند و این روند از زمان فاز تسلیم در ماه مارس ۲۰۲۰ در حال توسعه است. از سال ۲۰۲۰ تا به امروز، با کاهش قیمت‌ها، جریان‌های خروجی ارز به طور کلی با شدت افزایش یافته است. این امر بر تقاضای ساختاری پایدار، چه از سوی سرمایه ‌گذاران کوچک و چه از سوی سرمایه‌ گذاران بزرگ، تأکید می ‌کند.

ورود و خروج صرافی ها پس از تسلیم LUNA در ماه می ۲۰۲۲، شاهد خروجی خالص ۱۰۰ هزار بیت کوین بوده است، که ۳.۲ درصد از کل خروجی ها از مارس ۲۰۲۰ ATH را تشکیل می دهد.

نمودار خالص تغییرات موقعیت در تمام صرافی ها
نمودار خالص تغییرات موقعیت در تمام صرافی ها

نمودار مقایسه بالانس صرافی ها با عرضه هولدرهای بلند مدت و کوتاه مدت

در مرحله بعد، می‌ توانیم دو جزء دیگر را که در خارج از صرافی ها نگهداری می‌ شوند، یعنی عرضه هولدرهای بلند مدت و کوتاه‌ مدت ارزیابی کنیم.

همانطور که بحث شد، عرضه LTH از زمان ثبت ATH در ماه مه ۲۰۲۲ کاهش جزئی ۲۰۰ هزار بیت کوین داشته است، اما در ۱۲ ماه گذشته به طور موثر محدود شده است. این یک دینامیک ورودی/خروجی نسبتاً متعادل را برای این گروه برجسته می‌ کند.

در مقابل، عرضه STH به دنبال تسلیم شدن قیمت که منجر به افزایش عرضه بیش از ۳۳۰ هزار بیت کوین می شود، به رشد خود ادامه می دهد.

از زمان فروپاشی LUNA در ماه مه، انتقال خالص ۳۰۰ هزار بیت کوین از LTH ها و مبادلات ترکیبی به STH ها صورت گرفته است. با توجه به کاهش قیمت‌ های همراه، این به طور کلی یک فاز سبک تسلیم را توصیف می‌ کند، به دلیل اینکه افزایش عرضه STH انباشتگی توسط خریدارانی را توصیف می‌ کند که در حین تخلیه وارد شده ‌اند و در حال حاضر صاحب بیت کوین ‌هایی با هزینه بسیار پایین ‌تر هستند.

نمودار مقایسه بالانس صرافی ها با عرضه هولدرهای بلند مدت و کوتاه مدت
نمودار مقایسه بالانس صرافی ها با عرضه هولدرهای بلند مدت و کوتاه مدت

نمودار تغییرات موقعیت ۳۰ روزه هولدرهای کوتاه مدت یا STH ها

این بیت کوین ها به گروه هولدرهای کوتاه مدت منتقل شدند. از زمان فروپاشی LUNA در ۰۸ مارس ۲۰۲۰، عرضه STH به میزان +۳۳۰ هزار بیت کوین افزایش یافت.

انباشت شدید STH معمولاً همزمان با تشکیل‌ سقف های بازار گاوی است، با این حال، چند نمونه نیز در بازار نزولی اتفاق افتاده است:

جهش های دو قلوی ۳۰۰ هزار+ جریان ورودی، که نقطه شروع و پایان پایین ترین سطح بازار نزولی در سال ۲۰۱۵ بود.

افزایش حمایت از آوریل تا جولای ۲۰۱۹ از پایین ترین سطح بازار نزولی.

رویداد تسلیم مارس ۲۰۲۰.

فروش در ماه ژوئن ۲۰۲۲، با افزایش ۳۰۰ هزار بیت کوین هراه بوده است.

STH ها معمولاً در خرید در سقف های قیمت و فروش در کف های قیمت مهارت دارند، با این حال، ردپای متمایز رویداد های توصیف شده در بالا را می توان استثنایی از روند در نظر گرفت. هر دو رویداد ورودی در واکنش به کاهش شدید قیمت‌ها و همچنین جریان‌ های خروجی شدید STH ها پس از اوج‌ گیری بازار صعودی بودند.

چنین رویداد هایی انتقال بیت کوین ها به خریداران جدیدی را توصیف می‌ کنند که در ابتدا به عنوان STH طبقه‌ بندی می ‌شوند، اما مبنای هزینه پایینی دارند، اما از آنجا به بعد در موقعیت مالی مفیدی برای HODL هستند.

نمودار تغییرات موقعیت 30 روزه هولدرهای کوتاه مدت یا STH ها
نمودار تغییرات موقعیت ۳۰ روزه هولدرهای کوتاه مدت یا STH ها

نمودار ۲ HODL WAVES بیت کوین

موردی وجود دارد، مبنی بر اینکه این افزایش در بیت ‌کوین گروه STH احتمالاً خریداران کف بازار نزولی را توصیف می ‌کند. می ‌توانیم این مورد را در تراز عرضه بیت کوین برای بیت کوین های جوان (کمتر از ۳ ماه) مشاهده کنیم. ما می توانیم اوج عرضه را در سال ۲۰۱۵، نوامبر ۲۰۱۸، مارس ۲۰۲۰ و در آخرین فروش بیت کوین ها مشاهده کنیم.

به طور همزمان، این پیک ‌های عرضه معمولاً در پایین ‌ترین حد عرضه بیت کوین های جوان رخ می ‌دهند. این هم نشان دهنده خروج نهایی فروشندگان و به دنبال آن ماه ها انباشت تدریجی و هم خروج بیت کوین ها از بازار فعالانه معاملات است.

نمودار 2 HODL WAVES بیت کوین
نمودار ۲ HODL WAVES بیت کوین

نمودار Realized Cap HODL WAVES بیت کوین

ارزش دلاری دارایی ها پس از تشکیل سقف در مارس ۲۰۲۱ در حال کاهش ساختاری بوده است. این نتیجه هم رفتار انباشتگی و هم تغییر ارزش گذاری بیت کوین ها به قیمت های ارزان تر در طول بازار خرسی است.

می توان یک واگرایی رو به رشد بین USD گروه های ذکر شده (امواج HODL Cap Realized) و عرضه مربوط به BTC (امواج HODL) شناسایی کرد.

افزایش ارزش بیت کوین در نمودار دلار منعکس نمی شود. این به این دلیل است که در حالی که ۳۰۰ هزار بیت کوین منتقل شده است، ارزش واقعی آنها در دلار آمریکا از مثلاً ۵۰ تا ۶۰ هزار دلار به ۲۰ هزار دلار کاهش یافته است که به طور قابل توجهی کمتر است.

این موضوع را تقویت می ‌کند که ما به خوبی شاهد تسلیم شدن معناداری در ماه‌ های اخیر بوده‌ ایم. با این حال، الان مسئولیت نگه داشتن حمایت فعلی بر عهده گاوهای جدید کوتاه مدت است.

نمودار Realized Cap HODL WAVES بیت کوین
نمودار Realized Cap HODL WAVES بیت کوین

خلاصه و نتیجه گیری

در این تحلیل، برای درک بیشتر ساختار مالکیت بیت کوین، توزیع نسبی عرضه را برای بیت کوین های جوان و قدیمی ارزیابی کردیم. ما مشخص کردیم که عرضه در ماه ‌های اخیر با یک تسلیم قابل مشاهده و گسترده و در نتیجه انباشت برابر و مخالف، دستخوش انتقال قابل توجهی از ثروت شده است.

عرضه هولدرهای بلند مدت با غلبه بر رفتار فروش پس از فروپاشی LUNA، کاهش ملایمی داشته است. با این حال، عرضه LTH ها در حد نسبتا محدود باقی می‌ ماند، که نشان‌ دهنده فروش محدود تر توسط یک سری از افراد، به جای از دست دادن اعتماد گسترده است.

در مقابل، برای هولدرهای کوتاه مدت شاهد واگرایی بین بیت کوین و دارایی های دلاری آن ها هستیم. این نشان ‌دهنده مجموعه‌ ای از خریدارانی است که در پایین ‌ترین حد خود قدم گذاشته ‌اند و در حال حاضر حدود ۳۰۰ هزار بیت کوین را در اختیار دارند که با هزینه بسیار پایین ‌تری خریداری شده‌ اند. حالا باید ببینیم آیا این اعتقاد را دارند که ادامه دهند.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم آگوست 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم آگوست ۲۰۲۲

تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته دوم آگوست ۲۰۲۲

سلام به شما کاربران عزیز زوم ارزی، ما در این مقاله به صورت هفتگی برای شما تحلیل آنچین بیت کوین و آلت کوین ها را آماده می کنیم، امیدوارم با نظرات خود، ما را در کیفیت محتوا یاری دهید. همچنین اگر می خواهید بدونید تحلیل آنچین یا تحلیل درون زنجیره ای چیست؟ حتما مقاله آن را در سایت زوم ارز مطالعه نمایید.

با بلوغ بازارهای مشتقات بیت کوین و اتریوم، می توان موقعیت های تجاری پیچیده ای را با استفاده از گزینه ها و معاملات فیوچرز ایجاد کرد. پروژه ادغام اتریوم فرصتی برای مشاهده چنین موقعیتی در بازار در مقیاس بزرگ ارائه می دهد.

بیت کوین در هفته گذشته نسبتاً آرام بود و بین قیمت های ۲۳,۸۳۲ دلار و پایین ۲۲,۴۸۶ دلار تثبیت شد. با توجه به اینکه شرایط بازار پس از ماه ژوئن نسبتاً بی ثبات بوده است، هنوز در حال بهبود می باشد، تغییرات ظریفی در موقعیت یابی در بازار بیت کوین و مشتقات اتریوم رخ می دهد.

در تحلیل این هفته، یک واگرایی قابل توجه را بررسی خواهیم کرد که در بازارهای فیوچرز و آپشن ایجاد شده است، که حول محور ادغام اتریوم و برای ماه سپتامبر برنامه ریزی شده است.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۸/۰۸

1 24

نمودار کارمزد معاملات باز فیوچرز

برای شروع تجزیه و تحلیل خود، بررسی خواهیم کرد که چگونه بازارهای مشتقات، بیت کوین را قیمت گذاری می کنند، با توجه به اینکه تغییرات بنیادی کمی وجود دارد که بر قیمت گذاری کوتاه مدت تأثیر می گذارد.

از آغاز ماه آوریل، بازار فیوچرز بیت کوین شاهد افزایش چشمگیر اوپن اینترست بوده است. (اوپن اینترست کارمزد معاملات باز در بازار فیوچرز می باشد). و از حدود ۳۵۰ هزار بیت کوین خارج شده و به سقف های جدید ۵۳۸ هزار بیت کوین رسیده است. رشد این مقیاس توسط تعداد انگشت شماری از صرافی ها بوده است، و در درجه اول در صرافی های Binance، Deribit، OKEx، Bybit، FTX و CME هدایت می شود.

نمودار کارمزد معاملات باز فیوچرز
نمودار کارمزد معاملات باز فیوچرز

نمودارحجم معاملات فیوچرز در تمام صرافی ها

به نظر می رسد حجم معاملات فیوچرز در دوران پس از فروپاشی LUNA تثبیت شده است. حجم تجارت طی ۱۲ ماه پس از فروش ماه مه ۲۰۲۱ کاهش ساختاری داشته است، اما به نظر می رسد در حال ایجاد کف دوباره در حدود ۳۳ میلیارد دلار در روز است.

با توجه به افزایش مقیاس بزرگ در اوپن اینترست، ممکن است نشان دهنده این باشد که معامله گران به طور فزاینده ای مایل به پذیرش قیمت بیت کوین پس از دو رویداد بزرگ تسلیم در ماه می و ژوئن هستند.

نمودارحجم معاملات فیوچرز در تمام صرافی ها
نمودارحجم معاملات فیوچرز در تمام صرافی ها

نمودار فاندینگ ریت معاملات فیوچرز

سطح مشابهی از بی طرفی را می توان در نرخ های فاندینگ ریت سوآپ مشاهده کرد که اندکی مثبت هستند و بر اساس سالانه ۲.۳ درصد بازده دارند. طبق قراردادهای فیوچرز، بازدهی در حالت رنمال بوده و اندکی مثبت است و سطح فاندینگ ریت نشان می دهد که جهت گیری نسبتا کمی در هر دو جهت خریدار و فروشنده وجود دارد.

به طور کلی، به نظر می ‌رسد که بازار فیوچرز بیت‌ کوین در حجم معاملات تثبیت شده ‌است و تمایل کمی به سمت صعود را نشان می‌ دهند. اوپن اینترست بر اساس قیمت نسبی بیت کوین زیاد است، اما بر اساس دلار چندان زیاد نیست. به نظر می رسد که این نشان می دهد که معامله گران به طور فزاینده ای مایل به پذیرش قیمت بیت کوین هستند، اما هنوز تصمیم جدی نگرفته اند.

نمودار فاندینگ ریت معاملات فیوچرز
نمودار فاندینگ ریت معاملات فیوچرز

نمودار مقایسه کارمزد معاملات باز قرارداد های Options بیت کوین و اتریوم

با این حال، در آن سوی حصار، معامله ‌گران مشتقات شرط‌ب ندی‌های واضحی را برای اتریوم انجام می ‌دهند، مخصوصاً مربوط به ادغام فیوچرز که در ۱۹ سپتامبر برنامه ‌ریزی شده است. برای اولین بار در تاریخ، اوپن اینترست اتریوم روی عدد ۶.۶ میلیارد دلار قرار دارد و در حال حاضر بیشتر از بیت کوین با ۴.۸ میلیارد دلار است.

در حالی که هنوز به بالاترین حد خود نرسیده است، در حالی که اوپن اینترست بیت کوین بسیار پایین تر از اوج خود قرار دارد.

نمودار مقایسه کارمزد معاملات باز قرارداد های Options بیت کوین و اتریوم
نمودار مقایسه کارمزد معاملات باز قرارداد های Options بیت کوین و اتریوم

نمودار کارمزد معاملات باز قرارداد های Options اتریوم در صرافی Deribit

اگر به قراردادهای سپتامبر در صرافی Deribit نگاه کنیم، جهت گیری جهت معامله گران اتریوم بلافاصله مشخص می شود. معامله ‌گرانی که روی قیمت ‌های ETH بالاتر از ۲.۲ هزار دلار با اوپن اینترست قابل توجه حتی تا ۵.۰ هزار دلار معامله می ‌کنند.

نمودار کارمزد معاملات باز قرارداد های Options اتریوم در صرافی Deribit
نمودار کارمزد معاملات باز قرارداد های Options اتریوم در صرافی Deribit

نمودار خالص موقعیت های معاملاتی در صرافی ها

با توجه به جهت گیری شدیدا صعودی در بازار آپشن ETH، انتظار می رود که تقاضای لحظه ای بسیار قوی باشد. با این حال، نگاهی به تغییر موقعیت خالص صرافی ها نشان می‌ دهد که تنها ۷۰۰ میلیون دلار خالص برداشت در ماه است.

در حالی که ۷۰۰ میلیون دلار مبلغ زیادی است، برداشت‌ های صرافی ها در مقایسه با اوج ‌های اخیر ۳ میلیارد دلار در ماه و همچنین در مقایسه با ۶.۶ میلیارد دلار در اوپن اینترست معاملات آپشن بسیار کمرنگ است. برداشت ماهانه صرافی ها، امروزی تنها ۲ درصد از حجم معاملات فیوچرز است، در حالی که این نسبت در آوریل ۲۰۲۲ و نوامبر ۲۰۲۱ به بیش از ۲۰ درصد رسیده است.

نمودار خالص موقعیت های معاملاتی در صرافی ها
نمودار خالص موقعیت های معاملاتی در صرافی ها

نمودار فاندینگ ریت سالانه اتریوم بر اساس مدت سه ماهه

در نهایت، می ‌توانیم ببینیم که تقاضا برای معاملات فیوچرز در کوتاه مدت (بر اساس ۳ ماهه) با فاندینگ ریت منفی می‌ شود و به حدود -۳.۶۸ درصد سالانه می‌رسد. این تایید می کند که معامله گران مایل به پرداخت حق بیمه برای حفاظت از روند نزولی هستند، با چشمهای که به پروژه ادغام اتریوم دوخته شده است، حدس و گمان ها در مورد صعود قیمت افزایش پیدا کرده است.

این نشان می دهد که چگونه معامله گران موقعیت های پیچیده تر را با استفاده از عمق رو به رشد بازارهای فیوچرز و بازار آپشن قرار می دهند. با این حال، این به شدت در بازارهای نقدی منعکس نمی شود، و نشان می دهد که معامله گران پروژه ادغام را در درجه اول به عنوان فرصتی برای قرار گرفتن در معرض قیمت می بینند.

نمودار فاندینگ ریت سالانه اتریوم بر اساس مدت سه ماهه
نمودار فاندینگ ریت سالانه اتریوم بر اساس مدت سه ماهه

نتیجه گیری

در این هفته، هر دو بازار فیوچرز و معاملات آپشن مورد بررسی قرار گرفت تا ارزیابی کنیم که بازار در کوتاه مدت چه قیمتی دارد. با بیت کوین به عنوان یک خط پایه، این نشان می دهد که سرمایه گذاران مایل به قرار گرفتن بیشتر در معرض قیمت هستند، اما هنوز در معرض انجام حجم سنگین معاملات قرار نگرفته اند. در بازارهای مشتقات بیت کوین جهت گیری کمی مشهود است.

با این حال، در سمت اتریوم، معامله گران به وضوح دارای تعصب طولانی مدت هستند که به شدت در قراردادهای معاملات آپشن در ماه سپتامبر بیان شده است. هر دو بازار فیوچرز و آپشن پس از سپتامبر در حال رکود هستند، که نشان می دهد معامله گران انتظار دارند که پروژه ادغام اتریوم یک رویداد به سبک «شایعه را بخرید، اخبار را بفروشید» باشد و بر این اساس موضع گیری کنند.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول آگوست 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول آگوست ۲۰۲۲

تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته اول آگوست ۲۰۲۲

ادامه رالی بازار نزولی؟

هر دو رمز ارز بیت کوین و اتریوم افزایش قیمت داشته اند و شرایط اشباع فروش را پشت سر گذاشته اند و به دلیل احساسات ریسک پذیری پس از نشست FOMC در ماه جولای در شوک قرار گرفته اند. اکنون توجه به این موضوع معطوف می‌ شود که آیا این ادامه رالی نزولی است یا شروع یک موج صعودی اصلی؟

بازار ارز های دیجیتال به شدت به افزایش ۷۵ واحدی نرخ پایه فدرال رزرو در این هفته واکنش نشان داده است، با بسته شدن کندل صعودی بیت ‌کوین با رشد ۵.۷ درصد و ETH  با رشد ۷.۶ درصد در هفته گذشته، بازار با واکنش به اطلاعیه FOMC پاسخ مثبت داد.

از بسیاری جهات، اقدام مثبت اخیر قیمت بیت کوین و اتریوم به خریدارانی که تقریباً ۹ ماه روند نزولی مداوم را پشت سر گذاشته اند، تسکین می دهد. بازار نزولی ۲۰۲۲ از نظر تاریخی برای فضای ارزهای دیجیتال کاملا منفی بوده است. با این حال، پس از چنین دوره ‌ای از تمایل به کاهش ریسک، توجه به این موضوع معطوف می‌ شود که آیا این یک موج اصلاحی در بازار نزولی است یا شروع یک انگیزه صعودی پایدار

در این مقاله، ما این مفهوم را با استفاده از فعالیت ‌های شبکه ‌ای به‌ عنوان مبنا بررسی می‌ کنیم، و اینکه آیا بازار سیگنال ‌های هجوم تقاضای جدید را نشان می ‌دهد، یا اینکه دنباله ‌رو پایداری ندارد.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۸/۰۱

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/08/01
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۸/۰۱

فعالیت بیت کوین روند رنجی پیدا کرده است.

به طور کلی، هجوم تقاضای جدید به شبکه‌ بلاک چین با افزایش مداوم استفاده از شبکه نشان داده می ‌شود. ما می‌ توانیم از فعالیت ‌های شبکه ای و پویایی عرضه برای ارزیابی عملکرد بیت کوین نسبت به تاریخچه قابل مقایسه اخیر استفاده کنیم.

موج های صعودی معمولاً با افزایش فعالیت شبکه ای توصیف می شوند، به این دلیل که کاربران بیشتری وارد شبکه می شوند. به طور کلی، این امر با افزایش حجم عرضه که با فروش توسط سرمایه‌ گذاران قدیمی تر همراه است، و تقاضای جدید موجب جذب بیت کوین ‌ها می شود، که با سود تغییر می‌ کند.

موج ‌های نزولی تمایل به کاهش فعالیت شبکه ‌ای دارند که اغلب به صورت سریع خارج می ‌شوند. بازارهای نزولی پس از چرخش عرضه و بازگشت سرمایه به هولدرهای بلند مدت، زمان می برد تا بهبود پیدا کند.

آدرس‌ های فعال بیت‌ کوین در یک کانال روند نزولی به خوبی تعریف شده باقی می‌ مانند. همچنین توجه داشته باشید که چگونه از زمان ATH اکتبر تا نوامبر به کف بسیار پایین ‌تری نسبت به ATH آوریل ۲۰۲۱ رسیده است، که نشان می‌ دهد کاهش عمده کاربران رخ داده است، و تقاضا ادامه دار نبوده است.

به استثنای چند جهش فعالیت در طول رویداد های اصلی تسلیم، فعالیت شبکه فعلی نشان می دهد که هنوز هجوم کمی از تقاضای جدید وجود دارد.

نمودار تعداد آدرس های فعال شبکه بیت کوین

نمودار تعداد آدرس های فعال شبکه بیت کوین
نمودار تعداد آدرس های فعال شبکه بیت کوین

تقاضا برای تراکنش‌ های شبکه ای و فضای بلوکی داستان مشابهی را بیان می ‌کند. ساختار بازار در سال گذشته کاملاً مشابه دوره ۲۰۱۸-۱۹ است.

پس از کاهش اولیه قیمت ها  و از بین رفتن تقاضا در ماه می ۲۰۲۱، تقاضای معاملاتی اندکی پایین تر از کف موج قبلی معامله شد، که نشان می دهد فقط معامله گران و سرمایه گذاران با اعتقاد بالاتر باقی مانده است.

نمودار تعداد تراکنش های بیت کوین بر ثانیه

نمودار تعداد تراکنش های بیت کوین بر ثانیه
نمودار تعداد تراکنش های بیت کوین بر ثانیه

نمودار کارمزد تراکنش های بیت کوین

در نتیجه تقاضای پایین تراکنش، کارمزد تراکنش های شبکه کاملاً در محدوده بازار نزولی قرار دارد. مشابه آدرس‌ های فعال، از بین رفتن تقاضا در ماه می ۲۰۲۱ قابل مشاهده است، زیرا ازدحام شبکه فرو پاشید و کارمزدها شروع به تشکیل کف بی سابقه ای در بازار نزولی کردند.

در بازار صعودی معمولاً نرخ های کارمزد بالا را حفظ می کنند و اغلب یکی از اولین سیگنال های بهبود تقاضا هستند. در حالی که هنوز شاهد افزایش قابل توجهی در کارمزدها نبوده ‌ایم، توجه به این معیار احتمالاً سیگنالی از بهبود را به ما می دهد.

نمودار کارمزد تراکنش های بیت کوین
نمودار کارمزد تراکنش های بیت کوین

نمودار متوسط اندازه بلاک های بیت کوین

این مشاهدات را می توان با نگاه کردن به ردپای میانگین داده (بر حسب بایت) در بلوک های بیت کوین تأیید کرد:

ازدحام شبکه و بلوک ‌های کامل که با محدوده های قرمز روی نمودار مشخص شده است، منجر به اندازه بلوک ‌های بزرگ‌ تر می‌ شود، زیرا ماینرها بلوک ‌ها را تا حد ممکن محکم پر می ‌کنند تا حداکثر درآمد کارمزد را به دست آورند.

ازدحام کم شبکه و بلوک‌ های نیمه خالی که با محدوده آبی نمایش داده شده است، منجر به بلوک‌ های کوچک‌ تر می‌شود، زیرا تراکنش‌ های کافی برای ماینرها برای پر کردن تمام ظرفیت وجود ندارد.

توجه داشته باشید که SegWit یک ارتقاء فناوری به بیت کوین است که برای افزایش حداکثر ظرفیت داده بلوک های بیت کوین عمل می کند. قبل از ژوئن ۲۰۲۱، پذیرش SegWit کمتر از ۵۵٪ بود، به این معنی که حداکثر ظرفیت بلوک کمتر از اکنون بود. با این حال، با توجه به اینکه پذیرش SegWit اکنون به بیش از ۷۲ درصد رسیده است، ظرفیت بلاک ‌فضای مؤثرتری وجود دارد، اما ازدحام فعلی حتی کمتر از آنچه که در ماه می ۲۰۲۱ بود، می باشد.

این نشان می دهد که به طور کلی، شبکه بیت کوین همچنان تحت سلطه هولدرها است و هنوز هیچ بازگشت قابل توجهی از تقاضای جدید وجود نداشته است.

نمودار متوسط اندازه بلاک های بیت کوین
نمودار متوسط اندازه بلاک های بیت کوین

نمودار ظرفیت شبکه لایتنینگ بت کوین

این شاخص، نقدینگی موجود در دسترس کاربران را برای ارسال دارایی از طریق گره هایی که کانال های عمومی دارند، اندازه گیری می کند و معیار خوبی برای گسترش اثرات شبکه است.

در این نمودار شاهد افزایش استفاده از شبکه لایتنینگ هستیم. با این حال، نکته مثبت تر، ظرفیت کانال های عمومی شبکه لایتنینگ بیت کوین (LN) همچنان به ایجاد بالاترین رکورد های جدید ادامه می دهد. مجموع ظرفیت عمومی LN اکنون به ۴۴۰۵ BTC رسیده است که علی رغم بازار نزولی غالب، ۱۹ درصد افزایش نسبت به دو ماه گذشته داشته است.

نمودار ظرفیت شبکه لایتنینگ بت کوین
نمودار ظرفیت شبکه لایتنینگ بت کوین

نمودار SOPR بیت کوین

برای بستن این بخش، ساختار بازار بیت کوین و اتریوم را از دریچه معیار SOPR ارزیابی خواهیم کرد. SOPR میانگین سود بیشتر از ۱ یا زیان کمتر از ۱ را که توسط بازار در مورد بیت کوین های خرج شده به دست می آید را دریافت می کند. به طور کلی:

مقادیر بالاتر از ۱  نشان می دهد که سودهای بزرگتری در حال تحقق است و بازار تقاضای کافی برای جذب آن دارد.

خود عدد ۱ به عنوان حمایت از بازار گاوی عمل می کند. زمانی که این شاخص بالای این عدد قرار دارد، بازار با افزایش تقاضا همراه است، و زمانی که شاخص به عدد ۱ برخورد می کند، این عدد به عنوان حمایت عمل می کند، زیرا سرمایه گذاران بر اساس فروش هایی که در سقف قیمت ها انجام داده اند، در هنگام اصلاح قیمت ها، خرید می کنند.

مقادیر پایین تر از ۱ نشان می ‌دهد که ضررهای بزرگ ‌تری در حال تحقق است و سرمایه‌ گذاران به طور متوسط ​​بیت کوین ‌ها را کمتر از قیمت تمام شده خود می ‌فروشند.

عدد ۱ مجددا در بازار خرسی به عنوان مقاومت عمل می کند. زمانی که این شاخص زیر این عدد قرار دارد، بازار با افزایش عرضه همراه است، و زمانی که شاخص به عدد ۱ برخورد می کند، این عدد می تواند به عنوان مقاومت عمل کند، زیرا سرمایه گذاران در طول ریزش ها بر اساس قیمت تمام شده خود می فروشند.

برای بیت کوین، SOPR در تلاش است برای دومین بار از اوایل ژوئن به بالای ۱.۰ برسد. معمولاً قبل از رسیدن به سرعت فرار، بازار به تعدادی تلاش نیاز دارد. یک سناریوی صعودی ایده آل شکستن بالای ۱.۰ و سپس تست مجدد و یافتن حمایت خواهد بود.که هنوز چنین اتفاقی رخ نداده است.

نمودار SOPR بیت کوین
نمودار SOPR بیت کوین

خلاصه و نتیجه گیری

هم بیت‌ کوین و هم اتریوم در این هفته شاهد افزایش مجدد قیمت ‌ها بوده‌ اند، که به دلیل شرایط فوق‌ العاده فروش بیش از حد، و احساسات ریسک‌ پذیری پس از نشست FOMC در ماه جولای تحریک شده‌ اند.

با این حال، در ظاهر، تقاضای معاملات در شبکه در بهترین حالت کم‌ رنگ مانده است، و این افزایش هنوز در فعالیت ‌های تقاضای قابل مشاهده نتیجه قانع ‌کننده ‌ای نداشته است. نتیجه خالص این است که بلاک‌ های بیت‌ کوین تا حدی خالی هستند، قیمت گس فی اتریوم در پایین ‌ترین حد چند ساله قرار دارد.

البته، فعالیت های شبکه تنها بخشی از تصویر است و نشانه های اولیه بازگشت سودآوری SOPR دلگرم کننده است. اکنون می‌ توان توجه را به این موضوع معطوف کرد که به عنوان معیاری برای اینکه آیا این یک موج اصلاحی  در بازار نزولی است یا یک تغییر ساختاری سازنده‌ تر؟ و آیا این روندهای صعودی می‌ توانند ادامه یابند و بهبود پیدا کنند؟


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته چهارم جولای 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته چهارم جولای ۲۰۲۲

تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته چهارم جولای ۲۰۲۲

پس از یک ماه تثبیت در اطراف منطقه ۲۰ هزار دلاری، قیمت بیت کوین شاهد افزایش قابل انتظاری بود. حرکت در کوتاه مدت مطلوب است، با این حال همچنان توسط شاخص های کلان بلند مدت تحت تاثیر قرار می گیرد که ممکن است برای تشکیل یک کف محکم به زمان نیاز باشد.

پس از یک ماه تثبیت، قیمت بیت کوین با افزایش ۹ درصدی بالاتر از بازه هفتگی بسته شد که مدت ها مورد انتظار بود. حرکت قیمت در ۲۰,۷۸۱ دلار آغاز شد، و قبل از اینکه در آخر هفته به سمت بالاترین محدوده تثبیت عقب نشینی کند، به اوج ۲۴.۱۷۹ دلار رسید.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۵/۰۷/۲۰۲۲

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 25/07/2022
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۵/۰۷/۲۰۲۲

نمودار URPD توزیع قیمت واقعی هزینه نشده بیت کوین

با کاهش بیش از ۷۵ درصدی ارزش بیت کوین در بازار در سال ۲۰۲۲، معامله گران خرد تا حد زیادی از بازار خارج شدند. در طی این فرآیند، توزیع مجدد بیت کوین ‌ها از افراد دارای اعتقاد پایین ‌تر به هولدرهایی با اعتقاد قوی صورت می‌ گیرد.

این پدیده را از طریق توزیع قیمت واقعی خرج نشده (URPD)، که توسط هولدرهای کوتاه ‌مدت و بلند مدت از هم جدا شده است، می توانیم مشاهده کنیم.

منطقه ۲۰ هزار دلاری، خوشه بزرگی از حجم بیت کوین های هولدرهای کوتاه مدت را به خود جذب کرده است. این نتیجه انتقال قابل توجه مالکیت از فروشندگان تسلیم شده به خریداران جدید و خوشبین تر است.

تقاضای هولدرهای کوتاه مدت نیز می توانند در سطوح قیمت روانی ۴۰ هزار دلار، ۳۰ هزار دلار و ۲۰ هزار دلار مشاهده شوند. قابل توجه است که بسیاری از این عرضه (از جمله عرضه LTH بالا) با وجود اینکه قیمت‌ها بیش از ۵۰ درصد کمتر از سطح خریدشان معامله می ‌شوند، تسلیم نشده است. این احتمالاً نشان دهنده مالکیت خریداران نسبتاً حساس به قیمت است.

نمودار URPD توزیع قیمت واقعی هزینه نشده بیت کوین
نمودار URPD توزیع قیمت واقعی هزینه نشده بیت کوین

نمودار دوم URPD توزیع قیمت واقعی هزینه نشده بیت کوین

با نگاه دیگری به URPD، می‌ توانیم توزیع عرضه بیت ‌کوین را بر اساس زمان از آخرین معامله بیت کوین ها مشاهده کنیم. دو نکته اساسی وجود دارد:

تقاضای بالا را می توان به طور مشابه در منطقه ۲۰ هزار دلاری مشاهده کرد که حجم زیادی از تراکنش های اخیر در این منطقه رخ داده است. این منطقه همچنین شامل دومین و چهارمین گره بزرگ URPD (حدود ۹۰۰ هزار بیت کوین) است که نشان دهنده انتقال بزرگ در این منطقه است.

همچنین مشاهده می ‌شود که حجم زیادی از بیت کوین ‌های انباشته شده در ۶ ماه پیش که زیان‌ های غیرقابل تحقق سنگینی را متحمل شده‌ اند، ظاهراً تمایلی به فروش رفتن در آن ها مشاهده نمی شود.

هر دو فرمت URPD موردی را نشان می ‌دهند که بخش بزرگی از عرضه توسط هولدرها نگهداری می‌ شود که به بیت کوین ‌ها اجازه می ‌دهند علیرغم زیان‌ های نگهداری، بالغ شوند. جریان ‌های تقاضای آن‌ها حول محورهای روان‌ شناختی ۲۰ هزار دلار، ۳۰ هزار دلار و ۴۰ هزار دلار متمرکز شده است.

نمودار دوم URPD توزیع قیمت واقعی هزینه نشده بیت کوین
نمودار دوم URPD توزیع قیمت واقعی هزینه نشده بیت کوین

نمودار Mayer Multiple بیت کوین

قیمت ها در این هفته واکنش مثبت نشان دادند و از منطقه تثبیت اخیر عبور کردند. این امر به شدت تحت تأثیر یک دوره کاهش سریع معاملات اهرمی در سراسر بازار بود، به ‌طوری‌که بسیاری از وام‌ دهندگان، سرمایه‌ گذاران و شرکت‌ های تجاری یا با صلاحدید طرف مقابل و یا به ‌عنوان فروشندگان اجباری شاهد نقد کردن وثیقه ‌ها بودند.

شاخص The Mayer Multiple  را می توان برای ارزیابی انحرافات بین قیمت لحظه ای و ۲۰۰DMA استفاده کرد. ۲۰۰DMA به طور گسترده در تحلیل تکنیکال سنتی به عنوان ابزاری برای تمایز بین روندهای کلان صعودی و نزولی استفاده می شود.

در شدید ترین حالت در طول این اصلاح قیمت، Mayer Multiple به زیر ۰.۵۵ رسیده بود که نشان می داد بازار با ۴۵ درصد کاهش نسبت به ۲۰۰DMA معامله می شود. چنین رویدادهایی بسیار غیرمعمول هستند و تنها ۱۲۷ روز از مجموع ۴۱۸۶ روز کل معاملات را شامل می شود، که در مجموع ۳٪ از تاریخ معاملات را تشکیل می دهد.

نمودار Mayer Multiple بیت کوین
نمودار Mayer Multiple بیت کوین

نمودار شاخص MVRV بیت کوین

شاخص MVRV ابزار قدرتمند دیگری برای ارزیابی این انحرافات بین قیمت گذاری لحظه ای و مبنای هزینه کل بازار است. با عبور قیمت بیت کوین به بالای قیمت واقعی در این هفته که بازار را به سود بیشتری سوق داده است، چشم انداز کوتاه مدت به سمت بالا تغییر کرده است و معامله گران مشتاق هر شکلی از افزایش قیمت هستند.

انحراف استاندارد شاخصی که در نمودار مشاهده می کنید، در صورتی که زیر ۱ باشد، دارای سابقه قوی برای کمک به شناسایی شکل گیری کف های قیمتی است. تا کنون، نشان ‌دهنده کم ‌ارزش‌گذاری برای تمام ‌کف های چرخه‌ های خرسی، از جمله سال‌ های ۲۰۱۵، ۲۰۱۸، و سقوط در ​​مارس ۲۰۲۰ بوده است.

کاهش قیمت در ماه ژوئن کمترین مقدار Z-Score در ۴ سال گذشته را ایجاد کرده است، که نشان می دهد انحراف آماری شدیدی حاصل شده است و به روند صعودی فعلی کمک می کند.

نمودار شاخص MVRV بیت کوین
نمودار شاخص MVRV بیت کوین

نمودار SOPR  هولدرهای بلند مدت

بررسی رفتار هزینه ‌های واقعی هولدرهای بلند مدت نشان می دهد که هولدرهای طولانی مدت (LTH) اغلب شرکت کنندگانی در بازار هستند که از نظر آماری اعتقاد بیشتری دارند. در نمودار زیر، سودآوری مخارج ماهانه اخیر آنها با میانگین سالانه آنها مقایسه شده است.

هنگامی که سودآوری ماهانه از سود سالانه (خط نارنجی) فراتر می رود، نشان می دهد که سوددهی بازار بالا رفته است، و بازار وارد شرایط بیش خرید می شود. هولدرهای بلند مدت در سود هستند و به دلیل اینکه LTH ها بیشتر سیو سود می کنند، به طور فزاینده ای سود زیادی می برند.

زمانی که سودآوری ماهانه کمتر از سود سالیانه (خط قرمز) است، به طور کلی نشان می‌ دهد که سوددهی بازار کاهش پیدا کرده است، و کف های قیمتی در بیت کوین تشکیل می شود.

نمودار SOPR  هولدرهای بلند مدت
نمودار SOPR  هولدرهای بلند مدت

نمودار شیب قیمتی محقق شده در بازار با دوره ۱۴ روزه

اندیکاتور گرادیان واقعی بازار یک نوسان ساز آماری است که برای اندازه گیری تغییر نسبی حرکت و مقایسه نرخ تغییر بین قیمت بازار و قیمت واقعی طراحی شده است. مقادیر مثبت نشان دهنده حرکت صعودی در طول دوره مورد نظر است، و مقادیر منفی نشان دهنده حرکت نزولی در دوره مورد نظر است. شکست های بالاتر یا پایین تر از ۱ به ترتیب نشان دهنده تغییر حرکت به سمت بالا یا پایین است.

در اینجا، تلاقی بین انواع دوره های ۱۴، ۲۸ و ۱۴۰ روزه مورد ارزیابی قرار گرفته است، تا ارتباطی در بازه‌ های زمانی متعدد شناسایی شود. با شروع MRGO 14 روزه، یک شکست مثبت را می توان مشاهده کرد که بالاترین ساختاری را ایجاد می کند که نشان دهنده افزایش حرکت است. اندیکاتور ۱۴ روزه به دلیل دو هفته ای بودن دوره آن بسیار حساس است.

ادامه حرکت بیشتر این الگو به سمت بالا نشان دهنده بهبود شرایط در کوتاه مدت می باشد، و عبور از مناطق مثبت نشان دهنده بدتر شدن حرکات کوتاه مدت است.

نمودار شیب قیمتی محقق شده در بازار با دوره 14 روزه
نمودار شیب قیمتی محقق شده در بازار با دوره ۱۴ روزه

نمودار شیب قیمتی محقق شده در بازار با دوره ۲۸ روزه

MRGO 28 روزه به طور مشابه سقف های بالاتری ایجاد می کند که نشان می دهد حرکت نزولی در بلند مدت کند می شود. در حال حاضر این سیگنال نشان می دهد که حرکت صعودی اندکی در حال اجرا است، و قیمت بالاتر از میانگین متحرک این اندیکاتور قرار گرفته است. با این حال، همانطور که بلافاصله قبل از فروش در ماه ژوئن مشاهده شد، تلاش قبلی برای حرکت صعودی نتوانست تثبیت داشته باشد، و با سقوط شدید قیمت همراه شد.

نمودار شیب قیمتی محقق شده در بازار با دوره 28 روزه
نمودار شیب قیمتی محقق شده در بازار با دوره ۲۸ روزه

نمودار شیب قیمتی محقق شده در بازار با دوره ۱۴۰ روزه

MRGO 140 یم اندیکاتور مومنتوم با تایم فریم بسیار طولانی تر است. بر خلاف انواع موارد بحث قبلی، دوره ۱۴۰ روزه نسبت به نوسانات قیمت کوتاه مدت حساسیت کمتری دارد و بنابراین نشان دهنده ای برای حرکت طولانی مدت و روند های کلان است.

MRGO 140 روزه از مارس ۲۰۲۱ شاهد سقف های پایین تری بوده است و در سال ۲۰۲۲ ارزش مثبتی ثبت نکرده است. این امر نشان می دهد که پویایی بازار نزولی کلان احتمالاً در ۱۵ ماه گذشته اعمال شده است.

ارزش منفی فعلی که در محدوده قرمز رنگ قابل مشاهده است، نشان دهنده عملکرد منفی مداوم قیمت در سال ۲۰۲۲ است و در این مرحله به نفع فروشنده ها باقی می ماند.

کف هایی که توسط این اندیکاتور شناسایی شده است، به آرامی در حال بالاتر رفتن است، که نشان می ‌دهد بازیابی طولانی ‌مدت در حال اجرا است، اما ممکن است به مدت زمان و زمان بازیابی اضافی نیاز باشد.

اگرچه MRGO 140 روزه،  نشان می دهد که فروش در ماه مه ۲۰۲۱ همچنان شدید ترین تغییر حرکت در این چرخه است. با این حال، فروش اخیر بیت کوین های لونا در ماه مه و ژوئن ۲۰۲۲ را می توان یکی از بزرگترین فروش های ثبت شده در نظر گرفت. این در مقیاس کلان نشان می دهد که میزان حرکت نزولی بازار در طول زمان در حال کاهش است و به طور بالقوه نشان دهنده خستگی فروشندها است.

نمودار شیب قیمتی محقق شده در بازار با دوره 140 روزه
نمودار شیب قیمتی محقق شده در بازار با دوره ۱۴۰ روزه

نتیجه گیری و خلاصه

با کاهش قیمت ها تا به امروز، سودآوری برای همه سرمایه گذاران بیت کوین ضعیف بوده است. هولدرهای بلند مدت نیز از این قاعده مستثنی نیستند و الگوهای مخارج آن‌ها نشان می‌ دهد که بین ماه مه تا ژوئن ۲۰۲۲ یک تخلیه غیر ضروری در دارایی های آن ها رخ داده است.

با این حال، پویایی عرضه بلند مدت رو به بهبود است، زیرا توزیع مجدد صورت می ‌گیرد و به تدریج بیت کوین ها را به سمت هولدرها حرکت می ‌دهد. حجم  قابل توجه عرضه در قیمت های ۲۰ هزار دلار، ۳۰ هزار دلار و ۴۰ هزار دلار قابل مشاهده است که با مدل های قیمتی داده های آن چین مطابقت دارد و این مناطق را به مناطق مورد علاقه مهمی تبدیل می کند.

مومنتوم در کوتاه مدت حاکی از ادامه روند صعودی است، مشروط بر اینکه هولدرهای بلند مدت بتوانند قیمت واقعی بیت کوین را به عنوان یک سطح حمایتی نگه دارند. در بلند مدت، مومنتوم نشان می ‌دهد که بدترین دوره تسلیم ممکن است به پایان برسد، اما ممکن است، زمان بهبودی طولانی‌ تری مورد نیاز باشد.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته سوم جولای 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته سوم جولای ۲۰۲۲

تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته سوم جولای ۲۰۲۲

معامله بیت کوین زیر قیمت واقعی

قیمت بیت کوین اکنون بیش از یک ماه است که زیر قیمت واقعی معامله می شود و شاخص های آن چین زیادی نشان می دهند که مرحله تسلیم کامل رخ داده است. در نتیجه، سیگنال ‌های متعدد این شاخص ها نشان می ‌دهد که شکل‌ گیری کف واقعی ممکن است در جریان باشد.

بازار در هفته گذشته روند صعودی گرفت و از ۱۸۹۹۹ دلار به بالای محدوده ۲۱۵۹۶ دلار صعود کرد. این به دنبال واکنش بی‌ ثباتی در بازارها در اوایل هفته است، زیرا شاخص تورم CPI آمریکا به بالاترین میزان در چهل سال گذشته یعنی ۹.۱ درصد رسید. همچنین زمینه چالش برانگیزی از افزایش قیمت انرژی و کمبود منابع در بسیاری از کشورها در سراسر جهان وجود دارد.

در این زمینه، بازار ارز های دیجیتال به طور گسترده تری نسبت به سایر بازارهای مالی، یکی از سنگین‌ ترین و سریع‌ ترین رویداد های کاهش قیمت را در تاریخ خود تجربه کرده‌ است. این فرآیند باعث کاهش شدید معاملات اهرمی شده و قیمت بیت کوین را به زیر قیمت واقعی رسانده است.

در این نسخه، ساختار فعلی بازار را از دریچه زیان‌ های محقق نشده (بیت کوین های نگه‌ داری شده) و زیان ‌های تحقق‌ یافته (بیت کوین  ‌های مصرف‌ شده) توسط گروه‌های مختلف سرمایه‌ گذار مطالعه خواهیم کرد.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۷/۱۸

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/07/18
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۷/۱۸

برای شروع این بررسی، ابتدا منظور از ارزش واقعی و ارزش تحقق نیافته را تعریف می کنیم، به دلیل اینکه این مفاهیم پایه ای هستند.

ارزش تحقق یافته (بیت کوین های مصرف شده) تفاوت بین ارزش یک بیت کوین در زمان فروش رفتن و در زمان به دست آوردن آن  در شبکه می باشد. به عنوان مثال، یک سرمایه گذار ۰.۵ بیت کوین را به قیمت ۴۰ هزار دلار خریداری می کند و سپس آن را از صرافی خارج می کند. سپس سرمایه گذار آن را برای فروش به قیمت ۲۰ هزار دلار دوباره سپرده گذاری می کند. در اینجا، آنها ۰.۵ * (۲۰ هزار دلار – ۴۰ هزار دلار) = -۱۰ هزار دلار ضرر دارند.

ارزش تحقق نیافته (بیت کوین های مصرف نشده) تفاوت بین ارزش فعلی یک بیت کوین و ارزش در زمان به دست آوردن آن در شبکه می باشد. در مثال بالا، اگر سرمایه‌ گذار همچنان ۰.۵ بیت کوین را نگه دارد و قیمت آن ۲۱ هزار دلار معامله می ‌شود، ضرر غیر واقعی ۰.۵ * (۲۱ تا ۴۰ هزار دلار) = -۹.۵ هزار دلار خواهد داشت.

قیمت واقعی یکی از شناخته ‌شده ‌ترین شاخص آن چین بیت ‌کوین است، و اغلب به عنوان قیمت خرید‌ در شبکه (مبنای هزینه) عرضه بیت ‌کوین در نظر گرفته می‌ شود. که در هفته گذشته با قیمت ۲۲,۰۹۲ دلار معامله شده است، در مقابل قیمت نقدی هفته گذشته ۲۱,۰۶۰ دلار، که به طور متوسط سرمایه گذار بیت کوین را با زیان منفی ۴.۶۷ درصد مواجه می کند.

نمودار زیر نشان می‌دهد که چگونه چرخه ‌های نزولی قبلی همه به کف رسیده‌ اند و محدوده انباشت زیر قیمت واقعی ایجاد کرده ‌اند. زمان صرف شده زیر قیمت واقعی از ۷ روز در مارس ۲۰۲۰ تا ۳۰۱ روز در سال ۲۰۱۵ متغیر است.

اگر مارس ۲۰۲۰ را کنار بگذاریم، میانگین زمان صرف شده زیر قیمت واقعی ۱۹۷ روز است، در مقایسه با بازار فعلی که فقط ۳۵ روز در ساعت است.

نمودار شاخص قیمت تحقق یافته بیت کوین

نمودار شاخص قیمت تحقق یافته بیت کوین
نمودار شاخص قیمت تحقق یافته بیت کوین

ما می‌ توانیم با در نظر گرفتن نسبت بین قیمت بازار و قیمت تحقق ‌یافته، مجموع سود و زیان محقق نشده را در شبکه بیت‌ کوین تجسم کنیم و نسبت MVRV را بدست آوریم.

نسبت های MVRV بالای ۱ نشان دهنده میزان بیشتری از سود تحقق نیافته در سیستم است. از نظر تاریخی مقادیر بیش از ۳.۰ نشان دهنده هیجانات بیش از حد بازارهای صعودی بوده است.

کاهش نسبت MVRV به معنای کاهش سود آوری در سیستم است. این نتیجه هم کاهش قیمت ها و هم توزیع مجدد بیت کوین ها است، زیرا سرمایه گذاران سود می برند و بیت کوین های به دست آمده را با قیمت های ارزان تر به خریداران جدید با قیمت های بالاتر می فروشند. در نتیجه این مکانیسم که در نمودار با رنگ آبی نشان داده شده است، می توان یک واگرایی نزولی بزرگ بین ATH های آوریل و نوامبر ۲۰۲۱ مشاهده کرد.

نسبت های پایین MVRV کمتر از ۱ نشان می دهد که قیمت بازار کمتر از میانگین قیمت خرید شبکه ای سرمایه گذاران است. این امر در بازارهای نزولی در اواخر مرحله اتفاق معمولی می باشد و اغلب با تشکیل کف های قیمت و انباشتگی همراه است.

نسبت MVRV در حال حاضر در ۰.۹۵۳ (منفی ۴.۶۷% زیان تحقق نیافته) معامله می شود که به اندازه عمق میانگین ۰.۸۵ (منفی ۱۵% ضرر غیر واقعی) که در چرخه های نزولی قبلی مشاهده شد نیست. این ممکن است به معنای نزول بیشتر قیمت باشد و یا زمان تثبیت برای ایجاد یک کف مورد نیاز خواهد بود.

نکته مهم در مورد این شاخص این است که شکستن MVRV به بالای ۱.۰ نشان دهنده شکستن قیمت بالاتر از قیمت واقعی است که نشان دهنده قدرت بالقوه بازار است.

نمودار قیمت واقعی بیت کوین و MVRV

نمودار قیمت واقعی بیت کوین و MVRV
نمودار قیمت واقعی بیت کوین و MVRV

نمودار ضرر محقق نشده بیت کوین

شکل گیری کف بازار اغلب نشانه ای از نوسانات مثبت بزرگ در سود و زیان تحقق نیافته است. این نتیجه تسلیم و توزیع مجدد بیت کوین بین خریداران جدید است که اکنون حساسیت کمتری نسبت به نوسانات قیمت دارند.

بنابراین، ما می ‌توانیم با جداسازی تنها آن دسته از بیت کوین ‌هایی شروع کنیم که زیان تحقق ‌ناپذیری دارند (خریداران چرخه ۲۰۲۱-۲۰۲۲)، برای محاسبه ارزش کل USD آنها. با معامله در بازار بین ۱۷.۶ تا ۲۱.۸ هزار دلار، مجموع زیان تحقق نیافته بین منفی ۱۶۵ تا منفی ۱۹۸ میلیارد دلار متغیر است.

توجه داشته باشید که کل زیان محقق نشده در دوره پس از نوامبر ATH در مقایسه با دوره مه تا ژوئیه ۲۰۲۱ بسیار بزرگتر بود، حتی زمانی که قیمت ها ۲۹ هزار دلار بود. این نتیجه توزیع مجدد بیت کوین ها در طول و بعد از رالی صعودی ماه اوت- نوامبر است و همان مکانیزمی است که واگرایی نزولی MVRV را ایجاد کرد.

نمودار ضرر محقق نشده بیت کوین
نمودار ضرر محقق نشده بیت کوین

نمودار کل عرضه در ضرر بیت کوین

بررسی کل عرضه بیت کوین در سود می تواند این استدلال را تقویت کند. زمانی که قیمت به ۱۷.۶ هزار دلار کاهش یافت، حجم کل ۹.۲۱۶ میلیون بیت کوین ضرر غیرقابل تحققی داشت. با این حال، پس از تسلیم ۱۸ ژوئن، یک ماه تثبیت، و افزایش قیمت به ۲۱.۲ هزار دلار، این حجم به ۷.۶۸۰ میلیون بیت کوین کاهش یافته است.

آنچه این نشان می دهد این است که تعداد ۱.۵۳۹ میلیون بیت کوین در محدوده (بر اساس هزینه) بین ۱۷.۶ تا ۲۱.۲ هزار دلار معامله  شده است. این نشان می دهد که حدود ۸ درصد از عرضه در گردش در این محدوده قیمتی تغییر کرده است.

نمودار کل عرضه در ضرر بیت کوین
نمودار کل عرضه در ضرر بیت کوین

نمودار عرضه در سود و ضرر هولدرهای بلند مدت و کوتاه مدت

ما همچنین می ‌توانیم بیت کوین ‌هایی را که دارای سود محقق نشده هستند، این بار از زاویه دید هولدرهای بلند مدت و کوتاه‌ مدت بررسی کنیم. می ‌بینیم که تمام پایین ‌ترین قیمت‌ های بازار نزولی قبلی به نقطه‌ ای می ‌رسند که عملاً هیچ کدام ازدارندگان کوتاه‌ مدت در سود نیستند، زیرا بازار بسیار پایین ‌تر از قیمت خرید آنها رفته است.

برای بهبود بازار، تحلیلگران می‌ توانند نظارت کنند که آیا حجم STHs در سود به سرعت افزایش می‌ یابد، در صورتی که قیمت‌ها از محدوده تجمیع خارج شوند. رویدادی مانند این پس از هر طبقه اصلی بازار نزولی (سبز) رخ داده است، زیرا سرمایه‌ گذارانی که تسلیم شده ‌اند، بیت کوین ‌های خود را به خریداران جدید منتقل کرده ‌اند.

نمودار عرضه در سود و ضرر هولدرهای بلند مدت و کوتاه مدت
نمودار عرضه در سود و ضرر هولدرهای بلند مدت و کوتاه مدت

نمودار حجم کل نقل و انتقالات در ضرر

همین را می توان در مورد زیان های BTC نیز گفت، که آنقدر بزرگ هستند، که برای یافتن معادل آن باید به سال ۲۰۱۱ نگاه کنیم، زمانی که بیت کوین زیر ۳ دلار معامله می شد. حجم حیرت‌انگیز بیت‌کوین بین ماه‌های می و جولای با ۵۳۸ هزار بیت‌کوین در طول سقوط LUNA و ۴۸۰ هزار بیت‌کوین دیگر در ۱۸ تا ژوئیه خرج شد.

نمودار حجم کل نقل و انتقالات در ضرر
نمودار حجم کل نقل و انتقالات در ضرر

نمودار درصد حجم نقل و انتقالات در سود

شاخص aSOPR نیز شباهت‌ های زیادی را به رویداد های تسلیم بازار نشان می ‌دهد. با کاهش سود آوری، سرمایه‌ گذاران وارد زیان‌ های فزاینده‌ ای می‌ شوند تا اینکه آخرین لحظه تسلیم شدن اتفاق بیفتد. بازار در نهایت به خستگی فروشنده می رسد، و قیمت ها شروع به بهبود می کنند.

بازیابی aSOPR به سمت (و در حالت ایده آل بالاتر از ۱.۰) به تقویت مشاهدات بالا کمک می کند، اینکه تسلیم کامل اتفاق افتاده است، انباشت در حال انجام است و بازار به خوبی در حال بهبود است.

نسبت حجم نقل و انتقالات در سود نیز ساختار بازاری مشابه پایین‌ ترین سطح بازار نزولی قبلی دارد. در حال حاضر، ۵۴ درصد از حجم نقل و انتقالات در زیان است (۴۶ درصد در سود). مشابه aSOPR، بازیابی رو به بالای این معیار سیگنالی را ارائه می دهد که ممکن است بازیابی در حال انجام باشد.

نکته مهم در مورد این شاخص این است که درصد حجم انتقال در سود در میانگین متحرک نمایی ۹۰ روزه که به بالای ۴۸ درصد می‌ رسد، نشان ‌دهنده بهبود سودآوری و قدرت بالقوه بازار است.

نمودار درصد حجم نقل و انتقالات در سود
نمودار درصد حجم نقل و انتقالات در سود

۱

نمودار Realized Cap

در نهایت، با بررسی گروه قدیمی‌ تر بیت کوین ‌ها، می ‌توانیم تصویر واضحی را ببینیم، این در حالی است که اکثریت زیادی از تسلیم شدگان و فروشندگان اجباری از این گروه‌ های هولدرهای ۶-۲ سال هستند.

نمودار Realized Cap
نمودار Realized Cap

نتیجه گیری و خلاصه

بازار بیت کوین در سال ۲۰۲۲ به سرعت کاهش داشته است که ناشی از فروشندگان اجباری است. در یک دوره نسبتاً کوتاه ۷ ماهه، بیت کوین از ATH خود تا جایی که شبیه به پایین ترین سطح بازار نزولی است معامله شده است.

در قسمت بالا، ساختار بازارهای فعلی را از دریچه زیان های تحقق نیافته و واقعی بررسی کردیم. یک موضوع مشترک در میان تقریباً تمام معیارهای بررسی شده در بالا، روندی است که شبیه اکثر ریزش های بازار نزولی در گذشته است.

در یک پس ‌زمینه آشفتگی اقتصاد کلان بسیار چالش برانگیز، بیت ‌کوین در حال رسیدن به اوج اشباع سرمایه‌ گذاران توسط هولدرهای با اعتقاد بالا است، و کاملاً محتمل ‌تر می‌ شود که شکل ‌گیری کف قیمت واقعی در حال انجام باشد.


تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته دوم جولای ۲۰۲۲

با توجه به اینکه بسیاری از سیگنال ‌های بازار که حاکی از وقوع یک تسلیم گسترده است، توجه به این موضوع معطوف می‌ شود که آیا کف قیمت بیت کوین در حال شکل ‌گیری است یا خیر. در اینجا، ما ویژگی ‌ها و مدت زمان چرخه های روند نزولی قبلی را تجزیه و تحلیل می‌ کنیم تا آنچه را که ممکن است در مسیر پیش رو وجود داشته باشد، ارزیابی کنیم.

قیمت بیت کوین در این هفته همچنان در محدوده ۲۰ هزار دلار قرار دارد، به این دلیل که بازار در حال هضم نوسانات شدید نزولی ماه ژوئن می باشد.

با کاهش بیش از ۷۵ درصدی قیمت بیت کوین نسبت به بالاترین سقف قبلی، حتی سرسخت ترین هولدرهای بیت کوین نیز این فشار را احساس می کنند. هم هولدرهای بلند مدت و هم ماینرها در این هفته در کانون توجه قرار دارند، به این دلیل که بازار تلاش می کند در میان عدم قطعیت های مداوم اقتصاد کلان، به پایین ترین سطوح خود دسترسی پیدا کند.

در بررسی امروز، به دنبال شناسایی ویژگی‌ های کلیدی خواهیم بود که در طول تاریخ، شکل‌ گیری کف های حمایتی بیت ‌کوین را توصیف کرده ‌اند. این دوره زمانی رخ می دهد که فروش اجباری فرا می رسد، و سپس فشار نزولی شروع به کاهش می کند.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۱۱/۰۷/۲۰۲۲

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 11/07/2022
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۱۱/۰۷/۲۰۲۲

توزیع مجدد ثروت

بازار نزولی فعلی، غالبا از نظر ساختاری شباهت‌ های زیادی به اواخر سال ۲۰۱۸ دارد که می‌ توانیم ریزش را در آن سال از بالاترین سقف قبلی آن سال ببینیم. موارد زیر روند نزولی فعلی ۲۰۲۲ را با روند نزولی ۲۰۱۸ مقایسه می کند:

دسامبر ۲۰۱۷ – مارس ۲۰۱۹: ریزش قیمت در سال ۲۰۱۷ تقریباً ۱۵ ماه طول کشید، که با کاهش ۸۵ درصدی نسبت به سقف قبلی همراه بود. منطقه ۶ هزار دلاری را می توان به عنوان نقطه شکست سطح حمایت مهم قبل از تسلیم نهایی در نظر گرفت، قیمتی که بعد از آن ۵۰ درصد مابقی ریزش در طول ۱ ماه اتفاق افتاد.

نوامبر ۲۰۲۱ – ژانویه ۲۰۲۲: بازار نزولی فعلی افت ۷۵ درصدی نبست به بالاترین سقف تاریخی را تجربه کرده است و کف ۲۹ هزار دلاری به عنوان سطح پایه نقطه شکست مشابه عمل می کند. آخرین تسلیم در اواسط ژوئن شاهد کاهش منفی ۴۰ درصدی قیمت ها بود، و تنها در دو هفته بعد از آن به محدوده ۱۷.۶ هزار دلار رسید.

نمودار روند نزولی بیت کوین از محدوده های ATH

نمودار روند نزولی بیت کوین از محدوده های ATH

نمودار UTXO توزیع قیمت واقعی DEC 2017-MAR 2019

نمودار روند نزولی بیت کوین از محدوده های ATH

یکی از نتایج اصلی یک بازار نزولی طولانی، توزیع مجدد ثروت بین سهامداران باقی مانده است. این تغییر تدریجی دست ها را می توان با ردیابی توزیع قیمت واقعی UTXO (URPD) تجزیه و تحلیل کرد. بازار های نزولی گذشته، دو مرحله مجزا داشته اند.

مرحله اول فاز پس از ATH: جایی که سرمایه گذاران و معامله گران کوتاه مدت به تدریج با واقعیت بازار نزولی کنار می آیند و در روند ریزشی قیمت از بازار خارج می شوند.

مرحله دوم رسیدن به حمایت های پایین: کاهش سودآوری و یک دوره طولانی سختی مالی منجر به کاهش تقاضای جدید و ایجاد شرایط مطلوب برای تسلیم نهایی می شود.

در ابتدا، بازار را از دسامبر ۲۰۱۷ تا مارس ۲۰۱۹ بررسی می کنیم. توجه کنید که چگونه قیمت مانند یک آهنربا عمل می کند، ابتدا کف حمایت، خریداران برتر را به سمت منطقه ۶۰۰۰ دلار جذب می کند، و در نهایت، توزیع مجدد عظیمی پس از تسلیم تا قیمت ۳ تا ۴ هزار دلار رخ می دهد. این یک چرخه کاپیتولاسیون دو قسمتی و تشکیل حمایت انتهایی را توصیف می کند.

نمودار UTXO توزیع قیمت واقعی DEC 2017-MAR 2019
نمودار UTXO توزیع قیمت واقعی DEC 2017-MAR 2019

نمودار UTXO توزیع قیمت واقعی NOV 2021-JUL 2022

در بازار فعلی ۲۰۲۲، ما ساختار مشابهی را پس از ATH نوامبر ۲۰۲۱ داریم. می‌ توانیم ببینیم که یک الگوی توزیع مجدد مشابه در اطراف کف ۳۰ هزار دلاری رخ می ‌دهد، که در ابتدا در ماه می-ژانویه ۲۰۲۱ ایجاد شد. در طول ماه‌ های مه تا ژوئن امسال، می‌ توانیم شاهد کاهش قیمت‌ ها به سمت منطقه ۲۰ هزار دلاری باشیم، که به یک نقطه شروع مهم هم برای تسلیم سرمایه گذاران قدیمی و خریداران جدید تبدیل شده است. بنابراین این ناحیه یک گره مهم برای تغییر دست بیت کوین ها است.

نمودار UTXO توزیع قیمت واقعی NOV 2021-JUL 2022
نمودار UTXO توزیع قیمت واقعی NOV 2021-JUL 2022

نمودار SOPR هولدرهای بلند مدت

با از دست رفتن سطح قیمت ۳۰ هزار دلار، ماینرها و هولدرهای  بلند مدت (LTHs) تحت فشار قرار گرفتند. برای نشان دادن تسلیم مداوم LTH های چرخه ۲۰۲۱-۲۲، می توانیم سودآوری آنها را از دو جهت زیر در نظر بگیریم. زیان های واقعی یا هزینه ها و زیان های تحقق نیافته یا بیت کوین هایی که زیر قیمت تمام شده نگهداری می شوند).

نسبت سود خروجی خرج شده هولدرهای بلند مدت (LTH-SOPR) معیاری است که نسبت سود گرفته شده توسط LTHها را نشان می دهد (یعنی مقدار ۲.۰ به این معنی است که LTHها بیت کوین ها را با قیمتی ۲ برابر هزینه آنها به فروش می رسانند). بنابراین، زمانی که LTH-SOPR کمتر از ۱ باشد، آنها متوجه ضرر و زیان می‌ شوند یا بیت کوین ‌ها را با قیمتی کمتر از هزینه‌ شان می فروشند.

LTH-SOPR در حال حاضر با ۰.۶۷ معامله می شود، که نشان می دهد میانگین قیمتی که LTHها بیت کوین های خود را به فروش می رسانند، با ۳۳ درصد ضرر همراه می باشد.

نمودار SOPR هولدرهای بلند مدت
نمودار SOPR هولدرهای بلند مدت

نمودار MVRV هولدرهای بلند مدت

مبنای هزینه هولدرهای بلند مدت میانگین قیمتی را که آن ها برای بیت کوین های خود پرداخت می کنند، تخمین می زند. از این رو، از آنجایی که ارزش بازار کمتر از مبنای هزینه LTHها است، این گروه را می توان در زیان کامل در نظر گرفت. به طور مشابه، LTHها در حال حاضر به طور متوسط در ضرر هستند، و در مجموع منفی ۱۴ درصد ضرر تحقق نیافته را در خود دارند.

نمودار MVRV هولدرهای بلند مدت
نمودار MVRV هولدرهای بلند مدت

نمودار عرضه در سود و ضرر هولدرهای بلند مدت

پیامد رویداد های کاپیتولاسیون، توزیع مجدد فوری بیت کوین ها بین خریداران جدید است که اغلب در ابتدا به عنوان هولدرهای کوتاه مدت طبقه بندی می شوند. با این حال، با گذشت زمان، سلطه هولدرهای بلند مدت در میان عرضه‌ ها افزایش می‌ یابد.

برای اینکه یک بازار نزولی به کف نهایی برسد، سهم بیت کوین هایی که با زیان نگهداری می‌ شوند باید در درجه اول به کسانی منتقل شود که کمترین حساسیت را نسبت به قیمت دارند و بالاترین اعتقاد را دارند.

نتیجه دو مکانیزم بالا، خروج نهادها با اعتقادات ضعیف نسبت به هولد، و انتقال تدریجی بیت کوین ها به نهادهایی با اعتقادات قوی می باشد.

این نشان می‌ دهد که در حالی که بسیاری از سیگنال‌ های کف های پایین تر وجود دارد، بازار همچنان به یک کف سازی نیاز دارد. سرمایه گذاران اصلی بیت کوین هنوز از بازار خارج نشده اند.

نمودار عرضه در سود و ضرر هولدرهای بلند مدت
نمودار عرضه در سود و ضرر هولدرهای بلند مدت

نمودار ردیابی تسلیم ماینرها

در نهایت، به گروه ماینرها توجه می کنیم، که اغلب تمایل دارند در بازارهای نزولی تا آخرین لحظه مقاومت کنند و در مراحل پایانی به منبع تاثیرگذار فشار فروش تبدیل شوند. این نتیجه ماهیت چرخه درآمد آنها است و بازار نزولی فعلی نیز از این روند مستثنی نبوده است.

در این قسمت یک مدل دو بخشی را بررسی می کنیم که به دنبال تلاقی بین شاخص درآمد ضمنی ماینرها (Puell Multiple) و کاهش نرخ هش ریت می باشد.

Puell Multiple مجموع درآمد ماینرها را به دلار آمریکا نسبت به میانگین ۱ ساله دنبال می کند. در اینجا، می بینیم که در حال حاضر ماینرهای بیت کوین فقط ۴۹ درصد به اندازه میانگین ۱۲ ماهه درآمد دارند. این بدان معناست که فشار درآمد ماینرها یک عامل محتمل بر روند نزولی است.

محدوده بنفش رنگ نشان می‌ دهد که هش‌ ریت واقعاً کاهش پیدا کرده است و باعث می ‌شود فعالیت شبکه به ‌طور قابل ‌توجهی کاهش یابد. این یک مشاهده صریح است که دستگاه های ASIC به دلیل فشار ناشی از کاهش درآمد خاموش می شوند.

محدوده های زرد رنگ برای ماینرها دوره‌ هایی را برجسته می‌ کند که هر دو این شاخص ها نشان ‌دهنده کاهش معنی ‌داری هستند و به طور کلی با پایین ‌ترین سطح بازار نزولی و رویداد تسلیم ماینرها مرتبط هستند.

نمودار ردیابی تسلیم ماینرها
نمودار ردیابی تسلیم ماینرها

نمودار خالص تغییرات موقعیت ماینرها

می ‌توانیم تأیید کنیم که موجودی بیت کوین های ماینرها تا ۴.۴۷ هزار بیت کوین در ماه توزیع شده است. این در درجه اول پس از فروپاشی پروژه LUNA-UST آغاز شد.

فشار درآمدی روی این ماینرها منجر به توزیع کل ۷.۹ هزار بیت کوین از خزانه آنها در یک دوره دو ماهه شده است. با این حال، ماینرها اخیراً هزینه های خود را کاهش داده اند و در حال حاضر خزانه های ذخیره شده خود را با نرخ ۱.۳۵ هزار بیت کوین در ماه توزیع می کنند.

ماینرها در حال حاضر تقریباً ۶۶.۹ هزار بیت کوین را در خزانه های خود نگهداری می کنند و بنابراین سه ماهه آینده احتمالاً در معرض خطر توزیع بیشتر قرار خواهند گرفت. مگر اینکه قیمت بیت کوین به طور معنی داری بهبود یابد.

نمودار خالص تغییرات موقعیت ماینرها
نمودار خالص تغییرات موقعیت ماینرها

نتیجه گیری

ساختار بازار کنونی دارای بسیاری از نشانه ‌های مرحله بعد از یک بازار نزولی است، جایی که گروه‌ هایی با اعتقادات بالا، اعم از هولدرهای بلند مدت و مانیرها، تحت فشار قابل توجهی برای تسلیم هستند.

به طور کلی، اثر انگشت یک تسلیم گسترده و فشار شدید مالی مطمئناً وجود دارد. با این حال، ممکن است هنوز خطر فشار نزولی بیشتر وجود داشته باشد تا به طور کامل تصمیم سرمایه گذاران را آزمایش کند و بازار را قادر به ایجاد یک کف انعطاف پذیر کند.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول جولای 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول جولای ۲۰۲۲

تحلیل آنچین On Chain ارز دیجیتال هفته اول جولای ۲۰۲۲

حذف معامله گران کوتاه مدت بیت کوین

بیت کوین بدترین عملکرد ماهانه را در تاریخ حضور در بازار ازرهای دیجیتال به ثبت رساند، به طوری که قیمت بیت کوین در ماه ژوئن ۳۷.۹ درصد کاهش یافت. بازار شاهد خروج تقریباً کامل معامله گران کوتاه مدت بوده است و عزم هولدرها به عنوان آخرین سنگر برای بیت کوین باقی مانده است.

قیمت بیت‌کوین در هفته گذشته روی سطوح حمایتی خود به طور موقت تثبیت شد، و محدوده معاملاتی ثابتی را در حدود ۲۰ هزار دلار حفظ کرده است.

با توجه به بالا بودن برآوردهای تورم ایالات متحده در ماه ژوئن و رکود بالقوه، بازار همچنان به شدت در معرض خطر است. این امر در عملکرد و فعالیت های شبکه ای بیت کوین مشهود است که در هفته های اخیر به طور متوسط کاهش یافته است. با توجه به اینکه فعالیت شبکه اکنون در سطوحی است که با عمیق ترین مرحله نزولی در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ همزمان شده است، به نظر می رسد که حذف تقریباً کامل معامله گران کوتاه مدت بازار اتفاق افتاده است.

با این حال، به نظر می رسد فعالیتی که باقی مانده است با روند ثابت انباشت مطابقت دارد. موجودی صرافی ها در سطوح بالایی که در طول تاریخ کم سابقه می باشد، در حال تخلیه شدن است و تراز میگو ها و نهنگ های بازار به طور معنا داری در حال افزایش است.

نمودار عملکردی ماهانه بیت کوین

نمودار عملکردی ماهانه بیت کوین
نمودار عملکردی ماهانه بیت کوین

نمودار تعداد آدرس های فعال بیت کوین

یکی از اساسی ترین مفاهیم در تجزیه و تحلیل بیت کوین، ارزیابی فعالیت های شبکه است. ایده این است که قدرت یا ضعف نسبی را، به ویژه برای شناسایی تغییرات در شخصیت شبکه در حالت ماکرو و از نگاه بالاتر شناسایی کنیم.

فعالیت ها اغلب مترادف با هجوم تقاضای جدید، افزایش حدس و گمان است و معمولاً با بازارهای صعودی همراه است (با رنگ سبز در نمودار زیر نشان داده شده است).

فعالیت کم اغلب مترادف با کاهش شدید تقاضا و کاهش علاقه گردشگران بازار است و نمونه ای از بازارهای نزولی است (در نمودار زیر با رنگ قرمز نشان داده شده است).

تقریباً کل مجموعه معیارهای فعالیت شبکه ای نشان می دهد که تعداد و فعالیت کاربران شبکه در حال نزدیک شدن به عمیق ترین سطح بازار نزولی در طول تاریخ است. شبکه بیت کوین در حال نزدیک شدن به وضعیتی است که تقریباً تمام نهادهای سوداگرانه و معامله گران معمولی بازار به طور کامل از این دارایی پاک شده اند.

به عنوان مثال، فعالیت آدرس ها در ماه نوامبر، ۱۳ درصد کاهش یافته و از یک میلیون آدرس در روز به ۸۷۰ هزار در روز رسیده است. این نشان دهنده رشد کمی در کاربران جدید و حتی تلاش برای حفظ کاربران موجود است.

نمودار تعداد آدرس های فعال بیت کوین
نمودار تعداد آدرس های فعال بیت کوین

نمودار تعداد موجودیت های فعال بیت کوین

موجودیت های فعال پس از نوامبر ۲۰۲۱ ATH افزایش قابل توجهی را تجربه کرد، زیرا کسانی که در آن زمان به تازگی جذب بازار شده بودند، در مورد قیمت های بالاتر اظهار نظر می کردند. با این حال، از آن زمان این انتظار از بین رفت و اکنون روند نزولی غالب را ایجاد کرده است. حدود ۲۴۴ هزار موجودیت فعال در روز وجود دارد که در پایین ترین سطح فعالیت در بازارهای خرسی (با رنگ قرمز نشان داده شده است) می باشد.

نمودار تعداد موجودیت های فعال بیت کوین
نمودار تعداد موجودیت های فعال بیت کوین

نمودار تعداد آدرس های بیت کوین با موجودی غیر صفر

تعداد آدرس ‌های با تراز غیر صفر همچنان بالاتر می ‌رود و به ATH جدید ۴۲.۲ میلیون رسیده است.

شبکه بیت کوین اغلب شاهد پاکسازی قابل توجهی از کیف پول ها در جریان رویداد های عمده فروشی و در بازارهای نزولی اولیه است، زیرا سرمایه گذاران تسلیم شده اند و همه دارایی خود را به فروش رسانده اند.

ژانویه تا مارس ۲۰۱۸ شاهد هجمه ‌ای از فروش آدرس بود که بازار نزولی را آغاز کرد و معادل ۲۴.۴ درصد از کل این مقدار بود. این بزرگترین کاهش ثبت شده است.

آوریل تا مه ۲۰۲۱ شاهد سقوط آدرس های غیر صفر در میان مهاجرت بزرگ ماینرها بودیم، کاهش ۲.۸ درصدی و واکنشی کاملاً خفیف نسبت به سال ۲۰۱۸.

در ماه می ۲۰۲۲ شاهد حذف ۴۳۰ هزار آدرس، کاهش ۱ درصدی و به طور قابل توجهی کمتر از ۲۱ آوریل تا ۲۱ مه علی رغم سقوط قیمت بیشتر بودیم.

پس از سال ۲۰۱۸، شدت تسلیم آدرس‌ های غیر صفر کاهش یافته است، که نشان می‌ دهد سطح تصمیم‌ گیری در میان معامله گران برای خرید بیت ‌کوین در حال افزایش است.

نمودار تعداد آدرس های بیت کوین با موجودی غیر صفر
نمودار تعداد آدرس های بیت کوین با موجودی غیر صفر

نمودار مقایسه مقدار تراکنش صرافی ها

فعالیت شبکه ای به شدت کاهش پیدا کرده است و به طور متقاعد کننده ای در قلمرو بازار نزولی است. تقریباً تمام خریداران و فروشندگان حاشیه‌ ای به نظر می‌ رسد در نهایت در ۱۲ ماه گذشته تسلیم شده و از شبکه حذف شده ‌اند. تقویت‌ های کمی به سمت تقاضای بیت ‌کوین وارد می‌ شود و بنابراین قیمت‌ ها تا زمانی که هولدر ‌ها نتوانند کف را تعیین کنند، اصلاح می ‌شوند.

صرافی‌ ها همچنان یکی از محورهای زیرساخت بازار هستند و روزانه صدها میلیون تا میلیاردها دلار ارزش معاملات بیت کوین داخل صرافی ها می باشد. تعداد واریز و برداشت ها، حساسیت و همبستگی بالایی با قیمت‌ های نقدی نشان می‌ دهد.

به طور کلی، میزان واریز و برداشت ‌ها در کنار قیمت به ‌حساب می‌ آیند و در بازار صعودی، زمانی که جریان تقاضا بالاترین میزان است، به اوج خود می ‌رسد. تعداد برداشت ها (سبز) نسبت به واریزها (صورتی) اغلب کمتر است. این به دلیل پردازش برداشت‌ های چند مشتری توسط صرافی ‌ها در یک تراکنش است، جایی که واریزی ‌ها به صورت فردی پردازش می ‌شوند.

در هفته‌ های اخیر، با تعدادی از خدمات وام‌ دهی که واریزها و برداشت‌ های کاربران را متوقف کرده بودند، توجه مجددی به نگهبانی از دارایی‌ های بلاک چین معطوف شده است. شاید در پاسخ به این اتفاق ناگوار، در حال حاضر شاهد افزایش برداشت از مبادلات باشیم، در حالی که تعداد واریزی ها همچنان رو به کاهش است. این مورد از نظر تاریخی در مقایسه با نمونه های مشابه ۵ سال گذشته غیر عادی است.

نمودار مقایسه مقدار تراکنش صرافی ها
نمودار مقایسه مقدار تراکنش صرافی ها

نمودار موجودی بیت کوین صرافی ها

ذخایر صرافی ها همچنان شاهد برداشت‌ های خالص در مقیاس بزرگ هستند و موجودی کل به سمت سطوحی که آخرین بار از ژوئیه ۲۰۱۸ مشاهده شده بود، کاهش یافته است. کل موجودی صرافی‌ ها از مارس ۲۰۲۰ شاهد خروج کل ۷۵۰ هزار بیت کوین بوده است. تنها در سه ماه گذشته حدود ۱۴۲.۵ هزار بیت کوین مشاهده شده است.

نمودار موجودی بیت کوین صرافی ها
نمودار موجودی بیت کوین صرافی ها

نمودار خالص موقعیت های خرید و فروش در صرافی ها

ما می توانیم تغییرات در این ذخایر را با مبادلات فردی مشاهده کنیم، جایی که می بینیم واگرایی جالبی در جریان است:

صرافی Coinbase همچنان شاهد خروج خالص بیت کوین است و در دو سال گذشته موجودی آن در مجموع ۴۵۰ هزار بیت کوین کاهش یافته است. موجودی Coinbase در یک تابع پله ای دائمی ۱۰ تا ۳۰ هزار بیت کوین کاهش یافته است. این بیت کوین ها به کیف پول های جدیدی منتقل می شوند که با موجودیت Coinbase مرتبط نیستند. با توجه به اندازه نگهداری آنها، ممکن است این بیت کوین ها برای مؤسسات باشد.

از سوی دیگر، صرافی بایننس در همان زمان شاهد افزایش موجودی خالص تقریباً ۳۰۰ هزار بیت کوین بوده است. در نتیجه، بایننس اکنون محوریت Coinbase را به عنوان صرافی با بزرگترین عرضه بیت کوین، تغییر داده است.

در کنار یک ماه عملکرد بد قیمت، صرافی ها بیشترین کاهش ماهانه را در تاریخ ثبت کرده اند و نرخ خروجی آن ۱۵۰ هزار بیت کوین در ماه بوده است. این کاهش موجودی معمولی ۵.۰٪ تا ۶.۰٪ از کل تا ژوئن را به خود اختصاص می دهد. این در تضاد کامل با مبادلاتی است که در ماه مه تا ژوئن ۲۰۲۱ رخ داد.

نمودار خالص موقعیت های خرید و فروش در صرافی ها
نمودار خالص موقعیت های خرید و فروش در صرافی ها

نمودار تغییرات عرضه در گردش بیت کوین

بزرگترین تغییر موقعیت خالص مبادلات ثبت شده با بزرگترین تغییر عرضه غیرنقد از ژوئن ۲۰۱۷ تکمیل شده است. عرضه نقدینگی ۲۲۳ هزار بیت کوین در ژوئیه افزایش یافته است که منعکس کننده حرکت مقیاس بزرگ بیت کوین ها به سمت کیف پول ها با سابقه فروش کم یا بدون سابقه است.

نمودار تغییرات عرضه در گردش بیت کوین 
نمودار تغییرات عرضه در گردش بیت کوین

نمودار خالص موقعیت میگوها با کمتر از ۱ بیت کوین

با بررسی عمیق‌ تر در این موضوع، می‌ توانیم ببینیم که میگوها با نرخ ۶۰.۴۶ هزار بیت کوین در ماه به موجودی خود اضافه می ‌کنند، که تهاجمی‌ ترین نرخ در تاریخ است. این معادل ۰.۳۲ درصد از عرضه در گردش در ماه است. نکته جالب این است که نرخ گسترش موجودی میگو ها از رکورد قبلی ثبت شده در ATH دسامبر ۲۰۱۷، زمانی که قیمت ها نیز ۲۰ هزار دلار بود، فراتر رفت. به طور کلی میگو ها به وضوح محدوده ۲۰ هزار دلار بیت کوین را قیمت جذابی می بینند.

نمودار خالص موقعیت میگوها با کمتر از 1 بیت کوین
نمودار خالص موقعیت میگوها با کمتر از ۱ بیت کوین

نمودار خالص موقعیت نهنگ ها در صرافی ها

در نهایت، تغییرات موقعیت، و حجم مبادلات نهنگ ها که در آن به عنوان موجودی با بیش از ۱ هزار بیت کوین تعریف می شود، را بررسی می کنیم.

نهنگ‌ ها ۸.۶۹ میلیون بیت کوین را از مبادلاتی که ما دنبال می ‌کنیم برداشته ‌اند، و به نظر می‌رسد چرخه‌ های انباشت و توزیع آنها با عملکرد قیمت بازار ارتباط خوبی دارد. از آوریل ۲۰۲۲، حجم مبادلات نهنگ عمدتاً برداشت بوده و در ژوئن به نرخ قابل توجهی از ۱۴۰ هزار بیت کوین در ماه رسیده است. این دومین و بالاترین نرخ در ۵ سال گذشته است که تنها با اصلاح در ژانویه ۲۰۲۱ پیشی گرفته است.

نمودار خالص موقعیت نهنگ ها در صرافی ها
نمودار خالص موقعیت نهنگ ها در صرافی ها

نتیجه گیری

فعالیت شبکه ‌ای بیت‌ کوین کاملاً در قلمرو بازار نزولی قرار دارد، و جدید ترین استفاده از شبکه نشان می ‌دهد که پاکسازی تقریباً کامل همه گردشگران بازار رخ داده است، و فقط هولدرها و فعالان حرفه ای در بازار باقی مانده اند. با این حال، در سطوح پایین تر، بازار تعدادی از واگرایی های بسیار جذاب را تجربه می کند.

ذخایر صرافی ها همچنان رو به کاهش است، به نظر می‌رسد این بیت کوین ‌ها بدون سابقه خرج کردن به کیف پول ‌ها سرازیر می ‌شوند، و رشد موجودی و فعالیت ‌های برداشت ارز هر دو گروه میگوها و نهنگ ها در سطوح تهاجمی تاریخی است.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته پایانی ژوئن 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته پایانی ژوئن ۲۰۲۲

تحلیل On Chain ارز دیجیتال هفته پایانی ژوئن ۲۰۲۲

تقریباً تمام شاخص‌ های آن چین بیت ‌کوین در پایین ‌ترین حد خود قرار دارند، که نشان ‌دهنده تشکیل کف بالقوه ای می باشد. بسیاری از این شاخص ها حتی در سطوحی با درصد های تک رقمی قرار گرفته اند، که سابقه قبلی در سطوح مشابه را دارند. با مشاهده شگل گیری سیگنال های متعدد، سوال این است که آیا این زمان متفاوت خواهد بود؟

پس از یک ماه پر نوسان و چالش برانگیز در ژوئن، قیمت بیت کوین در حدود بالاترین سطح سال ۲۰۲۰ و در محدوده ۲۰ هزار دلار شروع به تثبیت کرده است و به سرمایه گذاران فرصتی برای تفکر می دهد. در هفته ای که گذشته، رشد بیت کوین ادامه پیدا کرده است،  و تا سطح ۲۱۷۸۳ دلار به حرکت صعودی خود ادامه داد.

بازار ارزهای دیجیتال اخیراً یک رویداد اهرم‌ زدایی گسترده را تجربه کرده است، که بسیاری از ارزش‌ گذاری‌ ها را هم در زمینه تاریخی و هم در زمینه آماری به پایین‌ ترین حد در نظر گرفته شده رسانده است.

در این بخش، ارزیابی می کنیم که آیا ممکن است کف قیمت بیت کوین در محدوده قیمت فعلی شکل بگیرد یا خیر. در این مقاله از معیارهای  آن چینی مهمی استفاده خواهیم کرد.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۶/۲۹

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/06/29
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۶/۲۹

نمودار فاز انباشت بیت کوین

این شاخص نشان می دهد که روند انباشت بیت کوین و آدرس های بزرگ به بیش از ۰.۹ رسیده است، و این مقدار از تحرکات می تواند هم توسط نهنگ ها و توسط سرمایه گذاران خرد باشد.

در مرحله اول، که در اواسط ۲۰۱۹ در بازار صعودی قرار داشتیم، تقاضای شدیدی در بازار به وجود آمده بود، و فروش ها توسط سرمایه گذارانی بود که در کف های قیمتی انباشت ایجاد کرده بودند.

در مرحله بعدی سرمایه گذارانی بودند که در سقف قیمت در نوامبر ۲۰۲۱ وارد بازار شدند، و در ضرر شدید قرار گرفته اند.

مرحله سوم در کف های قیمتی و پاندمی کرونا بوده است، که این فاز انباشت همزمان با رسیدن شاخص های آن چین به کف های خود شده بود، و در نهایت کف قیمت بیت کوین را تشکیل داده بود.

نمودار فاز انباشت بیت کوین
نمودار فاز انباشت بیت کوین

نمودار ریسک ذخیره بیت کوین

معیار ریسک ذخیره نیز به پایین ترین حد خود رسیده است. هنگامی که رفتار هولدرها بیش از حد و انباشت روزانه در عرضه وجود دارد، این معیار به شدت کاهش می یابد. این نشان می ‌دهد که علیرغم حرکت نزولی جدی قیمت در سال ۲۰۲۲، سرمایه‌ گذاران بیت ‌کوین در مجموع عموماً در حفظ بیت کوین های خود ثابت قدم می‌  مانند.

نمودار ریسک ذخیره بیت کوین
نمودار ریسک ذخیره بیت کوین

نمودار تعداد آدرس های فعال بیت کوین

روند کلی Active Addresses نقشه راه نسبتا خوبی برای پیشرفت در بسیاری از مراحل ساختار بازار بیت کوین در اختیار ما قرار می دهد. این کانال در بازار نزولی شکل می گیرد، و فعالیت پایین آدرس ها را در سیکل نزولی مشخص می کند. این ناحیه کانال در واقع می تواند ناحیه تقاضای واقعی برای هولدرهای بیت کوین باشد.

آدرس‌های فعال تا حد زیادی در حدود ۸۰۰ هزار نفر در روز ثابت بوده ‌اند و در کانال قرمز رنگ روی نمودار مشخص شده است. فقط هولدرها هستند که باقی می‌ مانند. به این ترتیب، سال ۲۰۲۲ روند اصلاح قیمت ها به سمت کف قیمتی بوده است که تقاضای آنها برای تعیین کافی است.

نمودار تعداد آدرس های فعال بیت کوین
نمودار تعداد آدرس های فعال بیت کوین

نمودار SORP بیت کوین با میانگین متحرک ۷ روزه

بررسی شاخص SORP نشان می دهد که بیت کوین سود آوری خود را از دست داده است، و بازار در ضرر سنگینی قرار دارد. این شاخص در حال حاضر به محدوده های پایین و مهمی که در سال های گذشته به آن برخورد کرده بود رسیده است، که در عمل عده زیادی از بازار خارج شده اند. نکته ای که وجود دارد این است که در تمام چرخه های بازار عده ای همیشه خارج می شوند، اما این بار برخی از سرمایه گذاران سازمانی نیز هدف قرار گرفته اند، تا سرمایه آنان در قیمت های پایین توسط عده ای دیگر خریداری شود.

نمودار SORP بیت کوین با میانگین متحرک 7 روزه
نمودار SORP بیت کوین با میانگین متحرک ۷ روزه

نمودار عرضه بیت کوین های نگه داری شده توسط هولدرهای بلند مدت

در طول ماه ژوئن، عرضه هولدرهای بلند مدت (LTH) حدود ۱۸۱.۸ هزار بیت کوین کاهش یافت و کل موجودی را به سطح سپتامبر ۲۰۲۱ بازگرداند. با این حال، این معادل تنها ۷.۱۶ درصد از عرضه است که بین مارس و اکتبر ۲۰۲۱ اضافه شده است. اگر این معیار کاهش بیشتری پیدا کند، نشان دهنده فشار بیشتر طرف فروش و بدتر شدن شرایط برای LTH ها خواهد بود.

نمودار عرضه بیت کوین های نگه داری شده توسط هولدرهای بلند مدت
نمودار عرضه بیت کوین های نگه داری شده توسط هولدرهای بلند مدت

خلاصه و نتیجه گیری

در چارچوب اقتصاد کلان فعلی، همه مدل‌ها و سوابق تاریخی احتمالاً مورد آزمایش قرار خواهند گرفت. بر اساس موقعیت فعلی قیمت بیت کوین نسبت به مدل های کف تاریخی، بازار در حال حاضر در سطح بسیار غیر محتملی قرار دارد.

هولدرهای بلند مدت در ماه ژوئن یک تسلیم طولانی مدت، اما به ظاهر کلاسیک را تجربه کرده اند، که عمدتاً توسط سرمایه گذاران چرخه ۲۰۲۱-۲۰۲۰ هدایت می شود. تقریباً همه شاخص‌ های کلان برای بیت کوین، در پایین ‌ترین حد خود قرار دارند، که همزمان با شکل ‌گیری کف بازار نزولی در چرخه ‌های قبلی است. بسیاری از آنها در سطوحی با درصد های تک رقمی سابقه قبلی در سطوح مشابه معامله می کنند.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته سوم ژوئن 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته سوم ژوئن ۲۰۲۲

تحلیل آنچین On Chain ارزهای دیجیتال هفته سوم ژوئن ۲۰۲۲

بازار ارزهای دیجیتال در هفته ای که گذشت حجم بالایی از معاملات فیوچرز را به نابودی کشاند. و قیمت بیت کوین به زیر ۲۰ هزار دلار که ATH سال ۲۰۱۷ بود، سقوط کرد. هم بازار پروژه های DeFi و هم برخی نهادها به دلیل ورشکستگی، با کاهش میزان نقدینگی مواجه شدند، برخی از پروژه های وام دهی و صندوق های تامین نیز متحمل زیان های سنگین شدند.

با توجه به اینکه بیت ‌کوین و دارایی ‌های دیجیتال تنها ابزارهای قابل معامله در آخر هفته هستند، به نظر می‌ رسد نگرانی‌ های کلان و تقاضا برای نقدینگی دلار از فضا حذف شده است. در نتیجه این رویداد اهرم‌ زدایی شدید در بازار فیوچرز، سیگنال ‌های تسلیم در تعدادی از نهادها، از جمله استخراج ‌کنندگان و هولدرهای بلند مدت صادر شده است.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۶/۲۲

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/06/22
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۶/۲۲

نمودار ضرر تحقق یافته بیت کوین

با معامله بیت کوین در کمتر از ۲۰ هزار دلار، اعتقاد سرمایه گذاران و سودآوری بازار در یک آزمون شدید قرار گرفته است. معیار ضرر تحقق یافته کل ارزش بین بیت کوین هایی که با قیمت های بالاتر به دست آمده اند و قیمتی که متعاقباً در شبکه خرج شده اند را اندازه گیری می کند. زیان های تحقق یافته به بالاترین حد خود رسیده است که در سه روز متوالی با زیان تحقق یافته در سطح بازار بالاتر از ۲.۴ میلیارد دلار در روز، در مجموع ۷.۳۲۵ میلیارد دلار مشخص شده است. به نظر می رسد استرس سودآوری که در بالا ذکر شد در سرمایه گذارانی که زیان واقعی کرده اند، رخ می دهد.

نمودار ضرر تحقق یافته بیت کوین
نمودار ضرر تحقق یافته بیت کوین

نمودار MVRV بیت کوین

همچنین می ‌توانیم سودآوری گروه‌ های سرمایه ‌گذار خاص را نسبت به قیمت تحقق ‌یافته ‌شان، که میانگین قیمت تمام بیت کوین ها بر اساس آخرین باری که در شبکه حرکت کرده‌ اند، بررسی کنیم. نمودار زیر نسبت‌های MVRV را برای سه گروه دارندگان بیت ‌کوین (کل بازار، STH و LTH) نشان می ‌دهد که نشان می ‌دهد همه آن‌ها در حال حاضر ضرر کرده‌ اند و به طور متوسط بیت کوین ها را پایین ‌تر از هزینه های خود خود نگه می‌ دارند. در چرخه های قبلی که در نمودار مشاهده می شود، زمانی که گروه ها در ضرر زیاد محقق نشده قرار دارند، و همگی زیر سطح ۱ (خط سبز رنگ)  قرار می گیرند، انتهای فاز نزولی را نشان می دهد.

نمودار MVRV بیت کوین
نمودار MVRV بیت کوین

یک ابزار قدرتمند برای ردیابی گسترش بازار نزولی، کاهش سود آوری در معیارهای عرضه و کیف پول ها وجود دارد. با این ابزار می توان آستانه‌ تحمل مالی سرمایه ‌گذاران را مشخص کرد،  که فروشندگان را در چرخه‌های قبلی خسته کرده است. این حداکثر آستانه تحمل در عرضه را می توان از ابعاد مختلف بررسی کرد:

میزان عرضه در سود 🔵 به ۴۹.۰ درصد کاهش یافت زیرا بازار تا قیمت ۱۷۶۰۰ دلار معامله شد و بیش از نیمی از عرضه را با زیان غیرقابل تحقق مواجه کرد.

آدرس های در سود 🟠،  سود آوری را در بین کیف پول‌های فردی ارزیابی می ‌کند و نتایج مشابهی را به عرضه در سود برمی‌ گرداند. این معیار اکنون فقط ۱۰ درصد بالاتر از پایین ‌ترین سطح خود در بازار نزولی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ است، که نشان‌ دهنده فشار بسیار کمتری نسبت به پایین ‌ترین سطح قبلی است.

UTXOs  در سود ما را قادر می سازد تا سود آوری بازار را بر اساس تمام خروجی های خرج نشده بسنجیم. این معیار نشان می دهد که ۲۶.۷٪ از کل خروجی های تراکنش خرج نشده (UTXO) در زیان هستند. از نظر تاریخی در پایین ترین سطح بازارهای نزولی، بین ۵۰.۲٪ تا ۸۱.۱٪ از تمام UTXO ها ضرر داشتند.

عرضه در سود هولدرهای بلند مدت 🔴 سودآوری هولدرهای بلند مدت را به عنوان معیاری از شدت استرس بر روی قوی ترین سرمایه گذاران بیت کوین نظارت می کند. در حال حاضر ۳۵ درصد از آن ها با ضرر بیت کوین های خود را نگه داری می کنند. . این بدان معناست که این گروه هنوز در مقایسه با بازارهای نزولی گذشته فشار کمتری را تحمل می کنند.

با از دست رفتن دارارایی ها در گذر زمان، یک جابجایی طبیعی در کف این معیارها وجود دارد. به این ترتیب، می ‌توان در نظر گرفت که فروش آخر هفته، سود آوری و سرمایه‌ گذاران را در درجه‌ ای از درد مالی معنا دار تاریخی فرو برده است.

نمودار بیت کوین های عرضه شده در سود

نمودار بیت کوین های عرضه شده در سود
نمودار بیت کوین های عرضه شده در سود

نمودار هش ریبون بیت کوین

فشار بر درآمد ماینرها به دلیل کاهش درآمد و افزایش هزینه های تولید وجود دارد. رفتار ماینرها اکنون تأیید می کند که مرحله تسلیم ماینرها در حال انجام است. اولین شواهد، اندیکاتور هش ریبون می باشد که اکنون معکوس شده است، زیرا هش ریت ۱۰ درصد از ATH خود کاهش داشته است، و نشان می دهد که ریگ های ASIC ماینینگ خاموش شده اند.

نمودار هش ریبون بیت کوین
نمودار هش ریبون بیت کوین

نمودار ردیابی تسلیم شدن ماینرها

فشار بر ماینرها با استفاده از دو ابزار در حال افزایش و کاهش است:

Puell Multiple یک اندیکاتور برای ردیابی درآمد دلاری ماینرها می باشد و در حال حاضر نشان می دهد که درآمد کل ۶۱٪ کمتر از میانگین سالانه آنها است. از کاهش درآمد ماینرها، می ‌توان به این اشاره کرد که فشار بر ماینرها تحمیل شده است.

The Difficulty Ribbon (نرمال‌شده) یک مدل تنش ماینرها را به طور واضح ارائه می ‌کند، که مانند روبان ‌های هش، نظارت می‌ کند که آیا ریگ‌ ها واقعاً آفلاین هستند یا خیر. با توجه به اینکه اخیرا روند صعودی با سختی بالایی را شاهد بودیم، همچنین می‌ توانیم متوجه شویم که هزینه تولید برای بیت کوین ها افزایش یافته است.

بر اساس این دو مدل، انقباض مداوم درآمد ماینرها بدتر از مهاجرت بزرگ در ماه می-ژوئیه ۲۰۲۱ است. با این حال، ماینرها در بازارهای نزولی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ و ۲۰۱۴-۲۰۱۵ با روزهای بدتری روبرو بوده اند، جایی که شاخص Puell Multiple به ۰.۳۱ (۶۹٪) رسیده است.

نمودار ردیابی تسلیم شدن ماینرها
نمودار ردیابی تسلیم شدن ماینرها

نمودار تغییرات موقعیت ماینرهای بیت کوین

با این فشار مالی گسترده بر ماینرها، حجم خروجی از خزانه های آنها به نرخ هایی بین ۵ تا ۸ هزار بیت کوین در ماه رسیده است. این در حال حاضر قابل مقایسه با رویداد نزولی بازار ۲۰۱۸-۲۰۱۹ است، و عدد قابل توجهی است، پس از اینکه بیت کوین نتوانست باند پایین فعلی خود یعنی قیمت ۲۸ هزار دلار را حفظ کند، ماینرها فروش نداشتند و در واقع شاهد افزایش ذخیره با نرخ ۲.۲ هزار بیت کوین در ماه بودند.

نمودار تغییرات موقعیت ماینرهای بیت کوین
نمودار تغییرات موقعیت ماینرهای بیت کوین

نمودار MVRV هولدرهای بلند مدت

می ‌توانیم با استفاده از LTH-MVRV، نسبتی بین قیمت بازار و قیمت واقعی LTH، استرس مالی برانگیزاننده را بر روی هولدرهای بلند مدت ترسیم کنیم. سقوط اخیر قیمت بیت کوین تا ۱۷۶۰۰ دلار، این معیار را به ۰.۸۵ رساند، به این معنی که LTH ها، به طور متوسط، ۱۵ درصد ضرر غیر واقعی دارند. این پایین تر از چیزی است که در طول سقوط بازار در اثر ویروس کووید تعیین شده بود، و فقط کمی بالاتر از پایین ترین سطح نزولی بازار ۲۰۱۸-۲۰۱۹ است.

نمودار MVRV هولدرهای بلند مدت
نمودار MVRV هولدرهای بلند مدت

خلاصه و نتیجه گیری

بازار ارزهای دیجیتال اکنون از زمان ATH در نوامبر ۲۰۲۱، دو مرحله تسلیم متمایز را تجربه کرده است. مرحله اول توسط بنیاد لونا که ۸۰ هزار بیت کوین خود را فروختند، و مرحله دوم این هفته از طریق یک کاهش گسترده اهرم معاملات در سراسر بازار بوده است.

ماینرها اکنون تحت فشار مالی قابل توجهی هستند، به طوری که بیت کوین نزدیک به هزینه تخمینی تولید معامله می شود، درآمد بسیار پایین تر از میانگین سالانه آن هاست، و نرخ هش به طور قابل توجهی از ATH پایین می آید. بازار کل در این هفته بیش از ۷ میلیارد دلار ضرر داشته است و هولدرهای بلند مدت در فروش ۱۷۸ هزار بیت کوین مشارکت کرده اند.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم ژوئن 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم ژوئن ۲۰۲۲

تحلیل آنچین On Chain ارزهای دیجیتال هفته دوم ژوئن ۲۰۲۲

تاریک ترین مرحله نزولی

با فروش رفتن بیت کوین تا ۲۰ هزار دلار، تعداد زیادی از شاخص های کلان نشان می دهد که بازار وارد عمیق ترین مرحله این چرخه نزولی شده است. حتی هولدرهای بلند مدت هم اکنون متوجه ضررهای قابل توجهی شده اند.

بیت‌ کوین و ارزهای دیجیتال هفته پر هرج و مرج دیگری را تجربه کرده ‌اند. بیت کوین حمایت ۳۰۰۰۰ دلار را از دست داده و به پایین ‌ترین قیمت چند ساله یعنی محدوده ۲۰۲۰۰ دلار رسیده‌ اند. شاخص های اقتصادی کلان همچنان یک محرک در مقیاس بزرگ است، به طوری که آخرین آمار CPI ایالات متحده ۸.۶ درصد بالاتر از انتظارات است و وارونگی منحنی بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده بین ۲ تا ۱۰ سال در ساعات اولیه روز دوشنبه رخ داد. این اتفاق با یک رالی بزرگ در DXY روبرو شد، زیرا بیت کوین با دهمین کندل نزولی قرمز خود در یازدهمین هفته بسته می شود.

در این هفته، بررسی می‌ کنیم که چگونه بازار نزولی کنونی وارد مرحله ‌ای شده است که با عمیق ‌ترین روندهای نزولی قبلی همسو شده است.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۶/۱۵

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/06/15
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۶/۱۵

     نمودار قیمت واقعی بیت کوین از نظر ارزش

با معامله شدن بیت کوین در منطقه ۲۰ هزار دلار، به یکی از مهم ترین و اساسی ترین معیارهای زنجیره ای، یعنی قیمت واقعی نزدیک می شود. این معیار میانگین قیمت هر بیت کوین در عرضه را نشان می ‌دهد، و با توجه به زمانی که آخرین بار در شبکه خرج شده است، ارزش گذاری شده است.

قیمت واقعی (۲۳۴۳۰ دلار) به ندرت توسط ریزش های لحظه ای و در آخرین مراحل بازارهای نزولی مشاهده می ‌شود. مارس ۲۰۲۰ و پایان بازار نزولی ۲۰۱۸ آخرین مواردی بودند که در آن بازار در مجموع زیان تحقق نیافته داشت.

     نمودار قیمت واقعی بیت کوین از نظر ارزش
نمودار قیمت واقعی بیت کوین از نظر ارزش

نمودار MVRV Z-Score

شاخص MVRV Z-Score ارزش لحظه ای بیت کوین را با Realized Price مقایسه می کند تا یک اندیکاتور به دست آورد. این ابزار می تواند به شناسایی انحرافات معنی دار به دور از ارزش ذاتی کمک کند و برای ارزیابی شرایط بیش از حد کم ارزش استفاده می شود.

مقادیر برابر با میانگین (خط سیاه) معمولاً با این روندهای نزولی عمیق همسو هستند. عدد این شاخص در بازار فعلی اکنون به ۰.۲۶+ انحراف استاندارد بالاتر از میانگین سقوط کرده است، که از نظر تاریخی یک منطقه ارزش در نظر گرفته می شود.

با این وجود، چرخه ‌های نزولی گذشته نشان داده‌ اند که مقادیر منفی MVRV-Z اغلب قبل از پایان بازار نزولی مشاهده می ‌شوند و می‌ توانند برای مدتی در آن وضعیت باقی بمانند (به ترتیب ماه‌ها در سال ۲۰۱۸ تا یک سال در سال ۲۰۱۵).

نمودار MVRV Z-Score
نمودار MVRV Z-Score

نمودار امتیاز روند تجمعی بیت کوین

در روند نزولی ساختاری که از نوامبر برقرار بوده است، ما شاهد انواع مختلفی از مراحل رفتاری فروش بیت کوین بوده ایم. ما می توانیم از این تغییرات در رفتار برای سنجش چگونگی تغییر احساسات سرمایه گذاران استفاده کنیم.

امتیاز روند تجمعی ابزار مفیدی برای مشاهده این تغییرات با ارزیابی میزان و مدت رشد یا انقباض موجودی بیت کوین در شبکه  است. این شاخص انباشت / توزیع کل وزن شده برای همه گروه ها را نمایش می دهد.

فاز اول از دسامبر ۲۰۲۰ تا ژانویه ۲۰۲۱ – خرید در بازار صعودی، با ورود سرمایه گذاران به بازار و ایجاد انگیزه صعودی به ATH آن زمان در قیمت ۶۴ هزار دلار منتهی شد.

در فاز دوم در تاریخ ژانویه ۲۰۲۱ تا اکتبر ۲۰۲۱ – که مرحله توزیع عمومی بود.

در فاز سوم ک در تاریخ اکتبر ۲۰۲۱ تا ژانویه ۲۰۲۲ – رخ داد، تقاضای خرید منجر به ثبت ATH جدیدی برای بیت کوین شد.

در فاز چهارم از ژانویه ۲۰۲۲ تا مه ۲۰۲۲ – انباشت و توزیع متناوب، همچنین انگیزه نجات استیبل کوین لونا، منجر به فشار فروش بیشتری در بازار شد.

در بازار فعلی، ما شاهد یک ماه روند انباشتگی بوده‌ ایم که نشان ‌دهنده تغییرات مثبت در سراسر بازار است. این یک تغییر قابل توجه از انباشت متناوب قبل از فروش LUNA است و ممکن است نشان دهنده بهبود درک سرمایه گذاران از ارزش بیت کوین در قیمت های زیر ۳۰ هزار دلار باشد.

نمودار امتیاز روند تجمعی بیت کوین
نمودار امتیاز روند تجمعی بیت کوین

نمودار خالص موقعیت معاملاتی هولدرهای بیت کوین

تغییر موقعیت خالص هولدرها این مشاهدات را به حوزه عرضه می ‌آورد و می ‌توان از آن برای تخمین مقدار حجم بیت کوین در حال انباشته شدن یا توزیع است استفاده کرد. این معیار نشان می دهد که بر اساس درجه خواب بیت کوین در حال حاضر، تقریباً ۱۵ تا ۲۰ هزار بیت کوین در ماه در حال انتقال به دست هولدرهای بیت کوین است. این میزان از اوایل ماه مه حدود ۶۴ درصد کاهش یافته است که نشان دهنده تضعیف واکنش تجمعی است.

نمودار خالص موقعیت معاملاتی هولدرهای بیت کوین
نمودار خالص موقعیت معاملاتی هولدرهای بیت کوین

نمودار توزیع و عرضه آدرس های بیت کوین

بر اساس قدر مطلق، آدرس هایی با کمتر از ۱ بیت کوین از نوامبر ۹۶.۳ هزار بیت کوین به دارایی های خود اضافه کرده اند. این معادل ۰.۴۵۱ درصد از عرضه در گردش و ۴۸.۶ درصد از تولید بیت کوین های جدید در مدت مشابه است.

ما می توانیم شیب مثبت رو به افزایش عرضه متعلق این هولدرها را به وضوح مشاهده کنیم. به نظر می رسد این دارند گان کوچک، به درستی یا نادرست، از روند نزولی حاکم بی اعتنا به نظر می رسند، زیرا به انباشت مداوم بیت کوین نقطه ای ادامه می دهند.

نمودار توزیع و عرضه آدرس های بیت کوین
نمودار توزیع و عرضه آدرس های بیت کوین

نمودار موقعیت آدرس های بیش از ۱۰ هزار بیت کوین

گروه دیگر مورد علاقه برای ارزیابی، گروه نهنگ هایی با بیش از ۱۰ هزار بیت کوین است. با نگاهی به تغییر موقعیت ماهانه آدرس ‌های آن‌ ها، می ‌توانیم از مشاهدات قبلی خود حمایت کنیم مبنی بر اینکه گروه نیز در محدوده قیمت ۲۵ تا ۳۲ هزار دلار انباشته شده است. این گروه دارای پیک تغییر موقعیت ماهانه ~ ۱۴۰ هزار بیت کوین در ماه است که با افزودن ۳۰۶۳۵۸ بیت کوین از تاریخ ATH نوامبر ۲۰۲۱، موجودی آنها را افزایش می دهد.

نمودار موقعیت آدرس های بیش از 10 هزار بیت کوین
نمودار موقعیت آدرس های بیش از ۱۰ هزار بیت کوین

پاکسازی دست های قوی بازار

هولدرهای بلند مدت و کوتاه‌ مدت ذاتاً دو قطبی هستند، بنابراین برای چیزهای مختلف ارزش قائل هستند.

هولدرهای کوتاه مدت از نظر آماری حساسیت بیشتری نسبت به نوسانات قیمت دارند، زیرا مبنای هزینه آنها به قیمت لحظه ای فعلی بسیار نزدیکتر است.
هولدرهای بلندمدت عموم هولدرها می باشند، که نسبتاً به قیمت حساس نیستند.
قیمت خرج شده مدلی است که میانگین هزینه بیت کوین هایی را که هر روز خرج می شود را نشان می دهد. این می تواند برای تجزیه و تحلیل مولفه های LTH و STH برای شناسایی واگرایی بین رفتار های مخارج آنها تقسیم شود. برای گروه LTH غیر معمول است که بیت کوین هایی را با میانگین هزینه بالاتر از گروه STH خود خرج کنند، جایی که حتی قوی ترین دست ها نیز از دارایی پاک می شوند.

نمودار زیر قیمت مصرف شده LTH را با STH مقایسه می کند و می بینیم که LTH ها در حال حاضر بیت کوین هایی را با هزینه بالاتری نسبت به STH ها خرج می کنند. نمونه‌ های قبلی این اتفاق با پایان بازار نزولی که بین ۵۲ روز (۲۰۲۰) و ۵۱۴ روز (۱۵-۲۰۱۴) به طول انجامید و با کاهش‌ های اضافی در قیمت -۴۰٪ تا -۶۵٪ همراه بود.

نمودار مخارج هولدرهای بلند مدت و کوتاه مدت بیت کوین

نمودار مخارج هولدرهای بلند مدت و کوتاه مدت بیت کوین
نمودار مخارج هولدرهای بلند مدت و کوتاه مدت بیت کوین

خلاصه و نتیجه گیری

بازار وارد مرحله ای شده است که همزمان با عمیق ترین و تاریک ترین چرخه های نزولی گذشته می باشد. قیمت‌ها به سختی بالاتر از مبنای هزینه کل باقی ‌مانده اند، که توسط قیمت واقعی ثبت شده است. از لحاظ تاریخی، این مرحله ۸ تا ۲۴ ماه طول می کشد تا بازار به پایین ترین حد خود برسد.

مهمترین نکته این است که هولدرهای بلند مدت در حال حاضر بیت کوین هایی را با هزینه بالاتری نسبت به هولدرهای کوتاه مدت خرج می کنند و مبنای هزینه آنها به سختی از بازار کل سود آورتر است.

اکنون همه نگاه ها به اعتقاد و پشتیبانی توسط هولدرهای بیت کوین می باشد.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول ژوئن 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول ژوئن ۲۰۲۲

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته اول ژوئن ۲۰۲۲

درآمد ماینرها تحت فشار قرار گرفته است.

با توجه به اینکه معاملات بازار نزدیک به پایین ترین سطح قیمت سال ۲۰۲۱-۲۰۲۲ است، اکثریت سرمایه گذاران بزرگ اکنون زیان های غیرقابل تحققی دارند. علاوه بر این، به نظر می رسد ماینرها استرس درآمدی را تجربه می کنند، در حالی که درآمدها کاهش می یابد، و هزینه های تولید افزایش می یابد.

بازار با خروج از ۹ هفته متوالی با کندل های نزولی، اولین کندل هفتگی خود را با رنگ سبز بسته است و بین بالاترین قیمت ۳۱۹۰۰ دلار و کمترین قیمت ۲۹۳۷۵ دلار معامله شد.

با معامله قیمت‌ها در انتهای محدوده چرخه ۲۲-۲۰۲۱، اکثریت قریب به اتفاق خریداران ۱۷ ماه گذشته در حال حاضر زیان‌ های محقق نشده ‌ای را متحمل می‌ شوند. شدت این عدم قطعیت و استرس در بازار با اتکای مداوم به هولدرهای بلند مدت، در داده‌ های آن چین قابل مشاهده است.

علیرغم رشد سختی شبکه بیتن کوین، ما همچنین شاهد کاهش قابل توجه درآمد ماینرها هستیم. این نشان می دهد که عملیات ماینرها گسترش یافته، سرمایه خرج شده است و هزینه های تولید با کاهش درآمدها افزایش یافته است. با فشرده شدن چند برابری سود و افزایش استرس مالی، بالاترین احتمال این است که بازار در دومین و از نظر تاریخی آخرین مرحله تسلیم بازار نزولی بیت کوین باشد.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۶/۰۶

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/06/06
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۶/۰۶

در میان تمام مدل‌ های نقشه ‌برداری مناطق ارزش در بازار بیت ‌کوین، دو شاخص ساده اما قدرتمند به طور گسترده توسط تحلیلگران استفاده شده است. شاخص Mayer Multiple و شاخص  Realized Price. شاخص چندگانه Mayer یک نوسان ساز است که به عنوان نسبت بین قیمت و میانگین متحرک ۲۰۰ روزه تعریف می شود. بنابراین انحراف از این میانگین قیمت بلند مدت را به عنوان ابزاری برای سنجش شرایط خرید و فروش بیش از حد که شامل نقاط داده ‌ای که طول عمر بیت‌ کوین را در بر می‌ گیرد، نشان می ‌دهد.

به دنبال تحلیل اصلی، شرایط فروش بیش از حد یا کم ‌ارزش‌ شده با کاهش چندگانه Mayer در محدوده ۰.۶-۰.۸ همزمان شده است. این مضرب ها برای ۲۰۰DMA در نمودار زیر اعمال می شوند تا مناطق کم ارزش را مطابق Mayer Multiple نشان دهند. ۰.۶ میلی متر < قیمت < 0.8 میلی متر.

در طول چهار بازار روند نزولی گذشته، قیمت‌ های بازار در دو مرحله قابل تشخیص وارد این محدوده ارزشی شده‌ اند:

فاز A- در اوایل بازار نزولی، زیرا فروش اولیه پس از ATH باعث وحشت سرمایه گذاران می شود.

فاز B با ورود بازار به فاز تسلیم، در نهایت بازار نزولی می شود.

در بازار کنونی، قیمت‌ ها از ۵ می تا کنون در داخل این منطقه ارزشی (۲۵۲۰۰ دلار تا ۳۳۷۰۰ دلار) در نوسان بوده‌ اند که بیشتر شبیه فاز B دوره‌ های خرسی قبلی است. از دیدگاه احتمالی، قیمت بیت کوین تنها در ۷.۹ درصد روزهای معاملاتی زیر ضریب مایر ۰.۸ بسته شده است.

نمودار شاخص Mayer Multiple

نمودار شاخص Mayer Multiple
نمودار شاخص Mayer Multiple

نمودار مدل Realized Price

مدل قیمت واقعی، نشانگر کلان قبلی برای ترسیم انتهای چرخه است. Realized Price در حال حاضر با ۲۳۶۰۰ دلار معامله می شود و نشان دهنده میانگین هزینه تخمینی تمام بیت کوین ها در طول عرضه است، بر اساس قیمت آخرین باری که آنها در شبکه حرکت کرده اند. در چرخه‌های نزولی قبلی، زمانی که قیمت‌ های نقدی کمتر از قیمت واقعی معامله می ‌شدند، این امر نشان‌ دهنده احتمالات بالا برای ایجاد یک سطح پایین در مقیاس کلان بود.

از لحاظ تاریخی، مبنای هزینه کلی بازار یا قیمت واقعی یک سطح حمایتی چرخه بسیار مناسب بوده است، به طوری که ۸۴.۹٪ از روزهای معاملاتی بیت کوین بالاتر از این سطح بسته شده است. به عبارت دیگر، تنها ۱۵.۱ درصد از روزهای معاملاتی زیر قیمت واقعی بسته شده اند که تلاقی مشابهی با ضریب مایر ۰.۸ ایجاد می کند.

نمودار مدل Realized Price
نمودار مدل Realized Price

نمودار شاخص سود و ضرر محقق نشده NUPL

شاخص متریک سود/زیان تحقق نیافته خالص (NUPL) سود و زیان کلی تحقق نیافته شبکه را به عنوان نسبتی از ارزش بازار ترسیم می کند. بنابراین NUPL می تواند به عنوان قطب نما برای ارزیابی آستانه درد بازار استفاده شود.

