آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

بانکداری باز و ارتباط آن با بلاکچین | استفاده از بانکداری باز Open Banking چه مزایا و معایبی دارد؟

آشنایی با بانکداری باز و ارتباط آن با بلاکچین

آشنایی با بانکداری باز و ارتباط آن با بلاکچین، آیا تا به حال با واژه بانکداری باز Open Banking برخورد کرده اید؟ آیا اطلاعاتی در ارتباط با آن دارید؟ اصلا بانکداری باز Open Banking به چه معناست؟ در این مقاله قصد داریم تا به معرفی بانکداری باز و ارتباط آن بلاکچین بپردازیم. لازم است که بدانید عملیات بانکداری باز باعث ایجاد تغییرات چشمگیری در ارائه خدمات بانک ها و موسسات مالی شده است. در ادامه مطالب شما می توانید با مزایا و خطرهای استفاده از بانکداری باز آشنا شوید.


ارتباط بین بلاکچین و بانکداری باز Open Banking

ارتباط بین بلاکچین و بانکداری باز Open Banking
ارتباط بین بلاکچین و بانکداری باز Open Banking

همانطور که مشاهده می شود صنعت بلاکچین روز به روز در حال گسترش می باشد. در حقیقت این فناوری صنایع متعددی را تغییر داده است. به طور کلی بلاکچین نه تنها مشکلاتی را حل می نماید بلکه بنیان محکمی برای یک سیستم مالی دیجیتال نسل جدید فراهم می کند. بلاکچین ایجاد لایه اکوسیستم مالی دیجیتال جدید در بالای APIهای بانکی قدیمی امکان پذیر می کند. این موضوع اساسا بستری ایجاد می کند که از طریق آن اشخاص ثالث بدون دسترسی مستقیم به سیستم های اصلی بانکی می توانند با بانک ها و داده های آنها به طور ایمن تعامل داشته باشند.

موسسات مالی می توانند با تکیه بر بسترهای معاملاتی، معامله امن انجام دهند. آنها همچنین می توانند از طریق همکاری و هم افزایی، اطلاعات را به اشتراک بگذارند، تیم ها را به هم متصل کنند و شبکه های قوی را در یک بستر مشترک ایجاد کنند. بستر مبتنی بر بلاکچین از تجمیع و ذخیره سازی داده های مربوط به صنعت پشتیبانی می کند که می توان برای تولید محصولات و خدمات جدید مانند وام، بسته های سرمایه گذاری و غیره متناسب با وضعیت مالی مشتریان، به آنها اعتماد کرد.

بلاکچین محافظت و امنیت داده ها را برای بانک ها افزایش می دهد که خطرات و مسئولیت های احتمالی ناشی از نقض و هک کردن آنها را به حداقل می رساند. بلاکچین یک فناوری دفتر توزیع شده است یعنی فقط مبتنی بر معاملات و سوابق است. داده ها را می توان در بلاکچین طبقه بندی و مدیریت کرد. به عنوان مثال می توان آن را به داده های خصوصی مشتری، داده حساس بانک، داده مورد استفاده شخص ثالث و داده عمومی تقسیم کرد. دسترسی و افشای هر دسته سپس از طریق قراردادهای هوشمند تعیین و برنامه ریزی می شود. بنابراین، این موضوع می تواند باعث افزایش حفاظت از داده ها و به حداقل رساندن خطرات امنیتی شود. به طور کلی این ویژگی بلاکچین را از سایر فناوری ها متمایز می کند.

فناوری بلاکچین برای بانکداری باز بسیار مناسب است زیرا دسترسی به داده های از پیش تایید شده را به صورت فوری امکان پذیر می کند. این نکته اعتماد را بهبود می بخشد و بانک ها را قادر می سازد تا فقط اطلاعات لازم را بدون به خطر انداختن حریم خصوصی کاربر و امنیت داده ها به اشتراک بگذارند. به همین ترتیب، بلاکچین یک پلتفرم دیجیتالی قوی و در عین حال سریع ایجاد می کند که زمینه را برای بانک های فعلی، Fintechs، موسسات خدمات مالی FSI و سایر چالش های جدید فراهم می کند.

بلاکچین همچنین ابزاری قدرتمند برای حل مسائل حریم خصوصی کاربر و مسائل امنیتی داده است. از این فناوری می توان برای ارائه یک شناسه دیجیتالی ID واحد به کاربران جهت دسترسی به اکوسیستم بانکداری دیجیتال، بدون افشای اطلاعات شخصی آنها استفاده کرد. در عین حال بلاکچین طرح هایی را برای کاربران امکان پذیر می کند که در آن شرایط استفاده از اطلاعات کاربر برای هریک از طرفین و نحوه استفاده از آن توسط برنامه های مختلف تنظیم می شود. در حالی که کاربر از نحوه استفاده از داده های خود آگاهی دارد. از همه مهمتر، مدیریت حریم خصوصی داده های بلاکچین حق کاربران را نسبت به داده های آنها که در سیاست های بانکی باز ثبت شده است، اعمال می کند. بنابراین مشتری کنترل و حق دسترسی در شرایط استفاده شده از اطلاعات خود را حفظ می کند.


بانکداری باز Open Banking به چه معناست؟

بانکداری باز Open Banking به چه معناست؟
بانکداری باز Open Banking به چه معناست؟

اکنون و در حال حاضر استفاده از بانکداری باز مورد توجه بسیاری از موسسات و بانک ها قرار گرفته است. همچنین استفاده از عملیات بانکداری باز به سرعت در موسسات و بانک ها در حال رشد است. اگر بخواهیم شما را با مفهوم بانکداری باز آشنا کنیم می توان گفت این عملیات به معنای ایجاد شرایطی می باشد که کاربران می توانند بدون نیاز به مراجعه حضوری به بانک ها تمام فعالیت های بانکی خود را انجام دهند و این کار توسط اپلیکیشن ها صورت می گیرد.

به طور کلی بانکداری باز Open Banking روشی می باشد که به ارائه دهندگان خدمات مالی ثالث امکان می دهد تا با استفاده از رابط برنامه نویسی اپلیکیشن API به معاملات و یا داده های بانکی و موسسات مالی دسترسی پیدا کنند. بانکداری باز با عنوان “داده بانکی باز” نیز شناخته می شود. به علاوه بانکداری باز در حال تبدیل شدن به یک منبع اصلی نوآوری است که آماده تغییر شکل در صنعت بانکداری می باشد.

با استفاده از بانکداری باز Open Banking، بانک ها اجازه دسترسی و کنترل داده های شخصی و مالی کاربران را به ارائه دهندگان خدمات شخص ثالث می دهند. معمولا کاربران باید نوعی رضایت بدهند تا به بانک اجازه دهند چنین دسترسی را بدهد. سپس API ارائه دهندگان شخص ثالث می توانند از داده های کاربران استفاده کنند. این موارد ممکن است شامل تاریخچه معاملات با طیف وسیعی از گزینه های خدمات مالی و … باشد.


بانکداری باز Open Banking چه امکاناتی را ارائه می دهد؟

بانکداری باز Open Banking چه امکاناتی را ارائه می دهد؟
بانکداری باز Open Banking چه امکاناتی را ارائه می دهد؟

در این قسمت از مقاله شما می توانید با چند نمونه از امکاناتی که بانکداری باز Open Banking می تواند فراهم آورد، آشنا شوید.

  1. یکی از امکاناتی که بانکداری باز می تواند ارائه دهد این است که می تواند داده های مالی کاربران را به صورت امن با موسسات مالی به اشتراک بگذارد.
  2. از دیگر امکاناتی که این روش می تواند ارائه دهد شناسایی بهترین خدمات و محصولات مالی برای کاربران می باشد. به طور کلی API می تواند با بررسی داده های تراکنش کاربران بهترین خدمات و محصولات را شناسایی کند.
  3. استفاده از حساب های متصل به شبکه در بانکداری باز، می تواند اطلاعات دقیق تری از شرایط مالی به کاربران ارائه دهد.
  4. بررسی خودکار توانایی مالی کاربران برای خرید خانه توسط اپلیکیشن بانکداری باز از دیگر امکانات آن می باشد.
  5. بررسی امور مالی به صورت صوتی برای کاربران کم بینا توسط اپلیکیشن دیگر.
  6. استفاده از بانکداری باز به کسب و کارهای کوچک در صرفه جویی زمان کمک می کند. این کار از طریق حسابداری آنلاین صورت می گیرد.
  7. استفاده از روش های جدید و بانکداری باز توسط بانک های معتبر می تواند مدیریت امور مالی را بهبود بخشد. که این امر باعث تقویت روابط مشتری و حفظ مشتری می شود.
  8. کاهش هزینه ها، اصلاح خدمات مشتری و رشد تکنولوژی از دیگر امکانات بانکداری باز است که این عوامل در نتیجه رقابت بانک های بزرگ و معتبر با بانک های کوچک و جدید ایجاد می شود.

بررسی مزایای استفاده از بانکداری باز Open Banking

بررسی مزایای استفاده از بانکداری باز Open Banking
بررسی مزایای استفاده از بانکداری باز Open Banking

از مزایایی که این سیستم بانکداری می تواند به همراه داشته باشد، می توان به ارائه بازار برای تبلیغ مدل های تجاری اشاره کرد که بین آنها باعث ایجاد رقابت شده است. این موضوع باعث می شود تا کسب و کارهای کوچک بتوانند توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کنند.

افزایش قابلیت همکاری از دیگر مزایای این نوع از سیستم می باشد. با توجه به اینکه امروزه ابزارها و و برنامه های مدیریت مالی زیادی در بازار وجود دارد، این نوع از سیستم بانکداری یا بانکداری باز می تواند حساب های جدا از هم را در یک برنامه جمع کند و این قابلیت همکاری آن را نشان می دهد.


بررسی خطرهای استفاده از بانکداری باز Open Banking

بررسی خطرهای استفاده از بانکداری باز Open Banking
بررسی خطرهای استفاده از بانکداری باز Open Banking

علاوه بر اینکه بانکداری باز Open Banking مزایایی را در قالب دسترسی راحت به داده ها و خدمات مالی به مشتریان و ساده سازی برخی هزینه ها برای موسسات مالی ارائه می دهد، می تواند خطر و یا ریسک هایی به همراه داشته باشد.

بانکداری باز می تواند ریسک هایی را در ارتباط با حریم خصوصی و امنیت کاربران داشته باشد. در واقع API می تواند مشکلات امنیتی ایجاد کند. برای مثال امکان از بین رفتن حساب کاربر توسط یک اپلیکیشن مخرب وجود دارد. علاوه بر این خطرات دیگری همچون هک شدن و تهدید می تواند در صورت ضعف امنیت رخ دهد.

اگر بخواهیم به صورت کلی ریسک های استفاده از بانکداری باز را بیان کنیم می توان گفت خطرات ناشی از بانکداری باز عمیقا در ذات آن نهفته است. بانکداری باز با امکان دسترسی شخص ثالث به داده های مالی مشتریان، راحتی را در خدمات مالی ایجاد می کند. در حالی که این یک مزیت خوشایند است، حریم خصوصی مالی کاربران و همچنین امنیت وجوه آنها را به خطر می اندازد. دسترسی آزاد می تواند منجر به دسترسی غیر قانونی و غیر مجاز شخص ثالث مخرب به داده های مالی مشتری و در نتیجه خسارات سنگین شود.


سخن پایانی

با خواندن این مقاله شما می توانید با مفهوم بانکداری باز Open Banking آشنا شوید. امروزه استفاده از این نوع سیستم در موسسات مالی و بانک ها در حال افزایش می باشد. سیستم بانکداری باز در نظر دارد تا با استفاده از اپلیکیشن ها به کاربران این امکان را دهد بدون مراجعه حضوری به بانک ها فعالیت های خود را انجام دهند. استفاده از این سیستم مزایا و خطرهایی را به همراه دارد که در این مقاله به طور کلی به آن پرداختیم.

همچنین با خواندن این مقاله شما می توانید با بانکداری باز و ارتباط آن با بلاکچین به طور کامل آشنا شوید. امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعات کافی را در ارتباط با بانکداری باز در اختیار شما قرار دهیم.

از اینکه تا پایان مقاله “آشنایی با بانکداری باز و ارتباط آن با بلاکچین” همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده