آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

صرافی dYdX | آموزش کار با صرافی DYDX

اموزش صرافی dYdX

صرافی dYdX، در این مقاله قصد داریم تا به معرفی یکی از صرافی های غیرمتمرکز با نام dYdX بپردازیم. این پروتکل بر بستر اتریوم پیاده سازی شده است. پلتفرم dYdX معاملات قراردادهای دائمی، مارجین، اسپات، وام گیری و وام دهی را به کاربران ارائه می دهد. لازم است که بدانید برای استفاده از این صرافی نیازی به ثبت نام و احراز هویت نمی باشد.

در ادامه مطالب شما می توانید با پلتفرم معاملاتی dYdX به طور کامل آشنا شوید. در صورتی که قصد دارید از این صرافی غیرمتمرکز برای انجام معاملات استفاده نمایید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

برای مطالعه ی بیشتر در مورد ارز دیجیتال Dydx کلیک کنید

آموزش ویدیویی صرافی Dydx


صرافی dYdX

معرفی پلتفرم dYdX
معرفی پلتفرم dYdX

همانطور که در ابتدای این مقاله خدمت شما کاربران عزیز گفتیم، پلتفرم dYdX یک صرافی غیرمتمرکز است که مبتنی بر شبکه اتریوم می باشد. این پلتفرم امکان انجام معاملات اسپات و مارجین را فراهم می نماید. از دیگر قابلیت های صرافی غیرمتمرکز dYdX می توان به سیستم وام دهی و وام گیری اشاره کرد.

این پلتفرم یکی از پروتکل های Open Source است و زیر ساخت هایی را برای معامله ارزهایی با استاندارد ERC-20 به صورت همتا به همتا ارائه می دهد. در پلتفرم dYdX برای اجرای معاملات قراردادهای دائمی یا Perpetual Contracts از راه حل مقیاس پذیری لایه ۲ استفاده می شود. اما دیگر معاملات مثل مارجین، اسپات، وام دهی و وام گیری همگی در بستر لایه ۱ پروتکل صورت می پذیرند.

در این صرافی کاربران قادر خواهند بود تا قراردادهای لانگ یا شورت دائمی را با اهرم حداکثر ۲۵ انجام دهند. به علاوه این پروتکل به دلیل ارائه محصولات مالی همچون وام دهی و وام گیری که مبتنی بر DeFi می باشند، مورد توجه قرار گرفته است.


بررسی تاریخچه و معرفی بنیانگذاران صرافی dYdX

بررسی تاریخچه و معرفی بنیانگذاران صرافی dYdX
بررسی تاریخچه و معرفی بنیانگذاران صرافی dYdX

پلتفرم معاملاتی dYdX با هدف دسترسی به ابزارهای مالی پیچیده تر از آنچه که در حال حاضر توسط صرافی های غیرمتمرکز موجود ارائه شده است، ایجاد شد. این صرافی در سال ۲۰۱۷ توسط تیم توسعه دهنده آن راه اندازی شد. اولین محصول ساخته شده بر روی dYdX با نام Expo شناخته شد و در اکتبر ۲۰۱۸ عرضه شد.

تیم توسعه دهنده این صرافی را افرادی متخصص در زمینه بلاکچین تشکیل می دهند که می توان موارد زیر را نام برد:

۱.دیوید گوگل David Gogel

این فرد به عنوان سرپرست توسعه و عملیات بنیاد در صرافی dYdX فعالیت می کند. یکی از فارغ التحصیلان رشته اقتصاد می باشد.

۲.آنتونیو جولیانو Antonio Juliano

آنتونیو جولیانو یکی از بنیانگذاران پلتفرم dYdX است و فارغ التحصیل رشته کامپیوتر می باشد. وی سابقه فعالیت به عنوان مهندس نرم افزار در کوین بیس را قبل از تاسیس dYdX داشته است.

۳.لوکاس وی Lucas W

لوکاس وی همانند آنتونیو جولیانو فارغ التحصیل رشته علوم کامپیوتر می باشد. این فرد در dYdX به عنوان مهندس نرم افزار فعالیت می کند.


عملکرد صرافی dYdX چگونه است؟

عملکرد صرافی dYdX چگونه است؟
عملکرد صرافی dYdX چگونه است؟

شبکه اتریوم همواره با مشکلاتی از جمله مقیاس پذیری پایین مواجه است. در واقع در این شبکه امکان انجام حدود ۱۵ تراکنش در هر ثانیه وجود دارد و این تعداد کافی نیست. پلتفرم dYdX قصد دارد تا با استفاده از Rollup مشکل مقیاس پذیری را حل نماید. Rollup در واقع تراکنش ها را خارج از شبکه اجرا می نماید. به علاوه Rollup هزینه گس را در شبکه کاهش می دهد و توان عملیاتی شبکه را افزایش می دهد.

کاربران می توانند از dYdX با اتصال یک کیف پول همانند متامسک که از رمز ارزهای ETH ،DAI و یا USDC پشتیبانی می کند، استفاده نمایند. در صرافی dYdX هر رمز ارز دارای یک استخر وام دهی است و وام گیرندگان و وام دهندگان می توانند با آن ارتباط برقرار کنند.


مزایا و معایب صرافی dYdX

مزایا و معایب صرافی dYdX
مزایا و معایب صرافی dYdX

هر پلتفرم معاملاتی می تواند مزایا و معایبی را به همراه داشته باشد. در ادامه مطالب شما می توانید با چند نمونه از مزایا و معایب پلتفرم dYdX آشنا شوید.

مزایا

 • در پلتفرم معاملاتی dYdX امکان انجام معاملات بلندمدت و کوتاه مدت با لوریج بالا وجود دارد.
 • زمانی که معاملات دائمی Prepetual Contracts انجام می شود، کارمزد گس دریافت نمی شود.
 • در پلتفرم معاملاتی dYdX نرخ استقراض رقابتی ارائه می شود.

معایب

 • صرافی dYdX تنها از سه رمز ارز برای مبادله پشتیبانی می کند.
 • یکی دیگر از معایب dYdX انتخاب محدود برای جفت معاملاتی مارجین است.

بررسی امنیت صرافی dYdX

بررسی امنیت صرافی dYdX 
بررسی امنیت صرافی dYdX

یکی از مواردی که در بحث انتخاب صرافی و انجام معاملات باید به آن دقت نمایید، امنیت پلتفرم معاملاتی می باشد. همانطور که در قسمت های قبلی مقاله گفتیم، صرافی dYdX یک صرافی غیرمتمرکز می باشد و دارایی های کاربران در قراردادهای هوشمند قفل می شود. این امر امنیت صرافی را تضمین می نماید. یکی دیگر از مواردی که امنیت این پلتفرم را تامین می نماید، بلاکچین اتریوم است.


بررسی کارمزد صرافی dYdX

بررسی کارمزد صرافی dYdX
بررسی کارمزد صرافی dYdX

در صرافی dYdX میزان کارمزدها برای معاملات مارجین و یا دائمی متفاوت است. کارمزد معاملات مارجین بر اساس مدل Taker و Maker محاسبه می شود. برای سازندگان سفارش Maker هیچ کارمزدی وجود ندارد اما Takerها کارمزد ۰.۳% دارند.

در معاملات دائمی نیز کارمزد معاملات بر اساس مدل Taker و Maker می باشد. اما تفاوت آن با معاملات مارجین این است که میزان کارمزد به حجم معاملات شما در یک ماه گذشته بستگی دارد. توجه نمایید که هیچگونه کارمزد گس برای معاملات دائمی وجود ندارد.


معرفی توکن DYDX

معرفی توکن DYDX
معرفی توکن DYDX

صرافی dYdX توکن بومی خود را با نام DYDX ارائه داده است که یکی از توکن های با استاندارد ERC-20 است. کاربران می توانند این توکن را از صرافی هایی همچون صرافی هیوبی گلوبال، اوکی اکسچنج، یونی سواپ و سوشی سواپ و … خریداری نمایند. علاوه بر این کاربران قادر خواهند بود با استفاده از استیکینگ یا سپرده گذاری در استخرهای USDC یا DYDX در صرافی dYdX توکن DYDX را بدست بیاورند.

این توکن در صرافی dYdX کاربردهایی از جمله پاداش استخراج نقدینگی برای معامله گران و تخفیف در کارمزد معاملات دارد. در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله ارز دیجیتال DYDX در رتبه ۲۱۲ سایت کوین مارکت کپ قرار دارد.


چه استخرهای برای استیکینگ در صرافی dYdX ارائه می شوند؟

چه استخرهای برای استیکینگ در صرافی dYdX ارائه می شوند؟
چه استخرهای برای استیکینگ در صرافی dYdX ارائه می شوند؟

دو نوع استخر با استفاده از پلتفرم dYdX ارائه می شود:

۱.استخر Safety

این استخر یک شبکه ایمنی برای کاربران ایجاد می کند که توکن های DYDX خود را در اختیار دارند. استخر Safety اطمینان می دهد که کاربران با وجوه واریز شده همچنان بخشی از پاداش ها را متناسب با توکن های خود در استخر دریافت می کنند.

۲.استخر نقدینگی

مجموعه نقدینگی برای دو هدف عمده ارائه می شود که ارائه اثرات نقدینگی در شبکه و تشویق سازندگان حرفه ای بازار برای سرمایه گذاری در این بستر است. بازارسازان بازارهای جدیدی را بر اساس پروتکل لایه ۲ ایجاد خواهند کرد و سهامداران، DYDX را متناسب با توکن های خود در مخزن نقدینگی دریافت می کنند.


صرافی dYdX از چه کیف پول هایی پشتیبانی می کند؟

پلتفرم معاملاتی dYdX از MetaMask ،Coinbase Wallet و لجر Ledger پشتیبانی می کند. همچنین می توانید از WalletConnect برای مبادله با dYdX با کیف پول هایی موبایلی مانند تراست Trust Wallet استفاده کنید.

امن ترین گزینه در میان این کیف پول ها لجر است. اگر Ledger Nano X یا Ledger Nano S دارید، می توانید آن را به متامسک نیز متصل کنید. در تصویر زیر شما می توانید کیف پول های پشتیبانی شده در این صرافی را مشاهده نمایید.

کیف پول های پشتیبانی شده در صرافی
کیف پول های پشتیبانی شده در صرافی

آموزش ترید اسپات Spot در صرافی dYdX

همانطور که در قسمت های قبلی مقاله گفتیم، برای کار با صرافی dYdX نیازی به ثبت نام یا احراز هویت نمی باشد. شما تنها باید کیف پول خود را به این صرافی متصل نمایید. برای ترید اسپات در ابتدا کیف پول خود را متصل نموده، سپس واریز را انجام دهید. در ادامه به آموزش هر بخش خواهیم پرداخت.

آموزش اتصال کیف پول برای ترید اسپات در صرافی dYdX

در صورتی که قصد انجام معاملات اسپات در صرافی dYdX را دارید کافیست تا در ابتدا وارد سایت این صرافی به آدرس dydx.exchange شوید. سپس مراحل زیر را انجام دهید.

۱.در ابتدا گزینه Trade را از بالای صفحه انتخاب نموده و بر روی گزینه Margin کلیک کنید.

روی گزینه Margin کلیک کنید
روی گزینه Margin کلیک کنید

۲.در صفحه ترید، تب Spot را انتخاب نمایید. سپس بر روی گزینه ” CONNECT WALLET ” کلیک کنید.

تب Spot را انتخاب نمایید
تب Spot را انتخاب نمایید

۳.در اینجا از بین گزینه های نمایش داده شده، کیف پول مورد نظر را برای اتصال انتخاب نمایید. ( در اینجا ما کیف پول متامسک را برای اتصال انتخاب نموده ایم. )

کیف پول را برای اتصال انتخاب نمایید
کیف پول را برای اتصال انتخاب نمایید

۴.در این مرحله اعلانی را از طرف کیف پول دریافت خواهید کرد. بر روی گزینه ” Next ” کلیک کنید.

روی گزینه " Next " کلیک کنید
روی گزینه ” Next ” کلیک کنید

۵.در انتها برای انجام فرآیند اتصال، گزینه ” Connect ” را بفشارید.

گزینه " Connect " را بفشارید
گزینه ” Connect ” را بفشارید

نکته: پس از بازگشت به صفحه اصلی شما مشاهده خواهید کرد که کیف پول شما به پلتفرم معاملاتی dYdX متصل شده است.

کیف پول شما به پلتفرم معاملاتی dYdX متصل شده است
کیف پول شما به پلتفرم معاملاتی dYdX متصل شده است

آموزش واریز Deposit برای ترید اسپات در صرافی dYdX

1.در صفحه ترید اسپات با انتخاب گزینه ” Deposit ” می توانید رمز ارزهای خود را به صرافی واریز نمایید.

واریز Deposit
واریز Deposit

2.در این قسمت برای شما پنجره ای باز خواهد شد. قوانین مورد نظر را تایید نموده و بر روی گزینه ” Agree & Login ” کلیک کنید.

قوانین مورد نظر را تایید نموده
قوانین مورد نظر را تایید نموده

۳.سپس در این مرحله گزینه ” SIGN ” را جهت تایید بفشارید.

گزینه " SIGN " را جهت تایید بفشارید
گزینه ” SIGN ” را جهت تایید بفشارید

۴.در این قسمت در صفحه Deposit در ابتدا حسابی که قصد واریز به آن را دارید، انتخاب نمایید. در اینجا باید گزینه ” Spot Account ” را انتخاب نمایید.

سپس در فیلد Asset رمز ارزی که قصد واریز آن را دارید انتخاب نموده و در انتها مقدار را در فیلد Amount وارد نمایید. پس از تکمیل اطلاعات گزینه ” Confirm Deposit ” را بفشارید.

تکمیل اطلاعات
تکمیل اطلاعات

آموزش خرید و فروش یا ترید اسپات Spot در صرافی dYdX

پس از اتصال کیف پول و واریز رمز ارز مورد نظر، شما می توانید به ترید یا خرید و فروش اسپات در صرافی dYdX بپردازید. در ابتدا از بالای صفحه جفت ارز معاملاتی را انتخاب نمایید. شما باید فرم سفارشی که در صفحه زیر مشخص نموده ایم را تکمیل نمایید:

آموزش خرید و فروش یا ترید اسپات Spot در صرافی dYdX
آموزش خرید و فروش یا ترید اسپات Spot در صرافی dYdX
 1. برای خرید گزینه Buy و برای فروش گزینه Sell را انتخاب نمایید.
 2. نوع سفارش خود را تعیین نمایید. سفارشات شامل مارکت Market، لیمیت Limit و استاپ Stop می باشد.
 3. در فیلد Amount مقدار را وارد نمایید.
 4. در فیلد Price کافیست تا قیمت مورد نظر را وارد نمایید. در صورتی که سفارش مارکت را در مراحل قبل انتخاب کرده اید، سفارش شما با بهترین قیمت بازار انجام خواهد شد.
 5. پس از تکمیل اطلاعات گزینه ” Place Limit Order ” را انتخاب نمایید. (این گزینه متناسب با نوع سفارش شما تغییر خواهد کرد. )

توجه: پس از انجام معاملات اسپات، در صورتی که قصد برداشت رمز ارزهای خود را دارید، می توانید گزینه Withdraw را انتخاب نمایید و ادامه روند همانند دیگر صرافی ها می باشد.

گزینه Withdraw را انتخاب نمایید
گزینه Withdraw را انتخاب نمایید

آموزش معاملات مارجین در صرافی dYdX

به صورت کلی معاملات مارجین به معنای قرض گرفتن پول از صرافی برای افزایش سود است. یکی از مزایایی که اینگونه از معاملات دارا می باشند، ایجاد اهرم یا لوریج است. کاربران می توانند با ایجاد لوریج سود بیشتری کسب نمایند. و یا اینکه در مقابل امکان ضرر نیز وجود دارد. در پلتفرم معاملاتی dYdX امکان اهرم گذاری تا ۵X وجود دارد. این بدان معناست که سود حاصل از معامله می تواند تا ۵ برابر بیشتر شود.

در معاملات مارجین صرافی dYdX تنها امکان مبادله سه دارایی DAI ،ETH و USDC وجود دارد. اما این گزینه و یا همان معاملات مارجین یک نکته قابل توجه برای صرافی dYdX به شمار می رود.

برای انجام معاملات مارجین در صرافی dYdX در ابتدا گزینه Trade را انتخاب نموده، سپس بر روی گزینه Margin همانند تصویر زیر کلیک کنید.

آموزش معاملات مارجین در صرافی dYdX
آموزش معاملات مارجین در صرافی dYdX

در ادامه برای انجام معاملات مراحل زیر را انجام دهید.

آموزش اتصال کیف پول برای ترید مارجین در صرافی dydx

پس از وارد شدن به صفحه ترید مارجین، در ابتدا باید کیف پول خود را به صرافی dYdX متصل نمایید.

۱.برای اتصال کیف پول خود می توانید از گزینه ” CONNECT WALLET ” استفاده نمایید. این گزینه در دو جا در دسترس است.

از گزینه " CONNECT WALLET " استفاده نمایید
از گزینه ” CONNECT WALLET ” استفاده نمایید

۲.در پنجره باز شده، کیف پول مورد نظر را برای اتصال انتخاب نمایید.

انتخاب کیف پول
انتخاب کیف پول

۳.در این مرحله پیامی از طرف صرافی برای شما ارسال خواهد شد. بر روی گزینه ” Next ” کلیک کنید.

روی گزینه " Next " کلیک کنید.
روی گزینه ” Next ” کلیک کنید.

۴.در انتها برای اتصال گزینه ” Connect ” را انتخاب کنید.

گزینه " Connect " را انتخاب کنید
گزینه ” Connect ” را انتخاب کنید

آموزش واریز Deposit برای ترید مارجین در صرافی dYdX

برای انجام معاملات مارجین در صرافی dYdX پس از اتصال کیف پول کافیست تا دارایی های خود را به حساب مارجین واریز نمایید. برای این کار پس از وارد شدن به صفحه معاملات مارجین، مراحل زیر را انجام دهید.

۱.در این صفحه در ابتدا گزینه واریز Deposit را انتخاب نمایید. (همانند تصویر ذیل)

گزینه واریز Deposit را انتخاب نمایید
گزینه واریز Deposit را انتخاب نمایید

۲.سپس صفحه ی واریز برای شما باز خواهد شد. در این صفحه شما باید نوع حساب، رمز ارزی که قصد واریز دارید و مقدار آن را وارد نمایید. در انتها برای انجام تراکنش گزینه ” Confirm Deposit ” را انتخاب نمایید.

گزینه " Confirm Deposit " را انتخاب نمایید
گزینه ” Confirm Deposit ” را انتخاب نمایید
 • Destination: حسابی که قصد واریز به آن را دارید.
 • Asset: رمز ارزی که قصد واریز آن را دارید، انتخاب نمایید.
 • Amount: مقدار مورد نظر را برای واریز وارد کنید.

در اینجا موجودی از حساب کیف پولی که به صرافی متصل نموده اید، کسر خواهد شد.

آموزش ترید مارجین در صرافی dYdX

پس از وارد شدن به صفحه معاملات مارجین در صرافی dYdX در ابتدا شما می توانید از بالای صفحه جفت ارز معاملاتی خود را انتخاب نمایید. سپس مراحل زیر را گام به گام طی نمایید.

آموزش ترید مارجین در صرافی dYdX
آموزش ترید مارجین در صرافی dYdX
 1. در این قسمت کاربران باید نوع مارجین تریدینگ خود را انتخاب نمایند. در پلتفرم معاملاتی dYdX دو مدل مارجین تریدینگ به نام های Isolated و Cross ارائه می شود. در معاملات مارجین ایزوله کاربران تنها قادر خواهند بود برای یک دارایی اهرم یا لوریج تعیین کنند. اما در معاملات مارجین کراس اینگونه نمی باشد، و برای همه دارایی های موجود در حساب کاربری امکان اهرم گذاری موجود است.
 2. در این مرحله نوع پوزیشن خود را تعیین نمایید.
 3. در این قسمت مقدار مورد نظر برای انجام معامه مارجین وارد کنید.
 4. سپس می توانید میزان اهرم یا لوریج معامله را در اینجا تعیین کنید.
 5. در انتها گزینه Open Long Position را بفشارید.

توجه: شما می توانید پوزیشن های خود را در پایین صفحه و در قسمتی که در تصویر زیر نشان دادیم، مشاهده نمایید. همچنین می توانید از این قسمت برای بستن پوزیشن های خود استفاده کنید.

پوزیشن ها
پوزیشن ها

.در صورتی که قصد برداشت دارایی خود را داشتید، می توانید بر روی گزینه Withdraw کلیک نمایید.

برداشت دارایی
برداشت دارایی

معاملات قراردادهای دائمی Perpetuals Contracts در صرافی dYdX

اگر بخواهیم به تعریف قرارداد دائمی بپردازیم، می توان گفت قرارداد دائمی یک قرارداد آتی بدون تاریخ انقضا است. در بازار قرارداد دائمی پلتفرم dYdX در حال حاضر ۲۴ ارز دیجیتال پشتیبانی می شود. در این قسمت کاربران می توانند پوزیشن های لانگ و شورت باز کنند و از معاملات خود سود دریافت نمایند. در این بازار حداکثر اهرم یا لوریج ۲۵ می باشد. در ادامه شما می توانید با نحوه کار در بازار قراردادهای دائمی آشنا شوید.

آموزش اتصال کیف پول و ساخت حساب برای انجام معاملات در بازار قراردادهای دائمی صرافی dYdX

برای انجام معاملات در بازار قراردادهای دائمی در ابتدا باید کیف پول خود را به صرافی متصل نمایید. به همین دلیل می توانید از مراحل زیر استفاده نمایید:

۱.پس از وارد شدن به صفحه اصلی صرافی، گزینه Trade را انتخاب نموده، سپس بر روی گزینه Perpetual همانند تصویر زیر کلیک کنید.

گزینه Trade را انتخاب کنید
گزینه Trade را انتخاب کنید

۲.در این صفحه برای اتصال کیف پول، گزینه Connect Wallet را انتخاب نمایید.

گزینه Connect Wallet را انتخاب نمایید
گزینه Connect Wallet را انتخاب نمایید

۳.کیف پول مورد نظر را برای اتصال انتخاب کنید. (در اینجا ما از کیف پول متامسک استفاده نموده ایم.)

کیف پول را برای اتصال انتخاب کنید.
کیف پول را برای اتصال انتخاب کنید.

۴.در این مرحله پیامی از طرف کیف پول ارسال خواهد شد. گزینه ” Next ” را بفشارید.

گزینه " Next " را بفشارید
گزینه ” Next ” را بفشارید

۵.برای تکمیل فرآیند اتصال، بر روی گزینه Connect کلیک نمایید.

گزینه Connect کلیک نمایید
گزینه Connect کلیک نمایید

۶.در این مرحله با انتخاب گزینه ” Generate Start Key ” یک کلید خصوصی منحصر به فرد ایجاد می کند که با استفاده از امضای آدرس اتریوم شما ایجاد می شود.

ایجاد کلید خصوصی
ایجاد کلید خصوصی

۷.پس از انجام مراحل بالا، گزینه ” SIGN ” را بفشارید.

گزینه " SIGN " را بفشارید
گزینه ” SIGN ” را بفشارید

۸.در این صفحه شما قوانینی را مشاهده خواهید کرد. در صورت موافق بودن با قوانین بر روی گزینه ” I agree ” کلیک کنید.

روی گزینه " I agree " کلیک کنید
روی گزینه ” I agree ” کلیک کنید

۹.در اینجا شما باید یک حساب کاربری ایجاد کنید. شما می توانید یک نام کاربری ایجاد کرده و یک آدرس ایمیل برای به روزرسانی های بعدی dYdX و اعلان های حساب وارد کنید.

حساب کاربری ایجاد کنید
حساب کاربری ایجاد کنید

۱۰.در انتها گزینه ” SIGN ” را بفشارید.

گزینه " SIGN " را بفشارید
گزینه ” SIGN ” را بفشارید

توجه: در صورتی که کیف پول شما موجودی نداشته باشد، حساب شما ساخته نخواهد شد. شما باید موجودی کیف پول خود را قبل از ساخت حساب افزایش دهید.

پس از ساخت حساب شما می توانید موجودی حساب خود را افزایش دهید.

آموزش واریز Deposit در بازار قراردادهای دائمی dYdX

پس از ساخت حساب کاربران باید برای انجام معاملات در بازار قراردادهای دائمی dYdX دارایی های خود را واریز نمایند.

در ابتدا از صفحه اصلی صرافی dYdX گزینه Trade را انتخاب نموده و بر روی گزینه Perpetual کلیک کنید.

آموزش واریز Deposit در بازار قراردادهای دائمی dYdX
آموزش واریز Deposit در بازار قراردادهای دائمی dYdX

در این صفحه تب ” Trade ” را انتخاب نمایید.

تب " Trade " را انتخاب نمایید
تب ” Trade ” را انتخاب نمایید

پس از وارد شدن به صفحه ترید بازار قراردادهای دائمی، بر روی گزینه Deposit به منظور واریز کلیک کنید.

گزینه Deposit به منظور واریز کلیک کنید
گزینه Deposit به منظور واریز کلیک کنید

در ادامه در صفحه واریز رمز ارزی که قصد واریز آن را دارید و مقدار را مشخص نمایید. سپس گزینه Confirm را برای تایید تراکنش بفشارید.

تایید تراکنش
تایید تراکنش

آموزش ترید در بخش قراردادهای دائمی صرافی dYdX

همانند قسمت قبل وارد صفحه ترید شوید. پس از واریز موجودی به حساب خود جفت ارز معاملاتی را از بالای صفحه مشخص کنید. در ادامه مراحل زیر را انجام دهید.

آموزش ترید در بخش قراردادهای دائمی صرافی dYdX
آموزش ترید در بخش قراردادهای دائمی صرافی dYdX
 1. تعیین کنید که می خواهید خرید (پوزیشن لانگ) و یا فروش (پوزیشن شورت) انجام دهید.
 2. در این مرحله نوع سفارش خود را مشخص کنید. سفارشات شامل مارکت، لیمیت و استاپ می باشد.
 3. در فیلد Amount مقدار مورد نظر جهت خرید یا فروش را وارد کنید.
 4. در قسمت Leverage اهرم یا لوریج را مشخص کنید.
 5. در انتها گزینه Place market order را برای ثبت سفارش انتخاب نمایید.

نکته: در انتها شما می توانید با کلیک بر روی گزینه Withdraw دارایی های خود را از بخش قراردادهای دائمی برداشت نمایید.

دارایی های خود را از بخش قراردادهای دائمی برداشت نمایید
دارایی های خود را از بخش قراردادهای دائمی برداشت نمایید

بستن پوزیشن در بخش قراردادهای دائمی صرافی dYdX

برای بستن پوزیشن می توانید در فیلد Positions گزینه Close position را انتخاب نمایید. (همانند تصویر ذیل)

بستن پوزیشن در بخش قراردادهای دائمی صرافی dYdX
بستن پوزیشن در بخش قراردادهای دائمی صرافی dYdX

در کادر ترید، جزئیات معامله را بررسی نمایید و یکبار دیگر روی Close position کلیک کنید.

روی Close position کلیک کنید
روی Close position کلیک کنید

آموزش وام گیری Borrowing در صرافی dYdX

برای وام گیری در صرافی غیرمتمرکز dYdX شما در ابتدا باید وارد تب Borrow شوید. سپس وثیقه را واریز نمایید. لازم است که بدانید میزان وثیقه بیشتر از مبلغ وام باید باشد.

در پلتفرم معاملاتی dYdX شما باید ۱۲۵% از مبلغ وام را به عنوان وثیقه واریز نمایید، سپس قادر به وام گیری هستید. توجه نمایید که میزان نسبت وثیقه اگر به کمتر از ۱۱۵% برسد امکان لیکوئید شدن وجود دارد.

برای دسترسی به صفحه وام گیری Borrow، از صفحه اصلی صرافی بر روی گزینه Trade کلیک کرده و گزینه Margin را همانند شکل انتخاب نمایید.

وام گیری Borrowing
وام گیری Borrowing

در این صفحه تب Borrow را همانند شکل زیر انتخاب کنید.

دسترسی به صفحه وام گیری Borrow
دسترسی به صفحه وام گیری Borrow

اتصال کیف پول برای وام گیری در صرافی dYdX

برای واریز وثیقه شما باید در ابتدا کیف پول را طبق مراحل زیر متصل نمایید:

 • پس از وارد شدن به تب Borrow گزینه ” Connect Wallet ” را انتخاب کنید.
گزینه " Connect Wallet " را انتخاب کنید
گزینه ” Connect Wallet ” را انتخاب کنید
 • در این مرحله کیف پول مورد نظر را برای اتصال انتخاب نمایید.
کیف پول مورد نظر را برای اتصال انتخاب نمایید
کیف پول مورد نظر را برای اتصال انتخاب نمایید

پس از اتصال کیف پول شما می توانید برای وام گیری اقدام نمایید.

وام گیری Borrowing در صرافی dYdX

 • در صفحه Borrow در قسمت Borrow Assets دارایی که قصد دارید، وام بگیرید را انتخاب نمایید. لازم است که در این صفحه به نرخ یا APR توجه نمایید.
وام گیری Borrowing در صرافی dYdX
وام گیری Borrowing در صرافی dYdX
 • در این مرحله در فیلد Amount مقداری که می خواهید وام بگیرید را وارد نمایید. سپس می توانید در قسمت ” Account Collateralization ” نسبت وثیقه گذاری را مشاهده نمایید.
مقداری که می خواهید وام بگیرید را وارد نمایید
مقداری که می خواهید وام بگیرید را وارد نمایید
 • در بالای فیلد Account Collateralization گزینه ای به اسم Deposit قرار دارد. این گزینه به شما امکان می دهد تا همزمان با قرض دارایی، میزان وثیقه را واریز نمایید. شما می توانید مبلغ وام را وارد نمایید و میزان وثیقه برای شما نمایش داده خواهد شد.
میزان وثیقه را واریز نمایید
میزان وثیقه را واریز نمایید

پس از وارد نمودن اطلاعات خواسته شده با انتخاب گزینه Borrow و تایید تراکنش، کار شما به اتمام رسیده است.

توجه: شما هر زمان که بخواهید می توانید وام های خود را بازگردانید. فقط کافیست تا گزینه ” Outstanding Borrows ” را انتخاب نمایید. سپس بر روی گزینه ” Repay ” کلیک کنید.

باز گرداندن وام
باز گرداندن وام

اینفوگرافیک صرافی ارز دیجیتال dYdX

اینفوگرافیک صرافی ارز دیجیتال dYdX
اینفوگرافیک صرافی ارز دیجیتال dYdX

کلام پایانی صرافی dYdX

به طور کلی در این مقاله به معرفی کامل صرافی غیرمتمرکز dYdX پرداختیم. این صرافی مبتنی بر شبکه اتریوم است و به کاربران امکان قرض گرفتن وام گرفتن را می دهد. علاوه بر وام گرفتن، کاربران می توانند در این پلتفرم به انجام معاملات اسپات و مارجین بپردازند. امیدواریم که توانسته باشیم آموزش های لازم را در اختیار شما کاربران عزیز قرار دهیم.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله ” صرافی dYdX ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

 

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
saman
2 سال قبل

با سلام
برای وصل کردن کیف پول متامسک حداقل چقدر اتریوم لازم است؟

حسن
2 سال قبل

ممنون از تیم شما

آخرین مقالات منتشر شده