آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

هایپرلجر Hyperledger چیست؟ | بررسی بلاکچین برای کسب و کار

هایپرلجر Hyperledger چیست؟

امروزه بلاکچین به سرعت در حال تغییر مدلهای عملیاتی اکثر صنایع است زیرا شکل جدیدی از پایگاه داده می باشد که توسط مشاغل برای محافظت از حریم خصوصی آنها استفاده می شود. بعلاوه، بلاکچین سازمانی بخصوص برای رسیدگی به خواسته های سازمانی به صورت مجهز می باشد. همچنین می تواند برای تقویت تاثیر کاربران خود، به صورت یکپارچه مورد استفاده قرار گیرد. یکی از استانداردهای برجسته برای پروژه ای بلاکچین سازمانی، هایپرلجر Hyperledger است.

اگر دنبال کننده اخبار بلاکچین باشید، احتمالا درباره هایپرلجر Hyperledger و بنیاد Linux چیزهایی شنیده اید. اگرچه درک ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و غیره کاملا آسان است، اما درک بسیاری از ابتکارات Hyperledger برای خیلی ها دشوار است. این مقاله به شما کمک می کند تا نکات بیشتری راجع به Hyperledger و نحوه استفاده از هایپرلجر دریافت کنید.


هایپرلجر Hyperledger چیست؟

هایپرلجر Hyperledger چیست؟
هایپرلجر Hyperledger چیست؟

به طور کلی اگر بخواهیم به تعریف هایپرلجر Hyperledger بپردازیم، می توان گفت هایپرلجر یک پروژه بلاکچین سازمانی جهانی است که دارای استانداردهای لازم، دستورالعمل ها، چارچوب و ابزارهایی است که صنایع مختلف برای ساخت بلاکچین های open source و برنامه های مرتبط به آن نیاز دارند. پروژه هایپرلجر در دسامبر ۲۰۱۵ توسط بنیاد لینوس Linux مستقر در سانفراسیسکو، کالیفرنیا ایجاد شد. این کار با ۳۰ عضو آغاز شد و امروزه به بیش از ۱۲۰ عضو رشد کرده است.

هایپرلجر Hyperledger با هدف تسریع همکاری در سطح صنعت برای توسعه چارچوب فناوری مبتنی بر بلاکچین با کارایی بالا و قابل اعتماد و توزیع شده است که می تواند در بخش های مختلف صنعت برای افزایش کارایی، عملکرد و معاملات تجارت مختلف مورد استفاده قرار گیرد. در واقع هایپرلجر یک همکاری جهانی است که شامل مشاغل پیشرو در زمینه های مالی، بانکی، اینترنت اشیا(IOT)، تولید و فناوری است.

اساسا هایپرلجر یک سازمان، یک شبکه ارز رمزنگاری شده یا یک سیستم بلاکچین نیست. این ارز رمزپایه مانند بیت کوین را پشتیبانی نمی کند، اما با ارائه زیرساخت ها و استانداردهای لازم برای توسعه سیستم ها و برنامه های مختلف مبتنی بر بلاکچین برای استفاده های صنعتی کار می کند. هایپرلجر Hyperledger را به عنوان یک مرکز در نظر بگیرید، جایی که پروژه ها و ابزارهای مختلف مبتنی بر بلاکچین تحت نظر آن فعالیت می کنند.


بررسی معماری هایپرلجر Hyperledger

بررسی معماری هایپرلجر Hyperledger
بررسی معماری هایپرلجر Hyperledger

از نظر معماری، هایپرلجر Hyperledger از مولفه های اصلی زیر استفاده می کند:

 1. لایه اجماع Consensus layer: این لایه برای ایجاد توافق در مورد سفارش و تایید صحت مجموعه ای از معاملات یا تراکنش ها که یک بلوک را تشکیل می دهند، استفاده می شود.
 2. لایه قرارداد هوشمند smart contract layer: لایه قرارداد هوشمند وظیفه پردازش درخواست معاملات و تایید مجوز معاملات معتبر را بر عهده دارد.
 3. لایه ارتباطی Communication layer: این لایه از انتقال پیام به صورت همتا به همتا یا peer to peer مراقبت می کند.
 4. خدمات مدیریت هویت identity management services: این بخش برای حفظ و اعتبارسنجی هویت کاربران و سیستم ها و ایجاد اعتماد به بلاکچین است.
 5. API یا رابط برنامه نویسی برنامه: برنامه های خارجی و کلاینت ها را قادر می سازد تا با بلاکچین ارتباط برقرار کنند.

هایپرلجر Hyperledger چگونه عمل می کند؟

هایپرلجر Hyperledger چگونه عمل می کند؟
هایپرلجر Hyperledger چگونه عمل می کند؟

اگر بخواهیم شما را با نحوه عملکرد هایپرلجر آشنا نماییم، می توان گفت در شبکه هایی که مبتنی بر هایپرلجر می باشند، کاربران به صورت مستقیم در تراکنش ها اثرگذار می باشند و فقط لجرهای آنها به روزرسانی می شود.

برای مثال در تراکنش هایی که توسط دو نفر در شبکه های مبتنی بر هایپرلجر صورت می گیرد، یکی از آنها می تواند از طریق اپلیکیشن فرد دیگر را دنبال کند و نیاز است تا در آن اپلیکیشن عضو شود. بعد از تایید عضویت، دو کاربری که به تراکنش پرداخته اند به یکدیگر متصل شده و نتایجی حاصل می شود. در اینجا باید نتایج حاصل شده مورد تایید قرار گیرد. اما اگر این تراکنش ها توسط تعداد بیشتری صورت گیرد قوانین ایجاد شده بیشتر می باشد. پس از طی این مراحل تراکنش های تولید شده برای سفارش ارسال می شود و به لجرهایی که با آن مرتبط می باشند منتقل می شود.


بررسی تغییرات قابل توجه در هایپرلجر Hyperledger

بررسی تغییرات قابل توجه در هایپرلجر Hyperledger
بررسی تغییرات قابل توجه در هایپرلجر Hyperledger

به دلیل معماری ماژولار هایپرلجر Hyperledger تغییرات قابل توجهی در هایپرلجر صورت گرفته است. قابل توجه ترین تغییراتی که می توان در معماری هایپرلجر یافت در همتایان شبکه می باشد. سه نقش متمایز در معماری هایپرلجر وجود دارد:

انجام دهنده یا Committer: از این دسته برای نوشتن معاملات معتبر استفاده می شود که از مکانیزم اجماع به لجرهای مربوطه برگردانده می شوند.

تایید کننده یا Endorser: این نودها برای شبیه سازی معاملات خاص شبکه و جلوگیری از معاملات غیرقطعی و غیر قابل اعتماد استفاده می شوند.

توافق کننده یا Consenters: این نودها برای اجرای اجماع شبکه استفاده می شوند. برخلاف تاییدکنندگان و انجام دهندگان که در یک زمان اجرا می شوند، توافق کنندگان در یک زمان اجرای متفاوت عمل می کنند. علاوه بر این، توافق کنندگان به اعتبار سنجی معاملات و یا تراکنش ها و تصمیم گیری در لجری که می توان به معامله پرداخت، کمک می کنند.


معرفی پروژه های هایپرلجر Hyperledger

معرفی پروژه های هایپرلجر Hyperledger
معرفی پروژه های هایپرلجر Hyperledger

هایپرلجر Hyperledger طیف وسیعی از فناوری های بلاکچین، چارچوب، رابط ها و برنامه ها را ارتقا می دهد. در حال حاضر، هایپرلجر Hyperledger میزبان پروژه های زیر است:

Hyperledger Sawtooth

این یک مجموعه بلاکچین ماژولار است که توسط اینتل Intel ساخته شده است و از الگوریتم اجماع جدیدی به نام Proof of Elapsed Time استفاده می کند.

Hyperledger Iroha

Iroha پروژه ای از چند شرکت ژاپنی برای ایجاد یک چارچوب آسان برای ایجاد بلاکچین است.

Hyperledger Fabric(Hyperledger IBM)

این پروژه توسط IBM هدایت می شود. Fabric یک plug است و فناوری بلاکچین که به عنوان پایه ای برای توسعه اپلیکیشن های بلاکچین با مقیاس بالا و منعطف طراحی شده، اجرا می کند.

Hyperledger Burrow

این پروژه یک ماشین قرارداد هوشمند مجاز را در امتداد اتریوم توسعه می دهد.

Hyperledger Composer

ابزاری برای ایجاد شبکه های تجاری بلاکچین است.

Hyperledger Explorer

Hyperledger Explorer یک ماژول بلاکچین و یکی از پروژه های هایپرلجر است که توسط The Linux Foundation میزبانی می شود. Hyperledger Explorer برای ایجاد یک برنامه وب کاربر پسند طراحی شده است که می تواند بلوک ها، تراکنش ها و داده های مرتبط، اطلاعات شبکه، کدهای زنجیره ای و دیگر موارد را بررسی کند.

Hyperledger Indy

Hyperledger Indy مجموعه ای از ابزارها و مولفه های دیگر برای هویت دیجیتال است که در بلاکچین ریشه دارد.

Hyperledger Cello

Cello از مدل های استقرار بلاکچین به عنوان سرویس می باشد.


بررسی کاربردهای هایپرلجر Hyperledger

بررسی کاربردهای هایپرلجر Hyperledger
بررسی کاربردهای هایپرلجر Hyperledger

در این قسمت ازمقاله شما می توانید با ۵ نمونه از کاربردهای برتر هایپرلجر آشنا شوید.

 1. استفاده از هایپرلجر Sawtooth برای یک نمونه اولیه زنجیره تامین غذای دریایی
 2. استفاده از هایپرلجر Indy به منظور ارائه گواهینامه به پزشکان خدمات درمانی
 3. استفاده از هایپرلجر Fabric و Sawtooth برای پردازش مالی بعد از معامله
 4. استفاده از هایپرلجر Indy برای مدیریت هویت های قابل حمل و غیرمتمرکز

به طور کلی این پروژه قصد دارد تا در مسیر پیشرفت گام بردارد. هایپرلجر قصد دارد تا به یک پلتفرم پیشرفته برای توسعه فناوری بلاکچین تبدیل شود.


چرا ما به هایپرلجر Hyperledger نیازمندیم؟

چرا ما به هایپرلجر Huperledger نیازمندیم؟
چرا ما به هایپرلجر Huperledger نیازمندیم؟

هایپرلجر Hyperledger مانند یک بلاکچین جهانی برای توسعه دهندگان و کاربران عمل می کند. وقتی صحبت از فناوری بلاکچین می شود، هر شرکتی نیازهای خاص خود را دارد. آنها اغلب ترجیح می دهند بلاکچین را تغییر دهند تا آن را به شکلی تبدیل کنند که بتواند نیازهای آنها را تامین کند.

با استفاده از هایپرلجر، سازمان ها می توانند با بلاکچین های سفارشی متناسب با هر شرکتی ظاهر شوند.

هایپرلجر Hyperledger مزایای فراوانی را به سازمان ها از جمله موارد زیر ارائه می دهد:

 1. بهره وری بهتر با استفاده از تخصص.
 2. همگام با پیشرفت ها کمک می کند.
 3. کنترل بیشتر یک رویکرد جمعی.
 4. مدیریت مالکیت.

چگونه پروژه های هایپرلجر Hyperledger می توانند کمک کنند؟

در این قسمت از مقاله شما می توانید با کمک هایی که پروژه های هایپرلجر Hyperledger می توانند به صنایع داشته باشند، آشنا شوید.

.با استفاده از پروژه های هایپرلجر، صنایع به راحتی می توانند از قراردادهای هوشمند به عنوان مجوز برای هرچیزی که ایجاد می کنند، استفاده کنند.

 1. علاوه بر این، می توان از یک پلتفرم غیرمتمرکز هایپرلجر Hyperledger برای ردیابی محتوا و به روزرسانی در زمان واقعی و در صورت لزوم استفاده کرد.
 2. هایپرلجر Hyperledger در بلاکچین و صنایع می تواند تبلیغات خود را ساده کند و به جای تبلیغات جعلی از مخاطبان بازخورد واقعی بگیرد. سپس این امر به کاهش هزینه های کلی و رشد صنعت کمک می کند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی هایپرلجر Hyperledger پرداختیم. با خواندن این مقاله شما می توانید با هایپرلجر Hyperledger و پروژه های آن آشنا شوید. به طور کلی در این مقاله بیان نمودیم، هایپرلجر Hyperledger یک پروژه بلاکچین سازمانی جهانی می باشد که استانداردها و چارچوب های خاص خود را دارا می باشد و ابزارهایی را برای ساخت بلاکچین های open source به صنایع مختلف ارائه می دهد. این پروزه توسط لینوکس بنیان گذاری شده است. شما می توانید با خواندن این مقاله با پروژه های برتر هایپرلجر Hyperledger نیز آشنا شوید. علاوه بر مواردی که ذکر شد لازم به ذکر است که این پروژه می تواند کمک بزرگی را به صنایع انجام دهد. امید است که توانسته باشیم در این مقاله شما را با هایپرلجر Hyperledger آشنا نماییم.

از اینکه تا پایان “هایپرلجر Hyperledger چیست؟” همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم.


   بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده