آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز مینا چیست؟ | آینده ارز مینا

ارز مینا MINA چیست؟

ارز مینا MINA چیست؟ در این مقاله قصد داریم تا در ارتباط با یکی از ارزهای دیجیتال به نام ارز مینا MINA با شما عزیزان گفتگو کنیم. در ابتدا بهتر است تا با پروتکل ارائه دهنده این رمز ارز یعنی پروتکل مینا Mina Protocol آشنا شوید. پروتکل مینا یکی از اولین پروژه ها، با بلاکچینی سبک و اندازه ثابت می باشد که توکن خود را با نام مینا MINA ارائه داده است.

ارز دیجیتال مینا در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله در رتبه ۹۰ بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. این رمز ارز در عرضه اولیه کوین توانست با استقبال خوبی روبرو شود. در ادامه به بررسی پروتکل ارائه دهنده ارز دیجیتال مینا، نحوه خرید، فروش، ذخیره سازی و آینده آن خواهیم پرداخت. در صورتی که قصد سرمایه گذاری در بستر این ارز دیجیتال را دارید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

شما می توانید مقاله کیف پول های ارز مینا MINA را مطالعه نمایید، همچنین می توانید در صفحه قیمت لحظه ای مینا  MINA در پایگاه خبری زوم ارز، (قیمت مینا | قیمت MINA) را مشاهده نمایید.

ارز مینا MINA چیست؟

ارز مینا MINA چیست؟
ارز مینا MINA چیست؟

رمز ارز مینا MINA توسط پروتکل مینا ارائه شده است. پروتکل مینا اولین پروتکل ارز رمزنگاری شده با بلاکچینی فشرده است. در این پروتکل از قدرت محاسباتی سنگین استفاده نمی شود، در واقع از راه حل ZK-Snarks استفاده می نمایند.

در پروتکل مینا سازندگان بلاک به عنوان پاداش، ارز دیجیتال مینا دریافت می کنند. همچنین در این پروتکل کسانی که توکن مینا را استیک می کنند، می توانند پاداش دریافت نمایند. جالب است که بدانید که هر کوین مینا قابل تقسیم به ۱ میلیارد واحد کوچکتر با نام نانومینا Nanomina می باشد.

در ساختار پروتکل ارز دیجیتال مینا از الگوریتمی با نام Ouroboros PoS استفاده می شود و این دقیقا همان الگوریتمی می باشد که رمز ارز کاردانو از آن استفاده می نماید. در این الگوریتم کاربران با توجه به تعداد توکن هایی که استیک کرده اند برای ایجاد بلاک انتخاب می شوند. یا به عبارت دیگر می توان گفت رقابتی برای ساخت بلاک وجود ندارد.


نیم نگاهی به ارز دیجیتال MINA

نام اختصاری MINA
نوع ارز COIN
عرضه کل ۸۲۴,۱۰۴,۹۷۲
مقدار درگردش ۳۷۰,۸۹۳,۴۵۹
وب سایت رسمی https://minaprotocol.com/
بلاکچین اکسپلور https://minaexplorer.com
وایت پیپر https://docs.minaprotocol.com/en
پیج های ارتباط رسمی https://minaprotocol.com/blog

https://medium.com/@minaprotocol

https://twitter.com/MinaProtocol

https://reddit.com/r/MinaProtocol

سورس کد https://github.com/MinaProtocol/mina

معرفی پروتکل مینا Mina Protocol

معرفی پروتکل مینا Mina Protocol
معرفی پروتکل مینا Mina Protocol

 با محبوبیت فناوری بلاکچین، تعداد تراکنش های ذخیره شده در اکثر پلتفرم ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. به عنوان مثال، ظرفیت بلاکچین اتریوم در آپریل سال ۲۰۱۶ کمی بیش از ۵ گیگابایت بود، اما تا آپریل ۲۰۲۱ به بیش از ۲۲۰ گیگابایت افزایش یافت. در طول این پنج سال، میلیون ها تراکنش در بلاکچین پخش شد.

از آنجا که بلاکچین ها دفتر کل غیرمتمرکز تراکنش ها هستند، اجرای یک نود که کل تاریخچه بلاکچین را ذخیره می کند با رشد بلاکچین نیاز به قدرت محاسباتی و انرژی بیشتری دارد. بسیاری معتقدند این مساله بلاکچین را به خطر متمرکز شدن نیز نزدیک می کند. زیرا کسانی که دارای بشترین قدرت محاسباتی هستند در مدیریت اندازه زنجیره کارآمدتر هستند.

در پاسخ به این مساله توسعه دهندگان پروتکل مینا از یک روش رمزنگاری با نام ZK-Snarks برای ایجاد یک بلاکچین استفاده کردند که نیازی به ثبت تاریخچه هر تراکنش ندارد. پروتکل مینا معتقد است که اگر کاربران بیشتری بتوانند نودها را اجرا کرده و تراکنش ها را تایید کنند، نودهای بیشتری ایجاد می شود که از عدم تمرکز و امنیت بیشتر شبکه استفاده می کند.

پروتکل مینا به عنوان یک پروتکل فشرده یا Succinct تعریف می شود. زیرا این پروتکل دارای بلاکچینی کوچک و مختصر می باشد. در واقع پروتکل مینا پیاده سازی برنامه های غیرمتمرکز DApps را با کاهش حجم محاسبات به حداقل می رساند. حجم پروتکل مینا برابر با ۲۲ کیلوبایت می باشد که در مقایسه با بلاکچین بیت کوین بسیار کوچک تر می باشد.


بررسی تاریخچه و معرفی بنیانگذاران ارز دیجیتال مینا MINA

بررسی تاریخچه و معرفی بنیانگذاران ارز دیجیتال مینا MINA
بررسی تاریخچه و معرفی بنیانگذاران ارز دیجیتال مینا MINA

پروتکل مینا در سال ۲۰۱۷ تاسیس شد. از جمله بنیانگذاران این پروتکل ایوان شاپیرو Evan Shapiro می باشد. این فرد دارای لیسانس علوم کامپیوتر از دانشگاه Carnegie Mellon است. وی همچنین به عنوان مهندس نرم افزار در شرکت موزیلا فعالیت کرده است.

از دیگر اعضای تیم پروتکل مینا Sean Inggs است که مدیر صندوق های سرمایه گذاری بین المللی و مشاور حقوقی شرکت می باشد. این فرد به عنوان مدیر در چندین شرکت نیز فعالیت کرده است. یکی دیگر از افراد توسعه دهنده پروتکل مینا، Jill Carlson است که در تعداد زیادی از شرکت های بلاکچینی به عنوان مشاور فعالیت نموده است.

Josh Cincinnati و Tess Rinearson از دیگر افراد تیم توسعه دهنده پروتکل مینا می باشند.


عملکرد پروتکل مینا Mina Protocol چگونه است؟

عملکرد پروتکل مینا Mina Protocol چگونه است؟
عملکرد پروتکل مینا Mina Protocol چگونه است؟

کلید پروتکل مینا ZK-SNARKS است. یکی دیگر از ارزهای رمزنگاری شده محبوب که از ZK-SNARK استفاده می کند، ارز زی کش است. در مورد پروتکل مینا، استفاده از ZK-SNARK به این معناست که پروتکل مجور نیست تراکنش را با هر بلاک ایجاد شده تایید کند.

پروتکل مینا ادعا می کند که اجرای ZK-SNARK آنها منابع مورد نیاز برای پردازش و ثبت معاملات را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. برای ارسال و دریافت تراکنش در پروتکل مینا، هر شرکت کننده ملزم به اجرای یک نود است. علاوه بر این، پروتکل مینا نیاز به دو نود تخصصی در پروتکل دارد تا به طور موثر اجرا شود:

 1. تولیدکنندگان بلاک: در واقع سازندگان یا تولیدکنندگان بلاک انتخاب می کنند که کدام تراکنش ها در بلاک بعدی لحاظ شوند. به این ترتیب، آنها مانند ماینر یا اعتبارسنج بلاکچین ها هستند.
 2. اسنارکرها Snarkers: این نودها قدرت محاسباتی را برای فشرده سازی داده های پروتکل و تولید تراکنش ها اختصاص می دهند.

بررسی ساختار پروتکل مینا Mina Protocol

بررسی ساختار پروتکل مینا Mina Protocol
بررسی ساختار پروتکل مینا Mina Protocol

 در پروتکل مینا کاربران می توانند سه نقش عمده را بر عهده بگیرند. این نقش ها شامل تاییدکننده Verifiers، سازندگان بلاک Block Producers و اسنارکرها Snarkers هستند.

 1. تاییدکنندگان با دارا بودن zk-SNARKS به بلاکچین مینا امنیت می بخشند. آنها اطلاعات اجماع را اعتبار سنجی می کنند.
 2. سازندگان بلاک در پروتکل مینا مانند ماینرهای بیت کوین عمل می کنند. آنها بلاک های حاوی تراکنش ایجاد می کنند و از پاداش های بلاک، توکن مینا دریافت می کنند. مینا فقط وضعیت فعلی بلاکچین را ذخیره می کند و این وضعیت را برای تاییدکنندگان ارسال می کنند.
 3. اسنارکرها یا اثبات کنندگان وظیفه دارند تا ZK-SNARK به کار رفته در تایید تراکنش را تولید کنند. به همین دلیل سازندگان بلاک از پاداشی که بابت افزودن بلاک های جدید به دست می آورند باید مقداری را به اسنارکرها بپردازند. اسناکرها نیز برای دریافت پاداش باید پیشنهادات خود را ارسال نمایند.

معرفی ویژگی های پروتکل مینا Mina Protocol

معرفی ویژگی های پروتکل مینا Mina Protocol
معرفی ویژگی های پروتکل مینا Mina Protocol

به طور کلی پروتکل مینا راه حل هایی را برای حل مشکلات موجود در شبکه های بلاکچین ارائه می دهد. در ادامه به معرفی چند نمونه از ویژگی های پروتکل مینا خواهیم پرداخت.

 1. ۱در پشت پروتکل مینا ایده های بسیار منحصر به فردی نهفته است و بسیاری از مشکلات موجود در بلاکچین های جدید را حل می نماید.
 2. پروتکل مینا سبک می باشد و به دستگاه هایی که از قدرت محاسباتی متوسط برخوردارند اجازه اجرای نودهای کامل را می دهد.
 3. حمایت چندین صندوق مالی سطح بالا از پروتکل مینا از دیگر ویژگی های ان به شمار می رود.
 4. افراد می توانند در پروتکل مینا به عنوان تایید کننده، تولید کننده بلاک و اسنارکر فعالیت نمایند.
 5. دسترسی آسان به دلار دیجیتالی به توسعه دهندگان با استفاده از توکن مینا

بررسی اهداف پروتکل مینا Mina Protocol

بررسی اهداف پروتکل مینا Mina Protocol
بررسی اهداف پروتکل مینا Mina Protocol

در پروتکل مینا توسعه دهندگان آن قصد دارند تا شبکه ای را بسازند که کاربران بتوانند به صورت مستقیم با استفاده از مرورگرهای گوشی و سیستم های خود به سیستم های پرداخت دسترسی داشته باشند. و این کار بدون مجوز صورت گیرد.

از دیگر اهداف این پروتکل این می باشد که صرافی های غیرمتمرکز و پروتکل های دیفای با کمترین هزینه در اختیار کاربران باشند و خدماتی را به کاربران ارائه دهند. پروتکل مینا قصد دارد که سیستم های پرداخت سنتی کارآمد را راه اندازی کند.


انجام تراکنش ها در پروتکل مینا Mina Protocol چگونه است؟

انجام تراکنش ها در پروتکل مینا Mina Protocol چگونه است؟
انجام تراکنش ها در پروتکل مینا Mina Protocol چگونه است؟

در این قسمت از مقاله به نحوه انجام تراکنش ها در بلاکچین مینا خواهیم پرداخت. بیایید نگاهی دقیق تر به دوره ای که یک تراکنش طی می کند، قبل از ثبت دائمی در بلاکچین مینا بیندازیم:

 1. این فرآیند با شروع یک تراکنش توسط کاربر شروع می شود و پس از آن معامله به ممپول، می رود. ممپول استخری شامل تراکنش های تایید نشده است.
 2. در مرحله بعد اسنارکرها ساخت SNARKS را به عهده می گیرند. این روند با انتخاب یک سازنده بلاک برای انجام تراکنش ها در یک بلاک انجام می شود.
 3. سپس سازندگان بلاک طبق قوانین موجود در مکانیسم اجماع، اسنارک را انتخاب می کنند.
 4. در مرحله بعد زمان آن است که SNARKS را در یک بلاک قرار دهید، سپس بلاک را به زنجیره اضافه کرده و شبکه را به روز کنید.
 5. سپس سازندگان بلاک zk-SNARKS پروتکل را ارتقا می دهد.
 6. در نهایت بلاک جدید به طور تغییر ناپذیری بخشی از زنجیره می شود.

معرفی اسنپس Snapps در پروتکل مینا

معرفی اسنپس Snapps در پروتکل مینا
معرفی اسنپس Snapps در پروتکل مینا

اگر بخواهیم به صورت خلاصه Snapps را برای شما تعریف کنیم، می توان گفت اسنپ ها برنامه های غیرمتمرکزی هستند که مشکلات موجود در بلاکچین اتریوم را حل می نماید. این مشکلات شامل کارمزدهای بالای معاملات و ازدحام شبکه می باشد.

در واقع اسنپس برنامه هایی هستند که دارای اسنارک Snark هستند و دارای ویژگی های زیر می باشند:

 1. مقیاس پذیری: اسنپس به بررسی و تایید صحت داده ها می پردازند. به علاوه پردازش های سنگین و یا پردازش هایی که از هزینه بالایی برخوردار می باشند، در خارج از زنجیره انجام می شوند.
 2. حریم خصوصی: اسنپس تایید و بررسی داده ها بدون اینکه هویت کاربران را افشا نمایند، تایید می کنند.

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال مینا MINA

در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله قیمت ارز دیجیتال مینا MINA برابر با ۴.۱۲ دلار آمریکا است و حجم معاملات این رمز ارز در ۲۴ ساعت برابر با ۵۷،۵۶۱،۷۴۶ دلار می باشد. رمز ارز مینا در ۲۴ ساعت گذشته ۳.۵۴ درصد افزایش قیمت داشته است.

ارز دیجیتال MINA در حال حاضر رتبه ۹۰ را در بازار رمز ارزها به خود اختصاص داده است. شایان ذکر است که این ارز دیجیتال در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۱ به بالاترین قیمت خود یا ATH رسیده است. در ادامه مطالب شما می توانید روند قیمت این ارز دیجیتال را مشاهده نمایید:

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال مینا MINA
بررسی روند قیمت ارز دیجیتال مینا MINA

خرید ارز دیجیتال مینا MINA چگونه است؟

خرید ارز دیجیتال مینا MINA چگونه است؟
خرید ارز دیجیتال مینا MINA چگونه است؟

در صورتی که قصد خرید ارز دیجیتال مینا MINA را دارید، در ابتدا در یکی از صرافی های پشتیبان کننده این رمز ارز ثبت نام و احراز هویت نمایید. شما می توانید لیست کاملی از صرافی های آنلاین خارجی پشتیبان کننده ارز دیجیتال مینا MINA را در سایت کوین مارکت کپ و در قسمت Market مشاهده نمایید.

کاربران ایرانی به دلیل تحریمات موجود می توانند در ابتدا یکی از استیبل کوین ها همانند تتر را خریداری نموده سپس آن را در صرافی هایی که در ادامه به شما معرفی می نماییم، به رمز ارز مینا MINA تبدیل کنند. صرافی های پشتیبان کننده ارز دیجیتال مینا MINA عبارتند از:

 1. صرافی Binance
 2. صرافی OKEx
 3. صرافی ZT
 4. صرافی HitBTC
 5. صرافی Kraken

فروش ارز دیجیتال مینا MINA چگونه است؟

فروش ارز دیجیتال مینا MINA چگونه است؟
فروش ارز دیجیتال مینا MINA چگونه است؟

برای فروش رمز ارز مینا MINA همانند خرید آن می توانید از صرافی هایی که در قسمت قبلی مقاله معرفی نمودیم، استفاده کنید. بهتر است که صرافی را انتخاب نمایید که از حجم معاملاتی بالایی برخوردار باشد.

همچنین قبل از ثبت نام در صرافی و انجام عملیات فروش، امنیت آن را نیز بررسی کنید. تا بتوانید با خیال راحت رمز ارزهای خود را به فروش برسانید. به طور کلی برخوردار بودن از امنیت بالا می تواند یک پلتفرم مناسب برای مبادله ی ارزهای دیجیتال ارائه دهد.


معرفی کیف پول های پشتیبان کننده ارز دیجیتال مینا MINA

معرفی کیف پول های پشتیبان کننده ارز دیجیتال مینا MINA
معرفی کیف پول های پشتیبان کننده ارز دیجیتال مینا MINA

یکی از راه های ذخیره سازی ارزهای دیجیتال استفاده از کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری است. قبل از ذخیره سازی رمز ارز، کاربران در ابتدا باید بررسی نمایند که آیا کیف پول انتخابی از ارز دیجیتال مورد نظر پشتیبانی می کند یا خیر. سپس به ذخیره سازی رمز ارز بپردازند. در ادامه مطالب شما می توانید با کیف پول های پشتیبان کننده ارز دیجیتال مینا MINA آشنا شوید.

۱.کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس

در صورتی که انتخاب شما کیف پول های سخت افزاری است می توانید از کیف پول لجر نانو اس برای ذخیره سازی ارز دیجیتال مینا MINA استفاده کنید. این کیف پول از امنیت بالایی برخوردار می باشد و می تواند گزینه مناسبی به شمار رود.

برای مطالعه ی بیشتر درباره ی کیف پول Ledger کلیک کنید

۲.کیف پول کلوریو Clorio Wallet

کیف پول کلوریو از یک رابط کاربری ساده برخوردار می باشد و می توانید از آن برای ذخیره سازی ارز دیجیتال مینا MINA استفاده کنید.

۳.کیف پول نرم افزاری سیف پل SafePal

کیف پول نرم افزاری سیف پل از دیگر کیف پول هایی می باشد که می توانید از ان برای ذخیره سازی ارز دیجیتال مینا MINA استفاده کنید. همچنین توسط صرافی بایننس پشتیبانی می شود. سواپ کردن یا تعویض رمز ارزها از جمله خدماتی می باشد که توسط کیف پول سیف پل ارائه شده است.


آیا ارز دیجیتال مینا MINA استخراج می شود؟

آیا ارز دیجیتال مینا MINA استخراج می شود؟
آیا ارز دیجیتال مینا MINA استخراج می شود؟

یکی از راه هایی که می توان رمز ارزها را به دست آورد و در بستر آنها سرمایه گذاری کرد، استخراج است. شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که آیا رمز ارز مینا MINA قابل استخراج است؟ در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت و شما می توانید با مطالعه این قسمت از مقاله جواب سوال خود را دریافت کنید.

رمز ارز مینا در ساختار خود از الگوریتم Ouroboros PoS استفاده می نماید. با توجه به الگوریتم مورد استفاده این ارز دیجیتال، می توان نتیجه گرفت که این رمز ارز قابلیت استخراج ندارد. به طور کلی رمز ارزهایی قابلیت استخراج دارند که در ساختار خود از الگوریتم اثبات کار یا PoW استفاده می نمایند.


آینده ارز دیجیتال مینا MINA چگونه است؟

آینده ارز دیجیتال مینا MINA چگونه است؟
آینده ارز دیجیتال مینا MINA چگونه است؟

در نقشه راه پروتکل مینا Mina Protocol ذکر شده است که در سال ۲۰۲۲ قصد دارد تا غیرمتمرکزسازی را در مقیاس بزرگ ارائه دهد و فول نود را بر روی موبایل و وب اجرا کند.

به علاوه قصد دارد تا پروتکل درون زنجیره ای برای بودجه و خزانه داری پیاده سازی کند. این کار به منظور توانمندسازی رای گیری غیرمتمرکز و تصمیم گیری صورت می پذیرد. با توجه به مطالبی که ذکر شد در صورتی که این پروتکل بتواند اهداف خود را پیاده سازی نماید، می تواند از آینده خوبی برخوردار باشد.


اینفوگرافیک ارز دیجیتال مینا MINA

اینفوگرافیک ارز دیجیتال مینا MINA
اینفوگرافیک ارز دیجیتال مینا MINA

کلام پایانی

با خواندن این مقاله می توانید با ارز دیجیتال مینا MINA و پروتکل ارائه دهنده آن به طور کامل آشنا شوید. در پروتکل مینا Mina Protocol از ZK-SNARKS استفاده می شود. در این پروتکل سازندگان بلاک به عنوان پاداش، رمز ارز مینا MINA دریافت می کنند.

همچنین پروتکل مینا را به عنوان یک پروتکل فشرده یا Succinct معرفی می کنند. حجم پروتکل مینا برابر با ۲۲ کیلوبایت می باشد که در مقایسه با بلاکچین بیت کوین بسیار کوچکتر است. در این پروتکل سه نقش عمده تایید کننده، سازنده بلاک و اسنارکرها وجود دارد.

کاربران می توانند ارز دیجیتال مینا MINA را از صرافی هایی همچون بایننس، اوکی اکسچنج، کراکن و … خریداری نمایند. و پس از خریداری در کیف پول هایی مثل لجر نانو اس، کلوریو و سیف پل ذخیره کنند. امیدواریم که با خواندن این مقاله اطلاعات کافی در ارتباط با ارز دیجیتال مینا MINA را دریافت نموده باشید.

از اینکه تا پایان مقاله “ارز مینا چیست؟” همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم.


بیشتر بخوانید

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها