آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز LUSD چیست؟ | آینده ارز LUSD

ارز لیکوئیتی یو اس دی LUSD چیست؟

ارز  LUSD چیست؟، با ظهور تکنولوژی دیفای و گسترش آن، تمامی خدمات مالی به سمت غیرمتمرکز شدن پیش می رود. یکی از این خدمات فرآیند وام دهی است.

پلتفرم های زیادی در تلاش برای ارائه این سرویس به کاربران هستند که هرکدام مزایا و معایبی دارند که  امروز در این مقاله قصد داریم یکی از این پلتفرم ها یعنی لیکوئیتی Liquity را به شما معرفی کنیم.

ارز لیکوئیتی یو اس دی Lusd چیست؟

ارز لیکوئیتی یو اس دی Lusd چیست؟
ارز لیکوئیتی یو اس دی Lusd چیست؟

ارز لیکوئیتی یو اس دی Lusd یک توکن کاربردی در پلتفرم Liquity است که کاربرد این توکن را در این بخش  با یکدیگر بررسی می کنیم.

Lusd توکنی است که برای پرداخت وام ها مورد استفاده قرار می گیرد. و کاربران می توانند با وثیقه کردن اتریوم، Lusd دریافت کنند و  Lusd را برای تامین نقدینگی استخر جفت ارز Eth/Lusd استیک کنند و در ازای آن توکن LQTY و یا ارز دیجیتال اتریوم دریافت کنند.

LQTY دومین توکن پلتفرم لیکوئیتی Liquity است. این توکن به کابرانی که تامین نقدینگی می کنند و یا به کسانی که رابط کاربری بین پلتفرم و کاربران می شوند به عنوان پاداش داده می شود. همچنین کاربران می توانند با استیک کردن LQTY نیز دو ارز Lusd و اتریوم دریافت کنند.

در نظر داشته باشید که هر واحد  Lusd معادل با یک دلار آمریکا است اما LQTY اینگونه نیست و عرضه و تقاضا قیمت آن را مشخص می کند.

کاربرانی که قصد تامین نقدینگی جفت ارز Eth/Lusd را دارند می توانند این فرآیند را از طریق صرافی غیرمتمرکز یونی سوآپ پیگیری کنند. در نظر داشته باشید مدت زمان قفل شدن دارایی شما بیش از ۶ هفته خواهد بود.


نیم نگاهی به توکن لیکوئیتی یو اس دی Liquity USD

نام اختصاری  LUSD
نوع ارز  Token
عرضه کل ۲۸۴,۱۷۷,۸۱۸.۹۷
مقدار در گردش  ۲۸۴,۱۷۷,۸۱۸.۹۷
وب سایت رسمی  www.liquity.org
بلاکچین اکسپلورر etherscan.io

ethplorer.io

وایت پیپر  docsend.com
پیج های ارتباطی رسمی twitter

reddit

آدرس قرارداد هوشمند ۰x5f98805A4E8be255a32880FDeC7F6728C6568bA0

تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم لیکوئیتی Liquity

تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم لیکوئیتی Liquity
تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم لیکوئیتی Liquity

در این بخش قصد داریم  بنیان گذاران پلتفرم لیکوئیتی Liquity و سابقه فعالیت آن ها را با هم بررسی کنیم.

این پروژه در سال ۲۰۱۹ و در زوریخ سوئیس تاسیس شد که این پروژه دو بنیان گذار به نام Robert Lauko و  Michael Svoboda  دارد.

آقای Robert Lauko که دارای مدرک دکتری حقوق از دانشگاه زوریخ است و از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ به عنوان مشاور حقوقی در شرکت های مختلفی فعال بوده، ایشان همچنین از سال  ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ به عنوان محقق روی الگوریتم اجماع و مسائل مقیاس پذیری در شرکت Dfinity فعالیت کرده است.

سپس بعد از آن و از سال ۲۰۱۹ تا به امروز به عنوان مدیرعامل پروژه Liquity مشغول به کار است.

و آقای Michael Svoboda نیز دانش آموخته در دانشگاه زوریخ و تخصص ایشان در زمینه علوم کامپیوتر و نرم افزار است. Svoboda از سال ۲۰۰۳ سابقه فعالیت به عنوان توسعه دهنده نرم افزار در شرکت های مختلف را دارد و از سال ۲۰۲۱ به عنوان مدیر ارشد عملیاتی جذب پروژه Liquity شد.


عملکرد پلتفرم لیکوئیتی Liquity

عملکرد پلتفرم لیکوئیتی Liquity
عملکرد پلتفرم لیکوئیتی Liquity

همان طور که گفته شد پلتفرم لیکوئیتی Liquity یک پلتفرم وام دهی کاملا غیرمتمرکز است که کاربران می توانند با استفاده از ارز اتریوم که باید آن را وثیقه کنند وام دریافت می کنند. این وام ها به صورت استیبل کوین لیکوئیتی یو اس دی Lusd به درخواست کنندگان پرداخت می شود. مقدار پولی که در این پلتفرم وثیقه شده است حدود ۳۴۱ میلیون دلار است.

برای دریافت وام ابتدا شما باید یک حساب باز کنید که به آن Trove می گویند سپس مقدار مشخصی اتریوم را به عنوان وثیقه در آن قرار داده، حالا شما می توانید نسبت ۱۱۰% از مقداری که وثیقه کردید استیبل کوین Lusd دریافت کنید. در نظر داشته باشید این وام بدون بهره خواهند بود اگر وثیقه شما اتریوم باشد.

خوب است بدانید پلتفرم Liquity روی بلاکچین اتریوم ایجاد شده است.

اگر شما قصد استفاده از این پلتفرم را داشته باشید باید از اپراتورهای frontend استفاده کنید. این اپراتورها یک دسترسی از طریق وب برای کاربران ایجاد می کنند که کاربر با استفاده از آن به این پلتفرم متصل شود.

به این اپراتور ها جهت انگیزه برای فعالیت در این پلتفرم توکن LQTY پاداش می دهند. این پاداش ها به صورت مقرراتی از پیش تعیین شده هستند و متناسب با فعالیت اپراتور ها می باشد.

شیوه کار پلتفرم های وام دهی بر بستر دیفای استفاده از یک الگوریتم است. این الگوریتم در زمان تقاضا برای استیبل کوین، ارز خود پلتفرم را فروخته و به جای آن استیبل کوین تولید می کند و در مواردی که عرضه ی استیبل کوین زیاد باشد، پلتفرم این استیبل کوین ها را خریداری و می سوزاند و به جای آن ارز خود پلتفرم را به کاربران می پردازد و با استفاده از این مکانیسم قیمت استیبل کوین خود را همیشه ۱ دلار نگه می دارد.


ویژگی های پلتفرم لیکوئیتی Liquity

ویژگی های پلتفرم لیکوئیتی Liquity
ویژگی های پلتفرم لیکوئیتی Liquity

در این قسمت ویژگی های مثبت و منفی این پلتفرم را با هم بررسی می کنیم.

“وام بدون بهره”

تیم این پلتفرم اعلام کرده شما بابت وامی که با اتریوم دریافت می کنید هیچ بهره ای نمی پردازید. از آن جایی که این پلتفرم می تواند لیکوئیتی یو اس دی Lusd تولید کنند هیچ فشاری روی کاربران بابت نرخ بهره وجود نخواهد داشت.

“اپراتورها”

این پلتفرم به صورت مستقیم اجازه دسترسی به دارایی ها را نمی دهد و کاربران با استفاده از frontend می توانند به نقدینگی این پلتفرم متصل شوند. هرکس می تواند با استفاده از SDK یک frontend اجرایی کند و از این طریق کسب درآمد کند.

“جلوگیری از تبانی و رانت”

با وجود اپراتورها که به عنوان یک شخص ثالث هستند جای هیچ تبانی و یا دخالت و امتیازات ویژه برای مدیران باقی نمی ماند، و این پلتفرم از این جهت کاملا به صورت غیرمتمرکز اداره می شود.

“نسبت ۱۱۰%”

این پلتفرم نسبت به اتریومی که وثیقه کرده اید ۱۱۰ درصد به شما وام می دهد اما باید در نظر داشته باشید در صورتی که بازار دچار ریزش شدیدی شود و ارزش وثیقه شما از مبلغ درخواستی کمتر شود، وثیقه شما به نفع پلتفرم مصادره می شود و دارایی شما به دیگر کاربران فروخته می شود و به اصطلاح شما لیکویید می شوید.

“عدم دخالت انسانی”

تمامی قوانین این پروتکل از قبل لحاظ شده است که غیر قابل تغییر هستند و یا به صورت یک الگوریتم توسط خود پروتکل کنترل می شود که این باعث می شود این پلتفرم از مداخلات انسانی دور باشد.

“پوشش خدمات مالی”

بسیاری از افراد در سراسر جهان به دلایل مختلفی مانند: سن پایین و یا ملاحظات سیاسی و اقتصادی و همچنین پیچیدگی فرآیندهای بانکی دسترسی به خدمات مالی ندارند اما با وجود چنین پلتفرم هایی این موانع برطرف شده است.

“همکاری ها”

این پلتفرم با شرکت های بزرگی از جمله صرافی کوین بیس و پنترا کپیتال و صرافی هیوبی و جمینی اعلام همکاری کرده که نشان دهنده اهمیت این پروژه است.

آن چه تا کنون عنوان شد مزیت های این پلتفرم بود و در ادامه به معایب این پلتفرم می پردازیم.

“خطر هک شدن”

از آن جا که پلتفرم های غیرمتمرکز تنها با استفاده از قرار دادهای هوشمند اداره می شوند خطر پیدا شدن باگ های امنیتی و هک شدن دارایی افراد وجود دارد.

“استیبل کوین های لگاریتمی”

در چند وقت گذشته و با سقوط لونا این مدل استیبل کوین ها مورد انتقاد قرار گرفته است و با بررسی چارت استیبل کوین لیکوئیتی یو اس دی Lusd متوجه شدیم در سال ۲۰۲۱ این ارز سقف قیمتی بالای ۸۰ دلار را هم دیده است!!

و حتی بعد از آن نیز قیمت این ارز به نزدیکی نیم دلار و یا بیش از ۴ دلار رسیده است. به نظر می رسد این مدل استیبل کوین ها هنوزبه طور صددرصد ثابت نیستند و جای پیشرفت از نظر فنی را دارند.


امنیت پروژه لیکوئیتی Liquity

امنیت پروژه لیکوئیتی Liquity
امنیت پروژه لیکوئیتی Liquity

همان طور که گفته شد پروژه های دیفای هنوز به صورت کامل ایمن نیستند و هک شدن گاه و بی گاه این پلتفرم ها اتفاق می افتد. اما این پروتکل برای امنیت بیشتر از اپراتور ها استفاده کرده است.

همچنین این پلتفرم دو گواهی نامه از بنیاد  Nexus Mutual و  DeFiSafety دریافت کرده است.

بنیاد  DeFiSafety از نظر امنیتی این پلتفرم را ۹۷ درصد ایمن دانسته و Nexus Mutual نیز از نظر فنی و امنیتی این پلتفرم را تایید کرده است.


کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال لیکوئیتی یو س دی LUSD

کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال لیکوئیتی یو س دی LUSD
کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال لیکوئیتی یو س دی LUSD

برای ذخیره سازی ارز دیجیتال لیکوئیتی یو اس دی LUSD می‌توانید از کیف پول‌های نرم افزاری همچون تراست ولت، متامسک و سیف پل استفاده نمایید. این سه کیف پولی که نام بردیم، از کیف پول‌های مشهور و پر کاربرد در بازار ارزهای دیجیتال هستند و افراد زیادی از آنها استفاده می‌نمایند.

شما می‌توانید به راحتی این کیف پول‌ها را بر روی تلفن همراه خود نصب نمایید و دارایی خود را در آن ذخیره کنید. کیف پول متامسک علاوه بر اینکه در قالب اپلیکیشن در دسترس می‌باشد، می‌توان از آن به عنوان یک افزونه بر روی مرورگرهای کروم، فایرفاکس و بریو استفاده نمود. قبل از ذخیره دارایی بررسی نمایید که کیف پول انتخابی از امنیت کافی برخوردار باشد تا بتوانید با خیال راحت به سرمایه‌گذاری بپردازید.


صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال لیکوئیتی یو اس دی LUSD

صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال لیکوئیتی یو اس دی LUSD
صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال لیکوئیتی یو اس دی LUSD

در صورتی که قصد استفاده از صرافی‌های خارجی برای خرید و فروش ارز دیجیتال لیکوئیتی یو اس دی LUSD را دارید، می‌توانید برای کسب اطلاعات در ارتباط با صرافی‌های پشتیبانی کننده این رمز ارز وارد سایت CoinMarketCap شوید. پس از وارد شدن به صفحه اصلی این وب سایت، ارز دیجیتال LUSD را جستجو نموده و بر روی آن کلیک کنید. در ادامه شما وارد صفحه اختصاصی مربوط به ارز دیجیتال مورد نظر شده و در قسمت Markets می‌توانید با صرافی‌های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال LUSD آشنا شوید. یکی از صرافی‌های خارجی پشتیبانی کننده این رمز ارز یونی سواپ است که در دسته صرافی‌های غیرمتمرکز قرار دارد و تنها می‌توانید با اتصال کیف پول به پلتفرم، مبادلات خود را انجام دهید و نیازی به ثبت نام یا احراز هویت نیست.


نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال لیکوئیتی یو اس دی LUSD

نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال لیکوئیتی یو اس دی LUSD
نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال لیکوئیتی یو اس دی LUSD

همانطور که در قسمت قبلی مقاله بیان نمودیم، برای خرید و فروش می‌توانید از صرافی‌های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال LUSD استفاده نمایید. کاربران ایرانی می‌توانند در صورتی که قصد استفاده از صرافی‌های خارجی را داشتند، به دلیل تحریمات موجود در یکی از صرافی‌های ایرانی مقدار مبلغ مورد نظر خود به ریال را به یکی از استیبل کوین‌ها همانند تتر تبدیل نمایند. سپس در صرافی خارجی مورد نظر با رمز ارز LUSD مبادله کنند.

همچنین می‌توانند در صورت پشتیبانی هر یک از صرافی‌های ایرانی از ارز دیجیتال لیکوئیتی یو اس دی LUSD از آنها برای خرید و فروش استفاده کنند. برای آشنایی با صرافی‌های ایرانی شما می‌توانید از صفحه مقایسه قیمت صرافی‌ها در وب سایت زوم ارز استفاده کنید.


کلام پایانی درباره ارز لیکوئیتی یو اس دی LUSD

در این مقاله به معرفی ارز دیجیتال لیکوئیتی یو اس دی LUSD پرداختیم. همانطور که گفته شد ارز لیکوئیتی یو اس دی Lusd یک توکن کاربردی در پلتفرم Liquity است و برای پرداخت وام ها مورد استفاده قرار می گیرد. کاربران می‌توانند پس از خریداری این رمز ارز، از کیف پول‌های تراست، متامسک و سیف پل برای ذخیره سازی آن استفاده نمایند.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “ارز LUSD چیست؟” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

تیم محتوا
تیم محتوا
محقق و علاقه مند به بلاکچین و ارزهای دیجیتال

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده