آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز DEP چیست؟

ارز DEP چیست؟

ارز DEP چیست؟، جالب است بدانید ویتالیک بوترین خالق اتریوم یکی از علاقه مندان به دنیای بازی های ویدیویی بوده است و وقتی اکانت ایشان در پلتفرم ماین کرفت مسدود می شود به فکر ایجاد یک بستر غیرمتمرکز برای پیاده سازی برنامه ها با استفاده از تکنولوژی بلاکچین می افتد. دنیای بازی های بلاکچینی در دوران کرونا نیز یک منبع درآمد برای بسیاری از مردم بود، به گونه ای که قشر جوان در کشور سنگاپور تنها از این راه امرار معاش می کردند و حتی بعد از فروکش کردن همه گیری کرونا در آرژانتین عده ای بازی های بلاکچینی را شغل خود برگزیده و به شغل های خود برنگشتند.

اما بازی های بلاکچینی که به Gamefi معروف هستند. از دو کلمه Game و Finance ایجاد شده و تغییراتی مانند حق مالکیت و تمرکز زدایی، کسب درآمد برای کاربران، خرید و فروش دارایی ها به صورت مستقیم بین کاربران بدون دخالت نهاد متمرکز را در این صنعت جذاب، ایجاد کرده است.

در این مقاله باهم پلتفرم PlayMining (Dep) را که یک پلتفرم چند رسانه ای برای سرگرمی و آموزش و همچنین کسب درآمد از آن است را به شما معرفی می کنیم. این پروژه که خود را اولین پروژه Play to earn نامیده ادعا می کند بیش از ۲ میلیون کاربر در ۱۰۰ کشور جهان دارد. در ادامه مقاله، بازی ها و مشخصات فنی این پلتفرم را با یکدیگر بررسی می کنیم.

ارز Dep چیست؟

ارز Dep چیست؟
ارز Dep چیست؟

توکن Dep، ارز بومی پلتفرم PlayMining است که قرارداد هوشمند آن بر بستر بلاکچین اتریوم با استاندارد Erc-20 ایجاد شده است. در ادامه به کاربرد این ارز دیجیتال در پلتفرم PlayMining اشاره می کنیم:

 • پاداش ها: از این توکن برای پاداش به کاربرانی که دربازی های این پلتفرم مشارکت دارند استفاده می شود.
 • خرید Nft: از این توکن برای خرید Nft در بازار مخصوص به خود این پلتفرم استفاده می شود.
 • خرید محصولات: همچنین در آینده ای نزدیک می توان با استفاده از این توکن زمین های مجازی ارائه شده توسط این پلتفرم را خریداری کرد. علاوه بر آن می توان آیتم ها را نیز با این توکن مبادله کرد.
 • استیک کردن: دارندگان این توکن مجاز هستند دارایی خود را در این پلتفرم طی زمانی مشخص قفل کنند و از این راه سود دریافت کنند که البته سود این استخرها بستگی به مشارکت کاربران متغییر می باشد.

نیم نگاهی به توکن DEAPcoin

نام اختصاری DEP
نوع ارز  Token
عرضه کل ۳۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰
مقدار در گردش ۷,۲۳۱,۲۳۹,۴۶۴.۱۹
وب سایت رسمی dea.sg
بلاکچین اکسپلورر etherscan.io

ethplorer.io

bscscan.com

polygonscan.com

ftmscan.com

وایت پیپر playmining.gitbook.io
سورس کد github.com
پیج های ارتباطی رسمی  twitter

facebook

آدرس قرارداد هوشمند 0x1a3496c18d558bd9c6c8f609e1b129f67ab08163

تاریخچه و بنیان گذاران پلتفرم PlayMining

تاریخچه و بنیان گذاران پلتفرم PlayMining
تاریخچه و بنیان گذاران پلتفرم PlayMining

پلتفرم PlayMining توسط شرکت Digital Entertainment Asset Pte.Ltd که در سنگاپور واقع است تاسیس شده اما اکثر اعضای آن ژاپنی هستند. این شرکت در آگوست ۲۰۱۸ ایجاد و آقای Naohito Yoshida به عنوان بنیان گذار اصلی آن می باشد. ایشان یک کارآفرین ژاپنی هستند و با هدف ترکیب خلاقیت و سرگرمی در تلاش برای ایجاد شادی و سرگرمی همراه با کسب درآمد برای کاربران این پروژه است.

از دیگر افراد تاثیر گذار در این پروژه می توان به Kozo Yamada اشاره کرد. ایشان نیز بنیان گذار این پروژه می باشد که متخصص تولید محتوا و اجرایی کردن استراتژی کسب و کار است و به مدت ۱۵ سال در TV TOKYO تهیه کننده و تولید کننده بوده.

شرکت Digital Entertainment Asset از ۲۶ عضو تشکیل شده که همگی از متخصصین در زمینه های مختلف با هدف ساختن یک اقتصاد و فرهنگ جدید با ترکیب بلاک چین و نوعی فناوری دیجیتال، به عنوان ساختاری جدید برای سرگرمی و کسب درآمد، در این شرکت فعالیت می کنند.


عملکرد پلتفرم PlayMining

عملکرد پلتفرم PlayMining
عملکرد پلتفرم PlayMining

همان طور که گفته شد پلتفرم PlayMining در سال ۲۰۱۸ شروع به فعالیت کرد و در همان ابتدا با هدف کسب درآمد برای خالقان Nft و حفظ حقوق آن ها دست به کار شد و توانست از ۱۰۰ تولید کنند آثار مانگا حمایت کند. خوب است بدانید مانگا به آثار کمدی کمیکی می گویند که در ژاپن رایج می باشد. تنها بین آوریل ۲۰۲۰ تا دسامبر ۲۰۲۱ این خالقان بیش از یک میلیارد ین از ساخت Nft در پلتفرم PlayMining کسب درآمد کردند. این پلتفرم در ۲۶ می سال ۲۰۲۰ اولین پایگاه اقتصادی Play to earn را ایجاد کرد و مدعی است پلتفرم Axie بعد از آن ها شروع به فعالیت کرده است.

پلتفرم PlayMining از سه سرویس که هرکدام عملکرد متفاوتی دارند و همچنین از سه عنصر که این اکوسیستم را به یکدیگر متصل می سازد تشکیل شده است. ابتدا این سرویس ها را باهم بررسی می کنیم.

سرویس ها:

 • بازی ها:

کاربران می توانند با مراجعه به وب سایت رسمی این پروژه از این بازی ها استفاده و کسب درآمد کنند. تاکنون سه بازی: JobTribes که یک بازی نبرد کارتی است و PlayMining Puzzle×JobTribes که یک بازی پازل است و بازی Lucky Farmer اجرایی شده و تلاش تیم این پروژه بر آن است که تا پایان سال ۲۰۲۲ دو بازی دیگر به نام های Cookin’ Burger که یک بازی آشپزی و Graffiti Racer که یک بازی رنگ آمیزی همراه با رقابت است را روانه بازار کند.

خوب است بدانید این بازی ها به صورت آفچین بوده و از مرورگرهای HTML5 برای دسترسی به آن استفاده می شود و تمامی اطلاعات درون بازی از طریق یک Api از داخل بلاکچین گرفته می شود. این ویژگی باعث شده این پلتفرم محیطی جذاب برای توسعه دهندگان باشد.

 • Nft ها:

این پلتفرم دارای یک بازار مخصوص برای خرید و فروش Nft هایی می باشد که در بازی های این پلتفرم کاربرد دارد. این Nft ها از استاندارد ERC721 پیروی می کنند. همچنین این پلتفرم به هنرمندان ژاپنی برای تولید و فروش آثار هنری نیز کمک می کند.

 • Vault:

این بخش یک ساختار انگیزشی را برای کاربران و مشارکت آن ها در این پلتفرم ایجاد کرده است. کاربران فعال در این پلتفرم Nft پاداش می گیرند و کاربرانی که دارایی خود را در این استخرها قفل کنند نیز سود دریافت می کنند. البته تعداد این استخرها در آینده بیشتر خواهد شد.

حال سه عنصری که این اکوسیستم را به هم مرتبط ساخته را معرفی می کنیم.

المان ها:

 • توکن ها:

همان طور که گفته شد این پلتفرم یک ارز به نام Dep دارد اما تیم این پروژه اعلام کرده هر بازی توکن مخصوص به خود را خواهد داشت، که بعد از راه اندازی هر بازی و ایجاد دارایی های درون بازی این توکن ها ایجاد می شود. بنابراین تمامی توکن ها در این پلتفرم، کاربردی مانند: پرداخت ها و کسب درآمد از بازی ها و خرید و فروش Nft ها و تعامل با دیگر کاربران را دارد.

 • زنجیره:

این پروژه از زنجیره اتریوم برای ایجاد و انتقال Nft های خود استفاده می کند اما تیم آن اعلام کرده به زودی از زنجیره اسمارت چین نیز استفاده می شود. بنابراین کاربران می توانند از دو استاندارد BEP20 و BEP721 برای تبادل آثار و دارایی خود استفاده کنند. این پلتفرم به دنبال ایجاد یک زنجیره خصوصی برای پرداخت ها و تراکنش های درون بازی نیز می باشد.

 • دنیای متاورس:

این بخش دقیقا نقطه اتصال بین کاربران و خالقان آثار است. در این دنیا خالقان شهرهایی با یک ملیت خاص و تاریخ مخصوص به خود را می سازند و در صورت جلب توجه کاربران، زمین های این شهرها خریداری می شود و این یک معامله دو طرفه و به نفع طرفین می باشد. خوب است بدانید که این دنیای متاورس در ۴ فاز اجرایی خواهد شد.

“به طور کلی می توان گفت پلتفرم PlayMining با شعار سرگرمی و تفریح برای شما درآمد دارد، می خواهد انقلاب بزرگی در صنعت بازی ها به وجود آورد. و همچنین این پروژه قصد دارد تا انتهای سال ۲۰۲۲ بیش از ۵۰۰.۰۰۰ شغل ایجاد کند.”

برای درک بهتر ساز و کار این پلتفرم و اجزای آن می توانید از تصویر زیر استفاده کنید:

Vision


ویژگی های پلتفرم Dep

ویژگی های پلتفرم Dep
ویژگی های پلتفرم Dep

در این بخش ویژگی های این پروژه را با شما به اشتراک می گذاریم.

 • مولتی چین بودن_این پروژه به دنبال اجرایی کردن برنامه های خود روی تمامی بلاکچین های لایه اولی می باشد.
 • کسب درآمد_ کاربران با فعالیت در بازی ها و یا استیک کردن دارایی خود می توانند از این پلتفرم کسب درآمد داشته باشند.
 • حق مالکیت_ یکی از بزرگترین اهداف این پروژه حفظ حق مالکیت آثار و کمک به هنرمندان و حمایت از آن ها می باشد.
 • تمرکز زدایی_ این پروژه با پشتیبانی از تمامی پروژه های لایه اولی به دنبال تمرکز زدایی در پلتفرم خود است.

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال DEP

تا اینجای مقاله با ارز دیجیتال DEP آشنا شدید و همانطور که گفته شد Dep توکن بومی پلتفرم PlayMining است و از آن برای پاداش به کاربرانی که در بازی‌های این پلتفرم مشارکت دارند استفاده می‌شود. در ادامه به بررسی روند قیمت این رمز ارز خواهیم پرداخت.

ارز دیجیتال DEP در تاریخ ۲۲ آپریل ۲۰۲۰ با قیمت ۰.۰۰۵۳۰۲ دلار در بازار معامله می‌شد و پس از گذشت دو ماه قیمت آن کمی افزایش یافته و در تاریخ ۲۶ ژوئن ۲۰۲۰ برابر با ۰.۰۱۲۷۶ دلار بود. قیمت این رمز ارز از تاریخ ۷ اکتبر تا اوایل سال ۲۰۲۱ یک روند نزولی را طی نموده و در تاریخ ۱۲ آپریل ۲۰۲۱ به سطح قیمت ۰.۰۰۹۷۶۶ دلار رسید.

در اواسط سال ۲۰۲۱ قیمت ارز دیجیتال DEP برابر با ۰.۰۰۶۸۵۴ دلار بود و در اواخر سال یعنی در تاریخ ۲۴ نوامبر به بالاترین سطح قیمت خود که ۰.۰۰۱۷۷ دلار بود، رسید. این رمز ارز سال ۲۰۲۲ را با قیمت ۰.۰۳۸۴۹ دلار آغاز کرد و و در اواسط سال قیمت آن کاهش یافته و به سطح قیمت ۰.۰۱۹۰۵ دلار رسید. در اواخر سال ۲۰۲۲ قیمت ارز دیجیتال DEP برابر با ۰.۰۰۲۵۷۵ دلار بوده و در ابتدای سال ۲۰۲۳ این رمز ارز با قیمت ۰.۰۰۲۵۴۹ دلار در بازار معامله می‌شد. اکنون در زمان نگارش این مقاله یعنی در تاریخ ۲۴ ژوئن ۲۰۲۳ قیمت ارز دیجیتال DEP برابر با ۰.۰۰۱۷۲۳ دلار می‌باشد که شما می‌توانید روند قیمت این رمز ارز را بر روی نمودار مشاهده کنید.

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال DEP
بررسی روند قیمت ارز دیجیتال DEP

کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال DEP

کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال DEP
کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال DEP

دو کیف پول نرم افزاری متامسک و تراست از جمله کیف پول‌های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال DEP می‌باشند. علاوه بر این دو کیف پول، کیف پول نرم افزاری سیف پل نیز از رمز ارز  DEP پشتیبانی می‌کند. این کیف پول‌ها ویژگی‌ها و امکانات مختلفی را به کاربران ارائه می دهند و همگی در قالب اپلیکیشن قابل نصب بر روی تلفن همراه در دو نسخه اندروید و ios می‌باشند.

کیف پول متامسک علاوه بر اینکه قابل نصب بر روی تلفن همراه است، می‌توان از آن به عنوان یک افزونه بر روی مرورگرهای کروم، فایرفاکس و بریو استفاده نمود. این کیف‌ پول‌ها از رمز ارزهای متعددی پشتیبانی می‌کنند و افراد قادر خواهند بود از آنها به راحتی استفاده نمایند.


صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال DEP

صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال DEP
صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال DEP

اگر بخواهیم به تعریف کوتاهی از صرافی‌های ارز دیجیتال بپردازیم، می‌توان بیان نمود که صرافی‌ها بستری برای خرید و فروش رمز ارزهای مختلف از جمله بیت کوین، اتریوم، ریپل، شیبا و … می‌باشند. صرافی متمرکز و غیرمتمرکز دو نمونه از انواع صرافی‌ها هستند که هر کدام دارای ویژگی‌های منحصر به فرد هستند. در صرافی متمرکز یک واسطه به منظور رسیدگی به معاملات وجود دارد و امکان کنترل دارایی را از کاربر می‌گیرد. اما در صرافی غیرمتمرکز اینگونه نیست و کنترلی بر روی دارایی شما ندارد.

از جمله صرافی‌های متمرکز پشتیبانی کننده ارز دیجیتال DEP صرافی بیترکس، هیوبی، بیت مارت و بینگ ایکس می‌باشند که در این صرافی‌ها می‌توان رمز ارز DEP را با جفت ارز USDT مبادله نمود. در صورتی که انتخاب شما صرافی های غیرمتمرکز باشد، می‌توانید برای مبادله رمز ارز DEP از صرافی‌های پنیکیک سواپ و اِم دکس استفاده نمایید.


نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال DEP

نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال DEP
نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال DEP

همانطور که در مقالات متعدد مربوط به ارز دیجیتال بسیار گفته شده است، برای خرید و فروش رمز ارزها می‌توانید از صرافی‌ها استفاده نمایید. در صورتی که کاربران ایرانی قصد استفاده از صرافی‌های خارجی را داشته باشند، باید از قبل در یکی از صرافی‌های ایرانی مقدار مبلغ مورد نظر به ریال را به تتر یا یکی از استیبل کوین‌ها تبدیل نمایند. سپس در صرافی خارجی به ارز دیجیتال DEP تبدیل کنند.

توجه نمایید که صرافی خارجی مورد نظر برای شما کاربر ایرانی تحریم نباشد. در صورت تحریم هر یک از صرافی‌های خارجی شما می‌توانید در صورتی که هر یک از صرافی‌های ایرانی از ارز دیجیتال DEP پشتیبانی کند، از آنها استفاده نمایید. لازم به ذکر است که در صفحه مقایسه قیمت صرافی‌ها در وب سایت زوم ارز تعدادی از صرافی‌های ایرانی برای شما نمایش داده شده است. همچنین می‌توانید برای انجام مبادلات خود از امکانات داخلی کیف پول‌ها همچون سواپ و صرافی داخلی استفاده نمایید.


آینده پروژه Dep

آینده پروژه Dep
آینده پروژه Dep

پلتفرم PlayMining در وب سایت خود یک نقشه راه از خود منتشر کرده است که از سال ۲۰۱۸ تا به امروز اهدافی که برای خود مشخص کرده بودند را اجرایی کرده، اما در این بخش ما به اهداف این پروژه از زمان نگارش این مقاله تا ابتدای سال ۲۰۲۳ را برای شما روشن می سازیم.

 • راه اندازی یک بازی چند نفره که توسط کاربران با یکدیگر اجرایی می شود.
 • پیش بردن استراتژی مولتی چین فاز ۲
 • پیش فروش فاز سوم زمین های متاورسی این پلتفرم
 • اجرای فاز دوم دنیای متاورس PlayMining
 • راه اندازی بخش Study to Earn

تا اینجا اهدافی تا سال ۲۰۲۲ را عنوان کردیم و ازین به بعد اهداف ابتدای سال ۲۰۲۳ را مشخص می کنیم.

 • اجرای فاز سوم دنیای متاورس PlayMining
 • انتشار بیش از ۲۰ بازی
 • ادامه فاز جدید Study to Ear

سخن پایانی درباره ارز DEP

در این مقاله به معرفی ارز دیجیتال DEP و پلتفرم آن یعنی PlayMining پرداختیم. همانطور که گفته شد توکن Dep، ارز بومی پلتفرم PlayMining است که قرارداد هوشمند آن بر بستر بلاکچین اتریوم با استاندارد ERC-20 ایجاد شده است. از این توکن برای پاداش به کاربرانی که دربازی های این پلتفرم مشارکت دارند استفاده می شود و همچنین می‌توان برای خرید Nft در بازار مخصوص به خود این پلتفرم از توکن DEP استفاده کرد. شما می‌توانید برای ذخیره سازی این ارز دیجیتال از کیف پول‌های نرم افزاری تراست، متامسک و سیف پل استفاده نمایید.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “ارز DEP” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید

تیم محتوا
تیم محتوا
محقق و علاقه مند به بلاکچین و ارزهای دیجیتال
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده