آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

NFT چیست؟ | آشنایی با توکن های غیرقابل تعویض NFT

NFT چیست؟

NFT چیست؟، در دنیای ارزهای دیجیتال توکن به ارزهایی گفته می شود که بلاکچین اختصاصی خود را ندارند. تصور کنید که یک اثر هنری دیجیتال را در اینترنت با قیمتی مناسب بخرید و یک توکن دیجیتالی منحصر به فرد به دست آورید که اقتدار شما را بر اثر هنری خریداری شده ثابت می کند. آیا عالی نمی شود؟ به لطف NFTها، این فرصت اکنون وجود دارد. توکن های NFT یا توکن های غیرقابل تعویض نوع خاصی از ارزهای دیجیتال هستند که به دارندگان این امکان را می دهند تا مالکیت خود را بر اقلام واقعی یا دیجیتال اثبات کنند. به زبان ساده، این دارایی های رمزنگاری مبتنی بر فناوری بلاکچین هستند. آنها را نمی توان مانند سایر رمز ارزها مبادله یا معامله کرد.

در این مقاله قصد بر این داریم تا به بحث در ارتباط با توکن های غیر قابل تعویض یا NFT ها بپردازیم. در این نوشته به بررسی ویژگی های این توکن ها خواهیم پرداخت و سعی بر این داریم تا پروژه های این توکن را برای شما معرفی نماییم. اگر شما خواستار شناخت این توکن ها هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نکته: برای مطالعه ی مقاله ی برترین NFTهای ۱۴۰۰ روی این لینک کلیک کنید.

NFT چیست؟ یا توکن غیر قابل تعویض چیست؟

NFT چیست؟ یا توکن غیر قابل تعویض چیست؟
NFT چیست؟ یا توکن غیر قابل تعویض چیست؟

توکن NFT(non-fungible token) که به معنای توکن غیرقابل تعویض می باشد، توکن مخصوص رمزنگاری است که از فناوری بلاکچین برای ارتباط با یک دارایی دیجیتال منحصر به فرد استفاده می کند که قابل تعویض نیست. توکن های غیر قابل تعویض با ارزهای دیجیتال معروف مانند بیت کوین، اتریوم و مونرو تفاوت دارند زیرا آنها قابلیت جابجایی دارند برای مثال می توان یک بیت کوین را با بیت کوین دیگر عوض کنید.

به طور کلی می توان بیان نمود که NFT به معنای توکن های غیرقابل تعویض است که معمولا با استفاده از همان نوع برنامه نویسی مورد استفاده برای ارزهای دیجیتال ایجاد می شوند. به زبان ساده، این دارایی های رمزنگاری مبتنی بر فناوری بلاکچین هستند. آنها را نمی توان مانند سایر ارزهای دیجیتال معادل مبادله یا معامله کرد. اصطلاح NFT نشان می دهد که امکان جایگزین کردن و تعویض کردن آنها وجود ندارد زیرا دارای ویژگی های منحصر به فرد هستند. ارزهای دیجیتال و ارزهای فیزیکی قابل تعویض هستند، به این معنی که می توان آنها را با یکدیگر مبادله کرد.

استفاده از NFT ها در صنایع مختلف گسترش یافته است و این توکن ها با بخش های مختلفی همچون بازی ها و کالاهای دیجیتال در ارتباط هستند و به عنوان یک توکن اتریوم خاص ساخته شده بر اساس استاندارد ERC-721 یافت می شوند. در سال ۲۰۲۱، استفاده از این توکن ها شروع به گسترش سایر بلاکچین ها مانند پروتکل BEP-721 کرد.

در مطالب قبلی گفتیم که توکن های غیر قابل تعویض یا NFT ها بر اساس استاندارد ERC-721 ساخته شدند. در ادامه مطالب می خواهیم ببینیم که منظور از این استاندارد چیست.

توکن ERC-721 اصطلاحی است که برای توصیف توکن های غیر قابل تعویض استفاده می شود. ERC-721 به استانداردهایی هنگام ایجاد NFT در بالای بلاکچین اتریوم اشاره دارد. بنابراین، این یک توکن است که بر اساس استاندارد ERC-721 ساخته شده است. به غیر از NFT، اتریوم ها می توانند در شبکه های غیرمتمرکز دیگری مانند EOS و NEO نیز زندگی کنند. با این حال، این پلتفرم باید دارای قابلیت قرارداد هوشمند و جعبه ای پر از ابزار NFT باشد.

اما در ادامه مطالب می خواهیم بدانیم که منظور از اینکه این توکن ها غیر قابل تعویض هستند، چه می باشد.


قابل تعویض بودن یا Fungibility چیست؟

قابل تعویض بودن یا Fungibility چیست؟
قابل تعویض بودن یا Fungibility چیست؟

تعویض پذیربودن به توانایی یک دارایی برای مبادله با دارایی های مشابه بدون از بین بردن ارزش آن اشاره دارد. قابلیت تعویض پذیری همچنین ویژگی های یک دارایی مانند تقسیم پذیری و ارزش را تعریف می کند.

برای مثال، یک اسکناس ۱۰ دلاری از نظر ارزش با اسکناس ۱۰ دلاری دیگر یکی است. به این ترتیب، وقتی اسکناس ۱۰ دلاری از شخصی قرض می گیرید، لازم نیست دقیقا همان اسکناس را پس بدهید، زیرا نوع دیگری از آن به همان ارزش است.

در ارتباط با ارزهای دیجیتال، یک بیت کوین، همان ارزش یک بیت کوین دیگر را دارد. با این حال زمانی این موضوع تغییر می کند که به توکن های غیر قابل تعویض دسترسی پیدا کنیم. توکن NFT از هر توکن مشابه ارزش متمایزی دارد. دارا بودن ویژگی هایی آنها را منحصر به فرد ساخته است و به همین دلیل غیر قابل تعویض می باشند و دقیقا مانند دارایی های دنیای واقعی مانند سنگ های نادر، آثار هنری و کالاهای لوکس.

توکن های قابل تعویض توکن هایی هستند، که برای یکدیگر قابل معامله هستند و ارزش آنها ثابت می ماند. در مثال بالا بیت کوین، یک توکن قابل تعویض است زیرا صرف نظر از تاریخچه و مالکیت آن ارزش یکسانی دارد.

پس از شناخت توکن های غیر قابل تعویض در ادامه مطالب به بررسی ویژگی های این توکن ها می پردازیم.


تاریخچه مختصری از NFTها

تاریخچه مختصری از NFTها
تاریخچه مختصری از NFTها

اکثر مردم اولین بار در سال ۲۰۲۱ نام NFT را شنیدند. با این حال، توکن ها در واقع تقریبا یک دهه زودتر شروع به کار کردند. کوانتوم Quantum اولین NFT بود که تا کنون ساخته شد. در سال ۲۰۱۴ توسط کوین مک کوی در Namecoin ساخته شد. طی دو سال آینده، چندین NFT دیگر بر روی بلاکچین های پیش از اتریوم راه اندازی شد. با این حال، این پروژه ها نتوانستند به محبوبیت گسترده ای برسند و عمدتا ناشناخته باقی ماندند.

NFTها تنها در سال ۲۰۱۷، زمانی که اولین مجموعه های NFT در بلاکچین اتریوم راه اندازی شدند، شتاب اصلی پیدا کردند. اگرچه این اولین پروژه NFT در اتریوم نبود، CryptoPunks به عنوان یکی از محبوب ترین مجموعه های اولیه شناخته می شود و به شروع واقعی جنبش کریپتو کمک کرد. چهار سال بعد با مجموعه ای از پروژه های خاص در طیف گسترده ای از بلاکچین ها راه اندازی شد. سپس سال ۲۰۲۱ شروع شد و همه چیز واقعا آغاز شد.


عملکرد NFT چگونه است؟

عملکرد NFT چگونه است؟
عملکرد NFT چگونه است؟

تا اینجای مقاله با NFTها آشنا شدید، در ادامه بیایید در مورد نحوه عمکرد NFT مطالبی را بیاموزیم.

توکن های غیرقابل تعویض یا NFT دارایی های رمزنگاری هستند که روی یک بلاکچین قرار دارند. یعنی یک دفتر کل عمومی توزیع شده که تراکنش ها را ثبت می کند. هر NFT حاوی کدهای شناسایی منحصر به فردی است که آنها را از یکدیگر متمایز می کند. این داده ها انتقال توکن ها بین مالکان و تایید مالکیت را آسان می کند.

NFTها دارای ارزشی هستند که توسط بازار یعنی عرضه و تقاضا  و مواردی دیگر همچون در دسترس بودن، سابقه مالکیت و… تعیین می شود و می توان آنها را به همان روشی که دارایی های فیزیکی می تواند خرید و فروش کرد. NFTها نمایش دیجیتالی دارایی ها هستند، و همچنین می توانند آیتم های دنیای واقعی مانند آثار هنری و املاک و مستغلات را نشان دهند. توکن کردن دارایی های ملموس دنیای واقعی به این روش توسط برخی از کاربران برای کارآمدتر کردن خرید، فروش و تجارت انها و همچنین کاهش احتمال تقلب در نظر گرفته می شود.


ویژگی های توکن NFT چیست؟

ویژگی های توکن NFT چیست؟
ویژگی های توکن NFT چیست؟

از جمله ویژگی های این توکن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نادر بودن: ارزش NFTها از کمبود آنها ناشی می شود. اگر چه توسعه دهندگان NFT می توانند هر مقداری برای این توکن های غیر قابل تعویض ایجاد کنند، اما اغلب برای افزایش نادر بودن، توکن ها را محدود می کنند.
 2. غیر قابل تقسیم بودن: از دیگر ویژگی های این توکن ها به شمار می رود و بییشتر توکن های غیر قابل تعویض در واحد های کوچکتر قابل تقسیم نیستند. برای مثال شما یا کل یک قطعه ی هنری دیجیتال را خریداری می نمایید و یا اصلا خریداری نمی کنید.
 3. منحصر به فرد بودن: این شاید مهمترین ویژگی این توکن ها باشد. NFTها یک تب اطلاعات دائمی دارند که منحصر به فرد بودن آنها را ثبت می کند. این به معنی می باشد که هرکدام از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند.

حال که با ویژگی های توکن های غیر قابل تعویض آشنا شدیم، وقت آن رسیده است تا با مزایای این توکن ها نیز آشنا شویم.


مزایای توکن های NFT

مزایای توکن های NFT
مزایای توکن های NFT

توکن های غیر قابل تعویض ، دیدگاه جدیدی را در تعاملات دیجیتال ایجاد می کنند . سه مزیت توکن های NFT برابر است با :

 1. آنها قابل انتقال هستند، بر خلاف توکن های قابل تعویض در صرافی، NFTها در بازارهای خاص خریداری یا فروخته می شوند. با این حال ارزش آنها به منحصر به فرد بودن آنها بستگی دارد.
 2. این توکن ها معتبر هستند، فناوری بلاکچین توکن های غیر قابل تعویضی را ارائه می دهد که شما می دانید NFT شما واقعی است، زیرا ایجاد جعل با یک فناوری تغییرناپذیر و غیر متمرکز تقریبا غیر ممکن است.
 3. توکن های غیر قابل تعویض حقوق مالکیت را حفظ می کنند، این موضوع باز هم، به استفاده NFTها از پلتفرم های غیرمتمرکز اشاره دارد که در آن هیچ مالکی نمی تواند داده ها را تغییر دهد.

اگر شما هم خواستار شناخت موارد مورد استفاده این توکن ها هستید، در ادامه مطالب با ما همراه باشید.


آموزش ویدیویی NFT چیست؟


موارد مورد استفاده از توکن های غیرقابل تعویض NFT

موارد مورد استفاده از توکن های غیرقابل تعویض NFT 
موارد مورد استفاده از توکن های غیرقابل تعویض NFT

NFTها به هنرمندان این امکان را می دهند که بدون اتکا به پلتفرم های متمرکز مانند گالری های هنری، مستقیما از هنر خود درآمد کسب کنند. این توکن ها در موارد مختلفی همچون بازی ها، دارایی های دیجیتال، هویت و کلکسیون ها مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه مطالب قصد داریم تا به شرح هریک بپردازیم.

 • بازی

توکن های NFT در صنعت بازی بسیار محبوب هستند زیرا این توکن ها برخی از مشکلات ذاتی آن را برطرف می کنند. برای مثال، بازی های برتر مانند Fortnite فروش لوازم جانبی نادر مانند اسلحه را ممنوع می کند اما اگر آیتم هایی را که بازی دارا می باشد به توکن تبدیل نماییم می توانیم در خارج از بازی و در صرافی های آنلاین ارز دیجیتال آن را به فروش برسانیم.

 • دارایی های دیجیتال

در این بخش شما می توانید در واقع با استفاده از این توکن های غیر قابل تعویض در دنیای مجازی فعالیت کنید و در صورت تمایل دارایی های خود همانند زمین، خانه و … را معامله کنید.

 • هویت

توکن های NFT برای مبارزه با سرقت هویت بسیار ایده آل می باشند. نمونه هایی از مواردی که می توانند برای نشان دادن هویت دیجیتالی شوند شامل، مدارک تحصیلی، سوابق پزشکی و یا حتی ظاهر ما هستند.

علاوه بر این، هنرمندان می توانند کارهای خود را برای اهداف حق چاپ به NFT تبدیل کنند. در واقع هنرمندان می توانند با استفاده از آن از کپی آثار خود جلوگیری به عمل آورند.

 • کلکسیون ها

NFTها طلوع جدید را در دنیای کلکسیون ها به وجود می آورند. در واقع شما می توانید کلکسیون های قدیمی خود را که از ارزش بالایی برخوردار هستند به صورت توکن در اختیارداشته باشید.

 • موسیقی

موسیقی دانان نیز با به اشتراک گذاشتن مستقیم آهنگ های خود با مصرف کنندگان خود و حذف پلتفرم های شخص ثالث، وارد این روند شده اند. این ویژگی درآمد بیشتری به ارمغان می آورد و به آنها اجازه می دهد مستقیما با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند. NFTها همچنین از فروش مجدد بعدی پشتیبانی می کنند که در آن سازنده محتوا می تواند از آنها حق امتیاز کسب کند. چندین بازار NFT مانند OpenSea این گزینه را دارند و منبع اصلی درآمد غیرفعال برای بسیاری از هنرمندان و سازندگان محتوای دیجیتال است.

 • املاک و مستغلات

املاک و مستغلات حوزه دیگری است که توکن های غیرقابل تعویض NFT در آن می درخشند. زمین های مجازی را می توان به عنوان NFT فروخت. پلتفرم های بلاکچین مانند دیسنترالند Decentraland و سندباکس The Sandbox نمونه های محبوب در این فضا هستند. املاک مجازی مانند خانه دیجیتالی Mars House به عنوان اولین خانه NFT به قیمت ۵۰۰ هزار دلار فروخته شد. NFTها همچنین برای نشان دادن مالکیت املاک فیزیکی در حال آزمایش هستند.


استاندارد توکن های NFT

استاندارد توکن های NFT
استاندارد توکن های NFT

همانطور که می دانید توکن ها بر اساس یک استاندارد تولید می گردند. در این قسمت در نظرداریم تا به این استاندارد اشاره کنیم.

توکن های غیر قابل تعویض بر طبق استاندارد ” ERC-721 ” تولید می شوند. احتمالا در این قسمت برایتان سوال پیش خواهد آمد که استاندارد ERC-721 چیست؟ در ادامه همراه ما باشید تا با این استاندارد آشنا شوید.

استاندارد  ERC-721 به چه معنا می باشد؟

این استاندارد، استانردارد توکن اتریوم می باشد که توکن های غیر قابل تعویض را بر روی بلاکچین اتریوم قرار می دهند. دقیقا همانند استاندارد توکن ” ERC-20 ” که این استاندارد کمک به تولید توکن های جایگزین می کند.

چرا توکن های NFT یا همان غیر قابل تعویض، با باقی توکن ها تفاوت دارد؟

احتمالا اگر تا به این قسمت مقاله را به صورت کامل مطالعه کرده باشید، این سوال برایتان پیش خواهد آمد. در اواسط ما به پاسخ این سوال اشاره نمودیم. در توکن های غیر قابل تعویض، ویژگی و یا خصوصیت هایی وجود دارد که آن را با بقیه متمایز کرده است. در حال حاضر تعداد  توکن های غیر قابل تعویض کم می باشد.


پروژه های برتر توکن های NFT

پروژه های برتر توکن های NFT
پروژه های برتر توکن های NFT

از آنجایی که NFT ها دارای رشد چشمگیری هستند، محصولات و پروژه های متمرکز بر NFT نیز افزایش یافته اند. این پروژه ها از شبکه ی بازی گرفته تا بازارهای NFT متغیر هستند. در ادامه پنج پروژه برتر NFT آورده شده است.

۱. Art

یکی دیگر از بازارهای آثار هنری توکن های غیر قابل تعویض است که به شما امکان می دهد نه تنها NFT را خریداری کنید و بفروشید بلکه می توانید یک NFT ایجاد کنید. این پلتفرم دارای برخی از ویژگی های برنامه نویسی است که هرمندان را قادر می سازد تا به راحتی ظاهر و رفتار آثار هنری خود را تعریف کنند. در واقع، این حتی به خریداران این امکان را می دهد تا بخش های یک اثر هنری خاص را بخرند و آنها را سفارشی کنند.

۲. CryptoKities

یک بازی محبوب در پروتکل غیرمتمرکز اتریوم است که اجازه جمع آوری، خرید، فروش و تولید گربه های مجازی را می دهد. در این بازی اگر شما عاشق گربه ای هستید و فکر می کنید چگونه آن را بخرید، آسان است. ابتدا به یک مرورگر Firefox یا Chrome وارد شوید، کیف پول  را MetaMask را نصب نمایید و به مقداری کوین اتریوم در کیف پول نیاز دارید. در مرحله بعد به بازار Kitties دسترسی پیدا کنید و با پرداخت می توانید گربه را بدست بیاورید.

۳. Ethereum Names Service(ENS)

این پروژه یک دامنه اینترنتی است که در اواسط سال ۲۰۱۷ زنده شد. نام دامنه هایی اتریوم که از استاندارد ERC-721 استفاده می کنند، NFT می باشد و در بازارهای توکن های غیر قابل تعویض قابل معامله هستند.

۴. Decentraland

یک پروژه برتر NFT است که بر روی یک دنیای مجازی توزیع شده تمرکز دارد. در اینجا، شرکت کنندگان می توانند زمین مجازی خریداری کنند. بعلاوه، هر فرد یک گذرنامه دیجیتالی مشخص دارد.


معرفی نمونه هایی از بازارهای NFT

معرفی نمونه هایی از بازارهای NFT
معرفی نمونه هایی از بازارهای NFT

ده ها بازار NFT وجود دارد که در این قسمت از مقاله به معرفی تعدادی از آنها خواهیم پرداخت:

 • OpenSea

یکی از بزرگترین بازارهای NFT، OpenSea است که NFTها را در حوزه های مختلفی همچون هنر، موسیقی، مد، ورزش، بازی و کلکسیون ارائه می کند. این سایت همچنین منابع آموزشی مختلفی را برای کاربران ارائه می دهد.

 • NBA Top Shot

یک بازار NFT که در آن طرفداران ورزش می توانند کلیپ های ویدئویی بسکتبال را مبادله کنند. NBA Top Shot جامعه بزرگی از دنبال کنندگان دارد و مسابقات و چالش ها جنبه اجتماعی ارائه می کنند.

 • Nifty Gateway

Nifty Gateway مجموعه هایی از هنرمندان مشهور چندرسانه ای و ترکیبی، ویدئو، هنرهای زیبا و انیمیشن ارائه می دهد. هدف این سایت خریدارانی است که هدفشان جمع آوری یا تجارت آثار هنری با ارزش بلند مدت است.

 • Rarible

یک پلتفرم مبتنی بر اتریوم که ایجاد، فروش و خرید حقوق مالکیت آثار هنری دیجیتال از طریق NFT را تسهیل می کند.


تفاوت NFTها و ارزهای دیجیتال

تفاوت NFTها و ارزهای دیجیتال
تفاوت NFTها و ارزهای دیجیتال

در این قسمت از مقاله قصد داریم تا به بررسی تفاوت های NFTها و ارزهای دیجیتال بپردازیم.

 1. تعاریف

یکی از تفاوت های NFTها و ارزهای دیجیتال، تفاوت در تعاریف آنها می باشد. ارزهای دیجیتال، ارزهایی می باشند که رمزگذاری شده اند. پایه و اساس بسیاری از شبکه های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال، فناوری بلاکچین است که یک دفتر کل توزیع شده است. از آنجایی که ارزهای دیجیتال اغلب توسط یک مقام مرکزی صادر نمی شوند، ممکن است از مداخله یا دستکاری دولت مصون باشند.

NFTها توکن های غیر قابل تعویض هستند. بنابراین برخلاف ارزهای دیجیتال معمولی مانند بیت کوین، نمی توان آنها را با یکدیگر مبادله کرد. از آنجایی که هر NFT متمایز است، همه آنها مقادیر متفاوتی دارند. NFTها اغلب برای به تصویر کشیدن اشیاء داخلی مانند موسیقی، هنر و سایر دارایی های مجازی استفاده می شوند. به دلیل ساده بودن خرید، فروش و ترید آنها در پلتفرم های غیرمتمرکز، محبوبیت آنها در حال افزایش است.

 1. تریدینگ

تفاوت بین ترید ارزهای دیجیتال و NFT در این است که NFTها دارایی های دیجیتال منحصر به فرد و غیر قابل تعویض هستند، به این معنی که هر NFT منحصر به فرد است و نمی تواند با NFT دیگری جایگزین شود. از سوی دیگر، ارزهای دیجیتال دارایی دیجیتال قابل تعویض هستند، به این معنی که هر ارز دیجیتال را می توان با ارز دیجیتال دیگری با همان ارزش جایگزین کرد. هنگام ترید NFT، شخص در حال معامله خود دارایی است، اما هنگام معامله ارزهای دیجیتال، ارزش اساسی دارایی را معامله می کند. Rarible، OpenSea و … برترین بازارهای NFT هستند.

 1. هدف

هدف اصلی NFT ایجاد اثبات مالکیت برای دارایی دیجیتال است. از NFTها می توان برای نمایش مواردی مانند فیلم ها، عکس ها، فایل های صوتی و سایر اشکال محتوای دیجیتال استفاده کرد. NFTها همچنین می توانند اشیاء فیزیکی مانند آثار هنری، کلکسیونی و حتی املاک و مستغلات را نشان دهند. NFTها منحصر به فرد هستند و نمی توان آنها را تکرار کرد، و انها را برای ایجاد مالکیت و اصالت ایده آل می کند. NFTها در یک بلاکچین ذخیره می شوند، یک پایگاه داده توزیع شده که امن است و نمی توان آن را دستکاری کرد. اگر کسی درباره NFT در مقابل بلاکچین پرس و جو کند، می توان توضیح داد که NFTها توکن های مبتنی بر بلاکچین هستند که دارایی منحصر به فردی مانند محتوای دیجیتال، یک قطعه هنری یا رسانه را نشان می دهند.

مانند ارزهای معمولی، به عنوان مثال، دلار آمریکا، ارزهای رمزپایه ابزاری برای مبادله هستند که برای تبادل اطلاعات دیجیتال و حل مشکلات مربوط به ارزهای فعلی ایجاد شده است. امکان خرید و پرداخت محصولات و خدمات و همچنین تراکنش های سریع، ایمن و غیرمتمرکز را فراهم می کند.

 1. نوسانات

در حالی که ارزهای دیجیتال را با NFT مقایسه می کنیم، اولی اغلب به دلیل نوساناتش مورد تحسین قرار می گیرد. اگرچه برخی این نوسانات را یک نقطه مثبت می دانند، برخی دیگر آن را یک نقطه منفی عمده می دانند. از سوی دیگر، NFTها بسیار پایدارتر هستند، زیرا آنها تحت تاثیر همان نیروهای بازاری که ارزهای دیجیتال هستند، نیستند. در عوض، NFTها بر اساس شایستگی های خود ارزش گذاری می شوند، به این معنی که قیمت های آنها به نوسانات کل بازار حساس نیستند.

 1. موارد استفاده و بازار

یکی از تفاوت های اصلی NFT و ارزهای دیجیتال این است که NFTها برای اهداف مختلفی از جمله هنر دیجیتال، بازی و کلکسیون استفاده می شوند، در حالی که ارزهای دیجیتال عمدتا برای پرداخت یا سرمایه گذاری استفاده می شوند. NFTها اغلب در بازارهای تخصصی خرید و فروش می شوند، در حالی که ارزهای دیجیتال را می توان در صرافی های مختلف خرید و فروش کرد.


مشکلات توکن های غیر قابل تعویض یا NFT ها

مشکلات توکن های غیر قابل تعویض یا NFT ها
مشکلات توکن های غیر قابل تعویض یا NFT ها

علی‌رغم ایجاد تغییرات گسترده در صنایع مختلف، توکن های غیر قابل تعویض خالی از اشکال نیست. متاسفانه، مشکلات آنها از همان سنگی که بر روی آن نشسسته اند یعنی بلاکچین می باشد.

شبکه های غیرمتمرکز ۱۰۰% کاربر پسند نیستند. توسعه دهندگان سخت تلاش می کنند تا بر آن غلبه کنند . به عنوان مثال تایید اصالت، خرید، فروش و ذخیره سازی NFT حداقل به درک اساسی از فناوری بلاکچین نیاز دارد.

این مشکل زمانی ایجاد می شود که اکثر افراد مورد نظر فقط به محصول علاقه مند هستند نه فناوری اساسی، که در مورد NFT ها نسبت به سایر زیرمجموعه های رمزنگاری صادق است.

Beeple، خالق NFT که برخی از آثار خود را با قیمت ۶۶۶۶۶ دلار به فروش رسانده، مشاهده می کند که پذیرش گسترده NFT ها فقط در صورت زیرساخت هایی لازم اتفاق خواهد افتاد که یک تجربه یکپارچه برای کاربران است.

به عبارت دیگر، ما به بلاکچین نیاز داریم تا مانند تلفن هوشمند یا اینترنت جریان اصلی باشد. اکثر مرم نمی دانند که این دو از نظر فنی چگونه کار می کنند، اما میلیاردها نفر هر روز از آنها استفاده می کنند. ما برای تسخیر واقعی جهان به همان سطح مهارت در بلاکچین برای NFT نیاز داریم.


بررسی آینده NFTها

بررسی آینده NFTها
بررسی آینده NFTها

پیش بینی روندهای تکنولوژیکی و ادعاهای خاص در مورد هر پیشرفتی هرگز آسان نیست. با این حال، NFTها بدون شک اینجا هستند. توکن های امیدوارکننده ای وجود دارد که نشان می دهد NFTها به عنوان دارایی محبوبیت پیدا می کنند و در زندگی روزمره ما استفاده بیشتری را دارا خواهند بود. NFTها احتمالا قیمت های قبلی خود را در سال ۲۰۲۳ به دست خواهند آورد. علاوه بر این، انتظار می رود که بخش های بازی و سرگرمی رشد خوبی را تجربه کنند.

توکن های NFT دارایی های دیجیتال غیر قابل تغییر هستند که آثار هنری، قطعات موسیقی و سایر اشیاء واقعی را نشان می دهند و روی یک بلاکچین قرار دارند. بازار NFT قوی و به طور مداوم در حال توسعه است که منجر به افزایش کاربران و تراکنش های NFT می شود.

مجموعه NFT بر اساس جامعه، فرهنگ و ابزار ساخته شده است و یک شاخص عالی از نحوه وقوع نوآوری است. NFTها دارای پتانسیل زیادی هستند که به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا به طور فعال استراتژی هایی را برای اطمینان از بازده درست توسعه دهند. توسعه دهندگان NFT در حال طراحی ابزارهای جذاب تری هستند. به عنوان مثال، برخی از شرکت های مسافرتی و تفریحی اقدام به فروش بلیط از طریق NFT می کنند. این امر نیاز به هر نوع خدمات مشتری را در این بین از بین می برد. با در نظر گرفتن همه این موارد، NFTها می توانند آینده خوبی را برای سرمایه گذاران رقم بزنند.


اینفوگرافیک NFT چیست؟

اینفوگرافیک NFT چیست؟
اینفوگرافیک NFT چیست؟

سوالات متداول

 1. NFT مخفف چیست؟

NFT مخفف Non-fungible Token است. غیر قابل تعویض یک اصطلاح اقتصادی است که به چیزهایی اطلاق می شود که به دلیل داشتن ویژگی های منحصر به فرد قابل تعویض با سایر اقلام نیستند.

 1. نمونه ای از NFT چیست؟

NFTها در دنیای هنر دیجیتال شروع شدند، اما اکنون می توانید انواع مختلفی از NFTها را خریداری کنید، از جمله موسیقی، کارهای برجسته ورزشی، بازی های ویدئویی، مد و موارد دیگر.

 1. آیا NFTها ارز دیجیتال هستند؟

NFTها و ارزهای دیجیتال شباهت هایی دارند اما تفاوت های مهمی نیز دارند. تفاوت اصلی این است که ارزهای دیجیتال قابل تعویض هستند و NFTها، همانطور که از نام آنها پیداست غیرقابل تعویض هستند. این بدان معناست که یک بیت کوین با بیت کوین دیگر برابر است، اما یک NFT برابر با NFT دیگر نیست. هر دارایی NFT منحصر به فرد است و ارزش آن توسط نیروهای بازار تعیین می شود.

 1. NFTها برای چه مواردی استفاده می شوند؟

NFTها توکن هایی هستند که برای نشان دادن مالکیت اقلام منحصر به فرد استفاده می شوند. NFTها به سازندگان خود اجازه می دهند چیزهایی مانند هنر، کلکسیون ها یا حتی املاک و مستغلات را توکنیزه می کنند. آنها توسط بلاکچین اتریوم ایمن شده اند و می توانند هر بار فقط یک مالک رسمی داشته باشند. هیچکس نمی تواند سابقه مالکیت را تغییر دهد یا یک NFT جدید را کپی کند.

 1. هنر دیجیتال NFT چیست و هنر NFT چگونه کار می کند؟

هنر NFT به دارایی های دیجیتالی اشاره دارد که قابل جمع آوری، منحصر به فرد و غیرقابل انتقال هستند. هنگامی که هنر NFT ایجاد شد، توکنیزه می شود یا در سرویس ارزهای دیجیتال به نام بلاکچین استفاده می شود. بلاکچین یک سیستم تراکنش دیجیتال است که اطلاعات را به گونه ای ثبت می کند که هک یا کلاهبرداری دشوار است. این باعث می شود آن را برای ردیابی مالکیت حق چاپ و حفظ سوابق ایجاد مفید باشد. به همین دلیل در دنیای هنر دیجیتال محبوب شده است.


کلام آخر NFT چیست؟

توکن NFT  یا توکن های غیر قابل تعویض توکن هایی هستند که که از فناوری بلاکچین برای ارتباط با یک دارایی دیجیتال منحصر به فرد استفاده می کنند که قابل تعویض نمی باشد. این توکن ها در صنایع مختلف گسترش یافته اند و با بخش های مختلفی همچون بازی ها و کالاهای دیجیتال در ارتباط هستند. نادر بودن، منحصر به فرد بودن و غیر قابل تقسیم بودن از جمله ویژگی های توکن های NFT به شمار می رود.

ممنون از اینکه تا پایان ” NFT چیست؟ ” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید:


از اخبار روز اطلاع داری؟
از اخبار روز اطلاع داری؟

آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

[vc_column][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”6″ item=”55693″ grid_id=”vc_gid:1645702444863-21150734-cadd-6″ taxonomies=”663″][/vc_column]

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
34 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سینا
5 ماه قبل

خرید nft بهتر یا ارز دیجیتال

فرشاد
1 سال قبل

مطلب بسیار کامل است

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  فرشاد
1 سال قبل

ممنون از شما

فاطمه
1 سال قبل

ممنون از شما

پویا
1 سال قبل

برای تبدیل اثر هنری به nft و فروش و کسب درامد تقریبا چقدر تومان باید هزینه کرد برای تبدیل به nft

میترا
1 سال قبل

سلام ..من یک سوال دارم : من اولین ان اف تی رو ساختم تو اوپن سی و از طریق پالیگان هزینه ایی پرداخت نکردم , البته آزمایشی بود و برای فروش نبود کلا. از اونم هم میتونین استفاده کنین , فقط ارزان بی حکمت و گران بی قیمت رو فراموش نکنین. اگه گس بدین و اثری بیادماندنی خلق کنین به نظر خودم باید هزینه شو برای دیده شدن و ارزشمند شدن اثر پراخت کنین. ولی نه عین من بیشتر تست ان اف تی بود برای شروع , رایگان بودن ساختش مهمه!

رامین
1 سال قبل

توضیحات عالی

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  رامین
1 سال قبل

ممنون از همراهی شما دوست عزیز

رامتین
1 سال قبل

ممنون از زوم ارزی ها عزیز

حسین
1 سال قبل

چگونه از توکن NFT محافظت می کنید؟

مسلم
1 سال قبل

چگونه می توانید توکن‌ غیر قابل معاوضه بسازید و آن را بفروشید؟

داوود
1 سال قبل

بهترین بازار توکن‌ غیر قابل معاوضه یا NFT چیست؟

ناصر
1 سال قبل

بهترین بازار توکن‌ غیر قابل معاوضه یا NFT چیست؟

پوریا
1 سال قبل

ممکن است NFT خود را از دست بدهید؟

جواد
1 سال قبل

چه چیزی ارزش NFT را مشخص می کند؟

فاطمه
1 سال قبل

عالی بود

ثمین
1 سال قبل

ممنون از محتوای خوب شما

الهام
1 سال قبل

از کدام پلتفرم برای ساخت nft استفاده کنم؟

سهند
1 سال قبل

من مجسمه های فلزی .خلق میکنم. ایا میتونم اون ها رو به nft تبدیل کنم؟

شبنم
1 سال قبل

سلام بنده انیمیشن تولید می کنم ؟چجوری میتونم از راه ان اف تی و شغلم پول در بیاورم ؟میشه منو راهنمایی کنید

امین
1 سال قبل

سلام بنده انیمیشن تولید می کنم ؟چجوری میتونم از راه ان اف تی و شغلم پول در بیاورم ؟میشه منو راهنمایی کنید

قاضی
1 سال قبل

ایا ایده افراد هم nft میشن؟

سحر
1 سال قبل

اهنگ هم میشه nft کرد؟

رضا
1 سال قبل

چرا برای nft ها از بستر اتریوم استفاده شده؟

مریم
1 سال قبل

سلام ممنون از مقاله مفید تون . ایا برای بررسی ارزش یک ان اف دی منبع انگلیسی زبان معتبر وجود داره میشه به شبکه های اجتماعی و یا سایت های قوی خارجی مثل coinmarketcap – zcoino استناد کرد ممنون میشم راهنمایی کنید

مهدا
2 سال قبل

چگونه می توانم NFT خود را بفروشم؟

فرشاد
2 سال قبل

کدام کیف پول ها از nft پشتیبانی میکند؟

فیروزه
2 سال قبل

ممنون بابت توضیحات. کاش مینوشتین کدوم ارزها شامل nft ها می شن؟

بهرام
2 سال قبل

ویژگی هایی ارز های nft نسبت به بقیه ارز ها چیه؟

امیرحسین
2 سال قبل

چگونه یک ارز میتواند nft باشد

مهسا
2 سال قبل

کدام ارزها فروخته nft ها قرار میگیرند

سینا
3 سال قبل

enj یک nft است؟

تیم محتوا
پاسخ به  سینا
3 سال قبل

بله

آخرین مقالات منتشر شده