آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

خنک کردن ماینر | چطور دستگاه ماینر خود را خنک نگه داریم؟

خنک کردن دستگاه ماینر

خنک کردن ماینر ، از آنجایی که بعد از خرید دستگاه ماینر یکی از بزرگترین دغدغه های افراد خنک کردن ماینر است .به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم که به آموزش خنک کردن دستگاه استخراج بپردازیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.


فاکتور های اساسی برای استخراج ارزهای دیجیتال را می توان به ۴ بخش کلی زیر تقسیم کرد:

 

 1. هزینه اولیه برای خرید تجهیزات
 2. هش ریت (HashRate) یا توان پردازشی
 3. تولید گرما و صدای زیاد
 4. هزینه برق مصرفی

در این بخش قصد داریم تا به شما آموزش دهیم که خنک کردن دستگاه ماینر به چه صورت انجام می شود ، و اینکه چطور می توانید دستگاه ماینر خود را خنک یا کولینگ (Cooling) نمایید.


خنک کردن دستگاه ماینر به چه صورت انجام می شود؟

خنک کردن دستگاه ماینر به چه صورت انجام می شود؟
خنک کردن دستگاه ماینر به چه صورت انجام می شود؟

سودآوری دستگاه ماینر زمانی که با برق ارزان همراه باشد، برای افرادی که به دنبال فرصت ها هستند بسیار وسوسه کننده خواهد بود. اما استخراج ارزهای دیجیتال گرمای زیادی برای دستگاه و ریگ های کارت های گرافیکی تولید می کنند، مخصوصا برای کسانی که که می خواهند این کار را در مقیاس وسیع تر برای یک فارم استخراج انجام دهند. در اینجا چالش های متعددی برای ماینرها به وجود می آید که چگونه می توان دستگاه های ماینر را خنک کرد؟؟؟؟؟


خنک کردن دستگاه ماینر

 

کولینگ ماینر
کولینگ ماینر

همان طور که در بالا ذکر کردیم خنک کردن دستگاه ماینر هم به نوبه ی خود بسیار مهم می باشد. تاجایی که اگر برای آن برنامه ای ندارید از شما می خواهیم که از خیر این کار بگذرید. زیرا دستگاه تان ممکن است در اولین روزی که شروع به ماینینک کردن باشد، نتواند گرمای زیادی را تحمل کند و بسوزد. مخصوصا اگر در جای خوبی قرار نگرفته باشد.

به طور معمول افراد برای خنک کردن دستگاه از کولر های آبی و گازی و یا فن ها استفاده می کنند. به غیر این روش ها استفاده از نوعی روغن هم مرسوم می باشد.در ادامه هریک از روش ها را شرح خواهیم داد .همراه ما باشید.


روش های خنک کردن دستگاه های ماینر

استخراج کردن بدون داشتن سیستم خنک کننده قوی موجب آسیب جدی به دستگاه شما خواهد شد.بنابراین با توجه به شرایط منطقه ای خود باید یک سیستم خنک کننده مناسب برای استخراج در نظر بگیرید.در ادامه همراه ما باشید تا شما را با انواع روش های خنک کردن دستگاه های استخراج آشنا کنیم.

 • خنک کردن دستگاه استخراج با گردگیری و رفع غبار دستگاه

در فصل تابستان ذرات معلق یا ریزگردها در هوای اغلب استان های کشور افزایش می باید.نفوذ گردوغبارها به درون دستگاه موجب افزایش دمای ماینر می شوند .بنابراین توجه به این نکته ساده ولی مهم می تواند تا حد زیادی به خنک شدن ماینر شما کمک کند.در مناطقی که شدت گردوغبار بالاست توصیه می شود هرجند هفته یکبار و برای سایر مناطق به صورت ماهانه گردگیری و رفع غباردستگاه صورت گیرد.قطعا این روش تاثیر بسزایی در کارکرد ماینر خواهد داشت.

 • خنک کردن ماینر با روش انتقال گرمای محیط به خارج

یکی دیگر از روش های خنکسازی کاهش دمای محیط و سپس انتقال گرما به خارج از محیط است.این کار با استفاده از ایجاد کانال ها و لوله های آماده صورت می گیرد.که از طریق این کانال یا لوله ها گرما را به خارج از محیط ماینر منتقل می کنند.

 • خنک کردن دستگاه استخراج با استفاده از تعویض خمیر سیلیکون

اگر از شروع کار دستگاه ماینر حدود ۶ ماه یا بیشتر گذشته باشد ممکن است متوجه اختلاف دمای یک یا چندی از کارت های دستگاه شوید.در این مواقع علاوه بر گردگیری به تعویض خمیرحرارتی نیاز دارید.برای خرید خمیر سیلیکونی باید نکاتی مانند: منبع قابل اطمینان ، خمیر سیلیکونی با رسانایی حرارتی بالا و…دقت کنید.خمیرهای سیلیکونی z9  و noctua nt-h1 از انواع مناسب خمیرهای سیلیکونی می باشند.

 • خنک کردن دستگاه های ماینر با تجهیزات در مناطق مختلف

 

 • در مناطق با رطوبت کم

استفاده از کولرهای آبی سلولزی در اغلب نقاط کشور ایران که بهلحاظ رطوبتی جزو ماطق کم رطوبت هستند پیشنهاد می شود.کولرهای آبی سلولزی مانند کولرهای آبی پوشالی گردوغبار را وارد محیط نمی کنند و رطوبت کمتری هم به محیط وارد می کنند.

 • در مناطق با رطوبت بالا

در این گونه مناطق ماینینگ توصیه نمی شود اما برای افرادی که علاقمند هستند باید بدانید حداکثر رطوبت نسبی برای محیط استخراج ۶۵ درصد می باشد.از این رو استفاده از کولرهای آبی توصیه نمی شود .در این مناطق خنک کردن ماینر از طریق روغن ماینر توصیه می شود.هرچند که ممکن است هزینه آن بیشتر باشد اما بهترین روش در مناطق با رطوبت بالا استفاده از روغن ماینر است.شایان ذکر است که در این مورد نیز حتما باید از منابع معتبر خریداری شود.


یک نمونه و مثال برای راه اندازی برای ایجاد و راه اندازی سیستم خنک کننده

تصور کنید ما می خواهیم در یک مکان ۱۰۰ متری با ارتفاع ۸ متر کار استخراج را با دستگاه ماینر انجام دهیم. ابتدا می آییم که این آزمایش را در جایی کوچکتر مثلا یک اتاقکی(که در ادامه ی مقاله می گوییم چه نوع اتاقکی) انجام می دهیم. و سپس تجهیزات دستگاه ماینر را در آنجا قرار می دهیم. تا به به این وسیله فضایی که می خواهیم خنک کنیم کمتر شود. حالا می توانیم از دو کولر استفاده کنیم. که یکی از کولرها گازی و دیگری آبی باشد.

بادی که توسط این دو کولر تولید می شود به صورت مستقیم پخش می شود تا خنک کردن این دستگاه ها بهتر صورت گیرد و همچنین کولینگ و خنک کردن دستگاه ماینر از این طریق بسیار ساده تر می باشد.

هچنین برای خروج هوای گرم موجود در اتاق به یک خروجی گرما نیاز داریم. که می توانیم از دو لوله گرانولی استفاده کرد.

در این مقاله قیمت اجناس گفته نمی شود به دلیل این که در کشور ما اجناس قیمت ثابت ندارند و هر از چند گاهی قیمت ها تغییر می کنند.


هواکش و نبشی

هواکشی | زوم ارز
هواکش و نبشی برای سیستم خنک کننده ماینر

 

برای خنک کردن دستگاه ماینر نیاز به یک هواکش با ابعاد ۵۰ در ۵۰ داریم. از طرفی هم برای ساختن این اتاقک هم نیاز است که از کارتن پلاست استفاده کنیم. این کارتن از جنس پلاستیک و هچنین بسیار شبیه به کارتن های کاغذی می باشد. با این تفاوت که مقاومت آن خیلی بیشتر از کارتن های کاغذی است و برای ساختن اتاقکمان از قطر دو میلیمتری این کارتن پلاست استفاده می کنیم.

برای چارچوب این اتاقک از نبشی های موجود استفاده می کنیم. البته می توانید از نبشی هایی که برای قفسه زدن به کار می روند استفاده کنید. این نبشی ها اغلب حفره ایی دارند که می توان آن ها را به دیوار متصل و پیچ کرد. حال می توانید دستگاه ای سیک (ISIC) خود را درون این اتاقکی که درست کرده اید قرار دهید.


درب ورودی اتاقک و لوله های انتقال هوا

ما برای خنک کردن دستگاه ماینر خود به موارد دیگری نیز نیاز داریم. که آن پلاست شفاف است. که احتمالا آن هارا جلوی درب سوپر مارکت ها ، مغازه ها و یا گلخانه ها دیده اید که بعضاً با مکنت به هم متصل می شوند.

در آنجا برای این خاطر استفاده می شوند که اجازه خروج گرما و سرما از بیرون به داخل و برعکس داده نشود. از این پلاست می توانید به عنوان درب اتاقکتان استفاده نمایید. و همچنین می توانید برای اینکه دمای اتاقک پایین بیایید سر فن دستگاهتان را از داخل اتاقک ساخته شده به بیرون اتاقک قرار دهید.

برای این که گرما راحتر به بیرون اتاقک انتقال پیدا کند می توانیم از لوله های خرطومی آلمینیومی استفاده کنیم که از این لوله ها بیشتر برای بخاری های گازی صورت می گیرند که اگر از این لوله ها برای خارج کردن گرمای تولید شده دستگاه ها استفاده کنیم کار ما برای خنک نگه ماینرها راحت تر می شود.


پریزهای تایمردار

مورد آخری که باید انجام دهید استفاده از پریز تایمر دار برای خاموش و روشن کردن فن های هواکش می باشد. که می تواند بسیار کار شما را تسهیل بخشد.و برای چنین سیستمی دمای ۲۵ درجه و رطوبت ۳۵ درصد مناسب است.

 

ممنون که تا پایان مطلب آموزش خنک کردن دستگاه ماینر با ما همراه بودید . شما می توانید درباره چگونگی کولینگ ماینر خود سوالات خود را با ما درمیان بگذارید.


بیشتر بخوانید :

محسن عباسپور
محسن عباسپور
کارشناسی ارشد مدیریت مالی | مدرس دانشگاه | تحلیل گر ارزهای دیجیتال

26 دیدگاه دربارهٔ «خنک کردن ماینر | چطور دستگاه ماینر خود را خنک نگه داریم؟;

 1. درود
  اگر در زمان پردازش، برق قطع شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟
  منظورم گرما و آسیبهای ممکنه به دستگاهه
  و اینکه چه راهکاری وجود داره برای این مشکل؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده