آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز دش چیست؟ | آینده ارز دش

ارز دش Dash چیست؟

ارز دش ، آیا اطلاعات کافی در ارتباط با این رمز ارز دارید؟ در سال ۲۰۱۴ این ارز دیجیتال با نام Xcoin شناخته می شد. پس از آن و با نامگذاری مجدد به  Darkcoin تغییر نام داد و در مارس ۲۰۱۵ با نام فعلی خود دش روبرو شد. اگر می خواهید در ارتباط با این رمز ارز اطلاعاتی به دست آورید و اینکه بررسی نمایید از چه صرافی هایی می توان این رمز ارز را خریداری نمود، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

شما می توانید مقاله کیف پول های ارز دش را مطالعه نمایید، همچنین می توانید در صفحه قیمت لحظه ای دش در پایگاه خبری زوم ارز، (قیمت دش | قیمت ) را مشاهده نمایید.


ارز دیجیتال دش چیست؟

ارز دیجیتال دش Dash چیست؟
ارز دیجیتال دش چیست؟

بیت کوین در ۲۰۱۶ ، مرزهای ۱۰۰۰ دلار را رد کرد و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به شکل جدی آغاز شد.
اولین پول غیرمتمرکز جهان با استفاده از فناوری بلاک چین، به نام بیت کوین شکل گرفت. به دلیل نقص های موجود در بیت کوین ، ارزهای دیگر با رقابت و ویژگی های بهتر از بیت کوین به بازار روانه شدند.
ناشناس بودن بیت کوین جز یکی از نواقص آن حساب می شود، یعنی تمام تراکنش ها و دارایی های حساب بیت کوین قابل پیگیری می باشد.
توسعه دهندگان ارزهای پیگیر گریزو ناشناس را معرفی کرده اند. یکی از این ارزهای دیجیتال پیگیرگریز، ارز دیجیتال می باشد، که علاوه بر حریم خصوصی بالا، ویژگی های دیگری نیز دارد.

دش نوعی پول نقد الکترونیکی غیر متمرکز و همتا به همتا می باشد. دش همانند بیت کوین متن باز بوده است و از بلاکچین استفاده می کند. ارزهای دیجیتال دش مانند دیگر ارزهای دیجیتال دارای کیف پول هایی برای ذخیره می باشند.
تفاوت بین دش و بیت کوین در سرعت تراکنش ها و ارزان بودن آنها می باشد. در دش می توان تراکنش های ناشناس ایجاد کرد.

دش به عبارتی دیگر یک بلاکچین open source و ارز رمز نگاری شده است که بر ارائه یک شبکه پرداخت جهانی سریع، ارزان و غیرمتمرکز تمرکز دارد. این رمز ارز با ایجاد حریم خصوصی قوی تر و انجام تراکنش های سریعتر به دنبال بهود بیت کوین است.


بنیان گذاران ارز دیجیتال دش چه کسانی هستند؟

بنیان گذاران ارز دیجیتال دش Dash چه کسانی هستند؟
بنیان گذاران ارز دیجیتال دش چه کسانی هستند؟

ارز دیجیتال دش توسط توسعه دهندگان نرم افزار به نام های Evan Duffield و Kyle Hagan تاسیس شد. همانطور که در ابتدای این مقاله بیان نمودیم، این پروژه در ابتدا Xcoin نام داشت که دو هفته بعد نام ان را به Darkcoin تغییر داد و در مارس ۲۰۱۵ به تغییر نام داد.

قبل از پیاده سازی دش، دافیلد یک توسعه دهنده نرم افزار با تجربه در امور مالی بود. وی برای اولین بار از دش به عنوان راهی برای افزودن بی هویتی بیشتر به بیت کوین تصور کرد و از این رو ان را Darkcoin نامید. دافیلد ادعا کرده است که این پروژه را به عنوان یک سرگرمی شروع کرده و فقط در یک هفته آخر کد گذاری کرده است. هاگان نویسنده وایت پیپر دارک کوین در کنار دافیلد است. با این حال، او پروژه را در اوایل دسامبر ۲۰۱۴ ترک کرد.


ویژگی ارز دیجیتال دش

ویژگی ارز دیجیتال دش DASH 
ویژگی ارز دیجیتال دش

3 ویژگی اصلی دش عبارتند از:
۱) تراکنش های فوری ۲) تراکنش های خصوصی ۳) حاکمیت غیرمتمرکز ( DGBB ) عملکرد شبکه دش توسط ۲ سطح زیر ضمانت می شود:

۱) سطح اول: این شبکه توسط استخراج گران ( ماینرها ) ایمن می شود و تراکنش ها را درون یک زنجیره بلوکی می نویسند.

۲) سطح دوم: این سطح توسط گره های اصلی ایجاد می شود که به دش اجازه استفاده از توابع پیشرفته ارز دیجیتال دش را می دهد.
سیستم اثبات کار استخراج ، کار امنیت شبکه را بر عهده دارد. برای ارز دیجیتال ویژگی رای گیری وجود دارد. به دلیل کمبود سکه های موجود در بازار ، باعث شده تا دش به یک موفقیت بزرگ در بازار ارزهای دیجیتال برسد.