از اوایل ماه مه، NUPL در محدوده فشرده ۱۸.۶٪ تا ۲۵.۰٪ نوسان داشته است که نشان می دهد کمتر از ۲۵٪ از ارزش بازار در سود نگهداری می شود. این شبیه ساختار بازاری است که معادل مراحل قبل در بازارهای نزولی قبلی است. در صورت تسلیم شدن، NUPL معمولاً تا ۲۵-% برابر ارزش بازار به ضرر غیر واقعی معامله می شود. با توجه به قیمت واقعی فعلی، محدوده قیمتی مطابق با ۲۳۶۰۰ تا ۲۰۵۶۰ دلار جایی است که NUPL یک سناریوی برگشت در مقیاس کامل را نشان می دهد.

نمودار شاخص سود و ضرر محقق نشده NUPL
نمودار شاخص سود و ضرر محقق نشده NUPL

نمودار عرضه سود و زیان هولدرهای بلند مدت و کوتاه مدت

یکی از روندهای برجسته بازار نزولی، کاهش سهم هولدرهای کوتاه مدت (STHs) است، زیرا دلالان از بازار خارج می شوند. در نتیجه، STH ها در نهایت بیت کوین های کمتری را نگه می دارند و هولدرهای بلند مدت بر عرضه در گردش شروع به انباشت می کنند، و بر بازار مسلط می شوند. این روند نتیجه دو رویداد موازی است که در طول یک بازار نزولی رخ می دهد:

فاز A: هولدرهای کوتاه‌ مدت که نزدیک به قیمت های بالا خرید کرده ‌اند، بلا فاصله در زیان فرو می‌ روند و سود کلی آنها از دست می رود.

فاز B: با وجود اینکه قیمت ها بیت کوین های تازه به دست آمده آن ها را به زیان غیر قابل تحقق سوق می دهند، انباشت هولدرهای بلند مدت در طول بازار خرسی ادامه می یابد.

در حال حاضر، تقریباً ۵۸٪ از بیت کوین های عرضه در گردش سود دارد. هولدرهای کوتاه مدت تقریباً به طور کامل زیان می بینند. در همین حال، LTH ها بیشتر زیان های محقق نشده بازار را متحمل می شوند.

نمودار عرضه سود و زیان هولدرهای بلند مدت و کوتاه مدت
نمودار عرضه سود و زیان هولدرهای بلند مدت و کوتاه مدت

نمودار سود و ضرر هولدرهای بلند مدت

تجزیه و تحلیل رفتاری LTH ها تحت فشار بدون بررسی واکنش آنها به اصلاحات شدید قیمت به نتیجه نمی رسد. در اینجا ما معیارهای سود و زیان واقعی هولدرهای بلند مدت را بررسی می ‌کنیم، مخصوصاً برای بیت کوین هایی که در صرافی‌ ها نگه داری می شوند. این نمودار در بازار نزولی سال ۲۰۱۸-۱۹ و همچنین سقوط قیمت بیت کوین در اثر ویروس کووید در مارس ۲۰۲۰، برای هولدرهای بلند مدت، زیان بیشتری را نشان می دهد، که زیان تحقق یافته کل از ۰.۰۰۶٪ فراتر رفت. این الگو اکنون در طی سقوط قیمت بیت کوین به زیر ۳۰ هزار دلار در اوایل ماه مه دوباره تکرار شده است. برای پایه گذاری این تحقیق باید تاکید کنیم که:

زیان LTH ها در بیت کوین های نگه داری شده در صرافی ها اکنون به بزرگی قابل مقایسه با بازارهای نزولی قبلی رسیده است. با این حال، ما هنوز مؤلفه مدت زمان را نداریم، و همچنین بزرگی کاهش ۵۸ درصدی قیمت بیت کوین نسبت به کاهش های قبلی که ۷۵ درصد بوده است، کمتر می باشد.

نمودار سود و ضرر هولدرهای بلند مدت
نمودار سود و ضرر هولدرهای بلند مدت

درآمد ماینرها تحت استرس قرار گرفته است.

پس از تعیین شدت بازار نزولی فعلی و بررسی رفتار متناظر هولدرهای بلند مدت، اکنون واکنش ماینرها به کاهش درآمد را ارزیابی خواهیم کرد.

برای ایجاد پایه ای برای این تحلیل، ابتدا باید سودآوری بازار را از دیدگاه ماینرها تعیین کنیم. شاخص Puell Multiple نسبت ارزش انتشار روزانه بیت کوین (به دلار) به میانگین متحرک ۳۶۵ روزه را در شکل زیر مشاهده می کنید.

با ارزیابی کل تاریخچه Puell Multiple، روایت بازار نزولی دو فازی که در بالا ذکر شد نیز در اینجا مشهود است. در مراحل اولیه بازار نزولی، این شاخص، معمولاً در محدوده ۰.۶ تا ۱.۰ قرار می گیرد، که نشان می دهد درآمد فعلی به طور متوسط تا ۴۰٪ کمتر از سال گذشته است. متعاقباً، در مراحل بعدی یک بازار نزولی طولانی مدت، این شاخص به منطقه زیر ۰.۵  رفته است.

این شاخص متریک در حال حاضر روی ۰.۶۶ قرار دارد. با در نظر گرفتن همبستگی بالا بین این شاخص و قیمت بیت کوین، ۱۰ درصد کاهش بیشتر در قیمت بیت کوین یا بیشتر از آن، نشان دهنده فشار گسترده بر جریان درآمد ماینرها در بازار خواهد بود.

نمودار Puell Multiple بیت کوین

نمودار Puell Multiple بیت کوین
نمودار Puell Multiple بیت کوین

نمودار خالص تغییر موقعیت ماینرها

در واکنش به کاهش درآمد های دلار ماینرها از نوامبر ۲۰۲۱، می ‌توانیم شاهد کاهش تراز ماینرها و هزینه ‌های اضافی باشیم. معیار تغییر موقعیت خالص ماینرها در حال حاضر نشان دهنده کاهش کل موجودی بیت کوین آن ها بین ۵ تا ۸ هزار بیت کوین در ماه است.

نمودار خالص تغییر موقعیت ماینرها
نمودار خالص تغییر موقعیت ماینرها

نمودار تعادل موجودی کیف پول تمام ماینرها

این نمودار نشان دهنده یک تغییر مشخص در رفتار ماینرها است، زیرا موجودی آنها در طول اولین فروش نسبت به ATH بیت کوین، شاهد انباشت خالص حدود ۱۲ هزار بیت کوین بود. در پاسخ به ریزش بازار به دلیل فروش بیش از ۸۰ هزار بیت کوین توسط بنیاد LUNA در تلاش برای حفظ UST، ماینرها از آن زمان ۱۰ هزار بیت کوین توزیع کردند که بر فشار فروش در بازار افزوده است.

نمودار تعادل موجودی کیف پول تمام ماینرها
نمودار تعادل موجودی کیف پول تمام ماینرها

نمودار سختی شبکه بیت کوین به همراه درآمد ماینرها

یک واگرایی جذاب زمانی برای بحث، افزایش مداوم سختی شبکه به وجود آمده است، که علیرغم کاهش انگیزه مالی درآمد ماینرها به میزان ۵۶.۷ درصد، از زمان ATH بیت کوین، میزان سختی شبکه تا ۱۳۲ درصد افزایش یافته است. این جهش قابل توجه در سختی نشان می ‌دهد که ماینرهای موجود فعالیت‌ های خود را گسترش داده‌ اند و استخراج‌ کنندگان جدید علیرغم کاهش شدید درآمد به شبکه ملحق شده‌ اند. به این ترتیب، این احتمال وجود دارد که هزینه ‌های سرمایه‌ اخیر بر روی سخت ‌افزار و امکانات ماینرها می‌ تواند فشار مستمری را به تراز نامه آن ها اضافه کند.

نمودار سختی شبکه بیت کوین به همراه درآمد ماینرها
نمودار سختی شبکه بیت کوین به همراه درآمد ماینرها

خلاصه و نتیجه گیری

بر اساس شاخص Mayer Multiple و Realized Price، بازار در حال حاضر قیمت بیت کوین را به سطوحی رسانده است که فقط کمتر از ۱۵ درصد تمام روزهای معاملاتی بیت کوین مشاهده شده است.

ضررهای معاملات در شبکه در منطقه مبهم بازار نزولی معلق مانده است، با این حال، هنوز نشانه تسلیم کامل نشده است. با این قیمت ‌هایی که در سال ۲۰۲۱-۲۲، مشاهده می شود، همه خریداران بیت کوین از ۱-ژانویه-۲۰۲۱ اکنون در ضرر هستند.

هولدرهای بلند مدت در حال حاضر ۶۲ درصد زیان های تحقق نیافته را متحمل می شوند، که نشان می دهد تغییر تدریجی مالکیت در سراسر این بازار نزولی رخ داده است.

به نظر می رسد ماینرها به طور فزاینده ای تحت فشار هستند و با اینکه در اثر افزایش فعالیت های ماینرها، سختی شبکه افزایش بی سابقه ای پیدا کرده است، نشانه هایی از کاهش تراز سود ماینرها به وجود آمده است. این بدان معناست که در حال حاضر استخراج هر بیت کوین گران ‌تر از هزینه های ماینرها است، در حالی که پاداش دلاری ماینرها به کاهش ادامه می‌ دهد، ممکن است چرخه تسلیم ماینرها را در پیش داشته باشد.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته چهارم می 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته چهارم می ۲۰۲۲

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته چهارم می ۲۰۲۲

قیمت بیت کوین در هفته گذشته پس از نشانه های اولیه جدایی احتمالی بین بازار ارزهای دیجیتال و بازارهای سهام سنتی، به تثبیت ادامه داد. شاخص S&P500 از پایین ترین سطح این هفته ۷.۴ درصد رشد کرد و شاخص NASDAQ با ۹.۶ درصد رشد همراه بود. در همین حال، بیت کوین تا پایین ترین سطح ۲۸۲۶۱ دلار معامله شد و در اوایل روز دوشنبه افزایش قیمت پیدا کرد. تا بالاترین سطح هفتگی ۳۰۷۱۰ دلار را بازیابی کند. اتریوم همچنین هفته سختی را پشت سر گذاشت و ۱۷.۸ درصد از ارزش خود را تا محدوده ۱۷۰۰ دلار از دست داد، اما صبح دوشنبه به قیمت ۱۹۰۰ دلار بازگشت.

پس از رویداد فروش LUNA در اوایل ماه، یک تغییر رفتاری مشخص در روند انباشت بیت کوین روی زنجیره رخ داده است. به طور خاص، نهادهایی با موجودی کمتر از ۱۰۰ بیت کوین و آنهایی که دارای بیش از ۱۰ هزار بیت کوین هستند، انباشته کننده های قابل توجهی بوده اند. کیف پول های باقی مانده نیز از توزیع ‌کنندگان خالص به خنثی تبدیل شده‌ اند. این نشان دهنده یک تغییر قابل توجه در رفتار در مقایسه با دوره فوریه و اواسط ماه مه است که انباشت و توزیع متناوب بود، و منعکس کننده عدم اطمینان و سرمایه در حال چرخش است.

با این حال، فعالیت های زنجیره ای بسیار نرم باقی می ماند. با این حال، هولدرهایی که باقی می مانند، به نظر می رسد که مایل به دو برابر شدن با کاهش قیمت هستند، و تمایلی به فروش دارایی ها ندارند، حتی اگر با ضرر نگه داشته شوند.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۶/۰۱

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/06/01
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۶/۰۱

فقط هولدرها باقی می مانند

در ماه ‌های اخیر، ما نشان داده‌ ایم که چگونه فعالیت شبکه ای بیت‌ کوین هم ضعیف و هم پایدار است. این یک ویژگی معمولی در بازارهای نزولی گذشته است، جایی که فعالیت تراکنش های شبکه تحت سلطه هولدرها است، که به مراتب نسبت به قیمت حساس تر هستند.

پس از فروش ماه مه ۲۰۲۱، ما شاهد یک پاکسازی متوسط کیف پول ها بودیم، زیرا سرمایه گذاران به طور کامل دارایی های خود را خالی کردند. این امر با افزایش چهار ماهه رشد کیف پول همراه شد. زیرا عدم اطمینان در روانشناسی سرمایه گذاران رخنه کرد و خریداران حاشیه ای با کاهش سرمایه از بازار خارج شدند.

همانطور که در نمودار زیر می بینیم، عملکرد ضعیف قیمت در اواخر، رشد کیف پول ها را در یک توقف کوتاه مدت قرار داده است، اگرچه قابل مقایسه با ماه می ۲۰۲۱ نیست.

نمودار تعداد آدرس های با موجودی غیر صفر بیت کوین

نمودار تعداد آدرس های با موجودی غیر صفر بیت کوین
نمودار تعداد آدرس های با موجودی غیر صفر بیت کوین

نمودار آدرس های فعال و موجودی های بیت کوین

در طول رویدادهای بسیار پرنوسان مانند فروش بیت کوین های LUNA، ما اغلب شاهد افزایش فعالیت های شبکه ای هستیم، زیرا سرمایه گذاران وحشت می کنند، می فروشند. در مارس ۲۰۲۰ و نوامبر ۲۰۱۸، این افزایش در فعالیت های پس از فروش باعث شروع دوره های صعودی بعدی شد.

در حالی که این احتمال را نمی توان رد کرد، می بینیم که هم آدرس های فعال و هم موجودی نهنگ ها همه این افزایش فعالیت را بازگردانده اند، و به محدوده ایجاد شده از سپتامبر ۲۰۲۱ بازگشته اند. به عبارت دیگر، فروش اخیر و قیمت ‌های پایین ‌تر هنوز الهام‌ بخش هجوم کاربران جدید به فضا نشده است و فقط هولدرها باقی مانده است.

نمودار آدرس های فعال و موجودی های بیت کوین
نمودار آدرس های فعال و موجودی های بیت کوین

تغییر در رفتار انباشتگی

البته فعالیت های شبکه ای تنها بخشی از داستان است. در حالی که رشد کیف پول نهنگ ها و نهادهای فعال ممکن است راکد باشند، این تجزیه و تحلیل ارزش اقتصادی سرمایه گذاران و کیف پول های باقی مانده را در نظر نمی گیرد. با کاهش قیمت ها، توانایی هولدرها برای بدست آوردن بیت کوین بیشتر به ازای هر دلار افزایش می یابد.

امتیاز روند انباشت تغییر قابل توجهی در رفتار داشته است. تقریباً برای ۲ هفته، نمره کامل بالای ۰.۹ را کسب کرده است. این نشان می دهد که نهنگ های موجود در شبکه به میزان قابل توجهی به دارایی های خود اضافه می کنند.

نمونه های قبلی روند انباشت پایدار در دو سطح قرار می گیرند:

دایره های آبی رنگ در طول دوره صعودی که معمولاً در نزدیکی بالاترین سطح به عنوان پول هوشمند موجودی خود را توزیع می کند.

دایره های سبز رنگ در طول روندهای نزولی که عموماً پس از اصلاحات بسیار قابل توجه در قیمت ایجاد می شود، زیرا روانشناسی سرمایه گذار از عدم اطمینان به انباشت ارزش تغییر می کند. یک استثنای قابل توجه، دوره پس از ATH در دسامبر ۲۰۲۱ است که در آن مشخص شد که افت این شاخص نشانه افت قیمت نبوده است، و بسیاری از این دارایی ها با ضرر کمتر توزیع شده اند.

نمودار روند انباشتگی بیت کوین ها با اندیکاتور مووینگ ۷ روزه

نمودار روند انباشتگی بیت کوین ها با اندیکاتور مووینگ 7 روزه
نمودار روند انباشتگی بیت کوین ها با اندیکاتور مووینگ ۷ روزه

اگر گروه‌ های کیف پول مختلفی را که به این امتیاز انباشت بالا کمک می‌ کنند، تشریح کنیم، می ‌توانیم دو گروه خاص را شناسایی کنیم: موجودی ‌هایی با کمتر از ۱۰۰ بیت کوین و نهادهایی با بیش از ۱۰ هزار بیت کوین.

با بررسی اولی، می ‌توانیم متوجه شویم که شیب موجودی کیف پول نهنگ ها به دنبال فروش اخیر افزایش یافته است. علاوه بر این، موجودی کل این گروه به میزان ۸۰۷۲۴ بیت کوین افزایش یافته است که به طور قابل ملاحظه ای مشابه ۸۰۰۸۱ بیت کوین خالص تصفیه شده توسط بنیاد LUNA است. در واقع، افزایش تقاضا از کمتر از ۱۰۰ واحد بیت کوین با قیمت های پایین تر، عرضه ای را که توسط بنیاد LFG در تلاش برای دفاع از UST منحل شده است، جبران کرده است.

نمودار کیف پول های کمتر از ۱۰۰ بیت کوین

نمودار کیف پول های کمتر از 100 بیت کوین
نمودار کیف پول های کمتر از ۱۰۰ بیت کوین

نمودار کیف پول های بیش از ۱۰ هزار بیت کوین

گروه دیگری که به امتیاز روند انباشتگی بالا کمک کرده است، نهنگ هایی با بیش از ۱۰ هزار بیت کوین هستند. در طول ماه می، این نهادها ۴۶۲۶۹ بیت کوین به موجودی خود اضافه کرده اند و توجه داشته باشید که این شامل توزیع ۸۰ هزار بیت کوین از کیف پول بنیاد LFG می شود.

نمودار کیف پول های بیش از 10 هزار بیت کوین
نمودار کیف پول های بیش از ۱۰ هزار بیت کوین

نمودار روند انباشتگی کیف پول ها

این مشاهدات را می توان تا حد زیادی با بازرسی از تجزیه امتیاز روند انباشت بر اساس شاخص کیف پول ها تأیید کرد. در اینجا می ‌توانیم ببینیم که از زمان فروش، نهاد های دارای کمتر از ۱۰۰ بیت کوین و بیش از ۱۰ هزار بیت کوین سیگنال‌ های آبی نشان داده ‌اند که نشان‌ دهنده افزایش قابل‌ توجه در موجودی آنها در هفته‌ های اخیر است.

این یک تغییر قابل توجه از مقادیر نسبتا ضعیف (زرد – قرمز) در طول پیشبرد به سمت فروش است، به ویژه نهنگ ها توزیع کنندگان در مقیاس بزرگ هستند. نهنگ های باقی ‌مانده با ۱۰۰ تا ۱۰ هزار بیت کوین رتبه خنثی ‌تری را در حدود ۰.۵ حفظ کرده‌ اند که نشان ‌دهنده تغییر خالص نسبتا کمی در دارایی ‌های آنها است.

در بخش بعدی، رفتار هولدرهای بلند مدت را بررسی خواهیم کرد تا مشاهدات خود را بیشتر اصلاح کنیم.

نمودار روند انباشتگی کیف پول ها
نمودار روند انباشتگی کیف پول ها

نمودار بیت کوین های هولد شده هولدرهای بلند مدت

با یادآوری اینکه آستانه هولدرهای بلند مدت در اواخر دسامبر قرار دارد، جای تعجب نیست که عرضه کل LTH اخیراً بالا رفته است. در چند ماه گذشته، آستانه LTH در امتداد روند نزولی که از نوامبر تا ژانویه در جریان بود، عبور کرده است.

به طور معمول، انباشت عرضه در محدوده قیمت های جانبی رخ می دهد. این بدان معناست که در مدت زمان حدود ۱ ماهه، آستانه LTH وارد محدوده ادغام قبلی می شود که بین ۳۳ تا ۴۲ هزار دلار تعیین شده بود. بر اساس مشخصات URPD، حجم بسیار زیادی از عرضه در اینجا بین ژانویه و آوریل به دست آمد.

عرضه هولدرهای بلند مدت اخیراً به ATH 13.048 میلیون بیت کوین بازگشته است. مگر اینکه توزیع مجدد قابل توجهی در بیت کوین ها اتفاق بیفتد، بنابراین می ‌توانیم انتظار داشته باشیم که این معیار عرضه در طول ۳-۴ ماه آینده شروع به صعود کند، که نشان می‌ دهد هولدرها به تدریج جذب می‌ شود و عرضه را حفظ می ‌کند.

نمودار بیت کوین های هولد شده هولدرهای بلند مدت
نمودار بیت کوین های هولد شده هولدرهای بلند مدت

نمودار قیمتی بیت کوین های فروخته شده هولدرهای بلند مدت

با مفهوم LTH-SOPR به عنوان یک مضرب سود تحقق یافته، بنابراین می ‌توانیم میانگین قیمت را از جایی که بیت کوین های مصرف‌ شده LTH از آنجا می‌آیند به دست آوریم که به آن قیمت خرج شده می ‌گویند. قیمت مصرف شده LTH (صورتی) به ندرت بالاتر از قیمت بازار معامله می شود، اما در حال حاضر با میانگین متحرک ۷ روزه با قیمت ۳۲.۸ هزار دلار معامله می شود. آخرین باری که LTH ها با ضررهای این چنینی مواجه شدند، برای مدت کوتاهی پس از رویداد فروش مارس ۲۰۲۰ بود. در مورد خرس ۲۰۱۸، این قبل از چندین ماه از دست دادن LTH بود و با ۵۰ درصد کاهش قیمت اضافی به اوج خود رسید.

نمودار قیمتی بیت کوین های فروخته شده هولدرهای بلند مدت
نمودار قیمتی بیت کوین های فروخته شده هولدرهای بلند مدت

خلاصه و نتیجه گیری

افزایش فعالیت شبکه ای بیت کوین از سپتامبر ۲۰۲۱ آغاز شده است و هنوز نشانه های کمی از این تغییر مسیر وجود دارد. آنچه این نشان می دهد این است که هولدرها و خریداران بیت کوین در لحظه های آخر، را می توان با عدم تمایل به فروش بیت کوین های نگهداشته شده مشاهده کرد، حتی اگر با ضرر نگهداری شود.

تغییر قابل توجهی در روند انباشت شبکه ای به دنبال فروش ناشی از بیت کوین های LUNA رخ داد. به نظر می رسد نهاد هایی با کمتر از ۱۰۰ بیت کوین، حجم بیت کوین هایی معادل آن چیزی که توسط بنیاد لونا فروخته شده است، جذب کرده اند. در کنار اکثر هولدرهای بلند مدت، حجم فزاینده‌ ای از بیت کوین های هولد شده شده، با این قیمت ‌های پایین ‌تر خریداری می‌ شود.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم می 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم می ۲۰۲۲

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته دوم می ۲۰۲۲

بازار ارزهای دیجیتال هفته تاریخی بدی را پشت سر گذاشت. پروژه ۴۰ میلیارد دلاری LUNA  با تورم و فرو پاشی شدید، ۸۰ هزار بیت ‌کوینی که توسط بنیاد لونا  LFG فروخته شد، قیمت تتر تحت فشار قرار گرفت و برای مدت کوتاهی زیر ۱ دلار کاهش پیدا کرد، منابع استیبل ‌کوین با کاهش ۷.۵ میلیارد دلاری همراه بود.

بازار ارزهای دیجیتال هفته گذشته را پر از نوسانات و هرج و مرج تاریخی تجربه کرد، و نرخ مبادله دو استیبل کوین UST و USDT در مرکز توجهات قرار گرفت. در طی تنها چند روز، دو استیبل کوین برتر بر اساس ارزش بازار (LUNA و UST) نزدیک به ۴۰ میلیارد دلار از ارزش سرمایه گذاران را نابود کردند. UST ثبات ۱ دلاری خود را به طور کامل از دست داد و LUNA به قیمت ۰.۰۰۰۰۱ دلار سقوط کرد زیرا عرضه آن بسیار متورم شد. در نتیجه آن، بنیاد لونا (LFG) تنها ذخایر اخیر خود را که تعداد ۸۰۳۹۴ عدد بیت کوین بود برای حفظ ارزش استیبل کوین خود به فروش رساند، اگرچه موفقیت آمیز نبود.

در اواخر هفته و با بیشتر شدن اخبار کاهش قدرت UST، سرمایه گذاران بازار به طور موقت نسبت به کیفیت ثبات تتر (USDT) ابراز نگرانی کردند. USDT برای مدت کوتاهی به پایین ترین سطح ۰.۹۵۶۵ دلار رسید، اما در عرض ۲۴ ساعت بهبود یافت و در حال حاضر با تخفیف بسیار جزئی با قیمت ۰.۹۹۸ دلار معامله می شود.

۳.۲۷۵ میلیارد دلار بیت کوین فروخته شده توسط LFG، موجب افزایش فشار فروش ها در بازار شد، و بیت کوین با ۲۱.۲ درصد کاهش تا سطح ۲۶۵۱۳ دلار معامله شد. این پایین ‌ترین قیمت بیت کوین از دسامبر ۲۰۲۰ است و طبیعتاً بسیاری از بازار را تحت فشار مالی قرار می ‌دهد.

در این هفته ما این سه موضوع کلیدی را پوشش خواهیم داد:

پویایی بازار UST و LUNA، آنچه برای منابع LUNA و UST اتفاق افتاد و نحوه استقرار ذخایر بیت کوین LFG.

کاهش لحظه ای مختصر USDT و چگونگی تاثیر آن بر درک بازار سایر استیبل کوین‌ها مانند USDC، BUSD و DAI.

قیمت بیت کوین به سمت قیمت واقعی آن معامله شد که از نظر تاریخی سطح حمایت قابل توجهی است.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۱۸/۰۵/۲۰۲۲

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 18/05/2022
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۱۸/۰۵/۲۰۲۲

سقوط تماشایی و انعکاسی لونا

در چند سال گذشته، بازار شاهد افزایش مارکت کپ استیبل کوین‌ها بوده است که بخش قابل توجهی از کل ارزش بازار همه دارایی‌ های دیجیتال را نشان می ‌دهد. در ۸ می، استیبل کوین ها بیش از ۱۳۵ میلیارد دلار ارزش بین USDT، USDC، BUSD، DAI و UST به دست آوردند.

در مورد UST و LUNA، طراحی الگوریتمی به کاربران این امکان را می ‌دهد تا بدون توجه به قیمت بازار هر دو دارایی، ۱ UST را به LUNA به ارزش ۱ دلار (و بالعکس) تبدیل کنند. در واقع، این بدان معناست که زمانی که تقاضا برای UST وجود دارد، عرضه LUNA منعقد می‌شود (و قیمت اغلب افزایش می‌یابد). با این حال، همین انعکاس به صورت معکوس عمل می‌ کند، وقتی تقاضا کاهش می ‌یابد و قیمت ‌ها به سمت پایین حرکت می ‌کنند، عرضه LUNA می‌ تواند بیش از حد افزایش یابد.

ثبات UST در ۹ می شروع به از بین رفتن کرد، جایی که LUNA حدود ۶۰ دلار معامله می شد. طی ۳۶ ساعت بعدی، قیمت LUNA به زیر ۰.۱ دلار سقوط کرد و UST بین ۰.۳۰ تا ۰.۸۲ دلار معامله شد. این امر مکانیسم بازخرید پروتکل را در حالت overdrive قرار داد، زیرا کاربران هر دو دچار وحشت شدند و مبادله ۱ UST را با LUNA به ارزش ۱ دلار آربیتراژ کردند که باعث افزایش عرضه و کاهش بیشتر قیمت ‌ها شد.

در زمان نگارش این مقاله، LUNA اکنون با قیمت ۱۷۰.۰۰۰ دلار معامله می شود (۹۹.۹۹۹۸ درصد کاهش نسبت به ATH)، و UST در حدود ۰۰.۱ دلار تثبیت شده است که بسیار پایین تر از ۱ دلار است.

نمودار قیمت LUNA و UST در زمان رخداد De-peg

نمودار قیمت LUNA و UST در زمان رخداد De-peg
نمودار قیمت LUNA و UST در زمان رخداد De-peg

نمودار عرضه UST و عرضه LUNA

بزرگی تورم عرضه LUNA را می توان در نمودار زیر مشاهده کرد، که در آن عرضه UST (سبز، RHS) در مقیاس خطی است، در حالی که عرضه LUNA (قرمز، LHS) در مقیاس log است. در طول یک هفته، ۷.۵ میلیارد دلار آمریکا (۴۰٪ عرضه) بازخرید شد، در حالی که عرضه LUNA از ۳۴۳ میلیون به بیش از ۶.۵۳ تریلیون رسید.

نمودار عرضه UST و عرضه LUNA
نمودار عرضه UST و عرضه LUNA

نمودار موجودی بیت کوین های لونا

در یک مرحله در تاریخ ۱۳ مه، زنجیره بلوکی LUNA در نتیجه تأثیرات مرتبه دوم بر ثبات این ارز و حاکمیت شبکه به دلیل عرضه بیش از حد، متوقف شد.

با کاهش قیمت UST، بنیاد لونا شروع به استقرار ذخایر بیت کوین به دست آمده خود در تلاش برای تثبیت آن کرد. مجموع ذخایر آنها در ماه ‌های اخیر به ۸۰۳۹۴ بیت کوین افزایش یافته بود که بزرگترین خرید ها بین ۲۱ مارس و ۵ می انجام شده است. مجموع ارزش واقعی دارایی های آنها، با بیت کوین های ارزش گذاری شده در زمان اضافه شدن به کیف پول، ۳.۲۷۵ میلیارد دلار بود.

این کیف پول ها طی یک بازه زمانی ۲۱.۵ ساعته بین ۹ تا ۱۰ می به طور کامل تخلیه شدند.

نمودار موجودی بیت کوین های لونا
نمودار موجودی بیت کوین های لونا

نمودار موجودی بیت کوین های لونا در مقایسه با صرافی ها

موجودی بیت کوین LFG در سه ترانش مطابق شکل زیر تخلیه شد. اولین ترانش در ساعت ۳:۳۰ روز ۹ مه حدود ۷۵۰ میلیون دلار (۲۲۱۸۹ بیت کوین) به ارزش ۷۵۰ میلیون دلار، زیرا UST تا ۰.۹۸ دلار معامله شد. دومین تراکنش ۳۰۰۰۰ بیت کوین (۹۱۶ میلیون دلار) ۱۵ ساعت بعد به کار گرفته شد و تراکنش نهایی ۲۸۲۰۵ بیت کوین (۸۷۳ میلیون دلار) ۶.۵ ساعت بعد از کیف پول خالی شد.

مجموعه ‌ای از جریان‌ های ورودی مبادله ‌ای با اندازه معادل (به رنگ آبی نشان داده شده‌اند) بین ساعت ۱۸:۳۰ روز ۹ می و ۰۱:۱۰ در ۱۰ می رخ داد، زیرا بیت کوین ‌ها توسط بازار سازانی که توسط LFG درگیر شده بودند بین متولیان انتقال داده می ‌شد. با ارزیابی ما، مقصد اولیه این سکه ها عبارت بودند از:

۵۲۱۸۹ بیت کوین از طریق OTC (که به سرعت در جاهای دیگر از جمله بایننس مستقر شدند) و به صرافی Gemini ارسال شد. و ۲۸۲۰۵ بیت کوین از طریق انتقال مستقیم به بایننس ارسال شد.

نمودار موجودی بیت کوین های لونا در مقایسه با صرافی ها
نمودار موجودی بیت کوین های لونا در مقایسه با صرافی ها

نمودار بالانس موجودی بیت کوین در تمام صرافی ها

LFG از آن زمان تائید کرده است که تقریباً تمام بیت کوین ها فروخته شده است، و از ۱۶ می، فقط ۳۱۳ بیت کوین در موجودی آن ها باقی مانده است.

موجودی مبادلات کل در این دوره حدود ۸۸ هزار بیت کوین افزایش یافته است که بالاتر از ۸۰۳۹۴ بیت کوین استقرار شده توسط LFG است. این نشان می دهد که این رویداد ها باعث ایجاد یک اثر مسری و وحشت بیشتر می شود، زیرا سرمایه گذاران را با فشار فروش بیشتری مواجه کرد. جریان خروجی بزرگی از Coinbase در ۱۴ مه رخ داد، اگرچه به نظر نمی رسد که Coinbase محل دریافت بیت کوین های LFG باشد.

نمودار بالانس موجودی بیت کوین در تمام صرافی ها
نمودار بالانس موجودی بیت کوین در تمام صرافی ها

سرایت ناپایداری استیبل کوین ها

گویی هفته به اندازه کافی هرج و مرج را تجربه نکرده بود، در ۱۱ مه، تتر (USDT) که بزرگترین استیبل کوین از نظر ارزش بازار است، تحت فشار قرار گرفت. در حالی که UST از نظر حجم بازار (۲۱ میلیارد دلار) قابل توجه بود، بسیاری USDT را با اندازه ۸۳ میلیارد دلار به شکل فعلی آن از نظر سیستمی برای بازار مهم می دانند، که جفت مظنه غالب در بسیاری از صرافی ها است.

در بازه زمانی از میانه روز ۱۱ می تا ظهر ۱۲ می، USDT زیر قیمت ۱ دلار خود تا ۰.۹۵۶۵ دلار معامله شد، قبل از اینکه ظرف ۳۶ ساعت بهبود یابد، در این مدت، سایر استیبل کوین‌ های اصلی USDC، BUSD و DAI با ۱% تا ۲% پرمیوم را تجربه کردند زیرا سرمایه‌ گذاران به سمت دارایی‌ هایی رفتند که تصور می‌ کردند کمتر در معرض خطر سرایت قرار دارند.

نمودار مقایسه ای قیمت استیبل کوین ها

نمودار مقایسه ای قیمت استیبل کوین ها
نمودار مقایسه ای قیمت استیبل کوین ها

نمودار عرضه در گردش استیبل کوین USDT

اگر به عرضه USDT نگاه کنیم، می بینیم که در واقع، بیش از ۷.۴۸۵ میلیارد دلار USDT طی هفته بازخرید شده است. کل عرضه USDT از نزدیک به ۸۱.۲۳۷ میلیارد ATH به ۷۵.۷۵ میلیارد دلار کاهش یافت.

نمودار عرضه در گردش استیبل کوین USDT
نمودار عرضه در گردش استیبل کوین USDT

نمودار عرضه در گردش استیبل کوین USDC

ما همچنین شاهد تغییرات جالب عرضه در سایر عرضه‌های اصلی استیبل کوین در این هفته بودیم که بینشی در مورد ترجیحات بازار در زمان استرس ارائه می ‌کرد. USDC روند انقباض عرضه را که از اواخر فوریه برقرار بود، معکوس کرد و ۲.۶۳۹ میلیارد دلار افزایش یافت. با توجه به رشد غالب USDC در ۲ سال گذشته، این ممکن است نشانگر تغییر ترجیح بازار از USDT و به سمت USDC به عنوان استیبل کوین ترجیحی باشد.

نمودار عرضه در گردش استیبل کوین USDC
نمودار عرضه در گردش استیبل کوین USDC

نمودار عرضه در گردش استیبل کوین DAI

استیبل کوین دیگری که شاهد تغییر چشمگیر عرضه بود، DAI بود که با کاهش ۲۴.۴ درصدی عرضه مواجه شد، زیرا ۲.۰۶۷ میلیارد دلاراز آن سوخته شد. DAI یک استیبل کوین بیش از حد وثیقه ای است که توسط سایر دارایی های دیجیتال سپرده شده در پروتکل Maker پشتیبانی می شود. عرضه DAI زمانی منقبض می شود که دارندگان بدهی موقعیت خود را با بازپرداخت و سوزاندن DAI ببندند.

این فرآیند می تواند اختیاری باشد یا در صورت انحلال خزانه اجباری شود. با این حال، علی‌ رغم نوسانات بالا در دارایی‌ های وثیقه ای، افزایش تقاضا برای DAI و رویدادهای انحلال، DAI موفق شد ۱ دلار را حفظ کند، اگرچه با حجم بسیار کمی معامله می‌ شود.

نمودار عرضه در گردش استیبل کوین DAI
نمودار عرضه در گردش استیبل کوین DAI

تلفات سنگین در شبکه

همانطور که حماسه LUNA آشکار شد، بیت کوین های به دست آمده توسط LFG در شبکه با قیمت های بسیار پایین تر از زمانی که خریداری شده بودند، فروخته شدند. در شرایطی که USDT نیز تحت فشار قرار گرفت، قیمت ها به زیر سطح حمایت ۲۹ هزار دلاری تعیین شده در ژوئیه ۲۰۲۱ رسید. این امر در واقع همه سرمایه گذاران از چرخه ۲۰۲۱-۲۰۲۲ را در معرض ضرر قرار داد و باعث زیان خالص قابل توجه و گسترده شد.

زیان خالص محقق شده توسط تمام مخارج شبکه ای به بیش از ۲.۵ میلیارد دلار برای دو روز متوالی رسید که همتراز با بزرگترین رویدادهای فاز تسلیم تاریخ است.

LFG به تنهایی باعث زیان ۷۰۳.۷ میلیون دلاری به کل شد. توجه داشته باشید، این ضرر بین زمانی که سکه‌ ها وارد کیف پول LFG می‌ شوند و از آن خارج می‌ شوند، به حساب نمی ‌آیند و زیان‌های اضافی را که با معامله بیت ‌کوین برای UST و LUNA با تورم بسیار بالا گرفته شده است، در نظر نمی‌ گیرد.

نمودار خالص سود و زیان دلاری بیت کوین

نمودار خالض سود و زیان دلاری بیت کوین
نمودار خالض سود و زیان دلاری بیت کوین

نمودار ضررهای محقق شده بیت کوین

همانطور که دامیننس بیت کوین رشد می کند، طبیعتاً ضررهای دلاری می تواند در طول زمان بیشتر شود. بنابراین، می ‌توانیم با تقسیم ضرر روزانه در سراسر شبکه بر روی Realized Cap، یک متریک «تلفات واقعی نسبی» ایجاد کنیم.

در اینجا می ‌توانیم ببینیم که تسلیم LUNA همچنان یکی از بزرگ‌ ترین رویداد های زیان را در ۵ سال گذشته ایجاد کرده است، و مجموع زیان‌ های معادل ۰.۲۸٪ از سقف تحقق یافته را ایجاد می ‌کند. این قابل مقایسه با موارد زیر می باشد:

رویدادهای شروع و پایان فروش بازار نزولی ۲۰۱۸ – سقوط بازار همزمان با ویروس کووید مارس ۲۰۲۰ و فروش هایی که در ماه می ۲۰۲۱ رخ داد.

نمودار ضررهای محقق شده بیت کوین
نمودار ضررهای محقق شده بیت کوین

نمودار روند انباشت بیت کوین

با این حال، علیرغم نوسانات، به نظر می رسد که خریداران در بازار به شدت واکنش نشان دادند زیرا قیمت ها به سمت قیمت واقعی کاهش یافتند. نمودار و جدول زیر امتیاز روند انباشتگی را نشان می‌ دهد، که وقتی بخش بزرگی از بازار به موجودی‌ های شبکه ای خود اضافه می ‌کنند، مقادیر نزدیک ‌تر به ۱ را برمی ‌گرداند.

در روز پنجشنبه ۱۲-مه، زمانی که بازار در پایین ترین سطح قرار داشت، امتیاز روند انباشتگی از مقادیر بسیار ضعیف زیر ۰.۳ معکوس شد و به ارزش های ۰.۷۹۶ بازگشت. با حمایت از جهش قیمت بیت کوین به ۳۰ هزار دلار، امتیاز برای باقیمانده هفته مقادیر بالای ۰.۹ را برگرداند، که نشان می دهد فعالیت های سمت خرید قوی صورت گرفته است.

نمودار روند انباشت بیت کوین
نمودار روند انباشت بیت کوین

نمودار روند انباشت با امتیاز دهی به گروه کیف پول ها

این را می‌ توان با نگاهی به گروه‌ کیف پول های مختلف تأیید کرد. چیزی که می‌ توانیم ببینیم، بازگشت سریع از تجمع ضعیف (<0.3، رنگ‌ های گرم) در همه گروه‌ ها در اوایل ماه مه، به تجمع قوی در اکثر گروه ‌های این هفته (> 0.7، رنگ‌ های سرد) است.

هولدر‌های کوچک (< 1BTC) تا حد زیادی بزرگترین انباشت ‌کننده ‌ها بودند و توسط نهنگ‌ هایی با بیش از ۱۰ هزار بیت کوین (که شامل تعادل LFG که کاملاً توزیع ‌کننده بود) پشتیبانی می ‌شدند. گروه‌ های کیف پولی که ۱۰۰ تا ۱۰ هزار بیت کوین در اختیار دارند، در انباشت خالص خود ضعیف‌ تر باقی ماندند.

مشاهدات اولیه این است که در حالی که موجودی مبادله بالاتر بود، ضررهای متوجه شده در مقیاس تاریخی گرفته شد و LFG 80 هزار بیت کوین را تخلیه کرد، این تأثیرات توزیع جبران شده که در هفته گذشته به شدت بر امتیاز روند انباشتگی تأثیر گذاشته است.

نمودار روند انباشت با امتیاز دهی به گروه کیف پول ها
نمودار روند انباشت با امتیاز دهی به گروه کیف پول ها

خلاصه و نتیجه گیری

آنچه در این هفته اتفاق افتاد ماهیت تاریخی داشت، اما از بسیاری جهات با ویژگی‌ های بازار ارزهای دیجیتال همسو بود. نمونه ‌های مختلفی از پروژه‌ های ارزهای دیجیتال با نام بزرگ وجود داشته است که مشخص شد ناپایدار بوده و در نهایت تحت تأثیر وزن خود از بین ‌رفته اند. چنین رویداد هایی معمولاً با فشار نزولی قیمت یک بازار نزولی تسریع می ‌شوند، زیرا تقاضا کاهش می‌ یابد و سیستم‌ های آزمایشی تحت فشار قرار می‌ گیرند.

همانطور که استیبل کوین ها به طور فزاینده ای به عنوان زیر ساخت لایه پایه در بازار ادغام می شوند، امواج شوک یک رویداد به ویژه در بزرگترین استیبل کوین USDT، تأثیرات گسترده ای خواهد داشت. شتاب مضاعف ناشی از کاهش ارزش UST و USDT، حدود ۴۰ میلیارد دلار در ارزش LUNA/UST از بین رفت، و با اضافه کردن LFG به فشار فروش، ۸۰ هزار بیت کوین طوفانی کامل ایجاد کرد. این رویداد همچنین بدون شک توجه نظارتی را با سرعت و فوریت بیشتری جلب خواهد کرد.

باید دید که آیا بازگشت کامل به قیمت واقعی برای استراحت این بازار نزولی مورد نیاز است یا خیر، و اگر چنین است، آیا برای ماه ‌ها، هفته ‌ها، روزها یا فقط یک لحظه کوتاه است. اگر انباشتی که مشاهده کردیم نشان دهنده حمایتی باشد که گاوها در محدوده ۲۰ هزار دلاری مایل به انجام آن هستند، شاید آن روزها پشت سر ما باشد. همچنین توجه داشته باشید، تعداد زیادی از نیروهای کلان، تورمی و پولی سیاست‌ های پولی وجود دارد که به عنوان باد مخالف عمل می‌ کنند. راه پیش رو احتمالاً همچنان دشوار خواهد بود.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته سوم آوریل 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته سوم آوریل ۲۰۲۲

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته سوم آوریل ۲۰۲۲

کندل هفتگی بیت کوین در هفته گذشته در قیمت ۴۲۱۵۸ دلار باز شد، و در ابتدای هفته با کاهش ۶ درصدی به حمایت ۳۹۲۰۰ دلار برخورد کرد. سپس شاهد برگشت قیمت تا ۴۱۵۰۰ دلار بودیم، و سرانجام معامله گران بازار در پایان هفته روی قیمت ۳۹۶۷۸ دلار به توافق رسیدند.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۴/۱۸

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/04/18
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۴/۱۸

نمودار موجودی بیت کوین صرافی ها

موجودی بیت کوین داخل صرافی ها همچنان رو به کاهش است و روند نزولی دارد. این مورد بیانگر این است که با کم شدن عرضه و به دلیل افزایش تقاضا، قیمت بیت کوین در میان مدت و بلند مدت می تواند به شدت افزایش پیدا کند. میزان بیت کوین های موجود تا روز قبل عدد ۲۲۷۴۴۱۸ عدد بیت کوین را نشان می دهد.

نمودار موجودی بیت کوین صرافی ها امروز 29 فروردین 1401
نمودار موجودی بیت کوین صرافی ها امروز ۲۹ فروردین ۱۴۰۱

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها:

چهار روز قبل، دومین خروج سنگین بیت کوین از صرافی ها را نسبت به شش ماه گذشته شاهد بودیم. میزان ۲۴۵۶۰ بیت کوین از صرافی ها ها خارج شد، تا موجودی صرافی ها به کمترین میزان خود در طول سه و نیم سال گذشته برسد.

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها امروز 29 فروردین 1401
نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها امروز ۲۹ فروردین ۱۴۰۱

نمودار سختی شبکه بیت کوین

سختی استخراج بیت کوین بعد از ثبت سقف تاریخی جدیدی که در هفته گذشته داشت، کاهش نسبی پیدا کرده است. و این مورد نیز می تواند بر قیمت بیت کوین تاثیر منفی بگذارد. البته این کاهش می تواند موقتی باشد و بیت کوین با توجه به سایر پارامترهای تحلیلی پتانسیل های رشد در آینده نزدیک را دارد.

نمودار سختی شبکه بیت کوین امروز 29 فروردین 1401
نمودار سختی شبکه بیت کوین امروز ۲۹ فروردین ۱۴۰۱

نمودار موجودی بیت کوین ماینرها

ماینرهای بیت کوین در حال حاضر میزان ۱۸۵۹۸۷۲ عدد بیت کوین در اختیار دارند. این مقدار نسبت به تاریخ ۱۰ فوریه که تعداد ۱۸۶۴۲۰۶ عدد بیت کوین در اختیار داشتند، کاهش ۴۳۰۰ بیت کوین را نشان می دهد. بنابراین بخشی از فشار فروش ها در این مدت ناشی از فروش بیت کوین های ماینرها بوده است. اما همچنان عمده ماینرها تمایلی به فروش دارایی های خود نشان نداده اند.

نمودار موجودی بیت کوین ماینرها امروز 29 فروردین 1401
نمودار موجودی بیت کوین ماینرها امروز ۲۹ فروردین ۱۴۰۱

تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم مارس 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم مارس ۲۰۲۲

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته دوم مارس ۲۰۲۲

بیت کوین در طول هفته گذشته باز هم نوسانات شدیدی داشت. قیمت برترین کوین بازار در محدوده ۳۸۴۲۰ دلار باز شد, و در ابتدای هفته شاهد افزایش شدید قیمت تا محدوده ۴۲۵۹۰ دلار بودیم. با کاهش حمایت خریداران و عدم تثبیت قیمت بالای محدوده ۴۱۰۰۰ دلار بیت کوین به سمت حمایت های خود بازگشت. فشار فروش بیشتر موجب کاهش قیمت تا محدوده ۳۷۵۸۰ دلار شد، و سپس در قیمت ۳۷۷۷۷ دلار بسته شد.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۳/۱۴

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/03/14
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۳/۱۴

نمودار موجودی بیت کوین صرافی ها

شاخص میزان موجودی بیت کوین در صرافی ها نشان می دهد که علی رغم کاهش قیمت بیت کوین و رنج بودن آن در محدوده ۴۵ هزار الی ۳۳ هزار دلار شاهد افزایش چشمگیر خروج بیت کوین از صرافی ها بوده ایم. روز گذشته حجم بالای بیت کوین از صرافی خارج شده تعیین میزان موجودی در صرافی ها به رقم بی سابقه رسیده است.

نمودار موجودی بیت کوین صرافی ها امروز 23 اسفند 1400
نمودار موجودی بیت کوین صرافی ها امروز ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها:

در سه روز گذشته میزان ورود و خروج بیت کوین به صرافی ها منفی ۳۶۶۱۳ بیت کوین می باشد. به این معنی که حجم خرید های انجام شده در محدوده‌های فعلی بالا بوده و تعیین میزان خروج بیت کوین با ضریب اطمینان بالایی به عنوان یکی از محدوده های مهم حمایت برای بیت کوین می باشد. این میزان بالای حجم خروجی بیت کوین از صرافی در ۶ ماه گذشته بی‌سابقه بوده، بنابراین یکی از نشانه‌های مثبت برای روند آینده این ارز می باشد.

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها امروز 23 اسفند 1400
نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها امروز ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

نمودار فاندینگ ریت بیت کوین در تمام صرافی ها

برآیند فاندینگ ریت بیت کوین در تمام صرافی ها عدد منفی ۰.۰۰۶ را نشان می‌دهد این موارد بیانگر این است که تمایلات اغلب سرمایه گذاران در کوتاه مدت روی روند نزولی بوده و پوزیشن ها در جهت فروش بیشتر می باشد. اما از طرف دیگر همانطور که نمودار های قبلی مشاهده شد، میزان خروج بیت کوین از صرافی ها می تواند در آینده موجب رشد قیمت و حرکت به سمت اهداف بالا شود.

نمودار فاندینگ ریت بیت کوین در تمام صرافی ها 23 اسفند 1400
نمودار فاندینگ ریت بیت کوین در تمام صرافی ها ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

نمودار همبستگی بیت کوین با شاخص leverage Ratio

در نمودار مشخص است که این شاخص افزایش پیدا کرده است، این رشد به معنای فعالیت بیشتر تریدرها در بازار فیوچرز می باشد. معمولا این شاخص در یک دوره زمانی افزایش می یابد، و بعد از آن به صورت شارپ کاهش پیدا می کند. زمانی که این شاخص ریزش پیدا می کند، بیت کوین نیز وارد اصلاح قیمت می شود. اما با توجه به اینکه نسبت اهرم معاملات فیوچرز در سقف خود قرار گرفته است، و ما در یک روند نزولی قرار داریم، با کاهش و ریزش این شاخص، احتمال اینکه بیت کوین نیز به همین صورت واکنش داشته باشد وجود دارد. بنابراین در معاملات اهرمی خود احتیاط کرده و از حد ضرر استفاده کنید.

نمودار همبستگی بیت کوین با شاخص leverage Ratio
نمودار همبستگی بیت کوین با شاخص leverage Ratio

تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول مارس 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول مارس ۲۰۲۲

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته اول مارس ۲۰۲۲

بیت کوین در هفته گذشته نوسانات شدیدی را تجربه کرد. برترین آلت کوین بازار در اوایل هفته با افزایش قیمت شدید به سرعت به محدوده مقاوت ۴۵ هزار دلار رسید، و با توجه به افزایش اخبار منفی در بازار با برخورد به مقاومت دچار واکنش قیمت و برگشت سریعی بود. کندل هفتگی نهایتا در قیمت ۳۸۴۲۰ دلار بسته شد.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۳/۰۷

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/03/07
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۳/۰۷

در این هفته به بررسی چند شاخص مهم برای بهبود درک روند بازار می پردازیم.

نمودار سختی شبکه بیت کوین

سختی شبکه بیت کوین در این هفته با کاهش همراه بوده است. رسیدن سختی استخراج بیت کوین به بالاترین سطح تاریخی در هفته گذشته و همزمان شدن با ریزش قیمت موجب شد برخی از ماینرها دستگاه های خود را خاموش کنند. در واقع یکی از دلایل ریزش قیمت در روزهای اخیر همین موضوع می باشد.

از سوم دسامبر درآمد کلی ماینر ها به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده است، و به سطح کلیدی خود نزدیک شده است. بنابراین اگر ماینرهای بیشتری تصمیم به خاموش کردن دستگاه های خود بگیرند، می تواند باعث کاهش سختی شبکه و همچنین کاهش بیشتر قیمت شود.

نمودار سختی شبکه بیت کوین امروز 16 اسفند 1400
نمودار سختی شبکه بیت کوین امروز ۱۶ اسفند ۱۴۰۰

نمودار بیت کوین های موجود در کیف پول ماینرها:

میزان موجودی بیت کوین در کیف پول ماینرها افزایش قابل توجهی در کف قیمت داشته است. به طور کلی این میزان موجودی در طول یک سال گذشته همچنان در حال افزایش می باشد،

اما در هفته های گذشته در محدوده ۴۵ هزار دلار، با کاهش اندکی همراه بوده است، که نشان می دهد ماینرها برای جبران هزینه های خود و جلوگیری از ضرر و زیان، مقداری از موجودی بیت کوین های خود را نقد کرده اند. اما شیب روند همچنان افزایشی می باشد، و تمایلات برای حفظ این دارایی هنوز مثبت می باشد.

نمودار بیت کوین های موجود در کیف پول ماینرها امروز 16 اسفند 1400
نمودار بیت کوین های موجود در کیف پول ماینرها امروز ۱۶ اسفند ۱۴۰۰

شاخص PUELL بررسی درآمد دلاری ماینرها:

این شاخص بررسی قیمت بیت کوین بر اساس درآمد دلاری ماینرها را نشان می دهد، در واقع زمانی که درآمد ماینرها زیاد می شود، نشان می دهد که قیمت بیت کوین به سقف های خود نزدیک شده است، و احتمال فروش بیت کوین ها توسط ماینرها وجود دارد. اما زمانی که در کف قیمت قرار داریم، درآمد ماینرها کاهش می یابد، و تمایل به فروش ماینرها نیز کم می شود.

بنابراین می توان در کف های قیمت به دلیل کاهش عرضه ماینرها، انتظار افزایش قیمت را داشت. البته این یکی از فاکتور های آن چین می باشد، و موارد دیگر نیز باید در نظر گرفته شوند.

شاخص PUELL بررسی درآمد دلاری ماینرها امروز 16 اسفند 1400
شاخص PUELL بررسی درآمد دلاری ماینرها امروز ۱۶ اسفند ۱۴۰۰

خالص سود و زیان تحقق نیافته دارندگان بیت کوین:

سود و زیان خالص تحقق نیافته. به این معنی که چقدر از دارندگان بیت کوین در سود و چه اندازه در ضرر می باشند. زمانی که این شاخص اعداد بالای ۰.۵ تا ۰.۷۵ را نشان می دهد، بیانگر این است که هولدرها در سود هستند، و بالاتر رفتن آن می تواند هشدار برگشت روند و سیو سود خریداران باشد. اما زمانی که این شاخص زیر عدد ۰.۵ قرار می گیرد، افراد زیادی در ضرر هستند، و دارایی خود را با ضرر نگه داری می کنند.

حال اگر ترس این افراد بیشتر شود، و دارایی خود را در ضرر بفروشند، کاهش بیشتر قیمت بیت کوین را می توان انتظار داشت. بیت کوین از زمانی که قیمت آن زیر سطح ۴۵ هزار دلار قرار گرفته است، بسیاری از خریداران در سقف های قیمت در ضرر و فشار روانی زیادی قرار گرفته اند.

خالص سود و زیان تحقق نیافته دارندگان بیت کوین امروز 16 اسفند 1400
خالص سود و زیان تحقق نیافته دارندگان بیت کوین امروز ۱۶ اسفند ۱۴۰۰

تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته چهارم فوریه 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته چهارم فوریه ۲۰۲۲

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته چهارم فوریه ۲۰۲۲

در میان درگیری جنبشی در اوکراین، سرمایه ‌گذارانی که در اطراف ATH بیت کوین خرید کرده‌ اند، تقریباً به طور کامل تسلیم شده‌اند. از طرف دیگر، هولدرها همچنان در حال انباشت هستند و ظاهراً از خطرات کلان و ژئوپلیتیکی نگران نیستند.

بازارهای جهانی با آغاز درگیری بین روسیه و اوکراین هفته بسیار نگران کننده ای را پشت سر گذاشته اند. به ‌عنوان یک دارایی کلان جهانی و بازاری که هرگز بسته نمی‌ شود، قیمت بیت ‌کوین در پاسخ به آن کاملاً نوسانی بود. این هفته بازار تا پایین ترین سطح ۳۴,۴۷۴ دلار معامله شد، و بعد از آن به سرعت به سطح ۳۹,۹۱۷ دلار برگشت.

از آنجایی که اکنون به مدت ۱۳۸ روز از ATH نوامبر گذشته است، محکومیت بسیاری از سرمایه گذاران بیت کوین، عمدتاً کسانی که نزدیک به بالاترین قیمت خرید کرده اند، این هفته به طور قابل توجهی به چالش کشیده شده است. در این نسخه، مقایسه ای بین ساختار بازار فعلی و دوره می – ژوئیه ۲۰۲۱ انجام خواهیم داد.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۸/۰۲/۲۰۲۲

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 28/02/2022
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۸/۰۲/۲۰۲۲

این تجزیه و تحلیل را با متریک URPD آغاز خواهیم کرد، که توزیع عرضه بیت کوین ها را با قیمتی که آخرین بار در شبکه حرکت کرده است را نشان می دهد. آنچه در اینجا می ‌خواهیم بررسی کنیم، شباهت‌ ها و تفاوت‌ های بین رفتار سرمایه‌ گذاران در طول این کاهش، در مقایسه با مدت مشابه در ماه می – ژوئیه ۲۰۲۱ است.

ما متریک URPD را از چهار تاریخ تجزیه و تحلیل خواهیم کرد:

  • ۱۰-مه-۲۰۲۱ درست قبل از اولین فروش سنگین
  • ۲۰-ژوئیه-۲۰۲۱ در پایین ترین سطح ۲۹ هزار دلاری قبل از شروع رالی صعودی تا ATH جدید در اواخر سال ۲۰۲۱
  • ۹ نوامبر ۲۰۲۱ در بازار بی سابقه فعلی
  • ۲۷-فوریه-۲۰۲۲ پایان هفته گذشته

نمودار ترتیبی توزیع قیمت واقعی بیت کوین

نمودار ترتیبی توزیع قیمت واقعی بیت کوین
نمودار ترتیبی توزیع قیمت واقعی بیت کوین

با شروع دوره می تا ژوئیه، توزیع بیت کوین ها بسیار سنگین بود و بخش بزرگی از عرضه بیت کوین ها بین ۵۴ تا ۶۰ هزار دلار بود. در حالی که این میزان تقاضا در قیمت‌های بالاتر را نشان می ‌داد، اما بازاری شکننده با بسیاری از خریداران برتر را ایجاد کرد، که نسبت به اصلاحات عمده قیمت حساس بودند.

نمودار توزیع قیمت واقعی در ۱۰ می ۲۰۲۱

نمودار توزیع قیمت واقعی در 10 می 2021
نمودار توزیع قیمت واقعی در ۱۰ می ۲۰۲۱

چیزی که در نهایت منجر به تسلیم شدن بازار شد. هم بازارهای نقدی و هم بازارهای فیوچرز از نشاط بالایی که داشتند خلاص شدند، و فعالیت ها در شبکه بیت کوین کاهش شدیدی پیدا کرد، و به طور منطقی می توان استدلال کرد که این شروع بازار نزولی فعلی بود.

در طول این دوره ۲.۵ ماهه تجمیع، مقدار زیادی از عرضه بیت کوین، توسط مبادلات به سمت خریداران برتر منتقل شد. این عرضه سپس به تدریج توسط خریدارانی با اعتقاد بالاتر جذب شد، با قیمت تمام شده این بیت کوین ها در محدوده قیمتی ۲۹ تا ۴۰ هزار دلار.

این رفتار یک رویداد توزیع مجدد دست ضعیف به دست قوی در مقیاس گسترده را توصیف می کند.

نمودار توزیع قیمت واقعی در ۲۰ جولای ۲۰۲۱

نمودار توزیع قیمت واقعی در 20 جولای 2021
نمودار توزیع قیمت واقعی در ۲۰ جولای ۲۰۲۱

حرکت به سمت اصلاح بازار فعلی، و ما می‌توانیم شاهد توزیع یکنواخت قابل‌ توجهی از عرضه بیت کوین در طی رالی صعودی از جولای ۲۰۲۱ تا نوامبر ATH باشیم. این توزیع نشان دهنده موارد زیر است:

بسیاری از سرمایه گذارانی که در اصلاح ماه مه و ژوئیه وار فاز انباشت شده بودند، در راه بازگشت سود کردند، و گره های حجمی در حدود ۳۵ هزار دلار، ۴۷ هزار دلار و ۶۲ هزار دلار ایجاد کرد.

خریداران ارزش بیت کوین را درک کردند و در طول رالی اوت تا نوامبر وارد بازار شدند. این در حالی است که فعالیت‌ های شبکه ای ‌ای نشان می ‌دهد که اکثر سرمایه گذاران بازار را ترک کرده‌ اند و فقط هولدرها باقی مانده ‌اند.

نمودار توزیع قیمت واقعی در ۹ نوامبر ۲۰۲۱

نمودار توزیع قیمت واقعی در 9 نوامبر 2021
نمودار توزیع قیمت واقعی در ۹ نوامبر ۲۰۲۱

می رسیم به الآن، جایی که می‌ توانیم ببینیم که بخش عمده‌ ای از این عرضه به طور مساوی از نوامبر باقی مانده است. علیرغم اصلاح ۵۰%+، این سرمایه گذاران موقعیت خود را نقد نکرده اند.

علاوه بر این، به نظر می ‌رسد که توزیع مجدد اولیه از سوی سرمایه‌ گذارانی صورت می ‌گیرد که محدوده ۶۰ هزار دلاری را در بالاترین سطح تاریخ خریداری کرده‌ اند، که صاحبان جدیدی در محدوده قیمت فعلی ۳۵ تا ۳۸ هزار دلار پیدا کرده است.

این رفتار خرج کردن، بازاری را توصیف می‌ کند که تحت سلطه هولدرهای غیر حساس به قیمت است، که به نظر می ‌رسد تمایلی به نقدینگی بیت کوین های خود ندارند، حتی اگر با ضرر نگه داشته شوند. در همین حال، خریداران برتر به ‌طور قابل ‌توجهی کنار گذاشته شده ‌اند، و در مقایسه با ماه ‌های مه-ژوئیه ۲۰۲۱، نسبت بسیار کمتری از گروه سرمایه‌ گذاران را نشان می ‌دهند.

نمودار توزیع قیمت واقعی در ۲۷ فوریه ۲۰۲۲

نمودار توزیع قیمت واقعی در 27 فوریه 2022
نمودار توزیع قیمت واقعی در ۲۷ فوریه ۲۰۲۲

و در آخر یک گروه وجود دارد که در چند هفته گذشته بر مبادلات فروشهای شبکه تسلط داشته است. سرمایه گذارانی که ریزش ها را خریدند، فقط متوجه شدند که کاهش های بیشتری در آینده وجود دارد. سرمایه ‌گذاران با بیت کوین ‌هایی با سن کمتر از ۳ ماه، در فروش های با ضرر در ۳۰ روز گذشته غالب بوده ‌اند. مصرف این بیت کوین های جوان باعث از دست دادن ۰.۰۵- درصد از ارزش بازار در روز در ماه گذشته شده است، متناسب با پایین ‌ترین سطح بازار نزولی تا نیمه اول سال ۲۰۱۸.

نمودار میانگین ۳۰ روزه میزان سود و ضرر در صرافی ها

نمودار میانگین 30 روزه میزان سود و ضرر در صرافی ها
نمودار میانگین ۳۰ روزه میزان سود و ضرر در صرافی ها

تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته سوم فوریه 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته سوم فوریه ۲۰۲۲

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته سوم فوریه ۲۰۲۲

سرمایه گذاران پیش از افزایش  قیمت ها، ریسک خود را کاهش می دهند.

با افزایش سازهای مخالف وضعیت اقتصاد کلان در کل دنیا، سرمایه گذاران بیت کوین، ریسک خود را کاهش داده اند. به ویژه، معامله گران به افزایش نرخ بهره پیشنهادی فدرال رزرو در ماه مارس چشم دوخته اند.

بیت‌ کوین همچنان با مشکلات کلان متعددی دست و پنجه نرم می‌ کند، از سخت‌ تر شدن سیاست‌ های فدرال رزرو که در ماه مارس انتظار می ‌رفت، و اکنون سایه ترس ناشی از تشدید درگیری بالقوه در اوکراین روی سر بازار است. با یکسان شدن منحنی ساختار فعلی تا مارس، حق بیمه های فیوچرز تا پایان سال ۲۰۲۲ به طور قابل توجهی پایین است و فقط ۶ درصد سالانه معامله می شود و بازار ترجیح می دهد که گزینه های فروش محافظ کارانه را نشان دهد.

به طور همزمان، پویایی عرضه در شبکه بازار به ‌طور قابل ملاحظه‌ ای پایدار است، که احتمالاً نشانه ‌ای از این است که سرمایه‌ گذاران آماده هستند تا از هر طوفانی که در پیش است، استفاده کنند و ترجیح می‌ دهند از بازار مشتقات برای محافظت از ریسک‌ های خود استفاده کنند. به طور کلی، این نشان دهنده بلوغ مداوم بازار بیت کوین است، زیرا نقدینگی عمیق تر می شود و ابزارهای مدیریت ریسک جامع تری در دسترس قرار می گیرند. این در مقایسه با چرخه های تاریخی بازار بیت کوین که در آن ریسک زدایی تنها با فروش بیت کوین ها در بازارهای نقدی امکان پذیر بود، بسیار متفاوت است.

برعکس، نگه‌ داری‌ های لحظه‌ ای فعلی به جای خروج انبوه ناشی از ترس یا وحشت، همچنان به عنوان ویژگی‌ های سازنده ظاهر می‌ شوند.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۲/۱۴

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/02/14
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه ۲۰۲۲/۰۲/۱۴

عدم قطعیت قیمت برای افزایش نرخ در ماه مارس

نمودار ساختار بازار فیوچرز بیت کوین

همانطور که بازارهای مشتقات بیت کوین بالغ می شوند و نقدینگی عمیق می شود، می توانیم اطلاعات مفیدی را از قیمت گذاری فیوچرز و بازار CME استخراج کنیم. در تمام صرافی‌ هایی که ما دنبال می‌ کنیم، ساختار دوره آتی تا ماه مارس، همزمان با افزایش نرخ‌ های مورد انتظار پیشنهاد شده توسط فدرال رزرو، یکسان شده است. این امر حاکی از عدم اطمینان سرمایه گذاران در مورد تأثیر اقتصادی گسترده تر دلار آمریکا با توجه به سیاست پولی ضعیف دهه های گذشته است.

قراردادهای فیوچرز تا پایان سال ۲۰۲۲ در حال حاضر با حق بیمه سالانه بسیار اندک ۶ درصد معامله می شوند، که نشان می دهد بازار از پیش بینی یک انگیزه صعودی هیجانی به این زودی فاصله دارد.

نمودار ساختار بازار فیوچرز بیت کوین
نمودار ساختار بازار فیوچرز بیت کوین

نمودار کارمزد معاملات باز فیوچرز بیت کوین

همچنین کاهش قابل توجهی در بازارهای فیوچرز در این هفته وجود داشته است، فروش/ مناقصه اجباری به دلیل انحلال و قیمت ‌گذاری بی‌ ثبات. به نظر می رسد بازار در پاسخ به انبوهی از عدم قطعیت های کلان، اهرم های معاملاتی را کاهش داده و همچنان کاهش می دهد.

مجموع کارمزد معاملات فیوچرز اکنون از ۲.۰% به ۱.۷۶% ارزش بازار کاهش یافته است. نشان داده شده است که اهرم نسبی به این بزرگی دامنه پایدار قابل توجهی برای بازار در طول سال ۲۰۲۱ است.

نمودار کارمزد معاملات باز فیوچرز بیت کوین
نمودار کارمزد معاملات باز فیوچرز بیت کوین

نمودار کارمزد معاملات آپشن صرافی DERIBIT

ما همچنین می ‌توانیم ترجیح قوی برای محافظت از گزینه ‌های فروش را با افزایش نسبت کارمزد معاملات باز مشاهده کنیم. گذار از معامله ‌گرانی که طرفدار گزینه ‌های خرید سفته ‌بازی هستند، به سمت گزینه ‌های فروش محافظه کارانه، پس از ATH های اکتبر و نوامبر ۲۰۲۱ کاملاً واضح است، که نشان‌ دهنده یک سمت و سوی جدید از احساسات سرمایه‌ گذار است.

هنگامی که به توزیع کارمزد معاملات باز برای قرار داد ۴ مارس نگاه می کنیم، بازار ترجیح آشکاری برای قرارهایی دارد که دارای اعتصاب بین ۳۸ تا ۴۰ هزار دلار هستند، که بیش از ۲.۵ برابر کارمزد معاملات باز از بیشترین تعداد اعتصابات اختیار خرید، بین ۴۸ تا ۵۰ هزار دلار است.

نمودار کارمزد معاملات آپشن صرافی DERIBIT
نمودار کارمزد معاملات آپشن صرافی DERIBIT

نمودار کارمزد معاملات باز فیوچرز بیت کوین ۲

به طور کلی، سیگنال‌ های قیمت‌ گذاری موجود در بازارهای مشتقات نشان ‌دهنده اولویت برای حفاظت، اهرم محافظه ‌کارانه و رویکرد محتاطانه نسبت به وضعیت پیش رو است. بر اساس قیمت ‌گذاری فوچرز و معاملات آپشن، به نظر می‌ رسد عدم قطعیت عمدتاً حول تأثیر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس است. در مرحله بعد، عملکرد معیارهای زنجیره ای را بررسی خواهیم کرد تا این مشاهدات را با احساسات سرمایه گذاران در بازارهای نقدی ترکیب کنیم.

نمودار کارمزد معاملات باز فیوچرز بیت کوین 2
نمودار کارمزد معاملات باز فیوچرز بیت کوین ۲

دینامیک عرضه نقطه ای ثابت می ماند

نمودار خالص وضعیت ورود و خروج بیت کوین به صرافی ها

همانطور که در بالا ذکر شد، کاهش ریسک سرمایه ‌گذاران در چرخه‌ های قبلی بازار به بهترین وجه با فروش بیت کوین ‌ها در بازارهای نقدی بیان می ‌شود، زیرا سرمایه‌ گذاران در معرض قرار گرفتن کاهش سود خود هستند. در این مثال، معمولاً انتظار داریم دوره‌ ای از جریان خالص بیت کوین به صرافی‌ها را شاهد باشیم، پدیده ‌ای که از ماه می تا جولای ۲۰۲۱ مشاهده شد.

با این حال، در بازار فعلی، ما همچنان شاهد خروج خالص بیت کوین با نرخ غیر ضروری هستیم. در تمام صرافی هایی که ما پیگیری می کنیم، بیت کوین با نرخ ۴۲.۹ هزار بیت کوین در ماه از ذخایر صرافی ها خارج می شود، و به کیف پول سرمایه گذاران می رود. این روند خروجی خالص اکنون برای حدود ۳ هفته ادامه یافته است، و از جهش قیمت فعلی از پایین ترین سطح ۳۳.۵ هزار دلاری اخیر حمایت می کند.

نمودار خالص وضعیت ورود و خروج بیت کوین به صرافی ها
نمودار خالص وضعیت ورود و خروج بیت کوین به صرافی ها

نمودار کل موجودی هولدرهای بلند مدت

عرضه هولدرهای بلند مدت (LTH) همچنان روند جانبی خود را حفظ کرده است، با مجموع عرضه حدود ۱۳.۳۴۱ میلیون بیت کوین. تقریباً همیشه جریان ثابتی از بیت کوین ها وجود دارد که از سمت هولدرهای کوتاه‌ مدت به سمت هولدرهای بلند مدت سرازیر می‌شوند. به این ترتیب، این نشان می دهد که میزان فروش LTH تقریباً برابر و مخالف درجه بلوغ بیت کوین است.

از ماه اکتبر ATH، LTH ها تنها ۱۷۵ هزار بیت کوین را در شبکه فروخته اند، که علیرغم وضعیت مخالف اقتصاد کلان غالب، گروهی از هلدرها را به طرز قابل توجهی انعطاف پذیر نشان می دهد.

نمودار کل موجودی هولدرهای بلند مدت
نمودار کل موجودی هولدرهای بلند مدت

نمودار سود و ضرر هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین

گروه هولدرهای کوتاه‌ مدت (STH، بیت کوین های جوان ‌تر از ۱۵۵ روز)، در حال حاضر ۱۸.۸۵ درصد از عرضه خارج از ذخایر مبادلاتی را در اختیار دارد. (توجه داشته باشید: عرضه LTH + عرضه STH + موجودی مبادله ~ عرضه در گردش).

۷.۲۰ درصد از این ۱۸.۸۵ درصد اخیراً در طی افزایش قیمت بالای ۴۴ هزار دلار به سود غیر واقعی بازگشته است. این نشان می دهد که ۱.۱۷۸ میلیون بیت کوین خرج شده است (فرض می شود که دست به دست شده است) زیرا قیمت ها بین ۳۳.۵ تا ۴۴.۰ هزار دلار معامله می شود. به عبارت دیگر، ۷.۲ درصد از عرضه بیت کوین ها خارج از مبادلات طی سه هفته گذشته مجدداً انباشته شده است، که نشان دهنده تقاضای اساسی در محدوده قیمت فعلی است.

نمودار سود و ضرر هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین
نمودار سود و ضرر هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین

نمودار بالانس موجودی بیت کوین ماینرها

ماینرها همچنین ترجیحات جالبی برای انباشت یا توزیع بیت کوین نشان می دهند. نمودار زیر دو گروه مختلف از ماینرها را نشان می دهد که رفتارهای متفاوتی در برخورد با عرضه بیت کوین استخراج شده دارند:

BinancePool (آبی) از اواسط سال ۲۰۲۰ یک انباشته کننده خالص بیت کوین های استخراج شده بوده است، و ذخیره ۳۳.۲ هزار بیت کوین را جمع آوری کرده است. با این حال، در طول سال ۲۰۲۲، ماینرهای مرتبط با BinancePool در بخش های نیمه عادی بین ۱.۲ تا ۱.۶ هزار بیت کوین فروخته اند.

همه ماینرها و استخرهای دیگر (نارنجی) در طول سال ‌های ۲۰۲۰-۲۰۲۱ توزیع‌ کنندگان بسیار سنگین ‌تری داشته‌اند، به طوری که موجودی کل به پایین ‌ترین حد چند ساله خود در حدود ۶۹۰ هزار بیت کوین در اکتبر تا نوامبر سال گذشته رسیده است. در مقابله با فروش ‌های اخیر BinancePool، این گروه ماینر بین ۵ تا ۷ هزار بیت کوین به ذخایر کل خود در سال ۲۰۲۲ اضافه کرده است.

به طور کلی، موجودی ماینرها در مجموع در حال افزایش است، با این حال نمودار زیر نشان می دهد که اکثریت این عرضه انباشته توسط ماینرهای مرتبط با BinancePool هدایت می شود.

نمودار بالانس موجودی بیت کوین ماینرها
نمودار بالانس موجودی بیت کوین ماینرها

نمودار عرضه نهنگ ها

همچنین می‌ توانیم دارایی‌ های کیف پول های بزرگ را که اغلب به آن نهنگ گفته می ‌شود، بررسی کنیم تا ببینیم آیا انباشت یا توزیع خالص در بازی وجود دارد یا خیر.

نمودار زیر دو منحنی را نشان می دهد که موجودی کیف پول میلیون ها دلاری را منعکس می کند:

  • عرضه توسط نهادهای دارای ۱۰۰-۱ هزار بیت کوین (تیل)
  • عرضه توسط نهادهای دارای ۱.۰۰۰ BTC (آبی تیره)

چیزی که می ‌توانیم مشاهده کنیم، تغییر تقریباً مساوی و متضادی در کل عرضه در این دو گروه در طول سال ۲۰۲۱ است. از آنجایی که عرضه توسط نهنگ های ۱.۰۰۰ بیت کوینی همگروه با ۵۲۰ هزار بیت کوین کاهش یافت، عرضه توسط ۱۰۰ تا ۱ هزار همگروه ۴۸۸ هزار بیت‌ کوین افزایش یافت. تجزیه و تحلیل دقیق ‌تر نشان می‌ دهد که آیا این بیت کوین ‌ها خریداری شده، فروخته شده ‌اند یا به سادگی در تعداد بیشتری UTXO با ارزش کوچک‌ تر پیکربندی شده ‌اند.

با این حال، در مجموع، در طول سال‌ های ۲۰۲۱-۲۰۲۲، خالصی از -۳۲ هزار بیت کوین باقی می‌ ماند که از این گروه‌ های کیف پول مهاجرت کردند. مسلماً این حجم کوچکی از بیت کوین است که در طول یک سال فرآیند توزیع مجدد و همچنین نسبت به نرخ فعلی ماهانه خروج ارز (۴۲.۹ هزار بیت کوین در هر ماه) است.

نمودار عرضه نهنگ ها
نمودار عرضه نهنگ ها

به طور خلاصه در این هفته، به نظر می ‌رسد که سرمایه ‌گذاران با نگاهی دقیق به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس، از بازارهای مشتقه برای محافظت از ریسک و خرید محافظت نزولی استفاده می‌ کنند. در همین حال، به نظر می رسد پویایی کلی عرضه در زنجیره به شکلی از تعادل است. منابع هولدرهای بلند مدت و کوتاه مدت محدود به محدوده هستند، موجودی ماینرها در چند هفته گذشته اندکی بالاتر و در مجموع ثابت بوده و عرضه نهنگ ها (۱۰۰-۱۰ هزار کیف پول BTC) از دسامبر ثابت بوده است.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول فوریه 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول فوریه ۲۰۲۲

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته اول فوریه ۲۰۲۲

بیت کوین همچنان در سراشیبی سقوط قرار گرفته است. روند نزولی کل بازار هنوز ادامه دارد، و قیمت ها به سطح شش ماه گذشته رسیده است. هفته گذشته کندل بیت کوین در قیمت ۳۶۲۴۴ دلار باز شد، و با افزایش ۴.۵ درصدی به عدد ۳۸۹۱۹ دلار رسید. کاهش بیشتر قیمت ها در اولین روز هفته همچنان ادامه دارد.

شاخص ترس طمع با کاهش سنگین از عدد ۲۹ در روز گذشته به ۲۰ رسید و مجدد بازار به شرایط ترس مطلق بازگشته است.

پس از چند روز رشد آهسته بیت کوین، فعالان بازار اندکی امیدوار شدند که بالاخره از شرایط ترس مطلق عبور کنند و کم کم به سمت شرایط نرمال حرکت کنند. اما با ریزش بیت کوین دوباره بازار در شرایط ترس مطلق قرار گرفت.

شاخص ترس و طمع ۱

شاخص ترس و طمع 1 امروز 11 بهمن 1400
شاخص ترس و طمع ۱ امروز ۱۱ بهمن ۱۴۰۰

شاخص ترس و طمع ۲

نمودار دیگر شاخص ترس و طمع را در طول قیمت مشاهده می کنید…

نمودار بیت کوین بر حسب این شاخص نشان می دهد که در کف های قیمتی، ترس های شدید و سقف های قیمتی طمع شدید حاکم است…

شاخص ترس و طمع 2 امروز 11 بهمن 1400
شاخص ترس و طمع ۲ امروز ۱۱ بهمن ۱۴۰۰

بررسی آدرس‌ها با موجودی بیش از ۱۰۰ واحد بیت کوین

آدرس‌های با ارزش حدودی ۳,۸۰۰,۰۰۰ دلار.

با ریزش سنگین قیمت از سقف تاریخی ۶۹ هزار دلار ، دسته آدرس ‌های با موجودی ۱۰۰ واحد بیت کوین به بالا ، شروع به فروش سنگین کرده و تعداد این دسته نسبت به سایرین ، کاهش زیادی را تجربه کرد.

این گروه در سقف قیمتی و جایی که بیش از ۱۶ هزار‌ تعداد آدرس وجود داشت ، بعد از کاهش تقریبا ۵۰ درصدی قیمت ، به محدوده ۱۵.۵ هزار آدرس رسید.

همچنان این دسته با فشار قوی در حال کاهش و در حال رسیدن به حمایت مهم این شاخص می باشد. جایی که قیمت بیت کوین شروع به سیکل صعودی کرد.در صورت ادامه کاهش تعداد آدرس‌ها و حفظ مومنتوم نزولی، تاثیر منفی بر قیمت خواهد گذاشت.

بررسی آدرس‌ها با موجودی بیش از 100واحد بیتکوین
بررسی آدرس‌ها با موجودی بیش از ۱۰۰واحد بیت کوین

بررسی آدرس‌ها با موجودی بیش از ۱۰ BTC

آدرس‌های با ارزش حدودی ۳۸۰,۰۰۰ دلار.

در ادامه آدرس‌های بالای ۱۰ بیت کوینی را بررسی می کنیم و شاهد این هستیم که این دسته از آدرس‌ها همچنان با قدرت فروشنده هستند. بعد از اصلاح طی ریزش اخیر تا ۳۸۰۰۰ دلار، روند نزولی فروش این آدرس‌ها همچنان حفظ شده و با حفظ مومنتوم به روند خود ادامه داده است. در صورت ادامه کاهش و کم نشدن فشار فروش توسط این دسته از آدرس‌ها ، تأثیر منفی روی قیمت خواهد گذاشت.

بررسی آدرس‌ها با موجودی بیش از 10 BTC
بررسی آدرس‌ها با موجودی بیش از ۱۰ BTC

آدرس‌ نهنگ‌ های بیت کوین با موجودی بیش از ۱۰,۰۰۰ BTC

آدرس‌های با ارزش بیشتر از ۳۸۰.۰۰۰.۰۰۰ دلار

در ادامه تحرکات نهنگ‌ های بیت کوین را بررسی می کنیم، که موجودی بالای ۱۰,۰۰۰ بیت کوین را در اختیار دارند. نهنگ ‌ها و دسته آدرس‌های ۱۰ هزارتایی، در قیمت های ۴۷۷۰۰ و ۴۶۵۰۰ دلار شاهد فروش سنگین این دسته بوده ایم، که همین موضوع  موجب تشکیل سقف دو قلو در این دسته و ریزش قیمت شد.

از ۲۰ ژانویه میانگین ۷ روزه این دسته ، کاهش زیادی داشته و روند نزولی خود را آغاز کرده است. در صورت ادامه کاهش و کم نشدن فشار فروش توسط این دسته از آدرس‌ نهنگ‌ها ، تأثیر منفی روی قیمت خواهد گذاشت. احتمالا تاثیرات زیاد تر شدن مومنتوم فروش این آدرس‌ها در چند روز آینده خود را نشان می دهد.

آدرس‌ نهنگ‌ های بیتکوین با موجودی بیش از 10,000 BTC
آدرس‌ نهنگ‌ های بیت کوین با موجودی بیش از ۱۰,۰۰۰ BTC

خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها

روز گذشته شاهد ورود حجم سنگین بیت کوین به صرافی ها بوده ایم. میزان ورودی بیت کوین به صرافی ها ۳۷۹۰۹ بیت کوین بیشتر از خروجی بوده است. بنابراین خالص رودی بیشتر موجب کاهش قیمت بیت کوین با شروع روز جدید شده است.

خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها امروز 11 بهمن 1400
خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها امروز ۱۱ بهمن ۱۴۰۰

نمودار موجودی بیت کوین صرافی ها

کاهش موجودی بیت کوین صرافی ها در چند روز گذشته به کمترین میزان خود رسید. اما روز گذشته با مشاهده نبود قدرت خریدار این میزان افزایش یافت. ظاهرا دارندگان بیت کوین کم کم در حال ناامید شدن هستند، و اگر در روزهای آینده شاهد افزایش میزان ورودی به صرافی ها باشیم، می تواند نشانه ریزش بیشتر قیمت باشد.

نمودار موجودی بیت کوین صرافی ها امروز 11 بهمن 1400
نمودار موجودی بیت کوین صرافی ها امروز ۱۱ بهمن ۱۴۰۰

نمودار سختی شبکه بیت کوین

سختی شبکه بیت کوین هنوز در بالاترین حد ممکن قرار دارد، و واگرایی تشکیل شده با قیمت بیت کوین مشابه زمانی است که بیت کوین اولین بار در سال ۲۰۲۱ ریزش سنگینی را تجربه کرد. بنابراین اگر شرایط مشابه ریزش قبلی را در نظر بگیریم، بیت کوین می تواند کاهش قیمت بیشتری را تجربه کند.

نمودار سختی شبکه بیت کوین امروز 11 بهمن 1400
نمودار سختی شبکه بیت کوین امروز ۱۱ بهمن ۱۴۰۰

به طور کلی در صورتی که فشار فروش همچنان بالا باشد، و ترس در بازار ادامه داشته باشد، می توانیم انتظار ادامه روند نزولی را داشته باشیم.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته چهارم ژانویه
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته چهارم ژانویه

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته چهارم ژانویه ۲۰۲۲

بیت کوین همچنان در سراشیبی سقوط قرار گرفته است. روند نزولی کل بازار هنوز ادامه دارد، و قیمت ها به سطح شش ماه گذشته رسیده است. هفته گذشته کندل بیت کوین در قیمت ۴۳۰۷۱ دلار باز شد، و با کاهش ۱۵.۸۵ درصدی به عدد ۳۶۲۴۴ دلار رسید. کاهش بیشتر قیمت ها در اولین روز هفته همچنان ادامه دارد.

نمودار قیمتی بیت کوین بازه روزانه در ۲۴ ژانویه ۲۰۲۲

نمودار قیمتی بیت کوین بازه روزانه در 24 ژانویه 2022
نمودار قیمتی بیت کوین بازه روزانه در ۲۴ ژانویه ۲۰۲۲

شاخص ترس و طمع

شاخص ترس و طمع بازار عدد ۱۳ را نشان می دهد. ترس شدیدی که در بازار وجود دارد، نسبت به هفته گذشته دو برابر شده است. حتی این شاخص عدد ۱۱ را نیز به خود دیده است. شاخص‌ تماماً در محدوده ترس مطلق قرار دارد. قدرت کامل بازار در دستان خرس ها می باشد، و هر بار که بیت کوین در محدوده ای متوقف می شود، باز هم با فشار فروش موجب ترس بیشتری در بازار می شود. این شخص در روزهای گذشته به عدد ۱۱ نیز رسیده بود. بنابراین کاهش بیشتر این عدد باز هم مورد انتظار است.

شاخص ترس و طمع امروز 4 بهمن 1400
شاخص ترس و طمع امروز ۴ بهمن ۱۴۰۰

نمودار هش ریت بیت کوین

هش ریت شبکه بیت کوین بعد از ثبت ATH جدیدی که در قیمت ۴۲۵۰۰ دلار بیت کوین ثبت کرد، با کاهش همراه بود. اما هنوز با اینکه قیمت بیت کوین در حال کاهش بیشتر می باشد، اما روند هش ریت همچنان صعودی است، و نشان می دهد که شبکه همچنان پویایی خود را حفظ کرده است. پایین ترین عددی که در هفته گذشته برای هش ریت به ثبت رسید، ۱۶۴ اگزا هش بر ثانیه می باشد، که مربوط به زمان قبل از آخرین ریزش قیمت است.

نمودار هش ریت بیت کوین امروز 4 بهمن 1400
نمودار هش ریت بیت کوین امروز ۴ بهمن ۱۴۰۰

نمودار سختی شبکه بیت کوین

استخراج بیت کوین هیچگاه در طول تاریخ ۱۳ ساله به این میزان سختی نبوده است. سختی شبکه در این هفته سقف جدیدی به ثبت رساند، که حتی از سقف قبلی آن زمانی که بیت کوین در سال ۲۰۲۱ برای اولین بار به حمایت ۳۰۰۰۰ دلار برخورد کرد، نیز بالاتر می باشد. به نظر می رسد که ماینرها در قیمت های پایین با قدرت تمام در حال استخراج بیت کوین می باشند.

نمودار سختی شبکه بیت کوین امروز 4 بهمن 1400
نمودار سختی شبکه بیت کوین امروز ۴ بهمن ۱۴۰۰

شاخص PUELL بررسی درآمد دلاری ماینرها

این شاخص بررسی قیمت بیت کوین بر اساس درآمد دلاری ماینرها را نشان می دهد، در واقع زمانی که درآمد ماینرها زیاد می شود، نشان می دهد که قیمت بیت کوین به سقف های خود نزدیک شده است، و احتمال فروش بیت کوین ها توسط ماینرها وجود دارد. اما زمانی که در کف قیمت قرار داریم، درآمد ماینرها کاهش می یابد، و تمایل به فروش ماینرها نیز کم می شود. البته مورد مهمی که وجود دارد، این است که  کاهش قیمت بیت کوین می تواند به ماینرها فشار وارد کند. باید دید که ماینرها تا چه حد توانایی تحمل کاهش قیمت بیت کوین را دارند.

شاخص PUELL بررسی درآمد دلاری ماینرها
شاخص PUELL بررسی درآمد دلاری ماینرها

دخایر موجودی بیت کوین صرافی Bitfinex

ذخایر موجودی بیت کوین در صرافی Bitfinex در حال افزایش می باشد، و روند صعودی دارد. در نمودار ملاحظه می کنید زمانی که موجودی بیت کوین در این صرافی افزایش پیدا کرده است، روند قیمت بیت کوین نزولی شده است. در واقع بیشتر کسانی که بیت کوین به این صرافی وارد می کنند، به قصد فروش می باشد. این نمودار نشان می دهد، که روند هر دو کاملا در خلاف جهت یکدیگر می باشد. بنابراین یکی از نشانه های کاهش مومنتوم و برگشت قیمت بیت کوین می تواند کاهش موجودی بیت کوین در این صرافی باشد. اما هنوز این اتفاق رخ نداده و باید منتظر ماند.

دخایر موجودی بیت کوین صرافی Bitfinex  امروز 4 بهمن 1400
دخایر موجودی بیت کوین صرافی Bitfinex  امروز ۴ بهمن ۱۴۰۰

شاخص open interest

بیت کوین ار ۱۱ نوامبر در قیمت ۶۹ هزار دلار تا به امروز ۲۴ ژانویه حدود ۵۱ درصد اصلاح قیمت داشته است، و این در حالی است که شاخص open interest هم کاهشی بوده است، اما همچنان مقدار این شاخص عدد بالایی را نشان می دهد. عدد این شاخص حدود ۱۴ میلیارد دلار می باشد، و همچنان می توان انتظار داشت کف بیت کوین اعداد پایین تری باشد.

زمانی که این شاخص تثبیت شود، نشان می دهد که ما احتمالا در منطقه تصمیم گیری هستیم، و شرایط بهتری برای تغییر روند ایجاد می شود، و در حال حاضر همچنان باید منتظر تثبیت قیمت ها بمانیم.

شاخص open interest امروز 4 بهمن 1400
شاخص open interest امروز ۴ بهمن ۱۴۰۰

 با توجه به اینکه روند حرکت بیت کوین هنوز وضعیت مشخصی ندارد، باید تا آرام شدن جو منفی حاکم بر بازار و تثبیت قیمت ها منتظر ماند.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته چهارم ژانویه
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته چهارم ژانویه

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته سوم ژانویه ۲۰۲۲

بیت کوین در طول هفته ای که گذشت، با افزایش ۲.۸۸ درصدی قیمت همراه بود. کندل روزانه در اوایل هفته قبل در قیمت ۴۱۸۶۴ دلار باز شد، و در اواسط همان روز بیت کوین با کاهش قیمت شدیدی مواجه شد، و قیمت آن به ۳۹۶۵۰ دلار رسید. بعد از آن در طول هفته قیمت بیت کوین با افزایش تقاضا مواجه شد، و به سطح مقاومت ۴۴۵۰۰ دلار رسید. اما در این سطح نیز با واکنش و فشار فروش همراه بود. بنابراین در پایان هفته کندل آن در قیمت ۴۳۰۷۱ دلار بسته شد، که نشانه روند کاملا رنج در بازه های زمانی کوتاه تر می باشد.

اندیکاتور میانگین متحرک SMA با دوره زمانی ۲۰۰ نیز بالای قیمت قرار گرفته است. که نشانه روند نزولی در بازه زمانی روزانه می باشد. اما در تایم هفتگی همچنان روند بلند مدت و میان مدت بیت کوین صعودی می باشد.

نمودار بیت کوین بازه زمانی هفتگی:

نمودار بیت کوین بازه زمانی هفتگی امروز 27 دی 1400
نمودار بیت کوین بازه زمانی هفتگی امروز ۲۷ دی ۱۴۰۰

نمودار شاخص ترس و طمع بازار

شاخص ترس و طمع بازار عدد ۲۲ را نشان می دهد. هنوز بازار در شرایط ترس شدیدی قرار دارد. شرایط خسته کننده رنج بازار کاملا در شاخص ترس و طمع مشخص می باشد، و این شاخص برای چندمین روز در محدوده ۲۰ نوسان می کند، و امروز به عدد ۲۲ رسید، که نسبت به روز قبل ۱ واحد رشد داشته است. شاخص‌ تماماً در محدوده ترس مطلق قرار دارد که اخیراً زیاد شاهد این وضعیت بوده ایم، و به نظر می رسد تا وضعیت محدوده حمایت ۳۹۵۰۰ تا ۴۰۰۰۰ دلار مشخص نشود، در وضعیت ترس باقی خواهد ماند.

نمودار شاخص ترس و طمع بازار امروز 27 دی 1400
نمودار شاخص ترس و طمع بازار امروز ۲۷ دی ۱۴۰۰

نمودار موجودی بیت کوین در تمام صرافی ها:

کاهش بیت کوین های موجود در صرافی ها همچنان ادامه دارد. این میزان به عدد ۲۳۲۷۲۰۷ بیت کوین تا روز گذشته می باشد. با اینکه همچنان روند کوتاه مدت نزولی می باشد، و ترس شدیدی در بازار شاهد هستیم، اما فعالان بزرگ بازار در حال انباشت بیت کوین می باشند.

نمودار موجودی بیت کوین در تمام صرافی ها امروز 27 دی 1400
نمودار موجودی بیت کوین در تمام صرافی ها امروز ۲۷ دی ۱۴۰۰

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها:

در اولین روز هفته قبل، خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها حجم بسیار زیادی خروج بیت کوین از صرافی را نشان می دهد، که این مقدار، به تعداد ۲۹۳۷۱ عدد می باشد، و تعداد ۲۵۲۱۹ عدد از این مقدار مربوط به خروج از صرافی بایننس می باشد.

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها امروز 27 دی 1400
نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها امروز ۲۷ دی ۱۴۰۰

نمودار هش ریت بیت کوین

هش ریت شبکه بیت کوین در این هفته رقم بی سابقه ای به ثبت رساند، و به عدد ۲۱۶ اگزاهش برثانیه رسید. افزایش هش ریت شبکه نشان از افزایش تمایلات ماینرها در محدوده های حمایت می باشد، بنابراین ماینرها اعتقاد دارند، که قیمت های فعلی قیمت های جذابی برای آینده خواهد بود.

نمودار هش ریت بیت کوین امروز 27 دی 1400
نمودار هش ریت بیت کوین امروز ۲۷ دی ۱۴۰۰

نمودار سختی شبکه بیت کوین

سختی شبکه بیت کوین در این هفته به بالاترین سقف تاریخی خود نزدیک شده است. آخرین باری که سختی شبکه افزایش زیادی را تجربه کرد، بیت کوین با ریزش شدیدی همراه شد، و قیمت آن به محدوده ۳۰ هزار دلار رسید. به طور کلی افزایش سختی شبکه، عملیات مایننیگ را برای ماینرها سخت تر خواهد کرد، و ماینرها به دستگاه های قوی تری نیاز پیدا خواهند کرد.

نمودار سختی شبکه بیت کوین امروز 27 دی 1400
نمودار سختی شبکه بیت کوین امروز ۲۷ دی ۱۴۰۰

تعداد آدرس های بیت کوین با موجودی بیش از ۱۰۰ عدد

تعداد آدرس هایی که بیشتر از ۱۰۰ بیت کوین دارند، در طول مدت کاهش قیمت بیت کوین، در حال کاهش می باشد، و روند نزولی دارد. حتی با افزایش قیمت بیت کوین تا سطح ۴۴۰۰۰ دلار، این آدرس ها باز هم با کاهش بیشتری همراه بوده است. در واقع یکی از دلایل کاهش قیمت بیت کوین فروش توسط صاحبان این آدرس ها و هم چنین آدرس های بیش از ۱۰۰۰ بیت کوین که در تصویر بعدی ملاحظه می کنید، می باشد.

تعداد آدرس های بیت کوین با موجودی بیش از 100 عدد امروز 27 دی 1400
تعداد آدرس های بیت کوین با موجودی بیش از ۱۰۰ عدد امروز ۲۷ دی ۱۴۰۰

تعداد آدرس های بیت کوین با موجودی بیش از ۱۰۰۰ عدد

تعداد آدرس هایی که بیشتر از ۱۰۰۰ بیت کوین در اختیار دارند، و دست کم تعداد ۲۱۴۰۰۰۰ بیت کوین در اختیار این نهنگ ها می باشد. این نمودار نیز به طور کلی جهت نزولی را نشان می دهد، اما به طور کلی در محدوده های ۴۰۰۰۰ دلار، تغییرات محسوسی نداشته است. و در حال رنج زدن می باشد.

تعداد آدرس های بیت کوین با موجودی بیش از 1000 عدد امروز 27 دی 1400
تعداد آدرس های بیت کوین با موجودی بیش از ۱۰۰۰ عدد امروز ۲۷ دی ۱۴۰۰

تعداد آدرس های بیت کوین با موجودی بیش از ۱۰ هزار عدد

و در نهایت تعداد آدرس هایی که بیش از ۱۰ هزار بیت کوین در اختیار دارند. تعداد این آدرس ها در ابتدا با ریزش های بیت کوین با کاهش همراه بوده است، اما همان طور که ملاحظه می کنید، در محدوده های حمایت ۴۰۰۰۰ دلار، تقریبا بدون تغییر باقی مانده است. اما به طور کلی با کاهش قیمت بیت کوین، این تعداد افزایش پیدا کرده است. که نشان از وضعیت انباشت برای میان مدت و بلند مدت می باشد.

تعداد آدرس های بیت کوین با موجودی بیش از 10 هزار عدد امروز 27 دی 1400
تعداد آدرس های بیت کوین با موجودی بیش از ۱۰ هزار عدد امروز ۲۷ دی ۱۴۰۰

تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم ژانویه
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم ژانویه

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته دوم ژانویه ۲۰۲۲

بیت کوین شروع بسیار بدی در ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی داشت. بیت کوین در هفته گذشته با کاهش ۱۱.۴۷ درصدی قیمت همراه بود. قیمت باز شدن کندل روی عدد ۴۷۲۸۶ و قیمت بسته شدن کندل در شب گذشته در عدد ۴۱۸۶۴ دلار به ثبت رسید. حجم معاملات نسبت به ماه های گذشته هنوز پایین می باشد، اخبار منفی از سوی آمریکا و همچنین ویروس جدید کرونا تاثیر بدی روی بازار گذاشته است، و ترس شدیدی که در بازار وجود دارد، هنوز اجازه رشد قیمت به بیت کوین نداده است.

نمودار قیمت بیت کوین بازه زمانی روزانه:

نمودار قیمت بیت کوین بازه زمانی روزانه
نمودار قیمت بیت کوین بازه زمانی روزانه

نمودار شاخص ترس و طمع بازار ارزهای دیجیتال:

شاخص ترس و طمع نیز عدد ۲۳ را نشان می دهد، و بیانگر ترس شدید در بازار می باشد. این شاخص در هفته گذشته عدد ۲۹ را نشان می داد، و در مجموع برای ماه گذشته به عدد ۱۶ رسیده بود، که عدد بسیار پایینی است.

نمودار شاخص ترس و طمع بازار ارزهای دیجیتال
نمودار شاخص ترس و طمع بازار ارزهای دیجیتال

نمودار حجم کل معاملات بازار در تمام صرافی ها:

در طول هفته گذشته، میانگین وزن حجمی معاملات همه صرافی ها، برای معاملات اسپات نسبت به هفته های گذشته اندکی افزایش داشت. اما حجم معاملات فیوچرز نسبت به هفته های گذشته، افزایش چشمگیری داشت. در ابتدای هفته معامله گران با رشد حجم معاملات فیوچرز و نوسانات شدیدی مواجه شدند. اما در ادامه حجم معاملات کاهش پیدا کرد، و مقدار زیادی از هیجانات کاسته شد.

نمودار حجم کل معاملات بازار در تمام صرافی ها
نمودار حجم کل معاملات بازار در تمام صرافی ها

حجم معاملات فیوچرز در صرافی های ارزهای دیجیتال:

این معاملات فیوچرز کماکان بیشترین حجم آنها در صرافی Kucoin با رتبه اول می باشد، و رتبه های دوم و سوم به صرافی های Binance و Bitmex تعلق دارد.

حجم معاملات فیوچرز در صرافی های ارزهای دیجیتال
حجم معاملات فیوچرز در صرافی های ارزهای دیجیتال

کارمزد معاملات باز در بازار فیوچرز:

Open Intrest یا کارمزد معاملات باز اعداد منفی را نشان می دهد، و بیانگر این است که عمده نظرات معامله گران هنوز روی معاملات فروش می باشد. بیشترین کارمزدها نیز مربوط به معاملات فیوچرز می باشد، که با کندل های نارنجی رنگ نمایش داده شده است.

کارمزد معاملات باز در بازار فیوچرز
کارمزد معاملات باز در بازار فیوچرز

نمودار موجودی بیت کوین در تمام صرافی ها:

حجم موجوی بیت کوین صرافی ها باز هم روند نزولی دارد، و نهنگ ها در کف های قیمت در حال جمع کردن بیت کوین می باشند. این کاهش موجودی ها می تواند نشانه های کاهش عرضه و افزایش قیمت در آینده باشد. نکته ای در این نمودار وجود دارد این است، هر بار که موجودی بیت کوین ها در صرافی ها یک رشد شارپ به خود گرفته، بعد از آن با افزایش قیمت همراه بوده است. در واقع زمانی که بیت کوین وارد صرافی می شود، دو حالت دارد. یا برای فروش به صرافی آورده شده، و یا برای تبدیل آن به آلت کوین های دیگر. بیت کوین هایی که در لحظات آخر به صرافی آورده شده اند، بیشتر برای تبدیل به سایر آلت کوین ها بوده است. در حال حاضر هنوز چنین وضعیتی روی نمودار نمایان نشده است.

نمودار موجودی بیت کوین در تمام صرافی ها
نمودار موجودی بیت کوین در تمام صرافی ها

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها:

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها نشانه های خاصی از جهت گیری بازار ندارد، و تقریبا مقدار ورودی با مقدار خروجی برابر می باشد، که نشان از عدم تصمیم گیری کامل معامله گران دارد. البته کف ترازو بیشتر سمت خروج بیت کوین می باشد. اما تاکنون عدد قابل توجهی نسبت به ورود و خروج های سنگین گذشته نبوده است.

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها
نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها

شاخص PUELL بررسی درآمد دلاری ماینرها:

این شاخص بررسی قیمت بیت کوین بر اساس درآمد دلاری ماینرها را نشان می دهد، در واقع زمانی که درآمد ماینرها زیاد می شود، نشان می دهد که قیمت بیت کوین به سقف های خود نزدیک شده است، و احتمال فروش بیت کوین ها توسط ماینرها وجود دارد. اما زمانی که در کف قیمت قرار داریم، درآمد ماینرها کاهش می یابد، و تمایل به فروش ماینرها نیز کم می شود. بنابراین می توان در کف های قیمت به دلیل کاهش عرضه ماینرها، انتظار افزایش قیمت را داشت. البته این یکی از فاکتور های آن چین می باشد، و موارد دیگر نیز باید در نظر گرفته شوند.

شاخص PUELL بررسی درآمد دلاری ماینرها
شاخص PUELL بررسی درآمد دلاری ماینرها

خالص سود و زیان تحقق نیافته دارندگان بیت کوین:

سود و زیان خالص تحقق نیافته. به این معنی که چقدر از دارندگان بیت کوین در سود و چه اندازه در ضرر می باشند. زمانی که این شاخص اعداد بالای ۰.۵ تا ۰.۷۵ را نشان می دهد، بیانگر این است که هولدرها در سود هستند، و بالاتر رفتن آن می تواند هشدار برگشت روند و سیو سود خریداران باشد. اما زمانی که این شاخص زیر عدد ۰.۵ قرار می گیرد، افراد زیادی در ضرر هستند، و دارایی خود را با ضرر نگه داری می کنند. حال اگر ترس این افراد بیشتر شود، و دارایی خود را در ضرر بفروشند، کاهش بیشتر قیمت بیت کوین را می توان انتظار داشت.

خالص سود و زیان تحقق نیافته دارندگان بیت کوین
خالص سود و زیان تحقق نیافته دارندگان بیت کوین

نمودار بیت کوین های موجود در کیف پول ماینرها:

میزان موجودی بیت کوین در کیف پول ماینرها افزایش قابل توجهی در کف قیمت داشته است. به طور کلی این میزان موجودی در طول یک سال گذشته همچنان در حال افزایش می باشد، و ماینرها تمایلاتی برای فروش بیت کوین ها نشان نمی دهند.

نمودار بیت کوین های موجود در کیف پول ماینرها
نمودار بیت کوین های موجود در کیف پول ماینرها

به طور کلی رفتار معامله گران در هفته گذشته، تمایلات کاهشی داشته است، و با رسیذن قیمت به سطح حمایت ۴۰۰۰۰ دلار، این تمایلات کاهش پیدا کرده است. و بازار در حال حاضر روند رنجی دارد. اگر سطح حمایت بیت کوین حفظ شود، می توان انتظار برگشت قیمت به سمت مقاومت های گذشته را داشت. اما باید دید که در هفته جاری نشانه بیشتری برای برگشت قیمت مشاهده می شود، یا خیر.


13 onchain

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال اول ژانویه

بیت کوین سال ۲۰۲۱ روند پرفراز و نشیبی داشت. به طور کلی روند بیت کوین در طول یک سال گذشته، صعودی اما با شیب کمی همراه بود. رشد ۵۹.۷۸ درصد که نسبت به سال گذشته رشد کمتری را تجربه کرد، و در این مدت از قیمت ۲۸۹۲۵ تا ۴۶۲۱۶ دلار نوسان داشت. در روزهای اول سال نو میلادی نیز حجم معاملات پایین و نوسانات کمی در بازار حاکم بوده  است. نه تنها در بازار ارزهای دیجیتال بلکه در تمام بازارها حجم معاملات در تعطیلات سال نو میلادی پایین می باشد.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه:

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه

نمودار حجم کل معاملات در طول یک ماه گذشته:

حجم معاملات صرافی ها در طول یک ماه گذشته نشان می دهد، که تمایل به خرید و فروش در بین معامله گران در چند روز اخیر کاهش پیدا کرده است. بیشترین معاملات مربوط به معاملات Perpetual می باشد. و یکی از دلایل رنج بودن روند افزایش حجم این نوع از معاملات می باشد. نوعی از معاملات فیوچرز است که بدون تاریخ سررسید می باشد. بنابراین تریدرها می توانند معاملات فیوچرز خود را تا مدت طولانی باز نگه دارند. بعد از آن بیشترین معاملات مربوط به معاملات اسپات می باشد.

نمودار حجم کل معاملات در طول یک ماه گذشته
نمودار حجم کل معاملات در طول یک ماه گذشته

نمودار حجم معاملات فیوچرز بیت کوین:

معاملات بخش فیوچرز از ماه May 2021 روند نزولی گرفته، و به شدت پایین است. از طرفی میزان لیکوییدیشن به زیر صد میلیون دلار رسیده است. بازار به شدت در شرایط نا مطمئن قرار دارد. و ترس معامله گران از ریزش قبلی بیت کوین باعث شده معاملات اهرمی باز نکنند.

نمودار حجم معاملات فیوچرز بیت کوین
نمودار حجم معاملات فیوچرز بیت کوین

نمودار موجودی بیت کوین در کیف پول ماینرها

موجودی بیت کوین در کیف پول ماینرها حتی با ریزش های اخیر بیت کوین نیز کاهش چشمگیری نداشته است، و صرفا روند صعودی آن کمی کند شده است. اکنون موجودی کل بیت کوین های ماینرها برابر با ۱.۸۵۴۱ میلیون بیت کوین می باشد.

نمودار موجودی بیت کوین در کیف پول ماینرها
نمودار موجودی بیت کوین در کیف پول ماینرها

نمودار شاخص Puell Multiple

با بررسی این شاخص  می توان دید که ماینرها تمایل بیشتری برای نگهداری و هولد کردن بیت کوین های خود دارند. زیرا نسبت به اوایل سال ۲۰۲۱ دچار کاهش درآمد شدند و انتظار قیمت ها بیشتری از بیت کوین دارند. کاهش قیمت بیت کوین باعث شده ماینرها تمایل کمتری به عرضه بیت کوین های خود داشته باشند. بنابراین نشان از کاهش عرضه در برابر افزایش تقاضا می تواند تعریف مناسبی برای وضعیت فعلی باشد.

نمودار شاخص Puell Multiple
نمودار شاخص Puell Multiple

نمودار هش ریت بیت کوین

هش ریت شبکه بیت کوین دو روز گذشته به بالاترین سطح تاریخی خود از سال ۲۰۰۸ و به عدد ۲۰۷ اگزاهش رسید، که نشانه بسیار قوی برای شبکه بیت کوین می باشد. همان طور که اطلاع دارید، اکثر مواقع در تاریخچه این شاخص، بین هش ریت و قیمت بیت کوین همبستگی وجود دارد. اما در حال حاضر این اتفاق رخ نداده و یک واگرایی دیگر بین قیمت بیت کوین و هش ریت به وجود آمده است. که این واگرایی نشان می دهد، نسبت به روند بلند مدت، قیمت بیت کوین ارزنده می باشد.

نمودار هش ریت بیت کوین
نمودار هش ریت بیت کوین

شاخص میزان بیت کوین صرافی ها

شاخص میزان موجود بیت کوین در تمام صرافی ها نشان می دهد که کاهش بیت کوین و خروج این ارز باز هم ادامه داشته، و حتی با کاهش بیشتر قیمت بیت کوین این میزان به عدد ۲۳۱۱۰۰۰ بیت کوین رسیده است.

شاخص میزان بیت کوین صرافی ها
شاخص میزان بیت کوین صرافی ها

نمودار NetFlow بیت کوین

خالص ورود و خروج بیت کوین به صرافی ها در چهار روز پیاپی روند منفی داشته است، و بیت کوین از صرافی ها خارج شده است. اما روز گذشته میزان ورود بیت کوین ۸۵۴ عدد بیشتر از خروج آن بوده است. که رقم قابل توجهی نمی باشد.

نمودار NetFlow بیت کوین
نمودار NetFlow بیت کوین

تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال آخرین هفته پایان سال 2021 میلادی
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال آخرین هفته پایان سال ۲۰۲۱ میلادی

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال آخرین هفته پایان سال ۲۰۲۱ میلادی

بیت کوین در طول یک سال گذشته با ۶۸ درصد رشد همراه بوده است. و سال ۲۰۲۱ پر فراز و نشیب و نوسانی را تجربه کرد. ما بررسی کلان سال ۲۰۲۱ را در بازارهای زنجیره ای، صرافی ها، بازار فیوچرز و استخراج ارائه می دهیم. بیت کوین در پایان فصل تعطیلات سال فقط اندکی افزایش یافته است. کندل هفتگی در پایین ترین سطح تثبیت ۴۵۶۰۱ دلار باز شد، و به بالاترین سطح در طول هفته صعود کرد و به قیمت ۵۱۷۷۳ دلار رسید.

برای آخرین تحلیل آن چین در سال ۲۰۲۱ ، مروری مختصر از برخی تغییرات تا به امروز در مجموعه داده های زنجیره ای، مبادلات، بازارهای فیوچرز و استخراج ماینرها ارائه خواهیم کرد. وقتی به سال ۲۰۲۱ نگاه می کنیم، به طرز جالبی به نظر می رسد که سالی است که بهترین سال را به عنوان یک تثبیت کلان، با بازه زمانی بالا توصیف می کنیم، هرچند سالی پر نوسان بود، خلاصه سال تا به امروز برای بیت کوین به شرح زیر است:

۱. قیمت‌ بیت کوین نسبت به ۱ ژانویه ۶۸ درصد افزایش یافته است، و با کاهش فعلی ۲۶ درصدی از زمان ATH در تاریخ ۱۰ نوامبر. همراه بوده است.

۲. مجموع بیت کوین هایی که در حال حاضر با ضرر نگه داری می شوند، ۳.۴۸۰ میلیون بیت کوین است، که معادل ۱۸.۳۴ درصد از عرضه در گردش است.

۳. خالص خروج ساله بیت کوین از صرافی ها، شاهد خروج ۶۷.۸ هزار بیت کوین بود، که تنها ۲.۵ درصد کاهش داشت.

۴. هولدرهای بلند مدت ۱.۸۴۶ میلیون بیت کوین به دارایی های خود اضافه کردند، در حالی که هولدرهای کوتاه مدت ۱.۴۲۸ میلیون بیت کوین از دست دادند.

۵. نرخ بهره معاملات باز بازار CME  دو برابر شد، و ۹.۵۷ میلیارد دلار (۹۷ درصد) افزایش یافت، در حالی که حجم معاملات فیوچرز در واقع با ۱۶ درصد کاهش به ۳۶.۷ میلیارد دلار در روز رسید.

۶. نرخ هش ریت ماینینگ در سال ۲۰۲۱ با افزایش ۲۷ درصدی نسبت به سال گذشته، همراه بود. پس از ریکاوری کامل از مهاجرت بزرگ ماینرها که حدود ۵۳ درصد از ماینرها تقریباً یک شبه دستگاه های ماینینگ خود را خاموش کردند، به پایان رسید.

نمودار بیت کوین در طول یک سالی که گذشت:

نمودار بیت کوین در طول یک سالی که گذشت
نمودار بیت کوین در طول یک سالی که گذشت

مروری کوتاه بر بیت کوین در سال ۲۰۲۱

نمودار توزیع قیمت واقعی بیت کوین:

از قیمت ۴۵۵۰۰ تا ۵۰۸۰۰ دلار، حدود ۲.۲ میلیون دلار بیت کوین معامله شده است، که ۱۱.۷ درصد از کل بیت کوین های در گردش می باشد. از نظر فاندامنتالی این منطقه به عنوان یک ناحیه حمایت و مقاومت عمل می کند، که جزییات دقیق تر آن در تحلیل های روزانه بیت کوین بررسی شده است.

نمودار توزیع قیمت واقعی بیت کوین
نمودار توزیع قیمت واقعی بیت کوین

نمودار درصد کل بیت کوین های در سود:

از آنجایی که قیمت به بالای محدوده تثبیت صعود کرده است، می‌توانیم شاهد افزایش ۱۰.۳۴ درصدی بیت کوین ‌های در سود محقق نشده باشیم. ما می‌توانیم از این برای تخمین یک کران بالایی در انباشتگی که اخیراً رخ داده است استفاده کنیم (کران بالایی که احتمالاً بخشی از این بیت کوین ها از نمونه ‌های قبلی نگهداری می‌شوند که قیمت در این محدوده بوده است).

نمودار درصد کل بیت کوین های در سود
نمودار درصد کل بیت کوین های در سود

نمودار شاخص کل بیت کوین های موجود در خارج از صرافی:

با توجه به گروه‌های زنجیره‌ای، توزیع مجدد قابل توجهی در عرضه بیت کوین ها صورت گرفته است، و از هولدرهای کوتاه‌ مدت به هولدرهای بلند مدت صورت انتقال یافته است. در زمان نگارش:

هولدرهای بلند مدت ۱.۸۴۶ میلیون بیت کوین به دارایی های خود اضافه کردند، و مجموع انباشته های خود را به ۱۳.۳۳ میلیون بیت کوین رساندند. این نشان دهنده افزایش ۱۶ درصدی در طول سال است.

دارایی هولدرهای کوتاه مدت ۱.۴۲۸ میلیون بیت کوین کاهش یافته است، و این گروه در حال حاضر ۳.۰۱ میلیون بیت کوین در اختیار دارد. این نشان دهنده کاهش ۳۲ درصدی نسبت به سال گذشته است.

Sovereign Supply، که به عنوان تمام بیت کوین هایی که خارج از صرافی ها نگهداری می شوند، تعریف می شود، در حال حاضر در بالاترین رقم ۱۶.۳۴ میلیون بیت کوین قرار دارد.

نمودار شاخص کل بیت کوین های موجود در خارج از صرافی
نمودار شاخص کل بیت کوین های موجود در خارج از صرافی

نمودار میزان کل موجودی بیت کوین در صرافی ها:

همتای Sovereign Supply، موجودی صرافی ها است، که به طرز چشمگیری تغییر خالص بسیار کمی را در طول سال شاهد بوده است. ذخایر ارزی از ۲.۶۲۳ میلیون بیت کوین در ابتدای سال به ۲.۵۶۰ میلیون بیت کوین کاهش یافته است. این کاهش خالص ۶۷.۸ هزار بیت کوین است که تنها ۲.۵ درصد از موجودی اوایل سال کاهش یافته است. نمودار بیت کوین های نگهداری شده در صرافی ها یک نوسان کلی را در طول زمان نشان می دهد، با جریان خالص ورودی از ماه می تا جولای و همچنین خالص جریان خروجی را نشان می دهد.

نمودار میزان کل موجودی بیت کوین در صرافی ها
نمودار میزان کل موجودی بیت کوین در صرافی ها

نمودار نرخ بهره معاملات باز فیوچرز:

در ادامه به تغییرات بسیار جذاب YTD که در بازارهای فیوچرز رخ می دهد نگاه خواهیم کرد. مجموع نرخ بهره معاملات باز در بازار فیوچرز در سال جاری تقریباً دو برابر شده است، و با ۹.۵۷ میلیارد دلار (۹۷ درصد) افزایش به مجموع ۱۸.۸۷ میلیارد دلار رسیده است. تنها در این هفته شاهد افزایش ۲.۵ میلیارد دلاری در بهره معاملات باز بوده ایم، که عمدتاً توسط معامله گران بایننس هدایت می شود.

نمودار نرخ بهره معاملات باز فیوچرز
نمودار نرخ بهره معاملات باز فیوچرز

نمودار حجم معاملات بازار فیوچرز:

در کنار احتمال افزایش فشار اهرم، کاهش کلی در حجم معاملات نیز داریم. فعالیت معاملات آرام ‌تری در پایان سال شاهد هستیم، با این حال بر اساس میانگین ۷ روزه، حجم بازار فیوچرز کاهش ۱۶ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است. حجم کم‌تر و افزایش بهره معاملات باز ترکیبی است که می‌تواند حداقل برای فشار موضعی اهرم در هفته‌های آینده مطلوب باشد.