آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

توکن Wbtc چیست؟ | آینده توکن Wbtc

توکن Wbtc چیست؟

توکن Wbtc  ، در این مقاله قصد داریم شما را با ارز دیجیتال  Wrapped Bitcoin آشنا کنیم . ارز دیجیتال در واقع شبیه به پول رایج است ولی ماهیت فیزیکی ندارد . ارز دیجیتال برای خرید و فروش و انجام معاملات در بستر اینترنت استفاده می شود. شما می توانید با داشتن این رمز ارزها به سرمایه گذاری بپردازید. اگر شما هم به دنبال اطلاعاتی در زمینه شناخت و نحوه عملکرد ، اهداف و قیمت این ارز دیجیتال هستید گام به گام با ما همراه باشید .


ارز دیجیتال Wrapped Bitcoin چیست؟

خوب همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم ارزهای دیجیتال از جمله گزینه هایی هستند که شما برای سرمایه گذاری می توانید به سراغ آن بروید . ارزهای دیجیتال هر کدام رمزگذاری شده و تحت شبکه بلاک چین گسترش می یابند. ارزهای دیجیتال انواع مختلفی را دارند که ما قصد داریم به بررسی و تحلیل یکی از این رمز ارزها بپردازیم.

ارز دیجیتال Wrapped Bitcoin که با نماد اختصاری WBTC نمایش داده می شود ، مفهوم جدیدی است اما می تواند نقدینگی را در سیستم DeFi به اثبات برساند. ارز دیجیتال Wrapped Bitcoin بدون شک نوآوری جدیدی است که به طور موثر رمز ارز بیت کوین را روی بلاک چین اتریوم پیاده سازی کرده است . تقریبا می توان گفت قیمت هر WBTC با بیت کوین برابراست. یکی از مهم ترین کاربردهای رمز ارز Wrapped Bitcoin قرار گرفتن در پروژه های DeFi است .خوب شاید تا به حال شما هم اسم  DeFi را نشنیده باشید . دیفای یا امور مالی غیر متمرکز کوتا شده کلمه ی Decentralized Finance می باشد که شامل مجموعه ای از برنامه ها که امور مالی و معاملات را به صورت غیر متمرکز انجام می دهند می باشد . در حقیقت دیفای تنها یک پروژه نیست بلکه در دل آن هزاران پروژه مالی غیر متمرکز وجود دارد.


نیم نگاهی به ارز دیجیتال WBTC

نام اختصاری WBTC
نوع ارز TOKEN
عرضه کل ۲۷۱.۲۵۷
مقدار در گردش ۲۷۱.۲۵۷
وب سایت رسمی WBTC.NETWORK
بلاکچین اکسپلور Etherescan.io

Ethplorer.io

Einjinx.io

Ftmscan.com

Explorer.mainnet.maticvijil.com

وایت پیپر https://wbtc.network/assets/wrapped-tokens-whitepaper.pdf
پیج های ارتباط رسمی https://twitter.com/WrappedBTC
سورس کد https://github.com/WrappedBTC/bitcoin-token-smart-contracts
آدرس قرارداد ۰x2260fac5e5542a773aa44fbcfedf7c193bc2c599

 


تاریخچه ارز دیجیتال Wrapped Bitcoin

تاریخچه توکن wbtc
تاریخچه توکن wbtc

در این بخش می خواهیم به زمان عرضه این ارز دیجیتال و افرادی که بنیان گذار این رمز ارز بودند ، بپردازیم . WBTC ها از ابتدای سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه شدند. افرادی همچون Bitgo ، Kyber Network  و Ren با همکاری هم موفق به پیدا کردن روشی برای افزایش نقدینگی در اکو سیستم اتریوم و اینکه چه کسی WBTC را خلق کرده است  ، شده اند. در ادامه مطالب به بحث در ارتباط با اینکه چه موسساتی نقش اصلی در WBTC ها ایفا می کند ، می پردازیم.

تعداد اندکی ازاین موسسات در اکوسیستم WBTC ها نقش کلیدی دارند . حالا می خواهیم چند نمونه از این سازمان ها و افراد که نقش عمده دارند را به شما معرفی کنیم .

 • Custodin از جمله موسساتی است که در دارایی های رمز نگاری شده نقش به سزایی دارد. در بستر ارز دیجیتال WBTC، بیتگو مسئولیت کنترل و انتقال بیت کوین را برعهده دارد.
 • Marchant از جمله معماملاتی است  که نقش کلیدی و برجسته در توزیع ارز دیجیتال WBTCبه وسیله ی سوزاندن WBTC ها برعهده دارد.
 • مورد سوم که نقش عمده و اساسی دارد می توان به کاربران اشاره کرد . کاربران نگهدارنده رمز ارز WBTC هستند . کاربران می توانند از WBTC ها برای انتقال و معاملات مثل تمامی توکن  ERC20 در اکوسیستم اتریوم استفاده کنند.

تا کنون اطلاعاتی در زمینه تاریخچه و بنیان گذاران رمز ارز WBTC به دست آوردیم . اگر می خواهید دانش شما در زمینه نحوه عملکرد این ارز دیجیتال افزایش یابد ، پس با ما همراه باشید.


ارز دیجیتال WBTC  چه مشکلی را حل می کند ؟

در این قسمت می خواهیم به سراغ نحوه عملکرد این رمز ارز در حل مشکلات  بریم . خوب تا اینجای کار با این ارز دیجیتال و تاریخچه و بنیان گذاران آن آشنا شده اید، حالا می خواهیم بدانیم این رمز ارز چگونه عمل می کند . DeFi و یا همان سیستم مالی غیر متمرکز بر روی بلاک چین اتریوم فعالیت می کند و نگهدارنده ی بیت کوین هیچگونه دسترسی به انتخاب گسترده برنامه های سیستم DeFi که شامل ویژگی هایی مثل وام دادن ، وام گرفتن و مبادله کردن است ، ندارند.

رمز ارز های WBTC به انتقال ارزش بیت کوین به بلاک چین اتریوم کمک می کنند به همین دلیل است که کاربران می توانند ، شروع به تولید کردن بیشترین سرمایه به همراه ارز دیجیتال بیت کوین کنند.


چگونه رمز ارز بیت کوین را به ارز دیجیتال WBTC تبدیل کنیم ؟

تبدیل wbtc به بیت کوین
نحوه تبدیل wbtc به بیت کوین

با طی کردن مراحل زیر می توانیم رمز ارز بیت کوین را به WBTC ها تبدیل کنیم .

در مرحله اول این فرآیند برای تبدیل بیت کوین به WBTC ، یک کاربر ممکن است با هیچ یک از پلتفرم هایی که در Marchant در صفحه الگوهای WBTC برچسب زده شده است ، مواجه نشود .

در مرحله دوم یک کاربر مستلزم بازبینی کردن مشخصات خود از طریق دانستن مراحل پروسه است . بعد از آن ، کاربر بایستی ارز دیجیتال بیت کوین خود را به کیف پول بیت کوین merchant انتقال دهد. بعد از اینکه merchant بیت کوین را دریافت کرد ، به custodian و BitGo اعلام خواهد کرد که مقداری ارز دیجیتال WBTC ساخته شده است. پس از به دست آوردن ۶ تایید در داد و ستد بیت کوین ، custodian ارز دیجیتال WBTC را هم ارز خواهد کرد.

و در آخر، رمز ارز WBTC  به کیف پول کاربران اتریوم فرستاده خواهد شد. در اینجا شما روندی که باید بیت کوین را به WBTC تبدیل کنید ، مشاهده می شود . در ادامه ما به توضیح اینکه چگونه ارز دیجیتال WBTC خود را به رمز ارز بیت کوین تبدیل کنید ، می پردازیم.

فرآیند تبدیل ارز دیجیتال WBTC به رمز ارز BTC

در این قسمت ما می توانیم پس از طی کردن ۶ مرحله ارز دیجیتال WBTC خود را به رمز ارز بیت کوین تبدیل کنیم .

 1. در ابتدا کاربر باید شروع به در خواست آزادسازی بیت کوین از بستر WBTC ها کند.
 2. پس از آزاد سازی ، merchant یک معامله سوخته برای تعدادی از ارزهای دیجیتال WBTC باز خرید می کند. مرچنت در واقع به فرآیندی اطلاق می شود که عمل خرید و فروش این توکن را انجام می دهد.
 3. در مرحله سوم ، پس از تایید ۲۵ بلوک اتریوم ، custodian ارزش تعدادی از بیت کوین ها را به آدرس بیت کوین merchant انتقال می دهد.
 4. پس از آن ، custodian تراکنش سوخته اتریوم را کامل می کند .
 5. در مرحله پنجم این فرآیند ، کاربران متحمل به انجام شیوه KYC(Know Your Customer) در آزاد سازی بیت کوین می شوند. که در قسمت قبل به توضیح آن پرداختیم.
 6. پس از انجام شدن مراحل قبل ، merchant ارز دیجیتال بیت کوین را به آدرس کیف پول کاربر مورد نظر ارسال می کند.

خطر احتمالی استفاده از ارز دیجیتال WBTC

یکی از بزرگترین نگرانی ها در زمینه استفاده از رمز ارز WBTC مرکزیت یافتن و امنیت است. تمامی پشتوانه پولی بیت کوین در BitGo به صورت مستقل انباشته شده است. BitGo دیدگاهی به عنوان نقطه مرکزی ورشکستگی است ، زیرا آن تنها سرپرستی custodian WBTC را در لحظه انجام می دهد. اگرچه ، کاربران اطمینان کامل به BitGo برای ذخیره امن ارز دیجیتال بیت کوین خود دارند .

بسیار مهم است که متذکر شویم BitGO یکی از مشهورترین سازمانهای متمرکز در جهان است و به عنوان یکی از پیشرفته ترین پروتکل های امن کوین به کار می رود. پس از شناخت کافی این ارز دیجیتال و آشنایی با فرآیندهای تبدیل این ارز در ادامه مطالب به سراغ ویژگی های ارز دیجیتال WBTC می رویم.


ویژگی های ارز دیجیتال WBTC

در نوشته های پیشین گفتیم که این ارز دیجیتال یک توکن اتریوم در اکوسیستم اپلیکیشن های غیرمتمرکزاست . از ویژگی های منحصر به فرد این ارز دیجیتال می توان از امکان پیاده سازی برنامه های غیرمتمرکز برای قرض گرفتن یا وام دادن استفاده کرد. علاوه بر این ویژگی که گفته شد ، در ارز دیجیتال WBTC در مقایسه با بیت کوین ، امنیت و اعتماد وجود ندارد چون این رمز ارز به جای استفاده از کد مخصوص نیازمند به سازمان ها و کاربران است.


آینده توکن Wbtc

پیش‌بینی آینده هر ارز دیجیتالی، از جمله WBTC، کار دشواری است و به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله:

 • شرایط کلی بازار: رونق کلی بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند به افزایش تقاضا برای WBTC و سایر دارایی‌های دیجیتال منجر شود.
 • پذیرش: افزایش پذیرش WBTC توسط صرافی‌ها، پلتفرم‌های DeFi و کاربران، می‌تواند به رشد قیمت و استفاده از آن کمک کند.
 • رقابت: ظهور سایر توکن‌های بیت‌کوین رپد شده یا دارایی‌های دیجیتال جایگزین می‌تواند سهم بازار WBTC را به چالش بکشد.
 • توسعه: به‌روزرسانی‌ها و ویژگی‌های جدید برای WBTC می‌تواند کاربرد و جذابیت آن را برای کاربران افزایش دهد.
 • رویدادهای ناگهانی: رویدادهای غیرمنتظره، مانند هک یا مقررات دولتی، می‌توانند تأثیر منفی بر قیمت و چشم‌انداز WBTC داشته باشند.

با در نظر گرفتن این عوامل، کارشناسان مختلف نظرات متفاوتی در مورد آینده WBTC دارند. برخی معتقدند که WBTC به عنوان یک توکن بیت‌کوین رپد شده پیشرو باقی خواهد ماند و تقاضا برای آن به رشد خود ادامه خواهد داد.

برخی دیگر محتاط‌تر هستند و می‌گویند که WBTC با رقابت فزاینده‌ای از سوی سایر دارایی‌های دیجیتال مواجه خواهد شد و ممکن است سهم بازار خود را از دست بدهد.

در نهایت، آینده WBTC به عوامل متعددی بستگی دارد که در حال حاضر قابل پیش‌بینی نیستند. با این حال، WBTC پتانسیل تبدیل شدن به یک دارایی دیجیتال ارزشمند را دارد و به دلیل مزایایی مانند دسترسی‌پذیری، نقدینگی و قابلیت استفاده در برنامه‌های DeFi، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.


قیمت ارز دیجیتال WBTC

قیمت توکن wbtrc
قیمت توکن wbtrc

همانطور که گفتیم WBTC یک ارز دیجیتال است که در زمان نگارش این مقاله در رتبه ۱۳ بازار ارزهای دیجیتال  با ارزش ۳.۹۷ دلار قرار دارد . قیمت این ارز در ابتدای سال ۲۰۲۱ روند صعودی را طی کرده است . و در حال حاضر صرافی Binance.KR با سهم ۱۵.۶۳% بیشترین حجم معاملات را دارا می باشد .


چگونه رمز ارز WBTC را خریداری کنیم ؟

خرید wbtc
نجوه خرید wbtc

همانطور که میدانید ، برای خرید ارزهای دیجیتال باید به صرافی های ارز دیجیتال مراجعه کنیم . صرافی های رمز ارزها به صورت آنلاین و در بستر اینترنت به انجام معاملات می پردازند . و هر کدام از آنها از یک سری ارزها پشتیبانی می کنند . پس از شناخت صرافی هایی که از ارز دیجیتال WBTC پشتیبانی می کنند ، می توانیم ارز مورد نظر را خریداری نماییم .

کاربری که قصد خرید توکن WBTC را دارد ، در ابتدا درخواست خود را به مرچنت ارسال می کند . در صورت تایید هویت کاربر توسط مرچنت  بیت کوین از کاربر دریافت شده و معادل آن توکن WBTC دریافت می کند. خوب حالا در ادامه می خواهیم بدانیم چه صرافی هایی از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند.


صرافی های پشتیبانی کننده ی ارز دیجیتال WBTC

صرافی های wbtc
صرافی های wbtc

در مطالب قبل گفتیم که برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال و انجام معاملات نیازمند صرافی های ارز دیجیتال هستیم . در ادامه مطالب چند نمونه برتر ازصرافی هایی که این ارز دیجیتال را پشتیبانی می کنند ، آورده ایم .

 1. Uniswap : صرافی یونی سواپ یکی از پروژه های DeFi به شمار می رود و یکی از پلتفرم های مبتنی بر اتریوم است.
 2. Curve Finance : این صرافی یک توکن با نام CRV دارد که از اصلی ترین توکن های این شبکه می باشد .
 3. Binance : از جمله بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در دنیا به شمار می رود که میلیون ها کاربر دارد.
 4. OKEx : یکی از صرافی های دیجیتال در معاملات رمز ارزها می باشد که از نظر حجم معاملات در رده دوم جهان قرار دارد.
 5. Coinlist Pro : در تعریف مختصری از صرافی کوین بیس پرومی توان گفت که از توکن XRP پشتیبانی می کند.

پس از انتخاب صرافی مورد نظر به سراغ اینکه چگونه ارز خود را بفروشیم ، می رویم.

 


چگونگی فروش ارز دیجیتال WBTC

برای فروش ارزهای دیجیتال همانند خرید آن باید به صرافی ها مراجعه می کنیم . اما به علت وجود تحریم ها دسترسی کاربران ایرانی به صرافی های خارجی بسیار سخت شده است. به طور کلی تمامی افراد می توانند به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازند و تحت نظر سازمان خاصی نمی باشد . اگر شما قصد فروش ارز خود را در صرافی های خارجی دارید می توانید با تبدیل ارز خود به تتر و یا استیبل کوین ها آن را به فروش برسانید . و در صرافی های ایرانی با تبدیل ارز خود به تومان و یا دلار می توانید اقدام به فروش کنید.


کیف پول ارز دیجیتال WBTC

 هر ارز دیجیتال کیف پول مخصوص به خود را دارد . Ledger Nano S نام کیف پولی است که برای ذخیره سازی ارز دیجیتال WBTC اختصاص داده شده است. کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس از امنیت بالایی برخوردار است . به طور کلی کیف پول های سخت افزاری ارز دیجیتال را بدون نیاز به اینترنت ذخیره می کنند. به همین دلیل ، کیف پول سخت افزاری برای ذخیره مقادیر زیاد از امنیت بالایی برخوردار است. اگر شما در انجام معاملات ارزی سابقه ای ندارید ، احتمال اینکه مورد حمله هکرها قرار بگیرید زیاد است به همین دلیل کیف پول های سخت افزاری می توانند گزینه ی بهتری برای ذخایر ارزهای دیجیتال شما باشند.


سخن آخرتوکن Wbtc

به طور کلی با توجه به بررسی های انجام شده ، ارز دیجیتال WBTC قصد دارد ، رمز ارز بیت کوین را در قالب بلاک چین اتریوم پیاده سازی کند . از مهم ترین اهداف آن می توان به انجام امور مالی غیر متمرکز اشاره کرد.

ممنون از اینکه تا پایان ” توکن Wbtc ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
غزل
3 سال قبل

wbtc همان btc است؟

سعید
3 سال قبل

تشکر – خداقوت

معرفی صرافی های برتر خارجی

آخرین مقالات منتشر شده