آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز سی چیست؟ | آینده ارز دیجیتال sei

sei

سی چیست؟ خدمات مالی سنتی مدت ‌هاست که به دلیل ماهیت متمرکز، عدم شفافیت و دسترسی محدود مورد انتقاد قرار گرفته ‌اند. این سیستم ها اغلب با کارمزدهای بالای تراکنش، زمان تسویه کند و عدم دسترسی همگانی مواجه هستند، که باعث می شود بسیاری از افراد به حاشیه رانده شده و قادر به مشارکت کامل در اقتصاد جهانی نباشند.

از طرفی، ظهور امور مالی غیرمتمرکز فرصت های زیادی را ایجاد کرده است، اما با موانع قابل توجهی نیز مواجه است. آسیب پذیری های امنیتی، مسائل مقیاس پذیری و پیچیدگی در تجربه کاربری، مانع از پذیرش گسترده آن شده است. علاوه بر این، گسترش پروژه‌ های کلاهبرداری و قراردادهای هوشمند غیرقابل اعتماد، اعتماد را در اکوسیستم DeFi از بین برده است.

زیرساخت بلاکچین غیرمتمرکز SEI برای تسهیل تراکنش های سریع و مقرون به صرفه طراحی شده است. با استفاده از الگوریتم‌ های اجماع و فناوری های پیشرفته SEI تضمین می ‌کند که تراکنش‌ ها در چند ثانیه تسویه می ‌شوند و نیاز به دوره‌ های انتظار طولانی و کارمزدهای گزاف را از بین می‌ برد.

در این مقاله، جنبه های فنی بلاکچین SEI را عمیق تر بررسی خواهیم کرد و ویژگی های منحصر به فرد، معماری و راه حل هایی را که برای دنیای مالی به ارمغان می آورد، را بررسی خواهیم کرد.

بررسی ویدیویی ارز sei

(قسمت اول)

(قسمت دوم)


ارز دیجیتال sei چیست؟

ارز دیجیتال sei چیست؟
ارز دیجیتال sei چیست؟

ارز SEI، توکن بومی بلاکچین SEI می باشد که اقتصاد این شبکه را برعهده دارد. در ادامه قصد داریم مفاهیمی که با استفاده از آن توکن های مختلفی در این شبکه ایجاد می شود را بررسی کنیم:

 • CW721:

CW721 یک استاندارد توکن در پروژه SEI است. این استاندارد به طور خاص برای توکن ‌های غیرقابل تعویض (NFT) طراحی شده است، که دارایی‌ های دیجیتال منحصر به فرد و غیرقابل تقسیم هستند. CW721 به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا NFT ها را در بلاکچین SEI ایجاد، مدیریت و انتقال دهند.

 • CW20:

از سوی دیگر، CW20 یکی دیگر از استانداردهای توکن در پروژه SEI است. این استاندارد به طور خاص برای توکن هایی که قابل تقسیم و تعویض هستند، طراحی شده است. CW20 مجموعه ای از توابع و رابط های از پیش تعریف شده را ارائه می دهد که ایجاد و مدیریت توکن های قابل تعویض در بلاک چین SEI را آسان می کند.

 • Tokenfactory:

Tokenfactory یک ماژول ایجاد توکن عمومی در پروژه SEI است. این به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا توکن های سفارشی با ویژگی ها و عملکردهای خاص ایجاد کنند. این توکن ها بسته به نیاز می توانند قابل تعویض یا غیر قابل تعویض باشند. به ارزهایی که با استفاده از این مفهوم ایجاد می شوند sdk.Coins نیز می گویند.

اما در ادامه قصد داریم کاربردهای ارز SEI را عنوان کنیم:

 • تبادلات:

استفاده اولیه از ارز sei به عنوان یک وسیله مبادله در اکوسیستم sei است. کاربران می توانند ارز sei را برای کالا ها، خدمات یا سرمایه گذاری های مختلف ارسال و دریافت کنند.

 • تصمیمات حاکمیتی:

 دارندگان ارز sei قدرت مشارکت در حاکمیت بلاکچین sei را دارند. آن ها می توانند در مورد پیشنهاد هایی مانند ارتقاء پروتکل، تخصیص بودجه، و تغییرات سیاست رأی دهند و از فرآیند تصمیم گیری غیرمتمرکز اطمینان حاصل کنند.

 دارندگان ارز Sei می توانند توکن های خود را برای ایمن سازی شبکه sei در قراردادهای این پروژه قفل کنند. با استیک کردن ارز sei، کاربران به سازوکار اجماع کمک می ‌کنند و در ازای آن پاداش دریافت می ‌کنند.

 • تامین نقدینگی:

ارز Sei را می توان برای تامین نقدینگی صرافی های غیرمتمرکز (DEX) و بازارسازان خودکار (AMM) استفاده کرد. با عرضه ارز sei به استخرهای نقدینگی، کاربران می توانند کارمزد تراکنش ها را دریافت کنند و به کارایی اکوسیستم تجاری غیرمتمرکز بلاکچین sei کمک کنند.

 • مقیاس پذیری بالا و کارمزد پایین:

ماهیت غیرمتمرکز بلاکچین sei، تراکنش های فرامرزی سریع و ایمن را امکان پذیر می کند. این شبکه با توان پردازشی ۲۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه توان پردازشی بسیار بالا و کارمزد پایینی دارد.

 • دارایی های دیجیتالی:

با استفاده از ارز Sei می توان توکن های  nft را ایجاد کرد که مالکیت دارایی های دنیای واقعی، مانند املاک، سهام، یا کالاها را نشان می دهد. این فرآیند توکن سازی، فرصت های سرمایه گذاری جدیدی را ایجاد می کند.


معرفی بنیانگذاران و تاریخچه پروژه sei

معرفی بنیانگذاران و تاریخچه پروژه sei
معرفی بنیانگذاران و تاریخچه پروژه sei

در این بخش قصد داریم تاریخچه ای کوتاه از پروژه sei داشته باشیم. بلاکچین sei توسط شرکت sei labs در تاریخ دسامبر ۲۰۲۱ با هدف متحول کردن خدمات مالی ایجاد شد. این پروژه توانست در سال ۲۰۲۲ در یک دوره جذب سرمایه، مبلغ ۵ میلیون دلار را از شرکت های بزرگی مانند coinbase و multicoin capital جذب کند. در ادامه قصد داریم برخی از افراد تاثیر گذار این پروژه را معرفی کنیم:

آقای Jayendra Jog که یکی از بنیان گذاران این پروژه است، پیشینه تحصیلی در علوم کامپیوتر از دانشگاه UCLA را دارد. او در طول زندگی حرفه ای خود تجربیات ارزشمندی در زمینه مهندسی نرم افزار به دست آورده و با شرکت های معتبری مانند رابینهود، پینترست، فیس بوک و SAP همکاری داشته است. ایشان از سال ۲۰۲۱ جذب پروژه sei شده است.

یکی دیگران از بنیان گذاران این پروژه اقای Dan Edlebeck می باشد. ایشان در حال حاظر سمت مدیرعاملی این پروژه را برعهده دارد. همچنین آقای Dan سابقه تاسیس دو شرکت بزرگ deedle connects و Exidio  را که در زمینه وب ۳ و خدمات مالی فعالیت می کردند را در کارنامه دارد. خوب است بدانید ایشان دارای فوق لیسانس در زمینه ی مدیریت بازرگانی می باشد و این موضوع باعث شده که ایشان به فکر ایجاد یک بستر غیرمتمرکز مالی بیوفتد.


بررسی عملکرد sei و معماری این پروژه

بررسی عملکرد sei و معماری این پروژه
بررسی عملکرد sei و معماری این پروژه

بلاکچین sei یک شبکه لایه اولی است که با هدف حل مشکلات مقیاس پذیری شروع به فعالیت کرده است. می توان گفت مهم ترین هدف این بلاکچین ایجاد یک بستر برای خدمات مالی از جمله امور مالی غیرمتمرکز (defi)، مبادلات دارایی های دیجیتال درون بازی ها، nft ها و در کل ایجاد یک شبکه بزرگ برای پردازش تمامی تراکنش های مالی است.

 • بررسی ساختار و معماری بلاکچین sei

بلاکچین Sei بر پایه Cosmos SDK و Tendermint Core ساخته شده است که می ‌تواند تراکنش ‌ها را با  سرعت بسیار بالا انجام دهد.  این بلاکچین از مکانیزم اجماع Twin-Turbo نیز استفاده می ‌کند که باعث می شود سرعت تولید بلاک افزایش پیدا کند که در نهایت باعث افزایش سرعت تراکنش ‌ها می ‌شود.

Cosmos SDK یک چارچوبی برای طراحی است تا به توسعه دهندگان اجازه دهد، بلاکچین های سفارشی خود را ایجاد کنند. این بلاکچین های ایجاد شده، می توانند به صورت بومی با سایر بلاکچین هایی که با استفاده از این کیت توسعه ایجاد شده اند، تعامل داشته باشند. Cosmos SDK به عنوان چارچوبی برای ایجاد برنامه های ایمن در بالای موتور اجماع Tendermint BFT در نظر گرفته شده است. بلاکچین ‌های مبتنی بر SDK از ماژول ‌های قابل ترکیب و عمدتاً منبع باز ساخته شده ‌اند که برای هر توسعه ‌دهنده ‌ای در دسترس است. این کیت توسعه ماژولار، برای سفارشی کردن بلاکچین ها برای نیازهای خاص کاربر، مقیاس پذیری برای اجرای زنجیره های موازی، قابلیت همکاری برای برقراری ارتباط با سایر بلاکچین ها و حاکمیت برای پیشنهاد و رای دادن به ارتقای بلاکچین کمک می کند.

Tendermint نیز یک موتور اجماع تحمل خطای بیزانسی است که توسط بسیاری از پروژه ها برای دستیابی به اجماع سریع و قابل اعتماد استفاده می شود.

شبکه Sei با سفارشی سازی خودش Tendermint را بهینه می کند تا قابلیت برنامه ریزی را به مکانیسم اجماع اضافه کند. این سفارشی ‌سازی به Sei اجازه می ‌دهد تا تغییراتی را در مکانیسم Tendermint ایجاد کند و روش خود برای اجرای تراکنش ها اعمال کند.

تأثیر Cosmos SDK و Tendermint Core بر روی بلاکچین Sei قابل توجه است. Sei از Cosmos SDK برای ایجاد یک بلاکچین سفارشی برای تبادلات مالی استفاده می کند. همچنین از ماژولار بودن Cosmos SDK برای بهینه ‌سازی بلاکچین برای برنامه‌ های کاربردی مالی استفاده می ‌کند و ویژگی ‌هایی مانند اجرای تراکنش موازی، اجرای تراکنش های دسته‌ ای و دسته بندی سفارش تراکنش ها را امکان ‌پذیر می ‌کند. Sei همچنین Tendermint Core را برای دستیابی به زمان پردازش سریع تر تراکنش و اجرای نهایی تراکنش ها سفارشی سازی می کند.

خوب است بدانید تمامی پروژه هایی که با استفاده از Cosmos SDK ایجاد شده اند، با استفاده از CosmWasm به می تواند به Cosmos SDK متصل شود، به این معنی که توسعه دهندگان بلاکچین با استفاده از CosmWasm می توانند به راحتی قراردادهای هوشمند را روی شبکه های خود فعال کنند.

اما اجازه بدید در مورد مکانیسم اجماع Twin-Turbo استفاده شده در شبکه Sei کمی صحبت کنیم:

مکانیسم اجماع Twin-Turbo به دو مکانیسم اجماعی که در این بلاکچین استفاده می شود اشاره دارد. یکی اجماع Tendermint و دیگری گواه اثبات سهام (pos) است که باعث افزایش عملکرد، مقیاس پذیری و امنیت شبکه می شود.

در نتیجه کاربران می توانند با قفل کردن ارز Sei در شبکه، عضوی از این بلاکچین شوند و در تامین امنیت و تولید بلاک ها مشارکت کنند و در ازای آن پاداش دریافت کنند.

 • بررسی راه حل هایی که پروژه sei ارائه می دهد

خوب است بدانید بلاکچین sei به عنوان یک بلاکچین پیشگام در زمینه تبادلات مالی به صورت غیرمتمرکز، رویکردی را ارائه می کند که در آن مشکلات سیستم های مالی سنتی و سایر بلاکچین ها را حل می کند. این راهکارها شامل بهینه ‌سازی شبکه برای بازارهای مالی، پیشگیری از تقلب و فرانت ‌رانینگ (frontrunning) و ارائه مکانیزم ‌های جدید برای ترتیب سفارشات است.

“Frontrunning زمانی اتفاق می افتد که تولید کنندگان بلاک با داشتن اطلاعات چند تراکنش بزرگ که مطمئن هستند باعث تغییر قیمت می شود، زودتر آن ارز را بخرند یا بفروشند.”

بر خلاف سایر بلاکچین ها که در آن ها سفارشات تراکنش ها به صورت تک تک پردازش و در بلاک ثبت می شد، در بلاکچین sei، دسته ای از تراکنش ها به صورت یکجا بررسی و پردازش و در نهایت در بلاکچین ثبت می شود. این موضوع باعث می شود تولید کنندگان بلاک نتوانند تقلب کنند و همچنین این پردازش موازی، سرعت تراکنش ها را افزایش می دهد.

بلاکچین sei با استفاده از پردازش موازی، سرعت تراکنش‌ ها را تا ۱۰ برابر افزایش می ‌دهد و به این ترتیب به عنوان سریع‌ ترین بلاکچین موازی در حوزه تبادلات مالی بر بستر بلاکچین شناخته می ‌شود. البته بلاکچین sei توانسته با اوراکل بومی خود تراکنش ها را به صورت موازی پردازش کند، اوراکل‌ ها به بلاکچین Sei امکان می‌ دهند تا تعداد زیادی  تراکنش را در هر بلاک جای دهند و این باعث افزایش سرعت و کارایی بلاکچین می‌ شود. با استفاده از این اوراکل ها به جای ثبت سفارش و بعد پردازش آن سفارش، در یک مرحله این سفارش ثبت و پردازش می شود.

اما اجازه بدید تاثیر پردازش موازی بر بلاکچین sei را بررسی کنیم:

افزایش پردازش تراکنش: با پردازش چندین تراکنش به صورت همزمان، Sei می تواند حجم بیشتری از تراکنش ها را در هر ثانیه انجام دهد. این برای برنامه های مالی غیرمتمرکز بسیار مهم است، زیرا سرعت یک عامل مهم در رضایت کاربر و رقابت در بازار است.

پشتیبانی از EVM: پروژه Sei در ورژن جدیدی که ارائه می دهد از ماشین مجازی اتریوم نیز پشتیبانی می کند، به این ترتیب تمامی قراردادهای هوشمند روی شبکه اتریوم می تواند روی بلاکچین Sei نیز مستقر شوند.

فرآیند اجماع بهبود یافته: مکانیسم اجماع Twin-Turbo، که بخشی از پروتکل Sei است، فرآیند اجماع را با کاهش قابل توجه زمان اعتبارسنجی برای تولید بلاک بهینه می کند. این فرآیند اجماع به موازی سازی پردازش تراکنش وابسته است که سرعت و کارایی بلاکچین را بیشتر می کند.

تجربه کاربری: Sei با ارائه زیرساخت ‌های تخصصی متناسب با برنامه ‌های مالی، قصد دارد تجربیات یکپارچه کاربر را ارائه دهد. توانایی پردازش همزمان تراکنش‌ ها، همراه با اوراکل قیمت بومی برای قیمت ‌گذاری دقیق دارایی، می‌ تواند تجربه کاربری مناسب را در فضای وب ۳ را متحول کند.

به طور خلاصه، پردازش تراکنش موازی در Sei یک ویژگی کلیدی است که نه تنها توان عملیاتی بلاکچین را افزایش می ‌دهد، بلکه قابلیت اطمینان، امنیت و کاربرپسندی آن را نیز افزایش می ‌دهد و آن را به یک پلتفرم امیدوارکننده برای برنامه‌ های مختلف مرتبط با امور مالی تبدیل می‌ کند.

در نظر داشته باشید مکانیسم اجماع Turbo، زمان پردازش یک تراکنش که شامل درخواست تراکنش، پردازش و ثبت نهایی آن است را بسیار کوتاه می کند که باعث می شود جزییات تراکنش ها دستکاری یا فاش نشود. در نظر داشته باشید این شبکه تمامی تراکنش ها را با یک دیدگاه خوش بینانه شروع به بررسی می کند که باعث می شود سرعت پردازش این تراکنش ها بسیار افزایش یابد و مراحل سه گانه درخواست تراکنش، پردازش، ثبت نهایی خیلی کوتاه شود.

علاوه بر موارد ذکر شده، Sei یک موتور تطبیق سفارش را در زیرساخت زنجیره خود ادغام کرده تا تطبیق سفارشات کارآمد و غیرمتمرکز را برای برنامه های غیرمتمرکز مالی تسهیل کند. این موتور به DEX ها اجازه می دهد تا دفترچه های سفارش خود را در سطح زنجیره ای مستقر کنند و ویژگی هایی مانند تراکنش های دسته ای و قیمت های تسویه یکنواخت را برای جلوگیری از تقلب و تضمین مبادلات منصفانه ارائه می دهد.

در ادامه قصد داریم کمی بیشتر با این موتور و کارایی آن آشنا شویم:

مدیریت سفارش: موتور تطبیق، دفترهای سفارش (order book) را در زنجیره نگهداری می‌ کند، که به صرافی‌ های غیرمتمرکز (DEX) ساخته ‌شده روی Sei اجازه می ‌دهد تا دفتر سفارش محدود مرکزی (CLOB) خود را مستقر کنند. این فرآیند تضمین می کند که سفارشات به شیوه ای منصفانه و شفاف پردازش می شوند.

اجرای سفارش: این موتور وظایفی مانند، لغو سفارش ‌ها، اضافه کردن سفارش ‌های جدید، پردازش سفارش ها را برعهده دارد. این فرآیند تضمین می ‌کند که سفارش‌ ها با حداکثر نقدینگی اجرا می ‌شوند و اگر نقدینگی کافی برای پر کردن کل سفارش وجود نداشته باشد، از اجرای جزئی پشتیبانی می ‌کند.

انصاف و شفافیت: با قرار گرفتن دفترهای سفارش در زنجیره، موتور تطبیق Sei، یک پلتفرم شفاف و منصفانه را برای تبادلات مالی را فراهم می کند. کاربران می توانند دفترچه سفارش و تاریخچه معاملات را مشاهده کنند که به جلوگیری از دستکاری بازار و تقلب کمک می کند.

کارایی: موتور امکان ایجاد پروتکل های دفتر سفارش کارآمد را فراهم می کند. این بدان معناست که اگر دو صرافی جداگانه در اکوسیستم Sei فعالیت کنند، موتور تطبیق سفارش می ‌تواند با موفقیت سفارش‌ های خرید و فروش را در این صرافی ‌ها مطابقت دهد و نقدینگی بهتر و تجربه معاملاتی یکپارچه را برای کاربران فراهم کند.

جلوگیری از تقلب: طراحی موتور تطبیق سفارش با حصول اطمینان از مطابقت سفارشات به ترتیب دریافتی، به جلوگیری از حرکت Frontrunning کمک می کند. این امر مانع از به دست آوردن یک مزیت ناعادلانه توسط معامله گر با دیدن سفارش قبل از اجرای آن می شود.

ادغام با برنامه های DeFi: موتور تطبیق سفارش بومی Sei به برنامه های مختلف DeFi ساخته شده در بالای پلتفرم قدرت می دهد. این ادغام به طیف وسیعی از برنامه ‌های مالی و DeFi اجازه می‌ دهد تا از قابلیت ‌های تطبیق سفارش پلتفرم بهره ببرند.

به طور خلاصه، موتور تطبیق سفارشات بومی Sei یک پیشرفت فنی کلیدی است که با جلوگیری از Frontrunning و اطمینان از اجرای سفارشات با بالاترین نقدینگی ممکن، بستری منصفانه، شفاف و کارآمد را برای معاملات فراهم می ‌کند.

با ترکیب تمامی ویژگی‌ های گفته شده، Sei در نظر دارد به سه گانه ای که پلتفرم های مالی با آن درگیر هستند یعنی تمرکز زدایی، مقیاس ‌پذیری و کارایی سرمایه، رسیدگی کند. این موضوع، Sei را به انتخابی بهینه برای طیف وسیعی از برنامه ‌های مرتبط با خدمات مالی، از امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) گرفته تا توکن‌ های غیرقابل تعویض (NFT) و بازی ها تبدیل می ‌کند.

 • بررسی بلاکچین sei v2

همان طور که می دانید بلاکچین sei در آینده ای بسیار نزدیک قصد دارد ورژن جدید خودش را اجرایی کند. در ادامه قصد داریم ویژگی هایی که با استفاده از این ورژن جدید به شبکه اضافه می شود را بررسی کنیم. در نظر داشته باشید برخی از این ویژگی ها را در بخش های قبلی در مورد آن ها صحبت کرده ایم:

پشتیبانی از EVM: بلاکچین Sei v2 قصد دارد از Ethereum Virtual Machine (EVM) پشتیبانی کند، که این  امکان را به توسعه ‌دهندگان Ethereum می ‌دهد تا برنامه‌ های خود را بدون تغییراتی به Sei منتقل کنند و از بهبود  عملکرد که توسط Sei ارائه می ‌شود، بهره‌مند شوند.

Fundamental Parallelization:  این ویژگی به توسعه ‌دهندگان امکان می ‌دهد تا پردازش موازی برای برنامه ‌های خود را بدون  کار اضافی و تنظیمات دستی ایجاد کنند. به طور خلاصه، موازی سازی بنیادی در بلاکچین Sei یک ویژگی کلیدی است که امکان افزایش توان عملیاتی و کارایی تراکنش ها را فراهم می کند و آن را به یک پلتفرم مناسب برای کاربردهای مختلف از جمله پلتفرم های معاملاتی، بازارهای NFT، زیرساخت های DeFi و DApp های اجتماعی یا بازی ها تبدیل می کند.

SeiDB: مفهوم State bloat در بلاکچین Sei به مقدار زیادی از داده ‌های ذخیره شده در حالت فعال (active state)  بلاکچین اشاره دارد. این مسئله می ‌تواند باعث کاهش سرعت عملیات حیاتی بلاکچین شود و برای سازماندهی و بازیابی  داده‌ ها در صورت بروز مشکلات، زمان ‌برتر و سخت ‌تر می‌ شود.

برای مقابله با مشکل state bloat، تیم مهندسی بلاکچین Sei سیستمی را توسعه داده ‌اند که به نام SeiDB شناخته می ‌شود.  این سیستم با تقسیم داده‌ ها به دو لایه متفاوت، از جمله State Commitment (SC)  و State Store (SS)، به مقابله با state bloat کمک می ‌کند. در ادامه با این دو بخش آشنا می شویم:

State Commitment (SC) Layer: در این لایه، داده‌ های حالت فعال بلاکچین در یک درخت Merkle که به  حافظه متصل است، ذخیره می ‌شود. این روش به کاهش زمان دسترسی به حالت تراکنش و زمان انجام هش Merkle کمک می ‌کند و باعث افزایش سرعت زمان ‌بندی بلاک‌ ها می ‌شود.

State Storage (SS) Layer: این لایه طراحی شده است تا داده‌ های تاریخی بلاکچین را ذخیره و به آن ‌ها دسترسی  پیدا کند. این موضوع باعث می شود نودهای جدید دیتای کمتری را دانلود کنند و به راحتی تبدیل به یک عضو در شبکه شوند و همچنین نیاز به سخت افزارهای بزرگ و پیچیده را از بین می برد.

در نهایت این تغییرات به کاهش حجم ذخیره ‌سازی حالت فعال بلاکچین کمک کرده‌ اند و باعث شده است که بلاکچین Sei  بتواند به عنوان یکی از سریع ‌ترین بلاکچین‌ ها عمل  کند.

با توجه به این تغییرات، بلاکچین Sei v2 قصد دارد تا عملکرد اصلی را بهبود بخشد، امکان پردازش تراکنش‌ ها را بیش  از راه ‌حل‌ های لایه ۲ Ethereum مانند Base و Arbitrum سریع ‌تر کند.


بررسی ویژگی های پروژه sei

بررسی ویژگی های پروژه sei
بررسی ویژگی های پروژه sei

در این بخش قصد داریم برترین ویژگی های شبکه sei را با یکدیگر بررسی کنیم:

 • سریع ترین بلاکچین در تایید نهایی:

 Sei دارای رکورد ثبت نهایی بسیار پایین ۳۰۰ میلی ثانیه است که آن را به یکی از سریع ترین بلاکچین ها در این حوزه تبدیل می کند.

سریع ترین بلاکچین در تایید نهایی:
سریع ترین بلاکچین در تایید نهایی:
 • اجماع Turbo:

این مکانیزم اجماع به Sei اجازه می‌ دهد تا به عملکردی با بازدهی بالا دست یابد و به سریع ‌ترین زمان نهایی شدن و همچنین سریع ترین بلاکچین در پردازش تراکنش ها در بین بلاکچین های لایه اولی برسد.

پردازش موازی تراکنش ها:

 Sei یکی از معدود زنجیره هایی است که تراکنش ها را موازی پردازش می کند که مقیاس پذیری و انعطاف پذیری را افزایش می دهد.

 • موتور تطبیق بومی:

این ویژگی به تیم های صرافی اجازه می دهد تا از زیرساخت Sei استفاده کنند و به طور بالقوه کارایی عملیات معاملاتی را بهبود بخشند.

 • محافظت از Frontrunning:

Sei شامل اقداماتی برای مبارزه با Frontrunning های مخرب است که یک مسئله رایج در سایر اکوسیستم ها است.

 • قابلیت همکاری با evm:

 Sei از ماشین مجازی اتریوم (EVM) پشتیبانی می کند و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا برنامه ها، ابزارها و زیرساخت های اتریوم خود را بدون تغییر در Sei مستقر کنند.

 • بسیار مقیاس پذیر:

 Sei از مقیاس پذیری گسترده پشتیبانی می کند و پروژه ها را قادر می سازد بدون محدودیت عملکرد به صورت تصاعدی رشد کنند.

هر یک از این ویژگی‌ ها به تبدیل Sei به یک بلاکچین سریع، ایمن و مقیاس ‌پذیر کمک می ‌کند، به ویژه برای خدمات مالی.


بررسی اهداف پروژه sei

 

بررسی اهداف پروژه sei
بررسی اهداف پروژه sei

بلاکچین Sei  با  هدف  ایجاد  یک  پلتفرم  برای  مبادلات مالی در زمینه‌ های مختلف می باشد که برای حل مشکلات سه گانه پلتفرم های مالی، از جمله تعادل بین غیرمتمرکز بودن، مقیاس ‌پذیری و کارایی ایجاد شده است. برخی از اهداف اصلی بلاکچین Sei عبارتند از:

 • مقیاس پذیری

یکی از مهم ترین اهداف شبکه sei مقیاس پذیری این بلاکچین می باشد که از این نظر، این شبکه با اختلاف در بین بلاکچین های لایه اولی با پردازش ۲۲ هزار تراکنش در رتبه اول را در اختیار دارد.

مقیاس پذیری
مقیاس پذیری
 • عدم تمرکز

این شبکه با استفاده از الگوریتم های خاص خود باعث می شود کاربران بتوانند در شبکه ارز sei را قفل کنند و در تولید بلاک ها مشارکت کنند.

 • پردازش موازی

این بلاکچین برای مقیاس پذیری خود از پردازش تراکنش ها به صورت موازی استفاده می کند و به این ترتیب تراکنش ها به صورت دسته ای پردازش و ثبت می شوند.

 • ساخت و اجرای برنامه های غیرمتمرکز

یکی از اهداف اولیه بلاکچین SEI این است که کاربران را قادر به ساخت و اجرای برنامه های غیرمتمرکز کند. با استفاده از Cosmos SDK، بلاک چین SEI چارچوبی را برای توسعه دهندگان فراهم می کند تا برنامه های غیرمتمرکز خود (dApps) را ایجاد و استقرار دهند.

 • امنیت بالا

بلاکچین SEI امنیت تراکنش ها و داده های کاربران خود را در اولویت قرار می دهد. با تکنیک ‌های رمزگذاری پیشرفته و پروتکل‌ های امنیتی قوی، بلاک چین SEI تضمین می‌ کند که دارایی‌ ها و اطلاعات کاربر در برابر تهدیدات احتمالی محافظت می ‌شوند. این تعهد به امنیت برای حفظ اعتماد و اطمینان کاربران به پلتفرم ضروری است.

 • معماری نوآورانه

بلاکچین SEI دارای معماری نوآورانه ای است که آن را از پلتفرم های بلاکچین سنتی متمایز می کند. این معماری تراکنش‌ های با سرعت بالا و پردازش کارآمد را امکان ‌پذیر می ‌کند و تجربه کاربری یکپارچه را تضمین می‌ کند. هدف بلاکچین SEI با استفاده از فناوری‌ های پیشرفته، ارائه پلتفرمی است که مقیاس ‌پذیر و سازگار با تحولات آینده باشد.

 • موتور تطبیق محلی

بلاکچین SEI دارای یک موتور تطبیق محلی است که سرعت و کارایی تراکنش ها را افزایش می دهد. این ویژگی به کاربران امکان می دهد تا معاملات و تراکنش ها را به سرعت انجام دهند، تاخیرها را کاهش داده و تجربه کلی کاربر را بهبود بخشند. موتور تطبیق محلی برای بهینه سازی پردازش تراکنش ها و ارائه به روز رسانی در زمان واقعی به کاربران طراحی شده است.

 • حل مشکلات مربوط به خدمات مالی غیرمتمرکز DeFi

بلاکچین SEI به چالش ها و مسائل مختلف مربوط به خدمات مالی غیرمتمرکز DeFi می پردازد. هدف بلاکچین SEI با بهره گیری از معماری نوآورانه و فناوری های پیشرفته خود، حل مشکلاتی مانند تراکنش های اولیه و بهینه سازی آن است. این یک اکوسیستم منصفانه و کارآمد را برای کاربرانی که در فعالیت های DeFi شرکت می کنند تضمین می کند.

 • بهینه سازی معاملات

بلاکچین SEI بر بهینه سازی فرآیند تراکنش برای بهبود تجربه کاربر تمرکز دارد. با استفاده از پردازش تراکنش های پرسرعت و معماری کارآمد، بلاک چین SEI قصد دارد کارمزد تراکنش ها و زمان پردازش را کاهش دهد. این بهینه سازی به تجربه کاربری یکپارچه و مقرون به صرفه کمک می کند.

این اهداف نشان می ‌دهند که بلاکچین Sei با توجه به نیازهای معاملاتی و مالی در حال توسعه است و به دنبال ارائه یک پلتفرم با کیفیت بالا برای معاملات مالی می باشد.


بررسی نقشه راه پروژه sei

بررسی نقشه راه پروژه sei
بررسی نقشه راه پروژه sei

در این بخش گام هایی که بلاکچین sei تا به امروز برداشته و همچنین گام هایی که در آینده قرار است بردارد را عنوان می کنیم:

 • ایده این پروژه ابتدا در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ اجرایی شد.
 • در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ تا ابتدای سال ۲۰۲۳ این پروژه شروع به جذب سرمایه کرد.
 • در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ شبکه آزمایشی بلاکچین sei راه اندازی شد.
 • در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ شبکه اصلی این پروژه راه اندازی شد.
 • در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ نیز ورژن ۲ بلاکچین sei اجرایی خواهد شد که در قدم اول پشتیبانی از ماشین مجازی اتریوم شروع می شود.

بررسی امنیت پروژه sei

بررسی امنیت پروژه sei
بررسی امنیت پروژه sei

در دنیای بلاکچین ها، امنیت از اهمیت بالایی برخوردار است. هر پروژه ای که قصد موفقیت در این فضا را داشته باشد، باید حفاظت از دارایی ها و ایمنی کاربران خود را در اولویت قرار دهد. در این بخش، اقدامات امنیتی انجام شده توسط پروژه SEI را بررسی خواهیم کرد و جنبه های مختلفی را که به وضعیت امنیتی کلی آن کمک می کند، بررسی خواهیم کرد.

تیم امنیتی cyberscope قراردادهای هوشمند این پروژه را بررسی کرده و امتیاز ۷۱ از ۱۰۰ را به این پروژه داده، همچنین از نظر امنیت اطلاعات کاربران و امنیت کلی پروژه، sei توانسته امتیاز ۸۷ از ۱۰۰ را کسب کند.

و در نهایت این پروژه توانسته امتیاز ۸۰ از ۱۰۰ را در زمینه عدم تمرکز دریافت کند که نشان می دهد این پروژه مباحث امنیتی را جدی دنبال می کند.

در نظر داشته باشید تمامی قراردادهای هوشمند sei v2 که به زودی راه اندازی می شود، توسط دو شرکت Zellic و OtterSec در حال بررسی است که تاییدیه اولیه را (در زمان نگارش این مقاله) گرفته است.


بررسی آینده پیش روی sei

بررسی آینده پیش روی sei
بررسی آینده پیش روی sei

در این بخش قصد داریم با توجه به تمامی مواردی که در طول مقاله آن ها را بررسی کردیم یک آینده برای این پروژه متصور شویم:

بلاکچین Sei با توجه به نوآوری ‌های خود در مکانیزم اجماع و حل مشکلات مربوط به مقیاس ‌پذیری به نظر می ‌رسد که در آینده به یکی از بلاکچین‌ های برتر و پیشرو در اکوسیستم بلاکچین ها تبدیل خواهد شد.

با استفاده از ویژگی‌ های جدید و به ‌روزرسانی ‌های بلاکچین Sei v2، این بلاکچین قادر به ارائه یک محیط امن و کاربرپسند برای تراکنش‌ ها و همچنین پروژه های مختلف اکوسیستم Ethereum است.

در نظر داشته باشید جدا کردن لایه ذخیره اطلاعات و لایه نگهداری اطلاعات برای پردازش، به زودی تحت عنوان EIP4844 در اتریوم اجرایی می شود که با اجرای آن، اطلاعات تراکنش ها بعد از مدت کوتاهی از شبکه اصلی حذف و به پروژه ی دیگری برای ذخیره سپرده می شود اما در پروژه sei ذخیره این اطلاعات بر عهده پروژه سومی نخواهد بود و خود شبکه sei بدون مشکل این اطلاعات را ذخیره می کند.

از طرفی مدل اجماع Twin-Turbo و پردازش موازی تراکنش ها باعث افزایش مقیاس پذیری این پروژه می شود که در آپدیتی که در پیش رو است، پشتیبانی از ماشین مجازی اتریوم نیز به این قابلیت ها اضافه می شود و در نهایت شبکه sei را می توان یک رقیب جدی برای پروژه های لایه دومی اتریوم در نظر بگیریم.

با جمع بندی تمامی اطلاعات گفته شده می توان در نظر گرفت پروژه sei اگر بتواند ورژن ۲ خود را با موفقیت اجرا کند، می توان به جرات گفت که این پروژه به یکی از بزرگ ترین بلاکچین های لایه اولی تبدیل خواهد شد.

ممونن که تا پایان مقاله”سی چیست؟  آینده ارز دیجیتال sei”همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
محقق و علاقه مند به بلاکچین و ارزهای دیجیتال

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

معرفی صرافی های برتر خارجی

آخرین مقالات منتشر شده