آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

رپد توکن Wrapped Token چیست؟ | آینده رپد توکن

رپد توکن Wrapped Token چیست؟

رپد توکن Wrapped Token چیست؟ آیا تا به حال نام رپد بیت کوین WBTC یا رپد اتریوم WETH را شنیده اید؟ این دو رمز ارز در دسته ی رپد توکن ها قرار دارند. رپد توکن ها در واقع نوعی از دارایی دیجیتال می باشند که ارتباطی را بین بلاکچین هایی همانند بیت کوین و اتریوم مخصوصا در دیفای DeFi فراهم می سازند. در ادامه شما با این نوع توکن ها به طور کامل آشنا خواهید. همچنین نحوه عملکرد این توکن ها را بررسی خواهیم نمود. برای اینکه با مزایا و معایب این توکن ها نیز آشنا شوید نیاز است تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.


رپد توکن چیست؟

رپد توکن Wrapped Token چیست؟
رپد توکن Wrapped Token چیست؟

رپد توکن اصطلاحی می باشد که به رمز ارزهایی داده می شود که ارزش آنها وابسته به رمز ارز دیگر است. اصطلاح رپد به معنای بسته بندی می باشد و رپد توکن به معنای توکنی است که در بلاکچین خود قرار دارد و از ان توکن استفاده ای صورت نمی گیرد. در واقع رپد توکن آن رمز ارز در یک بلاکچین دیگر قابل استفاده می باشد. هدف از ایجاد این رپد توکن ها در واقع ایجاد پلی برای ارتباط بین بلاکچین های مختلف است.

اگر اطلاعات کافی در ارتباط با ارزهای دیجیتال داشته باشید می دانید که هر رمز ارز باید در شبکه خود مورد استفاده قرار گیرد برای مثال نمی توان از رمز ارز اتریوم در شبکه بایننس اسمارت چین استفاده کرد. رپد توکن ها راه حلی برای این موضوع ارائه دادند.

به عبارتی رپد توکن یک نسخه از رمز ارز دیگر می باشد و ارزش رپد توکن ها به ارزش رمز ارزی که بر اساس آن به وجود امده اند وابسته می باشد.در واقع رپد توکن ها به وجود امده اند تا میزان همکاری بین بلاکچین ها را افزایش دهند.

شما می توانید رپد توکن ها را همانند یک استیبل کوین در نظر بگیرید، همانطور که ارزش استیبل کوین ها به ارز فیات و یا کالاهایی مانند طلا وابسته است، در رپد توکن ها هم به همین صورت می باشد و ارزش انها به رمز ارز دیگری وابسته می باشد.

شما می توانید برای خریداری این توکن ها همانند سایر ارزهای دیجیتال از صرافی هایی  که در بستر رمز ارزها خدماتی را ارئه می دهند استفاده نمایید.


عملکرد رپد توکن Wrapped Token چگونه است؟

عملکرد رپد توکن Wrapped Token چگونه است؟
عملکرد رپد توکن Wrapped Token چگونه است؟

به طور معمول رپد توکن ها  توسط یک ارائه دهنده به بازار عرضه می شوند که مقداری برابر با دارایی را باید داشته باشند. یک فرد یا یک کیف پول چند امضایی می تواند ارائه دهنده یک رپد توکن باشد. حتی این ارائه دهنده می تواند یک سازمان غیرمتمرکز DAO و یا یک قرارداد هوشمند باشد. اما بیاید با هم ببینیم که صدور رپد توکن ها چگونه صورت می گیرد؟

برای مثال در نظر بگیرید که کابر برای ایجاد رپد توکن مقداری بیت کوین برای صادر کننده ارسال می کند. فعالیت ارائه دهنده در اینجا به منظور ایجاد رپد توکن می باشد. ایجاد رمزارز WBTC می تواند توسط یک DAO انجام شود.


رپد توکن ها در بلاکچین های متفاوت

رپد توکن ها در بلاکچین های متفاوت
رپد توکن ها در بلاکچین های متفاوت

برای مثال رپد بیت کوین را در نظر بگیرید. ارز دیجیتال رپد بیت کوین که با نماد WBTC نمایش داده می شود، رپد توکن بیت کوین است که یک رمز ارز مبتنی بر استاندارد ERC-20 بر بستر بلاکچین اتریوم می باشد. این ارز دیجیتال یعنی رپد بیت کوین WBTC به عبارتی مبادله بیت کوین را بر روی شبکه اتریوم انجام می دهد.

یکی دیگر از رپد توکن ها رپد اتریوم WETH است که بر اساس استاندارد ERC-20 ساخته شده است و ارزش آن برابر با یک کوین خارج از شبکه اتریوم می باشد. رمز ارز  اتریوم ETH، کوین اتریوم است که در بلاکچین شبکه اتریوم مورد استفاده قرار می گیرد. استاندارد ERC-20  پس از ایجاد توکن اتر به پلتفرم اضافه شد و اتر بر اساس این استاندارد به وجود نیامده است. به همین دلیل مشکلی بر این مبنا به وجود امد که کاربران برنامه های غیرمتمرکز یا همان DApp ها نیاز داشتند بین اتر و استاندارد ERC-20 توازنی ایجاد کنند. ارائه رمز ارز رپد اتریوم WETH برای رفع این مشکل به وجود امد.


زنجیره هوشمند بایننس BSC و رپد توکن ها Wrapped Tokens

زنجیره هوشمند بایننس BSC و رپد توکن ها Wrapped Tokens
زنجیره هوشمند بایننس BSC و رپد توکن ها Wrapped Tokens

برای اینکه بتوانید از رمز ارزها در بستر زنجیره هوشمند بایننس یا Binance Smart Chain استفاده نمایید، می توانید رپد توکن ایجاد کنید. برای مثال می توانید دارایی های دیجیتال خود همانند ریپل، بیت کوین کش، اتریوم و … را برای اینکه در بستر بایننس اسمارت چین استفاده نمایید با استفاده از بایننس بریج Binance Bridge  به رپد توکن مبتنی بر استاندارد BEP-20 تبدیل نمایید. زمانی که شما رمز ارزهای خود را به زنجیره هوشمند بایننس BSC انتقال می دهید، می توانید با استفاده از آن رمز ارزها ترید کرده و از ان رمز ارزها در بستر شبکه بایننس اسمارت چین استفاده نمایید.

زمانی که شما می خواهید رپد توکن ایجاد کنید و یا بالعکس ان را از بین ببرید، این عملیات نیازمند کارمزد می باشد و کارمزدهای صورت گرفته در BSC نسبت به شبکه های دیگر کمتر است


مزایای استفاده از رپد توکن Wrapped Token

مزایای استفاده از رپد توکن Wrapped Token
مزایای استفاده از رپد توکن Wrapped Token

در این قسمت از مقاله به بررسی مزایای استفاده از رپد توکن می پردازیم:

  1. استفاده از رپد توکن ها مزایایی را در بردارد که یکی از این ویژگی ها امکان استفاده از ارزهای غیر بومی در بلاکچین های دیگر می باشد. به عبارتی زمانی که شما از رپد توکن ها استفاده می نمایید، می توانید آن را در بلاکچین های دیگر استفاده نمایید. برای مثال استاندارد توکن اتریوم ERC-20 است  و استاندارد بایننس اسمارت چین BEP-20 می باشد و شما نمی توانید این استانداردها را در بلاک چین های دیگر استفاده نمایید و تنها با استفاد از رپد توکن امکان پذیر است.
  2. افزایش نقدینگی و بالاتر رفتن سوداوری دارایی ها در صرافی ها می تواند از دیگر مزایای رپد توکن به شمار رود. در واقع رپد توکن از دارایی هایی که استفاده ای ندارند، در بلاکچین های دیگر استفاده می نماید تا بتواند نقدینگی ایجاد کند.
  3. کاهش زمان تراکنش و کارمزدها از دیگر مزیت های رپد توکن ها به شمار می رود. با توجه به اینکه در بعضی مواقع کارمزد حاصل از تراکنش ها بسیار بالا می باشد، می توان با استفاده از رپد توکن ها این مسائل را حل نمود.

محدودیت های استفاده از رپد توکن Wrapped Token

محدودیت های استفاده از رپد توکن Wrapped Token
محدودیت های استفاده از رپد توکن Wrapped Token

علاوه بر مزایایی که استفاده از رپد توکن ها به همراه دارد و در قسمت قبلی مقاله به ان اشاره کردیم، محدودیت هایی را نیز دارا می باشد که در این قسمت از مقاله شما می توانید با این محدودیت ها آشنا شوید.

  1. یکی از محدودیت های استفاده از رپد توکن ها فرآیند ضرب و بازخرید می باشد که به دلیل اینکه از کارمزدهایی بالا برخوردار می باشند، در مقابل از هزینه هایی بالایی نیز برخوردار هستند.
  2. از دیگر محدودیت ها می توان به این موضوع اشاره کرد که اکنون برای دریافت رپد توکن ها باید به ارائه دهنده توکن اعتماد کنیم و سرمایه خود را در اختیار آنان قرار دهیم. با این وجود تراکنش های واقعی بر روی بلاکچین صورت نمی گیرد و برای انجام این کار باید به ارائه دهندگان رپد توکن ها مراجعه کنیم.

رپد توکن Wrapped Token را از کجا خریداری نماییم؟

رپد توکن Wrapped Token را از کجا خریداری نماییم؟
رپد توکن Wrapped Token را از کجا خریداری نماییم؟

اگر تجربه انجام معاملات در بستر رمز ارزها را داشته باشید، می دانید که برای خریداری رمز ارزها باید به صرافی ها مراجعه نمایید. برای خریداری رپد توکن ها نیز به همین شکل است و مانند خریداری سایر رمز ارزها می باشد. شما می توانید با استفاده از صرافی هایی که از این رپد توکن ها همانند رپد بیت کوین و یا رپد اتریوم پشتیبانی می کنند، این توکن ها را خریداری نمایید.

با ثبت نام در صرافی ها قادر خواهید بود تا این رپد توکن ها را به راحتی خریداری نمایید.


کلام آخر رپد توکن Wrapped Token

در این مقاله به توضیحی در ارتباط با رپد توکن ها پرداختیم. همانطور که گفتیم رپد توکن ها دارایی ها می باشند که ارتباطی را بین بلاکچین های مختلف فراهم می سازند. رپد توکن ها در یک بلاکچین دیگر مورد استفاده قرار می گیرند و ارزش انها وابسته به رمز ارز دیگر می باشد. این توکن ها مزایایی را از جمله کاهش زمان تراکنش و کاهش کارمزد تراکنش ها را دارا می باشند. با استفاده از رپد توکن شما قادر خواهید بود تا از توکن های غیر بومی در بلاکچین های دیگر استفاده نمایید. شما می توانید رپد توکن ها را همانند سایر ارزهای دیجیتال از صرافی هایی که امکان مبادله آنها را دارا می باشند، خریداری نمایید.

از اینکه تا پایان مقاله“رپد توکن Wrapped Token چیست؟” همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
5 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عاطفه
2 سال قبل

wrapped token در کدام دسته از گروههای کریپتو کارنسی قرار دارد

ثمین
2 سال قبل

محدودیت های استفاده از wrapped چیه

حسن
2 سال قبل

آیا رید توکن را برای هولد کردن پیشنهاد می کنید.

هانیه
2 سال قبل

آینده ارز wrapped را چگونه پیش بینی می کنید

مهسا
2 سال قبل

مزایای استفاده از رید توکن چیست ؟

آخرین مقالات منتشر شده