آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز ریدیوم چیست؟ | آینده ارز ریدیوم

ارز ریدیوم RAY چیست؟

ارز ریدیوم RAY چیست؟ در این مقاله قصد داریم تا به معرفی یکی از ارزهای دیجیتال با نام ریدیوم RAY بپردازیم. این رمز ارز RAY توکن ارائه شده پلتفرم ریدیوم Raydium است. پلتفرم ریدیوم Raydium به عنوان یکی از صرافی های غیرمتمرکز معرفی می شود و بر روی بلاکچین سولانا پیاده سازی شده است.

در یک عبارت کوتاه می توان ریدیوم Raydium را یک بازارساز خودکار AMM معرفی نمود که مبادله توکن ها را تسهیل می نماید. در ادامه شما می توانید با توکن این پلتفرم یعنی RAY، عملکرد پلتفرم ریدیوم و ویژگی های آن بیشتر آشنا شوید. اگر قصد سرمایه گذاری در بستر این ارز دیجیتال را دارید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ارز دیجیتال ریدیوم RAY چیست؟

ارز دیجیتال ریدیوم RAY چیست؟
ارز دیجیتال ریدیوم RAY چیست؟

همانطور که در مقدمه این مقاله خدمت شما کاربران عزیز بیان نمودیم، توکن RAY توکن اصلی پلتفرم ریدیوم Raydium است و چندین مزیت را برای دارندگان فراهم می کند.

 1. دارندگان توکن RAY می توانند توکن های خود را برای دریافت کارمزد پروتکل، استیک کنند.
 2. توکن RAY می تواند برای حاکمیت پروتکل استفاده شود و دارندگان این توکن قادر خواهند بود به پیشنهادات برای ایجاد تغییرات در پلتفرم رای دهند.
 3. علاوه بر مواردی که گفتیم، ارائه دهندگان نقدینگی می توانند با ارائه نقدینگی به استخرهای نقدینگی موسوم به فارم های ریدیوم، توکن های RAY را بدست آورند.

پس از راه اندازی شبکه اصلی در فوریه سال ۲۰۲۱، ۵۵۵ میلیون توکن RAY عرضه شد. ۳۴ درصد از تمام توکن های RAY به عنوان ذخیره برای پرداخت پاداش فارم ها قرار گرفت. ۳۰ درصد آن برای همکاری ها و پیشرفت اکوسیستم اختصاص داده شد. ۲۰ درصد به تیم بنیان گذار، ۸ درصد به تامین نقدینگی بازار و مابقی به مشاوران پروژه ارائه داده شد.


نیم نگاهی به توکن ریدیوم Raydium

نام اختصاری  RAY
نوع ارز Token
عرضه کل ۵۵۵،۰۰۰،۰۰۰
مقدار در گردش  ۷۸،۶۷۹،۵۸۹
وب سایت رسمی  raydium.io
بلاکچین اکسپلورر explorer.solana.com
وایت پیپر https://raydium.io/Raydium-Litepaper.pdf
پیج های ارتبط رسمی  twitter
آدرس قرارداد اتریوم  ۰x5245c0249e5eeb2a0838266800471fd32adb1089

معرفی پلتفرم ریدیوم Raydium

معرفی پلتفرم ریدیوم Raydium
معرفی پلتفرم ریدیوم Raydium

پلتفرم ریدیوم Raydium بر روی بلاکچین سولانا Solana ساخته شده است و یک بازارساز خودکار یا AMM است. ریدیوم در واقع یک صرافی غیرمتمرکز محبوب است که مبادله توکن ها را تسهیل می نماید. پلتفرم ریدیوم Raydium دارای عملکردهای سودآوری پیشرفته و نقدینگی مشترک است. علاوه بر این، ریدیوم بهترین قیمت های ممکن را برای سواپ Swap یا تبادل توکن ها از طریق استخر نقدینگی پیدا می کند.

به طور کلی می توان ریدیوم Raydium را یک پروتکل AMM معرفی نمود که نقدینگی درون زنجیره ای را به order book محدود مرکزی ارائه می دهد. بنابراین ریدیوم نقدینگی مشترک، تراکنش های با سرعت بالا و ابزارهای جدید سودآوری را تضمین می کند. توکن اصلی این پلتفرم یعنی RAY پایه و اساس توسعه بیشتر را از طریق عملکرد خود بر روی بلاکچین سولانا تشکیل خواهد داد. این امر مشارکت های بیشتری را با سایر پلتفرم ها به همراه خواهد داشت و در عین حال عملکرد پلتفرم خود و کل اکوسیستم سولانا را افزایش می دهد.


بررسی تاریخچه و بنیانگذاران ریدیوم

بررسی تاریخچه و بنیانگذاران ریدیوم
بررسی تاریخچه و بنیانگذاران ریدیوم

در فوریه ۲۰۲۱، ریدیوم Raydium شبکه اصلی خود را با ۵۵۵ میلیون توکن راه اندازی کرد. تیم ریدیوم افرادی ناشناس هستند و همه آنها با نام مستعار فعالیت می کنند. در ادامه به معرفی هر یک خواهیم پرداخت:

 • آلفا ری AlphRay: یکی از افراد تیم است که در زمینه معاملات الگوریتمی کالا تجربه دارد.
 • ایکس ری XRay: سرپرست بخش برنامه نویسی پروژه ایکس ری XRay نام دارد. این فرد در زمینه معماری سیستم های کم تاخیر فعالیت نموده است. همچنین مسئول طراحی زیرساخت های ریدیوم می باشد.
 • گاما ری GammaRay: یکی دیگر از افراد است که سرپرست بازاریابی و روابط عمومی پروژه است. این فرد نقش مهمی را در تعیین استراتژی های محصولات ایفا می کند. گاما بخش بزرگی از حرفه خود را در یک شرکت پیشرو در تجزیه و تحلیل داده ها و تحقیقات بازار گذراند.
 • استینگ ری StingRay: این فرد مسئول اوردر بوک زنجیره ای ریدیوم Raydium است.
 • ریزور RayZor: این فرد قراردادهای هوشمند بسیاری را روی اتریوم و همچنین در BSC نوشته است. این فرد تضمین می نماید که ریدیوم ایمن است.

عملکرد پلتفرم ریدیوم Raydium چگونه است؟

عملکرد پلتفرم ریدیوم Raydium چگونه است؟
عملکرد پلتفرم ریدیوم Raydium چگونه است؟

ریدیوم Raydium یک AMM است که دارای دو ویژگی اساسی می باشد. اول از همه دسترسی به اوردر بوک سروم Serum را فراهم می کند. دوم، الگوریتم آن بر اساس یک تابع ثابت CFAMM است.

صرافی های ارز دیجیتال، یک رکورد متمرکز از تمام سفارشات خرید و فروش به نام اوردر بوک را حفظ می کنند. در یک طرف اوردر بوک، سفارش های خرید قرار دارند که شامل مقدار دارایی با قیمت مشخصی است که یک کاربر در بازار مایل به خرید آن است. طرف دیگر اوردر بوک شامل سفارش های فروش است که مقدار دارایی با قیمت مشخص را نشان می دهد که یک کاربر  در بازار می خواهد بفروشد.

اوردر بوک به عنوان وسیله مرکزی برای تطبیق سفارشات خریداران و فروشندگان عمل می کند. در نتیجه فعالیت معاملاتی را تسهیل می کند و نقدینگی را در آن بازار خاص تسهیل می کند. صرافی غیرمتمرکز سروم Serum که ریدیوم Raydium از آن پشتیبانی می کند، از قراردادهای هوشمند برای فعال کردن این فرآیند تطبیق سفارش خرید و فروش استفاده می کند.

ظهور فناوری بلاکچین و اخیرا دیفای DeFi، یک روش جدید و متمایز برای ترید با استفاده از AMM و استخرهای نقدینگی آنها را رایج کرده است. از طریق AMMهایی مانند ریدیوم Raydium، کاربران دارایی ها را در مقابل مجموعه ای از دارایی های عرضه شده توسط ارائه دهندگان نقدینگی خریداری می کنند و می فروشند. دارایی های نگهداری شده در استخرهای نقدینگی به عنوان طرف مقابل معامله عمل می کنند که در مقابل آن دستورات خرید و فروش اجرا می شود.

یکی از اولین و محبوب ترین پلتفرم هایی که از مدل AMM استفاده کرد یونی سواپ در شبکه اتریوم بود. ریدیوم Raydium می گوید که انها تصمیم گرفتند راه حل خود را بر روی بلاکچین سولانا بسازند تا به کارمزدهای گس بالا، زمان اجرای کمتر، فقدان سفارشات محدود و کمبود نقدینگی در پلتفرم های AMM موجود در اتریوم رسیدگی کنند. ریدیوم فارم هایی را ارائه می دهد که به ارائه دهندگان نقدینگی اجازه می دهد بازدهی بیشتری از توکن های LP بدست آورند که به عنوان پاداشی برای ارائه دارایی به استخرهای نقدینگی که صرافی را تقویت می کنند، کسب می کنند. ریدیوم Raydium همچنین به کاربران خود اجازه می دهد تا توکن های RAY خود را به اشتراک بگذارند تا از کارمزدهای معاملاتی پلتفرم، پاداش اضافی دریافت کنند.

هنگامی که کاربران در یکی از استخرهای نقدینگی Raydium مشارکت می کنند، AMM توکن های آن ها را به سفارش های محدود در اوردر بوک سروم Serum تبدیل می کند تا هر کسی با ان معامله کند. هنگامی که کاربر مبادله ای انجام می دهد، ریدیوم Raydium قیمت ها را بین اوردر بوک سروم و AMM ریدیوم مقایسه می کند و مقرون به صرفه ترین تراکنش را برای کاربر انجام می دهد.


معرفی ویژگی های ریدیوم Raydium

معرفی ویژگی های ریدیوم Raydium
معرفی ویژگی های ریدیوم Raydium

در این قسمت از مقاله قصد داریم تا با هم بررسی نماییم که چه چیزی ریدیوم را منحصر به فرد ساخته است. سایر پروتکل های غیرمتمرکز و AMM فقط در استخرهای خود به نقدینگی دسترسی دارند. بنابراین، آنها نمی توانند به یک اوردر بوک مرکزی دسترسی داشته باشند. علاوه بر این، بیشتر این صرافی ها بر روی بلاکچین اتریوم کار می کنند و در نتیجه باعث تراکم شبکه می شوند. بنابراین، نرخ تراکنش ها کند است و شبکه کارمزدهای بالایی را برای گس دریافت می کند.

ریدیوم Raydium از طریق ترکیب خود با سروم Serum در بلاکچین سولانا، چندین ویژگی را به کاربران خود ارائه می دهد. در ادامه به معرفی هر یک خواهیم پرداخت.

 1. پروتکل ریدیوم Raydium به عنوان اولین AMM است که هم سرعت بلاکچین سولانا و هم یک اوردر بوک DEX را بهینه می کند.
 2. ریدیوم Raydium سریع است. این پلتفرم از طریق اهرمی که بر سروم در بلاکچین سولانا دارد، تراکنش ها را سریع تر از اتریوم انجام می دهد.
 3. ریدیوم نقدینگی نامحدودی را به اوردر بوک Serum می دهد. بنابراین، کل اکوسیستم سولانا می تواند از طریق عملکرد ریدیوم به نقدینگی دسترسی داشته باشد.
 4. پلتفرم ریدیوم Raydium از یک رابط کاربری شگفت انگیز برخوردار است. از طریق رابط شگفت انگیز این پلتفرم، کاربران می توانند نمودارهای معاملاتی خود را مشاهده کنند. این گزینه به آنها در کنترل معاملات و تنظیم سفارشات محدود کمک می کند.

بررسی اهداف ریدیوم Raydium

بررسی اهداف ریدیوم Raydium
بررسی اهداف ریدیوم Raydium

امروزه مشاهده می شود که صرافی های غیرمتمرکز همواره با مشکلاتی روبرو هستند. پلتفرم ریدیوم Raydium قصد دارد تا به حل این مشکلات بپردازد و آنها در دسته ی اهداف آن قرار دارند.

 • سرعت پایین انجام تراکنش ها یکی از مشکلاتی است که پلتفرم ریدیوم قصد دارد به حل آن بپردازد. برای حل این مشکل، پلتفرم ریدیوم از ویژگی های شبکه سولانا استفاده می کند. زیرا شبکه سولانا قادر به انجام ۶۵۰۰۰ تراکنش می باشد.
 • هزینه گس بالا یکی دیگر از مشکلاتی است که ریدیوم تصمیم به حل آن دارد. برای رفع این مشکل نیز از شبکه سولانا کمک می گیرد، زیرا کارمزد تراکنش سولانا کم است.
 • معمولا در پلتفرم های AMM مشاهده می شود که امکان سفارش محدود وجود ندارد. برای رفع این مشکل، ریدیوم از امکانات پروژه سروم برای تعبیه سفارش های محدود استفاده می کند.

خدمات ارائه شده توسط پلتفرم ریدیوم Raydium

خدمات ارائه شده توسط پلتفرم ریدیوم Raydium
خدمات ارائه شده توسط پلتفرم ریدیوم Raydium

در این قسمت از مقاله به معرفی خدماتی خواهیم پرداخت که توسط پلتفرم ریدیوم Raydium ارائه می شود:

 1. Orderbook: با استفاده از قدرت سروم Serum، ریدیوم اوردر بوک ها را به AMM ها می آورد. ریدیوم Raydium با استفاده از اهرم نقدینگی ارائه شده توسط سروم Serum، گزینه هایی را در اختیار کاربران قرار می دهد تا بتوانند سفارش های Market ،Limit Order و Order را انجام دهند.
 2. Raydium DEX: مانند سایر AMMها، ریدیوم به فعالان بازار اجازه می دهد تا با استفاده از نقدینگی ارائه شده توسط استخرهای خود تراکنش انجام دهند. هدف ان ارائه فعالیت های تجاری بین دارایی های کمتر معامله شده است. این ویژگی به کاربران این امکان را می دهد تا بدون نیاز به اوردر بوک، توکن های خود را سواپ یا تعویض کنند و در عین حال از کارمزد پایین تراکنش بهره مند شوند.
 3. Pool: مشابه سایر AMMها، ارائه دهندگان نقدینگی قادر خواهند بود برای مشارکت نقدینگی پاداش دریافت کنند. اخیرا ریدیوم استخرهایی را معرفی کرده است که هر کسی را قادر می سازد که توانایی ایجاد استخرهای AMM را داشته باشد.
 4. Farm: فارم های ریدیوم Raydium استخرهای نقدینگی هستند که به ارائه دهندگان نقدینگی اجازه می دهند تا علاوه بر کارمزد معاملاتی که به استخر کمک می کند، توکن های RAY را به عنوان پاداش فارم تولید کنند.
 5. Staking: اگر توکن های RAY را در دست دارید، استیک یک راه آسان برای کسب RAY بیشتر است.
 6. AcceleRaytor: به عنوان سکوی راه اندازی برای آخرین پروژه های سولانا Solana برای افزایش سرمایه و هدایت نقدینگی اولیه عمل می کند.

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال ریدیوم RAY

در زمان نگارش این مقاله یعنی در تاریخ ۱۵ دسامبر ۲۰۲۱ قیمت ارز دیجیتال ریدیوم RAY برابر با ۷.۴۶ دلار است و حجم معاملات ۲۴ ساعته این رمز ارز برابر با ۶۳،۲۱۸،۸۲۶ دلار می باشد. ریدیوم RAY در ۲۴ ساعت گذشته ۴.۷۴ درصد افزایش یافته است.اکنون این ارز دیجیتال در رتبه ۱۲۳ سایت کوین مارکت کپ قرار دارد.

لازم به ذکر است که این رمز ارز در تاریخ ۱۵ دسامبر ۲۰۲۱ به بالاترین قیمت خود یا ATH رسیده است. رمز ارز ریدیوم RAY از تاریخ ۲۲ مارچ ۲۰۲۱ تا ۱۸ مِی ۲۰۲۱ یک روند صعودی را طی نموده است و پس از آن روند این رمز ارز نزولی می باشد. پس از طی یک روند نزولی، این ارز دیجیتال از تاریخ ۸ آگوست ۲۰۲۱ روند صعودی داشته است. در ادامه شما می توانید روند قیمت این ارز دیجیتال را بر روی نمودار مشاهده کنید:

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال ریدیوم RAY
بررسی روند قیمت ارز دیجیتال ریدیوم RAY

خرید ارز دیجیتال ریدیوم RAY چگونه است؟

خرید ارز دیجیتال ریدیوم RAY چگونه است؟
خرید ارز دیجیتال ریدیوم RAY چگونه است؟

برای خرید ارز دیجیتال ریدیوم RAY در مرحله اول کاربران ایرانی باید از صرافی های داخلی تتر یا یکی از استیبل کوین ها را خریداری نمایند. سپس می توانند با ثبت نام و احراز هویت در یکی از صرافی های خارجی، موجودی خود را به رمز ارز ریدیوم RAY تبدیل کنند.توجه نمایید که شما باید از صرافی های خارجی استفاده نمایید که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند.

صرافی های پشتیبانی کننده رمز ارز RAY شامل موارد زیر می باشند:

 1. صرافی FTX
 2. صرافی Binance
 3. صرافی Gate.io
 4. صرافی Kraken
 5. صرافی Raydium

فروش ارز دیجیتال ریدیوم RAY چگونه است؟

فروش ارز دیجیتال ریدیوم RAY چگونه است؟
فروش ارز دیجیتال ریدیوم RAY چگونه است؟

برای فروش نیز همانند خرید ارز دیجیتال ریدیوم RAY، می توانید از صرافی هایی که در بالا به آن اشاره نمودیم استفاده کنید. دقت کنید در صورتی که از قبل در صرافی ثبت نام نموده اید و یا احراز هویت کرده اید، نیاز به ثبت نام مجدد نمی باشد. همچنین توجه کنید که از صرافی برای انجام معاملات استفاده نمایید که از امنیت کافی برخوردار باشد تا بتوانید با خیال راحت به سرمایه گذاری بپردازید.


کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال ریدیوم RAY

کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال ریدیوم RAY
کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال ریدیوم RAY

شما کاربر عزیز قادر خواهید بود از کیف پول هایی که در این قسمت از مقاله به شما معرفی می نماییم، برای ذخیره سازی ارز دیجیتال ریدیوم RAY استفاده کنید. نکاتی که در هنگام انتخاب کیف پول باید در نظر بگیرید این است که کیف پول انتخابی از رمز ارز شما پشتیبانی کند و همچنین از امنیت کافی برخوردار باشد.

۱.کیف پول تراست Trust

کیف پول تراست از طرفداران زیادی برخوردار است. این کیف پول به صورت رایگان در اختیار کاربران است و می توانند ان را به راحتی بر روی تلفن همراه خود نصب نمایند.

۲.کیف پول سیف پل SafePal

کیف پول نرم افزاری سیف پل از رمز ارزهای متعددی پشتیبانی می کند. این کیف پول بر روی تلفن همراه قابل نصب است و از یک رابط کاربری مناسب برخوردار است.


آینده ارز دیجیتال ریدیوم RAY چگونه است؟

آینده ارز دیجیتال ریدیوم RAY چگونه است؟
آینده ارز دیجیتال ریدیوم RAY چگونه است؟

همانطور که در قسمت های قبلی مقاله بیان نمودیم، پلتفرم ارائه دهنده ارز دیجیتال RAY یعنی ریدیوم Raydium یکی از صرافی های غیرمتمرکز است که توانسته است امکانات بسیاری را به کاربران ارائه دهد. این پلتفرم اهداف گوناگونی دارد که دسترسی به آنها می تواند با رشد پلتفرم همراه باشد.

همچنین لازم به ذکر است بر خلاف سایر AMMها، ریدیوم از مکانیسم های اوردر بوک استفاده می کند. این کار یک پیشرفت بزرگ برای این پلتفرم به شمار می رود. به طور کلی دسترسی به اهداف مورد نظر و گسترش این پلتفرم می تواند آینده خوبی را برای این رمز ارز رقم بزند.


کلام پایانی درباره ی ارز ریدیوم RAY چیست؟

همانطور که در این مقاله مطالعه نمودید، ارز دیجیتال RAY توکن ارائه شده پلتفرم ریدیوم Raydium است. این پلتفرم یک صرافی غیرمتمرکز می باشد که بر روی شبکه سولانا پیاده سازی شده است. این پلتفرم امکاناتی را همچون سواپ، استیکینگ و تامین نقدینگی در اختیار کاربران قرار می دهد.

کاربران قادر خواهند بود برای ذخیره سازی RAY از کیف پول های نرم افزاری تراست و سیف پل استفاده کنند. امیدواریم که با خواندن این مقاله اطلاعات کافی را دریافت کرده باشید.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “ارز ریدیوم RAY چیست؟” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علیرضا میری
2 سال قبل

ممنون از محتوای خوبتون

سارا
2 سال قبل

صرافی های ایرانی هم از این ارز پشتیبانی میکنن؟

معرفی صرافی های برتر خارجی

آخرین مقالات منتشر شده