آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

چرخه هایپ گارتنر Gartners hype cycle چیست ؟

چرخه هایپ گارتنر Gartners hype cycle  ، شاید تا به حال اسم چرخه هایپ را شنیده باشید اما اطلاعات کاملی در رابطه با این چرخه دریافت نکرده باشید . در این مقاله ، شما همه چیز را در رابطه با چرخه گارتنر هایپ یاد خواهید گرفت . با ما همراه باشید .

لیست عناوینی که در این مقاله برای شما زوم ارزی عزیز آماده کرده ایم:

چرخه هایپ گارتنر چیست ؟

چرخه هایپ گارتنر Gartners hype cycle
چرخه هایپ گارتنر Gartners hype cycle چیست

اصطلاح چرخه هایپ گارتنر برای نشان دادن نموداری از مراحل حیات یک فناوری نوظهور مثل بلاک چین و بیت کوین ، استفاده می شود . که از تولد تا بلوغ و در نهایت کاربردی شدن و پذیرش گسترده یک تکنولوژی را بررسی می کند . چرحه هایپ ابزاری مناسب و تثبیت شده ای است که توسط یک شرکت مشاوره ای و تحقیقات فناوری اطلاعات به نام ” گارتنر ” ایجاد شده است . بسیاری از مشاغل و صنایع در سراسر جهان از مشاوره های این شرکت استفاده می کنند تا تصمیمات مربوط به فناوری را بر اساس فاکتور های موردنظرشان و همچنین ریسکی که مایل به پذیرش آن هستند ، اتخاذ کنند . مراحل حیات یک تکنولوژی که در این چرخه بیان شده است ، مرجع مناسبی برای بازاریابی و فناوری های نوظهور است .

آن چیزی که شاهد آن هستیم این است که هر روز فناوری های جدیدی مطرح می شوند که ادعاهای بزرگی دارند . در حالی که برخی از این فناوری ها هستند که در نهایت به اهداف خود می رسند و تعداد زیادی از آنها کارایی چندانی ندارند و شکست می خورند . اما چگونه می توان بین آنچه که واقعی است و غیر از آن تفاوت قائل شد . اینجا است که چرخه هایپ وارد بازی می شود . این چرخه یک نمای کلی از چگونگی رشد و تکامل تکنولوژی ، در یک بازه زمانی مشخص ارائه می دهد . چرخه هایپ به مشاغل کمک می کند تا در جهت اهداف تجاری خود تلاش کنند . در حین استفاده از این نمودار ، نباید یک دید تجویزی داشت ، برای مثال اگر یک فناوری در انتهای چرخه هایپ باشد ، به این معنای بد بودن پروژه نیست . درک این نکته مهم است که محصولات ، فروشندگان ، فناوری های خوب و متوسط همه با هم چرخه را طی می کنند و هر چه یک فناوری جدید به اوج خود می رسد ،ممکن است فناوری قدیمی به پایین کشیده شود .


تاریخچه چرخه هایپ

بررسی تاریخچه چرخه هایپ
بررسی تارخچه چرخه هایپ

مفهوم چرخه هایپ توسط یک تحلیلگر به نام ” جکی فن ” در سال ۱۹۹۵ ارائه شد . وی چندین سال تلاش کرد تا این فناوری را به صنعت وارد کند و نهایتا سازمان شروع به استفاده از نمودارهای چرخه هایپ برای فناوری های جدید و نوپا کرد . اگر اکنون برگردیم و رشد فن آوری های قدیمی را ببینیم ، می توانیم منحنی ها و قوس ها را در نمودار مشاهده کنیم . به عنوان مثال ، در سال ۲۰۰۵ ، یک فناوری به نام Business Process Management یا BPM در بالای چرخه هایپ قرار داشت که این به این معنا است ک تبلیغات این پروژه در آن زمان در بالاترین حد بود . اکنون ، یک دهه بعد ، BPM دقیقا مطابف با چرخه هایپ است . اما جالب است بدانید که فناوری Tablets در آن زمان در پایین ترین سطح بود اما اکنون در همه دنیا بسیار مفید واقع شده است . اگر سال ۲۰۱۴ را در نظر بگیرید فناوری “اینترنت اشیا” در اوج چرخه هایپ بود و در مقابل White Cloud Computing در پایین منحنی قرار داشت .


مراحل چرخه هایپ

به طور کلی ظهور یک فناوری جدید ، ۵ مرحله مختلف دارد که به شرح زیر است :

۱ . راه اندازی فناوری :

اولین مرحله در ظهور یک تکنولوژی است و زمانی است که بک فناوری بالقوه توانایی دستیابی به موفقیت را شروع می کند . در این فاز ، ممکن است رویدادهایی مانند راه اندازی محصول ، جلسات مطبوعاتی و نمایش عمومی و غیره به منظور تحریک این فناوری و آگاه سازی آن توسط مردم یا مخاطبان هدف ، برگزار شود . سازندگان سعی می کنند تا آن جا که ممکن است محصول خود را تبلیغ کنند اما ممکن است این فناوری هنوز از نظر تجاری عملی نباشد . همه سازندگان فناوری از روش هایی مانند رسانه ها و شبکه های اجتماعی برای افزایش آگاهی از محصول خود استفاده می کنند تا بیشترین مصرف کننده را به سمت خود جذب کنند .

۲ . اوج انتظارات :

در این مرحله اشتیاق ها نسبت به این فناوری به اوج خود رسیده است . اشتیاق و جلب توجه کاربران نسبت به این سازه ، توسط کانال های رسانه ای مانند روزنامه ها ، تبلیغات ، مجلات و شبکه های اجتماعی و غیزه ایجاد می شود . اگر چه برخی از این فناوری ها ممکن است موفقیت آمیز باشند اما برخی دیگر ممکن است شکست خورده باشند . سازندگان این فناوری هستند که باید از اینجا به بعد موفقیت را تثبیت کنند . در این مرحله تنها ناشران مجلات ، شرکت های رسانه ای و برگزارکنندگان کنفرانس ها کسب درآمد می کنند . این همان مرحله از چرخه هایپ ست که انتظارات و تبلیغات در اوج خود هستند ، و سازندگان به فکر روش های بهتری برای توزیع محصول و کسب حداکثر درآمد هستند .

۳ . شیب سرخوردگی :

پس از اینکه اوج انتظارات ، برآورده شد ، منحنی هایپ شروع به نزول می کند چرا که زمانی پیش می آید که رسانه ها و مطبوعات کاملا موضوع یا فناوری را کنار می گذارند و علاقه ها از بین می رود . این فناوری دیگر جدید نخواهد بود و هیچکس در مورد آن صحبت نمی کند . مردم از صحبت در مورد این فناوری خسته شدند و حتی سازندگان دیگر هیچ انگیزه ای برای تبلیغ ندارند . این اتفاق در بیشتر مواردی رخ می دهد که این فناوری ، به قول هایی که پیشتر داده بود ، عمل نمی کند و انتظارات کاربران را برآورده نمی کند . اما در موارد نادری که یک فناوری خیلی خوب عمل می کند ، ممکن است این منحنی نزول نداشته باشد .

۴ . شیب روشنگری :

این مرحله زمانی است که مردم شروع به درک سودمندی فناوری می کنند و به فواید آن پی می برند . این مرحله نتیجه کار سخت سازندگان و تمرکز سخت آن ها روی فناوری است . کار سخت آن ها درک درستی از خطرات ، مزایا و همچنین کاربرد فناوری ایجاد می کند . به منظور سهولت توسعه  ، ابزارها و روش های خاصی استفاده می شود تا به مشاغل کمک کنند رشد داشته باشند . ارائه دهندگان فناوری ممکن است در این مرحله انواع دیگری از محصول را به بازار عرضه کنند زیرا به نظر می رسد زمان مناسبی برای گسترش سازه است .

سطح سود دهی :

اکنون که مزایای اصلی و کاربرد عملی این فناوری به دانش گسترده تبدیل شده است ، سود دهی آغاز می شود . از آن جا که روش ها و ابزارهای مربوط به این فناوری اکنون پایدار هستند ، ممکن است نسل دوم و سوم محصولات نیز ارائه شوند . ارتقا نهایی این بخش به این بستگی دارد که آیا این فناوری فقط به یک بخش خاص از بازار سود می رساند یا  اینکه به طور گسترده ای پذیرفته و اعمال می شود .


مدل های پیشرفته

تا آنجا که به نقشه راه صنایع و سازمانهای دیجیتال مربوط می شود ، گارتنر شش مدل برای پیشرفت تجارت و بیزینس در اختیار ما قرار می دهد  که مشاغل امروی می توانند با آن ها ارتباط برقرار کنند . ۶ مدل کسب و کار برای توسعه مشاغل دیجیتال به شرح زیر است :

۱ . آنالوگ

۲ . وب

۳ . تجارت الکترونیکی

۴ . بازاریابی دیجیتال ( دیجیتال مارکتینگ )

۵ . تجارت دیجیتال

۶ . خودکفایی

همان طور که می دانید چرخه هایپر برای فناوری های جدید ، بیشتر روی سرمایه گذاری ها ، محصولات ، خدمات و ایده های جدید و نوظهور تمرکز می کند که مربوط به ۳ مرحله آخر است . بنابراین در ادامه ، به بررسی بیشتر ۳ مرحله آخر خواهیم پرداخت .

مرحله چهارم : دیجیتال مارکتینگ

مراحل چرخه هایپر ،دیجیتال مارکتینگ
مراحل چرخه هایپر ،دیجیتال مارکتینگ

این مرحله خاص است چرا که سازمان ها و پروژه ها روی روش های بهتر ، جدیدتر و سطح بالاتری از مهارتها متمرکز می شوند . مرحله دیجیتال مارکتینگ  ترکیبی از فناوری اطلاعات  ، رسانه های اجتماعی و فناوری تلفن همراه ، است . در این مرحله مصرف کنندگان از تلفن های همراه و همچنین سیستم عامل های شبکه های اجتماعی برای خرید خدمات و محصولات استفاده می کنند و بیشتر نگران تصویر مارک کالاهایی هستند که خریداری می کنند . مشاغل و سازمان ها سعی می کنند تا نفود خود را برای فروش محصولات یا خدمات بیشتر جلب کنند . برخی از تکنولوژی هایی که در این مرحله استفاده می شود ، عبارت اند از : تجزیه و تحلیل محتوا ، واقعیت مجازی ، پردازش ابری ، واقعیت مجازی و علوم داده .

مرحله پنجم : تجارت دیجیتال

مراحل چرخه هایپر ،تجارت دیجیتال
مراحل چرخه هایپر ،تجارت دیجیتال

مرحله بعدی که کسب و کار دیجیتال است ، اولین مرحله پس از بازاریابی دیجیتال است و نقطه ای است که در آن فرد همگرایی امور ، افراد و بیزینس را می بیند . در این مرحله می توان با استفاده از اینترنت اشیا بین واقعیت مجازی و واقعیت فیزیکی ، مرزی وجود دارد . دارایی های فیزیکی ما در این مرحله دیجیتالی می شوند زیرا تاثیر زیادی بر دنیای مجازی وجود دارد . دارایی های فیزیکی اکنون به اندازه سایر موارد دیجیتالی مثل برنامه ها و سیستم ها از اهمیت و تمرکز بالایی برخودار هستند . مفهوم چاپ سه بعدی بیشتر در این مرحله به تصویر کشیده می شود و پیشرفت می کند و این موضوع منجر به پیشرفت فرصت ها در صنایع تولیدی و زنجیره تامین می شود . در این مرحله چندین موضوع دیجیتالی می شود . آن دسته از مشاغل که با گذر از مرحله بازاریابی دیجیتال به دنبال تبدیل شدن به مشاغل دیجیتال هستند می توانند از فناوری های زیر استفاده کنند : فضای کاری هوشمند ، اینترنت اشیا ، اسکنرهای سه بعدی و مفهوم ارزهای دیجیتال و خدمات چاپ سه بعدی

مرحله ششم : خودکفایی

مراحل چرخه هایپر ،خودکفایی
مراحل چرخه هایپر ،خودکفایی

این ، آخرین مرحله پس از مرحله Nexus of Force است . این مرحله زمانی است که مشاغل یا شرکت ها سعی می کنند از فناوری هایی استفاده کنند که قابلیت های انسانی بیشتری دارند .مثلا استفاده از وسایل نقلیه بدون راننده و مستقل که چیزها و افراد را جابه جا می کنند ، استفاده از سیستم عامل هایی که سوالات را پاسخ می دهند یا محتوا می نویسند .این مرحله ای است که نه تنها در آن استفاده گسترده از فناوری وجود دارد بلکه پیشرفت ها در اوج خود قرار دارد . در زیر لیستی از فناوری هایی وجود دارد که کسب و کار ها می توانند از آن استفاده کنند : وسایله نقلیه خودمختار ، ربات های هوشمند ، بیوشیمی ، مشاوران هوشمند ، دستیاران شخصی مجازی و رابط مغز و رایانه است .

کلام آخرچرخه هایپ گارتنر Gartners hype cycle

دانش کلی در رابطه با این نوع نمودار ها ، می تواند شما را با مدل های کسب و کار آشنا کند و اگر کسب وکاری را راه انداختید ، نقشه و چشم انداز خوبی از مسیری که پیش رو دارید ، در اختیار شما قرار می دهد .

ممنون که تا پایان ” چرخه هایپ گارتنر Gartners hype cycle  ” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتربخوانید

تیم تحلیل گر
تیم تحلیل گر
من نرگسم. تحلیل گر بازارهای مالی مانند بورس،ارز دیجیتال،فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده