آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز سویی چیست؟ | آینده ارز دیجیتال سویی sui

سویی sui چیست؟ سه گانه عدم تمرکز، مقیاس پذیری و امنیت برای موفقیت یک بلاکچین ضروری است. این سه فاکتور پایه و اساس اعتماد را تشکیل می دهد و شبکه را قادر می سازد تا تقاضاهای رو به رشد در شبکه را مدیریت کند و از یکپارچگی بلاکچین محافظت کند.

بلاکچین لایه اولی sui، با تاکید بر تمرکز زدایی، به طور مداوم در تلاش است تا ضمن حفظ اصول اصلی بلاکچین، چالش مقیاس پذیری را برطرف کند. این بلاکچین مدعی شده که ۱۲۰ هزار تراکنش را در ثانیه، بدون ضعف در امنیت و تمرکز زدایی، پردازش می کند. تا انتهای این مقاله تیم زوم ارز را همراهی کنید تا با معماری پروژه sui و ویژگی ها و آینده ی پیش روی این پروژه آشنا شویم.


بررسی ویدیویی ارز SUI

(قسمت اول)

(قسمت دوم)


ارز دیجیتال sui چیست؟

ارز دیجیتال sui چیست؟
ارز دیجیتال sui چیست؟

ارز SUI نقش حیاتی در بلاک چین Sui ایفا می کند. این ارز کوین بومی این بلاکچین می باشد که در ادامه به کاربردهای مهم آن می پردازیم:

 • شرکت در مکانیسم گواه اثبات سهام

یکی از کاربردهای اصلی ارز SUI در بلاک چین Sui، شرکت در اجماع pos این شبکه است. کاربران می توانند توکن های SUI خود را برای شرکت در مکانیسم گواه اثبات سهام در شبکه قفل کنند. با انجام این کار، آنها به امنیت و روند اجماع در شبکه کمک می کنند. خوب است بدانید، کارمزد تراکنش ها در شبکه به کاربرانی که امنیت شبکه را تامین می کنند تعلق می گیرد.

 • کارمزد در شبکه

یکی دیگر از کاربردهای مهم SUI به عنوان کارمزد شبکه می باشد. اگر کاربری قصد انجام تراکنش و یا توسعه دهنده ای قصد اجرای قرارداد هوشمندی را داشته باشد، باید ارز SUI پرداخت کند.

 • ذخیره و انتقال ارزش و دارایی

از این ارز برای انتقال دارایی و یا خرید آنلاین و همچنین برای سرمایه گذاری نیز می توان استفاده کرد. علاوه بر این، برنامه های غیرمتمرکزی که روی این شبکه اجرا می شوند، می توانند از ارز SUI برای فعالیت اقتصادی خود استفاده کنند.

 • تصمیمات حاکمیتی

ارز SUI نقش مهمی در اداره بلاکچین Sui دارند. دارندگان ارز SUI حق دارند در رای گیری ها در مورد موضوعات مهمی مانند ارتقاء پروتکل شرکت کنند. این رویکرد دموکراتیک تضمین می کند که جامعه در تکامل و توسعه شبکه Sui مشارکت دارد.

 • صندوق ذخیره و تعادل در عرضه و تقاضا

SUI با محدودیت عرضه و ذخیره سازی خود، مقیاس پذیری و پایداری پلتفرم Sui را تضمین می کند زیرا با جذب کاربران می تواند عرضه را به گونه ای تنظیم کند که ارز SUI روندی رو به رشدی داشته باشد.


معرفی بنیانگذاران و تاریخچه پروژه sui

معرفی بنیانگذاران و تاریخچه پروژه sui
معرفی بنیانگذاران و تاریخچه پروژه sui

در سال ۲۰۲۱، چهار نفر از متخصصین شرکت متا از این شرکت جدا شده و شرکت Mysten Labs را ایجاد کردند. شرکت Mysten Labs نیز بنیاد sui foundation را ایجاد کرد که محصول آن بلاکچین sui می باشد.

این پروژه در سال ۲۰۲۲ با جذب سرمایه ی ۳۰۰ میلیون دلاری توسط شرکت های نام آشنا و بزرگ سرمایه گذاری، شبکه آزمایشی خودش را راه اندازی کرد. در ادامه در سال ۲۰۲۳ این پروژه شبکه اصلی خود را راه اندازی کرد و رسما بلاکچین sui شروع به فعالیت کرد.

بنیان گذاران این پروژه در تیم تحقیق و توسعه رمزنگاری شرکت متا فعال بودند و بلاکچین Diem که محصول شرکت متا بود را ایجاد کردند. همان طور که می دانید بعد از سخت گیری های مقامات آمریکایی نسبت به ارز دیجیتال رسانه های اجتماعی، پروژه Diem نیز متوقف شد.

اما متخصصین این بخش با تجربه بالایی که در این پروژه داشتند و با تخصص در زمینه برنامه نویسی move و همچنین تکنولوژی بلاکچین و رمزنگاری، شروع به ایجاد بلاکچین sui کردند.

در ادامه دو بنیان گذار این پروژه را معرفی می کنیم:

آقای Evan Cheng که مدیرعامل Mysten Labs می باشد، سابقه زیادی در علوم کامپیوتر و مهندسی نرم افزار دارد. ایشان کار خود را در سال ۱۹۹۲ با لیسانس علوم کامپیوتر و ریاضی از کالج Marietta آغاز کرد و سپس در سال ۱۹۹۶ کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر را از دانشگاه Syracuse دریافت کرد.

Evan سابقه فعالیت در شرکت های بزرگی مانند اپل را دارد که از سال ۲۰۰۵ تا سال ۲۰۱۵ در این شرکت فعال بوده و پس از جدایی از این شرکت جذب شرکت متا شد. ایشان سال ۲۰۱۵ به متا پیوست و سال ۲۰۱۸ مدیر تحقیق و توسعه رمزنگاری این شرکت شد. در نهایت در سال ۲۰۲۱ نیز این شرکت را ترک کرد و شرکت خودش را برای تحقق رویای یک پلتفرم غیرمتمرکز و مقیاس پذیر ایجاد کرد.

Sam Blackshear یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد فنی Mysten Labs می باشد و به دلیل ایجاد زبان برنامه نویسی Move شناخته شده است. او دارای مدرک لیسانس در رشته علوم کامپیوتر و دکترای زبان برنامه نویسی از دانشگاه Colorado Boulder است. ایشان قبل از پیوستن به Mysten Labs در Meta فعالیت می کرد، جایی که در ایجاد زبان Move و تاسیس بلاکچین Libra/Diem نقش مهمی داشت. او همچنین به دلیل کارهایی که در زمینه امنیت بلاکچین، برنامه نویسی مدرن بلاکچین و ایجاد یک زبان برای امنیت ارزهای دیجیتال، کمک های قابل توجهی به این حوزه کرده است، شهرت دارد.


بررسی عملکرد sui و معماری این پروژه

بررسی عملکرد sui و معماری این پروژه
بررسی عملکرد sui و معماری این پروژه

بلاکچین sui یک بلاکچین لایه اولی می باشد که برای رسیدگی به سه گانه بلاکچین یعنی دستیابی به تمرکز زدایی، مقیاس پذیری و امنیت به طور همزمان طراحی شده است. این بلاکچین با تکیه بر سه عامل مهم یعنی مکانیسم اجماع dpos و زبان برنامه نویسی Move و همچنین پردازش تراکنش ها به صورت موازی در تلاش برای رسیدن به یک شبکه پایدار و مقیاس پذیر می باشد.

در ادامه قصد داریم سه عاملی که این پروژه با استفاده از آن ها ایجاد شده را بیشتر بررسی کنیم:

 • زبان برنامه نویسی Move و رویکرد Object محور

برخلاف زبان های قرارداد هوشمند قبلی، Move بر روی Object های قابل برنامه ریزی تمرکز می کند و امکان انتقال سریع و ایمن دارایی را فراهم می کند. Object می توانند تغییر پذیر یا تغییرناپذیر باشند و برای کاربردهای مختلف از جمله NFT و DeFi انعطاف پذیری ارائه می دهند.

دوستان Object یک مفهوم است که داده ها و متدها را پیاده سازی می کند. Object ها در دنیای واقعی می تواند یک کاربر، یک حساب بانکی یا یک محصول باشد اما در دنیای بلاکچین ها می تواند یک تراکنش، بلاک و حساب ها باشد. هر Object دارای یک فیلد مالک است که نحوه استفاده از آن را در تراکنش ها دیکته می کند. با استفاده از Object می توان داده ها را مدیریت کرد و تنها با استفاده از قوانین از پیش تعریف تغییرات را اعمال کرد. در نتیجه خطر دستکاری و آسیب پذیری بسیار کاهش می یابد.

در نظر داشته باشید که هر Object متعلق به یک آدرس ۳۲ بایتی خاص است و فقط برای مالک آن قابل دسترسی است و نه هیچ شخص دیگری.

به بیان ساده، زبان Move با تمرکز بر امنیت، مقیاس ‌پذیری و انعطاف ‌پذیری، تأثیر قابل‌ توجهی بر بلاکچین Sui داشته است. با استفاده از Move، Sui می ‌تواند طیف گسترده ‌ای از برنامه ‌ها، از تراکنش‌ های مالی گرفته تا مدیریت دارایی ‌های دیجیتال را پشتیبانی کند و در عین حال امنیت و کارایی شبکه را تضمین کند. استفاده از زبان Move و آپدیت های بعدی نشان دهنده تعهد Sui به ارائه یک پلتفرم قوی برای توسعه بلاکچین است که قادر به مدیریت پیچیدگی های برنامه های غیرمتمرکز است.

 • اجرای تراکنش ها به صورت موازی

اجرای تراکنش ها به صورت موازی در بلاکچین Sui یک نوآوری است که مقیاس پذیری و توان عملیاتی تراکنش این شبکه را در مقایسه با بلاکچین های دیگر به طور قابل توجهی افزایش می دهد. همین موضوع باعث شده که این بلاکچین بتواند ۱۲۰ هزار تراکنش در ثانیه را مدیریت کند.

اما چگونه Sui توانسته به این توان پردازشی بالا دسترسی پیدا کند؟

Sui معاملات را به دو نوع ساده و پیچیده دسته بندی می کند. تراکنش‌ های ساده، مانند انتقال توکن، می ‌توانند پروتکل اجماع را دور بزنند و تقریباً بلافاصله پردازش کنند. این رویکرد به Sui اجازه می دهد تا حجم زیادی از تراکنش های ساده را بدون نیاز به اجماع انجام دهد و در نتیجه توان عملیاتی را افزایش دهد.

همچنین Sui برای تراکنش های پیچیده، از Narwhal که یک نمودار غیر چرخه ای جهت دار (DAG) است و همچنین از موتور Bullshark استفاده می کند.

Narwhal تراکنش ‌ها را از موتور اجماع جدا می ‌کند و امکان شناسایی سریع تراکنش ‌های منتظر را که نیاز به توافق دارند را فراهم می‌ کند. ماژول Narwhal به عنوانMempool  برای شبکه Sui عمل می کند و از در دسترس بودن داده های ارسال شده به اجماع اطمینان می دهد. Narwhal به عنوان اتاق انتظار برای تراکنش هایی عمل می کند که هنوز در یک بلاک گنجانده نشده اند، دقیقا مشابه معماری های بلاکچین های پیشین.

 Bullshark موتور اجماع است که از Narwhal پیروی می کند، Bullshark نیز مسئول ترتیب خاص این تراکنش ‌ها می باشد. برخلاف مکانیسم های اجماع پیشین، Bullshark از یک مدل بدون ارتباط پیروی می کند. ولیدیتورها در طول فرآیند اجماع ارتباط برقرار نمی کنند زیرا تراکنش ها قبلاً اعتبارسنجی شده اند و DAG در مرحله قبلی یعنی Narwhal هماهنگ شده است. این طراحی به طور قابل توجهی تاخیر و پیچیدگی های اجماع را کاهش می دهد.

شما می توانید ساختار این دو مفهوم را در تصویر زیر مشاهده کنید:

ساختار این دو مفهوم
ساختار این دو مفهوم

حال که با دو مفهوم Narwhal و Bullshark آشنا شدیم، اجازه بدید ببینیم در عمل، این شبکه چگونه یک تراکنش را پردازش می کند:

اجرای موازی شامل تجزیه تراکنش های پیچیده به وظایف کوچک تر و مستقل است که می توانند به طور همزمان پردازش شوند. اما چگونه این تراکنش ها تجزیه می شود؟

هر تراکنش در ابتدا به اجزای تشکیل دهنده آن مانند فرستنده، گیرنده، مبلغ و هر گونه داده یا دستورالعمل اضافی تجزیه می شود. در یک تراکنش، ممکن است چندین کار وجود داشته باشد که بتوان آن ها را به صورت موازی اجرا کرد. به عنوان مثال، یک تراکنش پیچیده شامل چندین انتقال توکن یا تعاملات قرارداد هوشمند را می توان برای هر انتقال یا تعامل به وظایف جداگانه تقسیم کرد. سپس هر یک از این وظایف مستقل از بقیه اجرا می شود. این بدان معناست در حالی که بخشی از یک تراکنش در حال پردازش است، می ‌توان قسمت ‌های دیگر را به طور همزمان پردازش کرد و از ماهیت توزیع ‌شده بلاکچین برای انجام چندین عملیات به طور همزمان استفاده کرد.

اجازه بدید با ذکر یک مثال این مورد را بررسی کنیم:

تراکنشی را در نظر بگیرید که شامل انتقال توکن ها از یک حساب به دو حساب مختلف به طور همزمان است. در یک مدل اجرای متوالی، این تراکنش به صورت یک واحد پردازش می ‌شود و دارایی از فرستنده به گیرنده اول و سپس به گیرنده دوم ارسال می ‌شود. این فرآیند متوالی می ‌تواند زمان ‌بر و ناکارآمد باشد، به ‌ویژه در یک بلاکچین با اکوسیستم بزرگ و پر ترافیک.

اما در مدل اجرای موازی، تراکنش به دو وظیفه تقسیم می‌ شود: یکی برای انتقال توکن‌ ها به حساب اول و دیگری برای انتقال سایر توکن ‌ها به حساب دوم. سپس این وظایف به صورت همزمان اجرا می شوند. این به این معنی است که هر دو انتقال می توانند همزمان اتفاق بیفتند، به طور قابل توجهی زمان کلی تراکنش را کاهش می دهند و توان عملیاتی کل بلاکچین را بهبود می بخشند.

اما پردازش تراکنش ها به صورت موازی چه قابلیت هایی به شبکه اضافه می کند؟

افزایش توان عملیاتی: با پردازش چندین کار به طور همزمان، بلاکچین ها می توانند حجم بسیار بیشتری از تراکنش ها را در هر ثانیه پردازش کنند که مقیاس پذیری و عملکرد آن ها را افزایش دهند.

تجربه کاربر پسند: زمان پردازش تراکنش سریع تر می تواند منجر به تجربه کاربری بهتری شود، زیرا کاربران می توانند انتظار تایید سریع تر و نهایی شدن تراکنش های خود را داشته باشند.

امنیت بالاتر: اجرای موازی همچنین می تواند امنیت را با اجازه دادن به تأیید همزمان چند تراکنش بهبود بخشد، و پنجره فرصت را برای عوامل مخرب برای سوء استفاده از بلاکچین کاهش دهد.

به طور خلاصه، اجرای موازی در فناوری بلاکچین شامل تجزیه تراکنش های پیچیده به وظایف کوچک تر و مستقل است که می توانند به طور همزمان پردازش شوند. این رویکرد به طور قابل توجهی مقیاس پذیری و عملکرد بلاکچین را افزایش می دهد و منجر به زمان پردازش تراکنش سریع تر و تجربه کاربری بهبود یافته می شود.

 • مکانیزم اجماع Delegated Proof-of-Stake (DPoS)

بلاکچین Sui با استفاده از مکانیزم DPoS به دنبال ایجاد یک بستر امن و مقیاس پذیر برای برنامه های غیرمتمرکز می باشد.

در شبکه Sui و مدل اجماعDPoS  به کار گرفته شده ی این شبکه، مجموعه ای ثابت از ولیدیتورها برای پردازش تراکنش ها در هر دوره انتخاب می شود که یک دوره ۲۴ ساعته است. انتخاب این ولیدیتورها بر اساس میزان توکن‌ های SUI است که دارندگان آن‌ ها را در اختیار دارند. این تضمین می ‌کند که منافع ولیدیتورها با منافع بلاکچین Sui همسو باشد.

در نظر داشته باشید پاداش ولیدیتورها از کارمزد تراکنش ها در شبکه و پاداش تولید بلاک جمع آوری می شود. همچنین کاربرانی که به این ولیدیتورها رای داده اند تا آن ها انتخاب شوند نیز، متناسب با مقدار ارز sui که در اختیار این ولیدیتورها قرار داده اند، پاداش دریافت می کنند.

در نهایت این مدل اجماع باعث افزایش سرعت و پردازش تراکنش ها می شود. اما این مدل اجماع یک نکته منفی نیز دارد، در حال حاظر تعداد ۱۰۰ ولیدیتور در این شبکه فعال می باشد و این به این معنی است که شبکه متمرکز تر است و به طور بالقوه در برابر حملات ۵۱٪ آسیب پذیرتر می باشد. البته برای حل این مشکل، بلاکچین sui از ۲۰۰۰ فول نود استفاده می کند و تمرکز زدایی شبکه را افزایش می دهد. این رویکرد به حفظ تعادل بین کارایی و تمرکز زدایی کمک می کند.

به طور خلاصه، مکانیسم اجماع Delegated Proof-of-Stake در بلاکچین Sui نقش مهمی در تایید تراکنش‌ ها، حفظ امنیت شبکه و اطمینان از عملکرد مناسب آن دارد. Sui با انتخاب ولیدیتورها بر اساس توکن ‌های SUI و ارائه پاداش‌ های استیکینگ، قصد دارد یک محیط متعادل و امن برای کاربران و توسعه‌ دهندگان خود ایجاد کند.

خوب است بدانید این پروژه چهار شبکه متفاوت دارد که هر کدام برای هدف خاصی طراحی شده است که در ادامه با این زنجیره ها آشنا می شویم:

Mainnet: این شبکه، زنجیره اصلی پروژه Sui می باشد و تمامی تراکنش ها در این شبکه پردازش و ثبت نهایی می شود.

Testnet: این شبکه، زنجییره آزمایشی پروژه Sui است که قبل از راه اندازی شبکه اصلی هر تغییری و یا باگ عملیاتی روی این شبکه رفع شد و سپس نسخه Mainnet اجرا شد. همچنین توسعه دهندگان از این شبکه رایگان می توانند برای تست قراردادهای هوشمند خود، قبل از راه اندازی نسخه اصلی استفاده کنند.

Devnet: یک شبکه ناپایدارتر که برای توسعه ویژگی های جدید استفاده می شود. توسعه دهندگان می توانند از این شبکه برای کدنویسی آخرین ویژگی های برنامه ریزی شده Sui استفاده کنند.

Localnet: با استفاده از این بخش، شما می توانید زنجیره Sui را در سیستم خانگی خود داشته باشید و یک محیط sandbox را برای توسعه دهندگان فراهم می کند تا عملکردهای Sui را بدون تأثیر بر شبکه های Mainnet آزمایش کنند.

دوستان همان طور که گفته شد بلاکچین Sui، یک بلاکچین لایه اولی مناسب اجرای قراردادهای هوشمند می باشد. اکوسیستم Sui شامل طیف گسترده ای از برنامه های غیرمتمرکز (dApps) در DeFi، GameFi، NFTs، SocialFi است. بلاکچین Sui به دلیل پردازش موازی، در حوزه های پرداخت و انتقال دارایی مانند DeFi، بازی، پرداخت های خرد بسیار پر کاربرد خواهد بود.


بررسی امنیت پروژه sui

بررسی امنیت پروژه sui
بررسی امنیت پروژه sui

دوستان قبل از بررسی امنیتی بلاکچین sui، خوب است در مورد تایید هویت تراکنش ها در این پلتفرم بحث کنیم که باعث شده یک لایه امنیتی مناسبی به این شبکه اضافه شود.

احراز هویت تراکنش در شبکه Sui برای افزایش امنیت در برابر دسترسی غیرمجاز به داده های زنجیره ای طراحی شده است. در ادامه بخش های مختلف این احراز هویت را عنوان می کنیم:

امضای دیجیتال: این بلاکچین نیز مانند سایر شبکه ها از فرآیند رمزنگاری برای تراکنش ها استفاده می کند به این ترتیب هر تراکنش باید با امضاء مالک آن درخواست داده شود.

فرآیند چند امضایی: این شبکه برای بالا بردن سطح امنیتی در برخی موارد از فرآیند چند امضاهایی استفاده می کند. به این ترتیب اگر یک امضاء لو برود، باز دارایی آن حساب در امان می ماند زیرا برای انجام تراکنش به سایر امضاء ها نیاز است.

امضای آفلاین: Sui همچنین از امضای آفلاین پشتیبانی می کند و به شما امکان می دهد با استفاده از دستگاهی که به شبکه Sui متصل نیست یا در کیف پولی که به زبان برنامه نویسی دیگری پیاده سازی شده است، تراکنش ها را امضا کنید. این ویژگی به ویژه برای افزایش امنیت با کاهش خطر لو رفتن کلید خصوصی مفید است.

zkLogin: یکی از ویژگی های منحصر به فرد شبکه Sui، zkLogin است که از گواه دانش صفر برای فعال کردن تراکنش ها از یک آدرس با استفاده از اعتبار OAuth استفاده می کند. این مکانیسم حریم خصوصی و امنیت را در حین احراز هویت کاربر افزایش می ‌دهد و تضمین می‌ کند که تراکنش‌ ها می‌ توانند به طور ایمن بدون افشای اطلاعات حساس پردازش شوند.

به بیان ساده با استفاده از zkLogin کلیدهای موقتی ایجاد می شود که بعد از انجام تراکنش از بین می رود. این ویژگی با استفاده از مفهوم OAuth به دست می آید.

OAuth که مخفف Open Authorization است، یک پروتکل باز برای مجوزی است که به برنامه ‌ها امکان می‌ دهد به داده‌های خصوصی از وب ‌سایت دیگری بدون اشتراک ‌گذاری نام کاربری و رمز عبور کاربر دسترسی داشته باشند.

اما در ادامه به بررسی امنیتی خود بلاکچین sui می پردازیم:

امنیت بلاکچین Sui توسط یک فرآیند حسابرسی جامع که توسط QuillAudits، که یک شرکت متخصص در امنیت قراردادهای هوشمند می باشد بررسی و ممیزی شده است. QuillAudits بر بررسی آسیب‌ پذیری‌ های بالقوه در کد و ارائه راه‌ حل ‌های مؤثر برای محافظت از پلتفرم، اطمینان از اعتماد استیکرها به اکوسیستم Sui تمرکز دارد. این نشان می دهد که بلاکچین Sui امنیت را در اولویت قرار می دهد و اقدامات پیشگیرانه ای را برای اطمینان از ایمنی قراردادهای هوشمند خود انجام داده است.

با توجه به وضعیت بلاکچین Sui (در زمان نگارش این مقاله)، از جمله هر گونه مشکلی مانند هک یا نگرانی های متمرکز، منابع ارائه شده به صراحت به هیچ گونه نقض امنیتی یا مشکلات متمرکز سازی اشاره نکرده اند.

به طور خلاصه، به نظر می رسد که بلاکچین Sui تمرکز زیادی بر امنیت دارد، همان طور که ممیزی های انجام شده توسط QuillAudits نشان می دهد. در منابع ارائه شده هیچ اشاره صریحی به نقض امنیتی یا مسائل متمرکز سازی نشده است. توسعه و حضور برنامه‌ های غیرمتمرکز در شبکه Sui از ماهیت غیرمتمرکز آن و تلاش‌ های مداوم برای تضمین امنیت و اعتماد در اکوسیستم آن خبر می‌ دهد.


بررسی ویژگی های پروژه sui

بررسی ویژگی های پروژه sui
بررسی ویژگی های پروژه sui

در این بخش مهم ترین ویژگی های شبکه Sui را عنوان می کنیم:

 • حاکمیت

دارندگان توکن SUI در تصمیمات حاکمیتی شرکت می کنند و توسعه آینده بلاکچین SUI را شکل می دهند. این ویژگی تضمین می کند که شبکه مطابق با نیازها و ترجیحات کاربران خود تکامل می یابد.

Sui به دارندگان ارز خود اجازه می دهد تا توکن های SUI خود را در شبکه قفل کنند و به امنیت شبکه کمک کرده و در ازای آن پاداش دریافت کنند. این مشارکت کاربران برای حفظ سلامت و امنیت شبکه ضروری است.

 • رویکرد Objects محور

معماری Sui حول Objects ساخته شده است که هر کدام دارای ویژگی های قابل برنامه ریزی و ذاتی هستند. این Objects ها در زنجیره ذخیره می شوند و شفافیت و امنیت را فراهم می کنند. Objects ها می توانند Objects دیگری داشته باشند که امکان ترکیب پذیری و تطبیق پذیری را در اکوسیستم Sui فراهم می کند.

 • اجرای تراکنش موازی

برخلاف بسیاری از بلاکچین های دیگر که تراکنش ها را به صورت متوالی پردازش می کنند، Sui از معماری Objects خود برای اجرای موازی تراکنش ها بهره می برد. این رویکرد کارایی پردازش تراکنش را افزایش می دهد و پتانسیل تراکم شبکه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

 • استفاده از مفهوم گواه اثبات دانش صفر zk proof

ادغام اثبات های دانش صفر (ZK) برای حفظ حریم خصوصی و ناشناس بودن یکی از ویژگی های Sui است. این امر حریم خصوصی کاربر را از طریق یک سیستم تعبیه شده در ZK و OpenID برای ورود تضمین می کند و نگرانی های مربوط به حریم خصوصی در فضای Web3 را برطرف می کند.

 • مقیاس پذیری

شبکه Sui به گونه ای طراحی شده است که با تقاضا رشد کند و اطمینان حاصل کند که می تواند حجم فزاینده ای از تراکنش ها و داده ها را بدون به خطر انداختن عملکرد مدیریت کند. لازم به ذکر است که این شبکه توانایی پردازش ۱۲۰ هزار تراکنش در ثانیه را دارد.

 • اجرای قرارداد هوشمند

بلاکچین Sui یک زیرساختی را ارائه می دهد که هم کاربر پسند و هم امن می باشد و ایجاد و استقرار قراردادهای هوشمند را برای توسعه دهندگان آسان تر می کند.

 • تأیید هویت

Sui از احراز هویت با استفاده از اعتبارنامه وب پشتیبانی می کند که تجربه ورود یکپارچه را برای کاربران فراهم می کند و امنیت را با کاهش نیاز به چند رمز عبور افزایش می دهد.

 • هویت تایید شده اختیاری

کاربران این گزینه را دارند که شناسه OAuth مورد استفاده برای استخراج آدرس Sui خود را تأیید کنند. این ویژگی به‌عنوان پایه ‌ای برای یک لایه هویت روی زنجیره قابل تأیید عمل می ‌کند و شفافیت و قابل اعتماد بودن اکوسیستم Sui را افزایش می‌ دهد.


بررسی اهداف پروژه sui

بررسی اهداف پروژه sui
بررسی اهداف پروژه sui

هدف بلاکچین Sui دستیابی به انواع مختلفی از اهداف مهم برای اطمینان از موفقیت در بین بلاکچین ها می باشد. در این بخش مهم ترین اهداف بلاکچین Sui را بیان می کنیم:

 • مقیاس پذیری

Sui بر ارائه یک زیرساخت مقیاس پذیر تمرکز دارد که می تواند حجم فزاینده ای از تراکنش ها و داده ها را بدون به خطر انداختن عملکرد مدیریت کند.

 • امنیت بالا

Sui برای محافظت از شبکه و کاربران خود در برابر دسترسی و حملات غیرمجاز، امنیت را در اولویت قرار می دهد، که شامل پیاده سازی راه حل ها و مکانیسم های رمزنگاری پیشرفته برای محافظت از تراکنش ها و داده ها است.

 • تمرکز زدایی

بلاکچین Sui قصد دارد درجه بالایی از عدم تمرکز را حفظ کند تا اطمینان حاصل شود که هیچ نهاد واحدی بر شبکه کنترل ندارد. این فاکتور مهم با استفاده از مکانیسم dpos قابل دستیابی می باشد.

 • اکوسیستم کاربر پسند

Sui به دنبال ایجاد یک اکوسیستم کاربر پسند است که برای طیف وسیعی از کاربران، از توسعه دهندگان گرفته تا کاربران معمولی، قابل دسترسی باشد که شامل کیف پول‌ ها و ابزارهایی با استفاده آسان است که تعامل با بلاکچین را تسهیل می‌ کند.

 • اقتصاد پایدار

با معرفی صندوق ذخیره سازی و استفاده از توکن SUI برای عملیات های مختلف، هدف Sui ایجاد یک اقتصاد پایدار است که مشوق مشارکت در شبکه است.

Sui بر تقویت نوآوری در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن های غیرقابل تعویض (NFT) با پشتیبانی از انواع پروژه ها و برنامه های کاربردی در این حوزه ها تمرکز دارد. این حوزه شامل مبادلات غیرمتمرکز، پروژه ‌های وام دهی و NFT های پویا است.

 • قابلیت های پیشرفته

Sui به دنبال استفاده از قابلیت های پیشرفته خود، مانند NFT های پویا که به صورت مداوم به روز می شوند و از GameFi پشتیبانی می کنند، برای جذب و حفظ کاربران است. این شامل بازی‌ های کارتی رقابتی، بازی ‌های کشاورزی و اجتماعی، و بازی‌ های مبارزاتی رایگان است.


بررسی آینده پیش روی sui

بررسی آینده پیش روی sui
بررسی آینده پیش روی sui

اما در این بخش قصد داریم با توجه به مواردی که در طول این مقاله به آن اشاره کردیم یک آینده برای این پروژه متصور بشیم. دوستان این پروژه با توان پردازشی بسیار بالایی که دارد عملا نیاز به لایه های دوم و سوم را کنار گذاشته است و می تواند یک اکوسیستم به بزرگی اکوسیستم اتریوم را مدیریت کند.

از همین رو می توان این پروژه را مهم ترین رقیب اتریوم دانست. البته باید در نظر داشته باشید که بلاکچین اتریوم بسیار غیرمتمرکز تر از شبکه Sui می باشد اما Sui توانسته با رعایت عدم تمرکز تا حدودی این فاکتور مهم را در کنار پردازش بالای تراکنش ها به صورت موازی ارائه دهد.

برای صحبت کردن در مورد موفق شدن و یا نشدن این پروژه باید با گذر زمان ببینیم که آیا این پروژه با بزرگ شدن اکوسیستمش، همچنان می تواند با سلامت به کار خود ادامه دهد یا خیر.

اما در نهایت می تواند تصور کرد که این پروژه میراث دار بلاکچین دایم (شرکت متا) خواهد بود و با توجه به عملکرد بسیار خوب این پروژه، می توان یک آینده ای روشن برای این پروژه متصور شد.

ممنون که تا پایان مقاله”سویی sui چیست؟ | آینده ارز دیجیتال سویی sui”همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
محقق و علاقه مند به بلاکچین و ارزهای دیجیتال
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده