آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

آموزش ساخت کالکشن در opensea

آموزش ساخت کالکشن در opensea

آموزش ساخت کالکشن، برای اینکه بتوانید یک و یا چند NFT ایجاد کنید، حتماً نیازی به ایجاد یک کالکشن ندارید. چراکه شما می توانید به راحتی با مراجعه به مارکت پلیس مورد نظر بدون ایجاد یک کالکشن، NFT های مورد نظر خود را ایجاد نمایید. در صورتی که به این شکل ان.اف.تی های خود را ایجاد کردید، باید به یاد داشته باشید که ان.اف.تی های شما در هیچ مجموعه دیگر بارگذاری نمی شود و هر NFT به تنهایی دارای یک مجموعه است.

اما در صورتی که قصد دارید تا چندین ان.اف.تی در یک مجموعه ایجاد کنید، این بار نیاز به ایجاد یک کالکشن دارید. در اصل کالکشن به ان.اف.تی های شما نوعی هویت می دهد که راحت تر می توانید آن را به افراد مختلف واگذار کنید.

با توجه به این موضوع ممکن است برایتان این سؤال پیش بیاید که کالکشن چگونه ایجاد می شود؟ آیا ساخت کالکشن با ساخت NFT یکسان است؟ پاسخ به این سؤال را نمی توان به صورت مستقیم با بله یا خیر داد چراکه در برخی از مارکت پلیس ها این عمل یکسان است و در برخی های دیگر خیر چراکه باید به صورت جداگانه ابتدا کالکشن collection خود را ایجاد کنید و سپس به سراغ ساخت NFT بروید.

برای مثال در مارکت پلیس اوپن سی، شما برای اینکه بتوانید تعدادی NFT را به یک مجموعه اضافه کنید، ابتدا باید کالکشن خود را ایجاد کنید. به همین منظور برای اینکه به طریقه انجام این کار مسلط شوید، در ادامه به شما آموزش خواهیم داد که چگونه می توانید یک کالکشن collection ایجاد کنید. اگر در هر بخش برایتان سؤالی ایجاد شد، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات از ما بپرسید.

کالکشن NFT چیست؟

کالکشن NFT چیست؟
کالکشن NFT چیست؟

ممکن است درباره کالکشن ها تعریف های مختلفی شنیده باشید اما اگر بخواهیم درکل یک تعریف کلی از کالکشن داشته باشیم، این‌گونه می گوییم که کالکشن NFT مجموعه ای از دارایی های دیجیتال است که توسط یک هنرمند و یا گروهی از هنرمندان توسعه داده می شود. گاهی ممکن است توسعه دهنده یک کالکشن یک فرد باشد اما گاهی نیز ممکن است توسعه دهندگان یک کالکشن collection یک تیم باشند. به طور معمول، بیشتر مجموعه‌های NFT از ان.اف.تی های متعددی تشکیل شده‌اند که همگی با یک سبک هنری مطابقت دارند و تنها تفاوت آن ها در تغییرات جزئی است.

برای اینکه این موضوع را بهتر متوجه شوید بگذارید تا یک مثال واضح بزنیم. اگر کالکشن CryptoPunks را شناسید، احتمالاً می دانید که یکی از محبوب ترین و ارزشمند ترین کالکشن های موجود NFT در جهان می باشد چراکه در اکثر مارکت پلیس های معتبر حجم معاملات بسیار بالایی دارد.

این مجموعه خاص از ۱۰ هزار ان.اف.تی منحصر به فرد در بلاکچین اتریوم تشکیل شده است که به شکل پیکسلی هستند. اگر به ان.اف.تی های موجود در این کالکشن دقت کنید، تمام آن ها تقریباً به یک سبک هستند اما تغییرات جزئی نیز دارند.

با این اوصاف، مجموعه‌های NFT به اشکال مختلف، مانند املاک مجازی (Decentraland و The Sandbox)، آلبوم‌های موسیقی و حتی کارت‌های تجاری ورزشی (Sorare) ارائه می‌شوند.

حال که با کالکشن آشنا شدید، یکی از سؤالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید این است که چه فردی می تواند یک کالکشن ایجاد کند؟ آیا فقط هنرمندان می توانند این کار را انجام دهند؟

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، توسعه دهنده یک کالکشن می تواند یک هنرمندان و یا تعدادی هنرمند باشد اما این موضوع بدین معنی نیست که تنها هنرمندان می توانند اقدام به ساخت کالکشن کنند. هر فردی می تواند برای NFT های خود یک کالکشن collection بسازد و مجموعه خود را در آن اضافه کند.

البته این موضوع تا زمانی صحت دارد که شما تنها قصد ایجاد چند NFT را دارید. در صورتی که تعداد ان.اف.تی های مورد نظر شما از یک تعداد مشخصی بیشتر شود، برای مینت ان.اف.تی در کالکشن نیاز به دانش کدنویسی دارید در غیر این صورت ایجاد یک کالکشن برای شما کمی سخت خواهد بود. در کل باید دراین باره عنوان کنیم که هر کسی می تواند هنرمند NFT شود و کالکشن خود را بسازد.

تا به این بخش از مقاله به صورت کامل با کالکشن آشنا شدید. در ادامه قصد داریم تا به سراغ مارکت پلیس Marketplace اوپن سی Opensea برویم و طریقه ساخت کالکشن collection در آن را آموزش دهیم. اگر درصدد یادگیری ساخت کالکشن در اوپن سی هستید، مطالعه ادامه این مقاله را از دست ندهید.


آموزش ویدیویی ساخت کالکشن در اوپن سی opensea


آموزش ساخت کالکشن collection در اوپن سی Opensea

آموزش ساخت کالکشن collection در اپن سی Opensea
آموزش ساخت کالکشن collection در اوپن سی Opensea

ساخت کالکشن در مارکت پلیس اوپن سی یک عملیات بسیار ساده است. شما می توانید تنها با چند کلیک در پلتفرم اوپن سی یک کالکشن ایجاد کنید و سپس ان.اف.تی های خود را در آن مجموعه اضافه نمایید. در ادامه همان‌طور که مطلع هستید ابتدا طریقه ایجاد کالکشن را به شما آموزش خواهیم داد و سپس به سراغ اضافه کردن NFT در کالکشن ایجاد شده می رویم، در ادامه همراه ما باشید.

برای شروع ابتدا:

 1. نرم افزار تغییر ای پی خود را روشن کنید و سپس وارد مارکت پلیس اوپن سی شوید. پس از ورود به سایت با صفحه ای همانند تصویر ذیل رو به رو می شوید. در این صفحه باید بر روی آیکون مشخص شده کلیک کنید.
مراحل ساخت کالکشن در opensea-1
مراحل ساخت کالکشن در opensea-1

نکته: در این بخش شاید برای برخی از افراد این سؤال پیش بیاید که چرا برای ورود به این پلتفرم نیازمند نرم افزار تغییر ای پی است؟ متأسفانه به دلیل تحریم های کشور آمریکا علیه ایران، پلتفرم اوپن سی و برخی از پلتفرم های مشابه دیگر دسترسی کاربران ایرانی را قطع کرده اند و مانع ورود آن ها شده اند. به همین دلیل، شما برای اینکه بتوانید از پلتفرم اوپن سی استفاده کنید، باید حتماً یکی از نرم افزار های تغییر ای پی را نصب داشته باشید. با توجه به این موضوع شاید برای برخی از افراد این سؤال پیش بیاید که آیا لازم است تا ای پی ما حتماً ثابت باشد؟ در صورتی که قصد دارید تا هر روز از این پلتفرم استفاده کنید و به نوعی در آن اقدام به خرید و فروش ان.اف.تی کنید، بله! شما باید از یک نرم افزار تغییر ای پی ثابت استفاده کنید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود.

 1. در مرحله جدید، برای اینکه بتوانید کالکشن و یا مجموعه خود را بسازید، باید بر روی گزینه My collections کلیک کنید. در تصویر ذیل شما می توانید نمایی از این صفحه را مشاهده کنید.
 1. مراحل ساخت کالکشن در opensea-2
  مراحل ساخت کالکشن در opensea-2

  همان‌طور که احتمالاً می دانید، برای استفاده از پلتفرم های غیرمتمرکز، شما می بایست به صورت مستقیم ولت خود را به پلتفرم مورد نظر متصل کنید. همان‌طور که مطالعه کرده اید تا به این بخش از مقاله ما هیچ کیف پولی به پلتفرم اوپن سی متصل نکرده ایم و به همین دلیل برای اینکه بتوانیم ادامه مراحل را انجام دهیم، ابتدا باید ولت خود را متصل کنید.

طبق کیف پول هایی که در تصویر ذیل مشاهده می کنید، شما می توانید یکی از آن ها را انتخاب و سپس آن را نصب و برای استفاده آماده سازی کنید. در ادامه ما قصد داریم تا از کیف پول ربی Rabby استفاده کنیم. حال با توجه به این موضوع ممکن است برایتان این سؤال پیش بیاید که کیف پول ربی در این بخش وجود ندارد پس چگونه باید آن را انتخاب کرد؟ با توجه به مکانیسم های کیف پول ربی و متامسک، شما می توانید با کلیک بر روی کیف پول متامسک، کیف پول ربی یا Rabby را فراخوانی کنید. به همین دلیل، جز ولت های فوق شما می توانید از کیف پول ربی Rabby نیز استفاده کنید. در صورتی که قصد دارید تا با هر یک از کیف پول های متامسک و یا کیف پول ربی بیشتر آشنا شوید، به شما پیشنهاد می کنیم که به مقاله اختصاصی هر یک از کیف پول های فوق مراجعه کنید.

 1. مراحل ساخت کالکشن در opensea-3
  مراحل ساخت کالکشن در opensea-3

  پس از کلیک بر روی نام کیف پول، ولت مورد نظر بارگذاری می شود. همان‌طور که در تصویر مشاهده می کنید برای ورود و اتصال ولت ابتدا باید رمز عبور کیف پول را وارد کنیم. به همین منظور در این بخش رمز عبور را وارد می کنیم.

 1. مراحل ساخت کالکشن در opensea-4
  مراحل ساخت کالکشن در opensea-4

  پس از اینکه رمز عبور ولت خود را به صورت کامل و صحیح وارد نمودید، در صورتی که کیف پول به صورت اتوماتیک عملیات اتصال را انجام دهد، با صفحه ای همچون تصویر ذیل رو به رو می شوید. در غیر این صورت باید مراحل اتصال ولت به سایت را به صورت دستی انجام دهید. پس از اینکه تمامی مراحل با موفقیت انجام شد، همان‌طور که پیش‌تر گفتیم با تصویری همانند صفحه ذیل رو به رو می شوید.

اگر قبلاً شما کالکشنی ایجاد کرده باشید، در این بخش می توانید آن را مشاهده کنید. در صورتی که از قبل چنین کاری انجام نداده باشید، این صفحه هیچ مجموعه ای به شما نمایش نمی دهد. به دلیل اینکه ما در گذشته بدون ایجاد کالکشن یک NFT ساختیم، در این بخش کالکشنی که پیش‌تر برای ما ایجاد شده بود نمایش داده می شود. حال همان‌طور که مشاهده می کنید، برای ایجاد کالکشن باید بر روی گزینه Create a collection کلیک کنید.

مراحل ساخت کالکشن در opensea-5
مراحل ساخت کالکشن در opensea-5

 از این بخش به بعد کمی آموزش مهم تر است چراکه باید اطلاعات کالکشن خود را تکمیل کنید. برای درک بهتر مطالبی که در ادامه قرار است با آن ها آشنا شوید، ما هر بخش را به صورت جداگانه به شما توضیح خواهیم داد. در صورتی که در هر قسمت برایتان سؤالی ایجاد شد، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات از ما بپرسید.

 1. مراحل ساخت کالکشن در opensea-6
  مراحل ساخت کالکشن در opensea-6

  در این قسمت شما باید تصویر لوگو و یا نام برند خود را آپلود کنید. این تصویر به عنوان تصویر پروفایل کالکشن شما نمایش داده می شود. اگر به تصویر ذیل دقت کنید می توانید جانمایی تصویر لوگو را مشاهده کنید. دقت داشته باشید همان‌طور که گفته شده است، اندازه و یا سایز تصویر شما باید ۳۵۰ در ۳۵۰ پیکسل باشد. اگر لوگو و یا نام برند خود که به شکل تصویر است سایز متفاوت تری دارد، بهتر است به سایز فوق تغییر دهید.

 1. مراحل ساخت کالکشن در opensea-7
  مراحل ساخت کالکشن در opensea-7

  در این قسمت باید تصویر شاخص خود را آپلود کنید. این تصویر برای نمایش کالکشن شما در صفحه اصلی پروفایل شما نمایش داده می شود. طبق گفته داخل تصویر بهتر است سایز این بخش ۶۰۰ در ۴۰۰ پیکسل باشد تا بهتر بتوانید از تمامی بخش های تصویر استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر می توانید مکان جانمایی عکس فوق را در تصویر ذیل مشاهده کنید.

 1. مراحل ساخت کالکشن در opensea-8
  مراحل ساخت کالکشن در opensea-8

  از این تصویر در بالای صفحه مجموعه شما استفاده می شود. یکی از نکاتی که پلتفرم اوپن سی نسبت به این تصویر یادآور شده است خودداری از نگارش متن طولانی در این بخش می باشد چراکه آن ها عنوان کرده اند که ابعاد این تصویر در دستگاه های مختلف مثل تبلت، موبایل، لپ تاپ و… متفاوت است. به همین علت ممکن است در صورتی کشیدگی و یا کم شدن سایز تصویر در دستگاه های مختلف، متن شما به صورت غیرخوانا نمایش داده شود. پیشنهاد می کنیم که همانند دیگر کالکشن های معتبر موجود، از نوشتن متن به صورت کلی در این قسمت خودداری کنید و متن مورد نظرتان را در بخش توضیحات وارد کنید. در کل، در حالت معمولی در این بخش باید تصویری با سایز ۱۴۰۰ در ۳۵۰ پیکسل بارگذاری کنید. در تصویر ذیل شما می توانید مکان جانمایی این تصویر را مشاهده کنید.

 1. مراحل ساخت کالکشن در opensea-9
  مراحل ساخت کالکشن در opensea-9

  پس از اینکه تصاویر خواسته شده از شما آپلود شد، باید به سراغ نام کالکشن خود بروید. در بخش نام باید نام برند و یا کالکشن خود را بنویسید. برای مثال اگر کالکشن شما درباره چندین اثر هنری است، می توانید برای آن مجموعه یک نام انتخاب کنید و سپس نام آن را در این بخش وارد کنید. در صورتی که تنها قصد دارید تا یک کالکشن ایجاد کنید و سپس محصولات خود را در آن کالکشن ایجاد کنید، می توانید نام کالکشن را به نام برند خود مشخص کنید. در کل باید عنوان کنیم که انتخاب نام در این بخش بسیار مهم است و شما باید نام مناسبی در این بخش قرار دهید.

 1. مراحل ساخت کالکشن در opensea-10
  مراحل ساخت کالکشن در opensea-10

  در این بخش می توانید آدرس کالکشن خود را انتخاب کنید. به نوعی URL سفارشی خود را برای کالکشن ایجاد کنید. در این بخش شما فقط می توانید از حروف کوچک و اعداد و همچنین خط فاصله یا دش (-) استفاده کنید.

پس از وارد نمودن آدرس، به سرعت آدرس فوق بررسی می شود. در صورتی که URL وارد شده معتبر باشد، می توانید به سراغ مرحله بعد بروید. برای مثال، شما می توانید برای آدرس از نام برند خود استفاده کنید. مثلاً زوم ارز را می توان با شکل های فوق نوشت Zoomarz یا Zoom-arz یا Zoomarz98 و… . در صورتی که در هنگام ایجاد آدرس سؤالی برایتان ایجاد شد، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات برای ما مطرح کنید.

 1. این قسمت یکی از اصلی ترین بخش هایی است که باید آن را تکمیل کنید. در بخش Description یا توضیحات شما می بایست توضیحات مورد نظر خود را نسبت به کالکشن وارد کنید.

بخش توضیحات بسیار مهم است چراکه هر کاربری که به سراغ کالکشن شما می آید ابتدا این بخش را مطالعه می کنید و سپس به سراغ دیگر قسمت ها می رود. یکی از سؤالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید این است که در این قسمت بهتر است چه اطلاعاتی را وارد کنیم تا بتوانیم کاربر را جذب کالکشن خود کنیم؟

برای اینکه بتوانید بخش توضیحات را تکمیل کنید، یکی از پیشنهاد‌هایی که می توانیم در این بخش به شما بدهیم مشاهده توضیحات دیگر کالکشن ها می باشد. با انجام این کار می توانید ایده بگیرید و توضیحات کالکشن خود را تکمیل کنید.

همیشه سعی کنید در توضیحات این بخش اگر معروف نیست توضیحات کلی از خودتان بدهید تا کاربران بیشتر با شما آشنا شوند. با انجام این کار کمی می توانید کاربران را کنجکاو کنید تا بیشتر درباره شما مطالعه کنند. طبق اطلاعاتی که در این بخش وجود دارد، در کل در بخش توضیحاتی شما می توانید هزار کاراکتر بنویسید. سعی کنید تا همیشه به صورت خلاقه و مفید اطلاعات خود را در این بخش وارد نمایید. اگر برای تکمیل این بخش برایتان سؤالی ایجاد شد و نیاز به راهنمایی داشتید، می توانید مشکل و یا سؤال خود را در بخش نظرات برای ما مطرح کنید.

 1. در این بخش باید دسته بندی کالکشن خود را وارد کنید. اضافه نمودن یک دسته بندی در این بخش به شما کمک می کند تا کاربران بهتر به کالکشن شما دسترسی پیدا کنند. برای انتخاب کالکشن شما می توانید بر روی گزینه Add category کلیک کنید. به محض کلیک بر روی این گزینه لیست دسته بندی ها برایتان بارگذاری می شود. در حال حاضر دسته بندی های موجود عبارت اند از:
هنری Art
کلکسیونی ها Collectibles
موسیقی Music
عکاسی Photography
ورزشی ها Sports
کارت های تجاری Trading Cards
سودمند Utility

شما می توانید، با توجه به دسته بندی های فوق و نوع NFT، یکی از موارد فوق را انتخاب کنید و سپس کالکشن خود را در آن دسته بندی ایجاد کنید. توجه داشته باشید که حتماً کالکشن انتخابی شما باید مرتبط با دسته بندی باشد. در غیر این صورت، اگر دسته بندی نامرتبط باشد، اعتماد کاربران به شما کمتر می شود.

 1. همان‌طور که مشاهده می کنید، اطلاعاتی که در این بخش از شما خواسته می شود کاملاً واضح است. در این بخش شما می بایست تا اطلاعات مربوط به شبکه های اجتماعی خود را وارد کنید. در بخش io لازم است تا آدرس وب‌سایت برند خود را وارد کنید. برای مثال ما اگر قصد ایجاد کالکشن داشته باشیم، آدرس سایت زوم ارز را باید در این بخش وارد کنید.

اضافه نمودن آدرس سایت در این بخش بسیار مهم است و باید به آن توجه ویژه ای کنید. در صورتی که آدرسی اضافه نکنید، ممکن است اعتماد کاربران را از دست دهید و در نهایت این موضوع باعث شود تا نتوانید NFT های خود را بفروشید.

توجه داشته باشید که تنها وارد نمودن آدرس سایت و یا داشتن یک سایت معمولی در این بخش کافی نیست چراکه سایت شما باید به صورت کامل مرتبط با کالکشن شما باشد و یا بخشی از سایت شما به کالکشن اختصاص داشته باشد. در کل، باید یک سایت کامل داشته باشید تا کاربران پس از ورود به سایت، بتوانند به راحتی به شما اعتماد کنند.

پس از اینکه آدرس سایت خود را وارد نمودید، نوبت رسیده است تا آدرس شبکه های اجتماعی مورد نظرتان را نیز وارد کنید. به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً آدرس شبکه های اجتماعی مثل توییتر، دیسکورد و همچنین تلگرام را وارد کنید و در هر یک از پلتفرم های فوق فعالیت های مناسبی داشته باشید. از این طریق نیز می توانید بیشتر نظر و اعتماد کاربران را جلب کنید.

همان‌طور که شما برای اعتبار سنجی یک کالکشن به سراغ شبکه های اجتماعی آن ها می روید، باقی کاربران نیز برای اعتبار سنجی کالکشن شما به سراغ شبکه های اجتماعی که وارد کرده اید می روند. شما می توانید در این بخش برخی از شبکه های اجتماعی خود را وارد کنید و باقی آن ها را در سایت خود وارد کنید. در کل آن روشی که با استراتژی شما سازگار می باشد را بهتر است انجام دهید. اگر در این بابت نیاز به راهنمایی داشتید، می توانید درخواست خود را در بخش نظرات مطرح کنید.

 1. به این قسمت خوب دقت کنید. مارکت پلیس اوپن سی در هنگام ساخت کالکشن قابلیتی به نام Creator earnings دارد. این بخش با نام درآمد توسعه دهنده کالکشن و ان.اف.تی ها معرفی می شود. شما می توانید با استفاده از این بخش مقداری کارمزد از خرید و فروش آینده NFT ها نیز دریافت کنید.

برای مثال، اگر بر روی گزینه Add Address کلیک کنید، با صفحه ای همچون تصویر ذیل رو به رو می شوید. حال همان‌طور که مشاهده می کنید این قسمت به ۳ بخش تقسیم شده است. در بخش اول که باید آدرس کیف پول خودتان را وارد کنید. در بخش دوم باید درصدی که قصد دارید تا از خرید و فروش NFT ها در آینده دریافت کنید را وارد نمایید. در این بخش تنها شما می توانید از ۱ درصد تا ۱۰ درصد را مشخص کنید. با انتخاب درصد در این بخش یعنی شما در آینده با هر بار خرید و فروش این NFT 10 یا ۵ یا ۲.۵ درصد از هزینه NFT را دریافت می کنید. در نهایت اگر بر روی بخش سوم نیز کلیک کنید، می توانید مشخصات وارد شده را پاک کنید. در صورتی که در این بخش عبارتی را وارد نکنید، دیگر برای شما در آینده هیچ کارمزدی نمایش داده نمی شود.

مراحل ساخت کالکشن در opensea-11
مراحل ساخت کالکشن در opensea-11

ممکن است با شنیدن این موضوع برایتان این سؤال پیش بیاید که آیا کالکشن های دیگر نیز این قابلیت را فعال کرده اند که از خرید و فروش در آینده نیز سود دریافت کنند؟ برخی از کالکشن ها مقداری را تعیین کرده اند و برخی های دیگر خیر. شما می توانید مراجعه به بخش توضیحات هر کالکشن ببینید که کدام یک از آن ها در آینده از خرید و فروش های NFT سود دریافت می کند. به همین منظور، همانند تصویر ذیل شما می توانید در بخش علامت گذاری شده این موضوع را مشاهده کنید.

مراحل ساخت کالکشن در opensea-12
مراحل ساخت کالکشن در opensea-12

همان‌طور که در تصویر فوق مشاهده می کنید، با خرید و فروش NFT های کالکشن Bored Ape Yacht Club شما می بایست ۲.۵ درصد از مبلغ معامله را به توسعه دهندگان کالکشن فوق پرداخت کنید. هستند برخی از کالکشن هایی که هیچ مبلغی از آینده دریافت نمی کنند. برای مثال کالکشن معروف CryptoPunks هیچ مبلغی در آینده از معامله کاربران خود دریافت نمی کند.

یکی از سؤالاتی که ممکن است در این بخش برایتان پیش بیاید این است که آیا اگر در حال حاضر این قسمت را تکمیل نکنیم، آیا می توانیم در آینده مجدد برای کالکشن خود مبلغی را مشخص کنیم؟ بله. اگر برای جذب مخاطب در حال حاضر قصد وارد نمودن درصدی در این بخش ندارید، می توانید در آینده کالکشن خود را ویرایش و یا ادیت کنید و درصدی را مشخص نمایید. در ادامه بیشتر درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد.

 1. در این قسمت همان‌طور که از عنوان مشخص است، باید بلاکچین مورد نظر خود را اضافه کنید. برای مثال اگر قصد دارید تا بلاکچین پالیگان را انتخاب کنید، می توانید از بین بلاکچین های لیست شده، پالیگان را انتخاب کنید. معمولاً به صورت پیش‌فرض بلاکچین انتخاب شده اتریوم می باشد که شما می توانید همان‌طور که گفتیم آن را تغییر دهید.
 1. مراحل ساخت کالکشن در opensea-13
  مراحل ساخت کالکشن در opensea-13

  پس از انتخاب بلاکچین نوبت به روش های پرداخت رسیده است. در این قسمت باید مشخص کنید تا از چه روشی قصد دارید پرداخت NFT های داخل کالکشن شما انجام شود. با توجه به بلاکچینی که انتخاب می کنید، دو ارز به صورت ثابت نمایش داده می شود. در صورتی که قصد دارید تا توکن های بیشتری جز توکن های فوق دریافت کنید می توانید بر روی گزینه Add token کلیک کنید.

با انتخاب این گزینه، شما می توانید از بین توکن های مشخص شده، یکی را انتخاب کنید. با توجه به این موضوع، ممکن است برایتان این سؤال پیش بیاید که آیا می توان توکن های پیشنهادی را حذف کرد؟ خیر. توکن های پیشنهادی به صورت ثابت هستند و نمی توان آن ها را تغییر داد. شما تنها می توانید توکن هایی که خودتان اضافه می کنید را حذف نمایید.

 1. این بخش مربوط به نوع چیدمان NFT ها در صفحه اصلی می باشد. شما می توانید نسبت به سلیقه خود نوع چیدمان NFT هایتان را تغییر دهید. برای اینکه بتوانید این بخش را نیز به راحتی انتخاب کنید، کافی است به سراغ کالکشن های مرتبط بروید و ببینید که آن ها از چه نوع چیدمانی استفاده کرده اند و سپس شما نیز به همان شکل انتخاب خود را انجام دهید.
 2. در صورتی که کالکشن شما دارای محتوای صریح و حساس است، باید در این بخش اعلام کنید و بخش مشخص شده را انتخاب کنید. در غیر این صورت می توانید مستقیم به سراغ مرحله بعد بروید.
 3. در نهایت پس از تکمیل تمام موارد فوق، برای ساخت کالکشن باید گزینه Create را انتخاب کنید. با کلیک بر روی این گزینه کالکشن شما اضافه می شود و به لیست my collections اضافه می شود.

برای اینکه بتوانید کالکشن خود را مشاهده کنید، ابتدا باید بر روی گزینه پروفایل خود کلیک کنید. حال این بار باید گزینه my collections را انتخاب کنید. به محض انتخاب این گزینه کالکشن هایی که ایجاد کرده اید نمایان می شود. حال بر روی کالکشن منتخب خود باید کلیک نمایید. همان‌طور که در تصویر ذیل مشاهده می کنید، همگام با توضیحات فوق ما نیز اقدام به ساخت یک کالکشن در مارکت پلیس اوپن سی کرده ایم. شما می توانید در تصویر ذیل نمایی از کالکشن ایجاد شده را مشاهده کنید.

مراحل ساخت کالکشن در opensea-14
مراحل ساخت کالکشن در opensea-14

 تا به این قسمت از مقاله، طریقه ایجاد یک کالکشن NFT در مارکت پلیس اوپن سی opensea را به صورت کامل مشاهده کردید. با توجه به این موضوع، شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که چگونه می توان NFT هایی که ساخته می شود را به این کالکشن اضافه کنیم؟ در صورتی که تعداد NFT های شما بیش از حد ایجاد تک به تک می باشد، باید به سراغ کدنویسی بروید و با کدنویسی های مربوطه ابتدا کالکشن ایجاد کنید و سپس NFT های خود را اضافه کنید. البته لازم به ذکر است که این کار روش های متفاوتی دارد اما شما می توانید از مراحل کدنویسی آماده استفاده کنید؛ یعنی تعدادی قطعه کد آماده را کپی و سپس در مکان مربوطه جایگذاری کنید. در غیر این صورت اگر تمایل به کد نویسی ندارید و قصد دارید تا به صورت تکی NFT های خود را به کالکشن اضافه کنید، می توانید طبق روشی که در ادامه به آن اشاره می کنیم پیش بروید.

برای انجام این کار کافی است در هنگام ساخت و یا مینت NFT در پلتفرم اوپن سی، در بخش کالکشن، کالکشنی که مد نظرتان است را انتخاب کنید. برای مثال اگر به تصویر ذیل نگاه کنید، مشاهده می کنید که دو کالکشن وجود دارد. طبق تمایل، می توانیم NFT های مورد نظر را به یکی از کالکشن های فوق اضافه کنیم. به همین راحتی شما می توانید ان.اف.تی های مورد نظرتان را به کالکشن دلخواه اضافه نمایید.

مراحل ساخت کالکشن در opensea-15
مراحل ساخت کالکشن در opensea-15

چگونه می توان یک کالکشن را ویرایش و یا حذف کرد؟

چگونه می توان یک کالکشن را ویرایش و یا حذف کرد؟
چگونه می توان یک کالکشن را ویرایش و یا حذف کرد؟

ممکن است پس از ساخت کالکشن، در برخی از قسمت ها غلط املایی داشته باشید و یا اینکه اطلاعاتی را به اشتباه وارد کرده باشید. در صورتی که هر کدام از موارد فوق رخ بدهد، کالکشن شما اعتبار خود را از دست می دهد؛ بنابراین، اگر متوجه چنین اتفاقاتی شدید، تنها راهی که موجود است ویرایش اطلاعات فوق می باشد. به همین دلیل، پلتفرم اوپن سی امکان ویرایش اطلاعات کالکشن را اضافه کرده است.

همچنین ممکن است یک کالکشن را برای تست و یا به اشتباه ایجاد کردید، حال برای اینکه بتوانید آن کالکشن را از بین ببرید باید آن را حذف نمایید. در پلتفرم اوپن سی شما می توانید در صورت تمایل کالکشن مورد نظرتان را حذف و سپس کالکشن جدید خود را ایجاد کنید.

با توجه به موضوعات فوق، در ادامه این بخش قصد داریم تا مراحل فوق را به صورت کامل و جامع شرح دهیم تا اگر مشکلاتی همچون مواردی که گفته شد برایتان پیش آمد، سریعاً بتوانید اقدامات مربوطه را انجام دهید.

برای انجام این کار ابتدا باید بر روی پروفایل خود در مارکت پلیس اوپن سی کلیک کنید و سپس گزینه My collections را انتخاب کنید. پس از اینکه وارد صفحه اصلی بخش فوق شدید، باید کالکشن مورد نظرتان که قصد ویرایش و یا حذف آن را دارید انتخاب کنید. همان‌طور که در تصویر ذیل مشاهده می کنید در حال حاضر در بخش کالکشن های ما تنها یک کالکشن وجود دارد و ما نیز آن را انتخاب می کنیم.

برای ادامه فرآیند ویرایش و یا حذف کالکشن نباید کالکشن خود را انتخاب کنید بلکه تنها باید نشانگر موس خود را بر روی آیکون کالکشن خود ببرید. پس از انجام این کار برایتان یک علامت سه نقطه که در تصویر ذیل مشاهده می کنید نمایش داده می شود. به محض اینکه بر روی آن کلیک کنید، با دو گزینه رو به رو می شوید. برای اینکه بتوانید به سراغ ویرایش کالکشن بروید، باید گزینه Edit را انتخاب کنید.

مراحل ویرایش یا حذف کالکشن در اون سی-1
مراحل ویرایش یا حذف کالکشن در اون سی-۱

حال همان‌طور که در صفحه جدید مشاهده می کنید، وارد همان صفحه ای شده اید که پیش‌تر کالکشن خود را ایجاد کرده بودید. شما می توانید با مراجعه به بخش مورد نظر تغییرات خود را اعمال کنید. همچنین اگر دقت کنید، در این بخش این بار گزینه های دیگری نیز اضافه شده است که می توانید آن ها را نیز تغییر دهید. برای مثال به تصویر ذیل دقت کنید:

 1. مراحل ویرایش یا حذف کالکشن در اون سی-2
  مراحل ویرایش یا حذف کالکشن در اون سی-۲

  این قسمت یکی از بخش هایی است که در زمان ویرایش اضافه شده است. با انجام تغییرات در این بخش می توانید انتخاب کنید که آیا تنها شما می توانید اطلاعات کالکشن را ویرایش کنید یا فرد دیگری نیز دسترسی داشته باشد. در صورتی که شما به صورت هم‌زمان از کیف پول دیگری نیز استفاده می کنید، برای دسترسی راحت تر می توانید آدرس ولت فوق را در این بخش اضافه کنید تا بتوانید با هر یک از حساب های خود را کالکشن های موجود دسترسی داشته باشید. شما می توانید تنظیمات فوق را برای تمامی کالکشن ها انجام دهید. در صورتی که تمایل به انجام این کار نداشتید، می توانید بدون هیچ تغییری از این بخش عبور کنید.

 2. کمی پیش‌تر صحبت از حذف کالکشن شد. زمانی که شما قصد حذف کالکشن ایجاد شده را داشته باشید، باید از این بخش اقدام کنید. همان‌طور که گفتیم، اگر به هر دلیلی کالکشن خود را به اشتباه ایجاد کردید، می توانید با انجام مراحل فوق و سپس کلیک بر روی گزینه Delete collection کالکشن مورد نظرتان را حذف کنید. توجه داشته باشید که اگر این کار را انجام دهید، در آینده هیچ راه بازگشتی برای ریکاوری نخواهید داشت. در نتیجه به این موضوع دقت کنید.
 3. در صورتی که به جای حذف کالکشن قصد ویرایش داشتید و ویرایش شما به پایان رسید، برای ثبت تنظیمات انجام شده باید بر روی این گزینه یا Submit change کلیک کنید. با انجام این کار تمامی تنظیمات جدید کالکشن شما ثبت می شود.

همان‌طور که مطالعه کردید، طریقه ویرایش و یا حذف کالکشن به راحتی انجام می شود. برای انجام این کار نیاز به هیچ کدنویسی ندارید و می توانید تنها با چند کلیک فعالیت مورد نظرتان را انجام دهید. در صورتی که در این باره برایتان سؤالی ایجاد شد، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات برای ما مطرح کنید.


چرا باید برای NFT هایمان کالکشن ایجاد کنیم؟

چرا باید برای NFT هایمان کالکشن ایجاد کنیم؟
چرا باید برای NFT هایمان کالکشن ایجاد کنیم؟

اگر قصد درآمدزایی از فروش NFT دارید، حتماً نیاز به کالکشن یا مجموعه دارید چراکه با انجام این کار می توانید اعتماد کاربران را به خود بیشتر جلب کنید. شما می توانید به راحتی با ساخت یک کالکشن و یا مجموعه هیجان انگیز و جالب، درآمد خود را از فروش NFT چند برابر کنید.

از طرفی، ایجاد کالکشن به شما کمک می کند تا محصولات خود را به صورت مرتب به کاربران مورد نظرتان نمایش دهید و آن ها را ترغیب به خرید NFT کنید. در صورتی که کالکشن ایجاد نکنید و اگر هم در دسته بندی های مختلف فعالیت داشته باشید، این موضوع باعث می شود تا کمی کاربرانی که به سمت شما می آیند گمراه شوند و نتوانند مناسب ترین محصول شما را پیدا کنند.

همان‌طور که پیش‌تر مطالعه کردید، با ایجاد کالکشن می توانید دایره ارتباطات خود را گسترده تر کنید و بیشتر اطلاعات در اختیار کاربرانتان قرار دهید. در صورتی که از ساخت کالکشن صرف نظر کنید تمامی موارد فوق را از دست می دهید و شانس شما برای فروش NFT کاهش می یابد.

همان‌طور که مطالعه کردید، ایجاد کالکشن چه با ۱۰ NFT و چه با ۱۰۰۰ NFT یک کار تقریباً ساده است. در نتیجه می توانید به راحتی و تنها ظرف چند روز، کالکشن مورد نظر خود را ایجاد کنید.


چه بلاکچین هایی برای ساخت کالکشن مناسب است؟

چه بلاکچین هایی برای ساخت کالکشن مناسب است؟
چه بلاکچین هایی برای ساخت کالکشن مناسب است؟

در حال حاضر بلاکچین های بسیاری در حوزه کریپتو فعالیت می کنند؛ اما تمام آن ها مناسب ساخت NFT نیستند و یا اینکه تنها برخی از آن ها از NFT ها پشتیبانی می کنند. همچنین جز موارد فوق، مارکت پلیس ها نیز از تمامی بلاکچین ها پشتیبانی نمی کنند و تنها برخی از بلاکچین های معروف و معتبر را لیست کرده اند.

با توجه به محدودیت های فوق، باید از بین تمام بلاکچین ها، آن بلاکچینی که برتر است را انتخاب کنید. بلاکچین برتر تنها شامل معروفیت و… نمی شود بلکه شما باید میزان کارمزد های آن شبکه و موارد دیگر را نیز بررسی کنید.

برای مثال، با توجه به کارمزد های شبکه اتریوم، برخی از افراد تمایل به ایجاد کالکشن در این شبکه را ندارند و به سراغ شبکه های دیگری مثل پالیگان و یا سولانا می روند. اگر شما نیز جزء این دسته از افراد هستید و قصد انتخاب شبکه اتریوم را ندارید، می توانید شبکه های دیگری مثل پالیگان و یا سوالانا را انتخاب کنید. تقریباً این دو شبکه از دیگر بلاکچین های موجود معروف تر هستند. جز شبکه های فوق، بلاکچین های دیگری مثل فانتوم، بایننس اسمارت چین و… نیز برای انتخاب وجود دارند. در صورتی که درباره انتخاب بلاکچین برایتان سؤالی ایجاد شد، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات از ما بپرسید.


نحوه ی کسب درآمد از ایجاد و فروش کالکشن NFT

کسب درآمد از ایجاد و فروش کالکشن NFT
کسب درآمد از ایجاد و فروش کالکشن NFT

کسب درآمد از طریق ساخت و فروش کالکشن ان.اف.تی ممکن است برای افراد بسیاری جذاب باشد. شما می توانید از چندین راه مختلف از ساخت و فروش کالکشن کسب درآمد کنید. در ادامه به ۲ راه اشاره خواهیم کرد.

مسیر شماره یک:

اولین مسیری که پیش راه شماست این است که خودتان یک مجموعه بی همتا بسازید و یک قیمت پایه ای بر روی تمامی آن ها تعیین کنید و بازاریابی فروش را انجام دهید تا بتوانید توکن های غیرقابل تعویض خود که NFT ها هستند را بفروشید.

با انجام فعالیت فوق، اگر بخواهیم یک حساب سر انگشتی کنیم، در صورتی که شما ۵۰۰ اثر هنری را با قیمت پایه ای ۰.۰۴ اتریوم قیمت گذاری کنید که با توجه به قیمت فعلی اتریوم هر محصول شما ۵۲ دلار ارزش دارد، می توانید در نهایت با فروش تمامی محصولات خود ۲۶ هزار دلار کسب درآمد کنید که اگر بخشی از آن را نیز به کارمزد و یا دیگر هزینه های موجود اختصاص دهید، حداقل ۸۰ درصد از درآمد حاصله برای خودتان می باشد.

شاید با مطالعه این بخش برخی از کاربران عنوان کنند که انجام این کار به عمل سخت تر از گفتن آن است. این سخن کاملاً صحیح است اما اگر شما در هر کاری به اندازه کافی تلاش کنید، قطعاً به پیروزی خواهید رسید. در صورتی که در این رابطه برایتان سؤالی ایجاد شد، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات از ما بپرسید.

مسیر شماره دو:

اگر از مسیر شماره یک استقبال نکردید، می توانید مسیر شماره ۲ را جایگزین کنید. این مسیر به این شکل است که شما با ساخت کالکشن و NFT برای دیگران اقدام به کسب درآمد از این راه می کنید؛ یعنی شما با یک فرد و یا یک شرکت در رابطه با ساخت NFT و همچنین ساخت کالکشن قرارداد خواهید بست و سپس طبق قرارداد موارد خواسته شده را انجام می دهید و در نهایت پاداش خود را دریافت می کنید.

برخی از افراد انجام این کار را نسبت به مسیر شماره یک ارجح تر می دانند چراکه در این مسیر دیگر نیازی به تبلیغات و برند سازی و… برای فروش ان.اف.تی نیست چراکه فروشنده NFT فرد دیگری است و شما تنها سازنده یا به اصطلاح طراح آن NFT و کالکشن ها هستید.

فرقی نمی کند که شما کدام مسیر را انجام می دهید چراکه در هر دو مسیر در اصل شما از ساخت کالکشن و همچنین NFT درآمد کسب می کنید. یکی از سؤالاتی که ممکن است برای کاربران مبتدی در این بخش پیش بیاید این است که کدام یک از مسیر های فوق برای درآمد زایی بهتر است؟ اینکه کدام یک از مسیر های فوق برای کسب درآمد بهتر است بستگی به خودتان دارد. شما باید نسبت به علاقه و توانایی شخصی تان مسیری که باب شخصیت شما است را انتخاب کنید.


آیا کاربران ایرانی می توانند کالکشن NFT ایجاد کنند؟

آیا کاربران ایرانی می توانند کالکشن NFT ایجاد کنند؟
آیا کاربران ایرانی می توانند کالکشن NFT ایجاد کنند؟

بله. همان‌طور که مشاهده کردید، کمی پیش‌تر طبق آموزشی که داده شد ما نیز یک کالکشن NFT به صورت کامل ایجاد کردیم. فرقی نمی کند که از چه کشوری هستید چراکه می توانید به راحتی کالکشن مورد نظر خود را در پلتفرم های مختلف ایجاد کنید. در حال حاضر نیز هنرمندان بسیاری در ایران هستند که در مارکت پلیس های مختلف کالکشن های اختصاصی خود را راه اندازی کرده اند.

اما اگر تمامی موارد فوق را فاکتور بگیریم، تنها مشکلی که در مسیر راه ساخت کالکشن برای کاربران ایرانی و یا دیگر کشور های تحریم شده وجود دارد، همان مسئله تحریم های آمریکا می باشد. به دلیل تحریم هایی که کشور ایران شده است، پلتفرم های خارجی که به صورت قانونی فعالیت می کنند نمی توانند به کاربران ایرانی خدمات دهند. به همین دلیل، تنها بحث تحریم ها را در پیش دارید که می توانید با انتخاب یک نرم افزار تغییر ای پی از این موضوع نیز به راحتی عبور کنید.

همان‌طور که در ابتدای آموزش مشاهده کردید، ما برای ورود به پلتفرم اوپن سی ابتدا نرم افزار تغییر ای پی خود را راه اندازی نمودیم. به همین دلیل در ادامه با هیچ مشکلی رو به رو نبودیم. شما نیز اگر در هنگام ورود به پلتفرم اوپن سی و یا دیگر پلتفرم ها از نرم افزار های تغییر ای پی استفاده کنید، هیچ مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد و می توانید به راحتی کالکشن و همچنین NFT خود را ایجاد کنید.

توجه داشته باشید همان‌طور که در ابتدا گفتیم، لازم است تا ای پی که استفاده می کنید حتماً ثابت باشد. برای مثال اگر در زمان ثبت نام از ای پی کشور آلمان استفاده می کنید، به صورت کلی زین پس برای ورود به حساب خود حتماً از ای پی آلمان استفاده کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید. این موضوع نه تنها برای استفاده از مارکت پلیس ها بلکه برای استفاده از تمامی پلتفرم های حوزه کریپتو که کاربران ایرانی را تحریم کرده اند صدق می کند؛ بنابراین سعی کنید حتماً بحث تحریم در پلتفرم ها توجه کنید.


سؤالات متداول

اگر مطلب فوق را تا به این بخش به صورت کامل مطالعه کرده باشید، احتمالاً در انتها برایتان سؤالاتی پیش آمده است. در این قسمت از مقاله در نظر داریم تا به برخی از سؤالات پرتکرار شما کاربران عزیز پاسخ دهیم. در صورتی که سؤال شما، جزء سؤالات ذیل نبود، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات برای ما مطرح کنید.

 1. چگونه یک کالکشن رایگان ایجاد کنیم؟

همانطور که در آموزش فوق مشاهده کردید، در مارکت پلیس اوپن سی شما می توانید به صورت کاملا رایگان یک کالکشن ایجاد کنید و سپس از آن استفاده کنید. اما صورتی که قصد دارید تا یک کالکشن ۱۰۰۰ تایی ایجاد کنید، باید مقداری کارمزد پرداخت کنید.

 1. آیا ایجاد یک کالکشن ۱۰۰۰۰ به همراه کدنویسی سخت است؟

خیر. انجام این کار انچنان سخت نیست. خوشبختانه برای انجام این کار معمولا کدهای آماده ای وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آن ها کالکشن چندهزارتایی خود را ایجاد کنید.

 1. طریقه ساخت کالکشن از عکس چگونه است؟

اگر فایل های NFT شما عکس هستند، باید ببینید که در چه دسته بندی قرار دارند. برای مثال اگر هنری هستند، می توانید به راحتی طبق آموزشی که داده شد یک کالکشن ایجاد کنید و دسته بندی کالکشن فوق را بر روی هنر یا Art قرار دهید.

 1. آیا می توان یک کالکشن ساخته شده را خریداری کرد؟

بله. شما می توانید یک کالکشن از قبل ایجاد شده را خریداری کنید و سپس نام سازنده و یا برند را به نام خودتان ثبت کنید. البته اگر قصد چنین کاری دارید، باید مسائل امنیتی مربوط به کیف پول و… را رعایت کنید تا درآینده برایتان مشکلی ایجاد نشود.


سخن آخر آموزش ساخت کالکشن

زمانی که مارکت پلیس های مختلف مراجعه می کنید، با کالکشن های مختلفی رو به رو می شوید. یکی از سؤالاتی که برای اکثر کاربران معمولاً در این زمان ها پیش می آید این است که آیا ساخت کالکشن سخت است؟ آیا من نیز می توانم یک کالکشن ایجاد کنم؟ همان‌طور که مطالعه کردید، به صورت کامل به سؤالات فوق و حتی دیگر سؤالات احتمالی شما عزیزان پاسخ دادیم.

اگر این مطلب را با دقت مطالعه کرده باشید، دیگر با طریقه ساخت کالکشن و اضافه نمودن NFT در آن به صورت کامل آشنا هستید. ساخت کالکشن چه برای یک NFT چه برای ۱۰ هزار ان.اف.تی همان‌طور که گفتیم امری آسان است. در آخر نیز برای تکمیل این مقاله چند سؤال ما از شما داشتیم. آیا به نظر شما، ساخت کالکشن و NFT راه درآمدی خوبی برای هنرمندان و یا افراد عادی است؟ شما می توانید پاسخ به این سؤال را در بخش نظرات برای ما مطرح کنید.

 

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “آموزش ساخت کالکشن” همراه ما بودید.

 

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید:


از اخبار روز اطلاع داری؟
از اخبار روز اطلاع داری؟

آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

[vc_column][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”6″ item=”55693″ grid_id=”vc_gid:1645702444863-21150734-cadd-6″ taxonomies=”663″][/vc_column]

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.

4 دیدگاه دربارهٔ «آموزش ساخت کالکشن در opensea;

 1. سلام قربان ی خواهشی دارم از شما
  من واسد سابت میشم ولی تو گزینه نقطه گرد ابی رنگ وقتی میزنم مای کالکشن نیست لطفا راهنمایی کنید..

  پاسخ
 2. سلام وقتتون بخیر، من در سایت اوپنسی که میرم ولتم هم وصل میکنه ولی گزینه مای کالکشن برا من وجود نداره که کالکشن بسازم، علتش چیه

  پاسخ
 3. سلام وقت بخیر لطفا منو راهنمایی کنین
  برای اینکه بخش creator earnings رو که قبلا ۰%بوده الان بخوایم درصد رو اضافه کنیم مراحل‌ش به چه صورته
  لطفا راهنمایم کنین که خیلی بهش نیاز دارم همه راه ها رو رفتم و جوابی نگرفتم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده