آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز ایمیوتبل ایکس چیست؟ | آینده ارز ایمیوتبل ایکس

ارز ایمیوتبل ایکس IMX چیست؟

ارز ایمیوتبل ایکس IMX چیست؟ امروزه با رشد و توسعه بازار ارزهای دیجیتال، بسیاری از بلاکچین ها در حال توسعه اکوسیستم های NFT خود هستند. تا کنون، اتریوم همچنان بزرگترین بلاکچین با بیشترین پروژه و کاربر بوده است. با این حال، مانند سایر بخش های دیفای DeFi، بخش NFT در اتریوم با مشکل مقیاس پذیری مواجه است.

ایمیوتبل ایکس Immutable X به عنوان راه حلی برای این مشکل با ارائه یک مکان ایده آل برای استقرار NFT به عنوان لایه ۲ اتریوم منتشر شده است. چگونه Immutable X می تواند این امکان را فراهم کند؟ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

در ادامه ما به بررسی عملکرد و ویژگی های ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX خواهیم پرداخت.

معرفی ایمیوتبل ایکس Immutable X

معرفی ایمیوتبل ایکس Immutable X
معرفی ایمیوتبل ایکس Immutable X

ایمیوتبل ایکس Immutable X به عنوان اولین راه حل لایه ۲ برای ترید NFT در اتریوم است. این مشکل مقیاس پذیری اتریوم را حل می کند در حالی که همچنان از امنیت شبکه اتریوم استفاده می کند. ترید NFT در ایمیوتبل ایکس Immutable X دارای مزایای زیر است:

 • سریع و ایمن: Immutable X می تواند تا ۹۰۰۰ تراکنش در ثانیه در مقایسه با اتریوم انجام دهد. از این رو، ایمیوتبل ایکس می تواند سرعت فوق العاده بالایی را تضمین کند. در این پروتکل کنترل دارایی بر عهده کاربران می باشد و توسط زنجیره اتریوم ایمن شده است.
 • کارمزد صفر: Immutable X بر اساس تکنولوژی پیشرفته zk-Rollup ساخته شده است و به کاربران این امکان را می دهد تا به سرعت NFT ها را بدون هیچ کارمزدی مبادله کنند.

به طور کلی با توجه به مواردی که در بالا به آن اشاره نمودیم، ایمیوتبل ایکس Immutable X یک پروتکل لایه ۲ برای ترید توکن های غیر قابل تعویض یا NFTهای اتریوم است که به کاربران تایید ترید فوری، مقیاس پذیری عظیم و کارمزد صفر را ارائه می دهد.

هدف این پروتکل این است که ترید NFTها را آسان تر از ترید دیگر دارایی های دیجیتال کند. در واقع Immutable X یک راه حل مقیاس پذیر لایه ۲ است که به جای رقابت با آن، از قدرت و امنیت بلاکچین اتریوم استفاده می کند. در ادامه به معرفی توکن این پلتفرم یعنی IMX خواهیم پرداخت.


نیم نگاهی به توکن ایمیوتبل ایکس Immutable X

نام اختصاری IMX
نوع ارز TOKEN
عرضه کل ۲،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰
مقدار در گردش ۱۸۸،۱۶۰،۷۶۸
وب سایت رسمی immutable.com
بلاکچین اکسپلورر https://etherscan.io/token/0xf57e7e7c23978c3caec3c3548e3d615c346e79ff
وایت پیپر https://support.immutable.com/hc/en-us/articles/4405227590799
پیج های ارتباطی رسمی twitter

reddit


ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX چیست؟

ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX چیست؟
ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX چیست؟

IMX توکن ارائه شده ایمیوتبل ایکس Immutable X است که مبتنی بر استاندارد ERC-20 می باشد. عملکرد اصلی این توکن پاداش دادن به کاربران فعال در Immutable X است که به گسترش اکوسیستم کمک می کند.

به عبارت دیگر می توان گفت IMX توکن بومی Immutable X است و برای کمک به رشد پلتفرم ایجاد شده است. این توکن که دارای ۲ میلیارد منبع است، به کاربران پلتفرم قدرت رای دادن در مسیر آینده Immutable X را ارائه می دهد.

به طور کلی کاربرد توکن IMX در پلتفرم Immutable X شامل حق رای، استیکینگ و کارمزدهای تراکنش است. در پلتفرم ایمیوتبل ایکس در هر تراکنش، باید مقدار ۲۰ درصد از کارمزدها با IMX پرداخت شود. همچنین در پلتفرم Immutable X اگر توکن IMX را در اختیار داشته باشید، می توانید در ارتباط با حاکمیت آن رای دهید.

نحوه توزیع توکن IMX به شکل زیر می باشد:

 • توسعه اکوسیستم ۵۱.۷۴%
 • توسعه پروژه ۲۵%
 • فروش عمومی و خصوصی توکن ها ۱۹.۲۶%
 • ذخایر بنیاد ۴%

معرفی بنیانگذاران ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس

معرفی بنیانگذاران ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس 
معرفی بنیانگذاران ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس

در اینجا به معرفی تعدادی از افراد تیم ارز دیجیتال Immutable X خواهیم پرداخت:

James Ferguson

جیمز قبلا یک تیم توسعه نرم افزار را در یک شرکت تجارت الکترونیک چند میلیارد دلاری رهبری می کرد. وی دارای مدرک لیسانس حقوق و بازرگانی از دانشگاه سیدنی است.

Robbie Ferguson

رابی قبلا یک پلتفرم در KPMG ساخته بود که مجوز بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در استرالیا را داشت. او در سال ۲۰۱۵ درس خود را رها کرد و Immutable را تاسیس کرد.

Alex Connolly

این فرد به دارایی های گیمینگ علاقه داشت. در ۹ سالگی، او اسکریپت هایی نوشت تا داده های قیمت را از بازار Runescape جمع آوری کند. الکس در سن ۱۷ سالگی، پس از کسب نمره عالی در مدرک بین المللی، به عنوان دانش آموز بالاترین رتبه در استرالیا از دبیرستان فارغ التحصیل شد.

وی در سال ۲۰۱۷ درگیر اکوسیستم اتریوم شد و یک زبان برنامه نویسی بلاکچین برای ماشین های مجازی قرارداد هوشمند ایجاد کرد. او پس از انصراف از رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه سیدنی به Immutable پیوست.


بررسی عملکرد ارز دیجیتال Immutable X

بررسی عملکرد ارز دیجیتال Immutable X
بررسی عملکرد ارز دیجیتال Immutable X

ایمیوتبل ایکس Immutable X مشکل مقیاس پذیری اتریوم را با استفاده از روش zk-Rollup حل می کند و تراکنش ها را با استفاده از مراحل زیر انجام می دهد:

 1. هزاران معامله به صورت دسته ای خارج از زنجیره انجام می شود.
 2. صاحبان دارایی ها معاملات را امضا می کنند.
 3. همه این معاملات خارج از زنجیره، در یک اثبات واحد به صورت زنجیره ای قرار می گیرند.
 4. یک قرارداد هوشمند این اثبات روی زنجیره را تایید می کند.

این روش امکان فشرده سازی هزاران معامله خارج از زنجیره را به یک تراکنش روی زنجیره با گس ثابت می دهد که توسط ایمیوتبل ایکس پرداخت می شود. به همین دلیل است که Immutable X می تواند معاملات فوق سریع و با کارمزد صفر ارائه دهد.

Immutable X علاوه بر زنجیره ای برای استقرار پروژه های NFT، بازار مخصوص به خود را نیز دارد. هدف این بازار کاهش موانع ورود برای سازندگان یا توسعه دهندگان است که منابع کافی برای ایجاد تجربه تجاری خود را ندارند. Immutable X تصضمین می کند که همیشه مکانی برای ترید کاربران و توسعه دهندگان وجود خواهد داشت.


پلتفرم ایمیوتبل ایکس Immutable X چه ویژگی هایی را به کاربران ارائه می دهد؟

پلتفرم ایمیوتبل ایکس Immutable X چه ویژگی هایی را به کاربران ارائه می دهد؟
پلتفرم ایمیوتبل ایکس Immutable X چه ویژگی هایی را به کاربران ارائه می دهد؟

در این قسمت از مقاله قصد داریم تا نگاهی به آنچه پلتفرم ایمیوتبل ایکس Immutable X به کاربران خود ارائه می دهد بیاندازیم:

۱.امنیت

استفاده از این پروتکل آسان است و کاربران می توانند به راحتی با استفاده از کیف پول خود از ان استفاده نمایند. در اینجا کلید خصوصی که از طریق کیف پول ایجاد می شود نیاز است. شما می توانید از کیف پول هایی همچون کیف پول متامسک استفاده کنید. در واقع مدیریت دارایی ها در دستان خود کاربران می باشد و امنیت پروتکل توسط زنجیره اتریوم تامین می شود.

۲.نقدینگی

نقدینگی به معنای خرید و فروش دارایی با قیمت مناسب است. ایمیوتبل ایکس این گزینه را به کاربران ارائه می دهد و نقدینگی را با استفاده از ایجاد بازارهای مجازی قابل تعویض، به حداکثر رسانده است. فهرست کردن دارایی ها در این مارکت امکان به دست آوردن بیشترین نقدینگی و حداکثر قیمت را می دهد. شما می توانید به چیزی که در نظر دارید، با کمترین قیمت و بیشترین نقدینگی دسترسی پیدا کنید.

۳.مقیاس پذیری

پروتکل Immutable X با همکاری StarkWare قادر به دسته بندی تراکنش های خارج از زنجیره شده است. آنها تراکنش ها را در یک اثبات واحد فشرده می کنند که با کارمزد صفر همراه است. همچنین این کار باعث افزایش مقیاس پذیری می شود. در واقع در پلتفرم Immutable X برای خرید و فروش توکن های غیر قابل تعویض یا NFT کارمزد صفر است.


بررسی اهداف ایمیوتبل ایکس Immutable X

بررسی اهداف ایمیوتبل ایکس Immutable X
بررسی اهداف ایمیوتبل ایکس Immutable X

پلتفرم ایمیوتبل ایکس Immutable X در نظر دارد تا در آینده به اهداف زیر دسترسی پیدا کند.

 • Immutable X در نظر دارد تا تجربه کاربری را بهبود بخشد. همچنین در نظر دارد تا بهترین تجربه معاملاتی را همراه با کارمزد صفر، حداکثر نقدینگی و سرعت بالا به کاربران ارائه نماید.
 • این پروتکل قصد بهبود مقیاس پذیری را دارد، بدون اینکه مشکلی برای امنیت پروتکل پیش آید. لازم به ذکر است که Immutable X از توان عملیاتی بالایی برخوردار است و این کار هیچگونه خللی به امنیت پلتفرم وارد نمی کند.
 • علاوه بر مواردی که اشاره نمودیم، بهبود تجربه توسعه دهندگان نیز در برنامه این پروتکل است. توسعه دهندگان این رمز ارز شرایط راه اندازی یک بازی NFT را مهیا نموده اند.

معرفی شرکای ایمیوتبل ایکس Immutable X

معرفی شرکای ایمیوتبل ایکس Immutable X
معرفی شرکای ایمیوتبل ایکس Immutable X

پس از آشنایی با عملکرد و ویژگی های این پلتفرم، در ادامه به معرفی شرکای ایمیوتبل ایکس خواهیم پرداخت.

۱.OpenSea

اُپن سی به عنوان یکی از بازارهای همتا به همتا برای توکن های غیر قابل تعویض یا NFT معرفی می شود. همکاری پروتکل ایمیوتبل ایکس با اپن سی فرصت انجام معاملات سریع بدون کارمزد در شبکه اتریوم را فراهم نمود.

۲.ECOMI

ECOMI یکی دیگر از شرکای ایمیوتبل ایکس است که کاربران زیادی دارد و کامل ترین کلکسیون برای توکن های غیرقابل تعویض یا NFT با مجوز است. ایمیوتبل ایکس به عنوان بلاکچین منتخب ECCOMI برای NFTها شناخته می شود.

۳.Illuvium

Illuvium به عنوان یک مجموعه غیرمتمرکز NFT و گیمینگ شناخته می شود که بتنی بر اتریوم است. کاربران این پلتفرم از مزایای متنوعی همچون افزایش نقدینگی توکن های غیر قابل تعویض برخوردار هستند.


روش های به دست آوردن توکن ایمیوتبل ایکس IMX

روش های به دست آوردن توکن ایمیوتبل ایکس IMX
روش های به دست آوردن توکن ایمیوتبل ایکس IMX

به طور کلی شایان ذکر است که به دست آوردن توکن IMX به روش های مختلفی امکان پذیر می باشد. برای مثال یکی از راه های به دست آوردن IMX خرید آن از صرافی های پشتیبانی کننده این ارز دیجیتال است. در ادامه به معرفی دیگر روش ها خواهیم پرداخت:

۱.استیکینگ توکن IMX

پس از راه اندازی این توکن، امکان استیک کردن ان برای کاربران فراهم آمد. کارمزدهای دریافت شده از کاربران که به صورت توکن های IMX است، به استخر استیکینگ یا Staking Pool منتقل می شود. پس از آن توکن های موجود در این استخر بین کاربرانی که توکن های IMX را در پلتفرم Immutable X استیک کرده اند، ارائه می شود.

۲.شرکت در پلتفرم های گیمینگ برای کسب درآمد

ایمیوتبل برای کاربران فعال در پلتفرم پاداشی را در نظر گرفته است. کاربران قادر خواهند بود با بازی کردن کسب درامد کنند و توکن های IMX را به دست آورند. کاربران برای استفاده از این گزینه حتما باید در پلتفرم حضور داشته و نقش موثری را برای توسعه پلتفرم ایفا نمایند.


بررسی روند قیمت ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX

در زمان نگارش این مقاله یعنی در تاریخ ۱۲ دسامبر ۲۰۲۱ قیمت ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX برابر با ۴.۹۰ دلار آمریکا است و حجم معاملات این رمز ارز برابر با ۵۲،۶۸۰،۱۱۶ دلار می باشد.

لازم به ذکر است که این رمز ارز در ۲۴ ساعت گذشته ۱.۶۸ درصد رشد قیمت داشته است. ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX اکنون در رتبه ۹۵ سایت کوین مارکت کپ قرار دارد و در تاریخ ۲۶ نوامبر سال ۲۰۲۱ به بالاترین قیمت خود یا ATH رسیده است.

قیمت این رمز ارز در ابتدای ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ حدود ۵.۶ دلار بوده است و قیمت ان روندی صعودی را طی نموده است. در ادامه شما می توانید روند قیمت ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX را بر روی نمودار مشاهده نمایید.

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX
بررسی روند قیمت ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX

نحوه خرید ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX

نحوه خرید ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX
نحوه خرید ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX

برای خرید از دیجیتال IMX می توانید همانند خرید سایر ارزهای دیجیتال، به صرافی ها مراجعه نمایید. صرافی های بسیاری هستند که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می نمایند و بستری را برای خرید و فروش رمز ارزها ارائه می کنند.

اما نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این سات که صرافی را انتخاب کنید که از امنیت کافی برخوردار باشد و شما بتوانید خرید خود را در بستری امن انجام دهید. برای خرید ارز دیجیتال IMX کافیست در یکی از صرافی های پشتیبانی کننده ان ثبت نام نموده و به احراز هویت بپردازید. شما می توانید ارز IMX را از صرافی های آنلاین خارجی همچون FTX، Gate.io، Huobi Global و KuCoin خریداری نمایید. برای خرید از این صافی ها، کاربران ایرانی می توانند در ابتدا تتر و یا یکی از استیبل کوین ها را از صرافی های ایرانی خریداری نموده و در صرافی های خارجی که نام بردیم به ارز IMX تبدیل نمایند.


نحوه فروش ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX

نحوه فروش ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX
نحوه فروش ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX

برای فروش IMX نیز همانند خرید آن می توانید به صرافی ها مراجعه نمایید. شما می توانید با ثبت نام و احراز هویت در یکی از صرافی های پشتیبانی کننده این ارز دیجیتال، رمز ارز خود را به فروش برسانید.

شما قادر خواهید بود در صرافی هایی که در قسمت قبلی مقاله به آنها اشاره نمودیم، این رمز ارز را به فروش برسانید. همچنین شایان ذکر است که می توانید برای آشنایی بیشتر با صرافی های پشتیبانی کننده این رمز ارز به سایت کوین مارکت کپ مراجعه نمایید.


کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX

کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX
کیف پول های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX

امروزه کیف پول های نرم افزاری بسیاری مشاهده می شوند که می توانید از آنها برای ذخیره سازی ارزهای دیجیتال استفاده کنید. شما می توانید کیف پول سیف پل را بر روی تلفن همراه خود نصب نموده و از آن برای ذخیره سازی رمز ارز توکن IMX استفاده کنید.

کیف پول نرم افزاری سیف پل در دو نسخه اندروید و ios در دسترس است. این کیف پول از قابلیت های فراوانی برخوردار می باشد. شما می توانید برای دریافت اطلاعات کامل در ارتباط با این کیف پول، بر روی لینک “آموزش کیف پول سیف پل SafePal” کلیک نمایید.


آینده ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX چگونه است؟

آینده ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX چگونه است؟
آینده ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX چگونه است؟

در آینده رمز ارزها عوامل گوناگونی می تواند تاثیرگذار واقع شود. به همین دلیل قبل از سرمایه گذاری در بستر رمز ارز مورد نظر، نیاز است تا همه جوانب بررسی شود تا بتوان به یک سرمایه گذاری خوب و سود مناسب در آینده دسترسی پیدا نمود.

در اینجا لازم است بیان نماییم که تیم ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX را افرادی با تجربه و متخصص در زمینه بلاکچین و NFTها تشکیل داده اند. این امر باعث می شود تا این افراد با استفاده از تجربیات خود به بهبود این پلتفرم کمک نموده و آینده خوبی را برای آن رقم بزنند.

همچنین IMX توانسته است با کسب سرمایه و تامین آن به آینده پلتفرم کمک کند. به طور کلی می توان نتیجه گرفت آینده خوبی برای این رمز ارز و NFT ها در انتظار می باشد.


بررسی وایت پیپر Immutable

وایت پیپر Immutable  از دیدگاه فنی

قبل از بررسی معماری شبکه این پروژه، خوب است بدانیم که این پروژه از چه جهاتی با اهمیت است. با گسترش اکوسیستم اتریوم، کارمزد تراکنش های معمولی تا ۵۰$ هم افزایش یافت، این کارمزد برای تولید nft ها بیشتر هم بود و همین موضوع باعث شد، تولید بازی ها و کالکشن های nft برای کاربران مقرون به صرفه نباشد. همین موضوع باعث شد شبکه هایی مانند سولانا و اسمارت چین میزبان این مدل nft ها شوند، اما همان طور که می دانید این شبکه ها امنیت و عدم تمرکز اتریوم را ندارند. اما امنیت و عدم تمرکز برای nft ها چه اهمیتی دارد؟

یکی از مهم ترین اهداف nft ها حفظ حق مالکیت برای کاربران است و برای حفظ این فاکتور مهم، نیاز است که nft ها بر بستری غیرمتمرکز و ایمن ایجاد شوند و هر چه شبکه عدم تمرکز بیشتری داشته باشد آن nft نیز غیرمتمرکز تر است.

در نهایت شبکه اتریوم دو مزیت عدم تمرکز و امنیت را دارد و یک مشکل مقیاس پذیری که پروژه لایه دومی Immutable  برای حل آن به وجود آمده است. این پروژه قصد دارد با تمرکز بر ایجاد nft ها روی لایه دوم، علاوه بر استفاده از عدم تمرکز و امنیت شبکه اتریوم، سرعت پردازش بالا و کارمزد تراکنش پایینی در حد نزدیک به صفر به کاربران خود پیشنهاد دهد.

حال با درک بهتر از هدف این پروژه، می توان معماری این پروژه را بهتر درک کرد.

محدودیت های اتریوم در زمینه NFT ها، بر جنبه های مختلف اکوسیستم NFT تأثیر می گذارد. این محدودیت ها عبارتند از:

مقیاس پذیری پایین: طراحی اتریوم با هدف حفظ امنیت و تمرکززدایی، منجر به خروجی کم تراکنش ها در ثانیه (TPS) بین ۵ تا ۱۵ می شود. این توان عملیاتی کم، همراه با رشد گسترده فعالیت NFT، منجر به ازدحام شبکه و کندی زمان تراکنش شده است. هزینه های بالای تراکنش و هزینه معاملات برای بسیاری از کاربران بسیار سنگین شده است و توسعه دهندگان و معامله گران را تحت تاثیر قرار داده است. حتی پس از اتریوم ۲.۰، این مشکلات همچنان پابرجاست و باعث می‌ شود اتریوم برای ریز تراکنش‌ های بازی ها مناسب نباشد.

تجربه کاربری ضعیف: در اتریوم تأیید تراکنش‌ ها معمولاً چند دقیقه یا ساعت طول می ‌کشد، که به ‌طور قابل‌ توجهی بر رضایت کاربر، قیمت و نقدینگی کلی تأثیر می ‌گذارد. راه‌ حل ‌های موجود یا بلاکچین ‌های جایگزین، این تجربه کاربری را با به خطر انداختن امنیت یا تمرکز زدایی شبکه بهبود می ‌بخشند، که ایده ‌آل نیست.

عدم فضای مناسب برای توسعه دهندگان: توسعه دهندگان بخش قابل توجهی از زمان خود را صرف ساخت و پیکربندی اجزای بلاکچین برای پروژه های NFT خود می کنند. این تمرکز از ایجاد تجربیات منحصر به فرد کاربر در مورد مالکیت دارایی کم می کند. توسعه دهندگان باید زبان ها و پارادایم های برنامه نویسی جدید را بیاموزند و فوراً آن ها را برای نوشتن برنامه های کاربردی مهم امنیتی به کار گیرند. فقدان ابزارهای توسعه سنتی، مانند API های ساده و زیرساخت های از پیش ساخته شده، مانعی برای ورود پروژه های جدید ایجاد می کند و مانع راه اندازی تجربیات نوآورانه NFT می شود.

عدم نقد شوندگی: NFT ها به دلیل ماهیت منحصر به فردشان ذاتاً نقدینگی کمتری نسبت به همتایان خود دارند. هر NFT باید بر اساس شناسه منحصر به فرد خود خرید و فروش شود، که به طور بالقوه به صدها سفارش خرید نیاز دارد تا قیمت مناسبی برای یک NFT خاص ارائه شود. در حالی که برخی از راه حل ها برای رفع این مشکل وجود دارد، آن ها اغلب هزینه های ایجاد و معامله را افزایش می دهند. این تقسیم نقدینگی بر قیمت تأثیر منفی می‌ گذارد و هم بر کاربران فردی و هم بر بازار کلی NFT تأثیر می ‌گذارد.

اما راه حل های پروژه لایه دومی Immutable برای مشکلات ذکر شده چیست؟

ZK-Rollup Scaling Engine: Immutable از فناوری ZK-Rollup استفاده می کند، در این روش تراکنش ها خارج از زنجیره دسته بندی و پردازش می شوند و سپس خلاصه ای از آن ها را در بلاکچین اتریوم ثبت می کنند. این رویکرد به طور قابل توجهی مقیاس پذیری را افزایش می دهد و امکان انتقال هزاران NFT، معامله و ایجاد nft ها را در هر ثانیه فراهم می کند. همچنین این روش، امنیت اتریوم را با ارائه یک «اثبات اعتبار» به قرارداد هوشمند در لایه اتریوم حفظ می‌ کند و اطمینان می ‌دهد که تراکنش‌ ها ایمن و بدون دستکاری هستند.

لایه API: برای ساده سازی توسعه برنامه های کاربردی NFT، Immutable X مجموعه ای از API های REST را ارائه می دهد. این لایه تعاملات پیچیده بلاکچین را به فراخوانی های ساده API تبدیل می کند و ساخت پروژه های NFT را بدون تعامل مستقیم با قراردادهای هوشمند برای توسعه دهندگان آسان تر می کند. این پیشرفت به ویژه برای شرکت‌ های تازه وارد در فضای بلاکچین، مانند شرکت ‌های بازی سازی و محتوا سودمند می کند و به آن ها اجازه می ‌دهد پروژه‌ ها را سریع‌ تر راه‌ اندازی کنند.

کیف پول های NFT: Immutable از تمامی کیف پول های دسکتاپ اتریوم بدون نیاز به تعویض شبکه توسط کاربران پشتیبانی می کند. این پروژه یک لایه میانی به نام “لینک” را معرفی می کند که اتصال به کیف پول مخصوص NFT را امکان پذیر می کند. این ویژگی امنیت کاربران را با تأیید دارایی هایی که خریداری می کنند تضمین می کند.

کیت های توسعه: برای تسهیل یکپارچه سازی، این پروژه SDK هایی را برای زبان های برنامه نویسی مختلف و پلتفرم های توسعه ارائه می دهد. این به پروژه های مختلف اجازه می دهد تا پروتکل را به طور مؤثرتری در وب سایت ها و برنامه های خود ادغام کنند و روند توسعه را تسریع کنند.

نقدینگی و دفتر سفارش مشترک: برخلاف سایر راه حل های مقیاس پذیری NFT، Immutable یک دفترچه سفارش جهانی مشترک ارائه می دهد. این ویژگی به سفارش‌ های ایجاد شده در یک بازار اجازه می ‌دهد تا در بازار دیگر پر شوند و راه ‌اندازی بازار مؤثرتر را ترویج می ‌کنند. همچنین ایجاد بازارهای NFT را بدون پشتوانه امکان پذیر می کند.

جست و جو گر تاریخچه تراکنش: برای افزایش اعتماد در اکوسیستم NFT، Immutable یک بازار پیش فرض برای تبادلات NFT ارائه می دهد. همچنین بستری را برای تأیید تاریخچه تراکنش فراهم می کند و حس امنیت و مشروعیت را در بین کاربران و توسعه دهندگان تقویت می کند.

هدف این راه ‌حل‌ ها ایجاد تجربه‌ کاربری مناسب برای کاربران و توسعه‌ دهندگان NFT است که به چالش‌ های مقیاس ‌پذیری، امنیت و قابلیت استفاده مرتبط با اتریوم می ‌پردازد.

بررسی اهداف شبکه Immutable

در این بخش قصد داریم مهم ترین اهدافی که Immutable دنبال می کند را بررسی کنیم:

 • توسعه پروتکل

 Immutable یک پروتکل مقیاس پذیری لایه ۲ است که بر روی اتریوم ساخته شده است و هدف آن حل هزینه های بالا و مشکلات تراکنش است.

 • zkEVM

توسعه یک مجموعه جدید EVM ZK برای بازی ها، که اکوسیستم اتریوم را با هزینه تراکنش صفر برای تراکنش های همتا به همتا بهبود می بخشد.

 • Immutable Passport

راه اندازی Passport در Immutable zkEVM ، با هدف ارائه یک کیف پول مناسب برای یک تجربه کاربر پسند برای تراکنش ها و پاداش های درون بازی.

 • SDKs برای توسعه سریع

ارائه SDK برای ساخت و راه اندازی پروژه های NFT در چند روز و ساده سازی فرآیند توسعه برای توسعه دهندگان و پروژه های مختلف.

 • Blockchain Data API

ارائه API های قدرتمند برای مدیریت دارایی ها، افزایش تجربه مناسب توسعه دهندگان و تسهیل ایجاد برنامه های کاربردی برای NFT.

 • گسترش در آسیا

شناخت پتانسیل بازار بازی های آسیا به عنوان پیشتاز برای توسعه و پذیرش وب ۳، با برنامه هایی برای گسترش بیشتر در منطقه.

 • شکستن انحصار و کسب درآمد

 Immutable روی از بین بردن محدودیت ها و موانع کسب درآمد برای بازی ها کار می کند. این شامل ایجاد محصولاتی است که تراکنش های آسان و ایمن را تسهیل می کند و در نتیجه پتانسیل کسب درآمد بازی های وب ۳ را افزایش می دهد.

 • پشتیبانی از طیف وسیعی از ژانرهای بازی

 Immutable از مجموعه ای از ژانرهای بازی، از جمله ورزشی، MMO، FPS، اکشن، بازی های کارتی و بازی های استراتژی پشتیبانی می کند. این تنوع بخشی از استراتژی آن برای جذب طیف وسیعی از استودیوهای بازی و گیمرها است.

این اهداف نشان دهنده تعهد Immutable به بهبود اکوسیستم اتریوم، بهبود تجربه مناسب کاربری، تضمین امنیت و پرورش اکوسیستم بازی های وب ۳ است.

بررسی ویژگی های شبکه Immutable

در این بخش سعی داریم جذاب ترین ویژگی های شبکه Immutable را معرفی کنیم:

 • ادغام فناوری STARK

این شبکه از STARK Zero-Knowledge (ZK) برای راه حل مقیاس پذیری خود استفاده می کند. این فناوری امکان دسته ‌بندی و اجرای چندین تراکنش بلاکچین را در خارج از زنجیره فراهم می ‌کند و در عین حال مشروعیت آن ها را در شبکه اصلی اتریوم تأیید می ‌کند و به طور قابل ‌توجهی توان عملیاتی را افزایش می ‌دهد و هزینه‌ های تراکنش را کاهش می‌ دهد.

 • API ها و SDK ها برای کارایی توسعه

این شبکه API ها و SDK هایی را ارائه می دهد که روند توسعه را برای توسعه دهندگان بازی و سازندگان NFT ساده می کند. این ابزارها ادغام یکپارچه در زیرساخت web3 را امکان پذیر می کند و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا بر ایجاد تجربیات بازی بدون پیچیدگی های توسعه بلاکچین تمرکز کنند.

 • توکنایز کردن دارایی های درون بازی

همکاری اولیه Immutable با بازی Gods Unchained برای توکنایز کردن دارایی های درون بازی را به عنوان NFT نشان داد. این رویکرد گیمرها را قادر می‌ سازد تا حق مالکیت و بهره‌ مندی مالی از بازی خود داشته باشند و به این مشکل اساسی در بازی‌ های سنتی رسیدگی کند.

 • امنیت و اعتماد

زیرساخت Immutable از STARK ها برای امنیت استفاده می کند و سطح بالایی از محافظت در برابر آسیب پذیری ها را بدون نیاز به یک راه اندازی قابل اعتماد تضمین می کند. این ویژگی برای حفظ ایده ‌آل ‌های غیرقابل اعتماد بلاکچین‌ های بدون نیاز به یک نهاد متمرکز بسیار مهم است.

 • قابلیت اطمینان و مقیاس پذیری

شبکه Immutable توانایی خود را برای انجام بیش از ۹۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه نشان می دهد. این مقیاس پذیری برای حمایت از صنعت بازی های عظیم و بازارهای NFT ضروری است.

 • zkEVM

Immutable در حال توسعه zkEVM است، یک شبکه بلاکچین لایه ۲ که از فناوری ZK-Rollup برای سازگاری با برنامه های اتریوم استفاده می کند. هدف این شبکه ارائه یک راه حل خارج از زنجیره ایمن و مقیاس پذیر برای پردازش تراکنش ها و اجرای قراردادهای هوشمند با تمرکز بر برنامه های بازی است.

 • سازگاری با اتریوم

ZkEVM برای کار و ارتباط با شبکه اصلی اتریوم طراحی شده است و سازگاری با ماشین مجازی اتریوم را ارائه می دهد. این به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا از ابزارهای موجود در اتریوم برای ایجاد قراردادهای هوشمند با تمرکز بر بازی ها استفاده کنند.

 • پشتیبانی از امنیت اتریوم و ابزارهای توسعه‌

با استفاده از ابزارهای امنیتی و توسعه ‌دهنده اتریوم، Immutable به دنبال حفظ ویژگی های مثبت اتریوم و در عین حال پرداختن به محدودیت‌ های توان عملیاتی اتریوم است. این رویکرد از رشد برنامه‌ های کاربردی NFT و اکوسیستم بازی‌ های Web3 گسترده‌ تر پشتیبانی می ‌کند.

این ویژگی ها رویکرد نوآورانه Immutable را برای افزایش مقیاس پذیری، امنیت و تجربه توسعه دهندگان در اکوسیستم اتریوم، به ویژه برای بازی های وب ۳ و پروژه های NFT برجسته می کند.

معرفی و بررسی رقبای Immutable

بر اساس تمرکز Immutable بر روی راه حل های لایه ۲ به ویژه ZK-Rollups و ادغام آن با اتریوم، می توانیم استنباط کنیم که رقبای این پروژه شامل پلتفرم هایی هستند که هدف آن ها افزایش مقیاس پذیری و کارایی اتریوم است. بر همین اساس، این شبکه را با چند رقیب خود مقایسه خواهیم کرد:

 • مقایسه Immutable با Optimism

Immutable از مفهوم ZK و Optimism از مفهوم  optimisticرول آپ برای مقیاس پذیری اتریوم استفاده می کنند. هدف آن ها کاهش کارمزد تراکنش ها و افزایش توان عملیاتی با پردازش تراکنش های خارج از زنجیره و سپس اثبات اعتبار آن ها در زنجیره اصلی اتریوم است.

Immutable بر NFT ها و بازی ها تمرکز می کند و یک اکوسیستم جامع را برای توسعه دهندگان و کاربران ارائه می دهد. اما Optimism، در عین حال که یک راه حل لایه ۲ نیز می باشد، عمومی تر است و هدف آن پشتیبانی از هر برنامه غیرمتمرکز در اتریوم است.

 • مقایسه Arbitrum با Immutable

Arbitrum مانند Immutable، از Rollup ها برای مقیاس پذیری اتریوم استفاده می کند که با انجام تراکنش‌ های خارج از زنجیره و سپس ارسال مدرکی مبنی بر اجرای آن‌ ها در زنجیره، توان عملیاتی بالا و کارمزد های پایین را ممکن می ‌سازد. اما تمرکز اصلی Arbitrum بر مقیاس پذیری همه منظوره است، با هدف پشتیبانی از تمامی برنامه های غیرمتمرکز در اتریوم. از سوی دیگر، Immutable به طور خاص بازار NFT و بازی ها را هدف قرار می دهد و ویژگی ها و ابزارهای منحصر به فردی را برای این بخش ها ارائه می دهد.

 • مقایسه Immutable با Polygon

Polygon یک راه حل مقیاس پذیری لایه ۲ است که هدف آن بهبود مقیاس پذیری اتریوم و کاهش هزینه ها است و برای رسیدن به این هدف از ترکیبی از راه حل های لایه ۲، از جمله Plasma و zkSync استفاده می کند. در حالی که Polygon طیف گسترده ای از راه حل ها را برای مقیاس پذیری اتریوم ارائه می دهد، Immutable بیشتر بر روی NFT و بازارهای بازی متمرکز است. ادغام Immutable با اتریوم و تاکید آن بر NFT ها و بازی، آن را از رویکرد گسترده تر Polygon متمایز می کند.

به طور خلاصه، در حالی که Immutable و رقبای آن در هدف افزایش مقیاس پذیری و کارایی اتریوم از طریق راه حل های لایه ۲، مشترک هستند، Immutable با تمرکز بر NFT و بازارهای بازی، خود را متمایز می کند و یک اکوسیستم جامع را برای توسعه دهندگان و کاربران در این بخش ها ارائه می دهد.


اینفوگرافیک ارز دیجیتال ایمیوتبل ایکس IMX

اینفوگرافیک ارز دیجیتال ایکس IMX
اینفوگرافیک ارز دیجیتال ایکس IMX

کلام پایانی

در این مقاله به بررسی پلتفرم ایمیوتبل ایکس Immutable X و توکن آن IMX پرداختیم. در اینجا ما بیان نمودیم که ایمیوتبل ایکس به عنوان اولین راه حل لایه ۲ برای ترید NFT در اتریوم معرفی می شود. این پلتفرم مشکل مقیاس پذیری را حل می نماید و امنیت خود را از شبکه اتریوم می گیرد. IMX یک توکن ERC-20 است که به بهبود پلتفرم کمک می نماید. همچنین لازم به ذکر است که ایمیوتبل ایکس از ویژگی هایی همچون نقدینگی، مقیاس پذیری و امنیت برخوردار است. به طور کلی کاربران می توانند برای خرید ارز دیجیتال IMX به صرافی ها مراجعه نمایند. امیدواریم که با خواندن این مقاله اطلاعات کافی در ارتباط با این رمز ارز را دریافت نموده باشید.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “ارز ایمیوتبل ایکس” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
11 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لیدا
1 سال قبل

لطفا تحلیل رمز ارز imx را انجام دهید.

مجتبی
1 سال قبل

کدام صرافی غیر متمرکز برای ارز دیجیتال imx بهتر است؟

مینا
1 سال قبل

آیا ارز دیجیتال imx معتبر است؟

النچری
1 سال قبل

آیا صرافی های ایرانی از ارز دیحیتال imx پشتیبانی می کنند؟

لیلا
1 سال قبل

تشکر از محتوای خوبی شما.

موسی
1 سال قبل

کدام صرافی از ارز دیجیتال imx پشتیبانی می کند؟

مهران
1 سال قبل

کدام کیف پول برای ارز imx معتبرتر است؟

مهسا
1 سال قبل

کدام کیف پول برای ارز imx معتبرتر است؟

ماریا
1 سال قبل

آینده قیمت ارز دیجیتال imx چند است؟

حامد
1 سال قبل

آیا ارز دیجیتال imx را بخرم؟

داود
1 سال قبل

ممنون از محتوای خوب شما

معرفی صرافی های برتر خارجی

آخرین مقالات منتشر شده