آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

آموزش فیبوناچی | آموزش کامل تحلیل تکنیکال با فیبوناچی

آموزش فیبوناچی

آموزش تحلیل تکنیکال با ابزار های پر کاربرد فیبوناچی، دنباله اعداد فیبوناچی یکی از شناخته شده ترین و جذاب ترین دنباله ‌های دنیای ریاضی می باشد، که به احتمال زیاد نام آن را شنیده ‌اید. همچنین فیبوناچی یکی از قدرتمند ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی می باشد. این اعداد کاربردای فراوانی در دنیای اطراف ما دارند. در این مقاله بعد از معرفی این ابزار، به بررسی آموزش این مبحث، کاربرد و نحوه استفاده از فیبوناچی در بازارهای مالی خواهیم پرداخت. با زوم ارز همراه باشید.

جهانی که در آن زندگی می کنیم، دنیای بسیار پیچیده ای است که می توان بین عناصر موجود در طبیعت رابطه های ریاضی جالب توجهی پیدا کرد. یکی از انواع این ارتباطات، دنباله اعداد فیبوناچی است که به وفور در طبیعت یافت می شوند. شکل آن ها را می توان در گل آفتاب گردان، صورت انسان، کهکشان ها و در بسیاری موارد دیگر مشاهده کرد. کاربردهای بسیار متنوع فیبوناچی در دنیا، باعث شده تا استفاده از این روش جذاب در  تجارت و معاملات نیز رواج داشته باشد. بنابراین معامله گران نیز در بازارهای مالی از این روش در تحلیل های تکنیکال و معاملات خود استفاده کنند.

فیبوناچی کیست؟

قبل از پرداختن به موضوع اصلی فیبوناچی، بهتر است به معرفی کاشف این پدیده شگفت بپردازیم.

این شخص که با نام لئوناردو فیبوناچی نیز شناخته می ‌شود، ریاضیدان ایتالیایی قرن دوازدم میلادی بود. او به عنوان برجسته ترین ریاضیدان غرب در زمان خود، و یکی از شناخته شده ترین ریاضیدانان در طول تاریخ می باشد. این شخص با اینکه فیبوناچی شناخته شده در زمان حال را که اکنون با نام سری فیبوناچی شناخته می ‌شود ایجاد نکرد، اما قطعا این پدیده را اولین بار در کتاب Liber Abaci  خود به دنیای غرب معرفی کرد.

کاربرد فیبوناچی

دنباله اعداد فیبوناچی در بسیاری از علوم از جمله علم اقتصاد مورد استفاده قرار می گیرد. از اعداد فیبوناچی همچنین در تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) برای پیش‌ بینی روند قیمت و ورود به معاملات در بازار بورس اوراق بهادار، بازار ارزهای دیجیتال، بازار فارکس و نیز بازارهای بورس کالا استفاده می ‌شود.

تحلیلگران زیادی معتقدند که با کمک ابزار فیبوناچی، از جمله فیبوناچی اصلاحی (retracement)  و فیبوناچی گسترشی (extension)، می‌ توان رفتار قیمت در بازار را در اکثر موارد با موفقیت پیش‌ بینی کرد. از این ابزار می توان برای تعیین نقاط ورود و خروج، و پیدا کردن حمایت ها و مقاومت های کلیدی استفاده کرد.

به عنوان مثال در فیبوناچی اصلاحی، اعداد ۲۳٫۶ درصد، ۳۸٫۲ درصد، ۶۱٫۸ درصد، ۷۸٫۶ درصد مورد استفاده قرار می گیرد، که این اعداد نسبت‌ هایی هستند که از دنباله ‌ی فیبوناچی به دست آمده‌ اند.

در تحلیل تکنیکال، فیبوناچی اصلاحی مقدار موج اصلاحی را محاسبه می‌ کند و فیبوناچی گسترشی میزان حرکت موج اصلی قیمت را نشان می‌ دهد. در واقع با فیبوناچی گسترشی می توان ادامه حرکت قیمت را تا اهداف بعدی مشخص کرد.

نسبت طلایی فیبوناچی

در فیبوناچی یک نسبت و رابطه شکفت انگیز بین دو عدد وجود دارد که از آن ها می توان برای توصیف نسبت همه چیز در طبیعت استفاده کرد. جهان پیرامون ما برای حفظ نظم خود به این نسبت ذاتی وابسته است، اما بازارهای مالی نیز با این نسبت طلایی هم خوانی دارند. تقریباً همه چیز از نظر خصوصیات ابعادی خاصی نصبت های خاصی دارند، که با نسبت ۱٫۶۱۸ متناسب است، بنابراین این طور که مشخص می باشد، این عدد نقش کلیدی در اجزای سازنده جهان هستی دارد.

به عنوان مثال، این نسبت در مورد زنبور عسل صادق می باشد. اگر تعداد زنبورهای ماده در یک کندو را بر تعداد زنبورهای نر تقسیم کنیم، عدد به دست آمده ۱٫۶۱۸ خواهد بود. یا فرض کنید گل آفتابگردان که شکل این گل به صورت مارپیچ ‌هایی می باشد، که جهت آن ها خلاف جهت تخمه های آفتابرگردان می باشد، نسبت قطر هر مارپیچ کناری آن‌ ۱٫۶۱۸ است.

کاربرد نسبت های اعداد فیبوناچی در تحلیل تکنیکال

اعداد و نسبت هایی که بیشترین کاربرد را در تحلیل تکنیکال دارند، به صورت زیر می باشند.

۰.۲۳۶، ۰.۳۸۲، ۰.۵، ۰.۶۱۸، ۰.۷۸۶، ۱، ۱.۲۷، ۱.۶۱۸، ۲.۶۱۸، ۴.۲۳۶

و نسبت طلایی که بین این اعداد با هم وجود دارد، بین ۱.۶۱۸ و ۰.۶۱۸ می باشد.


معرفی ابزارهای پر کاربرد فیبوناچی

فیبوناچی اصلاحی

تصویر شماتیک فیبوناچی اصلاحی

فیبوناچی اصلاحی
فیبوناچی اصلاحی

از این ابزار برای تعیین مقدار اصلاحی که بعد از موج اصلی به وجود می‌ آید استفاده می ‌کنیم، که این موج اصلاحی می تواند هم در روند نزولی و هم در روند صعودی تشکیل شود. نکته ای که در مورد استفاده از این ابزار وجود دارد این است که رسم فیبوناچی بر روی سطوح ماژور نمودار انجام می شود. سطوحی که مربوط به تایم فریم های بالاتر بوده، بنابراین اعتبار بالاتری دارند.

نکته در مورد موج اصلاحی. زمانی که به عنوان مثال در یک روند صعودی قرار داریم، قیمت بعد از یک حرکت اصلی و شکست مقاومت سقف قبلی، به مقاومت بعدی برخورد می کند و وارد موج اصلاحی می شود. موج اصلاحی بسته به ضعف یا قدرت روند، می تواند کم عمق و یا عمیق باشد. بنابراین با توجه به ابزار فیبوناچی اصلاحی می توانیم سطوحی که پتانسیل متوقف کردن قیمت را دارند، و می توانند قیمت را به موج اصلی بازگردانند، شناسایی کرده و ادامه روند صعودی را همراه با حرکت قیمت به معامله بپردازیم.

با توجه به اینکه سطوح فیبوناچی به تنهایی حمایت و مقاومت محسوب می شوند، بنابراین با توجه به قدرت و ضعف روند، می توان پیش‌بینی کرد که با احتمال بالاتر قیمت از کدام یک از سطوح برگشت خواهد داشت. برگشت قیمت هر چه از سطوح بالاتر فیبوناچی باشد، نشان می‌دهد که قدرت روند اصلی بالا بوده است، و همچنین موج بعدی نیز می تواند همچنان قدرت بالایی داشته باشد. اما در صورتی که برگشت از سطوح پایین تر  را شاهد باشیم، بیانگر این است که هم روند قیمت ضعیف شده است، و هم موج بعدی قدرت کمتری خواهد داشت، و احتمالا روند به پایان خود نزدیک شده است.

اعدادی که برای فیبوناچی اصلاحی مورد استفاده قرار می گیرند به شرح ذیل می باشد.

۰.۲۳۶، ۰.۳۸۲، ۰.۵۰، ۰.۶۱۸، ۰.۷۸۶

در استفاده از فیبوناچی اصلاحی با اعداد کمتر از ۱ سروکار داریم. به این دلیل که انتظار داریم قیمت روند خود را ادامه می دهد و موج اصلی شکسته نخواهد شد. لازم به ذکر است که نحوه نگارش این اعداد در بعضی از منابع به صورت ۲۳.۶, ۳۸.۲, ۵۰, ۶۱.۸ و ۷۸.۶ درصد می باشد. که با یکدیگر تفاوتی ندارند. اما در سایت تریدینگ ویو به شکل اول نمایش داده می شوند.

نحوه رسم ابزار فیبوناچی اصلاحی

فرض کنید قیمت در یک روند قرار گرفته است، به عنوان مثال یک روند صعودی را در نظر بگیرید. طبق تعریف روند صعودی، تا زمانی که در  یک تایم فریم مشخص، سقف ها و کف های بالاتر در نمودار تشکیل شوند، به آن روند صعودی گفته می شود. بنابراین در روند صعودی انتظار نداریم که موج اصلاحی کف موج قبلی را شکسته و ریزش بیشتری داشته باشد. پس می توانیم برای اینکه متوجه شویم روند صعودی است و یا جهت آن عوض شده، از ابزار فیبوناچی اصلاحی استفاده کنیم. در واقع با این ابزار و اعدادی که روی آن نمایش داده می شوند، می‌خواهیم ببینیم قیمت نهایتا تا کجا می‌ تواند اصلاح داشته باشد، بدون آنکه روند تغییر کند. برای رسم این ابزار مراحل زیر را مطابق تصاویر زیر طی می کنیم.

از نوار ابزار سمت چپ در تریدینگ ویو، مطابق شکل زیر گزینه Fib Retracement را انتخاب می‌کنیم.

انتخاب ابزار فیبوناچی اصلاحی
انتخاب ابزار فیبوناچی اصلاحی

برای رسم دقیق این ابزار، به عنوان مثال یک موج صعودی اصلی را در نظر می گیریم. ابتدای نقطه فیبوناچی را روی ابتدای موج صعودی و انتهای نقطه فیبوناچی را روی انتهای موج صعودی مانند تصویر زیر رسم می‌کنیم.

مطابق نمودار بعد از رسم این ابزار، وارد تنظیمات فیبوناچی می شویم. با انتخاب روی ابزار فیبوناچی رسم شده، نوار منو تنظیمات آن روی صفحه نمایش داده می شود. که مطابق شکل، گزینه تنظیمات را انتخاب می کنیم.

انتخاب منو تنظیمات ابزار فیبوناچی اصلاحی
انتخاب منو تنظیمات ابزار فیبوناچی اصلاحی

منو تنظیمات دارای گزینه های متعددی دارد که می‌ توان آنها را مطابق با سلیقه شخصی و نوع استراتژی به کار رفته در تحلیل تکنیکال، شخصی سازی کرد. به عنوان مثال در ابزار فیبوناچی اصلاحی، اعداد کمتر از ۱ را فعال کرده و مابقی اعداد را غیر فعال می‌کنیم.

سربرگ تنظیمات فیبوناچی اصلاحی
سربرگ تنظیمات فیبوناچی اصلاحی

همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، بیت کوین در اوایل سال ۲۰۲۱ داخل یک موج صعودی بسیار قوی قرار گرفته بود، که بخشی از این موج در نمودار نمایش داده شده است. قیمت بعد از برخورد به مقاومت ۴۲۰۰۰ دلار، وارد موج اصلاحی شده است. موج اصلاحی، نیز بعد از برخورد به عدد ۰.۳۸۲ فیبوناچی با واکنش مثبت همراه بوده است. و دقیقا در این ناحیه خریداران حمایت خود را نشان داده و قیمت مجددا به روند اصلی خود بازگشت. دلیل اینکه قیمت به سطوح پایین تر فیبوناچی اصلاحی برخورد نکرده است، قدرت بالای خریداران در موج اصلی می باشد، که در کندل های صعودی می توان این قدرت را مشاهده کرد. کلوز کندل های موج اصلی، اکثرا در بالا و یا نیمه بالایی بدنه کندل بوده است. بنابراین انتظار می رود که قیمت در موج اصلاحی نهایتا تا اعداد ۰.۳۸۲ و ۰.۵۰ اصلاح داشته باشد.

نمودار BTCUSDT در تایم فریم روزانه اوایل سال 2021
نمودار BTCUSDT در تایم فریم روزانه اوایل سال ۲۰۲۱

اما در مواردی که قدرت موج اصلی بالا نباشد، انتظار داریم که اصلاح قیمت تا محدوده ۰.۶۱۸ و حتی در برخی موارد در صورت مشاهده ضعف در روند، تا محدوده ۰.۷۸۶ ادامه داشته باشد.

یک نکته بسیار جالب که در مورد سطح واکنشی این ابزار وجود دارد این است، در صورت واکنش خوب قیمت به عدد ۰.۳۸۲، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که روند قیمت نهایتا از این عدد و یا با برخورد لحظه ای به عدد ۰.۵ برگشت قیمت را شاهد باشیم. اما در صورتی که موج اصلاحی از عدد ۰.۳۸۲ عبور کند، قیمت تا سطوح پایین تر اصلاح خواهد داشت، و این می تواند نشانه ضعف در روند قیمت باشد.

نکته دوم در صورتی که فشار فروش در روند صعودی بالا باشد، و یا فشار خرید در روند نزولی بالا باشد، و قیمت از عدد ۰.۷۸۶ فیبوناچی عبور کند، احتمال اینکه روند قیمت به پایان خود نزدیک شده باشد، و هشدار های تغییر روند صادر شود، وجود دارد.

در این نمودار که باز هم در روند صعودی می باشد، قدرت حرکت صعودی در انتهای روند کاهش پیدا کرده است، خریداران در حال سیو سود و فروش دارایی خود هستند. بنابراین فشار فروش افزایش زیادی پیدا کرده است. سطح حمایت ۰.۳۸۲ پر قدرت شکسته شده است، که این مورد اولین هشدار می باشد. همچنین عدد ۰.۷۸۶ نیز به سمت پایین شکسته شده، که هشدار دوم صادر شده است، و در نهایت آخرین تلاش خریداران منجر به صعودی ماندن روند نشد و با شکست آخرین کف قیمت، روند قیمت تغییر کرد.

نمودار BTCUSDT بازه زمانی روزانه اوایل سال 2021
نمودار BTCUSDT بازه زمانی روزانه اوایل سال ۲۰۲۱

با توجه به مباحثی که در بالا توضیح داده شد، فیبوناچی اصلاحی برای پیدا کردن محدوده ها و نقاط ورود به معامله مورد استفاده قرار می گیرد. اما برای پیدا کردن محدوده های حد سود از دو ابزار فیبوناچی دیگر استفاده می‌شود، که در ادامه به توضیح آموزش استفاده از آن ها خواهیم پرداخت.

فیبوناچی اصلاحی در خلاف جهت روند

بعد از پیدا کردن نقاط ورود به معامله، و شروع حرکت موج بعدی، نوبت به پیدا کردن محدوده حمایت مقاومت بعدی خواهد رسید. در واقع نقاط حد سود را با استفاده از این ابزار فیبوناچی مشخص خواهیم کرد. مهم ترین اعدادی که در این فیبوناچی استفاده می شوند، و اعداد بالاتر از ۱ می باشند، به شرح ذیل خواهند بود.

۱.۲۷۲، ۱.۳۸۶، ۱.۵۰، ۱.۶۱۸، ۱.۷۸۶، ۲.۶۱۸، ۲.۶۸۱، ۳.۶۱۸، ۴.۲۳۶

این اعداد به عنوان اهداف قیمت در نظر گرفته می شوند. و می توان با آنها محدوده های سیو سود را مشخص کرد.

نکته بسیار مهمی که وجود دارد، این است که در مواردی که روند اصلی قدرت بالایی داشته باشد، می توان از اعداد بالاتر از ۲ استفاده کرد. همچنین در صورتی که قیمت در ابتدای روند باشد، حتی اعداد بالاتر از ۳ را نیز می توان مورد استفاده قرار داد. اما در صورتی که روند رو به پایان باشد، نهایتا تا عدد ۲ به عنوان هدف مورد استفاده قرار می گیرد.

زمانی که موج اصلاحی در یک روند اصلی به پایان می رسد، و حرکت موج بعدی شروع می شود، می توان از این ابزار استفاده کرد.

نحوه رسم این فیبوناچی به صورت زیر می باشد.

زمانی که داخل یک روند قرار داریم، و بعد از اصلاح برای مشخص کردن اهداف قیمت برای ادامه روند، از این فیبوناچی استفاده می کنیم. به عنوان مثال مطابق نمودار، یک روند نزولی را در نظر بگیرید.

قیمت بعد از اینکه موج اصلاحی به پایان رسید، حرکت نزولی را ادامه داده است. برای رسم این ابزار، از همان Fib Retracement استفاده می‌شود. اما در نحوه رسم و تنظیمات تغییراتی باید اعمال شود. رسم این ابزار، به صورت معکوس انجام خواهد شد. بدین صورت که ابتدای نقطه این فیبوناچی را روی انتهای موج اصلی در نظر گرفته و نقطه انتهایی فیبوناچی را روی ابتدای موج اصلی در نظر می‌گیریم. در تنظیمات آن نیز اعداد بالاتر از ۱ تا ۱.۷۸۶ مطابق با نوع استراتژی و نوع شرایط بازار مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

نمودار BTCUSDT در بازه زمانی روزانه در ماه ژوئن در سال 2022
نمودار BTCUSDT در بازه زمانی روزانه در ماه ژوئن در سال ۲۰۲۲

ارتباط فیبوناچی اصلاحی با فیبوناچی معکوس اصلاحی

با توجه به اینکه حرکت قیمت در نمودار به صورت پیوسته می باشد، و رفتار معامله گران در بازار روی محدوده های حمایت و مقاومت، مکرراً در نواحی مختلف نمودار تکرار می شود، بنابراین نحوه واکنش قیمت به این نواحی تا حد مطلوبی قابل پیش بینی می باشد. پس با توجه به اینکه اعداد جادویی فیبوناچی ارتباط خاصی با یکدیگر دارند، می توان بین دو ابزار فیبوناچی اصلاحی و اصلاحی معکوس ارتباط جالبی را مشاهده کرد.

به طور کلی اعدادی که در زیر آورده شده است، دو به دو با یکدیگر در ارتباط می باشند.

۰.۲۳۶-۱.۷۸۶،   ۰.۳۸۲-۱.۶۱۸،   ۰.۵-۱.۵،   ۰.۶۱۸-۱.۳۸۲،   ۰.۷۸۶-۱.۲۷۲

اعداد سمت راست مربوط به فیبوناچی اصلاحی و اعداد سمت چپ مربوط به فیبوناچی اصلاحی معکوس می باشند. این بدین معناست که در صورتی که قیمت در موج اصلاحی از هر کدام از سطوح فیبوناچی اصلاحی بازگشت داشته باشد، با یکی از این سطوح در ارتباط می باشد، و هدف بعدی قیمت می تواند در آن ناحیه قرار گرفته باشد.


فیبوناچی گسترشی یا فیبوناچی سه نقطه ای

برای رسم این ابزار مطابق شکل در نوار ابزار تریدینگ ویو، ابزار Trend Based Fib Extension را انتخاب می کنیم.

فیبوناچی گسترشی یا فیبوناچی سه نقطه ای
فیبوناچی گسترشی یا فیبوناچی سه نقطه ای

با انتخاب این ابزار، یک فیبوناچی سه نقطه ای می توان روی نمودار رسم کرد. از این ابزار نیز برای تعیین اهداف قیمت و شناسایی محدوده های واکنشی استفاده می‌شود. از این ابزار هم در میانه روند و هم در ابتدای روند می توان استفاده کرد. برای استفاده از این ابزار هم به موج اصلی و هم به موج اصلاحی نیاز داریم.

مطابق شکل زیر فرض کنید در یک روند نزولی قرار داریم. قیمت بعد از موج اصلاحی، مجددا به روند اصلی باز می گردد. رسم فیبو بازتابی بدین صورت است. ابتدای فیبوناچی روی ابتدای موج اصلی قرار می گیرد. نقطه دوم را به انتهای موج اصلی متصل کرده و در نهایت نقطه سوم به انتهای موج اصلاحی متصل خواهد شد.

نمودار BTCUSDT موج نزولی اصلی در سال 2022
نمودار BTCUSDT موج نزولی اصلی در سال ۲۰۲۲

اعدادی که در این فیبوناچی اهمیت بسیار زیادی دارند، اعداد ۰.۶۱۸، ۱، ۱.۲۷۲، ۱.۶۱۸, ۲.۶۱۸ هستند و بیشترین کاربرد را در تعیین سطوح به عنوان هدف دارند.

همانطور که مشاهده می‌کنید، در نمودار بالا، بیت کوین داخل یک روند نزولی قرار گرفته است، و در صورتی که این ابزار به درستی ترسیم شود، خطوطی که به عنوان حمایت نشان می‌دهد، می تواند محدوده های واکنشی خوبی باشد. یکی از مهم ترین اعداد در فیبوناچی سه نقطه ای عدد ۱ می باشد، که در صورت شکست این عدد قیمت با احتمال بالایی قیمت به عدد ۱.۲۷۲ برخورد خواهد کرد.

نحوه رسم فیبوناچی گسترشی یا سه نقطه ای
برای رسم این ابزار همانطور که از نوع این ابزار مشخص می باشد، به سه نقطه پیوت احتیاج داریم. باید توجه کرد که از این فیبوناچی هم در جهت روند و هم در جهت معکوس روند می توان استفاده کرد، بنابراین زمانی که در جهت روند استفاده می شود، برای پیدا کردن اهداف کاربرد دارد، و زمانی که در جهت معکوس روند استفاده می شود، برای پیدا کردن محدوده های اصلاح قیمت در تایم فریم بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد. در خصوص دو نمونه مثال در اینجا آورده شده نحوه رسم این ابزار به درستی آموزش داده شود.
در حالت اول فرض می کنیم که روند صعودی تغییر کرده است و با استفاده از فیبوناچی گسترشی قصد تعیین محدوده اصلاح یا پایان ریزش را خواهیم داشت.

نمودار VETUSDT ماه سپتامبر ۲۰۲۱ بازه زمانی روزانه

نمودار VETUSDT ماه سپتامبر 2021 بازه زمانی روزانه
نمودار VETUSDT ماه سپتامبر ۲۰۲۱ بازه زمانی روزانه

همانطور که مشاهده می کنید در نمودار ارز وی چین قیمت بعد از یک موج صعودی با واکنش شدید به محدوده ۰.۱۵ دلار همراه بوده و روند قیمت در این بازه زمانی از حالت صعودی خارج شده است. سه محدوده پیوت روی این نمودار برای رسم فیبوناچی گسترشی به ترتیب با شماره گذاری، مشخص شده است است.
همانطور که در بالا توضیح داده شد، مهمترین اعداد این فیبوناچی، ۱، ۱.۲۷۲، ۱.۶۱۸ و ۲.۶۱۸ می باشند. مشاهده می کنید که ریزش قیمت تا جایی ادامه پیدا کرده که به محدوده ۲.۶۱۸ واکنش دقیق نشان داده، و مجددا روند از سر گرفته شده است. به عنوان نکته تکمیلی، همچنین برای پیدا کردن محدوده دقیق تر و اطمینان بیشتر از اینکه حمایت شناسایی شده قدرت واکنش بالایی دارد یا خیر، می‌توان از ترکیب این فیبوناچی، با فیبوناچی اصلاحی که در مقاله استراتژی معاملاتی آورده شد، استفاده کرد. به عنوان مثال اگر تمام موج صعودی را در تایم فریم بالاتر در نظر بگیرید، موج نزولی یک موج اصلاحی خواهد بود. بنابراین با رسم فیبوناچی اصلاحی، ملاحظه می کنید که محدوده ۰.۶۱۸ این ابزار، دقیقاً حمایت فیبوناچی گسترشی را تایید می‌کند.
در حالت دوم فرض می‌کنیم که در یک روند صعودی قرار داریم، و قیمت بعد از شکست قوی یک مقاومت، وارد موج اصلاحی می شود. بنابراین با رسم فیبوناچی گسترشی مطابق شکل، می توانیم سطوح مقاومت های بعدی را به عنوان اهداف شناسایی کنیم.

نمودار اول VETUSDT در ماه جولای ۲۰۲۲ بازه زمانی ۱ ساعته

نمودار اول VETUSDT در ماه جولای 2022 بازه زمانی 1 ساعته
نمودار اول VETUSDT در ماه جولای ۲۰۲۲ بازه زمانی ۱ ساعته

همانطور که مشاهده می کنید بعد از اینکه قیمت، موج اصلاحی را به پایان رساند، رمز ارز وی چین با رشد ۱۸ درصد به مقاومت ۲.۶۱۸ فیبوناچی گسترشی برخورد کرد و با واکنش سنگین همراه شد.
دو نکته برای رسم این فیبوناچی باید در نظر گرفته شود.
نکته اول زمانی که یک سطح حمایت یا مقاومت پر قدرت شکسته شده باشد، استفاده از این فیبوناچی نتایج قوی تر و بهتری خواهد داشت.
نکته دوم برای رسم اولین نقطه این فیبوناچی، باید نقطه شروع بریک اوت در نظر گرفته شود. نه لزوما پایین ترین نقطه.
برای درک بهتر نکته دوم به مثال زیر توجه کنید.

نمودار  دوم VETUSDT در ماه جولای ۲۰۲۲ بازه زمانی ۱ ساعته

نمودار  دوم VETUSDT در ماه جولای 2022 بازه زمانی 1 ساعته
نمودار  دوم VETUSDT در ماه جولای ۲۰۲۲ بازه زمانی ۱ ساعته

نمودار زیر در واقع همان مثال قبلی اما از نمایی نزدیک تر می باشد. همانطور که مشاهده می کنید برای رسم نقطه اول ما ابتدای بریک اوت صعودی یعنی قیمت باز شدن کندل شماره ۱ را در نظر می گیریم. به این دلیل که در بحث عرضه و تقاضا محدوده‌هایی اهمیت پیدا می‌کنند که منشا حرکت های شارپ باشند، در غیر این صورت ابزار فیبوناچی کارایی لازم را نخواهد داشت. این مورد را می توانید شخصاً آزمایش کنید. در صورتی که نقطه اول فیبوناچی را در پایین ترین کف یعنی کندلی که با ستاره قرمز مشخص شده رسم کنید، ملاحظه می کنید که قیمت به مقاومت های فیبوناچی برخوردی نخواهد داشت. بنابراین در معاملات خود دچار خطا خواهید شد.


ابزار Trend-Based Fib Time

خطوط زمانی مبتنی بر روند فیبوناچی یک ابزار ترسیم تحلیلی است که برای پیش‌ بینی حرکات آینده قیمت بر اساس دنباله فیبوناچی بر روی محور زمان استفاده می ‌شود. این ابزار با یک سری خطوط عمودی در سطوح زمان نشان داده می شود، که اصلاحات احتمالی قیمت را در یک روند موجود نشان می دهد. ابتدا یک خط روند رسم می شود. بسته به طول و جهت آن، خطوط عمودی بر اساس دنباله فیبوناچی ظاهر می شوند.

برای رسم این فیبوناچی مطابق تصویر زیر، از نوار ابزار تریدینگ ویو گزینه Trend-Based Fib Time را انتخاب می کنیم.

انتخاب ابزار Trend-Based Fib Time
انتخاب ابزار Trend-Based Fib Time

این ابزار برای رسم به دو یا سه نقطه روی نمودار نیاز دارد. همانطور که می دانید، رسم ابزارهای تحلیلی روی سطوح ماژور و اصلی نمودار دقت بالاتری دارند، و تا حد امکان از خطاهای احتمالی کاسته می شود. رسم این ابزار نیز روی سطوح اصلی انجام می شود. معمولا زمانی که قیمت در یک موج اصلی قرار دارد، پس از پایان موج، برای پیش بینی محدوده اصلاح قیمت از نظر زمان، از این ابزار استفاده می شود. بدین منظور ما به یک موج اصلی نیاز داریم. نقطه اول فیبوناچی زمانی را روی نقطه شروع موج اصلی قرار می دهیم، سپس نقطه دوم را روی سقف موج در نظر می گیریم. گاهش اوقات موج اصلی در یک تایم فریم پایین تر بیش از یک سقف تشکیل می دهد، که می توان نقطه سوم را روی سقف دوم موج در نظر گرفت. اما در برخی اوقات محل قرار گیری نقطه دوم و سوم یکی می باشد.

در تنظیمات فیبوناچی زمانی در قسمت Style نیز اعداد این فیبوناچی نمایش داده شده است، که می توانید بر حسب نیاز برخی از آن ها را غیر فعال کرده و یا حتی اعداد آن ها را تغییر دهید.

نمودار FTMUSDT در ماه آگوست ۲۰۲۲ بازه زمانی ۵ دقیقه

نمودار FTMUSDT در ماه آگوست 2022 بازه زمانی 5 دقیقه
نمودار FTMUSDT در ماه آگوست ۲۰۲۲ بازه زمانی ۵ دقیقه

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می کنید، بعد از رسم این فیبوناچی، یک سری خطوط عمودی روی نمودار ظاهر شده است، که محدوده های واکنشی قیمت را در واحد زمان نمایش می دهد. این ابزار در صورتی که با فیبوناچی اصلاحی ترکیب شود، می تواند تا حد زیادی محدوده دقیق ورود به معامله را از نظر زمان و قیمت تعیین کند. موج اصلاحی برای تکمیل شدن نیاز به گذشت زمان دارد، و این ابزار در شناسایی بهترین محدوده زمانی کمک بسیار زیادی خواهد کرد. بهترین محدوده های این فیبوناچی برای پیدا کردن زمان پایان موج اصلاحی، محدوده بین ۰.۶۱۸ تا ۱.۳۸۲ می باشد. در اکثر اوقات قیمت از این نواحی موج جدیدی را آغاز می کند.


فیبوناچی کانال

رفتار انسان نه تنها در الگوهای نمودار به عنوان نوسانات بزرگ، نوسانات کوچک یا شکل گیری روند منعکس می شود، بلکه در شکل گیری سقف ها و کف ها نیز بیان می شود. کانال های فیبوناچی از تشکیلات سقف ها و کف ها در بازار استفاده می کنند و به نتیجه گیری در مورد چگونگی پیش بینی ایمن تغییرات عمده در جهت روند منجر می شوند.

راز کانال های فیبوناچی شناسایی کف ها و سقف های صحیح برای انجام معاملات است. زمانی که بالا و پایین های مناسبی در بازار شناسایی شد، خطوط حمایت و مقاومت را می توان برای هفته ها و ماه ها در آینده ترسیم کرد، فقط سقف و کف اصلی باید برای خط پایه یک کانال با یک یا چند نوسان جانبی برجسته در نظر گرفته شود.

کانال های فیبوناچی روشی برای پیش بینی سطوح حمایت و مقاومت برای یک بازار مشخص است.

کانال های فیبوناچی با استفاده از چندین خط روند موازی ساخته می شوند. برای رسم این خطوط روند، از کانالی که عرض آن به عنوان واحد اندازه گیری شده استفاده می شود.

نحوه رسم کانال فیبوناچی

برای رسم این فیبوناچی مطابق تصویر زیر، از نوار ابزار تریدینگ ویو گزینه Fib channel را انتخاب می کنیم.

انتخاب ابزار Fib channel
انتخاب ابزار Fib channel

با توجه به نوع روند جاری، روی سقف ها یا کف های قیمت این کانال را رسم می کنیم. توجه داشته باشید که برای رسم کانال فیبوناچی در روندهای صعودی، دو نقطه ابتدایی این کانال را مطابق رسم خط روند روی کف های قیمت رسم می کنیم، و نقطه سوم را روی اولین سقف موج های صعودی در نظر می گیریم، و برای روند های نزولی نقاط ابتدایی را روی سقف های قیمت در نظر می گیریم. سپس نقطه سوم که خط کانال را تشکیل می دهد، در کف موج در نظز می گیریم. خطوط داخلی کانال به طور خودکار به موازات خط اصلی رسم می شوند.

نمودار FTMUSDT در ماه آگوست ۲۰۲۲ بازه زمانی ۱ ساعته

نمودار FTMUSDT در ماه آگوست 2022 بازه زمانی 1 ساعته
نمودار FTMUSDT در ماه آگوست ۲۰۲۲ بازه زمانی ۱ ساعته

در مثال زیر قیمت داخل یک روند نزولی قرار گرفته است. و طبق دستور رسم بالا، این کانال ترسیم شده است. به طور پیش فرض زمانی که کانال روی نمودار رسم می شود، تمامی اعداد آن فعال می باشد. در منو تنظیمات می توانید اعداد بالاتر از ۱ را غیر فعال کنید. همان طور که مشاهده می کنید، داخل این کانال به طور پیش فرض خطوطی در نظر گرفته شده است، که قیمت می تواند در تایم فریم های پایین تر به هر کدام از این سطوح واکنش هایی داشته باشد. اعداد بزرگتر از ۱ زمانی استفاده می شوند که قدرت روند جاری افزایش پیدا کند، و قیمت از کانال خارج شود. بنابراین می توان با فعال کردن این اعداد، کانال فیبوناچی را گسترش داد.


مزایا و معایب فیبوناچی

مانند هر ابزار و روشی در تحلیل تکنیکال، فیبوناچی نیز دارای یکی سری مزایا و معایب می باشد، که این موارد لازم است مد نظر قرار گرفته شود.

مزایا

فیبوناچی ابزار ساده ای است که به راحتی می توان نحوه کار با آن را آموزش دید.

سطوحی که توسط این ابزار به عنوان حمایت مقاومت شناسایی می شوند، توسط اکثر معامله گران قابل شناسایی می باشد، بنابراین معامله گران برای رسیدن قیمت به این محدوده ها منتظر می مانند.

این ابزار قابل استفاده در تمام بازارها و هر نموداری می باشد.

با استفاده از فیبوناچی می توان تا حد زیادی ادامه جهت حرکت بازار را پیش بینی کرد، و قدرت تحلیل تکنیکال را افزایش خواهد داد.

معایب

تمامی سطوحی که توسط این ابزار شناسایی می شوند، هیچ گاه قطعی نبوده و امکان دارد بازار به بعضی از نقاط واکنشی نداشته باشد.

استفاده از فیبوناچی در صورتی بر اساس ذهیت و روش های سلیقه ای مورد استفاده قرار بگیرد، نتایج متفاوتی خواهد داشت، و حتی ممکن است معاملات دچار خطا شود.

بنابراین مانند هر ابزاری فیبوناچی نیز به عنوان ابزار کمک تحلیلی می تواند مورد استفاده قرار گیرد، تا دقت و درستی تحلیل افزایش بیشتری داشته باشد.


سخن آخر درباره آموزش فیبوناچی در ارز های دیجیتال

برای قدرت گرفتن در بازارهای مالی، معامله گران نیاز به ابزارهای قوی و مکمل در تحلیل تکنیکال دارند، تا بتوانند با استفاده از آنها دقت خود را در تحلیل بالا برده و احتمال بروز خطا را کاهش دهند. ابزار فیبوناچی روشی جادویی برای استفاده در تحلیل تکنیکال نمی‌باشد، و این ابزار نیز مانند، روش های دیگر به تنهایی کامل نمی‌باشد. اما در صورتی که با روش های دیگر تحلیلی ترکیب شود، می تواند تا حد بسیار زیادی به کاهش عدم قطعیت در بازار کمک کند. بنابراین این ابزار نباید به تنهایی در تحلیل و معاملات استفاده شود. البته این موارد نیاز به مهارت و تمرین دارند، تا بتوانید بهترین نتیجه را از این ابزار بگیرید.

برای آموزش نکات بیشتر در مورد فیبوناچی به مطلب اهداف قیمت مراجعه کنید.

تیم تحلیلگر
تیم تحلیلگر
تحلیلگر بازار های مالی و تخصص اصلی بنده روی ارز های دیجیتال است.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده