آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز وریتازیوم VERI چیست؟

ارز وریتازیوم VERI چیست؟، بعد از ساتوشی و بیت کوین، بسیاری از پروژه ها برای استفاده از بلاکچین در بخش های مختلف اقدام کرده اند. بلاکچین ها با حذف واسطه ها و ایجاد شفافیت در بخش های مختلف، مخصوصا امور مالی توانسته اند انقلابی بزرگ ایجاد کنند.

امروز در این مقاله پروژه وریتازیوم Veritaseum را که در زمینه امور مالی فعالیت می کند و قصد دارد با حذف کارگزاری ها و بانک ها امورمالی را ساده تر کند را با یکدیگر بررسی می کنیم. تا انتهای این مقاله تیم زوم ارز را همراهی کنید تا از سرویس هایی که این پلتفرم ارائه می دهد و همچنین حواشی پیرامون این پروژه مطلع شویم.

ارز وریتازیوم VERI چیست؟

ارز وریتازیوم VERI چیست؟
ارز وریتازیوم VERI چیست؟

ارز وریتازیوم VERI توکن بومی این پلتفرم می باشد که با استاندارد ERC-20 روی شبکه اتریوم ایجاد شده است. همچنین این ارز دیجیتال برای پرداخت هزینه محصولات و خدمات Veritaseum استفاده می شود که در بخش “عملکرد” این سرویس ها را بررسی می کنیم.


نیم نگاهی به توکن وریتازیوم Veritaseum

نام اختصاری  VERI
نوع ارز  Token
عرضه کل  ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ 
مقدار در گردش  ۲,۱۴۹,۶۴۶
وب سایت رسمی  veritas.veritaseum.com
بلاکچین اکسپلورر etherscan.io

ethplorer.io

پیج های ارتباطی رسمی  bitcointalk.org

twitter

سورس کد  github.com
آدرس قرارداد هوشمند  0x8f3470A7388c05eE4e7AF3d01D8C722b0FF52374

تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم وریتازیوم Veritaseum

تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم وریتازیوم Veritaseum
تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم وریتازیوم Veritaseum

این شرکت در سال ۲۰۱۳ توسط Reggie Middleton در نیویورک تاسیس شد. آقای Middleton دارای مدرک BBA از دانشگاه Howard می باشد. ایشان به پیش‌ بینی ‌هایی درباره سقوط بازارها و مؤسسات مالی بزرگ قبل از وقوع آنها مشهور است. او فروپاشی بازار مسکن را در سال ۲۰۰۷ پیش بینی کرد و در اوایل سال ۲۰۰۸ درباره نابودی Bear Stearns هفته ها قبل از وقوع آن هشدار داد. در سال ۲۰۰۷ آقایReggie  شرکت Boom Bust را تأسیس کرد که یک شرکت مشاور مالی بود. سپس در سال ۲۰۱۳ شرکت Veritaseum را که یک پلتفرم غیرمتمرکز مالی بود را تاسیس کرد. ایشان در سال ۲۰۲۰ قبل از شیوع کرونا یک رکود اقتصادی را پیشبینی کرده بود که در نتیجه آن قیمت طلا صعودی خواهد شد. آقای Reggie در سال ۲۰۱۴ درخواست حق اختراع انتقال ارزش به صورت همتا به همتا بدون نهاد واسط را داد که در نهایت درسال ۲۰۲۰ اداره ثبت اختراع ژاپن، حق معنوی این اختراع را به ایشان اعطا کرد.

اما این حواشی تنها مخصوص آقای Middleton نیست و پلتفرم وریتازیوم Veritaseum نیز درگیر حواشی بسیاری بوده است، که آن ها را با یکدیگر بررسی می کنیم:

در آوریل ۲۰۱۷ پلتفرم Veritaseum مبلغ ۱۴,۸۰۰,۰۰۰$ را توانست برای شروع کار خود جذب کند. سپس در ژوئن ۲۰۱۷ یک تفاهم نامه با سازمان بورس جامائیکا امضا کرد. همچنین در جولای ۲۰۱۷ مبلغ ۸.۴ میلیون دلار در ICO که این پروژه برگزار کرد طی حمله هکرها از دست رفت. اما در آگوست ۲۰۱۹ سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا ۸ میلیون دلار از دارایی این پلتفرم را به دلیل دستکاری قیمتی و سایر نقض قوانین مسدود کرد. در نهایت در تاریخ ۱ نوامبر ۲۰۱۹ دادگاه، آقای Middleton را ۹.۵ میلیون دلار به علت تقلب در ICO برگزار شده جریمه کرد. به نظر می رسد هکرها با آقای Middleton در سرقت دارایی کاربران همکاری داشته اند. اما این ماجرا به اینجا ختم نشد و در ۲۳ جولای ۲۰۲۰ پلتفرم وریتازیوم Veritaseum شرکت T-Mobile را مقصر آن هک ۸.۴ میلیون دلاری دانست و این شرکت را متهم کرد. در انتهای سال ۲۰۲۰ حق معنوی اختراع انتقال دارایی ها به صورت همتا به همتا با استفاده از بلاکچین بیت کوین توسط دولت ژاپن به آقای Middleton داده شد که در سال ۲۰۲۱ نیز دولت آمریکا آن را تایید کرد. سپس در تاریخ ۱۲ ژوئن ۲۰۲۲ در یک اتفاقی عجیب آقای Reggie Middleton اعلام کرد که شخصی به نام Robert Barr آن ۸.۴ میلیون دلار جمع آوری شده در ICO که به صورت پول نقد بود را دزدیده و متواری شده و در ادامه افزود که دولت آمریکا با کشور گرجستان و اسکاتلند برای استرداد ایشان همکاری خواهد کرد. در همین میان در تاریخ ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۲ صرافی Coinbase به دلیل نقض قوانین در مورد ثبت اختراع انتقال ارزش همتا به همتا از آقای Middleton شکایت کرد. در نظر داشته باشید تمامی شکایت های مطرح شده هنوز در جریان می باشند.


عملکرد پلتفرم وریتازیوم Veritaseum

عملکرد پلتفرم وریتازیوم Veritaseum
عملکرد پلتفرم وریتازیوم Veritaseum

همان طور که گفته شد این پروژه یک اکوسیستم غیرمتمرکز مالی را برای کاربران فراهم کرده است. به بیان ساده کاربران می توانند به صورت مستقیم و بدون نیاز به بروکر و بانک ها یک ارز و یا سهام را خرید و فروش کنند. در ادامه بخش های مختلف و سرویس هایی را که این پروژه ارائه می دهد را بررسی خواهیم کرد:

 • VeADIR:

VeADIR مخفف VERITASEUM AUTONOMOUS DISTRIBUTED INTERACTIVE RESEARCH می باشد. این بخش یک سکو تحقیقاتی در زمینه بلاکچین، قراردادهای هوشمند، تجزیه و تحلیل داده ها می باشد. VeADIR به گونه ای ساخته شده است که از نظر شیوه و عملکرد مستقل از Veritaseum باشد. به این ترتیب برای تصمیم گیری جدا از Veritaseum یا سایر نهادها طراحی شده و مستقل رفتار می کند. ارتباط بین VeADIR و سایر بخش ها به زبان ماشین ها برقرار می شود و اطلاعاتی مانند خرید و توزیع توکن ها، تحقیقات و قانون گذاری، نقدینگی بازارها نیز با همین زبان بین این بخش و سایر بخش ها برقرار می شود. هزینه تحقیقات در قالب ارز VERI از بخش VeADIR به وریتازیوم Veritaseum داده می شود و سپس نتیجه تحقیقات نمایش داده می شود.

 • VeRent:

این بخش به منظور اجاره دارایی ها تاسیس شده که شامل دو بخش می باشد. یکی برای اجاره کنندگان و دیگری برای صاحبان توکن VERI. کاربران می توانند با اجاره کردن ارز VERI از آن برای استفاده از سرویس های این پلتفرم اقدام کنند. همچنین کسانی که این ارز را اجاره می دهند سود مشخصی را دریافت می کنند.

 • VeExposure:

VeExposure عبارت است از مجموعه تحقیقات انسانی و ماشینی که به طور هماهنگ برای کاهش هزینه ها و افزایش عملکرد کار می کنند، در حالی که به کاربران اجازه می دهد تا حضانت، مالکیت و کنترل دارایی های خود (کلیدهای خصوصی) را حفظ کنند.

 • VeResearch:

این بخش شامل افرادی متخصص می باشد که پیش از این نیز سقوط چندین شرکت بزرگ و بحران مالی اروپا را پیش بینی کرده بود. این بخش با تجزیه و تحلیل داده ها و آمارهای اقتصادی اطلاعات را جمع آوری و دسته بندی می کند و در اختیار کاربران قرار می دهد.

 • VeManagement:

این بخش به طور مستقیم از VeResearch تاثیر می پذیرد. این بخش شامل یک برنامه وب می باشد که با استفاده از یک رابط کاربری، مدیران حساب را به حساب های کاربران متصل می کند تا حساب ها را مدیریت کنند.

 • VeTokenization:

این بخش نیز توسط مدیران حساب به منظور توکنیزه کردن دارایی ها ایجاد شده است.

عملکرد پلتفرم وریتازیوم Veritaseum
عملکرد پلتفرم وریتازیوم Veritaseum

ویژگی های پلتفرم وریتازیوم Veritaseum

ویژگی های پلتفرم وریتازیوم Veritaseum
ویژگی های پلتفرم وریتازیوم Veritaseum

در این بخش ابتدا به ویژگی های مثبت و سپس به ضعف های این پروژه اشاره می کنیم:

 • حذف واسطه ها و کارگزاری ها.
 • ارائه سرویس های مالی و خدماتی مختلف.
 • کسب سود با استفاده از اجاره ارز وریتازیوم VERI.
 • سابقه طولانی در بخش معاملات همتا به همتا.

اما در ادامه نکات منفی این پروژه را عنوان می کنیم:

 • حواشی پیرامون شخص بنیان گذار پروژه که تاثیر زیادی روی این پلتفرم گذاشته است.
 • طرح شکایت صرافی کوین بیس از بنیان گذار پروژه.
 • مشکلات قانونی و موارد مرتبط با هک شدن این پروژه.
 • آینده نامعلوم و مبهم پروژه در مسائل قانونی به وجود آمده.
 • سابقه طولانی اما بدون موفقیت چشمگیر این پروژه نیز مشهود می باشد.

امنیت پلتفرم وریتازیوم Veritaseum

امنیت پلتفرم وریتازیوم Veritaseum
امنیت پلتفرم وریتازیوم Veritaseum

در چنین پلتفرم هایی که خدمات به صورت غیرمتمرکز ارائه می شود امنیت یکی از مهم ترین فاکتورها می باشد. این پلتفرم یک بار هک شده و یک بار نیز متهم به دستکاری قیمتی ارز خود شده است. همچنین قراردادهای هوشمند این پروژه توسط هیچ نهادی ممیزی و تایید نشده است.


بررسی روند قیمت ارز دیجیتال وریتازیوم VERI

در قسمت های قبلی مقاله با ارز دیجیتال وریتازیوم VERI به طور کامل آشنا شدید. این ارز دیجیتال توکن بومی پلتفرم Veritaseum است و مبتنی بر استاندارد ERC-20 می باشد. از این رمز ارز برای پرداخت هزینه محصولات و خدمات پلتفرم وریتازیوم استفاده می شود. پلتفرم وریتازیوم یک اکوسیستم غیرمتمرکز مالی را برای کاربران فراهم نموده است و کاربران قادر خواهند بود بدون استفاده از بروکر یا بانک ها یک ارز یا سهام را خرید و فروش نمایند. حال وقت آن رسیده است که به بررسی روند قیمت این ارز دیجیتال در تاریخ های گوناگون بپردازیم.

ارز دیجیتال وریتازیوم VERI در اواسط سال ۲۰۱۷ یعنی در تاریخ ۱۹ ژوئن با قیمت ۷۱.۰۵ دلار در بازار به فروش می رفت و در اواخر سال قیمت آن رشد چشمگیری داشته و به محدوده ۳۳۵.۸۷ دلار رسید. رمز ارز وریتازیوم سال ۲۰۱۸ را با قیمت ۳۷۸.۵۵ دلار آغاز کرد و در ماه جولای همان سال، قیمت آن کاهش یافته و به مرز ۴۵.۱۵ دلار رسید. ارز دیجیتال وریتازیوم از اواسط سال ۲۰۱۸ تا اواخر سال ۲۰۲۱ یک روند نزولی را طی نموده که می توانید در نمودار زیر مشاهده نمایید. در ابتدای سال ۲۰۲۲ قیمت رمز ارز وریتازیوم VERI برابر با ۱۱۹.۱۷ دلار بوده و در تاریخ ۱۲ آپریل ۲۰۲۲ قیمت آن کاهش یافته و به محدوده ۴۱.۹۶ دلار رسید. در اواخر سال ۲۰۲۲ قیمت وریتازیوم برابر با ۵۲.۱۵ دلار در تاریخ ۸  دسامبر بود. لازم به ذکر است که این رمز ارز سال ۲۰۲۳ را با قیمت ۴۰.۴۷ دلار آغاز کرد. در ادامه شما می توانید روند قیمت رمز ارز وریتازیوم VERI را بر روی نمودار مشاهده نمایید.

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال وریتازیوم VERI
بررسی روند قیمت ارز دیجیتال وریتازیوم VERI

کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال وریتازیوم VERI

کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال وریتازیوم VERI
کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال وریتازیوم VERI

در صورتی که قصد ذخیره سازی رمز ارز وریتازیوم VERI و یا سرمایه گذاری بر روی این ارز دیجیتال را داشته باشید، می توانید از کیف پول های پشتیبانی کننده آن استفاده نمایید. کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری بسیاری هستند که در این حوزه فعالیت می نمایند، اما نکته مهمی که در ارتباط با کیف پول ها وجود دارد امنیت آنها می باشد. شما باید قبل از سرمایه گذاری، امنیت کیف پول را بررسی نمایید تا بتوانید با خیال راحت رمز ارزهای خود را ذخیره نمایید. لازم به ذکر است که کیف پول های سخت افزاری نسبت به کیف پول های نرم افزاری از امنیت بیشتری برخوردار هستند. کیف پول هایی که در ادامه معرفی می نماییم همگی برای ذخیره سازی رمز ارز وریتازیوم VERI مورد استفاده قرار می گیرند.

 • کیف پول سخت افزاری ترزور Trezor

کیف پول سخت افزاری ترزور در دو مدل ترزور وان Trezor One و ترزور تی Trezor T ارائه شده است که هر دو از رمز ارز وریتازیوم VERI پشتیبانی می کنند. این کیف پول ویژگی های مختلفی از جمله احراز هویت دو مرحله ای و کلیدهای خصوصی را به کاربران ارائه می دهد.

 • کیف پول نرم افزاری اتمیک Atomic

اتمیک ولت یکی از کیف پول های نرم افزاری است که علاوه بر ذخیره سازی ارزهای دیجیتال، قابلیت های مختلفی همچون استیک رمز ارزها را برای سرمایه گذاران فراهم نموده است. در کیف پول اتمیک کاربران می توانند رمز ارزهای خود را به یکدیگر تبدیل نمایند.

 • کیف پول نرم افزاری تراست Trust

کیف پول نرم افزاری تراست در نوامبر سال ۲۰۱۷ فعالیت خود را آغاز نموده است و در سال ۲۰۱۸ توسط صرافی بایننس خریداری شده است. در این کیف پول، امکانات مختلفی همچون ارسال و دریافت رمز ارزها، سواپ و استیکینگ وجود دارد.

 • کیف پول نرم افزاری سیف پل SafePal

کیف پول نرم افزاری سیف پل از رمز ارزهای بسیاری پشتیبانی می کند و همچنین این کیف پول دارای یک صرافی داخلی می باشد که می توان با استفاده از آن به خرید و فروش ارزهای دیجیتال پرداخت.

 • کیف پول نرم افزاری متامسک MetaMask

کیف پول متامسک را می توان به عنوان یک اپلیکیشن موبایل و یا به عنوان یک افزونه مرورگر وب استفاده نمود و در نهایت رمز ارزهای مختلف را ذخیره کرد.


صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال وریتازیوم VERI

صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال وریتازیوم VERI
صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال وریتازیوم VERI

در این قسمت از مقاله شما می توانید با صرافی های پشتیبانی کننده رمز ارز وریتازیوم VERI آشنا شوید و با استفاده از آنها به خرید و فروش این ارز دیجیتال بپردازید. همانطور که می دانید صرافی ها در دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز وجود دارند که دارای تفاوت هایی می باشند. برای مثال زمانی که از صرافی های متمرکز استفاده می نمایید، حتما باید در صرافی ثبت نام و احراز هویت کنید. اما اگر انتخاب شما صرافی های غیرمتمرکز باشد، نیازی به ثبت نام و احراز هویت نمی باشد و تنها باید کیف پول خود را به صرافی متصل نمایید.

یکی از صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال وریتازیوم VERI صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ می باشد. این صرافی از معروفترین صرافی های غیرمتمرکز است که می توانید به راحتی با استفاده از آن به انجام معاملات بپردازید. در صورتی که با نحوه کار با صرافی یونی سواپ آشنا نیستید، می توانید به مقاله آموزش کار با صرافی یونی سواپ در سایت زوم ارز مراجعه نمایید.


نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال وریتازیوم VERI

نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال وریتازیوم VERI
نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال وریتازیوم VERI

اگر قصد دارید در بستر ارز دیجیتال وریتازیوم سرمایه گذاری کنید و یا اینکه به خرید و فروش این ارز دیجیتال بپردازید، می توانید از صرافی های پشتیبانی کننده این رمز ارز استفاده نمایید. یکی از صرافی های خارجی پشتیبانی کننده ارز دیجیتال وریتازیوم، یونی سواپ است که امکان خرید و فروش این ارز دیجیتال را فراهم می نماید. در صورتی که صرافی های ایرانی از این رمز ارز پشتیبانی کنند، شما قادر به استفاده از آنها نیز می باشید.

علاوه بر مواردی که گفتیم، شما می توانید از امکانات داخلی کیف پول ها همچون سواپ و صرافی داخلی به منظور تبادل ارزهای دیجیتال استفاده نمایید.


آینده پروژه وریتازیوم Veritaseum

آینده پروژه وریتازیوم Veritaseum
آینده پروژه وریتازیوم Veritaseum

این پلتفرم از سال ۲۰۱۳ شروع به فعالیت کرده است. اما بر خلاف پروژه های نسل اولی نتوانسته جایگاه خود را حفظ کند. جدا از ایده اصلی پروژه، بسیاری از مشکلات قانونی و حواشی پیرامون پروژه باعث شده تیم فنی این پلتفرم نتواند پیشرفتی را ایجاد کند. به بیان ساده بهتر است ابتدا موارد قانونی و ابهامات این پروژه رفع شود و سپس تصمیم سرمایه گذاری روی آن بگیرید. زیرا سابقه در مورد ارز ریپل نشان داد که موارد قانونی تا چه اندازه می تواند در روند رشد قیمتی یک ارز تاثیر گذار باشد.


سخن پایانی درباره ارز وریتازیوم VERI

امروز در این مقاله پلتفرم Veritaseum که ارائه دهنده سرویس های مالی غیرمتمرکز است را بررسی کردیم. همچنین از عملکرد و حواشی پیرامون این پروژه مطلع شدیم. اگر قصد سرمایه گذاری روی این پروژه را دارید از بخش های صرافی، کیف پول و تحلیل قیمتی ارز VERI می توانید استفاده کنید.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “ارز وریتازیوم VERI” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید


1 6

آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

[vc_column][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”6″ item=”55693″ grid_id=”vc_gid:1645702444863-21150734-cadd-6″ taxonomies=”663″][/vc_column]

تیم محتوا
تیم محتوا
محقق و علاقه مند به بلاکچین و ارزهای دیجیتال
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده