آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز مدی بلاک MED چیست؟

ارز مدی بلاک MED چیست؟

ارز مدی بلاک MED چیست؟، اطلاعات یکی از مهم ترین فاکتورها در دنیای امروزی به شمار می آید. تصور کنید شما برای مشاوره پزشکی در یک برنامه، اطلاعات بیماری و فردی خودتان را ثبت می کنید، حال آن برنامه اطلاعات شما و سایر کاربران را دسته بندی می کند و بدون اطلاع شما به شرکت های دارو سازی و بیمه با قیمت های بالا می فروشد. بدین ترتیب شرکت بیمه می داند که کدام بیماری را در کدام شهر پوشش دهد تا سود بیشتری کسب کند و یا داروسازی ها قبل از تولید داروها مشتریان خود را پیدا کرده اند و می دانند چه دارویی را باید تولید کنند. اما اگر اطلاعات پزشکی شما انقدر با ارزش است پس چرا هیچ مبلغی نصیب خودتان نمی شود و آیا اصلا منتشر کردن اطلاعات شما بدون اجازه خودتان کار درستی است؟!

در این میان پلتفرم مدی بلاک MediBloc، با کمک فناوری بلاکچین به دنبال انقلابی در بخش مراقبت های بهداشتی و پزشکی است. از مدیریت و امنیت داده های پزشکی گرفته تا تسهیل کارآزمایی های بالینی و تحقیقات پزشکی، بلاکچین ها می توانند صنعت مراقبت های بهداشتی را هم برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و هم بیماران تغییر دهد. تا انتهای این مقاله با تیم زوم ارز همراه باشید تا از نوع فعالیت این پلتفرم و آینده پیش روی آن مطلع شویم. همچنین به بررسی رمز ارز مدی بلاک MED یپردازیم.

ارز مدی بلاک MED چیست؟

ارز مدی بلاک MED چیست؟
ارز مدی بلاک MED چیست؟

در ابتدا پروژه مدی بلاک MediBloc روی شبکه QTUM راه اندازی و ارز دیجیتال این پلتفرم با نماد MED و با استاندارد QRC ایجاد شد. اما با توسعه و پیشرفت سیستم MediBloc، تیم توسعه MediBloc تصمیم گرفت برای بهینه سازی خدمات خود، بلاکچین خود را بسازد. از این رو بلاکچین Panacea که سیستم امنیتی و کارایی کلی پلتفرم مدی بلاک MediBloc را افزایش می ‌دهد روی شبکه اتریوم ایجاد شد. در نتیجه ارز MEDX با استاندارد ERC-20 ساخته شد. در نظر داشته باشید توکن های MED و MEDX باهم برابر هستند و همچنین این ارز هم اکنون روی شبکه های اسمارت چین و کازماس نیز قابل دسترس است.

خوب است بدانید تیم این پروژه برای این ارز در ابتدا سه پیش فروش برگزار کرده اند که ۵۰ درصد از این ارز یا در پیش فروش ها، فروخته شده و یا اگر فروش نرفته، توسط تیم این پروژه سوزانده شده است و ۵۰ درصد باقی مانده به این ترتیب تقسیم شده است:

 • ۲۰٪ – تیم بنیان گذار
 • ۱۲٪ – توسعه کسب و کار
 • ۱۰٪ – سرمایه گذاران و مشاوران پروژه
 • ۸٪ – تحقیق و توسعه

نیم نگاهی به کوین مدی بلاک MediBloc

نام اختصاری MED
نوع ارز  Coin
عرضه کل ۸,۴۳۳,۳۷۴,۸۳۱
مقدار در گردش  ۶,۳۶۵,۷۲۴,۱۲۸
وب سایت رسمی  medibloc.com
بلاکچین اکسپلورر mintscan.io

explorer.binance.org

وایت پیپر medibloc-homepage.oss-us-west-1.aliyuncs.com
پیج های ارتباطی رسمی medium.com

twitter

reddit

سورس کد  github.com
آدرس قرارداد هوشمند  IBC/3BCCC93AD5DF58D11A6F8A05FA8BC801CBA0BA61A981F57E91B8B598BF8061CB

تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم مدی بلاک MediBloc

تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم مدی بلاک MediBloc
تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم مدی بلاک MediBloc

این پلتفرم در سال ۲۰۱۷ در جبل الطارق با هدف فعالیت در زمینه خدمات بهداشتی توسط آقای Allen Wookyun Kho تاسیس شد. این پروژه یک دفتر در آمریکا نیز تاسیس کرده و تعداد کارمندان این پروژه بین ۲۰ تا ۵۰ نفر تخمین زده می شود. در ادامه با سوابق کاری دو بنیان گذار این پروژه آشنا می شویم:

آقای Allen Wookyun Kho در Samsung Electronics به عنوان مهندس اصلی نرم افزار Galaxy S با تخصص در زمینه شبکه همتا به همتا فعال بوده است اما کمی بعد به شغل جراحی دندان روی آورد و چندین سال طبابت می کرد. سپس با داشتن تخصص در بلاکچین، برنامه نویسی و پزشکی توانست کاستی هایی را در سیستم اطلاعات مراقبت های بهداشتی پیدا کند که تصمیم به ایجاد پروژه MediBloc گرفت.

یکی دیگر از افراد تاثیر گذار این پروژه آقای Eunsol Lee می باشد که دارای مدرک کارشناسی ارشد در پزشکی و همچنین دکترا در زمینه زیست پزشکی می باشد. ایشان از سال ۲۰۰۳ در چندین مراکز درمانی و بهداشتی فعالیت داشته است و در نهایت در سال ۲۰۱۷ به پروژه مدی بلاک MediBloc پیوسته است.


عملکرد پلتفرم مدی بلاک MediBloc

عملکرد پلتفرم مدی بلاک MediBloc
عملکرد پلتفرم مدی بلاک MediBloc

همان طور که گفته شد پلتفرم مدی بلاک MediBloc یک سیستم مدیریت داده مبتنی بر بلاکچین است که بر روی سیستم داده مراقبت های بهداشتی متمرکز شده است. امروزه اگر شما در یک بیمارستان بستری و یا جراحی بشوید، برای شما یک پرونده پزشکی تشکیل داده می شود. حال اگر شما بعد از مدتی به یک مرکز درمانی در یک شهر دیگر و یا همان شهر بروید، باز باید یک پروند درمانی جدیدی تشکیل بدهید و یا باید برای یک آزمایش ساده ابتدا به آزمایشگاه بروید و سپس جواب آزمایش را برای دکتر خود بیاورید. اما پروژه MediBloc این کاغذ بازی های پیچیده را آسان تر می کند و تمامی اطلاعات پزشکی هر شخص را دسته بندی و ثبت می کند. به این تربیت وقتی شما به یک مرکز درمانی مراجعه می کنید، تمامی سابقه پزشکی شما و داروهایی که مصرف کرده اید به طور یکپارچه قابل دسترس می باشد.

اما این پلتفرم تنها یک مرجع برای یکپارچه سازی اطلاعات بیماران نیست، با استفاده از مدی بلاک MediBloc، فقط خود بیمار می‌تواند به داده‌ های پزشکی خود دسترسی مجاز داشته باشند، زیرا کلید خصوصی برای باز کردن قفل و رمزگشایی داده‌ های پزشکی محرمانه می باشد و تنها به صاحب داده‌ ها امکان دسترسی به آن را می دهد. به عبارت دیگر، بیماران به تنهایی به اطلاعات پزشکی شخصی خود دسترسی دارد و آن ‌ها آزاد هستند که داده‌ های خود را در هر کجا که می‌ خواهند به اشتراک بگذارند. این مفهوم مدیریت اطلاعات، باعث می شود از اطلاعات شخصی بیمار استفاده غیرمجاز نشود و کنترل اطلاعات در دست کاربران باشد.

خوب است بدانید این پلتفرم یک برنامه غیرمتمرکز است که بر روی ماشین مجازی اتریوم طراحی شده است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، سه لایه ساختار کلی این پلتفرم را ایجاد می کند: Core ،Service و Application. این سه لایه اطلاعات شخصی، داده های پزشکی و موجودی حساب کاربران را در خود جای داده است. در نظر داشته باشید در تصویر زیر بلاکچین QTUM به تصویر کشیده شده، اما هم اکنون این پلتفرم از بلاکچین خود استفاده می کند.

med1

MediBloc Core: از آنجایی که ذخیره‌ سازی بلاکچین محدود است، لایه Core فضای ذخیره‌ سازی اضافی را برای حفظ و نگهداری اطلاعات در اختیار شبکه قرار می دهد.

MediBloc Service: با استفاده از فناوری Smart Contract، لایه برنامه را به لایه Core متصل می کنند و ورودی و خروجی داده ها را بین این دو لایه امکان پذیر می سازد.

MediBloc Application: این لایه کاربران را قادر می سازد تا از برنامه های مختلف برای دسترسی و مدیریت اطلاعات استفاده کنند.

خوب است بدانید پلتفرم مدی بلاک MediBloc علاوه بر ارز MED یک ارز به صورت اعتباری نیز دارد که نام آن MediPoint (MP) می باشد. MP به کاربرانی داده می شود که اطلاعات خود را در اختیار شبکه این پلتفرم قرار می دهند و یا به ولیدیتورهای فعال این پلتفرم پاداش داده می شود. کاربرانی که MP را در اختیار دارند، می توانند این ارز را بعد از سه ماه به MED تبدیل کنند. همان طور که در تصویر زیر می بینید ارز MP قابل خرید و فروش و انتقال به بیرون پلتفرم نیست، اما ارز MED قابل انتقال و خرید و فروش می باشد و کاربران می توانند از آن برای خرید بیمه و خدمات بهداشتی و درمانی استفاده کنند.

MED2

در نظر داشته باشید این پلتفرم از مفهوم DID که به معنی تایید هویت غیرمتمرکز است استفاده می کند. به این ترتیب هویت کاربران محرمانه باقی می ماند.

در تصویر زیر Medipass (PHR)، یک راه حل PHR است که به بیماران اجازه می دهد تا داده های سلامت شخصی را که موسسات پزشکی ثبت کرده اند مدیریت کنند و (Dr.palette (EHR یک نرم افزار EHR برای موسسات پزشکی است که داده های بهداشتی را در اکوسیستم مدی بلاک MediBloc ایجاد و ارائه می کند.

MED3


ویژگی های پلتفرم مدی بلاک MediBloc

ویژگی های پلتفرم مدی بلاک MediBloc
ویژگی های پلتفرم مدی بلاک MediBloc

در این بخش قصد داریم ویژگی های این پلتفرم را عنوان کنیم:

 • مالکیت داده‌ها، این پلتفرم به صاحبان داده‌ ها اجازه می ‌دهد تصمیم بگیرند که چه کسی مجاز به مشاهده اسناد باشد.
 • جلوگیری از سرقت و از دست رفتن داده ها و سوء استفاده از اطلاعات با کمک بلاکچین.
 • کاربرانی که اطلاعات بیماری خود را در اختیار این شبکه قرار می دهند ارز مدی بلاک MED را پاداش دریافت می کنند.
 • تبادل جهانی اطلاعات با سرعت بالا که باعث می شود پزشکان همیشه به اطلاعات به روز بیمار دسترسی داشته باشند.
 • استفاده از مفهوم DID برای احراز هویت که امنیت بالاتری دارد.
 • پروتکل بلاکچینی که در این پلتفرم مورد استفاده قرار گرفته است، اقدامات ایمنی را برای جلوگیری از هک داده ها افزایش می دهد.
 • استفاده آنلاین از سرویس بیمه و خدمات بهداشتی و درمانی برای کاربران.
 • همکاری با بسیاری از پروژه های دولتی و مراکز درمانی مختلف.

بررسی نقشه راه و فعالیت های پروژه مدی بلاک MediBloc

بررسی نقشه راه و فعالیت های پروژه مدی بلاک MediBloc
بررسی نقشه راه و فعالیت های پروژه مدی بلاک MediBloc

در این بخش قصد داریم قدم هایی که در این پروژه برداشته شده است را باهم بررسی کنیم:

 • این پروژه به صورت رسمی در سال ۲۰۱۸ شروع به فعالیت کرد.
 • سه ماه بعد از آغاز فعالیت، این پلتفرم بلاکچین بومی خود را ایجاد کرد.
 • در همان ماه کیت توسعه نرم افزار خود را منتشر کرد.
 • در تاریخ July 10, 2018 با بنیاد PolicyPal اعلام همکاری کردند.
 • مراسم افتتاح پروژه با بودجه دولتی در تاریخ July 17, 2018.
 • در ادامه سال ۲۰۱۸ وایت پیپر این پروژه آپدیت شد و همچنین در صرافی های Coinsuper و CPDAX و Bitholic و UPbit ،Bittrex لیست شد.
 • همکاری با بیمارستان Mary’s در کره جنوبی و همچنین همکاری با بیمه Kyobo Lifeplanet نیز در سال ۲۰۱۸ اتفاق افتاد.
 • راه اندازی برنامه موبایل MediBloc و تحقیقات بیمارستانی Massachusetts آمریکا و شرکت کردن در کنفرانس ژاپن نیز در انتهای سال ۲۰۱۸ رخ داد.
 • اما در سال ۲۰۱۹ این پلتفرم در مرکز مراقبت های بهداشتی Kyung Hee مورد استفاده قرار گرفت.
 • انتخاب شدن بیمارستان های مدی بلاک MediBloc، سامسونگ و SNU توسط دولت برای پروژه MyData.
 • و در آخرین قدم در سال ۲۰۱۹، MediBloc یک تفاهم نامه با بیمارستان Severance امضا کرد.
 • در سال ۲۰۲۰ یک ولیدیتور سازمانی به نام DPLANEX جذب این پروژه شد.
 • همچنین در سال ۲۰۲۱ این پروژه در همایش تکنولوژی بیمارستانی در کره شرکت کرد.
 • ارائه سرویس بیمه به کاربران و همچنین همکاری با بیمارستان KABUL در سال ۲۰۲۱.
 • همکاری با پلتفرم INTERCHAIN و جذب ولیدیتور سازمانی به نام Daewoong Pharm در سال ۲۰۲۲.
 • همکاری با دانشگاه پزشکی Hanyang در سال ۲۰۲۲.

امنیت پلتفرم مدی بلاک MediBloc

امنیت پلتفرم مدی بلاک MediBloc
امنیت پلتفرم مدی بلاک MediBloc

متاسفانه قراردادهای هوشمند این پروژه توسط هیچ بنیادی بررسی و ممیزی نشده است. اما از نظر امنیت داخلی، این پلتفرم توسط ولیدیتورهای مختلفی به صورت غیرمتمرکز اداره می شود. همچنین این پلتفرم از مفهوم DID برای احراز هویت کاربران خود استفاده می کند که باعث می شود امنیت اطلاعات کاربران حفظ شود.


بررسی روند قیمت ارز دیجیتال مدی بلاک MED

رمز ارز MED که در این مقاله به بررسی آن پرداختیم، توسط پلتفرم مدی بلاک MediBloc ارائه شده است. این پلتفرم در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاکچین انقلابی در بخش مراقبت های بهداشتی و پزشکی ایجاد نماید. در واقع می توان بیان نمود که مدی بلاک یک سیستم مدیریت داده مبتنی بر بلاکچین می باشد که بر روی سیستم داده مراقبت های بهداشتی متمرکز است. کاربرانی که اطلاعات بیماری خود را در اختیار این شبکه قرار دهند، می توانند ارز MED را به عنوان پاداش دریافت کنند. در ادامه این قسمت از مقاله، به بررسی روند قیمت ارز دیجیتال مدی بلاک MED خواهیم پرداخت.

رمز ارز مدی بلاک MED در اواخر سال ۲۰۱۷ با قیمت ۰.۰۶۰۱۳ به بازار عرضه شد. پس از آن با یک افزایش قیمت همراه بوده که در ابتدای سال ۲۰۱۸ قیمت آن به محدوده ۰.۰۴۰۹۴ دلار رسید. در تاریخ ۱۱ ژانویه ۲۰۱۸ قیمت ارز دیجیتال مدی بلاک رشد چشمگیری داشته است و قیمت آن برابر با ۰.۲۱۷۲ دلار بود. در اواسط سال ۲۰۱۸ قیمت این رمز ارز کاهش یافته و به سطح قیمت ۰.۰۱۳۱۶ دلار در تاریخ ۲ ژوئن ۲۰۱۸ رسید و در اواخر سال ۲۰۱۸ قیمت آن برابر با ۰.۰۰۲۶۲۵ دلاربود. رمز ارز مدی بلاک در سال ۲۰۱۹ یک روند نزولی را طی نموده و و در تاریخ ۱۰ دسامبر ۲۰۱۹ با قیمت ۰.۰۰۳۸۰۴ دلار به فروش می رفت. در اواسط سال ۲۰۲۰ قیمت ارز دیجیتال مدی بلاک برابر با ۰.۰۰۴۲۳۹ دلار بود. در سال ۲۰۲۱ این رمز ارز روند صعودی داشته و در تاریخ ۱۹ مارس ۲۰۲۱ قیمت آن به سطح ۰.۰۸۶۴۸ دلار رسید. لازم به ذکر است که ارز دیجیتال مدی بلاک MED در تاریخ ۲ آپریل به بالاترین سطح قیمت خود یا ATH رسیده است. در اواخر سال ۲۰۲۱ قیمت رمز ارز مدی بلاک کاهش یافته و به مرز ۰.۰۵۷۸۶ دلار رسید. این رمز ارز سال ۲۰۲۲ را با قیمت ۰.۰۵۴۸۸ دلار آغاز نمود و در اواسط سال قیمت آن به سطح ۰.۰۲۸۶۷ دلار رسید. در ادامه شما قادر خواهید بود روند قیمت رمز ارز مدی بلاک MED را بر روی نمودار مشاهده نمایید.

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال مدی بلاک MED
بررسی روند قیمت ارز دیجیتال مدی بلاک MED

کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال مدی بلاک MED

کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال مدی بلاک MED
کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال مدی بلاک MED

کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری بسیاری هستند که در بازار رمز ارزها فعالیت می نمایند. کاربران می توانند با در دست داشتن این کیف پول ها ارزهای دیجیتال خود را ذخیره نمایند. کیف پول های سخت افزاری از امنیت بالایی برخوردار هستند اما به دلیل قیمت بالایی که دارند، کمتر مورد استفاده افراد سرمایه گذار می باشند. اما در مقابل کیف پول های نرم افزاری در دسترس تر هستند و برای استفاده از آنها نیازی به پرداخت هزینه نیست.

کیف پول های سخت افزاری مشهور همچون لجر و ترزور در حال حاضر از رمز ارز مدی بلاک MED پشتیبانی نمی کنند. در صورتی که کاربران قصد ذخیره سازی این ارز دیجیتال را دارند، می توانند از کیف پول نرم افزاری سیف پل استفاده نمایند. این کیف پول از رمز ارزهای متعددی پشتیبانی می کند و خدمات گوناگونی را به کاربران ارائه می نماید. خدمات ارائه شده توسط کیف پول سیف پل همچون سواپ و صرافی داخلی می باشد.


صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال مدی بلاک MED

صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال مدی بلاک MED
صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال مدی بلاک MED

صرافی های ارز دیجیتال به دو گروه متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم بندی می شوند. صرافی های متمرکز، صرافی هایی هستند که تحت نظارت یک نهاد یا سازمان می باشند و برای استفاده از آنها باید به ثبت نام و احراز هویت بپردازید. اما صرافی های غیرمتمرکز اینگونه نیستند و توسط شخص یا سازمانی کنترل نمی شوند. در صورتی که قصد استفاده از صرافی های غیرمتمرکز را دارید، تنها باید کیف پول خود را به صرافی متصل نمایید و نیازی به ثبت نام و احراز هویت نمی باشد.

صرافی های متمرکز پشتیبانی کننده رمز ارز مدی بلاک MED

صرافی های متمرکز خارجی که از ارز دیجیتال مدی بلاک پشتیبانی می کنند، شامل بیت هامب، آپ بیت، بیترکس و Gate.io می باشند و در این صرافی ها امکان مبادله رمز ارز مدی بلاک با جفت ارزهای USDT، BTC و ETH وجود دارد.

صرافی های غیرمتمرکز پشتیبانی کننده رمز ارز مدی بلاک MED

یکی از صرافی های غیرمتمرکز پشتیبانی کننده رمز ارز مدی بلاک، صرافی Osmosis است که در این صرافی رمز ارز مدی بلاک با جفت ارز ATOM قابل مبادله است.


نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال مدی بلاک MED

نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال مدی بلاک MED
نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال مدی بلاک MED

برای خرید و فروش رمز ارز مدی بلاک، سرمایه گذاران می توانند از صرافی های ایرانی و خارجی پشتیبانی کننده این رمز ارز استفاده نمایند. در قسمت قبلی مقاله صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز خارجی پشتیبانی کننده ارز دیجیتال مدی بلاک را به شما کاربران عزیز زوم ارز معرفی نمودیم. برای آشنایی با صرافی های ایرانی هم می توانید به صفحه مقایسه قیمت صرافی ها در وب سایت زوم ارز مراجعه نمایید.

در صورتی که کاربران ایرانی قصد استفاده از صرافی های خارجی را داشته باشند، در ابتدا باید مقدار پول خود را به تتر تبدیل نمایند و سپس در صرافی خارجی آن را با رمز ارز مدی بلاک مبادله کنند. همچنین کاربران می توانند با توجه به امکانات کیف پول ها همچون سواپ و صرافی داخلی به خرید و فروش بپردازند.


آینده پروژه MediBloc

med 7

با توجه به فعالیت های گسترده این پروژه و همکاری با مراکز خدماتی و بهداشتی و همچنین سرمایه گذاری بخش های دولتی روی این پلتفرم آینده این پروژه هموارتر شده است. از طرفی استفاده از فناوری بلاکچین در حفظ امنیت و اطلاعات کاربران و ارائه سرویس های بیمه و بهداشتی به کاربران به صورت آنلاین در نوع خود یک ایده جالب و منحصربه فرد به نظر می رسد. در آینده ای بسیار نزدیک که تکنولوژی بلاکچین به صورت گسترده در تمامی بخش های زندگی استفاده شود، بیش از پیش اهمیت این پروژه به چشم می آید.


سخن پایانی درباره ارز مدی بلاک MED

در این مقاله پلتفرم مدی بلاک MediBloc را که فعال در بخش خدمات بهداشتی و درمانی می باشد را به شما معرفی کردیم. همچنین با تاریخچه این پروژه و دستاوردهای آن آشنا شدیم. در ادامه اکوسیستم این پروژه و ویژگی های آن را معرفی کردیم. اگر شما قصد سرمایه گذاری روی پروژه مدی بلاک MediBloc را دارید می توانید از بخش صرافی ها و کیف پول ها استفاده کنید.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “ارز ان اکس ام NXM” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید


1 6

آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

[vc_column][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”6″ item=”55693″ grid_id=”vc_gid:1645702444863-21150734-cadd-6″ taxonomies=”663″][/vc_column]

تیم محتوا
تیم محتوا
محقق و علاقه مند به بلاکچین و ارزهای دیجیتال
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
5 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رامتین
رامتین
1 سال قبل

لطفا تحلیل رمز ارز med را انجام دهید.

ظفر
ظفر
1 سال قبل

کدام صرافی غیر متمرکز برای ارز دیجیتال med بهتر است؟

رامتین
رامتین
1 سال قبل

آیا ارز دیجیتال med معتبر است؟

عرفان
عرفان
1 سال قبل

تشکر از محتوای خوبی شما.

نسیم
نسیم
1 سال قبل

کدام صرافی از ارز دیجیتال med پشتیبانی می کند؟

آخرین مقالات منتشر شده