آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

آیا به‌روزرسانی بزرگ Dencun به شبکه اتریوم کمک می‌کند یا به آن آسیب می‌رساند؟

آیا به‌روزرسانی بزرگ Dencun به شبکه اتریوم کمک می‌کند یا به آن آسیب می‌رساند؟

آیا به‌روزرسانی بزرگ Dencun به شبکه اتریوم کمک می‌کند یا به آن آسیب می‌رساند؟

به گزارش زوم ارز، بزرگترین به‌روزرسانی اتریوم در بیش از یک سال گذشته، Dencun، سرانجام پس از سال‌ها برنامه‌ریزی روز چهارشنبه وارد بازار شد. اما آیا اثرات آن به عنوان چیز مثبت دیده می‌شود یا اینکه ممکن است به شبکه آسیب بزند.

Proto-danksharding، تغییر اصلی که با به‌روزرسانی Dencun (مجموعه‌ای از دو به‌روزرسانی همزمان: “Deneb” و “Cancun”)، اولین گام اتریوم را نشان می‌دهد. این تغییر به معنای افزایش ظرفیت تراکنش‌ها با اضافه کردن خطوط جدید به بزرگراه بلاکچین است.

این ویژگی به طور خاص به منظور کاهش هزینه‌ها برای شبکه‌های “تجمیع” لایه ۲ طراحی شده است. این شبکه‌ها از جمله Optimism، Arbitrum و شبکه Base Coinbase بر روی اتریوم اجرا می‌شوند و امکان مبادلات ارزان قیمت را بدون خروج کامل از اکوسیستم فراهم می‌کنند.

بسیاری از توسعه‌دهندگان این به‌روزرسانی را به دلیل پتانسیلش برای افزایش سرعت اتریوم به سمت بهبود قیمت مناسب خوش‌نمای می‌دانند، اما دیگران نگران هستند که این امکان به طور درازمدت ممکن است به شبکه آسیب بزند.

ریچ رانز، مشارکت‌کننده اولیه در Core DAO که زیرساخت بلاکچین را توسعه می‌دهد، اظهار کرد: «ارتقای Dencun پاسخ اتریوم به نیازهای واضح برای مقیاس‌پذیری بیشتر است. با Dencun، اتریوم بر روی تقویت راه‌حل‌های لایه ۲ تمرکز می‌کند، اما این سوال باقی می‌ماند که آیا این یک راه‌حل طولانی‌مدت است یا خیر.»

دانش سخت شدن اولیه

اتریوم از لحاظ تاریخی با کارمزدهای بالاتری نسبت به بسیاری از شبکه‌های رقیب دست و پنجه نرم کرده است.

Dencun تا به حال به شدت به حل این مشکل اهمیت نداده است – حداقل به صورت مستقیم.

کریستین کیم، معاون تحقیقات شرکت سرمایه گذاری دیجیتال گلکسی دیجیتال، به CoinDesk اظهار کرد: “اتریوم هدفش کاهش هزینه ها برای کاربران خود نیست، و این واقعیتی است که باید افراد درک کنند.”

به جای تلاش برای کاهش هزینه های گاز اتریوم، که ممکن است سال‌ها طول بکشد تا برنامه‌ریزی و اجرا شود، ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران شبکه، تمرکز خود را بر روی مسائل مقیاس پذیری قرار داده و تلاش می کند که شبکه را به سمت راهبرد تجمیع محور هدایت کند. مسئولیت اصلی در مقیاس پذیری به شبکه های لایه ۲ شخص ثالث واگذار شده است.

پروتو-ـdanksharding اولین گام مهم به سوی این هدف است – بهینه سازی شبکه برای بهبود جمع‌آوری‌ها که به طور مداوم در حال رشد است و باعث افزایش تراکنش های اتریوم در کل سیستم شده است. این ویژگی با معرفی “blobs” کار می کند که یک ساختار داده جدید است که مجموعه‌های لایه ۲ می توانند از آن برای ارسال داده‌ها به زنجیره اصلی اتریوم استفاده کنند.

“تیم بیکو” از بنیاد اتریوم، مدیر دو هفته نامه اتریوم، توضیح داد: “ما به طور چشمگیری ارائه را برای دقیقا نوع داده‌ای که جمع‌آوری‌ها به آن نیاز دارند و همچنین نوع داده هایی که برای هیچ‌یک از برنامه‌های کاربردی دیگر در L1 مفید نیستند، افزایش می دهیم. تیم هماهنگی با همه توسعه دهندگان هسته”، و به ارتقاء Dencun کمک می‌کند. “این فضای بیشتری برای آنها ایجاد می کند تا بتوانند داده های خود را ارسال کنند و در نتیجه هزینه ها را کاهش می‌دهند.”

ترس از تکه تکه شدن

هر چند سوق دادن کاربران به سمت لایه ۲ های ارزان تر ممکن است به اکوسیستم اتریوم کمک کند تا دسترسی بیشتری پیدا کند، اما برخی از توسعه دهندگان هشدار داده‌اند که از طریق اعتماد به شبکه‌های شخص ثالث، اکوسیستم اتریوم ممکن است تکه تکه شود و استفاده اولیه این شبکه را به عنوان “تسویه‌نامه برتر بلاک چین” خنثی کند.

کیم گفت: “نتیجه طبیعی تمایل به انتقال کاربران از اتریوم به سایر لایه‌های دوم، به این معنی است که شما در حالی که سلطه خود را به عنوان یک پلتفرم هدف عمومی برای محاسبات عمومی معرفی می‌کنید، در واقع به پروتکل‌های دیگر مسئولیت محاسبات هدف کلی را واگذار می‌کنید. آرتور رینز نیز با ابراز نگرانی درباره پراکندگی L2 شکایت ندارد. او می‌گوید: “بیشتر یک ویژگی است تا یک مشکل” و اضافه می‌کند: “قادر بودن افراد به استفاده از مجموعه‌ها و آزمایش آنها، ارزش بسیاری دارد.”

هرچند این تغییرات می‌توانند منجر به رقابت برای منابع مانند کارمزد، توسعه دهندگان و نقدینگی بین لایه‌های پایه و L2 شوند. همچنین، انتقال عمده تراکنش‌ها به L2 ممکن است باعث کاهش انگیزه‌های اقتصادی برای حمایت از L1 شود. همچنین، وابستگی به L2‌ها ممکن است انعطاف‌پذیری را کاهش داده و تعاملات و همکاری در اکوسیستم اتریوم را ضعیف کند.

در مصاحبه او، بیکو نگرانی‌های مربوط به امنیت جمع‌آوری‌ها را بیان کرده است. در حالی که جمع‌آوری‌ها برای جمع‌آوری تراکنش‌ها و انتقال آنها به زنجیره پایه طراحی شده‌اند، اما L2‌ها طراحی‌های متفاوتی دارند که نیازمند اعتماد به قوانین مختلف بلاک‌چین می‌باشد.

به وجودگری “چرخ‌های آموزشی” در برخی از بزرگترین مجموعه‌های امروزی نیز اشاره شد. این امر با وجود میلیاردها دلار حجم تراکنش، همه‌ی آنها از “مکانیسم‌های آزمایشی” مانند توالی سنجی متمرکز یا سیستم‌های اثبات غیرموجود بهره می‌برند.مقاله بازنویسی شده:

“اعتماد کاربران به شبکه: یک نگاه به تأثیر تحولات بزرگ اتریوم”

چرخ‌های آموزشی به کاهش هزینه‌ها و حفاظت از کاربران در مقابل باگ‌های مختلف کمک می‌کنند، اما از طریق از بین بردن جمع‌آوری‌ها با ارزش‌ها ویژه اتریوم مانند تمرکززدایی واستخراج بدون مجوز، برخی ممکن است این اعتماد را از دست بدهند. Beiko اظهار داشت: “Rollup‌ها امروزه برای دلایل مختلفی همچون عدم امنیت Ethereum L1 استفاده می‌شوند. این وظیفه‌ی ما به عنوان یک جامعه است که مردم را در مورد آن آموزش دهیم.”

از آنجایی که کاربران انجام تراکنش‌های شبکه‌های لایه دوم پر از مصالحه راحت‌تر پیدا می‌کنند، نگرانی وجود دارد که دانش کافی در زمینه تمرکززدایی اتریوم وجود نداشته باشد.

با این وجود، بر اساس گفته‌های Beiko، تغییر به سوی شبکه‌های پرهزینه احتمالاً غیرقابل اجتناب خواهد بود و اتریوم به راحتی با این واقعیت سازگار خواهد بود. او اظهار کرد: “من فکر نمی‌کنم که نقش اتریوم متشکل از این باشد که چگونه ساختار بازار باید تحول یابد. اما باز هم خوشحالیم که گزینه‌های بیشتری برای کاربران وجود دارد.”

منبع: coindesk.com


بیشتر بخوانید:

تیم خبری
تیم خبری
من زهرا هستم. کارشناسی کامپیوتر خوندم. من حدود 4 سال است که با مارکت ارز های دیجیتال آشنا شدم. و ترجیح دادم به دنبال کردن اخبار کریپتو. همچنین عاشق نقاشی و هنر هستم

دیدگاهتان را بنویسید