تفاوت رمز ارز دش و بیت کوین BTC

تفاوت رمز ارز دش DASH و بیت کوین BTC
تفاوت رمز ارز دش و بیت کوین BTC

تفاوت اصلی بین دش و بیت کوین در الگوریتمی است که برای استخراج کوین استفاده می نمایند. رمز ارز دش از الگوریتم X11 که تغییری در الگوریتم اثبات سهام است استفاده می نماید در حالی که بیت کوین از الگوریتم اثبات کار یا PoW استفاده می نماید.

این دو ارز یعنی دش و بیت کوین سیستم های متفاوتی برای رسیدگی به معاملات دارا می باشند. تراکنش های موجود در بلاکچین بیت کوین باید توسط همه نودهای موجود در یک شبکه تایید شود. این فرآیند زمان بر می باشد و به نوبه خود، منجر به کارمزدهای بالا تراکنش می شود.

دش از سیستم متفاوتی برای مدیریت تراکنش ها و یا معاملات استفاده می نماید. دش توسط زیر مجموعه ای به نام Masternodes اجرا می شود. Masternodes تایید و اعتبار سنجی معاملات را ساده می نماید. همچنین مشکل مقیاس پذیری معاملات و یا تراکنش ها را حل می نماید. این به این دلیل می باشد که تعداد نودهای مورد نیاز برای تایید یک تراکنش به تعداد قابل توجهی کاهش می یابد. Masternodes وظیفه تایید تراکنش های شبکه ماینر و ارائه خدماتی مانند پرداخت و حریم خصوصی به شبکه دش را دارد .


وظیفه مسترنود ها در شبکه

۱) سرعت پرداخت ( Instant Sent ) : کاربران با استفاده از این ویژگی می توانند با پرداخت کارمزد بیشتر ، تراکنش های خود را در کمتر از دو ثانیه و به صورت فوری انجام دهند.
امکان اجرای تراکنش ها در چندثانیه را توسط Instant X فراهم و پشتیبانی می کند.
۲) امنیت  (Private Send ) : این ویژگی امکان اعمال تراکنش به صورت ناشناس و بدون رهگیری را فراهم می کند. روش کار این تکنولوژی این گونه است که؛ تراکنش هر فرد را با تراکنش های کاربران دیگر ترکیب می کند.
برای جمع آوری دش می توانید با کمک سایت یک والت اینترنتی برای خود ایجاد کرده و شروع به جمع آوری کنید.
۴۵ درصد از پاداش شبکه به مسترنودها و ماینرها تعلق می گیرد. ۱۰ درصد مابقی نیز در خزانه شبکه ذخیره شده و به توسعه دهندگان می رسد. اگر می خواهید مسترنود شوید حداقل باید ۱.۰۰۰ واحد دش در کیف پول رسمی دش داشته باشید.


روند قیمت ارز دیجیتال دش

در زمان نگارش این مقاله قیمت رمز ارز دش برابر با ۲۹۴.۲۵ دلار آمریکا می باشد و حجم معاملات این رمز ارز در ۲۴ ساعت برابر با ۱،۵۱۹،۳۷۷،۱۹۲ دلار است. این ارز دیجیتال در ۲۴ ساعت قبل از نگارش این مقاله دارای ۸.۰۴% کاهش قیمت بوده است. در حال حاضر این رمز ارز در سایت CoinMarketCap رتبه ۴۶ را به خود اختصاص داده است. در نمودار زیر شما روند قیمت این ارز دیجیتال را مشاهده می نمایید. همانطور که د نمودار مشاهده می شود، رمز ارز دش پس از یک روند ثابت در دسامبر ۲۰۱۷ به ATH خود رسیده است.

روند قیمت ارز دیجیتال دش DASH
روند قیمت ارز دیجیتال دش

خرید و فروش ارز دیجیتال دش

خرید و فروش ارز دیجیتال دش DASH 
خرید و فروش ارز دیجیتال دش

خرید دش مانند دیگر ارزهای دیجیتال از صرافی های ارز دیجیتال انجام می پذیرد. خرید دش به ۲ صورت زیر می باشد:
۱) خرید مستقیم همان ارز
۲) خرید ارز دیجیتال دیگر و تبدیل آن به دش

✓ خرید دش با دلار: ارز دیجیتال دش را با دلار می توانید از سایت های Karken ،Coinbase و Bitstamp بخرید. خرید ارزهای دیجیتال در دنیا یک روش رایج می باشد. اما برای کاربران ایرانی جهت اتصال به صرافی ها باید از یک نرم افزار تغییر IP استفاده کنند و همچنین یک حساب بین المللی داشته باشند که بتوانند خرید انجام دهند.

✓ خرید دش با ریال: دش را میتوان از سایت های صرافی ایرانی، با ریال خرید. اکثر صرافی های ایرانی رمز ارزهای معروف مثل بیت کوین ، اتر، تتر ، دش و … می فروشند البته برای خرید ارز دیجیتال قبل از احراز هویت خود در آن صرافی ، استعلام وجود آن ارز دیجیتال را بگیرید و همچنین قبل از خرید از آن سایت ابتدا از اعتبار آن سایت مطمئن شوید.

✓ تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به دش: ابتدا باید از سایت های ایرانی و یا سایت های معتبر، با استفاده از ریال، بیت کوین یا اتریوم خود را بخرید و سپس آنرا به صرافی های معتبر منتقل و تبدیل به دش کنید.


معرفی ۳ صرافی پشتیبانی کننده ارز دیجیتال دش

۱) ShapeShift: شیپ شیفت یکی از روش های ساده برای تبدیل ارزها می باشد. این پلتفرم شامل محیط کاربری ساده می باشد و افراد می توانند به راحتی ارزهای خود را تبدیل کنند. این صرافی به دلیل امنیت بالا در میان کاربران شناخته شده است.
در این صرافی خطر بلوکه شدن به دلیل نگهداری از ارز شما وجود ندارد. از ویژگی های این صرافی می توان به سرعت و کارمزد مناسب اشاره کرد.

۲) Binance: صرافی بایننس یک صرافی چینی می باشد که روش مناسب و خوب برای خرید دش است. به دلیل چینی بودن این صرافی احتمال بلوکه شدن دارایی ها وجود دارد. می توان بیت کوین و یا دیگر ارزها را خرید و فروش کرد. هرچند که این صرافی ، همانند کیف پول سرمایه شما را ذخیره می کند اما برای امنیت بالا بهتر است بعد از خرید ، ارزهای خود را به یک کیف پول امن منتقل کرد.

۳) Hitbtc: این صرافی نیز مانند بایننس ، محیط خوبی را برای خرید و فروش دش و دیگر ارزهای دیجیتال عرضه کرده است. در این صرافی بلوکه شدن دارایی بسیار بالا است.
در نتیجه بهتر است که پس از خرید ارزهای خود را به یک کیف پول امن انتقال دهید.


کیف پول های ارز دیجیتال دش

کیف پول های ارز دیجیتال دش DASH 
کیف پول های ارز دیجیتال دش

ارز دیجیتال دش نیز مانند دیگر ارزها، دارای کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری می باشد. این کیف پول های دیجیتالی امکان ذخیره ، ارسال و دریافت ارز دیجیتال را فراهم می کنند.
کیف پول هایی که توسط سایت رسمی دش تایید شده اند شامل:

کیف پول های دسکتاپ 

۱) کیف پول رسمی دش: اصلی ترین هسته شبکه این نرم افزار است که مستقیما با بلاکچین نیز ارتباط دارد. این کیف پول از ویژگی ارسال فوری و ارسال خصوصی نیز پشتیبانی می کند.
اینترنت پر سرعت و حجم ترافیک مناسب، برای استفاده از این کیف پول برای همگام سازی با بلاکچین نیاز است.

۲) کیف پول الکتروم دش : این کیف پول یکی از محبوب ترین کیف پول های دش می باشد. این کیف پول با امنیت بالایی که دارد کلیدهای خصوصی را مستقیم برروی کامپیوتر شما ذخیره می کند.
این کیف پول از ویژگی های ارسال فوری و ارسال خصوصی پشتیبانی نمی کند. برتری این نرم افزار این است که هیچگونه نیازی به همگام سازی و خرج کردن زمان برای همگام سازی با بلاکچین ندارد.

۳) کیف پول اکسودوس (Exodus) : این کیف پول را می توان رابط کاربری ساده با امنیت و سرعت بالا نام برد. در کیف پول اکسودوس می توان چندین ارز دیجیتال را نیز ذخیره کرد.

کیف پول های موبایل

۱) کیف پول رسمی موبایل دش: دش نرم افزار کیف پول رسمی خود را بر پایه دو سیستم عامل اندروید و IOS ارائه کرده است. این کیف پول امنیت بالا و رابط کاربری آسان دارد.

۲) کیف پول Edge : این کیف پول نیز مانند کیف پول رسمی دش امنیت بالا و رابط کاربری آسان دارد و برای سیستم عامل های اندروید و ios طراحی شده است.
این نرم افزار از ارزهای دیجیتال دیگر مانند: بیت کوین ، لایت کوین و اتریوم و… نیز پشتیبانی می کند.

۳) کیف پول جکس: این کیف پول جز معروف ترین کیف پول های امن دش می باشد. یکی از کیف پول های چند منظوره که از ارزهای زیادی پشتیبانی می کند و بر روی پلتفرم های مختلف و پرکاربرد نیز قابل اجرا می باشد.

کیف پول های سخت افزاری دش

لجر نانو اس، ترزور و کیپ کی ، کیف پول های سخت افزاری با امنیت بالا می باشند و علاوه بر ارز دیجیتال دش از چندین ارز دیجیتال دیگر نیز پشتیبانی می کنند.


آیا ارز دیجیتال دش استخراج می شود؟

آیا ارز دیجیتال دش DASH استخراج می شود؟
آیا ارز دیجیتال دش استخراج می شود؟

برای بالا بردن میزان غیرمتمرکز ارز دیجیتال از این الگوریتم x11 استفاده می شود. برای اثبات کار، الگوریتم هش زنجیره ای X11، از ۱۱ الگوریتم هش پیاپی استفاده می شود.چرا که اینگونه فکر می شود که فعلا قرار بر ساخت هیچ ASICبرای استخراج آن نیست. میزان تمرکز در بیت کوین از زمان ورود ASIC ها در بازار دیجی ارزها افزایش یافته است، درحالی که دش تلاش می کند تا دچار این موضوع نشود. هدف شکل گیری Coin ، ایجاد تبادلات سریع با تکنولوژی InstantSend می باشد.

رمز ارز دش در ساختار خود از الگوریتمی استفاده می نماید که امکان استخراج این ارز دیجیتال را فراهم می آورد. استخراج رمز ارز دش با استفاده از دستگاه های استخراج تخصصی موسوم به ASIC امکان پذیر است. در واقع استخراج رمز ارز دش با استفاده از CPU و یا GPU امکان پذیر نیست.

برای استخراج رمز ارز دش کافیست مراحل زیر را طی نمایید:

۱.سخت افزار مناسب برای استخراج تهیه نمایید. همانطور که گفته شد، رمز ارز دش را می توان با استفاده از دستگاه های استخراج ASIC استخراج نمود.

۲.کیف پول خود را تنظیم نمایید. برای دریافت و نظارت بر درآمد حاصل از استخراج شما به یک آدرس کیف پول نیازمند هستید.

۳.دستگاه استخراج خود را پیکر بندی کنید. در واقع ماینر شما باید به یک سرور f2pool وصل شود تا میزان درآمد شما ثبت و کنترل شود.

۴.استخراج خود را شروع نمایید. دستگاه های شما اکنون آماده استخراج هستند. شما می توانید تنظیمات حساب خود را مدیریت کرده و میزان هش ریت، درآمد و پرداخت های خود را در برنامه f2pool کنترل کنید.


آینده ارز دیجیتال دش چگونه است؟

آینده ارز دیجیتال دش چگونه است؟
آینده ارز دیجیتال دش چگونه است؟

تیم دش به عنوان یکی از قدیمی ترین پروژه های موجود در بازار، در تلاش است تا محصول را بهبود بخشد و امنیت و حریم خصوصی رمز ارز دش راتوسعه دهد. با توجه به اینکه این پروژه کاربردهای عملی دارد، می توان نتیجه گرفت که با استفاده گسترده تر از آن، رمز ارز دش به رشد خود ادامه خواهد داد.

رمز ارز دش توجه بسیاری از فعالان بازار ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرده است. بر اساس این دلایل، می توانیم بگوییم دش همچنان یک دارایی جذاب برای سرمایه گذاری در آینده می باشد. با اطمینان از محرمانه بودن و امنیتی که برای تراکنش ها یا معاملات فراهم می کند، می توان آن را با خیال راحت به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت در نظر گرفت. بسیاری از کارشناسان ارزهای رمزنگاری شده بر این عقیده اند که پروژه دش نشان دهنده آینده ارزهای رمز پایه غیرمتمرکز است.


بررسی وایت پیپر دش

وایت پیپر دش از دیدگاه فنی

همان طور که می دانید، یک فورک از شبکه بیت کوین می باشد. فورک در شبکه زمانی رخ می دهد که برخی از اعضای شبکه تصمیم می گیرند تغییراتی بزرگ در شبکه ایجاد کنند. به گفته ساتوشی اگر قوانین و چارچوبی که برای بیت کوین تعریف شده، تغییر داده شود، آن ارز دیگر بیت کوین نیست در نتیجه یک ارز جدید به وجود می آید. زمانی که یک ارز جدید به وجود می آید در حقیقت شبکه به دو شاخه تقسیم می شود، مانند تنه یک درخت که در ادامه به دو شاخه تقسیم شده است. حال اعضای شبکه تصمیم می گیرند که در کدام زنجیره فعالیت کنند، بخشی از اعضای شبکه در سال ۲۰۱۴ از تغییرات جدید حمایت کرد و ارز شروع به فعالیت کرد و بخشی دیگر به قوانین ساتوشی پایبند بودند و در شبکه اصلی بیت کوین ماندند.

در ادامه قصد داریم بررسی کنیم که به دنبال چه تغییراتی تو شبکه بود و این تغییرات چه ویژگی هایی به شبکه اضافه کردند. می توان گفت مهم ترین تغییراتی که به دنبال آن بود به چهار دسته کلی تقسیم می شود که هر کدام را جداگانه بررسی خواهیم کرد:

 • Masternodes

Masternode ها در شبکه نقش مهمی در افزایش عملکرد، امنیت و تجربه کاربری شبکه دارند. Masternode ها full node هایی در شبکه هستند که آخرین نسخه نرم افزار را اجرا می کنند. آن ها وظایف مختلفی را بر عهده دارند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم: (در نظر داشته باشید Masternode ها مختص شبکه می باشد و شبکه بیت کوین این قابلیت را ندارد)

رای گیری در مورد تغییرات شبکه: Masternode ها می توانند با رای دادن به پیشنهادهایی که بر توسعه شبکه تأثیر می گذارند در اداره شبکه شرکت کنند.

تسهیل تراکنش های InstantSend: آن ها به قفل کردن تراکنش ها کمک می کنند و تقریباً آن تراکنش ها فورا تأیید می شوند.

ایمن سازی شبکه: Masternode ها با مشارکت در مکانیسم اجماع به ایمن سازی شبکه کمک می کنند که تضمین می کند همه تراکنش ها معتبر و ایمن هستند.

سرویس میکسینگ حریم خصوصی: Masternode ها ترکیب ورودی و خروجی تراکنش را برای افزایش حریم خصوصی تسهیل می کنند.

اما برای تبدیل شدن به Masternode به چه چیزی نیاز است؟

وثیقه: باید ۱۰۰۰ را به عنوان وثیقه در شبکه قفل کنید. این الزام به عنوان یک عامل بازدارنده در برابر عوامل مخرب عمل می کند و تضمین می کند که Masternode  ها توسط افرادی اداره می شوند که به امنیت و ثبات شبکه متعهد هستند.

سخت افزار:

  – یک سرور با اتصال به اینترنت پایدار.

  – یک CPU مدرن (ترجیحا اینتل یا AMD).

  – حداقل ۲ گیگابایت رم، هرچند ۴ گیگابایت یا بیشتر برای عملکرد بهتر توصیه می شود.

  – حداقل ۱۰۰ گیگابایت فضای دیسک، هرچند بیشتر برای ذخیره سازی بلاکچین و داده های تراکنش توصیه می شود.

  – برای جلوگیری از مشکلات مربوط به عملکرد Masternode، یک آدرس IP ثابت به شدت توصیه می شود.

 • InstantSend

InstantSend یک ویژگی است که توسط معرفی شده است تا به طور قابل توجهی سرعت زمان تأیید تراکنش را افزایش دهد و تقریباً آنی باشد. این ویژگی به ویژه برای تراکنش‌ ها و پرداخت ‌های کوچک که سرعت در آن ‌ها بسیار مهم است، مفید است.

اما InstantSend چگونه کار می کند؟

InstantSend از طریق شبکه ای از masternodes ها عمل می کند. هنگامی که یک تراکنش در شبکه پخش می شود، masternode ها می توانند به قفل کردن تراکنش رأی دهند. اگر اکثر masternode ها موافق باشند، تراکنش قفل می‌ شود. این بدان معنی است که تراکنش توسط شبکه تایید شده در نظر گرفته می شود، حتی اگر هنوز در یک بلاک گنجانده نشده باشد و تقریباً بلافاصله می ‌توان آن را تأیید کرد. این فرآیند بسیار سریع تر از زمان تأیید تراکنشی است که می تواند چندین دقیقه در بیت کوین طول بکشد.

ویژگی InstantSend در بلاکچین اجازه می دهد تا تراکنش ها تقریباً بلافاصله تأیید شوند و زمان پردازش تراکنش ها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

خوب است بدانید هم و هم بیت کوین از مکانیزم اجماع گواه اثبات کار استفاده می کنند، اما زمان تولید بلاک در کوتاه تر است و هدف آن پردازش سریع تر تراکنش ها می باشد.

 • PrivateSend

PrivateSend یک ویژگی حفظ حریم خصوصی مخصوص بلاکچین است که برای افزایش ناشناس بودن و افزایش حریم خصوصی تراکنش ها طراحی شده است. این کار با ترکیب ورودی و خروجی تراکنش ها برای پنهان کردن مبدا و مقصد وجوه کار می کند و ردیابی تراکنش ها را دشوارتر می کند. در ادامه نحوه عملکرد PrivateSend را بررسی می کنیم:

تراکنش ها: هنگامی که یک کاربر درخواست تراکنش را می دهد، PrivateSend ورودی ها و خروجی های تراکنش را با تراکنش های دیگر مخلوط می کند که به این کار فرآیند میکسینگ می گویند. این فرآیند توسط masternode ها، انجام می ‌شود که وظیفه میکس کردن تراکنش ‌ها را بر عهده دارند.

ناشناس بودن: فرآیند میکس کردن، تعیین فرستنده و گیرنده واقعی تراکنش را دشوار می کند. این به این دلیل است که ورودی‌ ها و خروجی ‌های تراکنش بین چندین کاربر به هم ریخته می ‌شوند و ردیابی تراکنش به منبع اصلی آن دشوار است. به بیان ساده، دارایی شما را به آدرس گیرنده شما نمی دهند و آن را به یک کاربر دیگه و همین طور دارایی کاربر دیگر را به گیرنده شما می دهند.

حریم خصوصی: با پنهان کردن جزئیات تراکنش، PrivateSend سطح بالاتری از حریم خصوصی را برای کاربران فراهم می کند. این امر به ویژه در سناریوهایی که حفظ حریم خصوصی یک نگرانی است مفید است، مانند تراکنش ‌های مالی که کاربران نمی ‌خواهند به طور عمومی جزییات آن ها فاش شود. تراکنش های بیت کوین عمومی هستند و از طریق بلاک چین قابل ردیابی هستند. در حالی که بیت ‌کوین از تکنیک‌ های رمزنگاری برای ایمن کردن تراکنش ‌ها استفاده می ‌کند، ذاتاً سطح حریم خصوصی مشابه PrivateSend را ارائه نمی‌ کند.

خوب است بدانید بلاکچین به کاربران این امکان را می دهد که انتخاب کنند که آیا تراکنش هایشان ناشناس بماند یا خیر. اما اگر کاربر مایل به استفاده از PrivateSend نباشد، می‌ تواند یک تراکنش استاندارد را انتخاب کند که عمومی است و از طریق بلاکچین قابل ردیابی می باشد. این انعطاف پذیری به کاربران اجازه می دهد تا بین نیاز خود به حریم خصوصی و تمایل خود به شفافیت تعادل ایجاد کنند. برای تراکنش هایی که حریم خصوصی در اولویت است، کاربران می توانند PrivateSend را انتخاب کنند و برای تراکنش‌ هایی که شفافیت مهم ‌تر است، مانند رعایت مقررات یا حسابرسی، کاربران می ‌توانند تراکنش‌ های استاندارد را انتخاب کنند.

 • سیستم بودجه بندی

سیستم بودجه بندی در بلاکچین یک ویژگی منحصر به فرد است که تامین مالی پروژه ها و طرح های توسعه را از طریق یک فرآیند رای گیری دموکراتیک تسهیل می کند. این سیستم به گونه ای طراحی شده است که توسعه شبکه شفاف، جامعه محور و همسو با نیازها و اولویت های جامعه باشد. در ادامه نگاهی دقیق تر به نحوه عملکرد سیستم بودجه بندی داریم: (در نظر داشته باشید سیستم بودجه بندی در زمان اجرایی بسیار ایده نو و جذابی بود)

ارسال پیشنهاد: هر کسی در جامعه می تواند پیشنهادی برای یک پروژه یا طرح توسعه ارائه دهد. این پیشنهادات می‌ تواند از ویژگی‌ های جدید، بهبودها تا عملکردهای موجود یا تأمین مالی برای تحقیق و توسعه باشد.

دوره رای گیری: پس از ارائه پیشنهاد، وارد دوره رای گیری می شود. در این مدت، masternode ها به این پیشنهاد رأی می دهند.

مکانیسم رای گیری: مکانیسم رای گیری منصفانه و شفاف طراحی شده است. هر masternode یک رای دارد و طرحی که بیشترین آرا را داشته باشد، محبوب ترین در نظر گرفته می شود. دوره رای ‌گیری معمولاً یک هفته طول می ‌کشد و زمان کافی را برای masternode ها برای بررسی و رأی ‌گیری در مورد پیشنهادها فراهم می ‌کند.

تخصیص بودجه: اگر پیشنهادی رای کافی کسب کند، تایید شده تلقی می شود و وجوه اختصاص یافته برای پیشنهاد آزاد می شود. وجوه سپس برای تأمین مالی پروژه یا ابتکار توسعه همان طور که در پیشنهاد ذکر شده است استفاده می شود.

شفافیت و مشارکت جامعه: سیستم بودجه تضمین می کند که توسعه شبکه شفاف و جامعه محور است. این سیاست اجازه می دهد تا جامعه در جهت توسعه شبکه نظر داشته باشد و حس مالکیت و مشارکت را در میان کاربران تقویت کند.

رسیدگی به محدودیت ها: هدف با پیاده سازی یک سیستم بودجه بندی، رفع برخی از محدودیت ها و چالش های شبکه اصلی بیت کوین، مانند تاخیر در پردازش تراکنش ها و فقدان ویژگی های حریم خصوصی است. این برنامه نوآوری ‌هایی را معرفی می ‌کند که شبکه را کارآمدتر، ایمن ‌تر و کاربر پسند تر می‌ کند.

علاوه بر مواردی که به آن اشاره شد، دو مورد دیگر نیز وجود دارد که شبکه را از شبکه بیت کوین متمایز می کند. در شبکه ظرفیت بلاک ها افزایش پیدا کرده و گنجایش هر بلاک به ۴ مگابایت رسیده، این در حالی است که بلاک های بیت کوین ۱ مگابایت می باشد. این افزایش ظرفیت باعث افزایش مقیاس پذیری نیز می شود.

همچنین پاداش بلاک ها در شبکه هر ۶ ماه یک بار نصف می شود در حالی که این فرآیند در بیت کوین هر ۴ سال یک بار است.

بررسی مهم ترین اهداف شبکه دش

با هدف ارائه یک شبکه امن، سریع و کاربرپسند برای برنامه های مختلف با چندین هدف کلیدی طراحی شده است. در ادامه مهمترین اهداف شبکه را با هم بررسی می کنیم:

 • سرعت

هدف ارائه تراکنش هایی است که تقریباً بلافاصله تأیید می شوند. پیشبینی می شود در زمان نگارش این مقاله تراکنش ها هر یک ثانیه پردازش می شود.

 • حریم خصوصی

از طریق ویژگی هایی مانند PrivateSend، حریم خصوصی بیشتری را برای تراکنش ها فراهم می کند و ردیابی مبدا و مقصد وجوه را دشوار می کند.

 • امنیت

از تکنیک های رمزنگاری پیشرفته و شبکه ای از masternode ها برای ایمن سازی شبکه در برابر حملات و اطمینان از یکپارچگی تراکنش ها استفاده می کند.

 • مقیاس پذیری

شبکه به گونه ای طراحی شده است که تعداد زیادی از تراکنش ها را در ثانیه انجام دهد و آن را برای طیف وسیعی از کاربران مناسب می کند.

 • توسعه مبتنی بر جامعه

سیستم بودجه ریزی امکان توسعه مبتنی بر جامعه را فراهم می کند و تضمین می کند که آپدیت های شبکه و پروژه های جدید از طریق یک فرآیند شفاف و دموکراتیک تأمین مالی می شوند.

 • تمرکززدایی

بر تمرکززدایی تاکید دارد و masternode ها نقش مهمی در حفظ امنیت و عملکرد شبکه دارند.

 • کارایی

هدف با استفاده از ویژگی هایی مانند InstantSend و PrivateSend ارائه یک شبکه کارآمد تر برای تراکنش های مالی است.

 • کاربر پسند

شبکه به گونه ای طراحی شده است که قابل دسترسی و استفاده از آن آسان باشد و آن را برای طیف وسیعی از کاربران، از افراد گرفته تا مشاغل مناسب می سازد.

 • پایداری

هدف این است که یک ارز دیجیتال پایدار با عرضه ثابت و مکانیزم نصف شدن پاداش برای کنترل نرخ عرضه و تقاضا به بازار باشد.

 • نوآوری

متعهد به نوآوری و معرفی ویژگی ها و فناوری های جدید برای بهبود شبکه و رفع نیازهای در حال تکامل کاربران خود است.

این اهداف نشان دهنده تعهد به ارائه یک شبکه ایمن، کارآمد و کاربرپسند برای برنامه های مختلف است که آن را به یک انتخاب منحصر به فرد برای کاربران و توسعه دهندگان تبدیل می کند.

بررسی ویژگی های شبکه دش

در این بخش قصد داریم جذاب ترین ویژگی های بلاکچین را عنوان کنیم:

 • InstantSend

این ویژگی اجازه می دهد تا تراکنش ها تقریباً بلافاصله توسط masternode ها تأیید شوند و زمان تایید تراکنش را در مقایسه با شبکه های دیگر به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

 • PrivateSend

این بلاکچین با میکس کردن ورودی ها و خروجی های تراکنش، حریم خصوصی را افزایش می دهد و ردیابی مبدا و مقصد وجوه را دشوار می کند.

 • Masternodes

 نودهای ویژه ای که را به عنوان وثیقه نگه می دارند و وظایف مختلفی از جمله رای دادن به پیشنهادات و تسهیل تراکنش های InstantSend را انجام می دهند.

 • سیستم بودجه

به جامعه این امکان را می دهد که پروژه ها و طرح های توسعه را از طریق یک فرآیند رای دهی دموکراتیک تأمین مالی کند و شفافیت و توسعه جامعه محور را تضمین کند.

 • حاکمیت غیرمتمرکز

حکمرانی غیرمتمرکز را از طریق سیستم بودجه ریزی تسهیل می کند، جایی که تصمیمات در مورد آینده شبکه توسط جامعه اتخاذ می شود.

 • افزایش اندازه بلاک ها

بلاک ها در به اندازه ۴ مگابایت می باشد که امکان انجام تراکنش های بیشتر در هر بلاک را فراهم می کند و به طور بالقوه توان عملیاتی شبکه را افزایش می دهد.

 • تراکنش های فوری

ویژگی InstantSend اجازه می دهد تا تراکنش ها تقریباً فوراً تأیید شوند و را برای پلتفرم هایی با سرعت بالا مناسب می کند.

 • متمرکز بر حریم خصوصی

با استفاده از PrivateSend، سطح بالاتری از حریم خصوصی را برای تراکنش ها ارائه می دهد، که به ویژه در سناریوهایی که حفظ حریم خصوصی یک نگرانی است مفید است.

این ویژگی‌ ها در مجموع به موقعیت منحصر به‌ فرد در فضای بلاکچین کمک می ‌کنند و ترکیبی از سرعت، حریم خصوصی و توسعه مبتنی بر جامعه را ارائه می‌ دهند که آن را از سایر شبکه ها متمایز می ‌کند.

معرفی و مقایسه رقیبان دش

اجازه بدید در این بخش مهم ترین رقیبان را از زوایای مختلف با این بلاکچین مقایسه کنیم:

 • مقایسه بیت کوین و

سرعت: تایید تراکنش در شبکه بیت کوین حدودا سه بلاک طول می کشد که تولید هر بلاک ده دقیقه زمان می برد، در نتیجه تایید تراکنش در شبکه بیت کوین در حالتی که شبکه ترافیک بالایی نداشته باشد ۳۰ دقیقه زمان می برد. در صورتی که تایید تراکنش در شبکه در کسری از ثانیه امکان پذیر است.

حریم خصوصی: تراکنش های بیت کوین عمومی هستند که ردیابی تراکنش ها را آسان تر می کند اما ویژگی PrivateSend  در شبکه با میکس کردن ورودی‌ ها و خروجی‌ های تراکنش، حریم خصوصی را افزایش می‌ دهد.

اندازه بلاک ها: اندازه بلاک ها در بیت کوین ۱ مگابایت است که از اندازه بلاک ۴ مگابایتی کوچک تر است و تعداد تراکنش ها در هر بلاک را محدود می کند.

حاکمیت: بیت کوین مدل حکومت داری متمرکزتری دارد که تصمیمات آن توسط اعضای کوچکی از توسعه دهندگان و استخراج کنندگان گرفته می شود. سیستم بودجه امکان حکمرانی غیرمتمرکز را از طریق رأی گیری در جامعه فراهم می کند.

 • مقایسه اتریوم و

قراردادهای هوشمند: اتریوم به دلیل قابلیت اجرای قرارداد هوشمند خود شناخته می شود در صورتی که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی کند. قراردادهای هوشمند اتریوم امکان ایجاد برنامه های غیرمتمرکز (dApps) را فراهم می کند.

مقیاس پذیری: اتریوم به دلیل محدودیت اندازه بلاک فعلی و ازدحام شبکه با مشکلات مقیاس پذیری مواجه است. اندازه بلاک بزرگ تر در و ویژگی InstantSend با هدف رفع نگرانی های مقیاس پذیری است.

حریم خصوصی: در حالی که اتریوم از طریق ویژگی تراکنش های خصوصی خود، حریم خصوصی را ارائه می دهد، سطح حفظ حریم خصوصی مانند PrivateSend را ندارد.

حاکمیت: مدل حاکمیت اتریوم غیرمتمرکز است اما میزان نفوذ قابل توجهی از سهامداران بزرگ و استخرهای استخراج را نیز در بر می گیرد. سیستم بودجه ریزی امکان تصمیم گیری بیشتر جامعه محور را فراهم می کند.

 • مقایسه ریپل و

سرعت: دفتر اجماع ریپل، XRP Ledger، برای پردازش سریع تراکنش ها، با نهایی شدن در چند ثانیه طراحی شده است. هدف از ویژگی InstantSend در تأیید سریع تراکنش است اما در چارچوب بلاکچین عمل می کند.

حریم خصوصی: ریپل با استفاده از XRP Ledger که جدا از RippleNet است، حریم خصوصی را ارائه می دهد. ویژگی PrivateSend  در شبکه حریم خصوصی تراکنش ها را در بلاکچین افزایش می دهد.

Blockchain در مقابل Ledger Ripple: ریپل از کنسرسیوم استفاده می کند که با ساختار بلاکچین مورد استفاده متفاوت است. این تفاوت در معماری بر نحوه پردازش و تأیید تراکنش ها تأثیر می گذارد.

کاربرد: ریپل در درجه اول بر روی پرداخت های برون مرزی و حواله ها متمرکز است و از قابلیت های تراکنش سریع و کم هزینه خود استفاده می کند. هدف این است که یک بلاکچین همه کاره برای برنامه های مختلف از جمله تراکنش های مالی ایجاد کند.

به طور خلاصه، در حالی که ، Bitcoin، Ethereum و Ripple همگی در فضای دفتر کل توزیع شده فعالیت می کنند، هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. نقاط قوت در سرعت، حریم خصوصی و توسعه مبتنی بر جامعه نهفته است که آن را به انتخابی منحصر به فرد برای کاربران و توسعه دهندگانی تبدیل می کند که به دنبال تعادل بین امنیت، کارایی و تمرکززدایی هستند.

 


نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال دش

نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال دش DASH
نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال دش

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی رمز ارز دش پرداختیم. این ارز دیجیتال در ابتدا با نام Xcoin سپس با نام Darkcoin و در آخر با نام روبرو شد. دش یک بلاکچین open source است که یک شبکه پرداخت جهانی سریع و غیرمتمرکز را ارئه می دهد. شما می توانید این ارز دیجیتال را از صرافی های پشتیبان کننده این رمز ارز خریداری نمایید و یا با استفاده از دستگاه ASIC استخراج نمایید.

ممنون از اینکه تا پایان “ارز دش” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

پریسا رزاقی
پریسا رزاقی
کارشناس it | محقق و پژوهشگر در رابطه با ارزهای دیجیتال و بلاکچین | علاقه مند به تکنولوژی های روز دنیا

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
6 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی
3 سال قبل

برای جابجایی ارز دیجیتال dash از چه بستری استفاده کنیم که کارمز کمتری داشته باشد..

ابولی
3 سال قبل

چطوری میشه ارزش dash را به تومان تبدیل کرد؟

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  ابولی
3 سال قبل

سلام . شما به راحتی می توانید ابتدا به تتر تبدیل کنید سپس در صرافی های داخلی آن را به ریال تبدیل نمایید

ثمین
3 سال قبل

ممنون از مقاله خوب شما

ناصر
3 سال قبل

dash را میشود استخراج کرد.

امین
3 سال قبل

از دش در کدام یک از صرافی های داخلی قابل تهیه می باشد.

معرفی صرافی های برتر خارجی

آخرین مقالات منتشر شده