آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

هارد فورک لندن اتریوم | تاثیر هارد فورک لندن اتریوم روی کارمزد تراکنش

هاردفورک لندن اتریوم Ethereum London Hard Fork

هاردفورک لندن اتریوم Ethereum London Hard Fork، اکنون که در حال خواندن این مقاله می باشید حتما نام این هاردفورک اتریوم را شنیده اید و به دنبال کسب اطلاعاتی در این زمینه هستید. هاردفورک لندن اتریوم به عبارتی به روزرسانی می باشد که در جهت تغییر مدل کارمزد تراکنش ها و زمان بندی بمب سختی بلاکچین اتریوم اعمال می شود. این هاردفورک اندکی بعد از هاردفورک برلین اتفاق افتاد. در ابتدا نگاهی کوتاه به هاردفورک برلین خواهیم انداخت. پس از شناخت هاردفورک برلین، شما می توانید به طور کامل با هاردفورک لندن اتریوم آشنا شوید. در ادامه مطالب ویژگی های این هاردفورک را نیز بررسی خواهیم کرد.


نگاهی اجمالی به هاردفورک برلین Ethereum Berlin Hard Fork

نگاهی اجمالی به هاردفورک برلین Ethereum Berlin Hard Fork
نگاهی اجمالی به هاردفورک برلین Ethereum Berlin Hard Fork

هاردفورک برلین یکی از به روزرسانی های بلاکچین اتریوم می باشد که عرضه آن در آپریل سال ۲۰۲۱ صورت گرفته است. هاردفورک برلین در واقع یک به روزرسانی شبکه است که شامل چهار پروپوزال EIP است که با قیمت گس سازگار هستند و انواع جدیدی از معاملات را مجاز می کنند. هاردفورک برلین، به نام پایتخت آلمان که میزبان اولین Ethereum DevCon بود، در ابتدا برای ژوئن سال ۲۰۲۰ برنامه ریزی شده بود، اما به دلیل نگرانی هایی عقب افتاد. این به روزرسانی بسیار بزرگتر از هاردفورک لندن است که EIP 1559 را تغییر می دهد، یک تغییر مهم در ساختار کارمزد اتریوم.

EIPها عبارتند از:

EIP-2565: این نوع از EIP هزینه گس GAS را برای نوع خاصی از تراکنش کاهش می دهد.

EIP-2718: با استفاده از اصطلاح ” backwards compatible ” انواع تراکنش ها را سازگار با قبل می کند که اجازه می دهد منطق تراکنش های جدید را به اتریوم اضافه کنید.

EIP-2929: هزینه های گس gas را برای تراکنش های ” op code ” افزایش می دهد.

EIP-2930: یک نوع تراکنش جدید که به کاربرانش امکان می دهد الگوهایی را برای تراکنش های پیچیده آینده و کاهش هزینه های گس ایجاد کنند.

پس از آشنایی کوتاه با هاردفورک برلین، در ادامه مطالب به معرفی هاردفورک لندن اتریوم خواهیم پرداخت.


معرفی هاردفورک لندن اتریوم Ethereum London Hard Fork

معرفی هاردفورک لندن اتریوم Ethereum London Hard Fork 
معرفی هاردفورک لندن اتریوم Ethereum London Hard Fork

همانطور که در مقدمه این مقاله گفته شد، هاردفورک لندن اتریوم یکی از به روزرسانی های اتریوم می باشد. این به روزرسانی قادر خواهد بود تا مدل کارمزد تراکنش ها را تغییر دهد. اما بیایید ببینیم چگونه تغییر می کند؟ در این به روزرسانی شبکه اتریوم کارمزد تراکنش ها به گونه ای دیگر تعیین می شود. در به روزرسانی لندن اتریوم کارمزد تراکنش ها به جای اینکه بر حسب قیمت و کارمزد گس محاسبه شود، بر اساس کارمزد مبنای مشخص شده در هر بلاک مشخص می گردد.

بیشتر بخوانید: آینده اتریوم | بررسی آینده ارزدیجیتال اتریوم در ایران

یکی دیگر از تغییراتی که گفتیم که در این هاردفورک صورت می گیرد، زمان بندی بمب سختی می باشد. منظور از بمب سختی یا difficulty bomb تغییراتی می باشد که توسعه دهندگان بر اساس یک زمان بندی تعیین شده برای به روزرسانی شبکه به صورت عمد انجام می دهند. زمانی که این کار صورت می گیرد سختی شبکه تا اندازه زیادی افزایش می یابد و به دنبال آن درآمد ماینرها کاهش خواهد یافت. به همین دلیل این امر باعث تشویق ماینرها به سمت الگوریتم گواه اثبات سهام می شود. این اتفاقی که گفته شد در طی هاردفورک لندن صورت می گیرد.

با توجه به مطالبی که در قسمت قبلی مقاله گفته شد، هاردفورک لندن اتریوم بعد از هاردفورک برلین اتفاق می افتد. این به روز رسانی می تواند تغییرات گسترده ای را در شبکه اتریوم ایجاد کند. تغییراتی که در این به روزرسانی در شبکه اتریوم ایجاد می شود، می تواند آماده سازی های مورد نیاز را برای راه اندازی اتریوم ۲.۰ حاصل کند. هاردفورک لنذن اتریوم دو پروپوزال بهبود شبکه اتریوم یا EIP را به همراه دارد که یکی از آنها EIP-1559 و دیگری EIP-3238 می باشد. ابتدا بیاید تا نگاهی به ویژگی های این هاردفورک بیاندازیم و در ادامه مطالب شما را با EIP آشنا خواهیم کرد. سپس به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.


بررسی ویژگی های هاردفورک لندن اتریوم Ethereum London Hard Fork

بررسی ویژگی های هاردفورک لندن اتریوم Ethereum London Hard Fork
بررسی ویژگی های هاردفورک لندن اتریوم Ethereum London Hard Fork

هاردفورک لندن اتریوم باعث ایجاد دو EIP به نام های EIP-1559 و EIP-3238 می شود. هاردفورک لندن باعث آماده سازی برای منتقل شدن به الگوریتم گواه اثبات سهام می شود.  همچنین فاز سرنیتی اتریوم ۲.۰ در سال ۲۰۲۲ عرضه خواهد شد که در این صورت ماینرها کاهش سرعت افزایش سختی ماینینگ را مشاهده خواهند کرد که به علت همگام سازی با سرنیتی اتفاق خواهد افتاد. با توجه به اینکه لندن یک هاردفورک اتریوم است، تمامی نودها موظف خواهند بود که از قوانین جدید پیروی کنند تا بتوانند به فعالیت خود در شبکه ادامه دهند.

یکی از مهم ترین تغییراتی که در هاردفورک لندن اتریوم اعمال می شود، تغییر کارمزد تراکنش ها می باشد. زمانی که هاردفورک لندن ارائه نشده بود، کاربران پیشنهاداتی را در ارتباط با کارمزد گس اتریوم ارائه می دادند و بر اساس کارمزد، تراکنش ها توسط ماینرها اولویت بندی می شد. پس از عرضه هاردفورک لندن اتریوم تغییراتی در مدل کارمزد ارائه شد. به صورتی که برای هر بلاک کارمزد به صورت مشخص تعیین می شد. تغییر کارمزد در هاردفورک لندن به وسیله EIP-1559 صورت می پذیرد.


EIP یا پروپوزال بهبود شبکه اتریوم چیست؟

EIP یا پروپوزال بهبود شبکه اتریوم چیست؟
EIP یا پروپوزال بهبود شبکه اتریوم چیست؟

اگر بخواهیم در یک عبارت کوتاه به تعریف EIP یا پروپوزال بهبود شبکه بپردازیم، می توان گفت EIP یک رویداد فنی می باشد. این رویداد فنی ویژگی های جدیدی را برای بلاکچین اتریوم به همراه دارد. به همراه پیشنهاداتی که جامعه اتریوم می دهند، توسعه دهندگان پروپوزال های خود را ایجاد خواهند کرد. امکان ثبت و ایجاد EIP برای هر کاربر وجود دارد تا جامعه اتریوم آن را تایید نماید.

هر پروپوزال EIP باید جزئیاتی را ارائه دهد که این جزئیات شامل ویژگی های جدید برای بلاکچین اتریوم می باشد. قبل از اینکه پروپوزال بهبود شبکه اتریوم یا EIP تایید شود، نویسنده آن باید فرآیندهایی را مشخص نماید. این فرآیندها می تواند شامل بررسی EIP و ارائه پیش نویس آن باشد. پس از اینکه پروپوزال تایید شد قابلیت عرضه دارد.


معرفی پروپوزال EIP-1559

معرفی پروپوزال EIP-1559
معرفی پروپوزال EIP-1559

در مطالب قبلی گفته شد که یکی از به روزرسانی هایی که در هاردفورک لندن اتریوم اتفاق می افتد، تغییر مدل کارمزد تراکنش ها می باشد. پروپوزال EIP-1559 یک تغییر پیشنهادی می باشد که بر روی کارمزد گس پرداخت شده توسط کاربران اعمال می شود. ایجاد و راه اندازی این پروپوزال توسط ویتالیک بوترین و جمعی از توسعه دهندگان صورت گرفته است.

با توجه به اینکه کارمزد تراکنش های شبکه اتریوم بسیار زیاد شده است، رفته رفته از جذابیت این شبکه برای افراد کم می شود. در واقع انجام تراکنش های کوچک، کارمزدهای زیادی را در شبکه اتریوم به همراه داشت. به همین دلیل پروپوزال EIP-1559 ایجاد شد تا مکانیزمی را به همراه کارمزد جدید عرضه کند. به همراه این مکانیزم برای هر بلاک یک کارمزد ایجاد می گردد و کارمزد ایجاد شده توسط بلاکچین سوزانده می شود و به دنبال آن کل موجودی اتر کاهش خواهد یافت.

کارمزدی که برای هر بلاک ایجاد می شود، بر حسب تقاضای شبکه افزایش یا کاهش خواهد یافت. افزایش این کارمزد در صورتی خواهد بود که بیش از ۵۰ درصد حجم بلاک توسط تراکنش اشغال شده باشد.


معرفی پروپوزال EIP-3238

معرفی پروپوزال EIP-3238
معرفی پروپوزال EIP-3238

از دیگر تغییراتی که در هاردفورک لندن اتریوم اتفاق می افتد، زمان بندی بمب سختی اتریوم می باشد. بمب سختی که در مطالب قبلی نیز گفته شد، باعث دشواری استخراج اتریوم می شود. بمب سختی باعث می شود تا زمان استخراج هر بلاک بسیار زیاد افزایش یابد و در اینصورت سود حاصل از استخراج کاهش می یابد. این امر به علاوه باعث کاهش سرعت تایید تراکنش ها نیز می شود.

پروپوزال EIP-3238 باعث تغییراتی در بمب سختی می شود و در آن تاخیر ایجاد می کند. این پروپوزال اطمینان حاصل می کند که ماینرها به الگوریتم اجماع اثبات سهام اتریوم ۲.۰ منتقل شده اند. در صورتی که پروپوزال EIP-3238 وجود نداشته باشد، ممکن است ماینرها در همان اتریوم ۱.۰ باقی بمانند و به کار خود ادامه دهند.


بررسی نظرات در ارتباط با هارد فورک لندن اتریوم

بررسی نظرات در ارتباط با هاردفورک لندن اتریوم
بررسی نظرات در ارتباط با هارد فورک لندن اتریوم

در ارتباط با تغییر کارمزد تراکنش ها که در هاردفورک لندن اتریوم اتفاق می افتد، نظرات مختلفی وجود دارد. در طی راه اندازی هاردفورک لندن اتریوم کارمزدی که ماینرها دریافت می کنند، کاهش می یابد. در نتیجه درآمد ماینرها نیز کاهش می یابد. یکی دیگر از از نگرانی هایی که در ارتباط با این به روزرسانی وجود دارد این است که ممکن است استخراج اتریوم به صورت متمرکز صورت پذیرد.

مشاهده می شود نظرات مختلفی در ارتباط با این موضوع وجود دارد. به صورتی که بعضی از افراد مدعی هستند که تنها ماینرهای بزرگ قادر خواهند بود تا با پرداخت کمترین هزینه سود کسب نمایند.


تاثیر هاردفورک لندن اتریوم بر جامعه

تاثیر هاردفورک لندن اتریوم بر جامعه
تاثیر هاردفورک لندن اتریوم بر جامعه

در حال حاضر در شبکه اتریوم هر چه کارمزد بیشتری پرداخت شود احتمال تایید و انتخاب تراکنش بیشتر خواهد بود و این دو با هم رابطه مستقیم دارند. در واقع افزایش کارمزد باعث افزایش احتمال تایید و انتخاب تراکنش می شود. زمانی که هارد فورک لندن عرضه شود دیگر نیازی به پرداخت کارمزد زیاد نیست و همانطور که گفته شد در مدل کامزدها تغییراتی صورت می پذیرد. به عبارتی می توان گفت دیگر نیازی به پرداخت کارمزد زیاد برای تایید تراکنش توسط ماینرها نمی باشید.

هنگامی که هاردفورک لندن صورت پذیرد، یک کارمزد مبنا اعلام می شود که باید آن را بپردازید. این کارمزد مبنا ممکن است از زمانی که شما تراکنش خود را ثبت می نمایید تا زمانی که تراکنش به بلاک افزوده می شود، تغییر کند. برای اینکه درگیر این موضوع نشوید در ابتدا می توانید سقف کارمزد پرداختی خود را تعیین نمایید. زمانی که کارمزد تعیین شده از طرف شما بیشتر از کارمزد مبنا باشد، بعد از افزودن تراکنش به بلاک بقیه آن به حساب شما برمی گردد.


سخن پایانی

با خواندن این مقاله شما می توانید با هاردفورک لندن اتریوم آشنا شوید. هاردفورک لندن اتریوم Ethereum Hard Fork London به روزرسانی است که مدل کارمزد تراکنش ها و زمان بندی بمب سختی را تغییر می دهد. این مدل از هاردفورک اتریوم بعد از هاردفورک برلین ارائه خواهد شد. هارد فورک برلین شامل چهار پروپوزال EIP و هاردفورک لندن اتریوم دارای دو پروپوزال EIP است. پروپوزال های EIP هاردفورک لندن اتریوم شامل EIP-1559 و EIP-3238 می باشد که در این مقاله به شرح هر یک پرداختیم.

از اینکه تا پایان مقاله “هاردفورک لندن اتریوم” همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
5 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهنیا
2 سال قبل

منظور از گواه اثبات سهام چیست؟

فهیمه
2 سال قبل

eip برسین چه تفاوتی با eip لندن دارد؟

مهدی
2 سال قبل

در مورد سبب سختی بیشتر توضیح می دهید؟

نیکو
2 سال قبل

دلایل بوجود آمدن هارد فورک چیست؟

شیما
2 سال قبل

eip مخنفف چیست؟

آخرین مقالات منتشر شده