آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

کریپتوپانک CryptoPunk چیست؟ | آشنایی با گران ترین توکن های NFT

کریپتوپانک CryptoPunk

کریپتوپانک CryptoPunk؛ در این مقاله قصد داریم تا شما را با یکی از گران ترین توکن های NFT و یا همان توکن های غیر قابل تعویض آشنا نماییم. این توکن ها به نام کریپتوپانک CryptoPunk معروف می باشند. در حال حاضر توکن های غیر قابل تعویض از برجسته ترین و پر اهمیت ترین بحث ها در حوزه ی ارزهای دیجیتال می باشند که در سال ۲۰۲۱ اهمیت این نوع از توکن ها بیشتر شده است. در ادامه مطالب شما با کریپتوپانک و ارتباط ان با NFTها و یا همان توکن های غیر قابل تعویض بیشتر آشنا خواهید شد.


کریپتوپانک CryptoPunk چیست؟

کریپتوپانک CryptoPunk چیست؟
کریپتوپانک CryptoPunk چیست؟

همانطور که در ابتدای این مقاله بیان نمودیم، کریپتوپانک ها در دسته ی توکن های NFT یا غیر قابل تعویض قرار می گیرند. اگر می خواهید اطلاعاتی کامل در ارتباط با توکن های غیر قابل تعویض یا NFT ها دریافت نمایید، می توانید با استفاده از لینکی که در اختیار شما قرار می دهیم با توکن های NFT به صورت کامل آشنا شوید.

تاریخچه پروژه کریپتوپانک به سال ۲۰۱۷ بر می گردد. در واقع این پروژه در ژوئن ۲۰۱۷ پیاده سازی شده است. پیاده سازی این پروژه توسط دو نفر به نام های مت هال Matt Hall و جان واتکینسون John Watkinson صورت گرفته است.

اگر بخواهیم توکن های کریپتوپانک را به شما معرفی نماییم، می توان گفت کریپتوپانک ها تصاویر ۲۴  پیکسلی می باشند که تولید آنها به صورت الگوریتمی بوده است. این توکن ها قبل از انتشار کریپتوکیتیز CryptoKitties وارد بازار شدند و می توان گفت این دو پروژه یعنی کریپتوپانک و کریپتوکیتیز اولین توکن های NFT هستند و از استاندارد توکن ERC-721 در شبکه اتریوم الهام گرفته شده اند.

شما می توانید در ادامه مطالب با انواع کریپتوپانک ها آشنا شوید.


نگاهی اجمالی به توکن های غیر قابل تعویض یا NFT

نگاهی اجمالی به توکن های غیر قابل تعویض یا NFT
نگاهی اجمالی به توکن های غیر قابل تعویض یا NFT

توکن های NFT و یا توکن های غیر قابل تعویض همانطور که از اسمشان مشخص می باشد، توکن هایی می باشند که قابل تعویض نمی باشند. برای مثال در دنیای رمز ارزها می توانید یک بیت کوین را با بیت کوین دیگر تعویض کنید اما در دنیای توکن های NFT به این شکل نمی باشد. این توکن های با صنعت های مختلفی همچون بازی، هنر و کالاهای دیجیتال در ارتباط هستند.

توکن های NFT ویژگی هایی را دارا می باشند که این ویژگی های شامل کمیاب بودن، غیر قابل تقسیم بودن و منحصر به فرد بودن می باشد. لازم به ذکر است که هر کدام از این توکن ها دارای ویژگی منحصر به فردی می باشند و به دلیل اینکه کمیاب می باشند، در دسته ی توکن های نادر قرار دارند.


انواع مختلف کریپتوپانک CryptoPunk

انواع مختلف کریپتوپانک CryptoPunk
انواع مختلف کریپتوپانک CryptoPunk

در طی راه اندازی پروژه کریپتوپانک ۱۰۰۰۰ توکن در بستر اتریوم شکل گرفت. اکثر تصاویر پانک ها تصاویر انسان می باشند که در میان این تصاویر ۸۸ زامبی، ۲۴ میمون و ۹ آدم فضایی وجود دارد که این تصاویری که نام بردیم در دسته ی پانک های ویژه قرار می گیرند. گران ترین مبادله توکن های NFT در ۱۰ مارس ۲۰۲۱ اتفاق افتاد که یکی از همین کریپتوپانک ها با شماره ۷۸۰۴ می باشد و یکی از توکن هایی است که تصویر ان ادم فضایی می باشد و با قیمت ۷.۵ میلیون دلار به فروش رسید.

پانکی که به عنوان گران ترین پانک فروش رفته است توسط یکی از آدرس ها در شبکه اتریوم خریداری شده است . قبل از اینکه گران ترین پانک به فروش برسد، گران ترین توکن توسط هنرمند دیجیتال به نام بیپل Beeple در ۲۴ فوریه سال ۲۰۲۱ به قیمت ۶.۶ میلیون دلار به فروش رفت.

آدرسی که گران ترین پانک یعنی همان پانک آدم فضایی را به فروش رسانده است، این کریپتوپانک را در تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۱۸ با قیمت ۱۲ اتر خریداری کرده است و پس از فروش ان سود بالایی را از فروش این کریپتوپانک کسب نموده است.


کریپتوپانک و NFT ها ( توکن های غیر قابل تعویض)

کریپتوپانک و NFT ها ( توکن های غیر قابل تعویض)
کریپتوپانک و NFT ها ( توکن های غیر قابل تعویض)

همانطور که در مقاله مربوط به توکن های غیر قابل تعویض یا NFTها بیان نمودیم، به عبارتی توکن های NFT یا غیر قابل تعویض توکن هایی می باشند که ویژگی منحصر به فرد خود را نسبت به دیگر رمز ارزها دارا می باشند و این توکن ها همانند سایر ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین قابل تعویض نمی باشند.

برای مثال یک بیت کوین همان ارزش یک بیت کوین را دارد اما در ارتباط با توکن های NFT این موضوع فرق می کند و هر توکن ارزش مشخصی دارد. از ویژگی های این توکن ها می توان به نادر بودن انها اشاره کرد و همچنین می توان گفت این توکن ها در انواع مختلفی وجود دارند. برای مثال تعدادی از انها به صورت بازی، برخی برای آثار هنری و … وجود دارند.

کریپتوپانک ها در ۲۳ ژانویه با فروش پانک ۲۸۹۰ به قیمت ۷۶۱.۸۸۹ دلار مجددا مورد توجه قرار گرفتند. برای این نوع از توکن های NFT پیشنهادات متفاوتی وجود دارد تا بتواند به عنوان یک پروژه جذاب به روند خود ادامه دهد. اکنون نیز کریپتوپانک ها از محبوب ترین توکن های موجود در بازار هنری NFT به شمار می روند.


دلیل ارزشمند بودن کریپتوپانک چیست؟

دلیل ارزشمند بودن کریپتوپانک چیست؟
دلیل ارزشمند بودن کریپتوپانک چیست؟

کریپتوپانک ها کار خاصی را انجام نمی دهند و هیچ عملکرد خاصی در پشت ان نهفته نیست، به همین دلیل افراد بسیاری از محبوبیت کریپتوپانک ها تعجب کرده اند و این موضوع برای انها بسیار شگفت انگیز بوده است.

یکی از سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال در ارتباط با کریپتوپانک ها بیان نموده است که کریپتوپانک ها دارای جذابیت ۸ بیتی هستند و آواتارهای جالبی می باشند. این کریپتوپانک ها به تعداد ۱۰۰۰۰ عدد در بازار وجود دارند و به دلیل اینکه کمیاب می باشند، دلیل کافی برای ارزشمند شدن می باشد. همانطور که گفته شد این کریپتوپانک ها طبق ساختار و الگوریتمی ایجاد شده اند و هر کدام متفاوت می باشند و ممکن است هر کدام الگوی کمیاب تری داشته باشند و این موضوع سبب بالاتر رفتن ارزش انها شده است.

مت هال Matt Hall یکی از بنیان گذاران کریپتوپانک، بیان نموده است که هدف آنها خلق کردن چیزی می باشد که کمیاب و نادر باشد. در واقع زمانی که کریپتوپانک ها به وجود آمدند به صورتی ایجاد شده بودند که امکان تغییر در هیچ یک از انها وجود نداشت.


صنعت هنر و توکن های غیر قابل تعویض NFT

صنعت هنر و توکن های غیر قابل تعویض NFT
صنعت هنر و توکن های غیر قابل تعویض NFT

همانطور که می دانید توکن های NFT در بستر صنعت هنر فعالیت دارند و روز به روز در حال گسترش می باشند. برای مثال هنرمندان می توانند اثرات هنری خود را در قالب یک توکن NFT به فروش برسانند.

برای مثال یکی از هنرمندان به نام لیندسی لوهان Lindsay Lohan نقاشی های خود را در قالب توکن NFT به فروش رساند و یا اینکه جاستین رولند Justin Rolland نیز همین روند را پیش گرفت.

به عبارتی توکن های NFT به هنرمندان کمک زیادی کرد. برای مثال با شیوع ویروس کرونا کار بسیاری از هنرمندان تعطیل شد و توکن های NFT توانست کمک بزرگی به این صنعت بکند. برای مثال در سوم مارس سال ۲۰۲۱ گروه Kings of Leon البومی را منتشر که در قالب یک توکن NFT می باشد.


سخن پایانی

در این مقاله به بررسی کریپتوپانک ها پرداختیم. همانطور که گفته شد کریپتوپانک ها نوعی از توکن های غیرقابل تعویض و یا NFT هستند. کریپتوپانک ها به دلیل اینکه کمیاب می باشند از ارزش بالایی برخوردار می باشند و هر کدام از ویژگی منحصر به فردی برخوردار هستند. تولید کریپتوپانک ها به صورت الگوریتمی است و تصاویر ۲۴  می باشند که بیشتر این تصاویر، تصاویر انسان می باشند اما در میان انها تصاویر زامبی، میمون و آدم فضایی نیز وجود دارد. شما می توانید با خواند این مقاله شناخت لازم در ارتباط با کریپتوپانک ها را به دست اورید.

ممنون از اینکه تا پایان “کریپتوپانک CryptoPunk” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
8 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سارا
2 سال قبل

تشکر فراوان از محتوای خوب شما

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  سارا
2 سال قبل

ممنون از همراهی شما

شهین
2 سال قبل

ممنون از محتوای شما

شقایق
3 سال قبل

تشکر از شما

شقایق
3 سال قبل

تشکر از شما

فرحناز
3 سال قبل

چگونه میتوانم از کریپتو پانک استفاده کنم؟

محسن
3 سال قبل

آیا اطلاعات کریپتوپانک قابل استفادهست؟

تیم محتوا
پاسخ به  محسن
3 سال قبل

نه چندان

آخرین مقالات منتشر شده