آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز میکر MKR چیست؟

ارز میکر MKR چیست؟

ارز میکر MKR ، در این مقاله سعی بر این داریم تا شما را با رمز ارز Maker آشنا کنیم . برای اینکه شما بتوانید با خیال راحت به سرمایه گذاری در بستر این ارز دیجیتال بپردازید ، این مقاله می تواند کمک بزرگی در شناخت ارز دیجیتال میکر به شما بکند . در ادامه مطالب شما با روند قیمت این ارز دیجیتال آشنا خواهید شد . با خواندن این مقاله و شناخت رمز ارز میکر با ویژگی های این ارز دیجیتال نیز آشنا خواهید شد.

شما می توانید مقالات تحلیل ارز دیجیتال میکر MKR و کیف پول های  ارز MKR را مطالعه نمایید، همچنین می توانید در صفحه قیمت لحظه ای میکر در پایگاه خبری زوم ارز، (قیمت میکر | قیمت MKR) را مشاهده نمایید.

ارز دیجیتال میکر ( Maker ) چیست ؟

ارز دیجیتال میکر ( Maker ) چیست ؟
ارز دیجیتال میکر ( Maker ) چیست ؟

توکن MKR از جمله توکن های MakerDAO و پروتکل Maker است که هرکدام از آنها به ترتیب یک سازمان غیرمتمرکز و یک بستر نرم افزاری می باشند و هر دو مبتنی بر بلاکچین اتریوم هستند . که هر دو پلتفرم به کاربران اجازه می دهند تا استیبل کوین DAI را صادر و مدیریت کنند .

ایده اولیه این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۵ داده شد و پس از آن در سال ۲۰۱۷ به طور کامل راه اندازی شد . Maker پروژه ای است که وظیفه آن بهره برداری از DAI است و یک ارز پایه غیرمتمرکز است .

توکن های MKR به عنوان نوعی از سهم رای گیری برای سازمانی است که DAI را مدیریت می کند . در حالی که این سازمان سود سهام داران خود را پرداخت نمی کنند ، آنها به دارندگان این توکن حق رای دادن در مورد ساخت پروتکل Maker را می دهند و انتظار می رود که مطابق با موفقیت خود DAI ، ارزش بیشتری داشته باشند .

توکن Maker دارای دو کارکرد اصلی است . دارندگان توکن MKR وظیفه نظارت ، مشارکت و رای گیری در مورد پیشنهادات یا تغییرات را برای اطمینان از سلامت پروتکل Maker برعهده دارند . این کار از طریق دو نوع نظر سنجی انجام می شود که از طریق قراردادهای هوشمند است . این دو نوع نظر سنجی شامل نظرسنجی پیشنهادی و نظرسنجی اجرایی می باشد .

اولین نظرسنجی برای اندازه گیری  جامعه Maker ، در مورد تغییر پیشنهادی ، استفاده می شود . در واقع این یک مرحله مقدماتی است که برای اطمینان از اینکه پیشنهادها قبل از شروع رای گیری رسمی ، در نظرسنجی های اجرایی خوب به آنها فکر شده است ، انجام می شود . در این مرحله دارندگان MKR به طور رسمی به تصویب یا رد پیشنهاد رای می دهند . سپس آدرس قرارداد هوشمند که بیشترین تعداد توکن MKR را دریافت می کند به عنوان پیشنهاد فعال انتخاب می شود .


نیم نگاهی به ارزدیجیتال MKR

نام اختصاری MKR
نوع ارز TOKEN
عرضه کل ۹۷۷.۶۴۷
مقدار در گردش ۹۷۷.۶۴۷
وب سایت رسمی makerdao.com
بلاکچین اکسپلور etherscan.io

ethplorer.io

blockchair.com

eth.tokenview.com

avascan.info

وایت پیپر https://makerdao.com/en/whitepaper/#overview-of-the-dai-stablecoin-system
پیج های ارتباط رسمی Twitter.com

Reddit.com

سورس کد https://github.com/makerdao
آدرس قرارداد 0x9f8f72aa9304c8b593d555f12ef6589cc3a579a2

تاریخچه و بنیانگذار ارز دیجیتال میکر ( Maker )

تاریخچه و بنیانگذار ارز دیجیتال میکر ( Maker )
تاریخچه و بنیانگذار ارز دیجیتال میکر ( Maker )

همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم توکن MKR ، از جمله توکن های  MakerDAO نیز به شمار می رود . MakerDAO ، اولین نهاد در داخل اکوسیستم Maker ، در سال ۲۰۱۵ توسط Rune Christensen یک کار آفرین دانمارکی ایجاد شد .

کریستنسن در رشته بیوشیمی از دانشگاه Copenhagen فارغ التحصیل شد و در مدرسه ، رشته بیزینس بین الملل را تحصیل کرد . پیش از MarkDAO ، وی شرکت استخدام بین المللی را تاسیس و مدیریت کرد .

Maker در آگوست ۲۰۱۵ به عنوان اولین ارز در شبکه اتریوم اعلام شد . این صندوق با صدور توکن های MKR برای BTC و ETH از طریق مبادلات شخصی خود ، قبل از راه اندازی سیستم عامل Maker در آوریل ۲۰۱۶ ، سرمایه جمع آوری کرد .


نگاهی به عملکرد ارز دیجیتال میکر ( Maker )

نگاهی به عملکرد ارز دیجیتال میکر ( Maker )
بررسی عملکرد ارز دیجیتال میکر ( Maker )

در این قسمت از مقاله در ابتدا شما را با عملکرد پروتکل Maker آشنا خواهیم کرد . پروتکل میکر ( Maker ) عملکرد مشابه بانک را دارد . این پروتکل وام را فراهم می کند و سود وام و پس انداز را که در استیبل کوین بومی آن Dai ، انجام می شود ، شارژ می کند .

در امور مالی سنتی ، این خدمات تنها پس از تحقق چندین مورد سختگیرانه مانند تهیه وثیقه کافی و امتیازات اعتباری قوی ارائه می شوند . با وجود Maker ، کاربران فقط نیاز به ارائه وثیقه به صورت ارزهای رمز پایه دارند . که به KYC نیازی نیست و وامها به صورت غیرمتمرکز از طریق قراردادهای هوشمند صادر می شوند .

در عمل ، وام DAI از طریق انتقال به Oasis و قفل وثیقه در قراردادهای هوشمند معروف به Maker Vaults دریافت می شود .مبلغ وام به دو عامل بستگی دارد که این دو عامل شامل مقدار وثیقه قفل شده و نسبت وثیقه انتخاب شده است .به عنوان مثال ، اگر کاربری اتر را به عنوان وثیقه انتخاب کند و نسبت وثیقه گذاری اتر ۱۵۰% باشد ، در این صورت کاربر باید به ازای هر یک DAI که ضرب می کند ۱.۵ اتر را قفل کند .

بنابراین توکن Maker با تعیین ارزهای رمزنگاری شده مناسب برای استفاده به عنوان وثیقه ، نسبت وثیقه گذاری مورد نیاز برای این دارایی ها و کارمزدهای مربوط به آنها ، عملکرد اکوسیستم Maker را به راحتی حفظ می کند .


میکر ( Maker ) دارای چه ویژگی هایی می باشد ؟

میکر ( Maker ) دارای چه ویژگی هایی می باشد ؟
میکر ( Maker ) دارای چه ویژگی هایی می باشد ؟

به راحتی می توان از جمله ویژگی هایی که به توصیف پروتکل میکر و توکن آن می پردازد به موارد زیر اشاره کرد .

۱.در ابتدا ویژگی که بسیار روشن است این است که پلتفرم میکریک پلتفرم با سیاست دو توکنی است که این دو توکن شامل MKR و DAI است . هر دو توکن مبتنی بر استاندارد ERC-20 می باشد .

۲.دومین ویژگی این است که پلتفرم میکر به دلیل اینکه غیرمتمرکز است بر روی صرافی های غیر متمرکز ؛ تمرکز دارد و توسط بسیاری از صرافی ها پشتیبانی می شود .

۳.به جرات می توان گفت پلتفرم میکر از اولین سازمانهای غیرمتمرکز به شمار می رود که ساخته شده است .


روند قیمت ارز دیجیتال میکر ( Maker )

در زمان نگارش این مقاله قیمت ارز دیجیتال میکر برابر با ۲،۰۵۵.۶۶ دلار است و حجم معاملات این رمز ارز در شبانه روز برابر با ۷۰،۶۸۷،۱۰۰ دلار می باشد . رمز ارز میکر در ۲۴ ساعت گذشته ۱.۷۱% افت قیمت داشته است . در حال حاضر در سایت CoinMarketCap دارای رتبه ۴۸ است . در نمودار زیر شما روند قیمت این ارزدیجیتال را ازابتدای سال ۲۰۱۷ تا اکنون مشاهده می کنید . همانطور که مشاهده می شود این رمز ارز در فوریه ۲۰۲۱ به ATH خود رسیده است .

روند قیمت ارز دیجیتال میکر ( Maker )
روند قیمت ارز دیجیتال میکر ( Maker )

نحوه خرید ارز دیجیتال میکر ( Maker )

نحوه خرید ارز دیجیتال میکر ( Maker )
نحوه خرید ارز دیجیتال میکر ( Maker )

برای اینکه بتوانید به راحتی ارز دیجیتال میکر را به دست آورید می توانید از طریق صرافی ها اقدام کنید . در ابتدا باید در صرافی ثبت نام و احراز هویت کنید . صرافی های آنلاین خارجی از جمله بایننس از رمز ارز میکر پشتیبانی می کنند . برای خرید رمز ارز میکر در ابتدا می توانید با خرید تتر از صرافی ها آن را به ارز مورد نظر خود تبدیل نمایید . در ادامه مطالب جدولی از صرافی های پشتیبان کننده این رمز ارز برای شما فراهم نمودیم .

صرافی های آنلاین خارجی پشتیبان کننده رمز ارز میکر ( Maker ) :

نام صرافی سایر ارزهای پشتیبان کننده توضیحات
۱.بایننس ( Binance ) بیت کوین ، اتریوم ، کاردانو ، فایل کوین و … از پلتفرم های معاملاتی معتبر است که روزانه حجم معاملاتی بالایی را انجام می دهد .
۲.اوکی اکسچنج ( OKEx ) لایت کوین ، ترا ، کاردانو و … صرافی اوکی اکسچنج با بیش از ۲۰ میلیون کاربر در بیش از ۲۰۰ کشور یکی از بهترین پلتفرم های معاملاتی را برای رمز ارزها ارائه داده است .
۳.یونی سواپ ( Uniswap ) چین لینک ، وان اینچ و … صرافی یونی سواپ در ۲ نوامبر ۲۰۱۸ راه اندازی شده است و یک پروتکل برای تبادل رمز ارزهاست .
۴.کوین بیس پرو ( Coinbase Pro ) بیت کوین ، اتریوم ، لایت کوین و … قابل اعتماد تریت بستر برای تبادل رمز ارزها صرافی کوین بیس پرو می باشد که از امنیت بالایی برخوردار است .
۵.هیوبی گلوبال ( Huobi Global ) کاردانو ، لایت کوین ، بیت تورنت و … صرافی هیوبی گلوبال یکی دیگر از پلتفرم های معاملاتی است که در سال ۲۰۱۳ راه اندازی شده است .
۶.کوکوین ( KuCOoin ) بیت کوین ، اتریوم ، ترا ، کاردانو و … صرافی کوکوین در سپتامبر ۲۰۱۷ راه اندازی شد .
۷.بیترکس ( Bittrex ) ترا ، انجین کوین ، اتریوم و … صرافی بیتترکس علاوه بر ارز میکر از بسیاری از رمز ارزها پشتیبانی می کند .
۸.پولونیکس ( Poloniex ) ترون ، بیت کوین ، اتریوم و … صرافی پولونیکس در سال ۲۰۱۴ تاسیس شد .

کیف پول های ارز دیجیتال میکر( Maker )

کیف پول های ارز دیجیتال میکر( Maker )
کیف پول های ارز دیجیتال میکر( Maker )

پس از اینکه شما رمز ارز میکر را خریداری نمودید ، نیازمند کیف پولی هستید تا ارز دیجیتال خود را در آن ذخیره نمایید . در واقع کیف پول های ارز دیجیتال این امکان را به شما می دهند تا بتوانید با امنیت کامل رمز ارز میکر را ذخیره کنید . کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارند که از رمز ارز میکر پشتیبانی می کنند . در ادامه مطالب تعدادی از این کیف پول ها را به شما معرفی خواهیم کرد .

لازم به ذکر است که در نظر گرفتن امنیت کیف پول از جمله نکات ضروری برای ذخیره رمز ارز می باشد . و همچنین این نکته را در نظر بگیرید که چون توکن MKR یک توکن با استاندارد ERC-20 می باشد توسط بسیاری از کیف پول ها پشتیبانی می شود .

۱.کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس ( Ledger Nano S ) :

کیف پول لجر نانو اس کیف پول سخت افزاری پر کاربردی می باشد که توسط شرکت فرانسوی Ledger ایجاد شده است . شما می توانید با استفاده از این کیف پول ارزهای خود را به صورت آفلاین ذخیره نمایید . این ویزگی از هک شدن کیف پول جلوگیری می نماید .

۲.کیف پول سخت افزاری ترزور وان ( Trezor One )

کیف پول ترزور رقیب لجر محسوب می شود . شرکت ارائه دهنده این کیف پول یکی از راحت ترین و در دسترس ترین کیف پول های سخت افزاری را در اختیار کاربران قرار داده است . این کیف پول سخت افزاری کمی ارزان تر از لجر نانو اس است و با سیستم عامل های لینوکس ، مک و ویندوز سازگار است .

۳.کیف پول نرم افزاری تراست ( Trust Wallet )

یک انتخاب محبوب تر برای نگه داشتن توکن های MKR است . این کیف پول دیجیتال از بیش از ۱۶۰ دارایی دیجیتال پشتیبانی می کند . کیف پول تراست دارای یک رابط کاربری آسان است .

۴.کیف پول نرم افزاری اتمیک ( Atomic Wallet )

کیف پول اتمیک از بیش از ۳۰۰ ارز دیجیتالی پشتیبانی می کند . کیف پول اتمیک در نسخه دسک تاپ و موبایل عرضه شده است .

۵.کیف پول  کریپتریوم ( Crypterium Wallet ) :

کیف پول Crypterium از امنیت بالایی برخوردار است . این کیف پول تنها از تعداد برجسته ای از رمز ارزها پشتیبانی می کند . نسخه دستکتاپ و تلفن همراه این کیف پول موجود می باشد .

۶.کیف پول تحت وب مای اتر ( MyEtherWallet )

کیف پول مای اتر یک کیف پول تحت وب است که کمی متفاوت تر از اکثر نمونه های خود است . این کیف پول در مقایسه با اکثر کیف پول های تحت وب ، سطح امنیت بهتری را ارائه می دهد .

۷.کیف پول کوینومی ( Coinomi ) :

کیف پول کوینومی از بیش از ۱۷۰۰ توکن پشتیبانی می کند . کیف پول کوینومی همانند کیف پول اتمیک در دو نسخه ارائه شده است . نسخه تلفن همراه این کیف پول برای سیستم عامل های اندروید و ios در دسترس است و نسخه دستکتاپ آن از سیستم عامل های ویندوز ، لینوکس و مک پشتیبانی می کند .

۸.کیف پول اکسودوس ( Exodus ) :

کیف پول اکسودوس یک کیف پول دستکتاپی است . چیزی که این کیف پول را ازسایر کیف پول ها متمایز می کند این است که کار با آن بسیار راحت می باشد و حتی افراد مبتدی می توانند فقط با چند کلیک معاملات را انجام دهند .

کیف پول اکسودوس نیز از سیستم عامل های لینوکس ، مک و ویندوز پشتیبانی می کند .


نحوه فروش ارز دیجیتال میکر ( Maker )

نحوه فروش ارز دیجیتال میکر ( Maker )
نحوه فروش ارز دیجیتال میکر ( Maker )

برای فروش ارز دیجیتال میکر همانند خرید آن باید به صرافی ها مراجعه کنید . در صورت امکان بهتر است از صرافی های آنلاین خارجی استفاده نمایید و رمز ارز خود را به فروش برسانید ، زیرا صرافی های خارجی نسبت به صرافی های داخلی کارمزد کمتری دریافت می کنند .

این نکته نیز از اهمیت به سزایی برخوردار است ، در صورتی که از قبل در صرافی تراکنشی انجام نداده بودید نیازمند آن هستید تا در ابتدا ثبت نام نمایید و سپس رمز ارز میکر را به فروش برسانید . انتخاب یک صرافی معتبر برای خرید و فروش رمز ارزها می تواند کمک بزرگی به شما بکند .


آیا ارز دیجیتال میکر ( Maker ) استخراج می شود ؟

آیا ارز دیجیتال میکر ( Maker ) استخراج می شود ؟
آیا ارز دیجیتال میکر ( Maker ) استخراج می شود ؟

برای اینکه ببینیم ارز دیجیتال میکر قابلیت استخراج را دارد یا خیر در ابتدا باید الگوریتم این ارز دیجیتال را بررسی نماییم . در صورتی این ارز دیجیتال قابلیت استخراج را دارا می باشد که مبتنی بر الگوریتم PoW و یا اثبات کار باشد . طبق بررسی های انجام شده پاسخ سوال شما منفی می باشد و رمز ارز میکر قابلیت استخراج را دارا نیست .


آینده ارز دیجیتال میکر ( Maker )

آینده ارز دیجیتال میکر ( Maker )
آینده ارز دیجیتال میکر ( Maker )

برای اینکه بررسی نمایید آیا ارز دیجیتال میکر یک سرمایه گذاری خوب در آینده به شمار می رود، علاوه بر بررسی توکن آن، بررسی آینده پروتکل میکر خالی از لطف نیست. در واقع شما باید آینده پروتکل این رمز ارز را در نظر بگیرید و بررسی نمایید که آیا این پروتکل از پیشرفت خوبی برخوردار است یا خیر. به عبارت دیگر همانند بسیاری از رمز ارزها عملکرد این توکن در داخل پروتکل آن نهفته می باشد. خوشبختانه در حال حاضر پروتکل میکر نسبت به پروتکل های دیگر پیشی گرفته است و می تواند آینده خوبی را رقم بزند.


اینفوگرافیک ارز دیجیتال میکر Mkr

اینفوگرافیک ارز دیجیتال میکر Mkr
اینفوگرافیک ارز دیجیتال میکر Mkr

کلام پایانی ارز دیجیتال میکر Maker

توکن MKR از جمله توکن های پروتکل Maker است که مبتنی بر بلاکچین اتریوم می باشد . توکن میکر سازگار با استاندارد ERC-20 است . به طور کلی در این مقاله به بررسی ویژگی های پروتکل این رمز ارز و عملکرد آن نیز پرداختیم . شما می توانید رمز ارز میکر را در داخل کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری مانند لجر ، ترزور ، اکسودوس و … ذخیره نمایید .

ممنون از اینکه تا پایان ” ارز میکر MKR  ” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید

از اخبار روز اطلاع داری؟
از اخبار روز اطلاع داری؟

آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

[vc_column][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”6″ item=”55693″ grid_id=”vc_gid:1645702444863-21150734-cadd-6″ taxonomies=”663″][/vc_column]

 

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده