آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

سولار ماینینگ چیست؟

سولار ماینینگ Solar Mining

سولار ماینینگ Solar Mining، در دنیای ارزهای دیجیتال رمز ارزهایی مشاهده می شوند که قابلیت استخراج دارند. استخراج ارزهای دیجیتال همواره نیازمند دستگاه هایی می باشد که این دستگاه ها نیازمند برق زیادی برای انجام فرآیند استخراج هستند. بسیاری از افراد بر این باورند که رمز ارزهای قابل استخراج مصرف کننده انرژی می باشند و دارای زیان هایی برای محیط زیست هستند. با وجود چنین مشکلاتی برخی از افراد تصمیم گرفتند تا از انرژی تجدید ناپذیری همانند انرژی خورشید برای استخراج رمز ارزها استفاده کنند.

 لازم است که بدانید برای راه اندازی تجهیزات تولید برق با استفاده از انرژی خورشید، احتیاج به سرمایه ی اولیه دارید. شما می توانید با استفاده از استخراج رمز ارزها این هزینه را جبران نمایید. یکی از مزایایی که تولید برق با استفاده از انرژی خورشیدی دارد این است که هزینه آن کمتر خواهد شد و می توان از آن برای استخراج رمز ارزها استفاده نمود. در ابتدا به یک معرفی کلی از فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال خواهیم پرداخت، پس از آن در ادامه مطالب شما می توانید با سولار ماینینگ Solar Mining یا ماینینگ خورشیدی به طور کامل آشنا شوید.


سولار ماینینگ Solar mining یا ماینینگ خورشیدی چیست؟

سولار ماینینگ Solar mining یا ماینینگ خورشیدی چیست؟
سولار ماینینگ Solar mining یا ماینینگ خورشیدی چیست؟

اگر بخواهیم در یک عبارت کوتاه سولار ماینینگ Solar mining یا ماینینگ خورشیدی را به شما معرفی نماییم می توان گفت سولار ماینینگ به معنای استفاده از انرژی خورشیدی برای استخراج ارزهای دیجیتال می باشد. در واقع از انرژی خورشید برای تولید برق استفاده می شود و این کار با استفاده از پنل های خورشیدی صورت می گیرد. استفاده از انرژی خورشیدی برای استخراج ارزهای دیجیتال می تواند سودمند واقع شود. اما شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که آیا استفاده از انرژی خورشید برای استخراج همانند استفاده از انرژی برق از هزینه ی بالایی برخوردار است؟

بیایید تا با هم جواب این سوال را بررسی نماییم. اگر بخواهیم با استفاده از انرژی خورشید به تولید برق بپردازیم، شاید در ابتدا راه اندازی تجهیزات آن هزینه ای را در بر داشته باشد اما پس از استخراج می توان هزینه اولیه را جبران نمود و در ادامه فرآیند استخراج می تواند سودآور باشد. زمانی که کاربران از انرژی خورشید برای تولید برق استفاده می کنند تا بتوانند به فرآیند استخراج بپردازند، این کار هزینه کمتری دارد و ارزان تر است و از این برق تولید شده می توانید به صورت شبانه روزی برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده نمایید. در حال حاضر برای استخراج ارزهای دیجیتال از انرژی های تجدید ناپذیری دیگری همچون آب در کشورهای دیگر برای تولید برق استفاده می شود.

علاوه بر مطالبی که گفته شد استفاده از انرژی خورشیدی برای تولید برق می تواند مزایای را به همراه داشته باشد. برای مثال انرژی خورشید از پتانسیل بالایی برخوردار می باشد و می تواند در بسیاری از مکان ها مخصوصا در بیان ها مفید واقع شود.


معرفی اجمالی استخراج ارزهای دیجیتال

معرفی اجمالی استخراج ارزهای دیجیتال
معرفی اجمالی استخراج ارزهای دیجیتال

در حال حاضر ارزهای دیجیتال بسیاری وجود دارند که قابلیت استخراج را دارند. در بازار ارزهای دیجیتال رمز ارزهایی که مبتنی بر الگوریتم اثبات کار یا PoW هستند می توانند با استفاده از سخت افزارهای با قدرت پردازش بالا استخراج شوند. لازم به ذکر است که استخراج ارزهای دیجیتال می تواند سودآور نیز باشد.

بیشتر بخوانید: آیا پنل خورشیدی برای استخراج بیت کوین امکان پذیر است؟

در دنیای ارزهای دیجیتال برای تایید تراکنش، فرآیندهای تایید هش متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد. در فرآیند استخراج رمز ارزها، سرعت پردازش بر اساس هش در ثانیه محاسبه می شود و این موضوع ارتباط مستقیمی با سخت افزار مورد استفاده شما برای استخراج دارد. در واقع هر چه قدرت محاسبات برای حل کدهای هش بیشتر باشد، شانس بیشتری در دریافت پاداش و سود بیشتر خواهید داشت.

همانطور که در مقالات مربوط به ارزهای دیجیتال بسیار این موضوع بیان شده است، در فرآیند استخراج از دستگاه های قدرتمندی استفاده می شود که این دستگاه ها نیازمند برق قوی برای استخراج هستند و از مصرف انرژی بالایی برخوردار می باشند. به همین دلیل برای تامین این انرژی، سولار ماینینگ یا ماینینگ خورشیدی روی کار آمد. با استفاده از سولار ماینینگ افراد می توانند برق مورد نیاز برای فرآیند استخراج را تامین نمایند. اگر چه این کار هزینه بر می باشد اما می توانند با استخراج رمز ارزها آن را جبران نمایند.

در ادامه مطالب شما می توانید با سولار ماینینگ یا ماینینگ خورشیدی به طور کامل آشنا شوید.


دلیل اهمیت سولار ماینینگ Solar Mining چیست؟

دلیل اهمیت سولار ماینینگ Solar Mining چیست؟
دلیل اهمیت سولار ماینینگ Solar Mining چیست؟

با توجه به اینکه استخراج ارزهای دیجیتال نیازمند سخت افزارهای پیشرفته است در مقابل این سخت افزارها برای انجام فرآیند استخراج نیاز به یک برق قوی دارند. به عبارتی توان این دستگاه ها برای استخراج رابطه مستقیمی با مصرف انرژی دارد. هر چه میزان توان دستگاه در انجام عملیات استخراج بیشتر باشد، برق مورد استفاده آن نیز بیشتر می باشد. به همین علت با توجه به مصرف بالای دستگاه، انرژی خورشید برای تولید برق مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفت.

راه اندازی تجهیزاتی که برای تولید برق با استفاده از انرژی خورشیدی مورد استفاده قرار می گیرد، در ابتدا هزینه بر است اما این هزینه می تواند پس از استخراج جبران شود. در حال حاضر بسیاری با استفاده از راه اندازی ریگ ماینینگ خورشیدی سود دریافت می کنند. ریگ ماینینگ مجموعه ای از تجهیزات می باشد که در فرآیند استخراج رمز ارزها مورد استفاده قرار می گیرد.


معرفی طرح های اجرا شده در سولار ماینینگ Solar mining

معرفی طرح های اجرا شده در سولار ماینینگ Solar mining  
معرفی طرح های اجرا شده در سولار ماینینگ Solar mining

Tam Hunt پروژه ای را با نام Community Renewable Solutions راه اندازی کرده است که این پروژه یکی از پروژه های انرژی خورشیدی می باشد. طبق بررسی های انجام شده توسط این فرد تجهیزاتی که برای استخراج ارز دیجیتال بیت کوین با استفاده از انرژی خورشیدی مورد استفاده قرار می گیرد در دو سال هزینه اولیه خود را تامین می نماید و پس از آن از استخراج می توان سود کسب نمود. اما ممکن است قیمت بیت کوین کاهش یابد و انجام فرآیند استخراج سودآور به نظر نرسد. در اینصورت می توان انرژی خورشیدی تولید شده را به شبکه فروخت و ضرر را تا حدی جبران نمود.

Tam Hunt طرحی را معرفی کرده است که در آن تجهیزاتی برای استخراج ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد که انرژی تولید شده را می توان ذخیره کرد و در شب نیز استفاده نمود. با استفاده از این طرح ماینرها یا دستگاه های استخراج می توانند به صورت ماهواره ای به اینترنت متصل شوند و از انرژی خورشیدی تولید شده برای استخراج استفاده می شود. به همین ترتیب با این طرح ماینینگ خورشیدی یا سولار ماینینگ به صورت ۲۴ ساعت صورت می گیرد و می توان با استفاده از آن سود مناسبی را از استخراج رمز ارزها کسب نمود.

از دیگر طرح هایی که در این زمینه اجرا شده می توان به فارم ۲۰ مگاواتی استرالیا اشاره کرد. این طرح توسط شرکت Hadouken اجرا شده است که می تواند علاوه بر اینکه برق مورد نیاز برای عملیات استخراج را تامین کند، برق یکی از مراکز غرب استرالیا را نیز فراهم نماید.

علاوه بر دو موردی که در بالا ذکر شد می توانب رمز ارز Poluton قصد دارد تا یکی از فارم های شمال آمریکا برای استخراج بیت کوین با استفاده از سولار ماینینگ را راه اندازی کند.


معرفی تجهیزات لازم در سولار ماینینگ Solar mining

معرفی تجهیزات لازم در سولار ماینینگ Solar mining
معرفی تجهیزات لازم در سولار ماینینگ Solar mining

همانطور که در مباحث پیشین گفته شد سولار ماینینگ Solar mining به معنای استفاده از انرژی خورشید در فرآیند ماینینگ می باشد. در واقع از انرژی خورشید برای تامین برق مورد نیاز در فرآیند استخراج استفاده می شود. اما با چه تجهیزاتی می توان این انرژی خورشید را به برق تبدیل نمود. برای تبدیل انرژی خورشید به انرژی برق شما نیازمند پنل های خورشیدی، تبدیل کننده Invertor، منبع ذخیره سازی و یک کنترلر می باشید.

با فراهم کردن این امکانات می توانید فرآیند سولار ماینینگ را انجام دهید. این کار در عمل شاید هزینه بر به نظر برسد اما لازم است که بدانید با انجام استخراج و به کارگیری راه حل مناسب می توانید این هزینه را جبران کنید.


بررسی قدرت پنل های خورشیدی برای سولار ماینینگ Solar mining

بررسی قدرت پنل های خورشیدی برای سولار ماینینگ Solar mining
بررسی قدرت پنل های خورشیدی برای سولار ماینینگ Solar mining

پنل های خورشیدی موجود در بازار که در تامین انرژی برای تولید برق مورد استفاده قرار می گیرند، بین ۴۵ تا ۳۱۵ وات می باشند. شما می توانید با تهیه ۵۰۰۰ پنل که ۳۰۰ واتی می باشند، روزانه ۱.۵ مگاوات انرژی تولید کنید. این میزان از انرژی تولیدی برای استخراج یک بیت کوین مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این روش افراد قادر خواهند بود سود بالایی کسب کنند.

همچنین می توانند به جای فروش انرژی اضافی به شبکه ها از آن برای استخراج رمز ارزها استفاده کنند. که اگر روند این کار درست انجام شود می تواند سود قابل توجهی را در بر داشته باشد. با توجه به اینکه استخراج رمز ارزها روز به روز با سختی های بیشتری همراه است استفاده از انرژی تجدید ناپذیر خورشید کاری سودمند است.


بررسی میزان سودآوری سولار ماینینگ در ایران

بررسی میزان سودآوری سولار ماینینگ در ایران
بررسی میزان سودآوری سولار ماینینگ در ایران

نکته مهمی که در فرآیند استخراج باید در نظر گرفته شود، میزان سودی است که از این عملیات حاصل می شود. در این قسمت از مقاله می خواهیم بررسی نماییم که آیا استفاده از این روش یعنی سولار ماینینگ برای کاربران ایرانی سودآور است یا خیر؟

برای اینکه بررسی نماییم انجام این نوع از فرآیند استخراج سودآور است در مرحله اول باید هزینه راه اندازی یک سولار ماینینگ را بررسی کنیم. با توجه به نوساناتی که در بازار وجود دارد میزان این قیمت هات متغیر می باشد و قیمت مربوط به زمان نگارش مقاله می باشد.

با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است میزان هزینه ای که صرف یک نیروگاه خورشیدی با توان ۵۰ کیلووات می شود چیزی حدود ۷۰ تا ۹۰ میلیون می باشد. همچنین هزینه یک دستگاه ماینر ۵۰ تومان برآورد شده است که برق تولید شده توسط نیروگاه خورشیدی می توانید برق ۳ دستگاه ماینر مدل Antiminer S9j را تامین کند. با توجه به مبالغی که گفته شد و قیمت های محاسبه شده و قیمت رمز ارز استخراج شده این کار می تواند پس از ۳ سال سودآور باشد. قیمت هایی که ما بررسی نمودیم مربوط به یک فارم خانگی می باشند و به طبع این موضوع در ارتباط با فارم های بزرگ نیست. در فارم های بزرگتر این میزان سود دهی می تواند افزایش یابد.


سخن پایانی

با خواندن این مقاله شما می توانید با فرآیند سولار ماینینگ Solar mining یا ماینینگ خورشیدی به طور کامل آشنا شوید. سولار ماینینگ فرآیند استخراجی می باشد که در آن از انرژی خورشید برای تولید برق مورد نیاز استفاده می شود. همانطور که در این مقاله گفته شد این عملیات می تواند سودآور باشد اگر چه راه اندازی اولیه آن نیازمند هزینه هایی است. برای استفاده از این روش شما نیازمند امکاناتی برای تبدیل انرژی خورشید به برق هستید. همچنین استفاده از سولار ماینینگ می تواند به دلیل کاهش مصرف برق مورد نیاز برای استخراج از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

همچنین بیان نمودیم که استخراج رمز ارزها همواره با سختی هایی دشوار است و این کار نیازمند برق زیادی می باشد. به همین دلیل تعدادی از افراد تصمیم به استفاده از انرژی خورشید برای تولید برق گرفتند. تا بتوانند برق مورد نیاز برای فرآیند استخراج را تامین نمایند. شما می توانید با انجام فرآیند استخراج هزینه های اولیه را فراهم نمایید. همچنین برای تبدیل انرژی خورشید به برق شما نیازمند پنل های خورشیدی، منبع ذخیره سازی و یک کنترلر می باشید.امیدواریم که با خواندن این مقاله اطلاعات لازم را کسب نموده باشید.

از اینکه تا پایان مقاله “سولار ماینینگ Solar Mining” همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
احمدقاسمی
1 سال قبل

سولار ماینینگ جالبه اما نرخ بازگشت سرمایه اش با توجه به تجهیزاتی که نیاز داره خیلی زیاده

نیکو
2 سال قبل

ممنون محتوای از شما خوب

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  نیکو
2 سال قبل

ممنون که با ما همراه بودید

حسن
2 سال قبل

سولار ماینینگ برای همه ارزها کاربرد داره؟