آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز موبایل‌ کوین MOB چیست؟ | آینده ارز موبایل کوین

ارز موبایل‌ کوین MOB چیست؟

ارز موبایل‌ کوین MOB چیست؟، در ابتدای ظهور پیداش بیت کوین، کاربران فکر می کردند تراکنش های آن ها غیرقابل شناسایی است. اما از آن جایی که بلاکچین شفاف می باشد، آدرس گیرنده و فرستنده و همچنین مبلغ انتقال داده شده، مشخص است و با به وجود آمدن صرافی ها و احراز هویت کاربران در آن و همچنین موسسه های آماری مانند Chainalysis دیگر این تراکتش ها قابل ردیابی بودند. به همین علت توجه کاربران به کوین های حریم خصوصی بیشتر شد. این نوع ارزها آدرس ها و یا مبلغ ها را پنهان می کنند و کسی جز شما و گیرنده از اطلاعات این تراکنش ها با خبر نمی شود.

اما امروز در این مقاله ارز موبایل‌ کوین MOB که یک کوین حریم خصوصی می باشد را به شما معرفی می کنیم. این ارز به گونه ای طراحی شده که بتوان از آن در گوشی های هوشمند استفاده کرد. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا از مباحث فنی این پروتکل و همچنین آینده این ارز با در نظر گرفتن مخالفت دولت ها، را بررسی کنیم.

ارز موبایل‌ کوین MOB چیست؟

ارز موبایل‌ کوین MOB چیست؟
ارز موبایل‌ کوین MOB چیست؟

ارز mob محور اصلی پلتفرم موبایل‌ کوین MobileCoin می باشد. کاربرانی که قصد دارند به صورت محرمانه تراکنشی را انجام دهند می توانند از این ارز برای تراکنش استفاده کنند. در این تراکنش ها آدرس فرستنده و گیرنده نمایش داده نمی شود، همچنین این ارز به گونه ای طراحی شده که با برنامه های مبتنی بر گوشی های هوشمند ادغام شده و رابط کاربری راحت تر و مناسب تری برای کاربران فراهم می کند.

در نظر داشته باشید که کاربران می توانند با استفاده از این ارز وام بگیرند و یا بدهند و همچنین با نگهداری این ارز می توانند در تصمیمات حاکمیتی حق رای داشته باشند.


نیم نگاهی به کوین موبایل‌ کوین MobileCoin

نام اختصاری MOB
نوع ارز Coin
عرضه کل ۲۵۰,۰۰۰,۰۰۰
مقدار در گردش ۷۴,۲۱۸,۳۲۴
وب سایت رسمی  mobilecoin.foundation

mobilecoin.com

پیج های ارتباطی رسمی  medium.com

twitter

reddit

سورس کد  github.com

تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم موبایل‌ کوین MobileCoin

تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم موبایل‌ کوین MobileCoin
تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم موبایل‌ کوین MobileCoin

بنیاد MobileCoin Inc در سال ۲۰۱۷ توسط Josh Goldbard و Shane Glynn تاسیس شد. این شرکت دو دفتر در سانفرانسیسکو و کالیفرنیا دارد، همچنین پلتفرم MobileCoin توسط بنیاد MobileCoin Inc در ۷ دسامبر ۲۰۲۰ به صورت رسمی شروع به فعالیت کرد. این پلتفرم در فروش اولیه ارز خود مبلغ ۲۹.۷ میلیون دلار سرمایه جذب کرد که نام صرافی بایننس نیز در بین سرمایه گذاران به چشم می خورد. در ادامه سوابق کاری Josh Goldbard را بررسی می کنیم:

آقای Josh Goldbard کار خود را ابتدا به عنوان مشاور فروش در یک کتاب فروشی در سال ۲۰۰۵ شروع کرد و بعد از آن در چندین مراکز گوناگون به عنوان مدیر فروش و مشاور سرمایه گذاری فعالیت کرد. ایشان در سال ۲۰۱۷ شرکت Secret Party را در سانفرانسیسکو تاسیس کرد، این شرکت در زمینه نرم افزارهای مدیریتی فعال می باشد و همزمان با این شرکت، در سال ۲۰۱۷ شرکت موبایل‌کوین MobileCoin نیز تاسیس شد که تا به امروز نیز به فعالیت خود ادامه می دهد.


عملکرد پلتفرم موبایل‌ کوین MobileCoin

عملکرد پلتفرم موبایل‌ کوین MobileCoin
عملکرد پلتفرم موبایل‌ کوین MobileCoin

همان طور که گفته شد این ارز به گونه ای طراحی شده که کاربران بتوانند با استفاده از تلفن های همراه خود تراکنش های محرمانه انجام بدهند. از این رو این پروژه در آپریل ۲۰۲۱ با پلتفرم پیام رسان سیگنال ادغام شد تا کاربران این پلتفرم بتوانند تراکنش های آنی و محرمانه را به راحتی با استفاده از این پیام رسان انجام بدهند. اما در ادامه به مواردی که پلتفرم موبایل‌ کوین MobileCoin برای بهبود آن ها پیش قدم شده است را بررسی می کنیم:

 • حفظ امنیت کاربران:

یکی از بزرگترین دغدغه های کاربران و توسعه دهندگان حفظ حریم خصوصی بوده است. شبکه موبایل‌کوین MobileCoin به گونه ای طراحی شده که از تراکنش ها و هویت شما محافظت می کند. اگر هکرها ندانند که شما دارایی به صورت کریپتو دارید پس هیچ وقت به شما حمله نخواهند کرد.

 • مصرف انرژی:

شبکه این پروتکل به گونه طراحی شده که بسیار کمتر از شبکه بیت کوین برق مصرف خواهد کرد و در نتیجه این پروژه باعث تولید کربن نمی شود و از این جهت دوست دار محیط زیست می باشد.

 • مقیاس پذیری:

مقیاس پذیری یکی از بزرگترین مشکلات دنیای بلاکچین ها می باشد که این پروتکل توانسته تراکنش ها را از ۳ تا ۵ ثانیه ثبت و تایید بکند که باعث رفع مشکل مقیاس پذیری شده است. این پروتکل از الگوریتم اجماع Proof-of-Stake برای این کار بهره می گیرد.

 • تکنولوژی:

شبکه این پلتفرم از دو عامل CryptoNote و zero-knowledge proof استفاده کرده تا یک لایه جدیدی از امنیت را برای کاربران فراهم کند.

 • کارمزدها:

این پروتکل توانسته با استفاده از پلتفرم سیگنال پرداخت های درون برنامه ای را فعال کند که تقریبا آنی و با کارمزد بسیار پایین امکان پذیر می باشد.

اما در ادامه به مباحث فنی این پلتفرم می پردازیم:

پروتکل MobileCoin قابلیت ادغام با تمامی پیام رسان ها را دارد. کاربران می توانند کیف پول خود را با این پیام رسان ها پیوند بدهند و تراکنش های خود را مدیریت کنند. به این ترتیب تنها خود کاربر یک لیست از سابقه تراکنش ها را می تواند در اختیار داشته باشد و هیچ کسی نمی تواند به آن دسترسی داشته باشد. همچنین ادغام شدن این پروتکل با پیام رسان ها باعث شده کسانی که به دلیل پیچیدگی از تکنولوژی کریپتوها استفاده نمی کردند، حالا با استفاده از رابط کاربری آسان این پروتکل از این تکنولوژی می توانند استفاده کنند.

بنیاد MobileCoin بستری را برای پروتکل موبایل‌ کوین MobileCoin فراهم می‌ کند تا به حل مهم ‌ترین فاکتورهای پرداخت مدرن کمک کند، این فاکتورها عبارتند از: امنیت، سرعت تراکنش، مصرف انرژی و بهینه‌ سازی برای گوشی های هوشمند که MobileCoin را به یک ابزار ساده و ایمن مانند پی پال اما رمزگذاری شده تبدیل کرده است.

خوب است با مفهوم Fog در این پلتفرم نیز آشنا شوید:

بسیاری از برنامه های گوشی های هوشمند اطلاعات کاربران و سوابق فعالیت آن ها را ذخیره و به تبلیغ کننده ها و یا مراکز دیگر می فروشند، اما پروتکل MobileCoin از تکنولوژی Fog استفاده می کند و به این برنامه ها اجازه نمی دهد که به اطلاعات کاربران دسترسی داشته باشند و این اطلاعات تنها نزد کاربران محفوظ می ماند.

خوب است بدانید این پلتفرم به کاربران، کیف پول خود را برای استفاده پیشنهاد می کند، زیرا امنیت بالاتری نسبت به دیگر کیف پول های مشابه دارد. از طرفی این پلتفرم برای تحمل خطای بیزانس شبکه خود از تکنولوژی شبکه استلار استفاده می کند. این شبکه از دو عامل Validator و Watcher استفاده می کند. ولیدیتورها وظیفه تایید تراکنش ها را بر عهده دارند، در حالی که ناظران وظیفه همگام سازی و هماهنگی داده ها را برعهده دارند. از این رو این شبکه برق بسیار کمی مصرف می کند و در دسته بلاکچین های سبز قرار می گیرد. همچنین شبکه MobileCoin برای بازدهی بهتر از بعضی فناوری ‌های مفید Monero و دیگر پروژه های حفظ حریم خصوصی الگو برداری کرده است.

برای استفاده از این پروتکل ابتدا باید پیام رسان سیگنال را دانلود کنید، سپس طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • وارد برنامه سیگنال شوید.
 • از قسمت بالا سمت چپ، وارد بخش پروفایل شوید.
 • وارد بخش تنظیمات بشوید.
 • سپس به قسمت Payments وارد شوید.
 • Activate Payments را فعال کنید.
 • قوانین را تایید و قبول کنید تا این بخش فعال شود.

برای دریافت و یا ارسال موجودی می توانید از همین بخش اقدام کنید.


ویژگی های پلتفرم موبایل‌ کوین MobileCoin

ویژگی های پلتفرم موبایل‌ کوین MobileCoin
ویژگی های پلتفرم موبایل‌ کوین MobileCoin

در این بخش به ویژگی های منحصربه فرد این پروژه اشاره می کنیم:

 • امنیت بالا با استفاده از چندین فاکتور امنیتی مانند fog و استفاده از شبکه استلار.
 • رابط کاربری ساده و قابلیت ادغام شدن با پیام رسان های مختلف.
 • حمایت سرمایه گذاران مطرحی مانند: بایننس و coinbase، Alameda Research، AU21 Capital.
 • سرعت بالا در تایید تراکنش ها و کارمزد بسیار پایین.
 • اداره پلتفرم به صورت غیرمتمرکز با استفاده از ارز Mob.
 • مصرف پایین انرژی و دوست دار محیط زیست.
 • امکان استفاده از سیستم وام دهی و همچنین انجام تراکنش های محرمانه.

امنیت پلتفرم موبایل‌ کوین MobileCoin

امنیت پلتفرم موبایل‌ کوین MobileCoin
امنیت پلتفرم موبایل‌ کوین MobileCoin

همان طور که متوجه شدید نقطه قوت این پلتفرم امنیت آن می باشد و بیشترین تمرکز خود را روی آن گذاشته است. بهره گیری و الگو برداری از فاکتورهای مهم پروژه های حریم خصوصی و همچنین استفاده از تکنولوژی شبکه استلار و ادغام آن ها با مفهوم fog برای حفظ امنیت کاربران، باعث شده این پلتفرم از امنیت بالایی برخوردار باشد.


بررسی روند قیمت ارز دیجیتال موبایل‌ کوین MOB

تا اینجای مقاله شما با ارز دیجیتال MOB و پلتفرم موبایل‌کوین Mobilecoin به طور کامل آشنا شدید. همانطور که گفتیم MOB یک کوین حریم خصوصی می باشد و طراحی آن به گونه ای است که می توان در گوشی های هوشمند از آن استفاده کرد. حال وقت آن رسیده است که به بررسی روند قیمت این ارز دیجیتال در تاریخ های گوناگون بپردازیم.

رمز از موبایل‌کوین در اواخر سال ۲۰۲۰ یعنی در تاریخ ۷ دسامبر با قیمت ۵.۴۰۲۷ دلار به فروش می رفت. این ارز دیجیتال یک روند نزولی را تا تاریخ ۹ مارس ۲۰۲۱ طی نمود و در این تاریخ قیمت آن برابر با ۵.۳۱۶۹ دلار بود. پس از طی این روند، رمز ارز موبایل‌کوین با یک رشد خوبی همراه بوده و در تاریخ ۶ آپریل ۲۰۲۱ به بالاترین قیمت خود یا ATH رسید. در اواسط سال ۲۰۲۱ رمز ارز موبایل‌کوین با قیمت ۱۶.۸۶ دلار به فروش می رفت و سال ۲۰۲۲ را با قیمت ۹.۸۶۴۵ دلار آغاز نمود. در ادامه قیمت ارز دیجیتال موبایل‌ کوین کاهش یافته و در تاریخ ۷ ژوئن ۲۰۲۲ قیمت آن برابر با ۲.۰۰۶۶ دلار بود. در ادامه شما می توانید روند قیمت ارز دیجیتال موبایل‌کوین را بر روی نمودار مشاهده نمایید.

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال موبایل‌ کوین MOB
بررسی روند قیمت ارز دیجیتال موبایل‌ کوین MOB

کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال موبایل‌ کوین MOB

کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال موبایل‌ کوین MOB
کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال موبایل‌ کوین MOB

پس از خریداری رمز ارز موبایل‌ کوین شما باید به دنبال کیف پولی باشید که از آن پشتیبانی کند. در حال حاضر کیف پول های نرم افزاری بسیاری در بازار وجود دارند که کاربران می توانند به راحتی و بدون پرداخت هرگونه هزینه ای از آن استفاده کنند. کافیست تنها کیف پول را نصب و راه اندازی نموده و از آن در جهت ذخیره سازی رمز ارز استفاده نمایند.

یکی از کیف پول های نرم افزاری که از ارز دیجیتال موبایل‌کوین پشتیبانی می کند، کیف پول سیف پل می باشد. این کیف پول از جمله کیف پول های پرکاربرد و مشهور در حوزه ارزهای دیجیتال است. کاربران می توانند کیف پول سیف پل را بر روی تلفن همراه خود نصب نموده و از امکاناتی که در اختیار قرار می دهد استفاده کنند. این کیف پول برای سیستم عامل های اندروید و IOS در دسترس می باشد.


صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال موبایل‌ کوین MOB

صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال موبایل‌ کوین MOB
صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال موبایل‌ کوین MOB

در قسمت قبلی مقاله با کیف پول پشتیبانی کننده رمز ارز موبایل‌کوین آشنا شدید. حال وقت آن رسیده است که به معرفی صرافی های پشتیبانی کننده آن بپردازیم. برای خرید و فروش رمز ارز موبایل‌کوین MOB می توانید از صرافی های خارجی که در ادامه مقاله معرفی می کنیم، استفاده نمایید.

یکی از صرافی های پشتیبانی رمز ارز موبایل‌ کوین MOB صرافی کوینکس CoinEx می باشد. این صرافی فعالیت خود را از سال ۲۰۱۷ در بازار ارزهای دیجیتال آغاز نمود و دفتر مرکزی آن در شهر هنگ کنگ واقع است. کاربران ایرانی قادر خواهند بود با استفاده از نرم افزار تغییر IP ثابت یا VPS به راحتی از این صرافی استفاده نمایند. علاوه بر صرافی کوینکس صرافی های دیگری همچون بیتفینکس و اف تی ایکس نیز از رمز ارز موبایل‌کوین MOB پشتیبانی به عمل می آورند.


نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال موبایل‌ کوین MOB

نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال موبایل‌ کوین MOB
نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال موبایل‌ کوین MOB

برای خرید و فروش رمز ارز موبایل‌کوین کافیست در یکی از صرافی های پشتیبانی کننده ثبت نام و احراز هویت نمایید. کاربران ایرانی می توانند به دلیل تحریمات موجود مقدار مبلغ مورد نظر برای خرید را در ابتدا به یکی از استیبل کوین ها در یکی از صرافی های داخلی تبدیل نمایند، سپس در صرافی های خارجی به ارز دیجیتال MOB تبدیل کنند.

در صرافی هایی که در قسمت قبلی مقاله معرفی نمودیم، رمز ارز موبایل‌کوین را می توان با جفت ارزهایی همچون USDT ،BTC و USD مبادله نمود.علاوه بر این شما می توانید از امکانات کیف پول ها همچون سواپ و صرافی داخلی برای خرید و فروش رمز ارز استفاده کنید.


آینده پروژه موبایل‌ کوین MobileCoin

آینده پروژه موبایل‌ کوین MobileCoin
آینده پروژه موبایل‌ کوین MobileCoin

به بیان ساده بزرگترین دشمن پروژه های کریپتویی دولت ها و بانک های دولتی می باشند. دولت ها با بیان این که این دست پروژه ها محیطی مناسب را برای افراد خلافکار و مجرم فراهم می کند با آن مخالفت می کنند و از طرفی کاربران این حق را برای خود محفوظ می دانند که اطلاعات و سابقه تراکنش هایشان ایمن و خصوصی بماند. به نظر می رسد فشارها روی صرافی ها برای حذف این ارزها توسط قانون گذاران بیشتر بشود اما تا وقتی کاربران از این ارزها در صرافی های غیرمتمرکز استفاده کنند، این ارزها به بقای خود ادامه می دهند.

اما در خصوص ارز موبایل‌ کوین mob، این ارز توانسته با جذب سرمایه توسط حامیان بزرگ و همچنین ایجاد یک پروتکل بسیار قوی از نظر امنیت و حفظ حریم خصوصی و ادغام این مهم با پیام رسان ها برای رابط کاربری ساده تر، باعث شده این ارز آینده ی خوبی داشته باشد. البته باید منتظر بود تا ببینیم این پروتکل در آینده با چه پیام رسان های دیگری جز سیگنال می تواند همکاری کند.


اینفوگرافیک ارز دیجیتال MOB

اینقوگرافیک ارز دیجیتال موبایل کوین mob
اینقوگرافیک ارز دیجیتال موبایل کوین mob

سخن پایانی درباره ارز موبایل‌کوین MOB

امروز در این مقاله ارز موبایل‌کوین MOB که یک ارزحریم خصوصی بود را به شما معرفی کردیم و متوجه شدیم این پروتکل با استفاده از چندین فاکتور توانسته یک محیط ایمن را برای کاربران فراهم کند. در ادامه با عملکرد و ویژگی های این پروتکل آشنا شدیم. شما می توانید برای سرمایه گذاری روی این ارز از قسمت معرفی صرافی ها برای خرید و همچنین کیف پول ها برای نگهداری این ارز استفاده کنید

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “ارز موبایل‌کوین MOB” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

تیم محتوا
تیم محتوا
محقق و علاقه مند به بلاکچین و ارزهای دیجیتال

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
10 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رامتین
1 سال قبل

لطفا تحلیل رمز ارز mob را انجام دهید.

نیما
1 سال قبل

کدام صرافی غیر متمرکز برای ارز دیجیتال mob بهتر است؟

عرب
1 سال قبل

آیا ارز دیجیتال mob معتبر است؟

مینا
1 سال قبل

آیا صرافی های ایرانی از ارز دیحیتال mob پشتیبانی می کنند؟

داوود
1 سال قبل

تشکر از محتوای خوبی شما.

نیکا
1 سال قبل

کدام صرافی از ارز دیجیتال mob پشتیبانی می کند؟

زهرا
1 سال قبل

کدام کیف پول برای ارز mob معتبرتر است؟

نیما
1 سال قبل

آینده قیمت ارز دیجیتال mob چند است؟

جواد
1 سال قبل

آیا ارز دیجیتال mob را بخرم؟

علیرضا
1 سال قبل

ممنون از محتوای خوب شما

معرفی صرافی های برتر خارجی

آخرین مقالات منتشر شده