آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز وی چین چیست؟ | آینده ارز وی چین

ارز وی چین VET چیست؟

ارز وی چین   ، وی چین یک بستر زنجیره تامین بر پایه بلاکچین می باشد. پلتفرم ارز دیجیتال وی چین در سال ۲۰۱۵ آغاز و در ژوئن ۲۰۱۶ راه اندازی شد. این پلتفرم از دو توکن داخلی VET و VTHO برای مدیریت و ایجاد ارزش مبتنی بر بلاکچین عمومی VeChainThor استفاده می کند. در این مقاله به بررسی عملکرد این رمز ارز خواهیم پرداخت. همچنین تا انتهای این مقاله شما با کیف پول های پشتیبان کننده این ارز دیجیتال و روند قیمت ارز دیجیتال وی چین آشنا خواهید شد که می توانید با استفاده از آن به سرمایه گذاری در بستر این رمز ارز بپردازید.

این رمز ارز را مانند ارزهای دیجیتال دیگر همچون بیت کوینورج اتریوم لایت کوینبیت کوین کش و … می توان از صرافی خرید و سپس با این رمز ارز و رمز ارزهای دیگر ترید انجام داد. برای نگهداری ارز دیجیتال وی چین باید با کیف پول های این ارز دیجیتال آشنا بود. که ما شما را در مقاله وی چین چیست؟ با این موارد آشنا می کنیم.

شما می توانید مقالات تحلیل ارز دیجیتال وی چین VET و کیف پول های وی چین VET را مطالعه نمایید، همچنین می توانید در صفحه قیمت لحظه ای وی چین VET در پایگاه خبری زوم ارز، (قیمت وی چین | قیمت vet) را مشاهده نمایید.


ارز دیجیتال وی چین چیست و عملکرد آن چگونه است؟

ارز دیجیتال وی چین چیست و عملکرد آن چگونه است؟
ارز دیجیتال وی چین چیست و عملکرد آن چگونه است؟

وی چین یک بستر بلاکچین است که برای بهبود مدیریت زنجیره تامین و فرآیندهای تجاری طراحی شده است. هدف ان ساده سازی این فرآیندها و جریان اطلاعات برای زنجیره های تامین پیچیده از طریق استفاده از فناوری دفتر توزیع شده ( DLT ) است.

پلتفرم وی چین شامل دو توکن مجزاست که این دو توکن عبارتند از VET و VTHO . اولین توکن برای انتقال ارزش در سراسر شبکه وی چین استفاده می شود و دومی به عنوان انرژی برای تامین معاملات قرارداد هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد.

از جمله اهداف پلتفرم وی چین ایجاد یک پلتفرم تجاری توزیع شده است تا جریان اطلاعات و انتقال ارزش سریع را امکان پذیر سازد.

وی چین یک پلتفرم فعال بر پایه بلاک چین که هدف اصلی آن ارتقا فرایندهای مدیریت زنجیره تأمین ، سرویس‌ های مالی می باشد.

وی چین از فناوری VID ( VeChain Identity ) استفاده می‌کند ، شبکه اصلی وی چین در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد. تکنولوژی VID می‌تواند یک موضوع را ردیابی و یا علامت‌گذاری کند، این فناوری با استفاده از الگوریتم SHA 256 نوشته می‌شود. عملکرد وی چین این است که کالا را از زمان تولید تا هنگام مصرف مورد رهگیری قرار می‌دهد.

اگر بخواهیم این مسئله را واضح‌تر بگوییم، وی چین و فناوری آن ( VID ) می‌تواند در صنعت تولید محصولات قرار بگیرد چراکه این اجازه را می‌دهد تا تولیدکننده و مصرف‌کننده درروند ساخت و یا تولید محصول قرار بگیرند تا هیچ‌گونه مشکلی به از سمت تولیدکننده به‌سوی مصرف‌کننده اعمال نشود و روند تولید محصول به‌صورت کامل برای مصرف‌کننده شفاف باشد.

هدف اصلی وی چین این است که شفافیت بیشتری به مشتریان نسبت به کسب‌ و کار ها ارائه دهد، این ارز را نمی‌توان استخراج کرد اما در بستر شبکه اتریوم فعالیت می‌کند.

وی چین مانند دیگر شرکت‌های بلاک چینی نیاز به اعتماد توسط کاربر را از بین می‌برد، چراکه ما می‌توانیم برای کسب اطمینان از محصولی که تهیه‌کرده‌ایم تراشه هوشمند را اسکن کنیم. در اصل بلاک چین یک سیستم ثبت اطلاعات غیرقابل تغییر می‌باشد، این موضوع سبب می شود تا ما بتوانیم به اطلاعاتی که بعد از اسکن بدست می آوریم خیلی راحت اطمینان پیدا کنیم.

شاید وی چین یک تکنولوژی جالب و یا کار آمد نباشد اما قطعا می تواند نقش مهمی در تضمین کیفیت محصولات در تمامی تولیدات داشته باشد.

در فوریه ۲۰۱۸ بود که با تصمیمات صورت گرفته نام وی چن به وی چین تور تغییر کرد. این پلتفرم در حال حاضر از دو توکن وی چین ” VET ” و توکن وی تور ” VTHO ” استفاده می کند.


بلاکچین وی چین

بلاکچین وی چین
بلاکچین وی چین

قبل از اجرای مستقل شبکه وی چین، این شبکه در مجموعه اتریوم با توکن ” VEN ” فعالیت می کرد، زمانی که این شبکه از اتریوم به بلاک چین خود انتقال یافت آنها توکن ” VEN ” را با توکن ” VET ” مبادله کردند. آن دسته از شرکت هایی که دارای توکن ” VET ” هستند اولویت و حق بیشتری در بلاک چین به آن ها اختصاص می یابد. این شرکت ها از توکن ” VET ” برای پول پرداختی هوشمند استفاده می کنند.

شبکه بلاکچین vechainthor دارای دو توکن بنام VET و VECHAIN است. معامله ها و تراکنش های انجام شده در برنامه های غیرمتمرکز و بلاکچین وی چین از توکن VET استفاده می کنند.به بیان دیگر سرمایه یا پول قراردادهای هوشمند از طریق توکن VET انتقال می یابد. کاربران می توانند از این توکن برای سرمایه گذاری هم استفاده کنند.فردی که دارای توکن VET است، توکن VTHO را هم دریافت میکند. این فرد می تواند از آن برای اجرای برنامه ها و قرار داد های هوشمند در بلاک چین استفاده کند. توکن VET از vechainthor energy برگرفته شده است.در حقیقت برای قوی تر کردن تراکنش هایی که در وی چین انجام می شود از این توکن استفاده می کنند.


تفاوت VET و VITHO

VET برای استفاده عموم است. یعنی مردم برای تراکنش و سرمایه گذاری از همان توکن VET استفاده می کنند. به بیان ساده تر تراکنش های کاربران با استفاده از توکن VET صورت می گیرد. اما توکن VITHO مختص به توسعه دهندگان این شبکه است. یعنی توسعه دهندگان اگر بخواهند تراکنشی در برنامه غیرمتمرکز خود انجام دهند باید هزینه خود را از طریق توکن VITHO پرداخت کنند.

این پلتفرم در شبکه اتریوم و نئو نیز وجود دارد .یعنی توکن کاربران را از توکن توسعه دهندگان جدا کرده اند.


تاریخچه و بنیان گذاران ارز دیجیتال وی چین

تاریخچه و بنیان گذاران ارز دیجیتال وی چین
تاریخچه و بنیان گذاران ارز دیجیتال وی چین

تیم اصلی وی چین شامل ۴ مدیر عامل می باشد. در ابتدا وی چین وابسته به یکی از بزرگ ترین شرکت های بلاک چین کشور با نام BitSe بود. این تیم دارای ۱۵۰ کارمند قدرتمند است که در میان خود مدیران معتبر و با استعدادی پرورش داده است.

سانی لو یکی از مدیران ارشد اطلاعات این تیم است، کار اصلی سانی راه اندازی آی تی و پروژه های سیستم اطلاعاتی برای برند ها است. همانطور که در ابتدای این مقاله بیان نمودیم ، پلتفرم ارز دیجیتال وی چین در سال ۲۰۱۶ راه اندازی شد . از جمله بنیان گذاران این ارز دیجیتال می توان به سانی لو Sunny Lu ، اشاره کرد که این فرد یک مدیر IT است .

با توجه به اینکه وی چین از ژوئن ۲۰۱۶ راه اندازی شده است، یکی از قدیمی ترین سیستم عامل های اختصاصی زنجیره تامین بلاکچین در بازار است.

اگر بخواهیم از نگاه زنجیره تامین به این موضوع بنگریم، شرکت های واتن چین ( Waltonchain ) و مدوم (  Modum ) و لجستیک (Logistic ) مانند وی چین از فناوری بلاک چین استفاده می کنند. هر یک از این سه شرکت بزرگ و معتبر در زمینه های مختلفی تمرکز دارند و هدف اصلی آنان چیز دیگری می باشد که برای همین خاطر می توان گفت که رقیب اصلی یک دیگر نیستند.

وی چین درصدد این است که با شرکت های ” Pwc ” و ” DNV GL ” که به عنوان دو شرکت بزرگ و مهم یاد می شود ایجاد همکاری کند.


معرفی ۱۴ شرکت که با “وی چین” درحال فعالیت هستند.

 • Microsoft
 • Bitocean
 • China Unicorn
 • Directed Imported Goods
 • DNV GL
 • Healthcare Co Ltd
 • Kuehne – Nagel
 • Hyperledger
 • Jiangsu Printed Electronics Co Ltd
 • Pwc
 • Renault
 • Madeforgoods
 • Babyghost
 • Xiamen Innov Information Technology Co Ltd

وی چین IOT

وی چین و iot

زمانی که وی چین با اینترنت اشیا ادغام می شود ” IOT ” کیفیت محصولات را نیز کنترل و همچنین بهبود می بخشد. از این صنعت و یا فناوری می توانید در مواقعی استفاده کنید که می دانید ممکن است یک تغییر دما ضربه ای به محصولات شما برساند. مانند کشاوری و خوراکی و …

اعتماد سازی در تامین محصولات ؛ وی چین یک تراشه هوشمند مخصوص خودش طراحی کرده است که با ترکیب این تراشه و فناوری بلاک چین مصرف کننده می تواند کالا را از زمان تولید دنبال کند تا با تولید کالا آشنا و مراحل آن برایش شفاف سازی شود. حال هنوز این تکنولوژی در دسترس تمامی کاربران نیست اما می توان تصور کرد که این کار چقد می تواند به اعتماد بین سازنده و مصرف کننده کمک کند، به راحتی می توان این را تصور کرد که با برپایی این تکنولوژی برای تمامی کاربران می توان در رویه ساخت یک محصول حاضر بود به طور مثال شما می توانید با اسکن نمودن کد QR یک محصول در تلفن همراه خود ببینید که این محصول در طول ساخت چه مراحلی را طی نموده است.

امروزه تعدادی از صنایع ها مانند: کشاورژی، غذا و دارو و کالا های لوکس از تکنولوژی بلاک چین وی چین استفاده می کنند.


ویژگی های ارز دیجیتال وی چین ( VeChain )

ویژگی های ارز دیجیتال وی چین ( VeChain )
ویژگی های ارز دیجیتال وی چین ( VeChain )

از جمله ویژگی هایی که پلتفرم ارز دیجیتال وی چین دارا می باشد فناوری است که در بستر این رمز ارز مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از فناوری شفاف و بدون هیچ نقطه ضعف در پلتفرم ارز دیجییتال وی چین، امکان امنیت، کارایی و سهولت رد یابی محصولات را در یک زنجیره تامین مشخص فراهم می کند. در حالی که کارمزد را از طریق اتوماسیون کاهش می دهد.

بنابراین مدل وی چین برای کسب و کارهایی که به دنبال کاهش اصطکاک در زنجیره تامین و ایجاد تاثیر شفاف تر به مشتریان هستند، جذاب است .


بررسی روند قیمت ارز دیجیتال وی چین ( VeChain )

در زمان نگارش این مقاله قیمت ارز دیجیتال وی چین برابر با ۰.۱۰۵۱۹۶ دلار آمریکا است و حجم معاملات این رمز ارز در ۲۴ ساعت برابر با ۱،۵۶۱،۱۸۷،۸۷۷ دلار می باشد. ارز دیجیتال وی چین در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱.۸۶% رشد کرده است. در حال حاضر رمز ارز وی چین در سایت CoinMarketCap دارای رتبه ۲۱ می باشد . در نمودار زیر شما روند قیمت ارز دیجیتال وی چین را از آگوست ۲۰۱۸ تا اکنون مشاهده می نمایید. همانطور که در نمودار به شما نشان دادیم این رمز ارز در آپریل ۲۰۲۱ به ATH خود رسیده است.

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال وی چین ( VeChain )
بررسی روند قیمت ارز دیجیتال وی چین ( VeChain )

کیف پول های ارز دیجیتال وی چین (VeChain)

کیف پول های ارز دیجیتال وی چین ( VeChain )
کیف پول های ارز دیجیتال وی چین ( VeChain )

شما می توانید پس از خریداری ارز دیجیتال وی چین این رمز ارز را در کیف پول های سخت افزاری و یا نرم افزاری که از این رمز ارز پشتیبانی می کنند، ذخیره نمایید.

از جمله کیف پول های سخت افزاری که قادر به ذخیره سازی ارز دیجیتال وی چین می باشند می توان به کیف پول لجر و ترزور اشاره کرد.

کیف پول های نرم افزاری که قادر به ذخیره سازی رمز ارز وی چین هستند شامل موارد زیر می باشند:

۱.کیف پول وی چین تور (VeChainThor): این کیف پول برای سیستم عامل های اندروید و ios در دسترس است و به طور رسمی توسط توسعه دهندگان وی چین پشتیبانی می شود .

۲.کیف پول دستکتاپی اتمیک (Atomic): کاربران می توانند از این کیف پول برای ذخیر سازی و ارسال و دریافت رمز ارز VET استفاده نمایند .

۳.کیف پول گواردا (Guarda) : کیف پول گوآردا برای نسخه های وب ، موبایل ، دسکتاپ در دسترس است .

۴.کیف پول تراست (Trust) : کیف پول تراست برای تلفن های همراه قابل دسترسی است و می توانید این کیف پول را از طریق Google Play یرای سیستم عامل های اندروید و یا Apple Store برای سیستم عامل های ios بارگیری نمایید .


خرید ارز دیجیتال وی چین (VeChain)

خرید ارز دیجیتال وی چین ( VeChain )
خرید ارز دیجیتال وی چین ( VeChain )

علاوه بر صرافی بایننس از دیگر صرافی های انلاین خارجی که از ارز دیجیتال وی چین پشتیبانی می کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱.صرافی هیوبی گلوبال ( Huobi Global )

2.صرافی آپ بیت ( Upbit )

3.صرافی FTX

4.صرافی VCC

5.صرافی KuCoin


فروش ارز دیجیتال وی چین (VeChain)

فروش ارز دیجیتال وی چین ( VeChain )
فروش ارز دیجیتال وی چین ( VeChain )

برای فروش ارز دیجیتال وی چین همانند خرید ان می توانید از صرافی های انلاین خارجی استفاده نمایید. همانطور که در بحث خرید این رمز ارز گفتیم صرافی بایننس از جمله محبوب ترین صرافی هایی می باشد که از ارز دیجیتال وی چین پشتیبانی می کند. این صرافی به دلیل حجم بالایی از معاملات که روزانه انجام می دهد، در میان کاربران از محبوبیت خاصی برخوردار است. شما می توانید با استفاده از لینک زیر آمزش گام به گام این صرافی را به طور کامل بیاموزید.


آیا ارز دیجیتال وی چین (VeChain) استخراج می شود ؟

آیا ارز دیجیتال وی چین ( VeChain ) استخراج می شود ؟
آیا ارز دیجیتال وی چین ( VeChain ) استخراج می شود ؟

با توجه به بررسی های انجام شده ارز دیجیتال وی چین ( VeChain ) در ساختار خود از الگوریتم اثبات سهام و یا PoS استفاده می نماید و به همین دلیل قابلیت استخراج را ندارد.

در واقع برای اینکه کاربران بتوانند یک ارز دیجیتال را در اختیار داشته باشند و به دست آورند یکی از راه ها خرید آن و دیگری استخراج رمز ارزها می باشد. از جمله دلایلی که سبب می شود یک ارز دیجیتال قابلیت استخراج را دارا باشد استفاده از الگوریتم اثبات کار یا PoW است که در ارتباط با ارز دیجیتال وی چین اینگونه نمی باشد.


آینده ارز دیجیتال وی چین (VeChain)

آینده ارز دیجیتال وی چین ( VeChain )
آینده ارز دیجیتال وی چین ( VeChain )

ارز دیجیتال وی چین تا به اکنون یک مسیر صعودی را طی کرده است . اخیرا ارز دیجیتال وی چین با یکی از شرکت ها همکاری کرده است که بزرگترین بستر اینترنت را برای راه حل های سفارشی سازی در جهان ، ارائه می دهد .

وی چین در مقایسه با سایر رمز ارزها به طور قابل توجهی افزایش قیمت داشته است . ارزهای رمز نگاری شده بی ثبات و پیچیده هستند و عوامل بسیاری وجود دارد که می تواند در رشد یا کاهش قیمت آنها نقش داشته باشد .

با توجه به همکاری که این رمز ارز داشته است ، انتظار می رود آینده خوبی برای این رمز ارز پیش رو باشد .


بررسی وایت پیپر VeChain

وایت پیپر VeChain از دیدگاه فنی

قبل از هر چیزی اجازه بدید با زنجیره تامین و نقش مهم VeChain در این بخش بیشتر آشنا شویم. زنجیره تامین به شبکه ای از سازمان ها، افراد، فعالیت ها، اطلاعات و منابع درگیر در انتقال یک محصول یا خدمات از عرضه کننده به مشتری اشاره دارد. زنجیره تامین شامل همه چیز از تامین مواد اولیه تا تحویل کالاهای نهایی به مصرف کننده نهایی است. هدف مدیریت زنجیره تامین این است که اطمینان حاصل شود که محصولات به کارآمدترین و مقرون به صرفه ترین راه ممکن به مشتریان تحویل داده می شوند.

VeChain در بخش زنجیره تامین با استفاده از فناوری بلاکچین برای افزایش شفافیت، کارایی و امنیت فعالیت می کند. در ادامه تاثیر VeChain در این بخش را بررسی می کنیم:

 • افزایش شفافیت و کارایی

VeChain از فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) برای ساده کردن مدیریت زنجیره تامین و جریان اطلاعات استفاده می کند. این فناوری مشکل اطلاعات نامتقارن را از بین می ‌برد و به مالکیت داده اجازه می ‌دهد به مالک آن بازگردد و قدرت آن را تقویت کند. این رویکرد یک نمای ۳۶۰ درجه از اطلاعات لازم مرتبط با یک محصول و فرآیندهای تجاری آن مانند ذخیره سازی، حمل و نقل و عرضه را برای ذینفعان مجاز فراهم می کند و شفافیت بازار را بیشتر می کند.

 • استفاده از چیپ های هوشمند و برچسب های RFID

برای ردیابی کیفیت، اصالت، دمای ذخیره‌ سازی، محیط حمل و نقل و تحویل آخرین محصولات، VeChain از تراشه‌ های هوشمند یا برچسب‌ ها و حسگرهای شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) استفاده می ‌کند. این دستگاه‌ ها اطلاعات کلیدی را در شبکه بلاکچین پخش می ‌کنند، که می‌ تواند در زمان واقعی توسط ذینفعان مجاز قابل دسترسی باشد. حسگرها امکان نظارت دائمی بر تمام پارامترهای مربوط به محصول و امکان ارتباط فوری هر گونه مشکلی را با ذینفعان مربوطه فراهم می کند.

 • به روز رسانی و ممیزی مستمر

تاریخچه اطلاعات محصول در بلاکچین VeChain در طول چرخه عمر خود به طور مداوم به روز می شود. این فرآیند مداوم تضمین می ‌کند که داده‌ ها برای انطباق، تضمین کیفیت و سایر کاربردها به ‌روزرسانی و قابل ممیزی هستند. فرآیندهای (KYC) برای تأیید هویت کسب‌ و کارها و ذینفعان بسیار مهم است و اطمینان حاصل می ‌کند که تنها نهادهای مجاز در شبکه شرکت می ‌کنند.

 • خودکارسازی تراکنش ها با قراردادهای هوشمند

نودهای مختلف روی بلاکچین، مانند Authority Masternodes و Economic Nodes، تراکنش های درون اکوسیستم را ثبت می کنند. قراردادهای هوشمند فرآیندهای کلیدی مانند تأیید تحویل یا پرداخت را خودکار می کنند و از تراکنش های کارآمد و ایمن بدون واسطه اطمینان می دهند. این اتوماسیون سرعت و قابلیت اطمینان عملیات زنجیره تامین را افزایش می دهد.

 • ادغام با فناوری اینترنت اشیا

VeChain فناوری اینترنت اشیا را برای ردیابی کالاها در طول زنجیره تامین ادغام می کند و ضمانت رسیدگی و اصالت مناسب را تضمین می کند. این ادغام یک نمای جامع از سفر محصول از تولید تا تحویل را فراهم می کند و قابلیت ردیابی و پاسخگویی را افزایش می دهد.

 • حمایت از صنایع مختلف

VeChainThor در صنایع مختلف از جمله کشاورزی، داروسازی و خودرو برای بهبود اثر بخشی، شفافیت و مقرون به صرفه بودن زنجیره تامین استفاده می شود. پذیرش آن توسط چندین شرکت Fortune 500 نشان دهنده کاربرد و اثربخشی آن در دنیای واقعی است.

 • ToolChain for Accessibility

ToolChain برای مشاغل در هر اندازه طراحی شده است و آن ها را قادر می سازد تا فناوری بلاکچین را بدون زحمت روی کسب و کار خود پیاده سازی کنند.

اما فرآیند پردازش و ارسال محموله‌ ها و مدیریت زنجیره‌ های تامین با استفاده از VeChain شامل چندین مرحله است، در ادامه یک توضیح گام به گام برای انجام این کار را بررسی می کنیم:

 • ثبت محصول و جمع آوری داده ها

ثبت محصول: محصولات در بلاکچین VeChain با استفاده از سیستم مدیریت محصول ToolChain ثبت می شوند. این فرآیند ثبت ‌نام شامل اتصال کدهای QR مبتنی بر اینترنت اشیا، تراشه‌های NFC یا تراشه‌های RFID به محصولات است. به هر تراشه یک شناسه VeChain منحصر به فرد اختصاص داده می شود که ردیابی و احراز هویت محصول را تسهیل می کند.

جمع آوری داده ها: در طول فرآیند ثبت نام، داده های مربوط به محصول، مانند مبدا، جزئیات ساخت و اطلاعات تضمین کیفیت، جمع آوری و در زنجیره ذخیره می شود. این داده تغییرناپذیر است و می توان از طریق رمزنگاری تأیید کرد و از صحت آن اطمینان حاصل کرد.

 • به روز رسانی و ممیزی مداوم

به روز رسانی های مداوم: همانطور که محصول در چرخه خود حرکت می کند، رکورد آن در بلاکچین VeChain به طور مداوم به روز می شود. این شامل تغییرات در مالکیت، مکان و شرایط است. تغییرناپذیری بلاکچین تضمین می ‌کند که همه به ‌روزرسانی‌ ها شفاف و قابل بازرسی هستند و از انطباق و تضمین کیفیت پشتیبانی می ‌کنند.

 • مشارکت ذینفعان

فرآیند های (KYC): قبل از شرکت در شبکه، کسب و کارها و ذینفعان باید فرآیندهای KYC را انجام دهند. این امر هویت آنها را تأیید می کند و تضمین می کند که فقط نهادهای مجاز بخشی از شبکه هستند و امنیت و یکپارچگی داده های زنجیره تأمین را افزایش می دهد.

 • پردازش تراکنش

اتوماسیون قراردادهای هوشمند: تراکنش‌ های درون اکوسیستم VeChain، مانند تأیید تحویل یا پرداخت‌ ها، با استفاده از قراردادهای هوشمند خودکار می‌ شوند. این امر نیاز به واسطه ها را از بین می برد و تراکنش های کارآمد و مطمئن را تضمین می کند. نودهای مختلف، از جمله Authority Masternodes و Economic Nodes، این تراکنش ها را ثبت می کنند و یکپارچگی و شفافیت داده های زنجیره تامین را حفظ می کنند.

 • استفاده از VeChainThor برای تراکنش ها

VeChainThor Energy (VTHO): تراکنش ها در شبکه VeChain توسط VTHO، توکنی که به عنوان انرژی یا “گس” برای تراکنش های قرارداد هوشمند استفاده می شود، انجام می شود. این سیستم تضمین می ‌کند که هزینه‌ های تراکنش پایدار و قابل پیش ‌بینی است و به مشکلاتی که سایر بلاکچین ‌ها با آن مواجه هستند، رسیدگی می ‌کند.

VeChain برای اتصال قطعات برای پیگیری و ردیابی محصولات، شعبه هایی دارد. کل این فرآیند شامل چندین مرحله است که در ادامه توضیح مفصلی در این خصوص ارائه می کنیم:

 • هاب ها و حسگرهای فیزیکی

مرکز فیزیکی: این مکان ها مجهز به زیرساخت های لازم برای پشتیبانی از استقرار دستگاه ها و حسگرهای اینترنت اشیا هستند. آن ها به عنوان ستون فقرات جمع آوری و انتقال داده ها از محصولات و ارائه دهندگان خدمات به بلاکچین VeChain عمل می کنند. هاب ها ارتباط امن بین دستگاه ها و بلاکچین را تسهیل می کنند و اطمینان می دهند که داده ها به طور دقیق ثبت و تأیید می شوند.

 • دستگاه ها و حسگرهای IoT

دستگاه ها و حسگرهای اینترنت اشیاء: محصولات در زنجیره تامین مجهز به دستگاه های اینترنت اشیا مانند تراشه های هوشمند یا برچسب های RFID هستند که داده های مربوط به وضعیت محصول، مکان و سایر اطلاعات مرتبط را جمع آوری می کند. این دستگاه ها با هاب های فیزیکی ارتباط برقرار می کنند که سپس این داده ها را به بلاکچین VeChain منتقل می کنند. این قابلیت ردیابی و نظارت در زمان واقعی امکان شناسایی و حل فوری مسائل را فراهم می کند و کارایی و قابلیت اطمینان کلی زنجیره تامین را افزایش می دهد.

 • احراز هویت و تایید

تأیید هویت ارائه دهندگان خدمات: اکوسیستم VeChain به شبکه ای از ولیدیتورها متکی است که نودهایی هستند که تراکنش ها را تأیید می کنند و امنیت بلاکچین را حفظ می کنند. این ولیدیتورها برای اطمینان از هویت و اعتبار خود، یک فرآیند (KYC) انجام می ‌دهند. این فرآیند برای حفظ امنیت و قابل اعتماد بودن شبکه بسیار مهم است.

تأیید هویت محصولات: محصولات با استفاده از شناسه های منحصر به فرد (ID) تولید شده توسط دستگاه های اینترنت اشیا متصل به آن ها احراز هویت می شوند. این شناسه ‌ها در بلاکچین VeChain ثبت می ‌شوند و سابقه ای مطمئن و غیرقابل تغییر از اصالت و منشأ محصول ارائه می ‌دهند. این فرآیند احراز هویت تضمین می کند که فقط محصولات اصلی در داخل شبکه معامله می شوند.

 • ارتباط امن و انتقال داده

ارتباطات امن: ارتباط بین دستگاه های اینترنت اشیا، هاب های فیزیکی و بلاکچین VeChain با استفاده از رمزگذاری و پروتکل های ارتباطی ایمن می شود. این رویکرد تضمین می کند که داده های منتقل شده در سراسر شبکه از دسترسی غیرمجاز و دستکاری محافظت می شود. استفاده از کلید ها، یک لایه امنیتی اضافی ایجاد می کند، از حملات مجدد جلوگیری می کند و از یکپارچگی داده ها اطمینان می یابد.

البته افشای هویت ولیدیتورها در شبکه VeChain در واقع منجر به سطحی از تمرکز در بلاکچین این شبکه می شود و به طور بالقوه نگرانی هایی را در مورد حفظ حریم خصوصی ایجاد می کند. با این حال، این جنبه ها در برابر مزایای شفافیت، امنیت و اعتماد در شبکه متعادل می شوند.

اما VeChainThor چیست؟

VeChainThor یک جزء محوری از اکوسیستم VeChain است که به عنوان بلاکچین اولیه طراحی شده که برای پذیرش انبوه تجارت عمل می کند و ویژگی های پیشرفته ای را با هدف تقویت یک اکوسیستم بلاکچین پایدار و مقیاس پذیر ادغام می کند. در ادامه یک مرور کلی از VeChainThor و جنبه های کلیدی آن آورده شده است:

Blockchain Enterprise-Grade: VeChainThor یک بلاکچین لایه یک سازمانی است که بر پایداری و مقیاس پذیری تأکید دارد. این شبکه برای پشتیبانی از طیف گسترده ای از برنامه ها، از مدیریت زنجیره تامین گرفته تا پروژه های پایداری زیست محیطی ساخته شده است و آن را به یک پلتفرم همه کاره برای مشاغل و توسعه دهندگان تبدیل می کند.

بسیار مقیاس پذیر: یکی از ویژگی های برجسته VeChainThor تعهد آن به پایداری و مقیاس پذیری است. مقیاس پذیری آن تضمین می کند که می تواند حجم زیادی از تراکنش ها را به طور کارآمد انجام دهد و از طیف گسترده ای از برنامه ها پشتیبانی کند.

امن و غیرمتمرکز: VeChainThor به گونه ای طراحی شده است که عمومی، ایمن و غیرمتمرکز باشد و زیرساختی قوی برای کسب و کارها و توسعه دهندگان ارائه دهد. ماهیت غیرمتمرکز آن تضمین می کند که هیچ نهاد واحدی بر شبکه کنترل ندارد و امنیت و قابلیت اطمینان آن را افزایش می دهد.

پذیرش کسب و کار انبوه: این شبکه برای پذیرش گسترده کسب و کار در نظر گرفته شده است و آن را برای طیف گسترده ای از صنایع قابل دسترسی می کند. تمرکز آن بر راه ‌حل‌ های سازمانی و پایداری، آن را به یک انتخاب جذاب برای سازمان‌ هایی تبدیل می‌ کند که به دنبال ادغام فناوری بلاکچین در کسب و کار خود هستند.

اما نقش Authority Masternodes (AMs) و Economic Nodes در شبکه VeChain چیست؟

Authority Masternodes (AMs) و Economic Nodes نقش مهمی در حفظ عملکرد و ثبات بلاکچین دارند. در ادامه بیشتر با عملکرد آن ها آشنا خواهیم شد:

Masternodes (AMs):

AM ها مسئول حفظ اجماع و تولید بلاک در شبکه VeChain هستند. آن ها از طریق یک لیست سفید روی زنجیره، مجاز به تأیید و تولید بلاک در بلاکچین VeChainThor هستند.

همچنین به عنوان پاداش، AM ها ۳۰٪ از کل هزینه های تراکنش ها VeChainThor (VTHO) تولید شده را دریافت می کنند و ۷۰٪ باقی مانده سوزانده می شود. این امر AM ها را تشویق می کند تا در عملیات شبکه مشارکت کنند.

برای اجرای یک AM، شخص باید تحت یک فرآیند دقیق قرار گیرد، از جمله بررسی برای اطمینان از هویت قانونی، نگهداری ۲۵ میلیون VET به عنوان وثیقه، و اجرا و مدیریت سرور با سطح تضمین شده مشخصی از عملکرد و در دسترس بودن.

Economic Nodes:

Economic Nodes به عنوان تثبیت کننده برای قیمت VET عمل می کنند. آن ها مستقیماً بر عملکرد شبکه تأثیر نمی گذارند، اما نقش مهمی در حفظ تعادل اقتصادی در اکوسیستم VeChain دارند.

برخلاف AM ها، Economic Nodes در تولید بلاک یا اجماع شرکت نمی کنند. عملکرد اصلی آن ها تثبیت قیمت توکن VET است و اطمینان حاصل می کند که ارزش آن ثابت و متعادل باقی می ماند.

اما نکته قابل توجه پروژه VeChain آن است که به خودروهایی که کربن کمتری تولید می کنند، پاداش می دهد. در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم:

پروژه VeChain به خودروهایی که کربن کمتری تولید می کنند از طریق ترکیبی از فناوری بلاکچین و مشارکت با شرکت هایی مانند BYD پاداش می دهد. این ابتکار بخشی از تلاش‌ های گسترده ‌تر VeChain برای ارتقای پایداری و کاهش تولید کربن در صنایع مختلف است. در ادامه بیشتر بررسی خواهیم کرد:

 • پایش تولید کربن

سیستم مبتنی بر بلاکچین VeChain شرکت ها را قادر می سازد تا انتشار کربن خود را به طور دقیق اندازه گیری و گزارش دهند. این داده ‌ها برای اجرای استراتژی‌ های کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ ای و کاهش تغییرات آب و هوایی بسیار مهم است. بهره وری انرژی و پایش تولید کربن آن را به ابزاری ایده آل برای ابتکارات نوین تبدیل کرده است.

 • تشویق خودروهای برقی

در بخش خودروهای الکتریکی، VeChain با BYD، تولید کننده پیشرو خودروهای الکتریکی، همکاری می کند. این مشارکت به کاربران اجازه می دهد تا میزان انتشار کربنی را که با رانندگی یک وسیله نقلیه الکتریکی ذخیره کرده اند، مشاهده کنند، به لطف ادغام داده های شبکه خودرو با فناوری بلاکچین، یک تایید کننده قابل اعتماد، صحت و قابلیت اطمینان این داده ها را تضمین می کند.

در نهایت رانندگان وسایل نقلیه الکتریکی BYD می توانند بر اساس مشارکت خود در محیطی پاک تر، پاداشی در قالب توکن کسب کنند. این توکن ها را می توان برای مزایای مختلفی از جمله تخفیف در محصولات یا خدمات استفاده کرد. این رویکرد مبتنی بر داده، زمینه ‌هایی را برای تقویت شیوه ‌های پایدار شناسایی می‌ کند و افراد را به اتخاذ رفتارهای پایدار تر تشویق می‌ کند.

 • چرخه بازیافت

علاوه بر نظارت بر تولید کربن، VeChain در حال بررسی راه هایی برای تشویق مصرف کنندگان برای بازیافت محصولات از طریق مشارکت با شرکت های بازیافت است. هدف VeChain با صدور توکن ها به عنوان پاداش برای بازیافت، تشویق عادات مصرف پایدار و کاهش ضایعات است.

به طور خلاصه، تلاش های VeChain برای پاداش دادن به خودروهایی که کربن کمتری تولید می کنند، بخشی از یک استراتژی جامع برای ارتقای پایداری و کاهش تولید کربن است. از طریق مشارکت، فناوری بلاکچین و ساختارهای انگیزشی نوآورانه، VeChain به سمت آینده ای سبزتر گام بر می دارد.


بررسی مهم ترین اهداف بلاکچین VeChain

در این بخش قصد داریم مهم ترین اهداف بلاکچین VeChain را بررسی و تحلیل کنیم:

 • اکوسیستم ایمن و توزیع شده

هدف VeChain ایجاد یک اکوسیستم ایمن و توزیع شده برای فعال کردن جریان اطلاعات شفاف، همکاری کارآمد و انتقال ارزش با سرعت بالا است.

 • از بین بردن واسطه ها

VeChain با هدف از بین بردن واسطه ها، افزایش شفافیت و کارایی، دید کاملی از یک سازمان ارائه می کند.

 • تراکنش های اینترنت اشیا

VeChain قصد دارد با استفاده از انجام تراکنش بین دستگاه های متصل به اینترنت اشیا (IoT) فرآیند تبادل اطلاعات را هوشمند سازد.

 • پشتیبانی از دو توکن

 استفاده از دو توکن VeChain Token (VET) به عنوان لایه اعتبارات و VeChain Thor Energy (VTHO) به عنوان لایه قرارداد هوشمند، برای ارائه یک مدل اقتصادی پایدار و ایمن برای توسعه دهندگان و کاربران.

 • انقلابی در صنعت زنجیره تامین

در ابتدا صنعت زنجیره تامین را با عملی کردن و شفاف کردن داده ها هدف قرار می دهد و هدف آن برهم زدن شیوه های سنتی مدیریت زنجیره تامین است.

 • مشارکت های استراتژیک

ایجاد مشارکت های استراتژیک با شرکت هایی مانند PricewaterhouseCoopers (PwC) و Renault برای کمک به دستیابی به اهداف خود، از جمله بهبود تأیید محصول و قابلیت ردیابی، و ایجاد کتاب های دیجیتال تعمیر و نگهداری خودرو.

 • بسیار مقیاس پذیر

ارائه پلتفرمی بسیار مقیاس پذیر برای ساخت و اجرای برنامه های کاربردی غیرمتمرکز (dApps)، با تاکید بر پایداری و مقیاس پذیری.

این اهداف منعکس کننده جاه طلبی VeChain برای متحول کردن بخش های مختلف، به ویژه مدیریت زنجیره تامین، با استفاده از فناوری بلاکچین برای افزایش شفافیت، کارایی و امنیت است.


بررسی ویژگی های جذاب VeChain

در این بخش قصد داریم ویژگی های منحصر به فرد شبکه VeChain را معرفی کنیم:

 • بلاکچین لایه اول

VeChain به عنوان یک بلاکچین لایه اول عمل می کند و یک پلتفرم مناسب برای کسب و کارها برای ایجاد و اجرای برنامه های غیرمتمرکز (dApps) فراهم می کند.

 • ردیابی محصولات

این پروژه از تراشه ‌های هوشمند، RFID و حسگرها برای ارسال اطلاعات محصول به شبکه بلاکچین خود بدون تاخیر استفاده می‌ کند و آن را برای افراد مجاز قابل مشاهده می سازد.

 • مشارکت با شرکت های بزرگ

VeChain با کسب و کارهای بزرگی مانند BMW، Walmart China و DNV GL، مشارکت استراتژیک ایجاد کرده است که کاربرد و پذیرش آن را در صنعت نشان می دهد.

 • سرمایه گذاری و مشارکت های استراتژیک

VeChain سرمایه گذاری قابل توجهی را از PricewaterhouseCoopers (PwC) دریافت کرد و گروه مشاوره بوستون (BCG) را به عنوان شریک استراتژیک کلیدی در برخی از ابتکارات پایداری خود معرفی کرد.

 • مکانیسم اجماع POA

VeChain از مکانیزم اجماع گواه اثبات اعتبار استفاده می‌ کند که آن را برای مقیاس پذیری سازمانی کارآمد تر می ‌کند.

 • اپراتورهای Masternode

VeChain از اپراتورهای Masternode برای نظارت بر پروتکل، حفظ خط مشی حاکمیتی و اجرای ایمن قراردادهای هوشمند استفاده می کند. این اپراتورها ملزم به اجرای (KYC) می باشند.

این ویژگی‌ ها تمرکز VeChain را بر ارائه یک بلاکچین مقیاس ‌پذیر، کارآمد و پایدار برای کسب ‌و کارها، به ‌ویژه در بخش زنجیره تامین، برجسته می ‌کند، در حالی که بر تعهد آن به ردیابی، امنیت و دسترسی در زمان واقعی تأکید می ‌کند.


معرفی رقبای پروژه VeChain و مقایسه آن ها با این پروژه

در این بخش مهم ترین رقیبان VeChain را معرفی و آن ها را با این پروژه مقایسه خواهیم کرد.

 • مقایسه DUST Identity و VeChain

DUST Identity در ایجاد پلتفرم های احراز هویت متخصص است و محصول اصلی آن برچسب امنیتی است. این فناوری بر افزایش امنیت و احراز هویت در بخش‌ های مختلف تمرکز دارد.

مقایسه با VeChain: در حالی که VeChain در درجه اول مدیریت زنجیره تامین و تدارکات را هدف قرار می دهد، تمرکز DUST Identity بیشتر بر روی تایید هویت و امنیت است. فناوری بلاکچین VeChain برای ردیابی و احراز هویت محصولات استفاده می شود، در حالی که فناوری DUST Identity حول ایجاد هویت های دیجیتال برای دارایی های فیزیکی متمرکز است.

 • مقایسه Network و VeChain

Morpheus.Network یک زنجیره تامین خودکار را با هدف از بین بردن ناکارآمدی ها و از بین بردن موانع عملیاتی ارائه می دهد. این پروژه به شرکت ها و سازمان های دولتی کمک می کند تا فرآیندهای زنجیره تامین خود را ساده کنند.

مقایسه با VeChain: هر دو VeChain و Morpheus.Network هدفشان بهبود کارایی زنجیره تامین است، اما رویکرد آن ها متفاوت است. VeChain از فناوری بلاکچین برای ردیابی و احراز هویت در زمان واقعی محصولات با تمرکز بر شفافیت و قابلیت ردیابی استفاده می کند. از سوی دیگر، Morpheus.Network یک پلتفرم جامع‌ تر ارائه می ‌دهد که جنبه‌ های مختلف زنجیره تامین، به طور بالقوه شامل مدیریت موجودی، انجام سفارش و تدارکات را خودکار می‌ کند.

 • مقایسه FoodLogiQ و VeChain

FoodLogiQ یک ارائه دهنده نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) است که متخصص در ردیابی، ایمنی مواد غذایی و راه حل های شفافیت زنجیره تامین است. ابزارهایی برای مدیریت تامین کننده، انطباق با ایمنی مواد غذایی و قابلیت ردیابی ارائه می دهد.

مقایسه با VeChain: فناوری بلاکچین VeChain به طور گسترده در صنایع مختلف، از جمله غذا و نوشیدنی، برای افزایش شفافیت و کارایی زنجیره تامین استفاده می شود. با این حال، FoodLogiQ به طور خاص برای صنایع غذایی طراحی شده است و بر روی انطباق، قابلیت ردیابی و مدیریت تامین کننده تمرکز دارد. در حالی که هدف هر دو بهبود شفافیت زنجیره تامین است، فناوری بلاکچین VeChain راه حل جهانی تری را ارائه می دهد که می تواند با بخش های مختلف فراتر از غذا و نوشیدنی سازگار شود.

هر رقیب دارای نقاط قوت و تمرکز منحصر به فرد خود است که به جنبه های مختلف مدیریت زنجیره تامین، اتصال اینترنت اشیا و احراز هویت دارایی توجه می کند. VeChain به دلیل رویکرد جامع خود برای مدیریت زنجیره تامین، استفاده از فناوری بلاکچین برای ردیابی بدون تاخیر، احراز هویت و شفافیت در صنایع مختلف متمایز است.


نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال وی چین VET

نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال وی چین VET
نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال وی چین VET

سخن پایانی

پلتفرم وی چین یکی از معتبر ترین و بزرگ ترین شرکت های بلاک چینی در عرصه صنعت است، تیم با تجربه و کار بلد این پلتفرم باعث شده است تا مشتریان زیادی از محصولات کاربردی آن استفاده کنند. وی چین به دلیل مشارکت با غول های این صنعت مانند Pwc در دولت چین، دیگر نباید نگران افزایش مشتریان خود باشند. اگر این پلتفرم با سرعت و دقت و نیروی فعلی پیشروی کند، باید این انتظار را داشته باشیم که توکن ”  VET ” یکی از بهترین های چند سال آینده باشد.

در این مقاله پلتفرم ارز دیجیتال وی چین را بررسی نمودیم . همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم ، ارز دیجیتال وی چین بستری برای بهبود مدیریت زنجیره تامین و فرآیندهای تجاری می باشد. پلتفرم ارز دیجیتال وی چین از دو توکن داخلی به نام های VET و VTHO استفاده می نماید. شما می توانید با استفاده از صرافی های انلاین خارجی ارز دیجیتال وی چین را خریداری نمایید. و پس از خریداری می توانید ان را در کیف پول های سخت افزاری لجر و ترزور و یا کیف پول های نرم افزاری گوآردا، تراست، اتمیک و … ذخیره نمایید. همچنین لازم است که بدانید این ارز دیجیتال قابلیت استخراج را دارا نمی باشد.

ممنون از اینکه تا پایان “ارز وی چین VET” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
3 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ماعده
2 سال قبل

عالی بود واقعا ممنون

رضا
2 سال قبل

ممنون بابت محتوای خوبتون

مهدی کیان
3 سال قبل

سلام . ممنون از مقاله خوبتون. من با مشکلی در خصوص انتقال VTHO مواجه شدم. در هنگام انتقال، به جای ادرس VTHO در کیف پولم ادرس ارز VETH از همان کیف پول را دادم که از شبکه BEP20 منتقل می شود . حالا ارز VTHO به کیف پولم نرسیده است. البته هنگام باز کردن صفحه VTHO ، قسمتی که می خواهد تراکنش ها را نشان دهد چند ثانیه ای تلاش می کند ولی نمی توند تراکنش را بالا بیاورد.چگونه می تونم اونو بازیابی کنم. ضمناً کیف پولم تراست ولت است. ممنون می شم اگه راه حلی دارید منو راهنمایی کنید.